Závěrečná zpráva. EDISON Brno AIESEC Brno Vinařská 499/ Brno Czech Republic Phone:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Závěrečná zpráva. EDISON Brno 2015. AIESEC Brno Vinařská 499/5 600 33 Brno Czech Republic Phone: +420 774 203 702 www.aiesec.cz/brno brno@aiesec."

Transkript

1 Závěrečná zpráva EDISON Brno 2015

2 Obsah Úvod... 3 Projekt EDISON... 4 AIESEC... 5 Průběh projektu... 6 Skupina I Partnerské školy Střední škola strojírenská a elektrotechnická, Brno, Trnkova Základní škola Němčice nad Hanou Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola, Brno Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova Skupina II Partnerské školy Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice, Riegrova Střední škola polytechnická Brno, Jílová 36g Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38 & Základní škola, Brno, Sirotkova Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Základní škola Brno, Slovanské náměstí Skupina III Partnerské školy Integrovaná střední škola Sokolnice Základní škola Brno, Pavlovská Cyrilometodějská základní škola Brno, Lerchova Základní škola Třebíč, Benešova Základní škola Brno, Hudcova Skupina IV Partnerské školy Základní škola Laštůvkova 77, Brno Bystrc Masarykova základní škola a Mateřská škola Brno, Zemědělská Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka Základní škola Brno, Horácké náměstí Poděkování Naši stážisté Organizační tým... 41

3 Úvod Letošní projekt EDISON, který se konal od ledna do března 2015, si mohli užít žáci ze základních a střeních škol z Brna a blízkého okolí, dále z Týna nad Vltavou, Třebíče a Ústí nad Orlicí. Základní školy Základní škola Němčice nad Hanou Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332 Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38 Základní škola, Brno, Sirotkova 36 Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Základní škola, Brno, Slovanské náměstí 2 Základní škola Brno, Pavlovská 16 Cyrilometodějská církevní základní škola Brno, Lerchova 65 Základní škola Třebíč, Benešova 585 Základní škola Brno, Hudcova 35 Základní škola Laštůvkova 77, Brno-Bystrc Masarykova základní škola a Mateřská škola Brno, Zemědělská 29 Základní škola, Brno, Horácké náměstí 13 Střední školy Střední škola strojírenská a elektrotechnická, Brno, Trnkova 113 Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola, Brno Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova 55 Gymnázium a Základní umělecká škola, Šlapanice, Riegrova 17 Střední škola polytechnická, Brno, Jílová 36g Integrovaná střední škola Sokolnice Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka 106

4 Projekt EDISON EDISON je vzdělávací projekt pro základní a střední školy, který funguje pod záštitou MŠMT (Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy) a jeho cílem je především podpora mezikulturního vzdělávání dětí a mládeže. Celý týden mají žáci a studenti možnost strávit neobvyklé vyučovací hodiny s cizinci, dozvědět se zábavnou formou mnohé informace o vzdálených zemích, navázat kontakty se zajímavými lidmi. Poznají jiné, často exotické kultury, učí se aktivně používat anglický jazyk a získají motivaci ke studiu jazyků i v jejich budoucím životě. Škola získá nejen týden zajímavé výuky, ale také prestiž a možnost ukázat se jako aktivní škola, doplňující běžnou výuku netradičními metodami a činnostmi. Aktivity projektu navazují na Rámcový vzdělávací plán a setkávají se s kladným ohlasem rodičovské veřejnosti. Žáci a jejich rodiny mají navíc možnost praktikanty ubytovat u sebe doma a fungovat jako tzv. host families. Celý týden je pak pro všechny zúčastněné příležitostí ke vzájemné intenzivní komunikaci v cizím jazyce a poznávání odlišné kultury. V mnohých případech dochází k navázání dlouhodobějšího kontaktu, případně vzniku přátelství, a dopisování pokračuje ještě dlouho po skončení projektu.

5 AIESEC AIESEC je největší mezinárodní studentská organizace působící již ve 124 zemích světa a na univerzitách. Vznikl po 2. světové válce roku 1948 s vizí spojit studenty a vzájemně porozumět cizím kulturám za účelem celosvětového míru. V České republice má již 12 poboček. AIESEC přistupuje inovativním způsobem k zapojení a rozvoji mladých lidí. Je otevřen pro všechny VŠ studenty, kteří chtějí aktivně pracovat na svém osobním rozvoji, jsou flexibilní, komunikativní, rádi pracují v týmu a nemají problém s kulturním porozuměním.

6 Průběh projektu Projekt EDISON oficiálně začal již , týden před nástupem na první školy. Během přípravného týdne se členové organizačního týmu intenzivně starali o stážisty. Hlavními body bylo seznámit zahraniční studenty s českou kulturou, vzdělávací systém a problémy, které by se mohly vyskytnout. Po tento čas se stážisté nejen vzdělávali, ale také seznamovali s jejich rolí v projektu a v neposlední řadě také se svoji skupinou, se kterou trávili následující týdny. Stážisté byli rozděleni do čtyř skupin po šesti nebo sedmi členech a ve skupinách spolu prožili celých pět týdnů. Projekt tedy probíhal každý týden současně na čtyřech základních nebo středních školách. Vzhledem k této skutečnosti, jsme následující text o školách klasifikovali podle jednotlivých skupin stážistů.

7 Skupina I. Partnerské školy

8 1. Střední škola strojírenská a elektrotechnická, Brno, Trnkova 113 Po přípravném týdnu se stážisté vydali do Střední školy strojírenské a elektrotechnické, kde vyučovali od 2. do 6. února. Nová zkušenost to zde byla jak pro stážisty, tak pro školu, kde se projekt konal poprvé. Do školy téměř na samém konci Brna dojeli stážisté z různých koutů světa od Japonska, přes Vietnam či Gruzii až po Brazílii zde prezentovali svou kulturu, své tradice a zvyky. Studenti se naučili tancovat tradiční tance a na oplátku se stážisty trávili i svá volná odpoledne. První týden se líbil jak sedmi zúčastněným stážistům, tak škole, která projevila zájem o opětovnou realizaci projektu. 2. Základní škola Němčice nad Hanou Do tohoto malého města zavítali stážisté během druhého týdne realizace. Škola se do projektu zapojila poprvé a její očekávání nebyla malá. Naši stážisté již měli jak teoretické zkušenosti z přípravného týdne, tak ty praktické. Se žáky se velmi rychle skamarádili, na škole panovala příjemná atmosféra. Spousta nových zážitků a jedinečné suvenýry, které si stážisté odvezli, byly na druhé straně vyrovnány procvičením angličtiny a překonáním bariéry u žáků, kteří pro své hosty připravili bohatý odpolední program, v rámci něhož navštívili například různé zájmové kroužky školy. Představy o projektu byly dle vyjádření školy naplněny, doufáme tedy, že se do Němčic projekt EDISON někdy znovu podívá.

9 3. Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola, Brno Přesně v polovině byla šestice stážistů rozdělena na dvě trojice, protože Střední škola umění a designu, stylu a módy sídlí na dvou adresách. Pro stážisty však nebylo problémem přizpůsobit se odlišným podmínkám. V jedné z budov probíhaly prezentace v menších skupinkách, případně v nich stážisté se žáky diskutovali o věcech, které studenty zajímaly. Vůbec poprvé se také stážisté dostali do hostitelských rodin, kde se jim dostalo milého přijetí a mohli tak poznat českou kulturu ještě blíž. Na této škole se projekt EDISON nekonal poprvé a podle pozitivních ohlasů ani naposledy.

10 4. Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332 Na čtvrtý týden se EDISON přemístil až do Ústí nad Orlicí, kde byli stážisté přivítáni hostitelskými rodinami 22. února večer. Ráno je pak čekalo oficiální uvítání od ředitele školy, po kterém se rozmístili do svých napevno přidělených učeben a pustili se do netradiční výuky. Pro celou školu to bylo významné oživení. O stážisty byl velký zájem nejen v hodinách, kde se žáci aktivně zapojovali a dávali svým lektorům otázky, ale také mimo ně. Komunikace v angličtině nebyla problémem ani pro nejmenší studenty; v některých hodinách pak pomáhal překladatel. Po týdnu plném nových zkušeností a zážitku se žáci i vedení školy vyjádřili kladně k další realizaci projektu, který by se zde mohl opět uskutečnit třeba již příští rok.

11 5. Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova 55 Poslední týden strávila první skupina stážistů téměř v centru Brna na Gymnáziu Matyáše Lercha. Tato škola má vysokou úroveň angličtiny, některé ze tříd jsou dokonce bilingvní. Projekt zde už jednou proběhl; stážisté tak měli nelehkou úlohu popasovat se s nadanými žáky a navázat na minulý ročník. Naštěstí však již byli ostřílení a nenechali se novou situací vyvést z míry. Problémy překonávali s lehkostí a s menšími či většími obtížemi se popasovali taktéž při výpadku techniky. Světaznalí gymnaziální studenti poznali v menších skupinkách něco nového o exotických zemích, jako je Bulharsko či Tchaj-wan, zkusili si tradiční tance z Gruzie a objevili i tajemství japonských toalet. 6. března stážisté odučili své poslední hodiny; většina z nich strávila v Brně nebo v České republice alespoň následující týden, než se vydali zpět do svých domovských zemí. Po šesti týdnech obohatili o nové poznatky a zážitky nejen sebe nebo studenty, ale také nás, organizátory, i učitele na školách.

12 Skupina II. Partnerské školy Riegrova 17, Šlapanice Kuldova 38, Brno Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Komenského 748 Základní škola Brno, Slovanské náměstí 2

13 1. Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice, Riegrova 17 Po již tradičním přípravném týdnu, který proběhl ve dnech v Brně, se stážisté přesunuli do nedalekých Šlapanic, kde na tamním gymnáziu působili první realizační týden, a to od Pro gymnázium projekt EDISON nebyl novinkou, škola si projekt zakoupila již potřetí, přičemž poslední realizace se uskutečnila před dvěma lety. Stážisté z různých koutů světa, konkrétně Michelle z Indonésie, Leonardo z Brazílie, Maggie z Číny, Joanna z Taiwanu, Jess z Austrálie a Ivi z Mexika, byli ubytováni v hostitelských rodinách, s čímž byli všichni velmi spokojeni. Výuka probíhala tradiční prezentací o rodné zemi, avšak stážisté své hodiny okořenili například tradičními tanci ze svých domovů, lekcí čínského písma či zasvěcením do tradičního mexického rituálu probíhajícího na Svátek zesnulých. Studenti si pro stážisty připravili i mimoškolní aktivity, jako například návštěvu bowlingu či laser game. V závěru týdne jim studenti gymnázia jako vyjádření díku připravili rozlučkovou party, kde se promítaly fotky z celého týdne, a předali jim dárečky na památku. Všem se realizace moc líbila, díky výborné úrovni angličtiny studentů a velice aktivnímu přístupu při hodinách se stážisté cítili velice uvolněně a jejich prvotní tréma byla rychle překonána. Škola byla také spokojena a vyjádřila zájem o další realizaci projektu do budoucna. 2. Střední škola polytechnická Brno, Jílová 36g Pro studenty i zaměstnance Střední školy polytechnické Brno, kde stážisti působili ve druhém týdnu, není projekt EDISON žádnou novinkou - proběhla zde v pořadí již třetí realizace. Již v neděli se stážisté ubytovali v internátním zařízení školy a měli tak od začátku bezprostřední kontakt se studenty, kteří je vřele přijali. Škola zařídila svým hostům velmi pestrý a pečlivě zorganizovaný časový plán výuky. Kromě klasické výuky ve třídách, při kterých byly prezentovány

14 jednotlivé státy a jejich kultury včetně základů jazyka, tanců a písní, se stážisti zúčastnili i výuky v dílnách, kde si stavěli budky pro ptactvo. Stážisté se po zkušenostech z prvního týdne dokázali velmi rychle přizpůsobit novému prostředí a vše tak probíhalo hladce a bez problémů. Studenti se i přes větší či menší jazykové nedostatky snažili o komunikaci a kontakt se svými novými, dočasnými lektory. Podstata projektu tak byla naplněna a pro velkou spokojenost bylo ze strany školy vysloveno přání účastnit se i další realizace. 3. Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38 & Základní škola, Brno, Sirotkova 36 V třetím týdnu realizace ve dnech stážisté výjimečně působili na dvou školách. Na ZŠ Tyršově byl projekt EDISON již podruhé, na ZŠ Sirotkově dokonce potřetí. Ubytováni byli po celý týden na kolejích. První dva dny stážisté navštívili ZŠ Tyršovu, jež je zaměřena na výuku v angličtině. Na škole byli velmi přátelsky přivítáni a následně začali prezentovat ve třídách na druhém stupni. Žáci během prezentací se stážisty aktivně komunikovali a byli nadšení, že jim jde skvěle rozumět. V průběhu realizace stážisté v žácích vyvolali touhu navštívit dané země a poznat jejich kulturu naživo, což je velmi těšilo. Zbývající tři dny stážisté působili na ZŠ Sirotkově, kde se jim opět dostalo vřelého přivítání. Výuka probíhala poutavým stylem, Joanna žáky dokonce zasvětila do tajů bojového umění kung-fu. Všichni byli opět velmi spokojeni a nadšeni ze stážistů, kteří do svých hodin vložili obrovské úsilí, nadšení a elán, který poté přenesli i na přítomné žáky. Projekt EDISON opět žádnou ze škol nezklamal a naplnil všechna jejich očekávání. Proto také obě školy vyjádřily zájem do budoucna o další realizaci projektu.

15 4. Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Další týden se EDISON přesunul do Týna nad Vltavou. Stážisté byli vřele přivítáni v ředitelně školy a poté v tělocvičně na slavnostním zahájení, kde byli přítomni všichni žáci a učitelé. Pro studenty byla připravena samostatná místnost s občerstvením, přístupem k internetu, osobními rozvrhy a důležitými informacemi o škole i městě. Prohlédli si také prostředí školy, nástěnky a další výzdobu k projektu na chodbách a hale školy. V průběhu týdne probíhaly prezentace ve všech třídách od 1. do 9. ročníku, ve větší míře na 2. stupni. Studenti byli velmi dobře připraveni na všechny věkové kategorie včetně nejmenších dětí, využívali prezentace s fotografiemi na interaktivních tabulích, krátká videa, dovezené předměty, vlajky, hráli s dětmi hry, se staršími se snažili komunikovat anglicky. Žáci nadšeně zpívali písničky s kytarovým doprovodem, učili se tradiční tance, stážisté naučili děti vyslovovat i napsat pár slovíček ve svém rodném jazyce. Děti se na hodiny těšily a užívaly si je, navštěvovaly lektory i o přestávkách. Osvědčila se pomoc několika studentek gymnázia, které ve třídách překládaly v případě potřeby. V pátek odpoledne se ve vstupní hale školy uskutečnila akce Global Village s ukázkou tradičních oděvů, pokrmů, suvenýrů, fotografií a dalších předmětů, za hojné účasti žáků školy, učitelů, rodičů a studentů místního gymnázia. Rodiny některých žáků využily možnosti ubytovat zahraničního studenta a velmi si tuto zkušenost pochvalovaly. Učitelé, žáci a rodiče zároveň připravili pro stážisty program na odpoledne a víkend, ti tak měli možnost dobře poznat město Týn nad Vltavou, místní památky a tradice, zámek Hluboká nad Vltavou i další turisticky atraktivní místa v jižních Čechách. Projektem EDISON žila nejen škola, ale i široká veřejnost, celý týden probíhal ve velmi příjemné, přátelské a podnětné atmosféře. Škola se do projektu zapojila poprvé, má zájem o opakování v dalších letech.

16 5. Základní škola Brno, Slovanské náměstí 2 Poslední týden, jako pátá škola v pořadí, se projektu vůbec poprvé zúčastnila ZŠ na Slovanském náměstí v Brně. Škola klade důraz na výuku cizích jazyků a přijala proto stážisty s otevřenou náručí. Těm se kromě vřelého přijetí dostalo i samostatné učebny, kde měli prostor pro přípravu, občerstvení i relax. Výuka probíhala ve třídách prvního i druhého stupně. Do tříd odváděli stážisty vždy vyučující, kteří zejména mladším žákům občas pomáhali i s překladem. Ti nejvíce ocenili interaktivní prvky v prezentacích stážistů. Úspěch slavily písně a tance, stejně tak jako výuka základních frází v čínštině či artefakty z prostředí západního pobřeží a vnitrozemí Austrálie. Žáci vyšších ročníků projevovali znatelnější ostych. Ti odvážnější po jeho překonání spolu se stážisty komunikovali nejen na témata obsažená v jejich prezentacích. Se zkušeností nabytou v předchozích týdnech byli stážisté dobře připraveni na hodiny, což ocenili jak žáci, tak i učitelé. Během týdne bydleli pohromadě na nedalekých vysokoškolských kolejích. V pátek, poslední den výuky i poslední den samotného projektu, se na škole konala Global Village, kde se žáci i zástupci školy se stážisty v jejich tradičních šatech naposledy rozloučili. Celá realizace byla hodnocena velmi kladně, škola by se ráda zapojila znovu s tím, že by rádi přivítali stážistu schopného prezentovat i v německém jazyce.

17 Skupina III. Partnerské školy

18 1. Integrovaná střední škola Sokolnice Po skončení přípravného týdne bylo sedm stážistů plně připravených pustit se do práce. Začali 2. února 2015 na Integrované střední škole, Sokolnice 496. Skvělé vybavená škola jim poskytla ubytování, které si stážisté velmi pochvalovali. Studenti měli možnost poznat kulturu Joyce z Kanady, Viktorie z Ruska, Erin z Číny, Fediy z Tuniska, Chaimae z Maroka, Afiany z Indonésie a taktéž Edisona z Taiwanu. Studenti se se stážisty rychle spřátelili a kromě přednášek ve škole s nimi trávili čas i v rámci volného času, například při fotbale. Stážisté také měli možnost poznat naši historii při turistické prohlídce Slavkova, kde se bojovalo během napoleonských válek. 1. Základní škola Brno, Pavlovská 16 Po roce se vrátili stážisté i na Základní školu Pavlovská 16, a to v době od do Zdejší žáci tak měli možnost dozvědět se něco o jiných kulturách. Hned v pondělí čekalo stážisty přivítání s celou školou v tělocvičně. Každý student měl přidělenu vlastní místnost, jakési miniaturní království nebo jakousi ambasádu vlastní země. Žáci byli z vyučovacích hodin nadšení a nenechali stážisty vydechnout ani během přestávek, kdy za nimi chodili i do odpočinkové místnosti a chtěli se s nimi fotit, povídat, nebo alespoň získat vytoužený autogram, ať už na kus papíru, ruku nebo dokonce botičku. Vynalézavost dětí neměla meze. Po pěti krásně strávených dnech se museli stážisté nakonec rozloučit a šířit své poznatky o kultuře na další školy.

19 2. Cyrilometodějská základní škola Brno, Lerchova 65 Realizaci na polovinu dělil týden , který stážisté strávili na CMCZŠ Lerchova. Mírné obavy ze strany stážistů i některých rodin ohledně toho, jak dopadne střet křesťanské a muslimské kultury, se nakonec ukázaly jako zbytečné, a všichni spolu prožili nádherný týden plný zajímavých přednášek a poznávání cizích kultur, kde měli žáci mimo jiné možnost vyzkoušet si bojové umění kung-fu pod dohledem Erin z Číny. Překvapeni byli stážisté i velmi milým přístupem jak dětí, tak i učitelů. Děti si stážisty zamilovaly, ale po týdnu se museli nakonec s nimi v rámci páteční Global village rozloučit. Jako náplast na srdce jim snad dobře posloužily jarní prázdniny, které už děti v Brně netrpělivě očekávaly.

20 3. Základní škola Třebíč, Benešova 585 Zatímco si děti v Brně užívaly jarní prázdniny, sedmice zahraničních stážistů se přesunula do Třebíče na ZŠ Benešovská 585, kde strávila týden od ZŠ Benešovská se projektu účastnila sice poprvé, ale ukázala nevídanou míru připravenosti. Rodiny a učitelé si stážisty vyzvedli už na autobusovém nádraží a hned nato je vzali na večeři do blízké restaurace, kde rovnou i oslavili narozeniny tuniské stážistky Fediy. Učitelé měli pro stážisty připraven bohatý program, a tak měli stážisté o zábavu postaráno. Navštívili spolu se žáky koupaliště, absolvovali prohlídku města a vypravili se společně i na výlet do Telče. Rozmazlováni byli i skvělými obědy, které si stážisté nemohli vynachválit. Kromě přednášek uspořádali na škole i Global Village, kde měli žáci mimo jiné možnost ochutnat některé speciality cizích zemí. Po velmi úspěšném týdnu se ale stážisté museli také rozloučit a odjet zpět do Brna na jejich poslední školu.

21 4. Základní škola Brno, Hudcova 35 Poslední škola, na níž stážisté šířili znalosti o svých kulturách a zemích, byla ZŠ Hudcova 35. Týden byl tedy pro ně rozlučkový. Jelikož již byli stážisté po pěti společných týdnech řádně připraveni i ověřeni praxí, tak vše na Základní škole Hudcova šlo jedna radost, a jedna kvalitní hodina střídala druhou. Děti z nich byly nadšené a jediné, co jim vadilo, bylo, že jsme jim neposlaly stážistů více. Stážisté měli možnost strávit s žáky čas i ve školní kuchyňce a společně s nimi připravit nějaké tradiční jídlo, na kterém si pak společně pochutnali. Vedení označilo tuto realizaci za dosud nejlepší, stejně jako většina zbývajících škol, a nám to tedy nastavilo laťku, kterou budeme chtít do budoucna překonat. S koncem týdne skončil i EDISON a nezbylo nám nic jiného, než se se slzami v očích rozloučit se sedmicí našich okouzlujících stážistů: Erin, Edison, Vickie, Joyce, Chaimae, Fedia a Afi.

22 Skupina IV Partnerské školy

23 1. Základní škola Laštůvkova 77, Brno Bystrc První škola, kterou navštívila čtvrtá skupina stážistů po přípravném týdnu, byla ZŠ Laštůvkova. Stážisté přijeli doslova z celého světa: Ricardo (Mexiko), Tania (Ukrajina), Sula (Brazílie), Cindy (Tchajwan), Ze Fanya (Malajsie) a Yoanna (Bulharsko). Této realizace se měl ještě zúčastnit Carl (Canada), který bohužel z osobních důvodů musel projekt ukončit již v přípravném týdnu, ale i přesto tuto absenci byla kvalita projektu zachována. Prvotní obavy, jak stážisté zvládnou novou roli učitele, se rychle rozplynuly. V hodinách nepanovala žádná nervozita, ale naopak přátelská atmosféra, prezentace byly pro žáky zajímavé a plné neobvyklých zážitků. Děti tak měly možnost poznávat kulturu jiných zemí, porovnat ji s životem u nás, a také si procvičit komunikaci v anglickém jazyce. Škola byla na projekt dobře připravena, studenti zde měli přichystány příjemné podmínky pro svou práci, bylo o ně výborně postaráno. Velmi zajímavá byla mimo jiné společná návštěva planetária, kterou škola pro studenty zorganizovala. Škola v pořádání projektu EDISON není žádný nováček, již v minulosti se zúčastnila, a i tentokrát byli žáci, učitelé i stážisté spokojeni. V roce 2016 by se škola ráda zapojila do projektu EDISON znovu, její přání je poznat stážisty ještě z jiných zemí, než které jsou výše zmíněné. Na tento fakt se budeme snažit zaměřit a věnovat větší pozornost komunikaci mezi školou a AIESEC při přípravě projektu. 2. Masarykova základní škola a Mateřská škola Brno, Zemědělská 29 Druhý týden se stážisté vydali opět na základní školu, která měla po roce svou druhou realizaci. Zde na ně čekalo velmi příjemné přivítání v podobě bohatého občerstvení, během celého týdne si užívali pohostinnosti a nadprůměrné péče, která jim byla dopřána. Ubytováni byli v rodinách žáků školy, ty jim poskytly zázemí pro náročnou stáž. Týden ve škole byl plný prezentací, projekcí videí, fotografií a vyprávění o vzdálených a mnohdy i exotických zemích, probíhal v přátelské atmosféře. Žáci se nadšeně seznamovali s kulturou, historií, státními symboly, zvyky, národními jídly, faunou a flórou.

24 Stážisté přivezli zajímavé předměty, např. vlajky, ukázky bankovek svých zemí či jednoduché hudební nástroje a hračky, které využívali při prezentacích. Pro mnohé žáky to byl vůbec první zážitek zkusit si komunikaci v angličtině s někým, kdo nerozumí česky. Největší ohlasy směřovaly k jedinému chlapci ve skupině - Ricardovi, který rychle dokázal děti zaujmout svou chytlavou prezentací. Škola byla s projektem spokojená, a proto by se chtěla zúčastnit i v následujících letech. Už nyní přemýšlejí o možných vylepšeních akce - například využít možnost přípravy tradičních pokrmů, zahrnout více národních tanců a aktivit pro nejmenší děti, chtějí proto více spolupracovat s AIESEC zejména při přípravách projektu. 3. Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov Zmíněná škola se projektu účastnila v minulosti, proto všichni již předem tušili, jak bude celý týden probíhat a na co se studenti této střední školy mohou těšit. Při přípravách muselo bohužel dojít k organizačním změnám, z důvodu neplánovaného a neočekávaného odjezdu Yoanny zosobních důvodů přijely do Kyjova také Yuki z Japonska a Maggie z Číny. Škola tak získala plnohodnotnou náhradu a projekt mohl úspěšně proběhnout. Stážisté byli ubytováni v hostitelských rodinách studentů školy. Týden plynul v příjemné atmosféře a ve velice dobré náladě, stážisté si rychle zvykli na starší obecenstvo a dokázali se dobře přizpůsobit jazykové úrovni střední školy. Studenti školy si užívali zajímavé prezentace a seznamovali se různými formami s kulturou cizích zemí. Zároveň si vyzkoušeli své komunikační dovednosti a to nejen v angličtině, Tania z Ukrajiny se studenty procvičila i jazyk německý. Stážisté se se studenty rychle spřátelili a zúčastnili se také mimoškolních aktivit jako třeba návštěva muzea, kde stážisté poznali blíže historii Kyjova včetně místních krojů. V pestrém programu nechyběla ani degustace moravského vína a návštěva pivovaru. Studentům a učitelům se projekt natolik líbil, že neváhali a již si zamluvili další realizaci projektu na podzim 2015.

25 4. Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka 106 I přesto, že se na gymnáziu projekt EDISON uskutečnil poprvé, a pro školu to byla zcela nová zkušenost, panovala zde velice příjemná nálada. Šestice stážistů z Ukrajiny, Mexika, Brazílie, Tuniska, Tchaj-wanu a Malajsie ukázala studentům prezentace o svých kulturách a zvycích vždy v několika vyučovacích hodinách. Některé hodiny byly plné her, u starších studentů pak probíhaly besedy o vážnějších tématech. Ani nejmladší studenti neměli s porozuměním prezentací v anglickém jazyce problém, děti komunikovaly a užívaly si netradiční výuku. Stážisté se nenudili ani ve svém volném čase, kromě aktivit s hostitelskými rodinami si i škola připravila odpolední program, jako například výlet do Litomyšle a leasergame. Škola dokonce pozvala i regionální OIKTV, která o projektu informovala prostřednictvím krátké reportáže. Všem zúčastněným se projekt líbil, škola by se ráda zúčastnila i v následujících letech.

26 5. Základní škola Brno, Horácké náměstí 13 Poslední týden, tedy až , stážisté zavítali na ZŠ Horácké náměstí, kde se projekt uskutečnil po roční pauze. Letos sem EDISON dorazil v týdnu po jarních prázdninách, a zpříjemnil tak žákům návrat do školních lavic. Stážisté využili všech svých zkušeností z předešlých týdnů a byli na prezentace ve třídách velmi dobře připraveni. Největší ohlasy ze strany žáků měl opět Ricardo z Mexika, který všechny zaujal především svým latinskoamerickým temperamentem. Ale i výuku v ostatních hodinách si všichni pochvalovali a oceňovali kvalitu přípravy a průběh prezentací. Žáci díky stážistům získali velké množství zajímavých informací o cizích zemích a měli možnost vyzkoušet si svou angličtinu. Určitou komplikací se ukázalo načasování projektu na této škole, neboť část tříd se v uvedeném týdnu účastnila lyžařského výcviku, a souběh obou akcí tak částečně ovlivnil hladký průběh projektu. Ve škole do budoucna plánují opět se projektu účastnit a rádi by více využili možnosti vaření národních jídel nebo přípravy jednoduchých svačinek se stážisty.

27 Poděkování Organizace AIESEC Brno by tímto chtěla poděkovat všem zúčastněným školám za jejich ochotu a spolupráci a všem, kteří se na projektu podíleli, vedení škol, učitelům, hostitelským rodinám a v neposlední řadě také studentům a žákům, kteří vytvořili během hodin přátelské prostředí pro stážisty. Doufáme, že tato desátá realizace projektu byla přínosná pro všechny zúčastněné a dosáhla hlavních cílů změnit povědomí o jiných kulturách a odbourat zavedené stereotypy. Děkujeme za vaši důvěru, kterou vkládáte do studentské organizace AIESEC, pevně věříme, že tento projekt má v České republice své opodstatnění a bude i v následujících letech realizován a rozvíjen.

28 Naši stážisté

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41 Organizační tým Štefan Horváth Radka Okruhľanská Marek Klein Andrea Troppová Eva Nováková Veronika Šípošová

42 Zuzana Kučerová Zdeněk Jirásek Tereza Čtvrtníková Simona Trembecká

Závěrečná zpráva. EDISON Brno podzim 2015

Závěrečná zpráva. EDISON Brno podzim 2015 Závěrečná zpráva EDISON Brno podzim 2015 Obsah Úvod... 3 Projekt EDISON... 4 AIESEC... 5 Průběh projektu... 6 Skupina I.... 7 Základní škola a mateřská škola Brno, Jihomoravské náměstí 2... 8 Gymnázium

Více

Intenzivní výcvik sociálních dovedností 30. 5. 2. 6. 2011, Rekreační středisko Nová Louka

Intenzivní výcvik sociálních dovedností 30. 5. 2. 6. 2011, Rekreační středisko Nová Louka Intenzivní výcvik sociálních dovedností 30. 5. 2. 6. 2011, Rekreační středisko Nová Louka Rekreační středisko Nová Louka Intenzivní výcvik sociálních dovedností (dále jen výcvik) je jednou z klíčových

Více

Co je to vlastně Baltík?

Co je to vlastně Baltík? Ve dnech 20. - 22. 4. 2012 se v prostorách Holického Gymnázia uskutečnil 10. ročník celostátní soutěže Mlady programátor v programovacím jazyce Baltík. Co je to Baltík a jak soutěž probíhá? Co je to vlastně

Více

Kurz španělštiny ve Valencii.

Kurz španělštiny ve Valencii. Kurz španělštiny ve Valencii. Valencie Valencie se nachází na středomořském pobřeží Španělska, je to moderní město plné historie i kultury. Výborné klima, písčité pláže, i, navíc, obrovské množství kulturních

Více

2014-1-CZ01-KA101-000245 Projekt v rámci programu Erasmus + Klíčová akce 1 - mobility pracovníků ve školním vzdělávání

2014-1-CZ01-KA101-000245 Projekt v rámci programu Erasmus + Klíčová akce 1 - mobility pracovníků ve školním vzdělávání 2014-1-CZ01-KA101-000245 Projekt v rámci programu Erasmus + Klíčová akce 1 - mobility pracovníků ve školním vzdělávání KOMBINOVANÝ KURZ PRO UČITELE NĚMČINY HORIZONTE INSTITUT FÜR SPRACHE, KOMMUNIKATION

Více

ŘECKÉ OLYMPIJSKÉ HRY WALDORFSKÝCH ŠKOL PARDUBICE 2014

ŘECKÉ OLYMPIJSKÉ HRY WALDORFSKÝCH ŠKOL PARDUBICE 2014 ŘECKÉ OLYMPIJSKÉ HRY WALDORFSKÝCH ŠKOL PARDUBICE 2014 V letošním školním roce se naše ZŠW Pardubice s podporou Magistrátu města Pardubic stala organizátorem tradičních olympijských her pro žáky pátých

Více

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Vranov nad Dyjí 12.-14.6.2015 Za podpory z kampaně P&G Press trip s ambasadorkou Mirkou Knapkovou Na vodě s Mirkou Aktivity na pláži Výlet do okolí DĚKUJEME!

Více

VÁŽENÍ ŠKOLNÍ KOORDINÁTOŘI,

VÁŽENÍ ŠKOLNÍ KOORDINÁTOŘI, VÁŽENÍ ŠKOLNÍ KOORDINÁTOŘI, V TOMTO BOOKLETU JSOU POTŘEBNÉ INFORMACE O PLÁNOVANÉM PRŮBĚHU REALIZACE PROJEKTU EDISON NA VAŠÍ ŠKOLE. V PŘÍPADĚ DOTAZŮ NÁS NEVÁHEJTE KDYKOLIV KONTAKTOVAT E-MAILEM ČI TELEFONICKY.

Více

Hodnotící zpráva. Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy

Hodnotící zpráva. Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy Hodnotící zpráva Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy Projekt Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy podpořený Městem Rakovník byl zaměřen na podporu a zkvalitnění nadstandardních

Více

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Eva Zemanová, ředitelka školy a kolektiv učitelek MŠ Kly Úvod Dne 30. 10. 2012 proběhl v naší mateřské škole Projektový den. Celým dnem nás provázela včelka

Více

Letní jazyková škola 2015. Závěrečná zpráva projektu

Letní jazyková škola 2015. Závěrečná zpráva projektu Letní jazyková škola 2015 Závěrečná zpráva projektu Cíl projektu Znalosti cizích jazyků jsou důležitou investicí do budoucnosti dítěte. Hrají velkou roli nejen při výběru zaměstnání, ale i pro integraci

Více

Hodnocení celoškolní akce

Hodnocení celoškolní akce Projekt Zvýšení technologické úrovně řemeslných oborů reg. č. CZ.1.07/1.1.32/01.0028 Spolufinancováno z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky Hodnocení celoškolní akce Projektový

Více

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012

Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Zpravodaj Základní školy speciální DČCE a Střediska Světlo ve Vrchlabí Září 2012 Slavnostní zahájení 3.9. Jičín město pohádky Růžovo-oranžový den Krakonošův trojboj 13.9. Jičín - město pohádky Na tento

Více

Trutnodráček březen 2015

Trutnodráček březen 2015 Trutnodráček březen 2015 MÍŠA OSLAVIL JEDENÁCTÉ NAROZENINY Jedenácté narozeniny jsme oslavili dortem, písničkou a milými dárečky. Přejeme Míšovi vše nejlepší do života, především pak stálou vnitřní radost.

Více

Základní škola a Mateřská škola Město Touškov PROJEKTOVÝ EVROPSKÝ DEN ŽIJEME V ČESKU, OBJEVUJEME EVROPU

Základní škola a Mateřská škola Město Touškov PROJEKTOVÝ EVROPSKÝ DEN ŽIJEME V ČESKU, OBJEVUJEME EVROPU Základní škola a Mateřská škola Město Touškov PROJEKTOVÝ EVROPSKÝ DEN ŽIJEME V ČESKU, OBJEVUJEME EVROPU Harmonogram Evropského dne 8. 00 hodin 8. 15 11. 30 11. 45 13. 00 13. 30 15. 00 15. 00 slavnostní

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během září a plán akcí na říjen 2014.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během září a plán akcí na říjen 2014. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během září a plán akcí na říjen 2014. Informace www.gtmskola.cz Dvě první třídy a Mravenečci V letošním školním roce

Více

Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning

Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning Naši zahraniční partneři: Základní škola ze španělské Zaragozy. Základní škola z polského města Tychy. Základní

Více

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Cíl projektu Jazykové vědomosti jsou důležitou investicí do budoucnosti dítěte, které hrají velkou roli nejen při

Více

Vyhodnocení programu

Vyhodnocení programu Příloha č. 4 Vyhodnocení programu. Číslo rozhodnutí Poskytovatel dotace Program Název organizace Adresa organizace, email, web Statutární orgán Poskytnutá dotace 9/579 Česká republika Ministerstvo školství,

Více

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII Poznáváme své děti V červnu 2014 jsme získaly finanční prostředky z dotace v oblasti výchovy a vzdělávání Městského úřadu v Příbrami na projekt s názvem Poznáváme své děti. V rámci této dotace na naší

Více

Základní škola a Mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici Vídeňská 800, 146 00 Praha 4 Nadační fond Prague Post Štěpánská 20, Praha 1

Základní škola a Mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici Vídeňská 800, 146 00 Praha 4 Nadační fond Prague Post Štěpánská 20, Praha 1 Základní škola a Mateřská škola při Fakultní Thomayerově nemocnici Vídeňská 800, 146 00 Praha 4 a Nadační fond Prague Post Štěpánská 20, Praha 1 Prázdninový provoz na oddělení dětské neurologie, psychiatrie

Více

Den bez ú razú 12. 6. 2015

Den bez ú razú 12. 6. 2015 Den bez ú razú 12. 6. 2015 V pátek 12. 6. se konal již 6. ročník akce Den bez úrazů na dětském dopravním hřišti v Říčanech. Akce je pořádána pod záštitou Zdravého města Říčany, hlavním realizátorem akce

Více

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI představuje letní adaptační kurz pro žáky z Vietnamu i z Čech PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI 11. 8. 15. 8. 2014 Jizerské hory penzion U Kačáka Obsah: 1. Cíl projektu 2. Realizace projektu Přípravná

Více

Církevní střední zdravotnická škola, s.r.o.

Církevní střední zdravotnická škola, s.r.o. Církevní střední zdravotnická škola, s.r.o. Grohova 14/16, 602 00 Brno Autoevaluační zpráva Střediska volného času za školní rok 2014/2015 Zpráva se věnuje hodnocení činnosti a aktivit Střediska volného

Více

Září Vítání prvňáčků

Září Vítání prvňáčků Září Vítání prvňáčků Letošní školní rok začal v pondělí 3.září. Již tradičně se všichni budoucí prvňáčci (letos jich je 48) shromáždili se svými rodiči na školním hřišti. Čekaly tam na ně paní učitelky

Více

Bleskový výsadek MOA v Anglii. (aneb Londýn-Cambridge-Canterbury)

Bleskový výsadek MOA v Anglii. (aneb Londýn-Cambridge-Canterbury) Bleskový výsadek MOA v Anglii (aneb Londýn-Cambridge-Canterbury) Rakovník jsme opouštěli ve středu 12. 9. kolem třetí hodiny odpolední. Přijel pro nás zájezdový autobus, kterým jsme po chvíli dorazili

Více

KVĚTEN Vrchol sportovních her 4x4 za účasti našich žáků, výměnné pobyty s partnerskými školami z německého Mellendorfu a Wittenbergu nebo další z barevných dnů v 1.A... To je jen ochutnávka aktivit naší

Více

Chamber College ANGLIČTINA NA MALTĚ SLEVOVÁ AKCE NA STUDIUM V LEDNU A ÚNORU 2013

Chamber College ANGLIČTINA NA MALTĚ SLEVOVÁ AKCE NA STUDIUM V LEDNU A ÚNORU 2013 Jazyková škola Elvis, Karlínské náměstí 8, 186 00 Praha 8 tel./fax: 241 405 628, tel.: 241 409 001; Vodafone: 602 350 632, 731 570 807 http://www.elvis.cz; e-mail: elvis@elvis.cz ANGLIČTINA NA MALTĚ SLEVOVÁ

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

ZAHRANIČNÍ JAZYKOVÝ KURZ TECHNICKÉ NĚMČINY VE FRANKFURTU NAD MOHANEM

ZAHRANIČNÍ JAZYKOVÝ KURZ TECHNICKÉ NĚMČINY VE FRANKFURTU NAD MOHANEM ZPRÁVA Z REALIZOVANÉ AKTIVITY ZAHRANIČNÍ JAZYKOVÝ KURZ TECHNICKÉ NĚMČINY VE FRANKFURTU NAD MOHANEM v rámci projektu Vytváření nových sítí a posílení vzájemné spolupráce v oblasti inovativního strojírenství

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí NORSKÝ DENÍK 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí Tímto dnem pro nás začala výprava za dobrodružstvím do Norska. Nad ránem jsme se v letištní hale spojili se zbývajícími účastníky projektu z Břeclavi a po odbavení

Více

Rakousko 30. 11. 2014 6. 12. 2014

Rakousko 30. 11. 2014 6. 12. 2014 Rakousko 30. 11. 2014 6. 12. 2014 V neděli 30. listopadu jsme dorazili společně se studenty z holičské střední školy do rakouského Gänserndorfu. Zde už na nás čekali rodiče z hostitelských rodin, kteří

Více

Návštěva Izraele aneb návrat do školních lavic

Návštěva Izraele aneb návrat do školních lavic Návštěva Izraele aneb návrat do školních lavic Můj projekt na téma holocaustu nastartovala uskutečněná výstava Zmizelí sousedé, kterou jsem zorganizovala na přelomu měsíce února a března roku 2011 na naší

Více

Sankt Gallen Švýcarsko

Sankt Gallen Švýcarsko Sankt Gallen Švýcarsko - Mateřská škola Barevný klíček Vítězná 725 35601 Sokolov Endyšová Jana Hned po příjezdu jsme byly ubytované: v centru města. V průběhu naší stáže jsme vykonávaly hospitace v Primars

Více

2. zahraniční pracovní stáž Švýcarsko St. Gallen 27.9. 3.10.2015

2. zahraniční pracovní stáž Švýcarsko St. Gallen 27.9. 3.10.2015 2. zahraniční pracovní stáž Švýcarsko St. Gallen 27.9. 3.10.2015 SŠGaS Liberec měla možnost opět v letošním roce se zúčastnit pracovní stáže v gastrokomplexu kantonské nemocnice v St. Gallen ve Švýcarsku

Více

Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci

Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci Vítejte u prezentace akce Ne moc médií Hana Hančová 2007 Projekt ASP UNESCO Člov lověk a média dia GVN v rámci projektu škol ASP UNESCO Člověk a média navázalo

Více

Studijní pobyt v Turecku

Studijní pobyt v Turecku Studijní pobyt v Turecku V květnu tohoto roku jsem měla moţnost společně s dalšími účastníky studijní návštěvy poznat město Afyonkarahisar v Turecku, o jehoţ existenci jsem do té doby neměla ani potuchy.

Více

(EU PROGRAMM ERASMUS+)

(EU PROGRAMM ERASMUS+) ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (EU PROGRAMM ERASMUS+) Outdoor Education Course OUTDOOR LEADERSHIP PORTUGAL 16/03/2015 20/03/2015 Vypracoval : Mgr. Tomáš Sobotka Příprava na kurz: Příprava spočívala ve studiu materiálů,

Více

Praxe našich studentů třetích ročníků v šesti firmách v Německu 2015:

Praxe našich studentů třetích ročníků v šesti firmách v Německu 2015: Praxe našich studentů třetích ročníků v šesti firmách v Německu 2015: Bety (Pham Thi Ngoc Bich) ze 3. B, která pracovala ve firmě Alliance Healthcare napsala: Noví přátelé, nové zkušenosti, zlepšení jazyka

Více

Nováčci v řadách čtenářů naší školy

Nováčci v řadách čtenářů naší školy 4 Nováčci v řadách čtenářů naší školy Pasování žáků 1. tříd 11.1.2011 Na naší škole se již stalo tradici ze prvňáčci kteří se půl roku učí číst pak předvádějí své dovednosti svým i rodičům svých spolužáků.

Více

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD zpráva o činnosti v roce 2013 Duha Školicí středisko Náchod je organizace, která pořádá vzdělávací programy především pro instruktory, vedoucí, lektory, ale i mládež a dospělé

Více

Leden 2012 CHOVÁM, CHOVÁŠ, CHOVÁME

Leden 2012 CHOVÁM, CHOVÁŠ, CHOVÁME Leden 2012 CHOVÁM, CHOVÁŠ, CHOVÁME Na začátku roku jsme se rozhodli, že vás provedeme naším školním chovákem. O jeho chod se stará parta nadšených dobrovolníků z různých tříd. Scházejí se zde nejen o přestávkách,

Více

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY 1 ÚVODNÍK HALÓ, HALÓ, jsou tady noví deváťáci a s nimi i další ročník Deváťáckých novin. Prvním číslem vás provedou Bára, Péťa a Monča. Jak jste možná zaregistrovali, na školních stránkách se přes prázdniny

Více

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace Dotazník pro rodiče Vážení rodiče, zjistili jsme díky dotazníku Váš pohled a názor na úroveň naší školy. Vaše anonymní odpovědi jsou nám cenným vodítkem a inspirací ke zkvalitnění naší práce. Vrátilo se

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

KUL TURNI KRONIKA. Centra sociálních služeb Kojetín * * * * * * * * * *

KUL TURNI KRONIKA. Centra sociálních služeb Kojetín * * * * * * * * * * KUL TURNI, KRONIKA Centra sociálních služeb Kojetín * * * * * * * * * * * * 2008 Centrum sociálních služeb Kojetín organizuje pro své obyvatele na domech s pecovatelskou službou a návštevníky Klubu duchodcu

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O ČINNOSTI

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O ČINNOSTI ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O ČINNOSTI 2012 Projekt Savi godi avka dživel- Jaký rozum, takový život ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ORGANIZACI Název: Občanské sdružení Ecce Homo Sídlo: Masarykova 12, 785 01 Statutární orgán: PaedDr.

Více

SBORNÍK SOŠ A SOU MŠP LETOVICE A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE

SBORNÍK SOŠ A SOU MŠP LETOVICE A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE SBORNÍK SOŠ A SOU MŠP LETOVICE A JIHOMORAVSKÉHO KRAJE ENERSOL 2006 Co o této soutěži víme a jak probíhala? ENERSOL 2006 je soutěž, která byla vyhlášena MŠMT. Regionálním vzdělávacím centrem (RVC) pro obnovitelné

Více

Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014

Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014 Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014 Isar Cup Počet týmů: 72 Number of games: 5 Kategorie: mladší přípravka, starší přípravka, mladší žáci, starší žáci A-B, mladší dorostenci A-B,

Více

Výroční zpráva lektorátu k roku 2011/2012

Výroční zpráva lektorátu k roku 2011/2012 Mgr. Katarína Čermáková University of Nebraska Lincoln, USA Department of Modern Languages and Literatures Výroční zpráva lektorátu k roku 2011/2012 Čeština na univerzitě v Nebrasce je součástí výuky cizích

Více

STAVÍME MOSTY REG. Č.: CZ 1.07/1.1.36/02.0019

STAVÍME MOSTY REG. Č.: CZ 1.07/1.1.36/02.0019 Za třídu! Realizační tým Metodik Ing. Jaroslava Hánová Anotace Učitel / Předmět Ing. Libuše Čechová Ing. Pavla Marešová Ing. Jaroslava Hánová / ekonomika, informační a komunikační technologie Ing. Libuše

Více

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY A EVROPSKÝ DEN BEZ AUT

EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY A EVROPSKÝ DEN BEZ AUT EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY A EVROPSKÝ DEN BEZ AUT 2012 Statutární město Karlovy Vary Statutární město Karlovy Vary se v letošním roce již tradičně zapojilo do kampaní Evropský týden mobility a Evropský den

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Sídlo: Vrchlického 517, Přelouč, PSČ 535 01, IČ: 22878009. Občanské sdružení Autistický svět dětí & dospělých

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Sídlo: Vrchlického 517, Přelouč, PSČ 535 01, IČ: 22878009. Občanské sdružení Autistický svět dětí & dospělých VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 Občanské sdružení Autistický svět dětí & dospělých Sídlo: Vrchlického 517, Přelouč, PSČ 535 01, IČ: 22878009 Vážení členové a přátelé občanského sdružení Autistický svět dětí & dospělých,

Více

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Evropa na dosah - závěrečná zpráva projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Dne 9.května 2013 se na naší škole uskutečnil celoškolní projektový den pod názvem Evropa

Více

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College Jazyková škola Elvis, Karlínské náměstí 8, 186 00 Praha 8 tel./fax: 241 405 628, tel.: 241 409 001; Vodafone: 602 350 632, 731 570 807 http://www.elvis.cz; e-mail: elvis@elvis.cz STUDIUM ANGLIČTINY NA

Více

KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME

KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME PRÁCE S DĚTMI Z JAZYKOVĚ ODLIŠNÉHO PROSTŘEDÍ TERMÍN:

Více

3. UČEBNÍ PLÁN 3. 1. Systém výuky

3. UČEBNÍ PLÁN 3. 1. Systém výuky 3. UČEBNÍ PLÁN 3. 1. Systém výuky Výuka podle ŠVP probíhá v 1. 9. postupném ročníku ZŠ. ŠVP (RVP) rozlišuje tři vzdělávací období: 1. období 1. 3. ročník 2. období 4. 5. ročník 3. období 6. 9. ročník.

Více

budova školy Martinovského ulice 153 6. 2. 2014 od 14 do 18 hodin 7. 2. 2014 od 14 do 17 hodin

budova školy Martinovského ulice 153 6. 2. 2014 od 14 do 18 hodin 7. 2. 2014 od 14 do 17 hodin ZVEME VÁS NA ZÁPIS DO 1. ROČNÍKU PRO ŠKOLNÍ ROK 2014/2015 budova školy Martinovského ulice 153 6. 2. 2014 od 14 do 18 hodin 7. 2. 2014 od 14 do 17 hodin Více informací na www.1zsrako.cz a v brožuře Informace

Více

Datum a název aktivity: 6. 5. 2013 Příprava bramborového salátu

Datum a název aktivity: 6. 5. 2013 Příprava bramborového salátu Zpráva k MZU za období 1. 5. 2013 30. 4. 2014 Dětský domov v Žatci navázal na aktivity realizované v rámci projektu Nový začátek. Pedagogičtí pracovníci se s dětmi pravidelně scházeli jednou měsíčně, vždy

Více

Exkurze na zahraniční škole konané ve dnech 15. 11. 2009-20. 11. 2009 na ZSB, ul. Grunwaldzka 152 v Poznani.

Exkurze na zahraniční škole konané ve dnech 15. 11. 2009-20. 11. 2009 na ZSB, ul. Grunwaldzka 152 v Poznani. Exkurze na zahraniční škole konané ve dnech 15. 11. 2009-20. 11. 2009 na ZSB, ul. Grunwaldzka 152 v Poznani. Cílem této aktivity bylo, aby žáci získali povědomí o zahraničních trendech a důrazech, které

Více

PorCeTa, o.p.s. SOCIÁLNÍ SÍTĚ, KYBERŠIKANA, BEZPEČNOST VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ. nabídka programů prevence rizikového chování KONTAKT PRO OBJEDNÁVÁNÍ:

PorCeTa, o.p.s. SOCIÁLNÍ SÍTĚ, KYBERŠIKANA, BEZPEČNOST VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ. nabídka programů prevence rizikového chování KONTAKT PRO OBJEDNÁVÁNÍ: PorCeTa, o.p.s. nabídka programů prevence rizikového chování SOCIÁLNÍ SÍTĚ, KYBERŠIKANA, BEZPEČNOST VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ 6 KONTAKT PRO OBJEDNÁVÁNÍ: SÍDLO ORGANIZACE: JMÉNO: Mgr. Radka Šimonová NÁZEV: PorCeTa,

Více

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy)

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy) Krajinou Lichtenštejnů Přijeďte se přesvědčit o jedinečnosti Lednicko-valtického areálu. Tento unikátní park o rozloze okolo 280 km2 tvořil mocný rod Lichtenštejnů po dobu tří staletí a od roku 1996 je

Více

ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 2115

ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 2115 č.j. 1513/2012/ZŠ a MŠ P R O V O Z N Í Ř Á D ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 2115 I. Údaje o zařízení organizační součást ZŠ ADRESA: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 TELEFON: 312 681

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Skládání slov, čtení s porozuměním Časový rozsah lekce 2 vyučovací hodiny výuka je rozdělena

Více

Projekt Jihlava Zdravé město a MA21

Projekt Jihlava Zdravé město a MA21 Projekt Jihlava Zdravé město a MA21 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA DEN ZEMĚ 2015 Mezinárodní kampaň Den Země, která vznikla před více než čtyřiceti lety, se pravidelně slaví také v České republice. Poprvé se Den Země

Více

Příprava na vyučování Zeměpisu s cíli v oblastech MV a VMEGS

Příprava na vyučování Zeměpisu s cíli v oblastech MV a VMEGS Příprava na vyučování Zeměpisu s cíli v oblastech MV a VMEGS Název učební jednotky (téma) Cestovní kancelář Stručná anotace učební jednotky Úkolem žáků je připravit výlet na min. 7 dní pro vybranou skupinu

Více

Vyhodnocení dotazníkového šetření pro rodiče šk. r. 2011/2012

Vyhodnocení dotazníkového šetření pro rodiče šk. r. 2011/2012 Vyhodnocení dotazníkového šetření pro rodiče šk. r. 2011/2012 Z celkového počtu 131 vydaných dotazníků se do školy k vyhodnocení vrátilo 85 vyplněných dotazníků. 1) Jste spokojeni s tím, jak je Vaše škola

Více

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College Jazyková škola Elvis, Karlínské náměstí 8, 186 00 Praha 8 tel./fax: 241 405 628, tel.: 241 409 001; Vodafone: 602 350 632, 731 570 807 http://www.elvis.cz; e-mail: elvis@elvis.cz STUDIUM ANGLIČTINY NA

Více

PREZENTACE ZPRACOVANÝCH DAT Z VLASTNÍHO HODNOCENÍ ŠKOLY NA GYMNÁZIU VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

PREZENTACE ZPRACOVANÝCH DAT Z VLASTNÍHO HODNOCENÍ ŠKOLY NA GYMNÁZIU VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 PREZENTACE ZPRACOVANÝCH DAT Z VLASTNÍHO HODNOCENÍ ŠKOLY NA GYMNÁZIU VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Na co můžeme být hrdí Kde žáci a rodiče vidí naše silné stránky Kde máme prostor na zlepšení Na co nás žáci

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

PROGRAM ŠKOLNÍHO KLUBU

PROGRAM ŠKOLNÍHO KLUBU ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍHO KLUBU OBSAH 1. Identifikační údaje 2. Charakteristika zařízení 3. Materiální podmínky 4. Personální podmínky 5. Ekonomické podmínky 6. Cíle vzdělávání 7. Formy a metody

Více

Učitelé matematiky a CLIL

Učitelé matematiky a CLIL ŠULISTA Marek. Učitelé matematiky a CLIL. Učitel matematiky. Jednota českých matematiků a fyziků, 2014, roč. 23, č. 1, s. 45-51. ISSN 1210-9037. Učitelé matematiky a CLIL Úvod V České republice došlo v

Více

Škola Střední odborná škola a střední odborné učiliště, Hořovice, Palackého náměstí 100, 268 01

Škola Střední odborná škola a střední odborné učiliště, Hořovice, Palackého náměstí 100, 268 01 Škola, Palackého náměstí 100, 268 01 Název ŠVP Ochrana a tvorba životního prostředí Platnost 1.9.2010 Délka studia v letech: 4.0 Kód a název oboru Forma vzdělávání denní forma ročníkový Povinné předměty

Více

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15.

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. První zápas se ZŠ Nad Přehradou prohrála naše děvčata 0:2 po setech 12:15

Více

Výroční zpráva 2010. Ekocentrum Podhoubí, o.s.

Výroční zpráva 2010. Ekocentrum Podhoubí, o.s. Výroční zpráva 2010 Ekocentrum Podhoubí, o.s. Poslání čím jsme užiteční? Poskytujeme školám nové, moderní, netradiční vzdělávání k odpovědnému chování člověka k životnímu prostředí. Jaké služby u nás školy

Více

Vítáme Vaše dítě v kurzu vedeném

Vítáme Vaše dítě v kurzu vedeném Welcome Letter [Czech] Vítáme Vaše dítě v kurzu vedeném [stupeň nebo druh studia] [jméno učitele] Účelem tohoto dopisu je přivítat Vašeho syna nebo dceru do naší třídy. Chtěli bychom, abyste Vy i Vaše

Více

Každá kategorie soutěžila ve třech kolech obtížnosti. Potěšující je, že se náš žák Phong Tran ze 6.B stal vítězem v kategorii 6.tříd. Blahopřejeme!

Každá kategorie soutěžila ve třech kolech obtížnosti. Potěšující je, že se náš žák Phong Tran ze 6.B stal vítězem v kategorii 6.tříd. Blahopřejeme! Květen 2007 Turnaj v sudoku Dne 3. května se konal na Základní škole U Vršovického nádraží turnaj v sudoku. Účastnili se ho žáci 2.stupně ze tří základních škol. Soutěžilo se ve čtyřech kategoriích podle

Více

Pracovní stáž Garantem stáže

Pracovní stáž Garantem stáže Pracovní stáž Garantem stáže Společnost pro celistvou na smysl zaměřenou pedagogiku Franze Ketta, o. s., Kostelní nám. 1, Ostrava 1 (akreditace MŠMT) Místo pobytu: Jižní Tyrolsko leží na jižní straně Alp

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA PRACOVNÍ STÁŽ ERASMUS VE VÍDNI

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA PRACOVNÍ STÁŽ ERASMUS VE VÍDNI JIHOČESKÁ UNIVERZITA V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH ZDRAVOTNĚ SOCIÁLNÍ FAKULTA FYZIOTERAPIE ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA PRACOVNÍ STÁŽ ERASMUS VE VÍDNI únor květen 2010 KLÁRA ČERVINSKÁ GABRIELA KEHAROVÁ 1 Jako studentky druhého

Více

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost Cesta do Zagarola Město Zagarolo, které je partnerským městem obce Nelahozeves, pozvalo zastupitele naší obce a ţáky nelahozeveské školy na návštěvu. Zastupitelé zde byli na oficiální návštěvě. Ţáci byli

Více

Vážení přátelé, Moc se na Vás všechny těšíme! Váš Nutricia tým

Vážení přátelé, Moc se na Vás všechny těšíme! Váš Nutricia tým Vážení přátelé, jak možná víte, letos v červnu jsme pořádali historicky první setkání určené teenagerům a dospělým. Konalo se v Rozdrojovicích u Brna a mnozí z Vás mohou potvrdit, že se více než vydařilo.

Více

Hurá do školy! Víkendový adaptační pobyt pro žáčky 1. tříd

Hurá do školy! Víkendový adaptační pobyt pro žáčky 1. tříd Hurá do školy! Víkendový adaptační pobyt pro žáčky 1. tříd PO PRVÉ DO ŠKOLY CO TO ZNAMENÁ? Poprvé do školy. Jaké to je? Jaké pocity děti prožívají? Jaké pocity prožívají rodiče? Těšení a obavy zároveň.

Více

Závěrečná zpráva o realizaci mikroprojektu PARTNERSTVÍ PRO VENKOV

Závěrečná zpráva o realizaci mikroprojektu PARTNERSTVÍ PRO VENKOV Závěrečná zpráva o realizaci mikroprojektu PARTNERSTVÍ PRO VENKOV Údaje o mikroprojektu: Číslo mikroprojektu CZ.3.22/3.3.02/12.03017 Název mikroprojektu Partnerství pro venkov Konečný uživatel Hradecký

Více

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není odpad. Děti zjistily hravou formou, co to je separace odpadu a kompostování.

Více

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO NĚMECKA S VÝUKOU (DRÁŽĎANY, BERLÍN A POSTUPIM) 27.10. 31.10.2015

POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO NĚMECKA S VÝUKOU (DRÁŽĎANY, BERLÍN A POSTUPIM) 27.10. 31.10.2015 POZNÁVACÍ ZÁJEZD DO NĚMECKA S VÝUKOU (DRÁŽĎANY, BERLÍN A POSTUPIM) 27.10. 31.10.2015 1. den (27.10.2015) Během cesty do Berlína jsme navštívili Drážďany. Nejdříve jsme si prohlédli namalované panorama

Více

Vyúčtování dotace za rok 2012 z rozpočtu Ministerstva kultury v programech vyhlášených ORNK

Vyúčtování dotace za rok 2012 z rozpočtu Ministerstva kultury v programech vyhlášených ORNK Vyúčtování dotace za rok 2012 z rozpočtu Ministerstva kultury v programech vyhlášených ORNK (zatrhněte program, v němž jste obdrželi dotaci) kulturní aktivity zdravotně postižených občanů a seniorů neprofesionální

Více

Závěrečná zpráva: Zážitkový vzdělávací program Odyssea Alfa stmelovací kurz pro 6. třídu

Závěrečná zpráva: Zážitkový vzdělávací program Odyssea Alfa stmelovací kurz pro 6. třídu Závěrečná zpráva: Zážitkový vzdělávací program Odyssea Alfa stmelovací kurz pro 6. třídu ZŠ Šestajovice, 23. 24. 9. 2011 Obsah Úvod.....2 Cíle kurzu..2 Časová organizace a obsah programových bloků.3 Postřehy

Více

Závěrečná zpráva. Název akce: Problematika dětské práce, uprchlictví a pomoc africkým dětem

Závěrečná zpráva. Název akce: Problematika dětské práce, uprchlictví a pomoc africkým dětem Závěrečná zpráva Termín odevzdání: do 15. 6. 2014 Název akce: Problematika dětské práce, uprchlictví a pomoc africkým dětem Workshopy na pomoc africké škole Dne 14. dubna 2014 probíhala v naší škole akce

Více

Historie zahraniční spolupráce a projektů zahraničních stáží

Historie zahraniční spolupráce a projektů zahraničních stáží 1993 Historie zahraniční spolupráce a projektů zahraničních stáží Wirtschaftsakademie Dr.P.Rahn, GmbH (SRN) Navázán prvotní písemný kontakt s paní König (ředitelkou školy) Následně v červenci uskutečněna

Více

CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKA SOČ PLZEŇ 2014 13. 15. červen

CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKA SOČ PLZEŇ 2014 13. 15. červen CELOSTÁTNÍ PŘEHLÍDKA SOČ PLZEŇ 2014 13. 15. červen VÍTEJTE Milí studenti, SOČkaři, účastníci 36. ročníku soutěže Středoškolské odborné činnosti, vítáme Vás v Plzni, metropoli Plzeňského kraje a Evropském

Více

4.1 Učební plán pro 1.stupeň

4.1 Učební plán pro 1.stupeň 4. Učební plán Výuka podle ŠVP probíhá v 1. 9.ročníku. ŠVP rozlišuje tři vzdělávací období: 1.období zahrnuje 1.-3. ročník, 2.období 4.-5. ročník, 3. období 6.-9. ročník. ŠVP vymezuje závazné kompetence

Více

Červenec prázdninový provoz

Červenec prázdninový provoz Červenec prázdninový provoz Začínají týdny zaslouženého odpočinku dovolená. Sluníčko vysílá hřejivé paprsky na všechny strany. Počasí vskutku odpovídá letnímu času. V SPR se vyhodnocují pololetní výsledky,

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013

VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013 Občanské sdružení SPOLEČNÝ DEN Sídlo: Na Okraji 35, Praha 6, 162 00 VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2013 Občanské sdružení Společný den působí již od roku 2006 ve čtvrti Petřiny jako místo pro pohybové aktivity

Více

Berlitz Kids&Teens. Jazykové programy pro děti a mládež. Speak with Confidence

Berlitz Kids&Teens. Jazykové programy pro děti a mládež. Speak with Confidence Berlitz Kids&Teens Jazykové programy pro děti a mládež Speak with Confidence ZNALOST JAZYKŮ OTEVÍRÁ DVEŘE DO ZCELA NOVÉHO SVĚTA JAZYKOVÉ PROGRAMY JSOU NEJLEPŠÍM ODRAZOVÝM MŮSTKEM Čím dříve, tím lépe. Všeobecně

Více

Sportovní aktivity - 23-

Sportovní aktivity - 23- Sportovní aktivity Na škole pracuje Školní sportovní klub v čele s předsedou a absolventem školy Mgr. Šimonem Lánským. Počet členů je 42. Celoročně pracuje v rámci tohoto klubu volejbalový kroužek studentek.

Více

Aikido Vinohrady Praha, o.s.

Aikido Vinohrady Praha, o.s. Aikido Vinohrady Praha, o.s. Výroční zpráva za rok 2007 Vypracoval Martin Švihla 2.1.2008 Obsah zprávy: Aikido Poslání klubu Činnost klubu Klub v roce 2007 Pravidelná výuka Nepravidelné aktivity (semináře,

Více

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace Dotazník pro rodiče Vážení rodiče, zjistili jsme díky dotazníku Váš pohled a názor na úroveň naší školy. Vaše anonymní odpovědi jsou nám cenným vodítkem a inspirací ke zkvalitnění naší práce. Vrátilo se

Více