Závěrečná zpráva. EDISON Brno AIESEC Brno Vinařská 499/ Brno Czech Republic Phone:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Závěrečná zpráva. EDISON Brno 2015. AIESEC Brno Vinařská 499/5 600 33 Brno Czech Republic Phone: +420 774 203 702 www.aiesec.cz/brno brno@aiesec."

Transkript

1 Závěrečná zpráva EDISON Brno 2015

2 Obsah Úvod... 3 Projekt EDISON... 4 AIESEC... 5 Průběh projektu... 6 Skupina I Partnerské školy Střední škola strojírenská a elektrotechnická, Brno, Trnkova Základní škola Němčice nad Hanou Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola, Brno Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova Skupina II Partnerské školy Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice, Riegrova Střední škola polytechnická Brno, Jílová 36g Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38 & Základní škola, Brno, Sirotkova Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Základní škola Brno, Slovanské náměstí Skupina III Partnerské školy Integrovaná střední škola Sokolnice Základní škola Brno, Pavlovská Cyrilometodějská základní škola Brno, Lerchova Základní škola Třebíč, Benešova Základní škola Brno, Hudcova Skupina IV Partnerské školy Základní škola Laštůvkova 77, Brno Bystrc Masarykova základní škola a Mateřská škola Brno, Zemědělská Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka Základní škola Brno, Horácké náměstí Poděkování Naši stážisté Organizační tým... 41

3 Úvod Letošní projekt EDISON, který se konal od ledna do března 2015, si mohli užít žáci ze základních a střeních škol z Brna a blízkého okolí, dále z Týna nad Vltavou, Třebíče a Ústí nad Orlicí. Základní školy Základní škola Němčice nad Hanou Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332 Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38 Základní škola, Brno, Sirotkova 36 Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Základní škola, Brno, Slovanské náměstí 2 Základní škola Brno, Pavlovská 16 Cyrilometodějská církevní základní škola Brno, Lerchova 65 Základní škola Třebíč, Benešova 585 Základní škola Brno, Hudcova 35 Základní škola Laštůvkova 77, Brno-Bystrc Masarykova základní škola a Mateřská škola Brno, Zemědělská 29 Základní škola, Brno, Horácké náměstí 13 Střední školy Střední škola strojírenská a elektrotechnická, Brno, Trnkova 113 Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola, Brno Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova 55 Gymnázium a Základní umělecká škola, Šlapanice, Riegrova 17 Střední škola polytechnická, Brno, Jílová 36g Integrovaná střední škola Sokolnice Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka 106

4 Projekt EDISON EDISON je vzdělávací projekt pro základní a střední školy, který funguje pod záštitou MŠMT (Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy) a jeho cílem je především podpora mezikulturního vzdělávání dětí a mládeže. Celý týden mají žáci a studenti možnost strávit neobvyklé vyučovací hodiny s cizinci, dozvědět se zábavnou formou mnohé informace o vzdálených zemích, navázat kontakty se zajímavými lidmi. Poznají jiné, často exotické kultury, učí se aktivně používat anglický jazyk a získají motivaci ke studiu jazyků i v jejich budoucím životě. Škola získá nejen týden zajímavé výuky, ale také prestiž a možnost ukázat se jako aktivní škola, doplňující běžnou výuku netradičními metodami a činnostmi. Aktivity projektu navazují na Rámcový vzdělávací plán a setkávají se s kladným ohlasem rodičovské veřejnosti. Žáci a jejich rodiny mají navíc možnost praktikanty ubytovat u sebe doma a fungovat jako tzv. host families. Celý týden je pak pro všechny zúčastněné příležitostí ke vzájemné intenzivní komunikaci v cizím jazyce a poznávání odlišné kultury. V mnohých případech dochází k navázání dlouhodobějšího kontaktu, případně vzniku přátelství, a dopisování pokračuje ještě dlouho po skončení projektu.

5 AIESEC AIESEC je největší mezinárodní studentská organizace působící již ve 124 zemích světa a na univerzitách. Vznikl po 2. světové válce roku 1948 s vizí spojit studenty a vzájemně porozumět cizím kulturám za účelem celosvětového míru. V České republice má již 12 poboček. AIESEC přistupuje inovativním způsobem k zapojení a rozvoji mladých lidí. Je otevřen pro všechny VŠ studenty, kteří chtějí aktivně pracovat na svém osobním rozvoji, jsou flexibilní, komunikativní, rádi pracují v týmu a nemají problém s kulturním porozuměním.

6 Průběh projektu Projekt EDISON oficiálně začal již , týden před nástupem na první školy. Během přípravného týdne se členové organizačního týmu intenzivně starali o stážisty. Hlavními body bylo seznámit zahraniční studenty s českou kulturou, vzdělávací systém a problémy, které by se mohly vyskytnout. Po tento čas se stážisté nejen vzdělávali, ale také seznamovali s jejich rolí v projektu a v neposlední řadě také se svoji skupinou, se kterou trávili následující týdny. Stážisté byli rozděleni do čtyř skupin po šesti nebo sedmi členech a ve skupinách spolu prožili celých pět týdnů. Projekt tedy probíhal každý týden současně na čtyřech základních nebo středních školách. Vzhledem k této skutečnosti, jsme následující text o školách klasifikovali podle jednotlivých skupin stážistů.

7 Skupina I. Partnerské školy

8 1. Střední škola strojírenská a elektrotechnická, Brno, Trnkova 113 Po přípravném týdnu se stážisté vydali do Střední školy strojírenské a elektrotechnické, kde vyučovali od 2. do 6. února. Nová zkušenost to zde byla jak pro stážisty, tak pro školu, kde se projekt konal poprvé. Do školy téměř na samém konci Brna dojeli stážisté z různých koutů světa od Japonska, přes Vietnam či Gruzii až po Brazílii zde prezentovali svou kulturu, své tradice a zvyky. Studenti se naučili tancovat tradiční tance a na oplátku se stážisty trávili i svá volná odpoledne. První týden se líbil jak sedmi zúčastněným stážistům, tak škole, která projevila zájem o opětovnou realizaci projektu. 2. Základní škola Němčice nad Hanou Do tohoto malého města zavítali stážisté během druhého týdne realizace. Škola se do projektu zapojila poprvé a její očekávání nebyla malá. Naši stážisté již měli jak teoretické zkušenosti z přípravného týdne, tak ty praktické. Se žáky se velmi rychle skamarádili, na škole panovala příjemná atmosféra. Spousta nových zážitků a jedinečné suvenýry, které si stážisté odvezli, byly na druhé straně vyrovnány procvičením angličtiny a překonáním bariéry u žáků, kteří pro své hosty připravili bohatý odpolední program, v rámci něhož navštívili například různé zájmové kroužky školy. Představy o projektu byly dle vyjádření školy naplněny, doufáme tedy, že se do Němčic projekt EDISON někdy znovu podívá.

9 3. Střední škola umění a designu, stylu a módy a Vyšší odborná škola, Brno Přesně v polovině byla šestice stážistů rozdělena na dvě trojice, protože Střední škola umění a designu, stylu a módy sídlí na dvou adresách. Pro stážisty však nebylo problémem přizpůsobit se odlišným podmínkám. V jedné z budov probíhaly prezentace v menších skupinkách, případně v nich stážisté se žáky diskutovali o věcech, které studenty zajímaly. Vůbec poprvé se také stážisté dostali do hostitelských rodin, kde se jim dostalo milého přijetí a mohli tak poznat českou kulturu ještě blíž. Na této škole se projekt EDISON nekonal poprvé a podle pozitivních ohlasů ani naposledy.

10 4. Základní škola Ústí nad Orlicí, Bratří Čapků 1332 Na čtvrtý týden se EDISON přemístil až do Ústí nad Orlicí, kde byli stážisté přivítáni hostitelskými rodinami 22. února večer. Ráno je pak čekalo oficiální uvítání od ředitele školy, po kterém se rozmístili do svých napevno přidělených učeben a pustili se do netradiční výuky. Pro celou školu to bylo významné oživení. O stážisty byl velký zájem nejen v hodinách, kde se žáci aktivně zapojovali a dávali svým lektorům otázky, ale také mimo ně. Komunikace v angličtině nebyla problémem ani pro nejmenší studenty; v některých hodinách pak pomáhal překladatel. Po týdnu plném nových zkušeností a zážitku se žáci i vedení školy vyjádřili kladně k další realizaci projektu, který by se zde mohl opět uskutečnit třeba již příští rok.

11 5. Gymnázium Matyáše Lercha, Brno, Žižkova 55 Poslední týden strávila první skupina stážistů téměř v centru Brna na Gymnáziu Matyáše Lercha. Tato škola má vysokou úroveň angličtiny, některé ze tříd jsou dokonce bilingvní. Projekt zde už jednou proběhl; stážisté tak měli nelehkou úlohu popasovat se s nadanými žáky a navázat na minulý ročník. Naštěstí však již byli ostřílení a nenechali se novou situací vyvést z míry. Problémy překonávali s lehkostí a s menšími či většími obtížemi se popasovali taktéž při výpadku techniky. Světaznalí gymnaziální studenti poznali v menších skupinkách něco nového o exotických zemích, jako je Bulharsko či Tchaj-wan, zkusili si tradiční tance z Gruzie a objevili i tajemství japonských toalet. 6. března stážisté odučili své poslední hodiny; většina z nich strávila v Brně nebo v České republice alespoň následující týden, než se vydali zpět do svých domovských zemí. Po šesti týdnech obohatili o nové poznatky a zážitky nejen sebe nebo studenty, ale také nás, organizátory, i učitele na školách.

12 Skupina II. Partnerské školy Riegrova 17, Šlapanice Kuldova 38, Brno Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Komenského 748 Základní škola Brno, Slovanské náměstí 2

13 1. Gymnázium a základní umělecká škola Šlapanice, Riegrova 17 Po již tradičním přípravném týdnu, který proběhl ve dnech v Brně, se stážisté přesunuli do nedalekých Šlapanic, kde na tamním gymnáziu působili první realizační týden, a to od Pro gymnázium projekt EDISON nebyl novinkou, škola si projekt zakoupila již potřetí, přičemž poslední realizace se uskutečnila před dvěma lety. Stážisté z různých koutů světa, konkrétně Michelle z Indonésie, Leonardo z Brazílie, Maggie z Číny, Joanna z Taiwanu, Jess z Austrálie a Ivi z Mexika, byli ubytováni v hostitelských rodinách, s čímž byli všichni velmi spokojeni. Výuka probíhala tradiční prezentací o rodné zemi, avšak stážisté své hodiny okořenili například tradičními tanci ze svých domovů, lekcí čínského písma či zasvěcením do tradičního mexického rituálu probíhajícího na Svátek zesnulých. Studenti si pro stážisty připravili i mimoškolní aktivity, jako například návštěvu bowlingu či laser game. V závěru týdne jim studenti gymnázia jako vyjádření díku připravili rozlučkovou party, kde se promítaly fotky z celého týdne, a předali jim dárečky na památku. Všem se realizace moc líbila, díky výborné úrovni angličtiny studentů a velice aktivnímu přístupu při hodinách se stážisté cítili velice uvolněně a jejich prvotní tréma byla rychle překonána. Škola byla také spokojena a vyjádřila zájem o další realizaci projektu do budoucna. 2. Střední škola polytechnická Brno, Jílová 36g Pro studenty i zaměstnance Střední školy polytechnické Brno, kde stážisti působili ve druhém týdnu, není projekt EDISON žádnou novinkou - proběhla zde v pořadí již třetí realizace. Již v neděli se stážisté ubytovali v internátním zařízení školy a měli tak od začátku bezprostřední kontakt se studenty, kteří je vřele přijali. Škola zařídila svým hostům velmi pestrý a pečlivě zorganizovaný časový plán výuky. Kromě klasické výuky ve třídách, při kterých byly prezentovány

14 jednotlivé státy a jejich kultury včetně základů jazyka, tanců a písní, se stážisti zúčastnili i výuky v dílnách, kde si stavěli budky pro ptactvo. Stážisté se po zkušenostech z prvního týdne dokázali velmi rychle přizpůsobit novému prostředí a vše tak probíhalo hladce a bez problémů. Studenti se i přes větší či menší jazykové nedostatky snažili o komunikaci a kontakt se svými novými, dočasnými lektory. Podstata projektu tak byla naplněna a pro velkou spokojenost bylo ze strany školy vysloveno přání účastnit se i další realizace. 3. Tyršova základní škola, Brno, Kuldova 38 & Základní škola, Brno, Sirotkova 36 V třetím týdnu realizace ve dnech stážisté výjimečně působili na dvou školách. Na ZŠ Tyršově byl projekt EDISON již podruhé, na ZŠ Sirotkově dokonce potřetí. Ubytováni byli po celý týden na kolejích. První dva dny stážisté navštívili ZŠ Tyršovu, jež je zaměřena na výuku v angličtině. Na škole byli velmi přátelsky přivítáni a následně začali prezentovat ve třídách na druhém stupni. Žáci během prezentací se stážisty aktivně komunikovali a byli nadšení, že jim jde skvěle rozumět. V průběhu realizace stážisté v žácích vyvolali touhu navštívit dané země a poznat jejich kulturu naživo, což je velmi těšilo. Zbývající tři dny stážisté působili na ZŠ Sirotkově, kde se jim opět dostalo vřelého přivítání. Výuka probíhala poutavým stylem, Joanna žáky dokonce zasvětila do tajů bojového umění kung-fu. Všichni byli opět velmi spokojeni a nadšeni ze stážistů, kteří do svých hodin vložili obrovské úsilí, nadšení a elán, který poté přenesli i na přítomné žáky. Projekt EDISON opět žádnou ze škol nezklamal a naplnil všechna jejich očekávání. Proto také obě školy vyjádřily zájem do budoucna o další realizaci projektu.

15 4. Základní škola Týn nad Vltavou, Hlinecká Další týden se EDISON přesunul do Týna nad Vltavou. Stážisté byli vřele přivítáni v ředitelně školy a poté v tělocvičně na slavnostním zahájení, kde byli přítomni všichni žáci a učitelé. Pro studenty byla připravena samostatná místnost s občerstvením, přístupem k internetu, osobními rozvrhy a důležitými informacemi o škole i městě. Prohlédli si také prostředí školy, nástěnky a další výzdobu k projektu na chodbách a hale školy. V průběhu týdne probíhaly prezentace ve všech třídách od 1. do 9. ročníku, ve větší míře na 2. stupni. Studenti byli velmi dobře připraveni na všechny věkové kategorie včetně nejmenších dětí, využívali prezentace s fotografiemi na interaktivních tabulích, krátká videa, dovezené předměty, vlajky, hráli s dětmi hry, se staršími se snažili komunikovat anglicky. Žáci nadšeně zpívali písničky s kytarovým doprovodem, učili se tradiční tance, stážisté naučili děti vyslovovat i napsat pár slovíček ve svém rodném jazyce. Děti se na hodiny těšily a užívaly si je, navštěvovaly lektory i o přestávkách. Osvědčila se pomoc několika studentek gymnázia, které ve třídách překládaly v případě potřeby. V pátek odpoledne se ve vstupní hale školy uskutečnila akce Global Village s ukázkou tradičních oděvů, pokrmů, suvenýrů, fotografií a dalších předmětů, za hojné účasti žáků školy, učitelů, rodičů a studentů místního gymnázia. Rodiny některých žáků využily možnosti ubytovat zahraničního studenta a velmi si tuto zkušenost pochvalovaly. Učitelé, žáci a rodiče zároveň připravili pro stážisty program na odpoledne a víkend, ti tak měli možnost dobře poznat město Týn nad Vltavou, místní památky a tradice, zámek Hluboká nad Vltavou i další turisticky atraktivní místa v jižních Čechách. Projektem EDISON žila nejen škola, ale i široká veřejnost, celý týden probíhal ve velmi příjemné, přátelské a podnětné atmosféře. Škola se do projektu zapojila poprvé, má zájem o opakování v dalších letech.

16 5. Základní škola Brno, Slovanské náměstí 2 Poslední týden, jako pátá škola v pořadí, se projektu vůbec poprvé zúčastnila ZŠ na Slovanském náměstí v Brně. Škola klade důraz na výuku cizích jazyků a přijala proto stážisty s otevřenou náručí. Těm se kromě vřelého přijetí dostalo i samostatné učebny, kde měli prostor pro přípravu, občerstvení i relax. Výuka probíhala ve třídách prvního i druhého stupně. Do tříd odváděli stážisty vždy vyučující, kteří zejména mladším žákům občas pomáhali i s překladem. Ti nejvíce ocenili interaktivní prvky v prezentacích stážistů. Úspěch slavily písně a tance, stejně tak jako výuka základních frází v čínštině či artefakty z prostředí západního pobřeží a vnitrozemí Austrálie. Žáci vyšších ročníků projevovali znatelnější ostych. Ti odvážnější po jeho překonání spolu se stážisty komunikovali nejen na témata obsažená v jejich prezentacích. Se zkušeností nabytou v předchozích týdnech byli stážisté dobře připraveni na hodiny, což ocenili jak žáci, tak i učitelé. Během týdne bydleli pohromadě na nedalekých vysokoškolských kolejích. V pátek, poslední den výuky i poslední den samotného projektu, se na škole konala Global Village, kde se žáci i zástupci školy se stážisty v jejich tradičních šatech naposledy rozloučili. Celá realizace byla hodnocena velmi kladně, škola by se ráda zapojila znovu s tím, že by rádi přivítali stážistu schopného prezentovat i v německém jazyce.

17 Skupina III. Partnerské školy

18 1. Integrovaná střední škola Sokolnice Po skončení přípravného týdne bylo sedm stážistů plně připravených pustit se do práce. Začali 2. února 2015 na Integrované střední škole, Sokolnice 496. Skvělé vybavená škola jim poskytla ubytování, které si stážisté velmi pochvalovali. Studenti měli možnost poznat kulturu Joyce z Kanady, Viktorie z Ruska, Erin z Číny, Fediy z Tuniska, Chaimae z Maroka, Afiany z Indonésie a taktéž Edisona z Taiwanu. Studenti se se stážisty rychle spřátelili a kromě přednášek ve škole s nimi trávili čas i v rámci volného času, například při fotbale. Stážisté také měli možnost poznat naši historii při turistické prohlídce Slavkova, kde se bojovalo během napoleonských válek. 1. Základní škola Brno, Pavlovská 16 Po roce se vrátili stážisté i na Základní školu Pavlovská 16, a to v době od do Zdejší žáci tak měli možnost dozvědět se něco o jiných kulturách. Hned v pondělí čekalo stážisty přivítání s celou školou v tělocvičně. Každý student měl přidělenu vlastní místnost, jakési miniaturní království nebo jakousi ambasádu vlastní země. Žáci byli z vyučovacích hodin nadšení a nenechali stážisty vydechnout ani během přestávek, kdy za nimi chodili i do odpočinkové místnosti a chtěli se s nimi fotit, povídat, nebo alespoň získat vytoužený autogram, ať už na kus papíru, ruku nebo dokonce botičku. Vynalézavost dětí neměla meze. Po pěti krásně strávených dnech se museli stážisté nakonec rozloučit a šířit své poznatky o kultuře na další školy.

19 2. Cyrilometodějská základní škola Brno, Lerchova 65 Realizaci na polovinu dělil týden , který stážisté strávili na CMCZŠ Lerchova. Mírné obavy ze strany stážistů i některých rodin ohledně toho, jak dopadne střet křesťanské a muslimské kultury, se nakonec ukázaly jako zbytečné, a všichni spolu prožili nádherný týden plný zajímavých přednášek a poznávání cizích kultur, kde měli žáci mimo jiné možnost vyzkoušet si bojové umění kung-fu pod dohledem Erin z Číny. Překvapeni byli stážisté i velmi milým přístupem jak dětí, tak i učitelů. Děti si stážisty zamilovaly, ale po týdnu se museli nakonec s nimi v rámci páteční Global village rozloučit. Jako náplast na srdce jim snad dobře posloužily jarní prázdniny, které už děti v Brně netrpělivě očekávaly.

20 3. Základní škola Třebíč, Benešova 585 Zatímco si děti v Brně užívaly jarní prázdniny, sedmice zahraničních stážistů se přesunula do Třebíče na ZŠ Benešovská 585, kde strávila týden od ZŠ Benešovská se projektu účastnila sice poprvé, ale ukázala nevídanou míru připravenosti. Rodiny a učitelé si stážisty vyzvedli už na autobusovém nádraží a hned nato je vzali na večeři do blízké restaurace, kde rovnou i oslavili narozeniny tuniské stážistky Fediy. Učitelé měli pro stážisty připraven bohatý program, a tak měli stážisté o zábavu postaráno. Navštívili spolu se žáky koupaliště, absolvovali prohlídku města a vypravili se společně i na výlet do Telče. Rozmazlováni byli i skvělými obědy, které si stážisté nemohli vynachválit. Kromě přednášek uspořádali na škole i Global Village, kde měli žáci mimo jiné možnost ochutnat některé speciality cizích zemí. Po velmi úspěšném týdnu se ale stážisté museli také rozloučit a odjet zpět do Brna na jejich poslední školu.

21 4. Základní škola Brno, Hudcova 35 Poslední škola, na níž stážisté šířili znalosti o svých kulturách a zemích, byla ZŠ Hudcova 35. Týden byl tedy pro ně rozlučkový. Jelikož již byli stážisté po pěti společných týdnech řádně připraveni i ověřeni praxí, tak vše na Základní škole Hudcova šlo jedna radost, a jedna kvalitní hodina střídala druhou. Děti z nich byly nadšené a jediné, co jim vadilo, bylo, že jsme jim neposlaly stážistů více. Stážisté měli možnost strávit s žáky čas i ve školní kuchyňce a společně s nimi připravit nějaké tradiční jídlo, na kterém si pak společně pochutnali. Vedení označilo tuto realizaci za dosud nejlepší, stejně jako většina zbývajících škol, a nám to tedy nastavilo laťku, kterou budeme chtít do budoucna překonat. S koncem týdne skončil i EDISON a nezbylo nám nic jiného, než se se slzami v očích rozloučit se sedmicí našich okouzlujících stážistů: Erin, Edison, Vickie, Joyce, Chaimae, Fedia a Afi.

22 Skupina IV Partnerské školy

23 1. Základní škola Laštůvkova 77, Brno Bystrc První škola, kterou navštívila čtvrtá skupina stážistů po přípravném týdnu, byla ZŠ Laštůvkova. Stážisté přijeli doslova z celého světa: Ricardo (Mexiko), Tania (Ukrajina), Sula (Brazílie), Cindy (Tchajwan), Ze Fanya (Malajsie) a Yoanna (Bulharsko). Této realizace se měl ještě zúčastnit Carl (Canada), který bohužel z osobních důvodů musel projekt ukončit již v přípravném týdnu, ale i přesto tuto absenci byla kvalita projektu zachována. Prvotní obavy, jak stážisté zvládnou novou roli učitele, se rychle rozplynuly. V hodinách nepanovala žádná nervozita, ale naopak přátelská atmosféra, prezentace byly pro žáky zajímavé a plné neobvyklých zážitků. Děti tak měly možnost poznávat kulturu jiných zemí, porovnat ji s životem u nás, a také si procvičit komunikaci v anglickém jazyce. Škola byla na projekt dobře připravena, studenti zde měli přichystány příjemné podmínky pro svou práci, bylo o ně výborně postaráno. Velmi zajímavá byla mimo jiné společná návštěva planetária, kterou škola pro studenty zorganizovala. Škola v pořádání projektu EDISON není žádný nováček, již v minulosti se zúčastnila, a i tentokrát byli žáci, učitelé i stážisté spokojeni. V roce 2016 by se škola ráda zapojila do projektu EDISON znovu, její přání je poznat stážisty ještě z jiných zemí, než které jsou výše zmíněné. Na tento fakt se budeme snažit zaměřit a věnovat větší pozornost komunikaci mezi školou a AIESEC při přípravě projektu. 2. Masarykova základní škola a Mateřská škola Brno, Zemědělská 29 Druhý týden se stážisté vydali opět na základní školu, která měla po roce svou druhou realizaci. Zde na ně čekalo velmi příjemné přivítání v podobě bohatého občerstvení, během celého týdne si užívali pohostinnosti a nadprůměrné péče, která jim byla dopřána. Ubytováni byli v rodinách žáků školy, ty jim poskytly zázemí pro náročnou stáž. Týden ve škole byl plný prezentací, projekcí videí, fotografií a vyprávění o vzdálených a mnohdy i exotických zemích, probíhal v přátelské atmosféře. Žáci se nadšeně seznamovali s kulturou, historií, státními symboly, zvyky, národními jídly, faunou a flórou.

24 Stážisté přivezli zajímavé předměty, např. vlajky, ukázky bankovek svých zemí či jednoduché hudební nástroje a hračky, které využívali při prezentacích. Pro mnohé žáky to byl vůbec první zážitek zkusit si komunikaci v angličtině s někým, kdo nerozumí česky. Největší ohlasy směřovaly k jedinému chlapci ve skupině - Ricardovi, který rychle dokázal děti zaujmout svou chytlavou prezentací. Škola byla s projektem spokojená, a proto by se chtěla zúčastnit i v následujících letech. Už nyní přemýšlejí o možných vylepšeních akce - například využít možnost přípravy tradičních pokrmů, zahrnout více národních tanců a aktivit pro nejmenší děti, chtějí proto více spolupracovat s AIESEC zejména při přípravách projektu. 3. Klvaňovo gymnázium a Střední odborná škola zdravotnická a sociální Kyjov Zmíněná škola se projektu účastnila v minulosti, proto všichni již předem tušili, jak bude celý týden probíhat a na co se studenti této střední školy mohou těšit. Při přípravách muselo bohužel dojít k organizačním změnám, z důvodu neplánovaného a neočekávaného odjezdu Yoanny zosobních důvodů přijely do Kyjova také Yuki z Japonska a Maggie z Číny. Škola tak získala plnohodnotnou náhradu a projekt mohl úspěšně proběhnout. Stážisté byli ubytováni v hostitelských rodinách studentů školy. Týden plynul v příjemné atmosféře a ve velice dobré náladě, stážisté si rychle zvykli na starší obecenstvo a dokázali se dobře přizpůsobit jazykové úrovni střední školy. Studenti školy si užívali zajímavé prezentace a seznamovali se různými formami s kulturou cizích zemí. Zároveň si vyzkoušeli své komunikační dovednosti a to nejen v angličtině, Tania z Ukrajiny se studenty procvičila i jazyk německý. Stážisté se se studenty rychle spřátelili a zúčastnili se také mimoškolních aktivit jako třeba návštěva muzea, kde stážisté poznali blíže historii Kyjova včetně místních krojů. V pestrém programu nechyběla ani degustace moravského vína a návštěva pivovaru. Studentům a učitelům se projekt natolik líbil, že neváhali a již si zamluvili další realizaci projektu na podzim 2015.

25 4. Gymnázium Ústí nad Orlicí, T. G. Masaryka 106 I přesto, že se na gymnáziu projekt EDISON uskutečnil poprvé, a pro školu to byla zcela nová zkušenost, panovala zde velice příjemná nálada. Šestice stážistů z Ukrajiny, Mexika, Brazílie, Tuniska, Tchaj-wanu a Malajsie ukázala studentům prezentace o svých kulturách a zvycích vždy v několika vyučovacích hodinách. Některé hodiny byly plné her, u starších studentů pak probíhaly besedy o vážnějších tématech. Ani nejmladší studenti neměli s porozuměním prezentací v anglickém jazyce problém, děti komunikovaly a užívaly si netradiční výuku. Stážisté se nenudili ani ve svém volném čase, kromě aktivit s hostitelskými rodinami si i škola připravila odpolední program, jako například výlet do Litomyšle a leasergame. Škola dokonce pozvala i regionální OIKTV, která o projektu informovala prostřednictvím krátké reportáže. Všem zúčastněným se projekt líbil, škola by se ráda zúčastnila i v následujících letech.

26 5. Základní škola Brno, Horácké náměstí 13 Poslední týden, tedy až , stážisté zavítali na ZŠ Horácké náměstí, kde se projekt uskutečnil po roční pauze. Letos sem EDISON dorazil v týdnu po jarních prázdninách, a zpříjemnil tak žákům návrat do školních lavic. Stážisté využili všech svých zkušeností z předešlých týdnů a byli na prezentace ve třídách velmi dobře připraveni. Největší ohlasy ze strany žáků měl opět Ricardo z Mexika, který všechny zaujal především svým latinskoamerickým temperamentem. Ale i výuku v ostatních hodinách si všichni pochvalovali a oceňovali kvalitu přípravy a průběh prezentací. Žáci díky stážistům získali velké množství zajímavých informací o cizích zemích a měli možnost vyzkoušet si svou angličtinu. Určitou komplikací se ukázalo načasování projektu na této škole, neboť část tříd se v uvedeném týdnu účastnila lyžařského výcviku, a souběh obou akcí tak částečně ovlivnil hladký průběh projektu. Ve škole do budoucna plánují opět se projektu účastnit a rádi by více využili možnosti vaření národních jídel nebo přípravy jednoduchých svačinek se stážisty.

27 Poděkování Organizace AIESEC Brno by tímto chtěla poděkovat všem zúčastněným školám za jejich ochotu a spolupráci a všem, kteří se na projektu podíleli, vedení škol, učitelům, hostitelským rodinám a v neposlední řadě také studentům a žákům, kteří vytvořili během hodin přátelské prostředí pro stážisty. Doufáme, že tato desátá realizace projektu byla přínosná pro všechny zúčastněné a dosáhla hlavních cílů změnit povědomí o jiných kulturách a odbourat zavedené stereotypy. Děkujeme za vaši důvěru, kterou vkládáte do studentské organizace AIESEC, pevně věříme, že tento projekt má v České republice své opodstatnění a bude i v následujících letech realizován a rozvíjen.

28 Naši stážisté

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41 Organizační tým Štefan Horváth Radka Okruhľanská Marek Klein Andrea Troppová Eva Nováková Veronika Šípošová

42 Zuzana Kučerová Zdeněk Jirásek Tereza Čtvrtníková Simona Trembecká

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012

Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové. Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Výbor dobré vůle Nadace Olgy Havlové Závěrečná zpráva projektu Letní jazykový kurz 2012 Cíl projektu Jazykové vědomosti jsou důležitou investicí do budoucnosti dítěte, které hrají velkou roli nejen při

Více

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí

NORSKÝ DENÍK. 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí NORSKÝ DENÍK 1. DEN 27.10. 2008,, pondělí Tímto dnem pro nás začala výprava za dobrodružstvím do Norska. Nad ránem jsme se v letištní hale spojili se zbývajícími účastníky projektu z Břeclavi a po odbavení

Více

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany

Evropa na dosah - závěrečná zpráva. projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Evropa na dosah - závěrečná zpráva projektu Evropa otevřená všem, škola otevřená všem, na ZŠ ulice Míru Rokycany Dne 9.května 2013 se na naší škole uskutečnil celoškolní projektový den pod názvem Evropa

Více

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142)

ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) ZPRÁVA Z PRVNÍHO SETKÁNÍ COMENIUS 2013-2015 (COM-MP-2013-142) Be SUstainable to SUstain the WORLD ŠVÉDSKO 11. 11. - 17. 11. 2013 ÚČASTNÍCI ZA GYMNÁZIUM KADAŇ Vyučující Mgr. Darina Kováčová (vedoucí exkurze)

Více

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014

PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PŘEHLED AKCÍ ZA ROK 2014 PRO RODIČE A DĚTI V AZYLOVÉM DOMĚ, NA LIŠČINĚ 2, OSTRAVA HRUŠOV 15. 1. 2014 SOUTĚŽNÍ ODPOLEDNE VE SPOLEČENSKÝCH HRÁCH Děti s rodiči a se zaměstnanci Azylového domu strávili příjemné

Více

,,Dnes jím jako Konžan

,,Dnes jím jako Konžan ,,Dnes jím jako Konžan Během celého března probíhala akce s názvem,,dnes jím jako Konžan. Smyslem bylo přiblížit žákům zábavnou formou, jak vypadá život jejich vrstevníků v Kongu, co dělají, jak tráví

Více

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII

třídní učitelky Mgr. Alice Pincová a Mgr. Pavlína Nepožitková ze ZŠ 28. října 1 Příbram VII Poznáváme své děti V červnu 2014 jsme získaly finanční prostředky z dotace v oblasti výchovy a vzdělávání Městského úřadu v Příbrami na projekt s názvem Poznáváme své děti. V rámci této dotace na naší

Více

Hodnotící zpráva. Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy

Hodnotící zpráva. Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy Hodnotící zpráva Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy Projekt Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy podpořený Městem Rakovník byl zaměřen na podporu a zkvalitnění nadstandardních

Více

Vyhodnocení programu

Vyhodnocení programu Příloha č. 4 Vyhodnocení programu. Číslo rozhodnutí Poskytovatel dotace Program Název organizace Adresa organizace, email, web Statutární orgán Poskytnutá dotace 9/579 Česká republika Ministerstvo školství,

Více

Závěrečná zpráva. Název akce: Problematika dětské práce, uprchlictví a pomoc africkým dětem

Závěrečná zpráva. Název akce: Problematika dětské práce, uprchlictví a pomoc africkým dětem Závěrečná zpráva Termín odevzdání: do 15. 6. 2014 Název akce: Problematika dětské práce, uprchlictví a pomoc africkým dětem Workshopy na pomoc africké škole Dne 14. dubna 2014 probíhala v naší škole akce

Více

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD

ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD ŠKOLICÍ STŘEDISKO NÁCHOD zpráva o činnosti v roce 2013 Duha Školicí středisko Náchod je organizace, která pořádá vzdělávací programy především pro instruktory, vedoucí, lektory, ale i mládež a dospělé

Více

Pracovní stáž Garantem stáže

Pracovní stáž Garantem stáže Pracovní stáž Garantem stáže Společnost pro celistvou na smysl zaměřenou pedagogiku Franze Ketta, o. s., Kostelní nám. 1, Ostrava 1 (akreditace MŠMT) Místo pobytu: Jižní Tyrolsko leží na jižní straně Alp

Více

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost

Cesta do Zagarola Tomáš Přerost Cesta do Zagarola Město Zagarolo, které je partnerským městem obce Nelahozeves, pozvalo zastupitele naší obce a ţáky nelahozeveské školy na návštěvu. Zastupitelé zde byli na oficiální návštěvě. Ţáci byli

Více

Kulturní akce. Nabízíme zapůjčení stolních a zahradních her (kroket, petanque, karty, míče) K potěše ducha vybízí dřevěná kaple sv. Anežky.

Kulturní akce. Nabízíme zapůjčení stolních a zahradních her (kroket, petanque, karty, míče) K potěše ducha vybízí dřevěná kaple sv. Anežky. Kulturní akce Stylově vybavený klub Špejchar je vhodným místem pro konání soukromých akcí, jako jsou oslavy narozenin, výročí, rodinná či jiná setkání. Prostor je vhodný k uspořádání koncertu, či jako

Více

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly

Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Evropský projektový den v Mateřské škole Kly Eva Zemanová, ředitelka školy a kolektiv učitelek MŠ Kly Úvod Dne 30. 10. 2012 proběhl v naší mateřské škole Projektový den. Celým dnem nás provázela včelka

Více

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace

Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Sportovně-dobrodružný kemp České olympijské nadace Vranov nad Dyjí 12.-14.6.2015 Za podpory z kampaně P&G Press trip s ambasadorkou Mirkou Knapkovou Na vodě s Mirkou Aktivity na pláži Výlet do okolí DĚKUJEME!

Více

Rakousko 30. 11. 2014 6. 12. 2014

Rakousko 30. 11. 2014 6. 12. 2014 Rakousko 30. 11. 2014 6. 12. 2014 V neděli 30. listopadu jsme dorazili společně se studenty z holičské střední školy do rakouského Gänserndorfu. Zde už na nás čekali rodiče z hostitelských rodin, kteří

Více

Co je to vlastně Baltík?

Co je to vlastně Baltík? Ve dnech 20. - 22. 4. 2012 se v prostorách Holického Gymnázia uskutečnil 10. ročník celostátní soutěže Mlady programátor v programovacím jazyce Baltík. Co je to Baltík a jak soutěž probíhá? Co je to vlastně

Více

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800

ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 ZÁKLADNÍ ŠKOLA ŽELEZNÝ BROD, PELECHOVSKÁ 800 www.zspelechovska.cz skola@zspelechovska.cz V letošním roce vyučujeme 172 žáků v 9 ročnících, máme 15 učitelů a dvě vychovatelky školní družiny. O bezproblémový

Více

Hodnocení celoškolní akce

Hodnocení celoškolní akce Projekt Zvýšení technologické úrovně řemeslných oborů reg. č. CZ.1.07/1.1.32/01.0028 Spolufinancováno z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky Hodnocení celoškolní akce Projektový

Více

(EU PROGRAMM ERASMUS+)

(EU PROGRAMM ERASMUS+) ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA (EU PROGRAMM ERASMUS+) Outdoor Education Course OUTDOOR LEADERSHIP PORTUGAL 16/03/2015 20/03/2015 Vypracoval : Mgr. Tomáš Sobotka Příprava na kurz: Příprava spočívala ve studiu materiálů,

Více

PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014

PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014 PŘEHLED AKCÍ PRO SENIORY 2014 15. 2. a 26. 2. 2014 TVOŘIVÉ ODPOLEDNE PRO SENIORY Pro seniory DPS Hladnovská, Ostrava Muglinov a DPS Heřmanická, Slezská Ostrava jsme přichystali tvořivé odpoledne, ve kterém

Více

Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning

Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning Barvy Evropy Mezinárodní projekt spolupráce škol, uskutečňovaný v rámci projektu etwinning Naši zahraniční partneři: Základní škola ze španělské Zaragozy. Základní škola z polského města Tychy. Základní

Více

Projekt Jihlava Zdravé město a MA21

Projekt Jihlava Zdravé město a MA21 Projekt Jihlava Zdravé město a MA21 ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA DEN ZEMĚ 2015 Mezinárodní kampaň Den Země, která vznikla před více než čtyřiceti lety, se pravidelně slaví také v České republice. Poprvé se Den Země

Více

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy)

Program pro skupiny: Cena: Kč 1.150, -/os.ubytování v hotelu (Kč 990,-/os. ubytování nad vinnými sklepy) Krajinou Lichtenštejnů Přijeďte se přesvědčit o jedinečnosti Lednicko-valtického areálu. Tento unikátní park o rozloze okolo 280 km2 tvořil mocný rod Lichtenštejnů po dobu tří staletí a od roku 1996 je

Více

ŘECKÉ OLYMPIJSKÉ HRY WALDORFSKÝCH ŠKOL PARDUBICE 2014

ŘECKÉ OLYMPIJSKÉ HRY WALDORFSKÝCH ŠKOL PARDUBICE 2014 ŘECKÉ OLYMPIJSKÉ HRY WALDORFSKÝCH ŠKOL PARDUBICE 2014 V letošním školním roce se naše ZŠW Pardubice s podporou Magistrátu města Pardubic stala organizátorem tradičních olympijských her pro žáky pátých

Více

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College Jazyková škola Elvis, Karlínské náměstí 8, 186 00 Praha 8 tel./fax: 241 405 628, tel.: 241 409 001; Vodafone: 602 350 632, 731 570 807 http://www.elvis.cz; e-mail: elvis@elvis.cz STUDIUM ANGLIČTINY NA

Více

Historie zahraniční spolupráce a projektů zahraničních stáží

Historie zahraniční spolupráce a projektů zahraničních stáží 1993 Historie zahraniční spolupráce a projektů zahraničních stáží Wirtschaftsakademie Dr.P.Rahn, GmbH (SRN) Navázán prvotní písemný kontakt s paní König (ředitelkou školy) Následně v červenci uskutečněna

Více

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY

ÚVODNÍK ZAHÁJENÍ ŠKONÍHO ROKU SEZNÁMENÍ S PRVŇÁČKY 1 ÚVODNÍK HALÓ, HALÓ, jsou tady noví deváťáci a s nimi i další ročník Deváťáckých novin. Prvním číslem vás provedou Bára, Péťa a Monča. Jak jste možná zaregistrovali, na školních stránkách se přes prázdniny

Více

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College

STUDIUM ANGLIČTINY NA MALTĚ. Chamber College Jazyková škola Elvis, Karlínské náměstí 8, 186 00 Praha 8 tel./fax: 241 405 628, tel.: 241 409 001; Vodafone: 602 350 632, 731 570 807 http://www.elvis.cz; e-mail: elvis@elvis.cz STUDIUM ANGLIČTINY NA

Více

Sankt Gallen Švýcarsko

Sankt Gallen Švýcarsko Sankt Gallen Švýcarsko - Mateřská škola Barevný klíček Vítězná 725 35601 Sokolov Endyšová Jana Hned po příjezdu jsme byly ubytované: v centru města. V průběhu naší stáže jsme vykonávaly hospitace v Primars

Více

Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014

Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014 Isar Cup Moosburg První ročník 2011 7 červen - 8 červen 2014 Isar Cup Počet týmů: 72 Number of games: 5 Kategorie: mladší přípravka, starší přípravka, mladší žáci, starší žáci A-B, mladší dorostenci A-B,

Více

Chamber College ANGLIČTINA NA MALTĚ SLEVOVÁ AKCE NA STUDIUM V LEDNU A ÚNORU 2013

Chamber College ANGLIČTINA NA MALTĚ SLEVOVÁ AKCE NA STUDIUM V LEDNU A ÚNORU 2013 Jazyková škola Elvis, Karlínské náměstí 8, 186 00 Praha 8 tel./fax: 241 405 628, tel.: 241 409 001; Vodafone: 602 350 632, 731 570 807 http://www.elvis.cz; e-mail: elvis@elvis.cz ANGLIČTINA NA MALTĚ SLEVOVÁ

Více

KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME

KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME PRÁCE S DĚTMI Z JAZYKOVĚ ODLIŠNÉHO PROSTŘEDÍ TERMÍN:

Více

Závěrečná zpráva Jméno stážisty: Termín stáže : Místo stáže:

Závěrečná zpráva Jméno stážisty: Termín stáže : Místo stáže: Závěrečná zpráva Jméno stážisty: Bc. Markéta Jedličková Termín stáže : 9.3.-13.3.2015 Místo stáže: Mateřská škola Švantnerova se sídlem Švantnerova 1, 84101 Bratislava Dne 9.3.2015 jsem navštívila mateřskou

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Sídlo: Vrchlického 517, Přelouč, PSČ 535 01, IČ: 22878009. Občanské sdružení Autistický svět dětí & dospělých

VÝROČNÍ ZPRÁVA. Sídlo: Vrchlického 517, Přelouč, PSČ 535 01, IČ: 22878009. Občanské sdružení Autistický svět dětí & dospělých VÝROČNÍ ZPRÁVA 2014 Občanské sdružení Autistický svět dětí & dospělých Sídlo: Vrchlického 517, Přelouč, PSČ 535 01, IČ: 22878009 Vážení členové a přátelé občanského sdružení Autistický svět dětí & dospělých,

Více

Návštěva Izraele aneb návrat do školních lavic

Návštěva Izraele aneb návrat do školních lavic Návštěva Izraele aneb návrat do školních lavic Můj projekt na téma holocaustu nastartovala uskutečněná výstava Zmizelí sousedé, kterou jsem zorganizovala na přelomu měsíce února a března roku 2011 na naší

Více

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI představuje letní adaptační kurz pro žáky z Vietnamu i z Čech PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI 11. 8. 15. 8. 2014 Jizerské hory penzion U Kačáka Obsah: 1. Cíl projektu 2. Realizace projektu Přípravná

Více

Přehled zapojených škol do projektu. Vzdělávání učitelů

Přehled zapojených škol do projektu. Vzdělávání učitelů Rozvoj klíčových kompetencí a celoživotního vzdělávání učitelů Key competences development and lifelong learning of teacher Přehled zapojených škol do projektu Vzdělávání učitelů Jednotlivé akce byly realizovány

Více

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA

REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Září 2009 REKONSTRUKCE JÍDELNY A ŠKOLNÍHO DVORA Během prázdnin započala v areálu naší školy rozsáhlá rekonstrukce jídelny a školního dvora. Jak dlouho potrvá nevíme. Snad do poloviny listopadu. Bohužel

Více

Moudrost předků promlouvá

Moudrost předků promlouvá Moudrost předků promlouvá Tvorba a pilotáž vzdělávacích programů v oblasti průřezových témat Pilotáž programu v Pardubickém kraji realizuje Občanské sdružení Altus Průřezové téma: Multikulturní výchova

Více

Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci

Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci Gymnázium Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci Vítejte u prezentace akce Ne moc médií Hana Hančová 2007 Projekt ASP UNESCO Člov lověk a média dia GVN v rámci projektu škol ASP UNESCO Člověk a média navázalo

Více

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015.

ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015. Vážení rodiče, ve zkratce posíláme informace o akcích, které na naší škole proběhly během května a plán akcí na červen 2015. Informace www.gtmskola.cz Pozvánka na divadelní představení Damals in Berlin

Více

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O ČINNOSTI

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O ČINNOSTI ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA O ČINNOSTI 2012 Projekt Savi godi avka dživel- Jaký rozum, takový život ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ORGANIZACI Název: Občanské sdružení Ecce Homo Sídlo: Masarykova 12, 785 01 Statutární orgán: PaedDr.

Více

Časopis MŠ. Březen 2015

Časopis MŠ. Březen 2015 Základní škola a Mateřská škola Ústí nad Labem, Jitřní 277, příspěvková organizace Časopis MŠ Březen 2015 Vydává: Mateřská škola Ústí nad Labem Brná Sebuzínská 42 Tel: 475 541 175 Mobil: 720 619 239 http://www.zsamsbrna.cz/

Více

Výroční zpráva ZŠ a MŠ Hamry nad Sázavou za školní rok

Výroční zpráva ZŠ a MŠ Hamry nad Sázavou za školní rok Výroční zpráva ZŠ a MŠ Hamry nad Sázavou za školní rok 2013 2014 Základní škola a Mateřská škola Hamry nad Sázavou, příspěvková organizace Hamry nad Sázavou 133 591 01 Žďár nad Sázavou tel.: 775 99 44

Více

Newsletter. Leden-únor 2013 Nyakyera, Ntungamo district 06.03.2013

Newsletter. Leden-únor 2013 Nyakyera, Ntungamo district 06.03.2013 Leden-únor 2013 Nyakyera, Ntungamo district 06.03.2013 Začátkem ledna navštívili naši misi v Nyakyeře čtyři Američani, známí od otce Alfreda : Stephany, Christine, Mike a Juanita, která zůstává jako dobrovolník

Více

Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10

Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10 Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10 Místo:chata HORSKÝ HOTEL, ČERNÁ HORA, JANSKÉ LÁZNĚ Termín: 22. 29. 1. 2011 Odjezd: sobota 22. 1. v 13.00 h, od ZŠ (sraz v 12.20 h) Příjezd: sobota 29. 1. v 11.30

Více

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015

Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí. Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem. Září 2015 Časopis Základní školy speciální a praktické školy Diakonie ČCE Vrchlabí Detašované pracoviště Dvůr Králové nad Labem Září 2015 O čem si přečtete: Zahájení školního roku 2015/2016 Plavání Návštěva útulku

Více

Mezinárodní studentská organizace, působící ve 110 zemích světa, sdružující přes 50 000 studentů.

Mezinárodní studentská organizace, působící ve 110 zemích světa, sdružující přes 50 000 studentů. ZAHRANIČNÍ STÁŽE AIESEC Mezinárodní studentská organizace, působící ve 110 zemích světa, sdružující přes 50 000 studentů. Náplň AIESEC: Rozvoj mladých lidí Realizace zahraničních stáží Vytváření a uskutečňování

Více

ZAHRANIČNÍ JAZYKOVÝ KURZ TECHNICKÉ NĚMČINY VE FRANKFURTU NAD MOHANEM

ZAHRANIČNÍ JAZYKOVÝ KURZ TECHNICKÉ NĚMČINY VE FRANKFURTU NAD MOHANEM ZPRÁVA Z REALIZOVANÉ AKTIVITY ZAHRANIČNÍ JAZYKOVÝ KURZ TECHNICKÉ NĚMČINY VE FRANKFURTU NAD MOHANEM v rámci projektu Vytváření nových sítí a posílení vzájemné spolupráce v oblasti inovativního strojírenství

Více

Aikido Vinohrady Praha, o.s.

Aikido Vinohrady Praha, o.s. Aikido Vinohrady Praha, o.s. Výroční zpráva za rok 2007 Vypracoval Martin Švihla 2.1.2008 Obsah zprávy: Aikido Poslání klubu Činnost klubu Klub v roce 2007 Pravidelná výuka Nepravidelné aktivity (semináře,

Více

školní časopis žáků ZŠ sv.voršily v Praze číslo 26 únor 2015 www.zssv.cz

školní časopis žáků ZŠ sv.voršily v Praze číslo 26 únor 2015 www.zssv.cz školní časopis žáků ZŠ sv.voršily v Praze číslo 26 únor 2015 www.zssv.cz Foto: Jana Šafusová V pondělí 16. února 2015 začal v naší škole projekt Edison, který je určen žákům druhého stupně. Zahájení proběhlo

Více

KUL TURNI KRONIKA. Centra sociálních služeb Kojetín * * * * * * * * * *

KUL TURNI KRONIKA. Centra sociálních služeb Kojetín * * * * * * * * * * KUL TURNI, KRONIKA Centra sociálních služeb Kojetín * * * * * * * * * * * * 2008 Centrum sociálních služeb Kojetín organizuje pro své obyvatele na domech s pecovatelskou službou a návštevníky Klubu duchodcu

Více

Shrnutí výzkumu realizovaného TNS Aisa (využití výsledků pro regionální programy)

Shrnutí výzkumu realizovaného TNS Aisa (využití výsledků pro regionální programy) Shrnutí výzkumu realizovaného TNS Aisa (využití výsledků pro regionální programy) TNS Aisa exkluzivně pro CzechTourism _ 30. 10. 2014 Segmentace trhu ve vybraných strategických zemích 2 Pozadí a cíle výzkumu

Více

Kronika školní rok 2006/2007

Kronika školní rok 2006/2007 Kronika školní rok 2006/2007 Střední škola a Základní škola Pionýrů 767, Frýdek Místek 738 02 pracoviště Pržno Odloučené pracoviště Pržno, Ústav sociální péče Náš Svět. Začal nám Nový školní rok 2006/2007

Více

VÝUKA JAZYKŮ ZÁJMOVÁ ČINNOST ORGANIZACE 1. ROČNÍKU DESATERO PRO PRVŇÁČKY

VÝUKA JAZYKŮ ZÁJMOVÁ ČINNOST ORGANIZACE 1. ROČNÍKU DESATERO PRO PRVŇÁČKY VÝUKA JAZYKŮ Od třetí třídy začíná výuka cizího jazyka. Angličtinu mohou děti navštěvovat i v kroužku, který na naší škole probíhá v odpoledních hodinách. Od 7. ročníku vyučujeme 2. cizí jazyk ( Nj, Fj,

Více

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku.

Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. Základní škola Ořech a její KFOŠ Nejdříve krátké ohlédnutí za akcemi z konce kalendářního roku. V pondělí 17. prosince to ráno s naším vánočním výletem do Prahy nevypadalo moc dobře. Pršelo. Vyjeli jsme

Více

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt

Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Základní škola německo-českého porozumění a Gymnázium Thomase Manna Praha 8 www.gtmskola.cz Babičko, vyprávěj! Reminiscenční projekt Reminiscence technika práce se starými lidmi s využitím vzpomínek účelem

Více

Bc. Barbora Kocianová Katedra produkce DAMU 22. 5. 2014. Dotazníkové šetření k Noci divadel 2013

Bc. Barbora Kocianová Katedra produkce DAMU 22. 5. 2014. Dotazníkové šetření k Noci divadel 2013 Bc. Barbora Kocianová Katedra produkce DAMU 22. 5. 2014 Dotazníkové šetření k Noci divadel 2013 Dotazníky k Noci divadel 2013 byly vytvořeny Annou Černou, absolventkou Katedry sociologie FF UK. Jejich

Více

Základní škola praktická Bochov, okres Karlovy Vary, příspěvková organizace

Základní škola praktická Bochov, okres Karlovy Vary, příspěvková organizace Základní škola praktická Bochov, okres Karlovy Vary, příspěvková organizace Okružní 367, 364 71 Bochov Tel:353 902 221,739 456 408 IČ: 709 91 529 Výroční zpráva o činnosti školy ve školním roce 2007/2008

Více

Herr Shakespeare? Keine Angst

Herr Shakespeare? Keine Angst Herr Shakespeare? Keine Angst Delegace z české a německé školy společně vytvořily projekt s názvem Vorhang auf für Romeo und Julia im neuen Europa!, jenž byl uskutečněn díky programu Comenius. Hlavním

Více

PorCeTa, o.p.s. SOCIÁLNÍ SÍTĚ, KYBERŠIKANA, BEZPEČNOST VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ. nabídka programů prevence rizikového chování KONTAKT PRO OBJEDNÁVÁNÍ:

PorCeTa, o.p.s. SOCIÁLNÍ SÍTĚ, KYBERŠIKANA, BEZPEČNOST VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ. nabídka programů prevence rizikového chování KONTAKT PRO OBJEDNÁVÁNÍ: PorCeTa, o.p.s. nabídka programů prevence rizikového chování SOCIÁLNÍ SÍTĚ, KYBERŠIKANA, BEZPEČNOST VE VIRTUÁLNÍM SVĚTĚ 6 KONTAKT PRO OBJEDNÁVÁNÍ: SÍDLO ORGANIZACE: JMÉNO: Mgr. Radka Šimonová NÁZEV: PorCeTa,

Více

VÝSLEDKY ŘÍZENÝCH ROZHOVORŮ NA ZAPOJENÝCH ŠKOLÁCH

VÝSLEDKY ŘÍZENÝCH ROZHOVORŮ NA ZAPOJENÝCH ŠKOLÁCH VÝSLEDKY ŘÍZENÝCH ROZHOVORŮ NA ZAPOJENÝCH ŠKOLÁCH Během března až května 2013 jsme postupně navštívili všechny zapojené školy. Jedním z účelů návštěvy byly rozhovory ke školním vzdělávacím programům s

Více

Strategie rozvoje školy pro příštích 6 let do roku 2018

Strategie rozvoje školy pro příštích 6 let do roku 2018 Strategie rozvoje školy pro příštích 6 let do roku 2018 Motto: Otvíráme cestu k hodnotám života. Vize školy Chceme rozvíjet školu, která si drží pověst dobré základní i mateřské školy a z jejíhož působení

Více

Organizátor: SŠ polytechnická, Jílová Termín: 7., 8. a 10. března 2011 Termín: 9. března 2011

Organizátor: SŠ polytechnická, Jílová Termín: 7., 8. a 10. března 2011 Termín: 9. března 2011 Výsledky městských sportovních přeborů středních škol pořádaných OR AŠSK Brno v druhém pololetí školního roku 2010/2011 10. Sálová kopaná futsal 11. Šplh Organizátor: OA ELDO, Střední Termín: 7., 8. a

Více

Support Cup 2012. Přejděte z hlediště zahrát si na hřiště a reprezentujte svůj klub v konkurenci ostatních ligových fanklubů.

Support Cup 2012. Přejděte z hlediště zahrát si na hřiště a reprezentujte svůj klub v konkurenci ostatních ligových fanklubů. Support Cup 2012 Přejděte z hlediště zahrát si na hřiště a reprezentujte svůj klub v konkurenci ostatních ligových fanklubů. Popis: Turnaj Support Cup, je první turnaj svého druhu v České republice. Pozvánku

Více

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není

Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není Bioodpad není odpad Dne 10. ledna 2011 třídy 3. A a 3. B navštívily občanské sdružení Ekodomov se svým projektem Bioodpad není odpad. Děti zjistily hravou formou, co to je separace odpadu a kompostování.

Více

Čím husité válčili Aneb Mohu si z obyčejného zemědělského nástroje vyrobit účinnou zbraň?

Čím husité válčili Aneb Mohu si z obyčejného zemědělského nástroje vyrobit účinnou zbraň? Čím husité válčili Aneb Mohu si z obyčejného zemědělského nástroje vyrobit účinnou zbraň? garant: Zdeňka Veselá členové expertní skupiny: Vojtěch Machovský Kristýna Mrázková Veronika Sirotková Veronika

Více

Ukázky z výuky systémem NTC ve Sportovní ZŠ a MŠ Človíček. za školní rok 2013/2014

Ukázky z výuky systémem NTC ve Sportovní ZŠ a MŠ Človíček. za školní rok 2013/2014 Ukázky z výuky systémem NTC ve Sportovní ZŠ a MŠ Človíček za školní rok 2013/2014 I v letošním školním roce zařazujeme systém výuky metodou NTC Learning do řízených i volných činností dětí. Již se nezabýváme

Více

Kaplan International Vancouver

Kaplan International Vancouver Kaplan International Vancouver Vítejte v Kaplan International Vancouver! Škola se nachází v centru města, poblíž slavné Robson Street, Stanleyparku a pláží. Protože ze školy do slavných lyžařských areálů

Více

Závěrečná zpráva projektu

Závěrečná zpráva projektu Do Německa na zkušenou - Versuch s mal in Deutschland Česko-německé fórum mládeže Závěrečná zpráva projektu Projekt číslo 6 10 1346 Do Německa na zkušenou Versuch's mal in Deutschland 2010 Tato závěrečná

Více

Co je studentský vědecký kroužek ÚPSS? Jakým aktivitám se studentský vědecký kroužek ÚPSS věnuje?

Co je studentský vědecký kroužek ÚPSS? Jakým aktivitám se studentský vědecký kroužek ÚPSS věnuje? Co je studentský vědecký kroužek ÚPSS? Studentský vědecký kroužek Ústavu pedagogiky a sociálních studií je dobrovolným uskupením studentů prezenčního studia. Jeho členy mohou být studenti bakalářských

Více

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013

ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 ŠKOLNÍ ROK 2012/2013 Letošní rok je ve znamení lesa, tak se totiž jmenuje naše nové celoroční téma. Protože kousek lesa máme i na naší krásné školní zahradě, mohli jsme toto téma prožívat naplno hned od

Více

HLAVNÍ VÝCHODISKA. Začlenění osob se sluchovým postižením do slyšící společnosti Nedostatek příležitostí k seberealizaci

HLAVNÍ VÝCHODISKA. Začlenění osob se sluchovým postižením do slyšící společnosti Nedostatek příležitostí k seberealizaci NEFORMÁLNÍ INKLUZIVNÍ VZDĚLÁVÁNÍ V RÁMCI VOLNOČASOVÝCH AKTIVIT INKLUZIVNÍ PROJEKT HLEDÁNÍ SPOLEČNÉHO JAZYKA V RYTMU Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá

Více

SUMMER NIGHT LASER ZUMBA SHOW

SUMMER NIGHT LASER ZUMBA SHOW SUMMER NIGHT LASER ZUMBA SHOW Podolí 18. 8.2012 Léto je léto.. zpívá se v jedné známé písni a letní akci jsme nevynechali ani tentokrát. Připravili jsme pro vás SUMMER NIGHT ZUMBA SHOW jednu velkou ZUMBA

Více

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži

Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Olga Kozáková: Rusko se člověku zaryje pod kůži Čtyři naši studenti strávili část letního semestru v Rusku. Studovali na škole v Iževsku, což je v rámci ruské federace hlavní město Udmurtské republiky

Více

ODBORNÁ TERMINOLOGIE V JAZYCÍCH ZAČLENĚNÍ ODBORNÉ TERMINOLOGIE DO VÝUKY CIZÍCH JAZYKŮ

ODBORNÁ TERMINOLOGIE V JAZYCÍCH ZAČLENĚNÍ ODBORNÉ TERMINOLOGIE DO VÝUKY CIZÍCH JAZYKŮ ODBORNÁ TERMINOLOGIE V JAZYCÍCH ZAČLENĚNÍ ODBORNÉ TERMINOLOGIE DO VÝUKY CIZÍCH JAZYKŮ Únor 2011 V únoru začali ţáci v týdnech odborného výcviku pod vedením svých učitelů odborného výcviku připravovat v

Více

Koncepce rozvoje (2013 2018) 1. základní škola Plzeň, Západní 18, příspěvková organizace

Koncepce rozvoje (2013 2018) 1. základní škola Plzeň, Západní 18, příspěvková organizace Koncepce rozvoje (2013 2018) 1. základní škola Plzeň, Západní 18, příspěvková organizace Mgr. et Bc. Radek Dolenský, ředitel školy Plzeň 29. listopadu 2013 Mise školy: Škola je budována na pěti pilířích:

Více

Nabídka kurzů Komunitního centra 2. pololetí školního roku 2011

Nabídka kurzů Komunitního centra 2. pololetí školního roku 2011 Nabídka kurzů Komunitního centra 2. pololetí školního roku 2011 KURZY PRO DĚTI ze ZŠ UMĚLĚCKÉ ŠIKOVNÉ RUCE pí Fabiánová děti 3. a 4. ročníku rozmanitá výtvarná tvorba MÍSTO KONÁNÍ KURZU učebna budovy Mladenovova

Více

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. Sladký domov. 25. číslo léto 2015. Hurá na prázdniny!

Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00. Sladký domov. 25. číslo léto 2015. Hurá na prázdniny! Střední odborná škola stavební a zahradnická, Učňovská 1, Praha 9, 190 00 Sladký domov 25. číslo léto 2015 Hurá na prázdniny! 1 Slovo úvodem Rok se s rokem sešel a už se zase blíží obávaná doba vysvědčení

Více

3. Charakteristika vzdělávacího programu přípravné třídy

3. Charakteristika vzdělávacího programu přípravné třídy 2. Základní údaje o přípravné třídě V základní škole a mateřské škole Petra Strozziho je od školního roku 2012/2013 nově zřízen přípravný ročník. Je určen pro děti v posledním roce před zahájením povinné

Více

PREZENTACE ZPRACOVANÝCH DAT Z VLASTNÍHO HODNOCENÍ ŠKOLY NA GYMNÁZIU VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014

PREZENTACE ZPRACOVANÝCH DAT Z VLASTNÍHO HODNOCENÍ ŠKOLY NA GYMNÁZIU VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 PREZENTACE ZPRACOVANÝCH DAT Z VLASTNÍHO HODNOCENÍ ŠKOLY NA GYMNÁZIU VE ŠKOLNÍM ROCE 2013/2014 Na co můžeme být hrdí Kde žáci a rodiče vidí naše silné stránky Kde máme prostor na zlepšení Na co nás žáci

Více

1. Úvodní slovo předsedkyně sdružení 2. Proč jsme vznikli? 3. Naše činnost v roce 2011 3.1 Projekt Lesní domov dětem

1. Úvodní slovo předsedkyně sdružení 2. Proč jsme vznikli? 3. Naše činnost v roce 2011 3.1 Projekt Lesní domov dětem VÝROČNÍ ZPRÁVA 2011 OBSAH 1. Úvodní slovo předsedkyně sdružení 2. Proč jsme vznikli? 3. Naše činnost v roce 2011 3.1 Projekt Lesní domov dětem 3.2 Činnost v dětských domovech 3.3 Celostátní veřejná sbírka

Více

Informace o činnosti mateřské školy

Informace o činnosti mateřské školy Praha 8 Ďáblice, U Parkánu 17, 182 00 IČO: 709 307 16 Informace o činnosti mateřské školy 2013 2014 Č. j.: 930/2014 V Praze dne 12. října 2014 A) Informace o činnosti mateřské školy ve školním roce 2013/2014

Více

Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi.

Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi. 7.1. 2013 PEČENÍ ČOKOLÁDOVÝCH MUFFINŮ Azylový dům provoněl vůní čokoládových muffinů, které jsme se naučili péct s rodiči a dětmi. 7. 2. 2013 NÁVŠTĚVA NÍZKOPRAHOVÉHO ZAŘÍZENÍ Společně s dětmi jsme navštívili

Více

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace Dotazník pro rodiče Vážení rodiče, zjistili jsme díky dotazníku Váš pohled a názor na úroveň naší školy. Vaše anonymní odpovědi jsou nám cenným vodítkem a inspirací ke zkvalitnění naší práce. Vrátilo se

Více

Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA

Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA Ver.02/2013 SANOMA MEDIA PRAHA 2013 MEDIA DATA Vlasta Jediný opravdu český týdeník pro ženy Vlasta je tradiční a proto důvěryhodná. Vlasta je moderní a proto stále milovaná a žádaná. Vlasta je partnerkou

Více

Školy přihlášené do pilotního ověřování jednotné přijímací zkoušky ve školním roce 2014/15

Školy přihlášené do pilotního ověřování jednotné přijímací zkoušky ve školním roce 2014/15 Školy přihlášené do pilotního ověřování jednotné přijímací zkoušky ve školním roce 2014/15 obor * škola kód název oboru délka studia zřizovate l školy okres Integrovaná střední škola, Sokolnice 496 26-41-L/01

Více

ZPRÁVA O ČINNOSTI MATEŘSKÉ ŠKOLY LIPTAŇ

ZPRÁVA O ČINNOSTI MATEŘSKÉ ŠKOLY LIPTAŇ ZPRÁVA O ČINNOSTI MATEŘSKÉ ŠKOLY LIPTAŇ Školní rok 2011/2012 1. Vzdělávací program 1.1 Vzdělávací program pro MŠ Třemešná vzdělávací program platnost Rok plný pohádek do roku 2014 Mateřská škola pracovala

Více

PRímEstské tábory se školkou

PRímEstské tábory se školkou PRímEstské tábory se školkou Stejně jako v letech 2007, 2008, 2009, 2010 připravujeme pro Vaše děti Příměstské tábory Sluníčka se školkou 2011. PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY SLUNÍČKA SE ŠKOLKOU VE ŽLUTÝCH LÁZNÍCH

Více

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách Ráno jsme se opět probudili do neslunečného dne. Dnešní den jsme potřebovali, aby nám počasí přálo a tak jsme poustevníkovi na hrad vzkázali, ať pošle

Více

NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ NAŠE ŠKOLA OSLAVILA 80. NAROZENINY K TÉTO PŘÍLEŽITOSTI BYLY USPOŘÁDÁNY DVĚ AKCE: ŠKOLNÍ AKADEMIE DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ Dne 25. 5. 2015 se uskutečnila akademie k 80. výročí naší školy. Všechny třídy se zúčastnily

Více

ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 2115

ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 2115 č.j. 1513/2012/ZŠ a MŠ P R O V O Z N Í Ř Á D ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 2115 I. Údaje o zařízení organizační součást ZŠ ADRESA: Základní škola a Mateřská škola Kladno, Vodárenská 2115 TELEFON: 312 681

Více

PLÁNOVANÉ AKTIVITY KVĚTEN 2014. nám. Přerovského povstání 1 750 02 Přerov

PLÁNOVANÉ AKTIVITY KVĚTEN 2014. nám. Přerovského povstání 1 750 02 Přerov PLÁNOVANÉ AKTIVITY KVĚTEN 2014 nám. Přerovského povstání 1 750 02 Přerov tel. 581 204 437, mob. 777 929 215 e-mail: info.dusevnizdravi@gmail.com web: www.dusevnizdravi.com Ředitelka organizace: Bc. Kateřina

Více

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst.

Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Znáte postavičky, které jsou schované ve spojovačkách? O prázdninách byste si o nich mohli něco přečíst. Ještě a pár dnů a přijde změna. Konečně tu budou Tajenka 1) Nejlepší přítel člověka je...? 2) Co

Více

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů

Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Okresní kolo soutěže Odznak všestrannosti olympijských vítězů Za výborné výkony ji získali: ročník 2004 Tomáš Trunda 1. místo ročník 2003 Vojta Procházka 3. místo Tomáš Strachota 2. místo Honza Trunda

Více

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15.

Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. Přehazovaná Prahy 15 Dne 24. ledna 2013 se naše slečny z 6. A 7. tříd zúčastnily soutěže v přehazované O pohár starosty Prahy 15. První zápas se ZŠ Nad Přehradou prohrála naše děvčata 0:2 po setech 12:15

Více

Současnost školy. Škola má vlastní vynikající kuchyni s velmi pěkně zrekonstruovanou jídelnou. Ve školní jídelně je denně vydáno okolo 260 obědů.

Současnost školy. Škola má vlastní vynikající kuchyni s velmi pěkně zrekonstruovanou jídelnou. Ve školní jídelně je denně vydáno okolo 260 obědů. Současnost školy Ve školním roce 2011/2012 má škola celkem 12 tříd, z toho 6 tříd 1. stupně a 6 tříd 2. stupně, které navštěvuje celkem 265 žáků. Průměrný počet žáků ve třídě je 22,1. Škola má 10 odborných

Více