Závěrečná zpráva. EDISON Brno AIESEC Brno Vinařská 499/ Brno Czech Republic Phone:

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Závěrečná zpráva. EDISON Brno 2015. AIESEC Brno Vinařská 499/5 600 33 Brno Czech Republic Phone: +420 774 203 702 www.aiesec.cz/brno brno@aiesec."

Transkript

1 Závěrečná zpráva EDISON Brno 2015

2 Obsah Úvod... 3 Projekt EDISON... 4 AIESEC... 5 Průběh projektu... 6 Skupina I Partnerské školy Střední škola strojírenská a elektrotechnická, Brno, Trnkova Základní škola Němčice nad Hanou Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola, Brno Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova Skupina II Partnerské školy Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice, Riegrova Střední škola polytechnická Brno, Jílová 36g Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38 & Základní škola, Brno, Sirotkova Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Základní škola Brno, Slovanské náměstí Skupina III Partnerské školy Integrovaná střední škola Sokolnice Základní škola Brno, Pavlovská Cyrilometodějská základní škola Brno, Lerchova Základní škola Třebíč, Benešova Základní škola Brno, Hudcova Skupina IV Partnerské školy Základní škola Laštůvkova 77, Brno Bystrc Masarykova základní škola a Mateřská škola Brno, Zemědělská Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka Základní škola Brno, Horácké náměstí Poděkování Naši stážisté Organizační tým... 41

3 Úvod Letošní projekt EDISON, který se konal od ledna do března 2015, si mohli užít žáci ze základních a střeních škol z Brna a blízkého okolí, dále z Týna nad Vltavou, Třebíče a Ústí nad Orlicí. Základní školy Základní škola Němčice nad Hanou Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332 Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38 Základní škola, Brno, Sirotkova 36 Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Základní škola, Brno, Slovanské náměstí 2 Základní škola Brno, Pavlovská 16 Cyrilometodějská církevní základní škola Brno, Lerchova 65 Základní škola Třebíč, Benešova 585 Základní škola Brno, Hudcova 35 Základní škola Laštůvkova 77, Brno-Bystrc Masarykova základní škola a Mateřská škola Brno, Zemědělská 29 Základní škola, Brno, Horácké náměstí 13 Střední školy Střední škola strojírenská a elektrotechnická, Brno, Trnkova 113 Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola, Brno Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova 55 Gymnázium a Základní umělecká škola, Šlapanice, Riegrova 17 Střední škola polytechnická, Brno, Jílová 36g Integrovaná střední škola Sokolnice Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka 106

4 Projekt EDISON EDISON je vzdělávací projekt pro základní a střední školy, který funguje pod záštitou MŠMT (Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy) a jeho cílem je především podpora mezikulturního vzdělávání dětí a mládeže. Celý týden mají žáci a studenti možnost strávit neobvyklé vyučovací hodiny s cizinci, dozvědět se zábavnou formou mnohé informace o vzdálených zemích, navázat kontakty se zajímavými lidmi. Poznají jiné, často exotické kultury, učí se aktivně používat anglický jazyk a získají motivaci ke studiu jazyků i v jejich budoucím životě. Škola získá nejen týden zajímavé výuky, ale také prestiž a možnost ukázat se jako aktivní škola, doplňující běžnou výuku netradičními metodami a činnostmi. Aktivity projektu navazují na Rámcový vzdělávací plán a setkávají se s kladným ohlasem rodičovské veřejnosti. Žáci a jejich rodiny mají navíc možnost praktikanty ubytovat u sebe doma a fungovat jako tzv. host families. Celý týden je pak pro všechny zúčastněné příležitostí ke vzájemné intenzivní komunikaci v cizím jazyce a poznávání odlišné kultury. V mnohých případech dochází k navázání dlouhodobějšího kontaktu, případně vzniku přátelství, a dopisování pokračuje ještě dlouho po skončení projektu.

5 AIESEC AIESEC je největší mezinárodní studentská organizace působící již ve 124 zemích světa a na univerzitách. Vznikl po 2. světové válce roku 1948 s vizí spojit studenty a vzájemně porozumět cizím kulturám za účelem celosvětového míru. V České republice má již 12 poboček. AIESEC přistupuje inovativním způsobem k zapojení a rozvoji mladých lidí. Je otevřen pro všechny VŠ studenty, kteří chtějí aktivně pracovat na svém osobním rozvoji, jsou flexibilní, komunikativní, rádi pracují v týmu a nemají problém s kulturním porozuměním.

6 Průběh projektu Projekt EDISON oficiálně začal již , týden před nástupem na první školy. Během přípravného týdne se členové organizačního týmu intenzivně starali o stážisty. Hlavními body bylo seznámit zahraniční studenty s českou kulturou, vzdělávací systém a problémy, které by se mohly vyskytnout. Po tento čas se stážisté nejen vzdělávali, ale také seznamovali s jejich rolí v projektu a v neposlední řadě také se svoji skupinou, se kterou trávili následující týdny. Stážisté byli rozděleni do čtyř skupin po šesti nebo sedmi členech a ve skupinách spolu prožili celých pět týdnů. Projekt tedy probíhal každý týden současně na čtyřech základních nebo středních školách. Vzhledem k této skutečnosti, jsme následující text o školách klasifikovali podle jednotlivých skupin stážistů.

7 Skupina I. Partnerské školy

8 1. Střední škola strojírenská a elektrotechnická, Brno, Trnkova 113 Po přípravném týdnu se stážisté vydali do Střední školy strojírenské a elektrotechnické, kde vyučovali od 2. do 6. února. Nová zkušenost to zde byla jak pro stážisty, tak pro školu, kde se projekt konal poprvé. Do školy téměř na samém konci Brna dojeli stážisté z různých koutů světa od Japonska, přes Vietnam či Gruzii až po Brazílii zde prezentovali svou kulturu, své tradice a zvyky. Studenti se naučili tancovat tradiční tance a na oplátku se stážisty trávili i svá volná odpoledne. První týden se líbil jak sedmi zúčastněným stážistům, tak škole, která projevila zájem o opětovnou realizaci projektu. 2. Základní škola Němčice nad Hanou Do tohoto malého města zavítali stážisté během druhého týdne realizace. Škola se do projektu zapojila poprvé a její očekávání nebyla malá. Naši stážisté již měli jak teoretické zkušenosti z přípravného týdne, tak ty praktické. Se žáky se velmi rychle skamarádili, na škole panovala příjemná atmosféra. Spousta nových zážitků a jedinečné suvenýry, které si stážisté odvezli, byly na druhé straně vyrovnány procvičením angličtiny a překonáním bariéry u žáků, kteří pro své hosty připravili bohatý odpolední program, v rámci něhož navštívili například různé zájmové kroužky školy. Představy o projektu byly dle vyjádření školy naplněny, doufáme tedy, že se do Němčic projekt EDISON někdy znovu podívá.

9 3. Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola, Brno Přesně v polovině byla šestice stážistů rozdělena na dvě trojice, protože Střední škola umění a designu, stylu a módy sídlí na dvou adresách. Pro stážisty však nebylo problémem přizpůsobit se odlišným podmínkám. V jedné z budov probíhaly prezentace v menších skupinkách, případně v nich stážisté se žáky diskutovali o věcech, které studenty zajímaly. Vůbec poprvé se také stážisté dostali do hostitelských rodin, kde se jim dostalo milého přijetí a mohli tak poznat českou kulturu ještě blíž. Na této škole se projekt EDISON nekonal poprvé a podle pozitivních ohlasů ani naposledy.

10 4. Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332 Na čtvrtý týden se EDISON přemístil až do Ústí nad Orlicí, kde byli stážisté přivítáni hostitelskými rodinami 22. února večer. Ráno je pak čekalo oficiální uvítání od ředitele školy, po kterém se rozmístili do svých napevno přidělených učeben a pustili se do netradiční výuky. Pro celou školu to bylo významné oživení. O stážisty byl velký zájem nejen v hodinách, kde se žáci aktivně zapojovali a dávali svým lektorům otázky, ale také mimo ně. Komunikace v angličtině nebyla problémem ani pro nejmenší studenty; v některých hodinách pak pomáhal překladatel. Po týdnu plném nových zkušeností a zážitku se žáci i vedení školy vyjádřili kladně k další realizaci projektu, který by se zde mohl opět uskutečnit třeba již příští rok.

11 5. Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova 55 Poslední týden strávila první skupina stážistů téměř v centru Brna na Gymnáziu Matyáše Lercha. Tato škola má vysokou úroveň angličtiny, některé ze tříd jsou dokonce bilingvní. Projekt zde už jednou proběhl; stážisté tak měli nelehkou úlohu popasovat se s nadanými žáky a navázat na minulý ročník. Naštěstí však již byli ostřílení a nenechali se novou situací vyvést z míry. Problémy překonávali s lehkostí a s menšími či většími obtížemi se popasovali taktéž při výpadku techniky. Světaznalí gymnaziální studenti poznali v menších skupinkách něco nového o exotických zemích, jako je Bulharsko či Tchaj-wan, zkusili si tradiční tance z Gruzie a objevili i tajemství japonských toalet. 6. března stážisté odučili své poslední hodiny; většina z nich strávila v Brně nebo v České republice alespoň následující týden, než se vydali zpět do svých domovských zemí. Po šesti týdnech obohatili o nové poznatky a zážitky nejen sebe nebo studenty, ale také nás, organizátory, i učitele na školách.

12 Skupina II. Partnerské školy Riegrova 17, Šlapanice Kuldova 38, Brno Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Komenského 748 Základní škola Brno, Slovanské náměstí 2

13 1. Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice, Riegrova 17 Po již tradičním přípravném týdnu, který proběhl ve dnech v Brně, se stážisté přesunuli do nedalekých Šlapanic, kde na tamním gymnáziu působili první realizační týden, a to od Pro gymnázium projekt EDISON nebyl novinkou, škola si projekt zakoupila již potřetí, přičemž poslední realizace se uskutečnila před dvěma lety. Stážisté z různých koutů světa, konkrétně Michelle z Indonésie, Leonardo z Brazílie, Maggie z Číny, Joanna z Taiwanu, Jess z Austrálie a Ivi z Mexika, byli ubytováni v hostitelských rodinách, s čímž byli všichni velmi spokojeni. Výuka probíhala tradiční prezentací o rodné zemi, avšak stážisté své hodiny okořenili například tradičními tanci ze svých domovů, lekcí čínského písma či zasvěcením do tradičního mexického rituálu probíhajícího na Svátek zesnulých. Studenti si pro stážisty připravili i mimoškolní aktivity, jako například návštěvu bowlingu či laser game. V závěru týdne jim studenti gymnázia jako vyjádření díku připravili rozlučkovou party, kde se promítaly fotky z celého týdne, a předali jim dárečky na památku. Všem se realizace moc líbila, díky výborné úrovni angličtiny studentů a velice aktivnímu přístupu při hodinách se stážisté cítili velice uvolněně a jejich prvotní tréma byla rychle překonána. Škola byla také spokojena a vyjádřila zájem o další realizaci projektu do budoucna. 2. Střední škola polytechnická Brno, Jílová 36g Pro studenty i zaměstnance Střední školy polytechnické Brno, kde stážisti působili ve druhém týdnu, není projekt EDISON žádnou novinkou - proběhla zde v pořadí již třetí realizace. Již v neděli se stážisté ubytovali v internátním zařízení školy a měli tak od začátku bezprostřední kontakt se studenty, kteří je vřele přijali. Škola zařídila svým hostům velmi pestrý a pečlivě zorganizovaný časový plán výuky. Kromě klasické výuky ve třídách, při kterých byly prezentovány

14 jednotlivé státy a jejich kultury včetně základů jazyka, tanců a písní, se stážisti zúčastnili i výuky v dílnách, kde si stavěli budky pro ptactvo. Stážisté se po zkušenostech z prvního týdne dokázali velmi rychle přizpůsobit novému prostředí a vše tak probíhalo hladce a bez problémů. Studenti se i přes větší či menší jazykové nedostatky snažili o komunikaci a kontakt se svými novými, dočasnými lektory. Podstata projektu tak byla naplněna a pro velkou spokojenost bylo ze strany školy vysloveno přání účastnit se i další realizace. 3. Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38 & Základní škola, Brno, Sirotkova 36 V třetím týdnu realizace ve dnech stážisté výjimečně působili na dvou školách. Na ZŠ Tyršově byl projekt EDISON již podruhé, na ZŠ Sirotkově dokonce potřetí. Ubytováni byli po celý týden na kolejích. První dva dny stážisté navštívili ZŠ Tyršovu, jež je zaměřena na výuku v angličtině. Na škole byli velmi přátelsky přivítáni a následně začali prezentovat ve třídách na druhém stupni. Žáci během prezentací se stážisty aktivně komunikovali a byli nadšení, že jim jde skvěle rozumět. V průběhu realizace stážisté v žácích vyvolali touhu navštívit dané země a poznat jejich kulturu naživo, což je velmi těšilo. Zbývající tři dny stážisté působili na ZŠ Sirotkově, kde se jim opět dostalo vřelého přivítání. Výuka probíhala poutavým stylem, Joanna žáky dokonce zasvětila do tajů bojového umění kung-fu. Všichni byli opět velmi spokojeni a nadšeni ze stážistů, kteří do svých hodin vložili obrovské úsilí, nadšení a elán, který poté přenesli i na přítomné žáky. Projekt EDISON opět žádnou ze škol nezklamal a naplnil všechna jejich očekávání. Proto také obě školy vyjádřily zájem do budoucna o další realizaci projektu.

15 4. Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Další týden se EDISON přesunul do Týna nad Vltavou. Stážisté byli vřele přivítáni v ředitelně školy a poté v tělocvičně na slavnostním zahájení, kde byli přítomni všichni žáci a učitelé. Pro studenty byla připravena samostatná místnost s občerstvením, přístupem k internetu, osobními rozvrhy a důležitými informacemi o škole i městě. Prohlédli si také prostředí školy, nástěnky a další výzdobu k projektu na chodbách a hale školy. V průběhu týdne probíhaly prezentace ve všech třídách od 1. do 9. ročníku, ve větší míře na 2. stupni. Studenti byli velmi dobře připraveni na všechny věkové kategorie včetně nejmenších dětí, využívali prezentace s fotografiemi na interaktivních tabulích, krátká videa, dovezené předměty, vlajky, hráli s dětmi hry, se staršími se snažili komunikovat anglicky. Žáci nadšeně zpívali písničky s kytarovým doprovodem, učili se tradiční tance, stážisté naučili děti vyslovovat i napsat pár slovíček ve svém rodném jazyce. Děti se na hodiny těšily a užívaly si je, navštěvovaly lektory i o přestávkách. Osvědčila se pomoc několika studentek gymnázia, které ve třídách překládaly v případě potřeby. V pátek odpoledne se ve vstupní hale školy uskutečnila akce Global Village s ukázkou tradičních oděvů, pokrmů, suvenýrů, fotografií a dalších předmětů, za hojné účasti žáků školy, učitelů, rodičů a studentů místního gymnázia. Rodiny některých žáků využily možnosti ubytovat zahraničního studenta a velmi si tuto zkušenost pochvalovaly. Učitelé, žáci a rodiče zároveň připravili pro stážisty program na odpoledne a víkend, ti tak měli možnost dobře poznat město Týn nad Vltavou, místní památky a tradice, zámek Hluboká nad Vltavou i další turisticky atraktivní místa v jižních Čechách. Projektem EDISON žila nejen škola, ale i široká veřejnost, celý týden probíhal ve velmi příjemné, přátelské a podnětné atmosféře. Škola se do projektu zapojila poprvé, má zájem o opakování v dalších letech.

16 5. Základní škola Brno, Slovanské náměstí 2 Poslední týden, jako pátá škola v pořadí, se projektu vůbec poprvé zúčastnila ZŠ na Slovanském náměstí v Brně. Škola klade důraz na výuku cizích jazyků a přijala proto stážisty s otevřenou náručí. Těm se kromě vřelého přijetí dostalo i samostatné učebny, kde měli prostor pro přípravu, občerstvení i relax. Výuka probíhala ve třídách prvního i druhého stupně. Do tříd odváděli stážisty vždy vyučující, kteří zejména mladším žákům občas pomáhali i s překladem. Ti nejvíce ocenili interaktivní prvky v prezentacích stážistů. Úspěch slavily písně a tance, stejně tak jako výuka základních frází v čínštině či artefakty z prostředí západního pobřeží a vnitrozemí Austrálie. Žáci vyšších ročníků projevovali znatelnější ostych. Ti odvážnější po jeho překonání spolu se stážisty komunikovali nejen na témata obsažená v jejich prezentacích. Se zkušeností nabytou v předchozích týdnech byli stážisté dobře připraveni na hodiny, což ocenili jak žáci, tak i učitelé. Během týdne bydleli pohromadě na nedalekých vysokoškolských kolejích. V pátek, poslední den výuky i poslední den samotného projektu, se na škole konala Global Village, kde se žáci i zástupci školy se stážisty v jejich tradičních šatech naposledy rozloučili. Celá realizace byla hodnocena velmi kladně, škola by se ráda zapojila znovu s tím, že by rádi přivítali stážistu schopného prezentovat i v německém jazyce.

17 Skupina III. Partnerské školy

18 1. Integrovaná střední škola Sokolnice Po skončení přípravného týdne bylo sedm stážistů plně připravených pustit se do práce. Začali 2. února 2015 na Integrované střední škole, Sokolnice 496. Skvělé vybavená škola jim poskytla ubytování, které si stážisté velmi pochvalovali. Studenti měli možnost poznat kulturu Joyce z Kanady, Viktorie z Ruska, Erin z Číny, Fediy z Tuniska, Chaimae z Maroka, Afiany z Indonésie a taktéž Edisona z Taiwanu. Studenti se se stážisty rychle spřátelili a kromě přednášek ve škole s nimi trávili čas i v rámci volného času, například při fotbale. Stážisté také měli možnost poznat naši historii při turistické prohlídce Slavkova, kde se bojovalo během napoleonských válek. 1. Základní škola Brno, Pavlovská 16 Po roce se vrátili stážisté i na Základní školu Pavlovská 16, a to v době od do Zdejší žáci tak měli možnost dozvědět se něco o jiných kulturách. Hned v pondělí čekalo stážisty přivítání s celou školou v tělocvičně. Každý student měl přidělenu vlastní místnost, jakési miniaturní království nebo jakousi ambasádu vlastní země. Žáci byli z vyučovacích hodin nadšení a nenechali stážisty vydechnout ani během přestávek, kdy za nimi chodili i do odpočinkové místnosti a chtěli se s nimi fotit, povídat, nebo alespoň získat vytoužený autogram, ať už na kus papíru, ruku nebo dokonce botičku. Vynalézavost dětí neměla meze. Po pěti krásně strávených dnech se museli stážisté nakonec rozloučit a šířit své poznatky o kultuře na další školy.

19 2. Cyrilometodějská základní škola Brno, Lerchova 65 Realizaci na polovinu dělil týden , který stážisté strávili na CMCZŠ Lerchova. Mírné obavy ze strany stážistů i některých rodin ohledně toho, jak dopadne střet křesťanské a muslimské kultury, se nakonec ukázaly jako zbytečné, a všichni spolu prožili nádherný týden plný zajímavých přednášek a poznávání cizích kultur, kde měli žáci mimo jiné možnost vyzkoušet si bojové umění kung-fu pod dohledem Erin z Číny. Překvapeni byli stážisté i velmi milým přístupem jak dětí, tak i učitelů. Děti si stážisty zamilovaly, ale po týdnu se museli nakonec s nimi v rámci páteční Global village rozloučit. Jako náplast na srdce jim snad dobře posloužily jarní prázdniny, které už děti v Brně netrpělivě očekávaly.

20 3. Základní škola Třebíč, Benešova 585 Zatímco si děti v Brně užívaly jarní prázdniny, sedmice zahraničních stážistů se přesunula do Třebíče na ZŠ Benešovská 585, kde strávila týden od ZŠ Benešovská se projektu účastnila sice poprvé, ale ukázala nevídanou míru připravenosti. Rodiny a učitelé si stážisty vyzvedli už na autobusovém nádraží a hned nato je vzali na večeři do blízké restaurace, kde rovnou i oslavili narozeniny tuniské stážistky Fediy. Učitelé měli pro stážisty připraven bohatý program, a tak měli stážisté o zábavu postaráno. Navštívili spolu se žáky koupaliště, absolvovali prohlídku města a vypravili se společně i na výlet do Telče. Rozmazlováni byli i skvělými obědy, které si stážisté nemohli vynachválit. Kromě přednášek uspořádali na škole i Global Village, kde měli žáci mimo jiné možnost ochutnat některé speciality cizích zemí. Po velmi úspěšném týdnu se ale stážisté museli také rozloučit a odjet zpět do Brna na jejich poslední školu.

21 4. Základní škola Brno, Hudcova 35 Poslední škola, na níž stážisté šířili znalosti o svých kulturách a zemích, byla ZŠ Hudcova 35. Týden byl tedy pro ně rozlučkový. Jelikož již byli stážisté po pěti společných týdnech řádně připraveni i ověřeni praxí, tak vše na Základní škole Hudcova šlo jedna radost, a jedna kvalitní hodina střídala druhou. Děti z nich byly nadšené a jediné, co jim vadilo, bylo, že jsme jim neposlaly stážistů více. Stážisté měli možnost strávit s žáky čas i ve školní kuchyňce a společně s nimi připravit nějaké tradiční jídlo, na kterém si pak společně pochutnali. Vedení označilo tuto realizaci za dosud nejlepší, stejně jako většina zbývajících škol, a nám to tedy nastavilo laťku, kterou budeme chtít do budoucna překonat. S koncem týdne skončil i EDISON a nezbylo nám nic jiného, než se se slzami v očích rozloučit se sedmicí našich okouzlujících stážistů: Erin, Edison, Vickie, Joyce, Chaimae, Fedia a Afi.

22 Skupina IV Partnerské školy

23 1. Základní škola Laštůvkova 77, Brno Bystrc První škola, kterou navštívila čtvrtá skupina stážistů po přípravném týdnu, byla ZŠ Laštůvkova. Stážisté přijeli doslova z celého světa: Ricardo (Mexiko), Tania (Ukrajina), Sula (Brazílie), Cindy (Tchajwan), Ze Fanya (Malajsie) a Yoanna (Bulharsko). Této realizace se měl ještě zúčastnit Carl (Canada), který bohužel z osobních důvodů musel projekt ukončit již v přípravném týdnu, ale i přesto tuto absenci byla kvalita projektu zachována. Prvotní obavy, jak stážisté zvládnou novou roli učitele, se rychle rozplynuly. V hodinách nepanovala žádná nervozita, ale naopak přátelská atmosféra, prezentace byly pro žáky zajímavé a plné neobvyklých zážitků. Děti tak měly možnost poznávat kulturu jiných zemí, porovnat ji s životem u nás, a také si procvičit komunikaci v anglickém jazyce. Škola byla na projekt dobře připravena, studenti zde měli přichystány příjemné podmínky pro svou práci, bylo o ně výborně postaráno. Velmi zajímavá byla mimo jiné společná návštěva planetária, kterou škola pro studenty zorganizovala. Škola v pořádání projektu EDISON není žádný nováček, již v minulosti se zúčastnila, a i tentokrát byli žáci, učitelé i stážisté spokojeni. V roce 2016 by se škola ráda zapojila do projektu EDISON znovu, její přání je poznat stážisty ještě z jiných zemí, než které jsou výše zmíněné. Na tento fakt se budeme snažit zaměřit a věnovat větší pozornost komunikaci mezi školou a AIESEC při přípravě projektu. 2. Masarykova základní škola a Mateřská škola Brno, Zemědělská 29 Druhý týden se stážisté vydali opět na základní školu, která měla po roce svou druhou realizaci. Zde na ně čekalo velmi příjemné přivítání v podobě bohatého občerstvení, během celého týdne si užívali pohostinnosti a nadprůměrné péče, která jim byla dopřána. Ubytováni byli v rodinách žáků školy, ty jim poskytly zázemí pro náročnou stáž. Týden ve škole byl plný prezentací, projekcí videí, fotografií a vyprávění o vzdálených a mnohdy i exotických zemích, probíhal v přátelské atmosféře. Žáci se nadšeně seznamovali s kulturou, historií, státními symboly, zvyky, národními jídly, faunou a flórou.

24 Stážisté přivezli zajímavé předměty, např. vlajky, ukázky bankovek svých zemí či jednoduché hudební nástroje a hračky, které využívali při prezentacích. Pro mnohé žáky to byl vůbec první zážitek zkusit si komunikaci v angličtině s někým, kdo nerozumí česky. Největší ohlasy směřovaly k jedinému chlapci ve skupině - Ricardovi, který rychle dokázal děti zaujmout svou chytlavou prezentací. Škola byla s projektem spokojená, a proto by se chtěla zúčastnit i v následujících letech. Už nyní přemýšlejí o možných vylepšeních akce - například využít možnost přípravy tradičních pokrmů, zahrnout více národních tanců a aktivit pro nejmenší děti, chtějí proto více spolupracovat s AIESEC zejména při přípravách projektu. 3. Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov Zmíněná škola se projektu účastnila v minulosti, proto všichni již předem tušili, jak bude celý týden probíhat a na co se studenti této střední školy mohou těšit. Při přípravách muselo bohužel dojít k organizačním změnám, z důvodu neplánovaného a neočekávaného odjezdu Yoanny zosobních důvodů přijely do Kyjova také Yuki z Japonska a Maggie z Číny. Škola tak získala plnohodnotnou náhradu a projekt mohl úspěšně proběhnout. Stážisté byli ubytováni v hostitelských rodinách studentů školy. Týden plynul v příjemné atmosféře a ve velice dobré náladě, stážisté si rychle zvykli na starší obecenstvo a dokázali se dobře přizpůsobit jazykové úrovni střední školy. Studenti školy si užívali zajímavé prezentace a seznamovali se různými formami s kulturou cizích zemí. Zároveň si vyzkoušeli své komunikační dovednosti a to nejen v angličtině, Tania z Ukrajiny se studenty procvičila i jazyk německý. Stážisté se se studenty rychle spřátelili a zúčastnili se také mimoškolních aktivit jako třeba návštěva muzea, kde stážisté poznali blíže historii Kyjova včetně místních krojů. V pestrém programu nechyběla ani degustace moravského vína a návštěva pivovaru. Studentům a učitelům se projekt natolik líbil, že neváhali a již si zamluvili další realizaci projektu na podzim 2015.

25 4. Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka 106 I přesto, že se na gymnáziu projekt EDISON uskutečnil poprvé, a pro školu to byla zcela nová zkušenost, panovala zde velice příjemná nálada. Šestice stážistů z Ukrajiny, Mexika, Brazílie, Tuniska, Tchaj-wanu a Malajsie ukázala studentům prezentace o svých kulturách a zvycích vždy v několika vyučovacích hodinách. Některé hodiny byly plné her, u starších studentů pak probíhaly besedy o vážnějších tématech. Ani nejmladší studenti neměli s porozuměním prezentací v anglickém jazyce problém, děti komunikovaly a užívaly si netradiční výuku. Stážisté se nenudili ani ve svém volném čase, kromě aktivit s hostitelskými rodinami si i škola připravila odpolední program, jako například výlet do Litomyšle a leasergame. Škola dokonce pozvala i regionální OIKTV, která o projektu informovala prostřednictvím krátké reportáže. Všem zúčastněným se projekt líbil, škola by se ráda zúčastnila i v následujících letech.

26 5. Základní škola Brno, Horácké náměstí 13 Poslední týden, tedy až , stážisté zavítali na ZŠ Horácké náměstí, kde se projekt uskutečnil po roční pauze. Letos sem EDISON dorazil v týdnu po jarních prázdninách, a zpříjemnil tak žákům návrat do školních lavic. Stážisté využili všech svých zkušeností z předešlých týdnů a byli na prezentace ve třídách velmi dobře připraveni. Největší ohlasy ze strany žáků měl opět Ricardo z Mexika, který všechny zaujal především svým latinskoamerickým temperamentem. Ale i výuku v ostatních hodinách si všichni pochvalovali a oceňovali kvalitu přípravy a průběh prezentací. Žáci díky stážistům získali velké množství zajímavých informací o cizích zemích a měli možnost vyzkoušet si svou angličtinu. Určitou komplikací se ukázalo načasování projektu na této škole, neboť část tříd se v uvedeném týdnu účastnila lyžařského výcviku, a souběh obou akcí tak částečně ovlivnil hladký průběh projektu. Ve škole do budoucna plánují opět se projektu účastnit a rádi by více využili možnosti vaření národních jídel nebo přípravy jednoduchých svačinek se stážisty.

27 Poděkování Organizace AIESEC Brno by tímto chtěla poděkovat všem zúčastněným školám za jejich ochotu a spolupráci a všem, kteří se na projektu podíleli, vedení škol, učitelům, hostitelským rodinám a v neposlední řadě také studentům a žákům, kteří vytvořili během hodin přátelské prostředí pro stážisty. Doufáme, že tato desátá realizace projektu byla přínosná pro všechny zúčastněné a dosáhla hlavních cílů změnit povědomí o jiných kulturách a odbourat zavedené stereotypy. Děkujeme za vaši důvěru, kterou vkládáte do studentské organizace AIESEC, pevně věříme, že tento projekt má v České republice své opodstatnění a bude i v následujících letech realizován a rozvíjen.

28 Naši stážisté

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41 Organizační tým Štefan Horváth Radka Okruhľanská Marek Klein Andrea Troppová Eva Nováková Veronika Šípošová

42 Zuzana Kučerová Zdeněk Jirásek Tereza Čtvrtníková Simona Trembecká

Roz ífií vstup mé zemû do Evropské unie moïnosti mého studia?

Roz ífií vstup mé zemû do Evropské unie moïnosti mého studia? Roz ífií vstup mé zemû do Evropské unie moïnosti mého studia? Informační brožura pro studenty. Roz ífií vstup mé zemû do Evropské unie moïnosti mého studia? Publikace, kterou právě otvíráte, vznikla jako

Více

Obsah: Základní informace... 3 Kdo je zahraniční stážista... 5 Přínos projektu pro zainteresované skupiny lidí... 6 Týdenní program na škole...

Obsah: Základní informace... 3 Kdo je zahraniční stážista... 5 Přínos projektu pro zainteresované skupiny lidí... 6 Týdenní program na škole... Informační brožura Obsah: Základní informace... 3 Co je EDISON?... 3 Vize projektu... 3 Cíl projektu... 3 Historie projektu... 3 O projektu... 3 Zainteresované skupiny lidí... 4 Průběh projektů... 4 Role

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. O ČINNOSTI ZŠ A MŠ BRNO, KŘÍDLOVICKÁ 30b VE ŠKOLNÍM ROCE 2012/2013. Ředitelka školy RNDr. Jarmila Bavlnková:

VÝROČNÍ ZPRÁVA. O ČINNOSTI ZŠ A MŠ BRNO, KŘÍDLOVICKÁ 30b VE ŠKOLNÍM ROCE 2012/2013. Ředitelka školy RNDr. Jarmila Bavlnková: VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ZŠ A MŠ BRNO, KŘÍDLOVICKÁ 30b VE ŠKOLNÍM ROCE 2012/2013 Ředitelka školy RNDr. Jarmila Bavlnková: Schváleno školskou radou dne 15. 10. 2013 1 Základní charakteristika školy 1.1

Více

Pečeť kvality Comenius 2014

Pečeť kvality Comenius 2014 Pečeť kvality Comenius 2014 2 3 1 Pečeť kvality Comenius 2014 Obsah Program celoživotního učení: Comenius 4 Pečeť kvality Comenius 2014 8 Držitelé Pečeti kvality Comenius 2014 10 Multilaterální partnerství

Více

Základní škola a mateřská škola, Praha 3, nám. Jiřího z Lobkovic 22/121

Základní škola a mateřská škola, Praha 3, nám. Jiřího z Lobkovic 22/121 Základní škola a mateřská škola, Praha 3, nám. Jiřího z Lobkovic 22/121 Fakultní škola Pedagogické fakulty University Karlovy telefon : 267 310 706, e-mail: skola@lobkovicovo.cz, www.lobkovicovo.cz IČ:

Více

OBSAH 1. TYPY AKTIVIT 3. 2. OTEVŘENÉ AKCE 4 2.1 Obecné informace 4 2.2 Ples Sojky 4 2.3 Za hranice všedních dnů 5 2.4 Počty účastníků 6

OBSAH 1. TYPY AKTIVIT 3. 2. OTEVŘENÉ AKCE 4 2.1 Obecné informace 4 2.2 Ples Sojky 4 2.3 Za hranice všedních dnů 5 2.4 Počty účastníků 6 VÝROČNÍ ZPRÁVA občanského sdružení Sojka spolek mladých za rok 2004 OBSAH 1. TYPY AKTIVIT 3 2. OTEVŘENÉ AKCE 4 2.1 Obecné informace 4 2.2 Ples Sojky 4 2.3 Za hranice všedních dnů 5 2.4 Počty účastníků

Více

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách

Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Příloha č. 1 Aktivity ZŠ a prezentace škola na webových stránkách Start do školy 4. září 2013 http://www.zsstramberk.cz/start-do-skoly/ V pondělí 2. září 2013 se uskutečnilo slavnostní uvítání prvňáčků.

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA ŠKOLNÍ ROK 2013/14

VÝROČNÍ ZPRÁVA ŠKOLNÍ ROK 2013/14 Akademie hotelnictví a cestovního ruchu Nade Mží 1, 318 00 Plzeň Hotelova-skola-plzen.cz VÝROČNÍ ZPRÁVA ŠKOLNÍ ROK 2013/14 Září 2014 Mgr. Jitka Sochorová ředitelka školy Obsah 1. Charakteristika školy

Více

Zpravodaj DNY POROZUMĚNÍ AUTISMU

Zpravodaj DNY POROZUMĚNÍ AUTISMU Zpravodaj 1/2013 Navlečení v modrých pláštěnkách a kšiltovkách jsme putovali s básníkem. Rozdávali jsme sošky ceny APLAUS. Vybírali vaše nejlepší fotografie, kde společným jmenovatelem byla modrá barva.

Více

Výroční zpráva ZŠ Kolín V., Mnichovická 62 za školní rok 2008-09 Pedagogická rada schválila dne 1.9.2009 Školská rada schválila dne 14.10.2009 Obsah: 1. Úvodní slovo 2. Základní údaje o škole ( název,

Více

Výroční zpráva za rok 2008

Výroční zpráva za rok 2008 1 Výroční zpráva za rok 2008 Úvodní slovo OBSAH strana 4 Informace o organizaci Podpora vzdělávání žáků ze sociokulturně znevýhodněného prostředí Realizace programu Doučování Realizace programu Apollo

Více

Závěrečná zpráva. Vzájemná spolupráce a výměna know-how za účelem zlepšení základního školství a návrhy na zlepšení základního školství v ČR

Závěrečná zpráva. Vzájemná spolupráce a výměna know-how za účelem zlepšení základního školství a návrhy na zlepšení základního školství v ČR Závěrečná zpráva Vzájemná spolupráce a výměna know-how za účelem zlepšení základního školství a návrhy na zlepšení základního školství v ČR 1 Švýcarský partner: Kreisschulpflege Letzi der Stadt Zürich,

Více

Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Jiříkov, Čapkova 5. Výroční zpráva

Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Jiříkov, Čapkova 5. Výroční zpráva Dětský domov se školou, základní škola a školní jídelna, Jiříkov, Čapkova 5 Výroční zpráva za školní rok 2013/2014 Obsah: str. 1. Charakteristika DDŠ... 3 2. Personální obsazení DDŠ. 3 3. Zpráva o činnosti

Více

Výroční zpráva. o činnosti školy

Výroční zpráva. o činnosti školy Výroční zpráva o činnosti školy školní rok 2010/2011 Základní škola a Mateřská škola Janovice, okres Frýdek-Místek, příspěvková organizace Zpracováno podle Zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním,

Více

Obsah. III. Exkurze, výlety, školní akce Toulky Terezínem Za botami a zvířary Exkurze Pálava Babiččino údolí Romeo Julie a tma

Obsah. III. Exkurze, výlety, školní akce Toulky Terezínem Za botami a zvířary Exkurze Pálava Babiččino údolí Romeo Julie a tma Obsah Obsah I. Uvodník 01 II. Ze života školy a parlamentu 02 Krajský parlament dětí a mládeže Strasburk Den země 2013 Multipolis Pět hodin o penězích Maturita očima maturantky III. Exkurze, výlety, školní

Více

...a kde jsi ty? aneb Inspirativní projekty mladých lidí podpořené z programu Mládež v akci

...a kde jsi ty? aneb Inspirativní projekty mladých lidí podpořené z programu Mládež v akci 4...a kde jsi ty? aneb Inspirativní projekty mladých lidí podpořené z programu Mládež v akci Předmluva Z výzkumného monitoringu dopadu programu Mládež v akci na účastníky a vedoucí projektů za Českou

Více

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY

ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY ÚVODNÍ SLOVO ŘEDITELKY ŠKOLY Vážení čtenáři, již podruhé Vás oslovujeme ročenkou naší školy, abyste s námi mohli sdílet radosti i strasti uplynulého školního roku. Je toho opravdu hodně, co u nás, mimo

Více

e-mail: reditel7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 tel./fax/sekr.: 312 681 165 č.j.: 2167/A.9/A-10/09 Kladno: 25.8.2009

e-mail: reditel7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 tel./fax/sekr.: 312 681 165 č.j.: 2167/A.9/A-10/09 Kladno: 25.8.2009 e-mail: reditel7.zs@volny.cz tel. řed.: 312 681 166 tel./fax/sekr.: 312 681 165 č.j.: 2167/A.9/A-10/09 Kladno: 25.8.2009 Statutární město Kladno oddělení školství nám. 17.listopadu 2840 K L A D N O 272

Více

Biskupské gymnázium Skuteč. Výroční zpráva za školní rok 2006/2007. čj. 286/2007

Biskupské gymnázium Skuteč. Výroční zpráva za školní rok 2006/2007. čj. 286/2007 Biskupské gymnázium Skuteč Výroční zpráva za školní rok 006/007 čj. 86/007 OBSAH:. Základní údaje o škole. Kontakty. Vedení školy. Učební plán pro čtyřleté studium 5. Učební plán pro osmileté studium 6.

Více

GENERÁLNÍ PARTNER SOČ

GENERÁLNÍ PARTNER SOČ časopis pro soutěžící, konzultanty a organizátory SOČ 2/2010 Postoupili jste do Chrudimi? 2 Kde se bude obhajovat 3 Jak proběhla krajská kola 4 Reprezentace v USA 5 Letní škola mladých vědců 6 Konference

Více

Výroční zpráva o činnosti základní školy

Výroční zpráva o činnosti základní školy Praha 8 Ďáblice, U Parkánu 17, 182 00 IČO: 709 307 16 Výroční zpráva o činnosti základní školy 2013 2014 Č. j.: 931/2014 V Praze dne 13. října 2014 Obsah 1. Zřizovatel 3 2. Název právnické osoby, sídlo,

Více

Základní škola Nová Paka Husitská 1695, okres Jičín. Výroční zpráva. za školní rok 2012/2013

Základní škola Nová Paka Husitská 1695, okres Jičín. Výroční zpráva. za školní rok 2012/2013 Základní škola Nová Paka Husitská 1695, okres Jičín Výroční zpráva za školní rok 2012/2013 Upravená verze ze dne 6. 3. 2014 1 Obsah 1 Úvod... 4 2 Základní údaje o škole... 4 2.1 Název a sídlo školy...

Více

Hodnocení MPP za školní rok 2013/2014

Hodnocení MPP za školní rok 2013/2014 Střední škola hotelová a služeb Kroměříž, Na Lindovce 1463, 76727 tel. 573 504 604, fax 573 337 015 www.hskm.cz Hodnocení MPP za školní rok 2013/2014 Dosáhnout cíle, který si neurčíte, je stejně obtížné

Více

V tomto ročníku jsme my, budoucí cukráři, dostali neodolatelnou nabídku. Možnost jet se podívat do skvělých vídeňských cukráren.

V tomto ročníku jsme my, budoucí cukráři, dostali neodolatelnou nabídku. Možnost jet se podívat do skvělých vídeňských cukráren. KORUNOVAČNÍ KLENOTY NA DOSAH RUKY Jednou z posledních akcí naší třídy ČKM4 byla exkurze do Prahy. Akce, na kterou jsme se těšili od prvního ročníku, proběhla ve dnech 22. 24. září 2008 v doprovodu naší

Více

ČERVEN 2011. Miroslav Bičan - 5. A

ČERVEN 2011. Miroslav Bičan - 5. A ČERVEN 2011 Úvodník... a skončil další školní rok. Prázdniny, dovolená dny zaslouženého volna jsou konečně před námi. Užijme si je každý dosytosti a po svém. I v letošním roce jsme při školní práci žákům

Více

Výroční zpráva. Základní školy v Praze 6, Pod Marjánkou 2. školní rok 2009-2010

Výroční zpráva. Základní školy v Praze 6, Pod Marjánkou 2. školní rok 2009-2010 Výroční zpráva Základní školy v Praze 6, Pod Marjánkou 2 školní rok 2009-2010 Obsah Název školy str. 4 Zřizovatel str. 4 Charakteristika školy str. 4 Systém jazykové výuky str. 5 Vzdělávací cíle str. 6

Více

Kronika školního roku 2011 2012

Kronika školního roku 2011 2012 Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí Kronika školního roku 2011 2012 Junioři reprezentovali ČR v carvingu na mistrovství

Více

Základní škola, Praha 13, Mládí 135 Mládí 135, 155 00 Praha 5 - Stodůlky

Základní škola, Praha 13, Mládí 135 Mládí 135, 155 00 Praha 5 - Stodůlky Základní škola, Praha 3, Mládí 35 Mládí 35, 55 Praha 5 - Stodůlky Výroční zpráva o činnosti základní školy za školní rok 2/2 . Základní údaje a charakteristika školy a) název školy: Základní škola, Praha

Více

Obsah IX/01. Úvodník 3

Obsah IX/01. Úvodník 3 Obsah Úvodník 3 Ze života školy a parlamentu 4 Exkurze, výlety, školní akce 8 Projekty 17 Soutěže 21 Studenti a věda 22 Sport 24 Filmy, seriály, fandom 27 Příspěvky studentů 29 2 IX/01 Úvodník Abych se

Více

Co jsou EILC? Kurzy se konají vždy před začátkem semestru: letní kurzy - červen až září, zimní kurzy - leden až únor. INTENZIVNÍ JAZYKOVÉ

Co jsou EILC? Kurzy se konají vždy před začátkem semestru: letní kurzy - červen až září, zimní kurzy - leden až únor. INTENZIVNÍ JAZYKOVÉ Co jsou EILC? Intenzivní jazykové kurzy Erasmus (Erasmus Intensive Language Courses - EILC) jsou specializované jazykové kurzy méně používaných jazyků států zapojených do Programu celoživotního učení (Lifelong

Více