Tvorba webových stránek

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Tvorba webových stránek"

Transkript

1 Modul 5 Reklamní sada Kapitola 2 Tvorba webových stránek Jürgen Undeutsch, B.A.

2 OBSAH Autorky: Jürgen Undeutsch, B.A. A. Úvod... Fehler! Textmarke nicht definiert. B. Podklady a vysvětlení pojmů... Fehler! Textmarke nicht definiert. C. Příprava... Fehler! Textmarke nicht definiert. D. Tvorba webových stránek... Fehler! Textmarke nicht definiert. Začátečníci... Fehler! Textmarke nicht definiert. Pokročilí... Fehler! Textmarke nicht definiert. Zadání zakázky třetí osobě... Fehler! Textmarke nicht definiert. IMPRESUM Za obsah odpovídá: Austrian Marketing University of Applied Sciences, Campus Wieselburg der FH Wiener Neustadt, Austria, 3250 Wieselburg, Zeiselgraben Austrian Marketing University of Applied Sciences Všechna práva vyhrazena. Reprodukce, distribuce či překlad v jakékoli formě jsou přísně zakázány. Tel: 0043-(0) Web: Zástupce: Dr. Astin Malschinger Tento výukový program mohl být uskutečněn díky podpoře Evropské unie, konkrétně díky programu celoživotního učení.

3 A. Úvod Webová stránka je virtuální prostor na celosvětové počítačové síti webových stránek tvořených z dokumentů a jiných zdrojů. Dokumenty umístěné na této síti obvykle sdílí jednotnou navigační strukturu a jsou vzájemně propojeny. Nabídka na webu představuje pro spotřebitele významný zdroj informací o produktech a společnostech nebo lidech, kteří je vyrobili. Provozovatelé webových stránek mají v zásadě povinnost uvést na daných stránkách určité údaje o sobě. Stále více zemědělských podniků je na internetu zastoupeno nejméně jednou vlastní webovovou stránkou. Kvalita nabízených webových stránek se však výrazně liší. Cíl této lekce Cílem této lekce je dosáhnout toho, abyste byli schopni sami vytvořit webové stránky pro své vlastní potřeby. Seznámíte se přitom s nejdůležitějšími praktickými radami o navrhování webových stránek a můžete se inspirovat předem připravenými šablonami návrhů. Naučíte se, jak zveřejnit vytvořené stránky na celosvětové síti, nebo případně můžete přenechat programování stránek na třetím poskytovateli služeb.

4 B. Podklady a vysvětlení pojmů Vytvořit kvalitní webové stránky není snadné. Pokud chcete být ve svém úsilí úspěšní, musíte mít znalosti z nejrůznějších oblastí, například znalost barevného spektra, grafického designu, internetového marketingu a optimalizace vyhledávačů. Tyto pokyny by vám měly usnadnit práci v počáteční fázi tvorby webových stránek. Získáte navíc cenné informace o tom, jak vytvářet profesionální webové prezentace nebo jak připravit potřebné podklady pro další poskytovatele služeb. Nejprve bychom vás chtěli upozornit na běžně používané pojmy a jejich uplatnění: Odkazy Pojem hypertextový odkaz (nebo krátce odkaz ) označuje zpravidla křížový odkaz, jehož úkolem je přesměrovat návštěvníka dané webové stránky na jiné místo stejného hypertextu nebo na jinou webovou stránku. TIP! Postarejte se o to, aby návštěvníci vaší webové stránky tyto odkazy bezpečně poznali. Dosáhnate toho například podtržením daného odkazu nebo barevným kontrastem. Praktické řešení nabízí také tzv. mouse over efekt, kdy se po najetí kurzoru myši na určitý objekt změní obsah příslušné webové stránky. Zpravidla platí, že byste neměli používat všeobecně platné označení, jako například klikněte sem. Pokud uvedený odkaz neslouží k přesměrování na webovou stránku, ale na soubor v jiném formátu (jako je například dokument ve formátu pdf), měli byste na tuto skutečnost v ideálním případě upozornit tím, že k odkazu doplníte údaje o velikosti daného souboru a době potřebné k jeho stažení. Vyhnete se tak zklamání účastníků v důsledku pomalého internetového připojení. Navigace Navigační plán stanovuje způsob navigace návštěvníků webových stránek mezi jednotlivými webovými stránkami. Navigační struktura tedy vyjadřuje způsob propojení jednotlivých webových stránek. Navigační plán je zpravidla realizován prostřednictvím organizačního schématu. Rozlišuje

5 TIP! se přitom informační navigace (úvodní stránka, kontaktní údaje a impresum) a hlavní navigace (navigace mezi výrobky nebo uvedenými informacemi). Doporučuje se umístit hlavní navigační pole vlevo od hlavní oblasti (obsahu), tedy na místo, které vyhovuje evropskému způsobu čtení. (Oko začíná číst text vlevo nahoře a snímá text zleva doprava, řádek po řádku.) Obecně platí, že jednotlivé body nabídky s podobným obsahem by měly být řazeny k sobě, což usnadňuje orientaci návštěvníka na webových stránkách. Zaměření na uživatele Uživatelská přívětivost určitých webových stránek vyjadřuje, jak snadné je příslušné stránky používat a jaká je interakce návštěvníků dané internetové stránky. Uživatelsky přívětivé webové stránky mají jednoduchou strukturu a vyznačují se snadnou orientací uživatelů a snadným ovládáním. TIP! Aby byl návrh stránky úspěšný, je třeba věnovat velkou pozornost volbě druhu a velikosti písma a barevné úpravě. Informace je třeba uspořádat tak, aby byly nejprve uvedeny důležité informace a aby návštěvníci webových stránek nemuseli mít žádné předchozí znalosti. Používejte jazyk, který je blízký návštěvníkům vašich webových stránek a vyvarujte se velkého množství odborných výrazů. Pokud se jedná o dlouhý text, rozčleňte jej pomocí průběžných nadpisů, a pro lepší přehlednost oddělujte informace odrážkami (výčty informací). Zohledněte také zájmy cílové skupiny, stanovte hlavní témata tak, aby odpovídala daným zálibám, a volte vhodné formulace (např. uvádějte odkazy na region nebo biovýrobu). Dbejte na to, aby byly důležité informace dobře viditelné. Návštěvníkům webových stránek by se měly všechny hlavní informace zobrazit na jedné stránce, aby je nemuseli hledat pomocí myši. Vyhledávání Funkce vyhledávání umožňuje lepší a rychlejší orientaci návštěvníků na webových stránkách, aniž by bylo třeba několikrát zdlouhavě klepat na odkazy. TIP! Pole pro vyhledávání by mělo být vázáno přímo na dané webové stránky, nikoli na odkazy na jiných stránkách. Dejte pozor, aby vaše webové stránky odkazovaly na veškerý vlastní text, nikoli však na ostatní obsah celosvětové (počítačové) sítě, protože takové odkazy by mohly návštěvníky přesměrovat jinam a ti by se již nemuseli na vaše webové stránky vrátit. Doporučuje se umístit pole pro vyhledávání vpravo nahoře.

6 Grafika a obrázky Celosvětová (počítačová) síť je v současnosti již neodmyslitelně spjata s grafikou a obrázky. Webové stránky jsou díky nim zajímavější a živější. Všechny grafické prvky však nejsou vhodné k použití na internetu. Grafické prvky vhodné k umístění na web se rychle načítají, lze je zobrazit v prohlížeči a při případném zvětšení nebo zmenšení si zachovávají co nejlepší kvalitu. Standardními formáty grafických prvků používaných na internetu jsou GIF, JPEG a PNG. Tyto standardní formáty jsou kompatibilní se stávajícími prohlížeči, aniž by bylo třeba použít jiné pomocné prostředky. TIP! Pokud je to možné, volte výhradně grafiku s výmluvným obsahem. Fotografie musí být v dobré kvalitě (72 dpi) a je třeba sjednotit jejich velikost. Velikost obrazového souboru může činit maximálně 1 MB, aby se nestahoval příliš dlouho. Větší rozlišení (více než 72 dpi) nemá vliv na zvýšení kvality grafických prvků. Fotografie určené k tisku musí být v rozlišení 300 dpi, aby byl tisk kvalitní. Impresum a kontaktní údaje Impresum je právně ustálená forma údajů uváděných v publikacích o tvůrcích odpovědných za obsah daných materiálů. Právně požadovaná forma těchto údajů se liší v závislosti na příslušné zemi a typu publikace. Je nezbytné, aby bylo možné tyto údaje snadno nalézt a rozpoznat. TIP! Informujte se o potřebných údajích, které je třeba uvést v impresu, a svědomitě je doplňte na stránky. Umožněte návštěvníkům, aby vás mohli snadno kontaktovat, a uveďte své jméno, adresu, telefonní a faxové číslo a ovou adresu. Doporučujeme, abyste navíc na stránkách vyhradili část ke zveřejňování tiskových zpráv a přiložili fotografie z farmy a případně logo ke stažení.

7 C. Příprava Webové stránky můžete vytvořit několika způsoby. Volba vhodného způsobu závisí na vašich osobních znalostech a preferencích. Čím profesionálněji mají webové stránky vypadat, tím více času a peněz je třeba investovat. Předem se rozhodněte pro způsob, který bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům a možnostem: Začátečníci: velice výhodná cena nebo zcela bezplatně; časová nenáročnost (několik hodin); okamžité výsledky; bez předchozích znalostí. Pokročilí: ceny od cca 70,00 Eur/rok; střední časová náročnost (několik dní); zřízení domény do cca 24 hodin; znalosti práce s formátem HTML jsou vítány. Zadání zakázky třetí osobě:

8 ceny od cca 70,00 Eur/rok; pořizovací náklady od cca 500,00 Eur; střední časová náročnost (několik dní); vytvoření stránek může trvat až několik týdnů.

9 D. Tvorba webových stránek Začátečníci Nejrychlejším a cenově nejvýhodnějším způsobem je vytvořit webové stránky pomocí bezplatného řešení k vytváření webových stránek. Vyhledejte na internetu pojem Bezplatná tvorba webových stránek. Zobrazí se několik odkazů na poskytovatele požadovaných služeb. Jako příklad uvádíme poskytovatele npage (www.npage.de), který nabízí své služby v několika jazycích. U tohoto poskytovatele získáte bezplatnou doménu s příponou npage.de. Sprachauswa hl Star t Nejprve je třeba stránky navrhnout. Začněte klepnutím na možnost Jetzt kostenlose Homepage erstellen (Vytvořit bezplatné webové stránky) ve středu obrazovky. Na následující obrazovce zadejte své osobní údaje a klepněte na možnost Jetzt kostenlos anmelden (Bezplatné přihlášení).

10 TIP! Zvolte si výmluvné uživatelské jméno, které se později stane součástí vaší domény. Uvádíme příklad ze dvora Lechner-Müller. Jako uživatelské jméno jsme uvedli hof-lechnermueller, aby bylo později možné vyhledat pod daným jménem webové stránky na adrese Po úspěšném přihlášení vám bude zaslán z adresy s aktivačním kódem. Přihlášení potvrdíte klepnutím na aktivační odkaz uvedený v u. Na stránkách s potvrzením zadejte vpravo nahoře své přihlašovací údaje (uživatelské jméno a heslo) a klepněte na možnost Jetzt einloggen (Přihlásit se). Zobrazí se úvodní obrazovka daného softwaru. Od tohoto okamžiku bude příslušná webová stránka k dispozici, přestože musíte ještě vytvořit obsah.

11 Menüleis te Schritt für Schritt- Anleitung TIPP! Abyste dosáhli prvních výsledků rychleji, využijte nabízený návod v části Schritt für Schritt Anleitung (Návod krok za krokem). Pokračujte klepnutím na možnost Design v levé části lišty s nabídkou a poté klepněte na možnost Mein Design (Můj design). V části Anderes Design auswählen (Vybrat jiný design) můžete volit mezi několika návrhy. Designwa hl

12 Nejjednodušší možností je použít již hotovou šablonu návrhu. Pokračujte klepnutím na možnost Weiter (Pokračovat). Rubriken Name der Vorlage Beschreibu ng und Infos V následující nabídce naleznete několik položek s různými šablonami návrhů a odpovídajícími popisy. V části Natur (Příroda) vyberte šablonu Plus 028, zaškrtněte pole výběru a potvrďte klepnutím na tlačítko Dieses Design wählen (Vybrat návrh) na konci stránky. V závislosti na vybraném návrhu se bude lišit předem definovaný způsob navigace na stránkách, který můžete samozřejmě kdykoli upravit. TIPP! Vyzkoušejte několik návrhů, abyste se mohli rozhodnout, který nejlépe odpovídá vašim potřebám.

13 Po výběru požadovaného návrhu můžete upravit název webových stránek tak, aby odpovídal vašim potřebám. Na liště s nabídkou vyberte možnost Einstellungen (Nastavení), Homepage-Einstellungen (Nastavení webových stránek) a do pole Homepagetitel (Název webových stránek) zadejte požadovaný název. Poté můžete doplnit nový navigační bod Produkte (Produkty). Na liště s nabídkou klepněte na možnost Seite (Stránka), Neue Textseite (Nová stránka s textem) a zadejte požadovaná data. Klepnutím na možnost Seiten (Stránky), Textseiten (Stránky s textem) a výběrem možnosti Los (Provést změny) změníte obsah. V závislosti na vybraném editoru se zobrazí pole k zadání požadovaných údajů. Standardní editor připomíná zpracovaný textový dokument a lze jej

14 používat podobným způsobem. Můžete vkládat obrázky a podle potřeby upravovat formát textu. Jakmile provedené změny uložíte, webová stránka bude vždy automaticky dostupná. Jakmile provedete všechny požadované úpravy, máte k dispozici vlastní webové stránky. V případě problémů nebo dotazů můžete využít část FAQ (Časté dotazy) nebo stránku s nápovědou zahrnující možné problémy a jejich řešení. Tyto služby nabízejí téměř všichni poskytovatelé na internetu. Pokročilí Až získáte více zkušeností s vytvářením webových stránek a budete chtít investovat více času a peněz do tvorby vlastních webových stránek, můžete využít několika možností vytvoření nebo sestavení webové prezentace. Příslušné webové stránky můžete navrhnout pomocí grafického programu a poté je naprogramovat, nebo můžete pracovat se systémem pro správu obsahu (CMS Content Management System). Tento systém umožňuje jednotné vytváření a zpracovávání obsahu tvořeného textem a podobnými daty a jeho správu. V obou případech vám doporučujeme využít služby profesionálního hostitele (tzv. hoster). Hostitel vám nabídne prostor na internetu (úložiště pro vaše data) a umožní vám tzv. hosting dalších webových stránek na jednom webovém serveru poskytovatele internetových služeb (ISP).

15 Poskytovatel hostingu nabízí zpravidla následující služby: vlastní doménu (adresu, jako např. prostor na webu o velikosti nejméně 100 MB; možnost FairUse-Traffic nebo Unlimited Traffic (přiměřený počet povolených zobrazení příslušných webových stránek bez dodatečných nákladů); databázi MySQL (konkrétně při použití systému pro správu obsahu CMS). Měsíční náklady za celý balíček služeb činí v Evropě přibližně 5 10 eur (stav z roku 2010). TIP! Informujte se o poskytovatelích příslušných služeb dostupných v jiných zemích a vyberte jednoho, který bude nejlépe odpovídat vašim potřebám. Kontakt s poskytovateli probíhá přes internet, můžete tedy bez obav využít služby poskytovatele z jiné země. Mnoho poskytovatelů nabízí tzv. balíček služeb v oblasti tvorby webových stránek. Jedná se o hotové návrhy stránek, které se upraví podle vašich potřeb, podobně jako je tomu v předchozím oddíle věnovaném vytváření stránek pro začátečníky. Nabídky často zahrnují automatickou instalaci systému pro správu obsahu (CMS), jako je například systém Joomla! nebo Typo3. Více informací o nabízených službách a jejich využití naleznete na příslušných stránkách vybraného hostitele.

16 Zadání zakázky třetí osobě Chcete-li dosáhnout dlouhodobého úspěchu, doporučuje se přenechat realizaci webových stránek odborníkům, kteří se specializují na celosvětovou síť a poskytují rozsáhlé související poradenské služby. Abychom vám usnadnili rozhovor s agenturami, zahrnuli jsme do posledního oddílu této kapitoly přehled nejdůležitějších bodů, které lze využít při daném rozhovoru, klíčových otázek, a nákladů, které můžete očekávat. Před úvodním rozhovorem s agenturou byste měli znát odpovědi na následující otázky: Jaký je název vaší firmy a jak jej chcete prezentovat na webových stránkách a v názvu domény? (Název nesmí obsahovat diakritická znaménka ani jiné zvláštní znaky.) Jaké nabízené výrobky nebo služby chcete prezentovat na svých webových stránkách? Požadujete vytvoření internetového obchodu, kde budou nabízeny vaše výrobky? Pokud ano, co od příslušného obchodu očekáváte? Máte k dispozici nějaký návrh? (Může se například jednat o již vytvořené reklamní materiály, jako jsou letáky nebo vizitky.) Vyznačuje se vaše firma ucelenou identitou? (Může se například jednat o logo, druh písma nebo jednotnou barvu.) Jak byste charakterizovali svou farmu? (Uveďte nejméně tři charakteristické znaky.) Jak byste dokončili následující větu: Moji zákazníci očekávají od mých webových stránek... Jaké máte konkrétní představy o struktuře, rozvržení a obsahu webových stránek? Doporučujeme také, abyste předem vyhledali na internetu několik webových stránek, které se vám líbí, a zmínili je během úvodního rozhovoru s agenturou. Zpravidla postačí, pokud vytisknete náhled na danou stránku, nebo přinesete k rozhovoru adresu dané webové stránky. Náklady se liší podle toho, kdo dané služby nabízí (živnostník, malá nebo velká agentura), a podle typu zakázky (webové stránky firmy, webový portál, internetový obchod aj.). Orientační cena se pohybuje kolem 500 eur za jednoduché webové vizitky, eur za standardní řešení

17 a eur a více za náročné webové aplikace. Aktuálně platné orientační ceny naleznete v přehledu na webových platformách, např. na adrese Doufáme, že jsme vám poskytli základní přehled o tvorbě webových stránek, a přejeme vám hodně zábavy při realizaci vlastních představ.

WR Web Web Revolution

WR Web Web Revolution WR Web Web Revolution Uživatelský manuál administračního rozhraní Web Revolution s.r.o. 2009 WR Web Administrace uživatelský manuál Praktický průvodce webové aplikace WR WEB seznamuje uživatele s prací

Více

inpage vytváříme webové stránky

inpage vytváříme webové stránky inpage vytváříme webové stránky Stránka 1 inpage vytváříme webové stránky Úvod a poděkování Vítejte ve světě internetových stránek! Pokud jste si dodnes mysleli, že tajemství vytváření hezkých webových

Více

Filmy z vašeho života

Filmy z vašeho života Pinnacle Studio Verze 17 Včetně aplikací Pinnacle Studio Plu a Pinnacle Studio Ultimate Filmy z vašeho života Copyright 2013 Corel Corporation. Všechna práva vyhrazena. Respektujte prosím práva umělců

Více

Martin Domes. SEO jednoduše

Martin Domes. SEO jednoduše Martin Domes SEO jednoduše Computer Press, a. s. Brno 2011 SEO jednoduše Martin Domes Computer Press, a. s., 2011. Vydání první. Jazyková korektura: Zuzana Marková Sazba: Zuzana Šindlerová Rejstřík: Jakub

Více

Uživatelská příručka

Uživatelská příručka Uživatelská příručka Jak nás kontaktovat Hlavní kancelář naší společnosti: WinSoft International 24 rue Louis Gagnière 38950 St Martin le Vinoux FRANCIE Hlavní linka: +33(0)4 38 02 22 00 Podpora zákazníků/

Více

TVORBA INTERNETOVÝCH STRÁNEK OBCÍ

TVORBA INTERNETOVÝCH STRÁNEK OBCÍ TVORBA INTERNETOVÝCH STRÁNEK OBCÍ Dr. Ing. Jan Savický a Odbor informatiky Krajského úřadu kraje Vysočina jan.savicky@webhouse.cz portál Města a obce online (http://mesta.obce.cz) Česká vydavatelská pro

Více

Metodická příručka pro učitele. InspIS ŠVP tvorba ŠVP

Metodická příručka pro učitele. InspIS ŠVP tvorba ŠVP Metodická příručka pro učitele InspIS ŠVP tvorba ŠVP InspIS ŠVP TVORBA A ADMINISTRACE ŠKOLNÍCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ Tato Metodická příručka pro učitele byla zpracována v rámci projektu Národní systém

Více

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18 Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Obsah Dříve než začnete................................. 1 Zkratky a konvence...................................

Více

Využití ICT při studiu pro studenty se speciálními potřebami

Využití ICT při studiu pro studenty se speciálními potřebami Využití ICT při studiu pro studenty se speciálními potřebami Vladimíra Sehnalová ČÍSLO OPERAČNÍHO PROGRAMU: CZ.1.07 NÁZEV OPERAČNÍHO PROGRAMU: OP VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST PRIORITNÍ OSA: 2 ČÍSLO

Více

Implementační manuál PayU pro e-shopy

Implementační manuál PayU pro e-shopy 2.2 Implementační manuál PayU pro e-shopy s využitím šablony www.payu.cz Obsah 1. Úvod 2. Od registrace po spuštění PayU 2.1 Obecné informace 2.2 Popis jednotlivých kroků 3. Implementace PayU 3.1 Obecné

Více

7 kroků pro úspěch na webu a sociálních sítích

7 kroků pro úspěch na webu a sociálních sítích 7 kroků pro úspěch na webu a sociálních sítích Miroslav Král Managing Partner společnosti market UP 1 Obsah Předmluva... 3 Webové stránky jako základ (nejen) online marketingu... 5 Správná homepage...

Více

platnost od 10. 9. 2012

platnost od 10. 9. 2012 P latnost od 3. 9. 2012 platnost od 10. 9. 2012 Obsah Úvod...... 4 Průvodce nastavením e-shopu... 5 Výkladový slovník... 9 Přihlášení... 11 Odhlášení... 13 ThemeCentrik - objednávka grafické šablony...

Více

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí

Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Využití aplikace NetSupport School pro školní prostředí Vytvořeno v rámci projektu Dotkněte se inspirace Registrační číslo: CZ.1.0.7./1.3.00/51.0046 Autoři: Ludmila Klatovská Petr Kofroň Lenka Mandryszová

Více

Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007

Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007 Použití služby SharePoint se sadou Microsoft Office 2007 K A P I T O L A 4 Témata kapitoly: Otevírání a ukládání dokumentů knihovny Úpravy dokumentů v sadě Microsoft Office V kapitole 3 Použití integrovaných

Více

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem Postupy a návody pro každý den HOTLINE 7:00 19:00 246 007 855 HOTLINE: 246 007 855 E-mail: amicus@cgm.cz Pracovní dny 7:00-19:00 hod. www.amicus.cz

Více

OpenOffice.org. Writer

OpenOffice.org. Writer OpenOffice.org Writer Obsah Balík užitečných programů!...9 OpenOffice.org Writer...10 Spuštění programu...10 Uživatelské rozhraní...10 Pracovní okno...10 Záhlaví okna...11 Hlavní příkazová nabídka...11

Více

Vkládání obsahu. Návrh obsahu. Kapitola 4. Sekce a kategorie systému Joomla

Vkládání obsahu. Návrh obsahu. Kapitola 4. Sekce a kategorie systému Joomla Kapitola 4 Vkládání obsahu Obsah je základem každého webu. Potřeba organizovat tento obsah je hnacím motorem širokého rozšíření systémů CMS jako je Joomla. Sami zjistíte, že přidáváním nového obsahu strávíte

Více

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík...

Obsah příručky. Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3... 1. CorelDRAW... 17. Corel PHOTO-PAINT... 247. CorelDRAW Rejstřík... Obsah příručky Vítá vás sada CorelDRAW Graphics Suite X3..................... 1 CorelDRAW............................................... 17 Corel PHOTO-PAINT...................................... 247 CorelDRAW

Více

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R

OpenOffice.org CALC. Pavel Navrátil Michal Jiříček. Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz. Nakladatelství a vydavatelství R OpenOffice.org CALC Pavel Navrátil Michal Jiříček Nakladatelství a vydavatelství R Vzdìlávání, které baví www.computermedia.cz tabulkový kalkulátor Calc OpenOffice.org Calc Autor: Pavel Navrátil, Ing.

Více

Marwel v2.5 redakční systém pro internetové prezentace

Marwel v2.5 redakční systém pro internetové prezentace Marwel v2.5 redakční systém pro internetové prezentace backendová redakce správa redakčního systému verze manuálu: 0.5 QCM, s. r. o., květen 2008 Podpora: e-mail: podpora@qcm.cz tel.: +420 538 702 705

Více

úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele

úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele E N C Y K L O P E D I E G R A F I K A A F O T O G R A F I E 17 Zoner Photo Studio úpravy snímků a postupy pro začínající i zkušené uživatele17 Pavel Kristián 17 úpravy snímků a postupy pro začínající i

Více

PRŮVODCE VYPLNĚNÍM PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI OP LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST

PRŮVODCE VYPLNĚNÍM PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI OP LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST PRŮVODCE VYPLNĚNÍM PROJEKTOVÉ ŽÁDOSTI OP LIDSKÉ ZDROJE A ZAMĚSTNANOST Identifikační číslo: MAD 96 Příloha OM OP LZZ: D6 Typ: Řízená kopie elektronická Datum: 11.2.2008 Vydal: ŘO OP LZZ Číslo revize: 0

Více

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA

UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA UŽIVATELSKÁ PŘÍRUČKA Úvodem Části příručky Efektivní studium Použité značení Jádro uživatelské příručky, kterou právě čtete, je rozděleno na dvě části. Každá z nich má své opodstatnění a odlišuje se jinou

Více

WebWorks WebCreator CMS - changelog

WebWorks WebCreator CMS - changelog Jan VOLEJNÍK, DiS. e-mail: jan.volejnik@web-works.cz www: http://www.web-works.cz tel: +420 731 574 999 ICQ: 89-280-876 Informace o změnách mezi jednotlivými verzemi Obsah Obsah... 1 Verze 1.0 beta...

Více

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1 Uživatelská příručka Verze 4.1 Obsah dokumentu Obsah dokumentu... 2 Seznam obrázků... 5 1 ÚVOD... 8 1.1 Účel a rozsah dokumentu... 8 2 ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ ÚVODNÍ INFORMACE... 9 2.1 Jaké jsou rozdíly oproti

Více

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1

ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ Uživatelská příručka. Verze 4.1 Uživatelská příručka Verze 4.1 Obsah dokumentu Obsah dokumentu... 2 Seznam obrázků... 5 1 ÚVOD... 8 1.1 Účel a rozsah dokumentu... 8 2 ŠKOLNÍ TESTOVÁNÍ ÚVODNÍ INFORMACE... 9 2.1 Jaké jsou rozdíly oproti

Více

Informační a komunikační technologie

Informační a komunikační technologie Informační a komunikační technologie Projekt Cesta za poznáním OS Dítě s diabetem Zpracoval: Marek Folwarczny Projekt Cesta za poznáním je financován z ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje

Více

Tvorba obsahu. Články, práce s editorem, galerie a krátké zprávy

Tvorba obsahu. Články, práce s editorem, galerie a krátké zprávy Články, práce s editorem, galerie a krátké zprávy abstract: Manuál slouží všem uživatelům systému Actavia, kteří v systému tvoří libovolné stránky nebo jejich fragmenty. Pro tvorbu stránek se používá editor

Více

Metodický pokyn. Verze 1.10

Metodický pokyn. Verze 1.10 Metodický pokyn k vyhlášce č. 64/2008 Sb., o formě uveřejňování informací souvisejících s výkonem veřejné správy prostřednictvím webových stránek pro osoby se zdravotním postižením (vyhláška o přístupnosti)

Více