Výroční zpráva Ekocentrum Říčany

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Výroční zpráva 2009. Ekocentrum Říčany"

Transkript

1 Výroční zpráva 2009 Ekocentrum Říčany

2 2 Obsah KDO JSME... 3 Spolupráce... 4 Publikační činnost... 4 HLAVNÍ ČINNOSTI EKOCENTRA ŘÍČANY... 5 VÝCHOVNĚ VZDĚLÁVACÍ ČINNOST PRO ŠKOLY... 5 Vycházky do přírody... 5 Výukové programy... 5 VÝCHOVNĚ VZDĚLÁVACÍ ČINNOST PRO VOLNÝ ČAS... 7 Přírodovědný kroužek... 7 Jarní úklid Říčanského potoka... 7 Stavba ptačích budek... 7 Den Země... 7 Vítání ptačího zpěvu... 8 Přírodovědné vycházky... 8 Výlet na ekofarmu na Medník... 8 Letní přírodovědné dny na hájovně... 8 Indiánské rozloučení s létem... 8 Program na pomoc životnímu prostředí během Koloběžkové Grand Prix... 9 Podzimní uklízení světa... 9 V. Říčanský veletrh neziskových organizací... 9 Den bez aut na náměstí a Říčanská cyklojízda... 9 PRAKTICKÁ OCHRANA PŘÍRODY Odběrné místo zraněných živočichů Záchranný transfer obojživelníků Ochrana biodiverzity - Orchideje na Říčansku Druhová ochrana Tříděný odpad v Říčanech Bioodpad v Říčanech Těžíme hliník z našich domácností Knihovna Ekoporadenství Internetové stránky Správní řízení a kampaně PERSONÁLNÍ ZABEZPEČENÍ HOSPODAŘENÍ V ROCE

3 3 Kdo jsme Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Ekocentrum Říčany, působí v Říčanech od roku Naším posláním je ochrana přírody a krajiny, stejně jako zkvalitnění podmínek života v obci a regionu. Prosazujeme uplatňování zásad trvale udržitelného rozvoje s důrazem na environmentální výchovu, vzdělání a osvětu (EVVO). Máme několikaletou praxi se spektrem činností na poli EVVO. V říčanském regionu jsme kromě úzce spolupracujícího Muzea Říčany a jeho Centra environmentálního vzdělávání jediným subjektem podobného zaměření. Náš současný charakter převážně dobrovolné práce, směřujeme v součinnosti s Městem Říčany a Krajským úřadem Středočeského kraje k profesionálnímu naplňování cílů EVVO. Do naší činnosti patří praktická ochrana přírody mapování, monitoring a management ohrožených a chráněných druhů organismů. V roce 2009 jsme registrovali 36 členů a řadu dalších příznivců, pomocníků, dobrovolníků a kamarádů. Hlavní okruhy činnosti v roce 2009 činnost Ekocentra - environmentální informační centrum - veřejná knihovna s ekologickou tématikou ekologické výukové programy - programy pro žáky základních škol - působení na děti a mládež - osvětové akce pro veřejnost - doprovodný ekologický program k akcím ve městě záchrana živočichů - odběrné místo stanice pro handicapované živočichy - záchranný transfer obojživelníků praktická ochrana přírody - managementová práce významných území - rekognoskace zeleně - ochrana biodiverzity - přírodovědné průzkumy občansko právní oblast - problematika odpadů, zeleň ve městě - účast ve správním řízení

4 4 Osvětové akce pro veřejnost, působení na děti a mládež v roce 2009 Poznávání a ochrana ptačích druhů Stavba ptačích budek pro veřejnost v Muzeu Říčany Přírodovědné dny na říčanské hájovně Doprovodný program na pomoc životnímu prostředí při Koloběžkové Grand Prix Ekologický program při Indiánském loučení s létem Ukliďme svět (Clean Up the World) Evropský Den bez aut Evropský týden mobility Veletrh neziskových organizací Říčanska Přírodou krok za krokem - cyklus vycházek Veřejné projednání otázek v oblasti životního prostředí Těžíme hliník z našich domácností - krajská soutěž škol Spolupráce Ve spolupráci s Centrem environmentálního vzdělávání Muzea Říčany se Ekocentrum Říčany podílí na řadě aktivit v rámci environmentální osvěty a vzdělávání: Environmentální výukové programy na školách Přírodovědné dny na hájovně pro děti a mládež Spolupráce při odborné péči o významné přírodní lokality Výlet na ekofarmu na Medník Program na pomoc životnímu prostředí při Koloběžkové Grand Prix Den bez aut v Říčanech Den Země Školní projekty na ZŠ Publikační činnost Aktuální informace o Ekocentru Říčany, články o akcích a fotografie jsou pravidelně zveřejňovány na webové stránce: Měsíčně vycházející zpravodaj Říčanský kurýr přináší v každém čísle informace o probíhajících akcích Ekocentra doplněné o fotografie a články o aktuálních tématech.

5 5 Hlavní činnosti Ekocentra Říčany Výchovně vzdělávací činnost pro školy Vycházky do přírody Přírodovědné vycházky do říčanského okolí byly určeny pro základní a střední školy. Vycházky byly zaměřeny dle přání na botaniku, ekologii, hydrobiologii apod. Výukové programy Environmentální výukové programy realizujeme ve spolupráci s Centrem environmentálního vzdělávání Muzea Říčany. Jsou zaměřeny na pochopení vztahů v přírodě a principů vzájemného ovlivňování člověka a životního prostředí. Snaží se zároveň naučit děti základním principům ochrany životního prostředí a posilovat jejich kladné vnímání přírody. Mimoto díky aktivizačním metodám výuky rozvíjí schopnost komunikace, spolupráce ve skupině a kritického myšlení. Připraveno je celkem 22 výukových programů pro různé věkové stupně v devíti tématech: téma: Les MŠ Skřítek v lese ZŠ Záhada lesa SŠ Lesní biotopy téma: Odpady MŠ Skřítek třídílek ZŠ Není odpad jako odpad SŠ Odpadové hospodářství téma: Spotřeba ZŠ No nekup to! SŠ Zodpovědná spotřeba téma: Energie ZŠ Tajemná energie: Odkud k nám přišla? SŠ Energie současnosti a budoucnosti téma: Živočichové MŠ Skřítek a zvířátka ZŠ Pojďte s námi za zvířaty SŠ Ochrana živočichů

6 6 téma: Jaro MŠ Jaro kolem nás téma: Doprava ZŠ Jedeme v tom všichni SŠ Já se jen vezu? téma: Voda MŠ Skřítek vodníkem ZŠ Voda a život SŠ H 2 O? více témat na hájovně MŠ Skřítek na procházce ZŠ Kolem hájovny SŠ Krajinou krok za krokem Realizované výukové programy v roce 2009 V roce 2009 se uskutečnilo 40 výukových programů. Programy byly podpořeny Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci společného programu Národní síť EVVO.

7 7 Výchovně vzdělávací činnost pro volný čas Přírodovědný kroužek Každý týden se jeho členové schází a pod vedením Marušky Pospíškové vyráží zkoumat přírodu okolí. Když je ošklivo, bádají, tvoří a hrají si pod střechou. Kroužek je určen pro všechny děti, které mají rády přírodu a chtějí se něco dozvědět. Kroužku se pravidelně účastní asi 10 dětí. Během chladného března, se členové kroužku vydali na výlet do pražské ZOO, prohlédnout si zvířata, která nelze běžně spatřit v okolí Říčan. Jarní úklid Říčanského potoka V sobotu proběhl tradiční úklid v rámci kampaně Clean up the world. Do akce Ukliďme svět zapojilo 10 obcí Ladova kraje. Ekocentrum Říčany zajistilo pytle také pro obce Kamenice, Louňovice, Mirošovice, Mnichovice, Ondřejov, Senohraby, Struhařov, Velké Popovice, Všestary. Stavba ptačích budek Dvou workshopů zaměřených na stavění ptačích budek se zúčastnilo kolem 80 dětí a dospělých. Říčanští postavili z připravených dílů téměř 100 ptačích budek, a díky nim se mohlo mnoho ptačích párů nastěhovat do nových domovů. Den Země Ke Dni Země, uspořádalo Ekocentrum ve spolupráci s Muzeem Říčany dopoledne pro školy na náměstí. Během dopoledně si děti zkusili vyrábět ruční papír, poznávat předměty po hmatu, rozeznávat siluety zvířat a další aktivity. Celkem se zapojilo na 400 dětí z 1. ZŠ Říčany a ZŠ Bezručova.

8 8 Vítání ptačího zpěvu V jarních měsících jsme zorganizovali, které se zúčastnilo 10 příznivců ornitologie. V brzkých ranních hodinách jsme se vydali za zvuky ptáků do blízkého okolí Říčan. Doprovod a odborný výklad zajistil ornitolog Zdeněk Moudrý. Přírodovědné vycházky Dne se uskutečnila přírodovědná vycházka za botanikou a geologií údolím Rokytky, které se účastnilo 15 osob. Odborný botanicko-geologický výklad zajistil Jakub Halaš. Výlet na ekofarmu na Medník Během prázdnin uspořádalo Ekocentrum ve spolupráci s Muzeem výlet na ekofarmu pro širokou veřejnost. Děti poznaly, jak to chodí na farmě, dospělí nakoukli do tajů ekologického zemědělství. Akce se zúčastnilo 16 dětí a 5 dospělých z Říčan a okolních obcí. Letní přírodovědné dny na hájovně Během léta se uskutečnily dva dvoudenní turnusy přírodovědných dnů pro děti na říčanské hájovně. Náplní byly vycházky po okolí, hydrobiologie v potoku i rybníce, ranní odchyt ptáků a jejich pozorování, odchyt a sledování drobných obratlovců, noční určování netopýrů pomocí echolokace. Nechyběla ani chvíle pro tvořivou činnost a pro hry. Indiánské rozloučení s létem Již tradičně proběhlo v září Indiánské rozloučení s létem. Letos indiáni a indiánky přiřazovali stopy zvířat ke svým původcům. Ti menší hádali, čí byl asi ocásek, kopýtko, nebo pírko.

9 9 Program na pomoc životnímu prostředí během Koloběžkové Grand Prix Jako každý rok připravilo Ekocentrum na jednu ze zářijových sobot doprovodný program k soutěži koloběžek pro malé i velké závodníky. Letos si vyzkoušeli vyrábět nové věci se starých petlahví, platíček od léků či lahviček od jogurtových nápojů. Podzimní uklízení světa Dne 11. října se uskutečnil podzimní úklid v okolí Mlýnského rybníka. Několik desítek účastníků, vyzbrojených pytli na odpadky a rukavicemi, se vydalo po okolí a pytle se rychle plnily. V. Říčanský veletrh neziskových organizací Ekocentrum Říčany pořádalo ve dnech 19. a 20. října v prostorách sálu MěKS u Labutě již pátý ročník Veletrhu neziskových organizací. Veletrh představuje příležitost pro neziskové organizace působící ve městě a blízkém okolí představit svoji práci veřejnosti. Úterní dopoledne patřilo školám. Dětem se na vystavených prezentacích úspěšně podařilo najít zašifrované odpovědi na otázky z pracovních listů. Den bez aut na náměstí a Říčanská cyklojízda 22. září bylo, v rámci Evropského dne bez aut, na náměstí v Říčanech živo. Celý den byly k dispozici informační materiály, které jsme připravili pro obyvatele. Dopoledne zorganizovala I. základní škola spolu s Ekocentrem spoustu tematických soutěží, odpoledne vyvrcholilo společnou cyklojízdou městem. Akce byla součástí Evropského týdne mobility září. Hlavním cílem Dne bez aut je alespoň jednou v roce masově, systematicky a mediálně upozornit na rizika spojená s automobilovou dopravou.

10 10 Praktická ochrana přírody Odběrné místo zraněných živočichů Ekocentrum Říčany je odběrným místem Vlašimské záchranné stanice. Každoročně se do rukou lidí dostává velké množství zraněných, nemocných, vyčerpaných, nevyspělých nebo jinak handicapovaných volně žijících živočichů. Aby mohli být takovíto živočichové vyléčeni a opět navráceni do volné přírody, o to se starají stanice pro handicapované živočichy. Národní sítě stanic pro handicapované živočichy sdružuje stanice z celé České republiky, které mají rozdělené své území působnosti, v nichž garantují péči o zraněné živočichy. Záchranný transfer obojživelníků Obojživelníci se každý rok přemisťují ze svých zimovišť k různým vodním plochám kde kladou svá vajíčka a rozmnožují se. Na svých cestách často překonávají i nebezpečné úseky silnic. Mnoho žab a čolků tak zbytečně zahyne pod koly projíždějících vozidel. Záchranný transfer obojživelníků přes komunikaci na tahovém místě v katastru obce Tehov provádí ZO ČSOP Ekocentrum Říčany, jakožto pobočka odběrné stanice pro handicapované živočichy ČSOP Vlašim.

11 11 Záchranné transfery v období let 2000 až 2009 rok druh latinsky počet Ropucha obecná Bufo bufo Čolek obecný Triturus vulgaris Ropucha obecná Bufo bufo 208 Čolek obecný Triturus vulgaris 2 Kuňka žlutobřichá Bombina variegata Ropucha obecná Bufo bufo Ropucha obecná Bufo bufo 334 Čolek obecný Triturus vulgaris 2 Ropucha obecná Bufo bufo 703 Čolek obecný Triturus vulgaris 15 Kuňka žlutobřichá Bombina variegata Ropucha obecná Bufo bufo Ropucha obecná Bufo bufo Ropucha obecná Bufo bufo Ropucha obecná Bufo bufo Ropucha obecná Bufo bufo 235 Počet přenesených ropuch obecných (Bufo bufo ) v letech 2000 až počet žab Počet přenesených ropuch obecných roky

12 12 Ochrana biodiverzity - Orchideje na Říčansku V současné době patří čeleď vstavačovitých k velmi ohrožené skupině naší flóry. Je to způsobeno nejen úbytkem vhodných lokalit, ale také změnou ekologických podmínek. Mezi důležité faktory ochrany našich orchidejí proto patří nejen zajištění původního obhospodařování v místech jejich výskytu, ale také mapování nových lokalit, sledování stavu populací a biologie jednotlivých druhů. Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) Členové Ekocentra každoročně mapují lokality s výskytem orchidejí. Podle pramenů se ve sledované oblasti vyskytovalo deset druhů orchidejí. Během posledních pěti let byly potvrzeny pouze tři druhy. Počet známých lokalit s výskytem některého z druhů je v současnosti 24. Potvrzené druhy: Kruštík širolistý (Epipactis helleborine) Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) Vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia) Bradáček vejčitý (Listera ovata) Historicky uváděné druhy: Coeloglossum viride, naposledy uváděn r.1952 Dactylorhiza fuchsii, naposledy uváděn r.1965 Gymnadenia conopsea, naposledy uváděn r.1917 Orchis morio, naposledy uváděn r.1989 Orchis purpurea, naposledy uváděn r.1967 Orchis ustulata, naposledy uváděn r.1926 Spiranthes spiralis, naposledy uváděn r.1960 Druhová ochrana Kromě monitoringu již objevených lokalit s výskytem cenných druhů se členové Ekocentra věnují i průzkumu sloužícímu k nalezení lokalit nových a ve spolupráci s Muzeem Říčany i výzkumu vývoje populací.

13 13 Osvětová činnost pro veřejnost Aktivity v rámci osvětové činnosti Ekocentra nabízí spoustu nápadů, jak chránit životní prostředí na Říčansku. Tříděný odpad v Říčanech Kompletní informace o hospodaření s odpady v Říčanech jsme připravili ve spolupráci s ing. Boxanovou z Oddělení místního hospodářství Městského úřadu Říčany. Informace o jednotlivých druzích separovaného odpadu jsou k dispozici na internetových stránkách Ekocentra v kolonce Ekoporadna. Bioodpad v Říčanech V návaznosti na anketu o třídění bioodpadu v roce 2008 bylo během roku 2009 umožněno třídění většímu množství obyvatel. Každý obyvatel si dle vlastního uvážení může objednat popelnici na biologicky rozložitelný odpad, která je následně svozovou firmou pravidelně vyvážena. Těžíme hliník z našich domácností 2009 Soutěž je zaměřená na sběr hliníku, aby mohlo dojít k jeho následné recyklaci, kterou se ušetří více než 90 % energie při výrobě. Školy měly možnost si za peníze získané za nasbíraný hliník zakoupit pomůcky určené k EVVO. Celkem bylo vytěženo více než 6 tun hliníku. Navíc každoročně roste počet zapojených škol. Při organizaci soutěže spolupracujeme s Ochranou fauny ve Voticích. Výsledky za Říčany pořadí škola/instituce kg na osobu 1 Kmen Bobrů Říčany 4, Mateřská škola Říčany 3, ZŠ Říčany, Bezručova 1,19 4 Základní škola Nerudova Říčany 0,95 5 ZŠ Tehov 0,82 6 MŠ Čtyřlístek Říčany 0, ZŠ Říčany 0,61 8 ZŠ s RvJ Magic Hill Říčany 0,28

14 14 Výsledky za celý Středočeský kraj umístění škola/instituce kg na žáka 1 ZŠ Stádlec 7,25 2 ZŠ Záboří nad Labem 5,32 3 ZŠ Olešovice 4, MŠ Říčany 3,46 5 MŠ Drahlín 2,69 6 ZŠ a MŠ Hvožďany 1,91 7 ZŠ Milín 1,69 8 ZŠ a MŠ Vrchotovy Janovice 1,68 9 ZŠ Praktická, Kostelci nad Černými lesy 1,45 10 MŠ Libiš 1,29 11 ZŠ Jesenice u Sedlčan 1, ZŠ Říčany, Bezručova 1,19 13 ZŠ a MŠ Počepice 1,18 14 ZŠ Jílové u Prahy 1,07 15 ZŠ speciální Votice 1,06 16 ZŠ Nerudova Říčany 0,95 17 ZŠ a MŠ Miličín 0,91 18 ZŠ Chotoviny 0,87 19 ZŠ Tehov 0,82 20 ZŠ a MŠ Dolní Hbity 0,81 21 MŠ Ostrovec 0,8 22 ZŠ Mirošovice 0,77 23 MŠ Kostelec n.č.l. 0, ZŠ Sedlčany 0,71 25 MŠ Čtyřlístek Říčany 0,66 26 ZŠ a MŠ Hluboš 0, ZŠ Říčany 0,61 28 ZŠ a MŠ Načeradec 0,53 29 ZŠ a MŠ Ratibořské Hory 0,43 30 ZŠ, Příbram, 28.října 0,42 31 MŠ Kamenice 0,38 32 ZŠ Libice nad Cidlinou 0,36 33 ZŠ při DPL, Opařany 0,33 34 ZŠ bratří Fričů Ondřejov 0,33 35 ZŠ a MŠ Křesetice 0,32 36 ZŠ s RvJ Magic Hill Říčany 0,28 37 ZŠ Praskolesy 0,26 38 ZŠ a MŠ Krchleby 0,26 39 ZŠ Týnec nad Sázavou 0,24 40 Odborné učiliště Kunice 0,19 41 ZŠ, Příbram Bratří Čapků 0,19 42 ZŠ Votice 0,14 43 ZŠ Chýnov 0,14 44 ZŠ TGM Komárov 0,14

15 15 45 Gymnázium Pierra de Coubertina, Tábor 0,13 46 ZŠ a MŠ Sedlec - Prčice 0,11 47 ZŠ a MŠ Senohraby 0,1 48 ZŠ J. J. Ryby, Rožmitál pod Třemšínem 0,09 49 Gymnázium a SOŠE Sedlčany 0, ZS Na výsluní Brandýs nad Labem - Stará Boleslav 0,08 51 ZŠ Velké Popovice 0,06 52 ZŠ Mladá Boleslav, Václavkova 0,04 53 ZŠ Mnichovická, Kolín 0,04 54 Gymnázium Říčany, Komenského 0,03 55 Základní a MŠ Úžice 0,03 56 ISŠ HPOS Příbram 0,01 57 Gymnázium Mnichovo Hradiště 0,01 58 Gymnázium Zikmunda Wintra Rakovník 0,007 Knihovna Knihovna Ekocentra obsahuje několik set publikací zaměřených na přírodní vědy, ekologickou výchovu a zážitkovou pedagogiku. Knihovna je k dispozici studentům, učitelům a všem dalším zájemcům o přírodovědné obory. Ekoporadenství Ekocentrum Říčany poskytuje informační servis týkající se široké řady environmentálních témat a ochrany přírody a krajiny. Internetové stránky Ekocentrum Říčany má vlastní, pravidelně aktualizované webové stránky. Zájemci se zde mohou dozvědět o plánovaných akcích, přečíst si články o akcích již proběhlých nebo si prohlédnout fotografie. Mimo to zde naleznou užitečné informace o ochraně životního prostředí na Říčansku a dalších aktuálních tématech. Adresa webových stránek je Správní řízení a kampaně Ekocentrum se v roce 2009 zúčastnilo správního řízení, kde bylo třeba prosadit zájmy ochrany přírody a krajiny. Jednalo se především o záměry v souvislosti s kácením dřevin v okolí potoku Rokytka.

16 16 Personální zabezpečení Statutární zástupce: Mgr. Jakub Halaš Člen výboru (hospodář): Bc. Alžběta Černá Člen výboru: Mgr. Jana Slámová Aktivity Ekocentra jsou zajišťovány především jeho členy a sympatizanty. Členská základna čítala v roce 2009 celkem 36 registrovaných členů. Většina akcí je organizována na bázi dobrovolnické práce, tedy bez nároku na finanční odměnu. Hospodaření v roce 2009 Příjmy Výdaje Hospodářský výsledek Kč , 50 Kč 6 540,5Kč Vybrané akce pro veřejnost a environmentální výukové programy byly finančně podpořeny Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy v rámci společného programu Národní síť EVVO. Celkem bylo v rámci programu za rok 2009 poskytnuto Kč. Z prostředků města Říčany byla podpořena soutěž ve sběru hliníku, stavba ptačích budek a vybrané akce pro veřejnost v celkové výši Kč. Soutěž Těžíme hliník z našich domácností podpořilo Ministerstvo životního prostředí částkou Kč. Město Říčany

17 17

Výroční zpráva 2014. Ekocentrum Říčany

Výroční zpráva 2014. Ekocentrum Říčany Výroční zpráva 2014 Ekocentrum Říčany 2 Obsah 1. KDO JSME... 3 1.1. HLAVNÍ OKRUHY ČINNOSTI V ROCE 2014... 4 1.2. SPOLUPRÁCE... 5 1.3. PUBLIKAČNÍ ČINNOST... 5 1.4. LESNÍ KLUB PRAMÍNEK... 5 Lesní rodinné

Více

Naučné středisko ekologické výchovy Kladno Čabárna o.p.s.

Naučné středisko ekologické výchovy Kladno Čabárna o.p.s. Naučné středisko ekologické výchovy Kladno Čabárna o.p.s. VÝROČNÍ ZPRÁVA 2009 OBSAH 1. Organizace 2. Investice do rozvoje vzdělávání 3. Spolupráce se Středočeským krajem 4. Spolupráce s dalšími subjekty

Více

Z PR AVO DA J. Ochrana přírody a krajiny Pardubického kraje. Regionálního centra ČSOP pro Pardubický kraj

Z PR AVO DA J. Ochrana přírody a krajiny Pardubického kraje. Regionálního centra ČSOP pro Pardubický kraj Ochrana přírody a krajiny Pardubického kraje Z PR AVO DA J Regionálního centra ČSOP pro Pardubický kraj OBSAH: informace o projektu TRANSITION FACILITY 2004 2 zajímavosti, kaleidoskop, kuriozity 3 stalo

Více

ZPRAVODAJ Regionálního centra ČSOP pro Pardubický kraj

ZPRAVODAJ Regionálního centra ČSOP pro Pardubický kraj Ochrana přírody a krajiny Pardubického kraje ZPRAVODAJ Regionálního centra ČSOP pro Pardubický kraj OBSAH: Novinky a zajímavosti z činnosti 3 Stalo se 4 5 Setkání s přírodou 6 Živá zahrada 7 Kampaň Místo

Více

Ochrana přírody a krajiny Moravskoslezského kraje ZPRAVODAJ Regionálního centra ČSOP pro Moravskoslezský kraj

Ochrana přírody a krajiny Moravskoslezského kraje ZPRAVODAJ Regionálního centra ČSOP pro Moravskoslezský kraj ZPRAVODAJ Regionálního centra ČSOP pro Moravskoslezský kraj Komunitní centrum Klášter Blahutovice (kresba Petr Lelek). Obsah ZPRAVODAJE Novinky a zajímavosti...3 Financování ochrany přírody a krajiny v

Více

Základní údaje o ČSOP Vlašim. Poslání základní organizace Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Další organizační údaje ČSOP VLAŠIM

Základní údaje o ČSOP Vlašim. Poslání základní organizace Českého svazu ochránců přírody Vlašim. Další organizační údaje ČSOP VLAŠIM ČSOP VLAŠIM Základní údaje o ČSOP Vlašim Adresa: Podblanické ekocentrum ČSOP Vlašim, Pláteníkova 264, 258 01 Vlašim Tel./fax: 317 845 169, 317 845 965 E-mail: vlasim@csop.cz Internet: www.csopvlasim.cz

Více

I. ÚVOD. v Želivi a následné "dětské slyšení" v prostorách Senátu Parlamentu České republiky.

I. ÚVOD. v Želivi a následné dětské slyšení v prostorách Senátu Parlamentu České republiky. 2 I. ÚVOD Vážení přátelé, předkládáme Vám výroční zprávu Agentury Koniklec za rok 1997. Tento rok jsme z mnoha důvodů považovali za zlomový. V jeho průběhu se mělo ukázat, do jaké míry se projeví personální

Více

Studie dobrovolných aktivit ekologických nevládních neziskových organizací

Studie dobrovolných aktivit ekologických nevládních neziskových organizací Studie dobrovolných aktivit ekologických nevládních neziskových organizací Listopad 2011 Pro MŽP ČR zpracovala: Partnerství, o.p.s. založená Nadací Partnerství Kontaktní osoba: Tomáš Růžička, tomas.ruzicka@nap.cz

Více

Zpráva o výsledcích 2. výzvy Fondu pro nestátní neziskové organizace

Zpráva o výsledcích 2. výzvy Fondu pro nestátní neziskové organizace Zpráva o výsledcích 2. výzvy Fondu pro nestátní neziskové organizace Prioritní oblast IV Ochrana životního prostředí a klimatické změny I. Identifikace programu a výzvy Název programu Číslo výzvy k předkládání

Více

Výroční zpráva za rok 2008

Výroční zpráva za rok 2008 Český svaz ochránců přírody Člen IUCN, nositel ocenění OSN - UNEP Global 500 Základní organizace Bory 66/02 Vydala ZO ČSOP Bory v počtu 15 výtisků Zpracoval P. Kříž Bory 2009 Výroční zpráva za rok 2008

Více

Praha a ekologická výchova. Ekologie Výchova Vzdělávání Osvěta

Praha a ekologická výchova. Ekologie Výchova Vzdělávání Osvěta Praha a ekologická výchova Ekologie Výchova Vzdělávání Osvěta Obsah 1 Vzdělávání, výchova a odborné zázemí EVVO 8 Obsah PRAHA A EKOLOGICKÁ VÝCHOVA B 1.1 1.2 1.3 1.4 1.5 1.6 1.7 2 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6

Více

ČSOB a Era pro podporu regionů

ČSOB a Era pro podporu regionů Vítězné projekty Menších komunitních grantů ČSOB : JIHOČESKÝ KRAJ Krajina Mikuláše Rutharda Obnova starých krajinných struktur na Chlumecku a jejich hospodářské využití aneb Přiveď ovečku na pastvu a vysaď

Více

KOSENKA & & 2005 57/01 ZO

KOSENKA & & 2005 57/01 ZO Výroční zpráva Pozemkový spolek & Ekocentrum & Ekologická poradna KOSENKA 2005 zřizovatel: 57/01 ZO Český svaz ochránců přírody KOSENKA Valašské Klobouky sídlo: Brumovská 11 Valašské Klobouky PSČ 766 01

Více

Školní program EVVO. Školní program EVVO. Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga Písek.

Školní program EVVO. Školní program EVVO. Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga Písek. Školní program EVVO Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga Písek Školní program EVVO Dlouhodobá část Zpracoval: Ing. Jan Kukrál Školní program EVVO 1. Charakteristika

Více

VÝROČNÍ ZPRÁVA. moravskoslezská kulturně ekologická nadace. Tištěno na recyklovaném papíru.

VÝROČNÍ ZPRÁVA. moravskoslezská kulturně ekologická nadace. Tištěno na recyklovaném papíru. VÝROČNÍ ZPRÁVA 2007 moravskoslezská kulturně ekologická nadace Tištěno na recyklovaném papíru. VÝROČNÍ ZPRÁVA NADACE VERONICA ZA ROK 2007 Referenční období 1.1.2007 31.12. 2007 Okamžik sestavení výroční

Více

Hlavní město Praha RADA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY USNESENÍ. Rady hlavního města Prahy

Hlavní město Praha RADA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY USNESENÍ. Rady hlavního města Prahy Hlavní město Praha RADA HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY USNESENÍ Rady hlavního města Prahy číslo 829 ze dne 21.5.2013 k návrhu na přidělení grantů na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl.m. Prahy

Více

Analýza a návrh dotvoření systému EVVO (ekologické/environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty) v Královéhradeckém kraji

Analýza a návrh dotvoření systému EVVO (ekologické/environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty) v Královéhradeckém kraji Analýza a návrh dotvoření systému EVVO (ekologické/environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty) v Královéhradeckém kraji Pro Královéhradecký kraj zpracovalo Středisko ekologické výchovy a etiky Rýchory

Více

Koncepce environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty Olomouckého kraje

Koncepce environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty Olomouckého kraje Koncepce environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty Olomouckého kraje Stručná verze koncepce a Přehled organizací zabývajících se EVVO Olomoucký kraj 1 Fotografie: Jindřich Chlápek, SCHKO Jeseníky (podtisk

Více

EKO Gymnázium BRNO o. p. s.

EKO Gymnázium BRNO o. p. s. EKO Gymnázium BRNO o. p. s. Adresa: Labská 27, 625 00 Brno Popis nejdůležitějších projektů v rámci ASPnet: Telefon: 547 353 744 E-mail: eko@eko-g.cz, www.eko-g.cz EKOLOGICKÁ VÝCHOVA (EVVO environ- Jméno

Více

školní rok 2013 2014

školní rok 2013 2014 ZÁKLADNÍ ŠKOLA VRDY, okres Kutná Hora VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI ŠKOLY školní rok 2013 2014 1 Zpracoval: Mgr. Jiří Stýblo, ředitel školy Obsah : 1. Základní údaje o škole 1.1. Identifikační údaje 1.2. Zřizovatel

Více

Výroční zpráva 2004 Českého svazu ochránců přírody Vlašim

Výroční zpráva 2004 Českého svazu ochránců přírody Vlašim Foto: Zuzana Pokorná Poznámka: Stálí dárci jsou vytištěni tučně. Bar U Páva, Vlašim Benešovský deník CE WOOD, a.s., Vlašim Lenka a Martin Daňkovi, Vlašim Lukáš Drlík, Louňovice Ing. Jana Dufalová, Pavlovice

Více

1. ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ORGANIZACI

1. ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ORGANIZACI VÝROČNÍ ZPRÁVA 2007 Informační středisko pro rozvoj Moravských Kopanic, o.p.s. 687 74 Starý Hrozenkov 314 tel./ fax: 572 696 323 e-mail : iskopanice@razdva.cz 1. ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ORGANIZACI Oficiální název

Více

Téma: Z LAVIC DO PŘÍRODY. číslo 14. jaro 2010 DOPORUČENÁ CENA 25 Kč JIHOČESKÝ OBČASNÍK O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ. Portrét JARMILA ICHOVÁ

Téma: Z LAVIC DO PŘÍRODY. číslo 14. jaro 2010 DOPORUČENÁ CENA 25 Kč JIHOČESKÝ OBČASNÍK O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ. Portrét JARMILA ICHOVÁ číslo 14 jaro 2010 DOPORUČENÁ CENA 25 Kč JIHOČESKÝ OBČASNÍK O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ Portrét JARMILA ICHOVÁ Jan Kukrál LESNÍ PEDAGOGIKA Jiří Guth SKEPTICKÝ ENVIRONMENTALISTA Za finanční podpory SFŽP, MŽP,

Více

VEŘEJNÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ

VEŘEJNÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO O ŽIVOTNÍM PROSTŘEDÍ NABÍZÍME VEŘEJNOSTI OBDOBNÉ SLUŽBY JAKO JINÁ EKOCENTRA Bezplatné ekoporadenství Environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu EKOLOGICKÉ CENTRUM Kralupy nad Vltavou VEŘEJNÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO O ŽIVOTNÍM

Více

3. základní škola, Rakovník, Okružní 2331, Rakovník 269 01

3. základní škola, Rakovník, Okružní 2331, Rakovník 269 01 3. základní škola, Rakovník, Okružní 2331, Rakovník 269 01 Výroční zpráva 3. základní školy, Rakovník za školní rok 2013/2014 Část 1. 1) Základní údaje o škole Název školy a adresa: 3. základní škola,

Více

Deset let SEVERu Program kraje v ŽP do roku 2009 Vzniká ekologické centrum A Rocha Krupárna Jak na krajské granty Tuniská Sahara Příloha koncepce a

Deset let SEVERu Program kraje v ŽP do roku 2009 Vzniká ekologické centrum A Rocha Krupárna Jak na krajské granty Tuniská Sahara Příloha koncepce a bulletin EVVO Královéhradeckého číslo 3 duben 2005 kraje Deset let SEVERu Program kraje v ŽP do roku 2009 Vzniká ekologické centrum A Rocha Krupárna Jak na krajské granty Tuniská Sahara Příloha koncepce

Více

Z PR AVO DA J Regionálního centra ČSOP pro Pardubický kraj

Z PR AVO DA J Regionálního centra ČSOP pro Pardubický kraj Ochrana přírody a krajiny Pardubického kraje Z PR AVO DA J Regionálního centra ČSOP pro Pardubický kraj OBSAH: informace o projektu TRANSITION FACILITY 2004 2 zajímavosti z činnosti, nabídka programů 3

Více

Základní škola, Praktická škola a Dětský domov, Brno, Vídeňská 26/28. pro školní rok 2013/2014. Zpracovala: Mgr. Anna Sedláčková, ředitelka

Základní škola, Praktická škola a Dětský domov, Brno, Vídeňská 26/28. pro školní rok 2013/2014. Zpracovala: Mgr. Anna Sedláčková, ředitelka Základní škola, Praktická škola a Dětský domov, Brno, Vídeňská 26/28 VÝROČNÍ ZPRÁVA pro školní rok 2013/2014 Zpracovala: Mgr. Anna Sedláčková, ředitelka Základní charakteristika školy Název: Právní forma:

Více

Přidružené školy UNESCO v České republice

Přidružené školy UNESCO v České republice 1953-2013 Přidružené školy UNESCO v České republice 60. výročí ASPnet Kolektiv autorů, ed. Anna Martinková Sekretariát České komise pro UNESCO, Praha 2013 UNESCO Přidružené školy UNESCO v ČR 60 výroší

Více

Cyklus výukových programů

Cyklus výukových programů VÝUKOVÉ PROGRAMY pro Mateřské školy Výukové programy jsou připravovány tak, aby účastníky podněcovali k aktivitě. Děti jsou s tématem seznamovány formou jednoduchých her. Prostřednictvím připravených aktivit

Více