ZPŮSOBY CESTOVÁNÍ V MINULOSTI A DNES



Podobné dokumenty
INSPEKTOR VOZIDLO. Potřebné pomůcky: tužky archy pro sběr dat (viz Přílohy) tvrdé podkladové desky na psaní

Jeden Den Bez Elektřiny

MALÉ KAPKY, VELKÉ PLÝTVÁNÍ VODOU

Ostatní; 5% Sušička; 3% Vaření; 4%

PÁTRÁNÍ PO ENERGETICKÝCH ŠTÍTCÍCH

VÝROBA SLUNEČNÍHO BOJLERU

VÝROBA TRAVNÍHO BOJLERU

Cíl(e): Vyrobit jednoduchou solární troubu, která bude důkazem, že slunce lze použít jako obnovitelný zdroj energie. Ilustrovat skleníkový efekt.

OPRAVDU VYPNUTO? ANEB STAND-BY U NÁS DOMA

HÁZENÍ PENĚZ DO KANÁLU

STRÁŽCE SVĚTLA. Potřebné pomůcky: Stopky Tabulky na zapisování dat

Cíl(e): Pozorovat dráhu slunce po obloze, jak se mění podle denní doby a ročního období. V konečném důsledku se žáci učí o solární energii.

EKOLOGICKÁ STOPA ANEB JAKÉ MNOŽSTVÍ CO 2 SE SPOTŘEBUJE PŘI NAŠÍ CESTĚ DO ŠKOLY?

POSTAVTE SI SVOJE VLASTNÍ VOZIDLO

Příprava na vyučování Přírodopisu s cíli v oblasti EV

Manažer pro energetiku European EnergyManager

AUDIT V OBLASTI UDRŽITELNÉ ENERGIE

energetice Olga Svitáková Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR

Kde jsme uhlíkovou stopu měřili? Aneb jak vypadá Centrum Veronica?

Střední průmyslová škola Ostrov, příspěvková organizace sídlo: Klínovecká 1197, Ostrov, tel: , IČ: SMĚRNICE

Vize Plzně jako vzorového města elektromobility. Plzeňské městské dopravní podniky, a. s.

Smart City a MPO. FOR ENERGY listopadu Ing. Martin Voříšek

7.26 Pojetí vyučovacího předmětu Průvodcovská činnost. Průvodcovská činnost

5. ČESKÉ DOPRAVNÍ FÓRUM. AKTUÁLNÍ ŘEŠENÍ DOPRAVY V METROPOLÍCH EVROPY Praha

Buy Smart+ Zelené nakupování je správná volba Vozidla. Place, Date Event Name and company of speaker

Výsledek ekostopy školy za rok 2012

Únor CI2, o. p. s. MOBILITA A MÍSTNÍ PŘEPRAVA V OPAVĚ, VÝSLEDKY DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ.

Střední průmyslová škola Ostrov sídlo: Klínovecká 1197, Ostrov, tel: , IČ: SMĚRNICE

VOLITELNÉ PŘEDMĚTY PRO TŘÍDY NIŽŠÍHO GYMNÁZIA VE ŠKOLNÍM ROCE

Květen CI2, o. p. s. Zdroj: Wikipedie MOBILITA A MÍSTNÍ PŘEPRAVA V KRNOVĚ, 2017 VÝSLEDKY DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ.

Firma a strategie. Firma založena v roce Úzká spolupráce s renomovanými firmami v oboru CNG. Dovoz ověřené technologie CNG do ČR

Plán udržitelné městské mobility města Frýdku Místku

SSOS_ZE_3.17 Trvale udržitelný rozvoj

Strojírenství a doprava. CNG v dopravě

Klima, uhlíková stopa úřadu, energie. Josef Novák (CI2, o. p. s.) Praha,

Kuba v obrazech - Největší ostrov Karibiku

Elektromobilita & e-carsharing

ZELENÁ ÚSPORÁM PRO RODINNÉ DOMY DOTACE POUŽITO MATERIÁLŮ Z: WWW. ZELENAUSPORAM.CZ

MŽP a podpora udržitelné a čisté mobility

ZELENÁ LOGISTIKA ŠKODA AUTO. Petra Sojková Plánování logistiky, ŠKODA AUTO

PŘÍPADOVÁ STUDIE CASE STUDY

Příprava na vyučování Zeměpisu s cíli v oblastech MV a VMEGS

ZA4983 Flash Eurobarometer 256 (Europeans attitudes towards the issue of sustainable consumption and production)

MAS Opavsko směřuje k energetické nezávislosti

Formy vyučování biologii hodina základního typu laboratorní cvičení terénní cvičení exkurze projektové vyučování

Bydlení a energie. envi.stromzivota.sk

Nová evropská směrnice o energetické náročnosti budov očima architekta.. PRAHA MARTINICKÝ PALÁC 20.září 2010

Výsledky sledování indikátoru ECI: A.3 Mobilita a místní přeprava cestujících v Chrudimi

MOL ČESKÁ REPUBLIKA DYNAMIKA TRHU POHONNÝCH HMOT ČR JOSEF SLÁDEK

UČEBNÍ OSNOVY VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU ZEMĚPIS

Rozvoj vzdělávání žáků karvinských základních škol v oblasti cizích jazyků Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.1.07/

POLITIKA OCHRANY KLIMATU V ČESKÉ REPUBLICE

ENERGETICKÁ AGENTURA VYSOČINY. Zbyněk Bouda

Podpora nového způsobu myšlení Örebro, Švédsko

Moje přednáška má jen stručně poukázat na rozdíl mezi Energetickým štítkem obálky budovy a Průkazem energetické náročnosti budovy a to podle

Co nám dal Projekt Zlín v pohybu zdravě, bezpečně, na pohodu?

Vysoká škola technická a ekonomická V Českých Budějovicích. Udržitelná výstavba budov UVB. Cvičení č. 1. Ing. Michal Kraus, Ph.D. Katedra stavebnictví

ENERGETICKÝ DŮM Cíl(e): Obecný popis aktivity: Potřebné pomůcky:

HODNOTICÍ KRITÉRIA SPECIFICKÉHO CÍLE 5.1 OPERAČNÍHO PROGRAMU ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Kdo jsme, odkud přicházíme, kam jdeme?

Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica Budoucnost, jakou chceme RIO + 20 Praha, 15. března 2012

PŘÍPADOVÁ STUDIE CASE STUDY

Vliv vysokorychlostní železnice na mobilitu

Registrační číslo projektu: Škola adresa: Šablona: Ověření ve výuce Pořadové číslo hodiny: Třída: Předmět: Název: Hledáme v jízdních řádech Anotace:

Město Tábor. Zkušenosti s využitím pohonu na CNG ve městě Tábor. XVII. Celostátní konference NSZM, Praha,

1. výzva měrná jednotka (parametr) zdroj ověření. Příjemci dotace. Počet. Příjemci dotace. Počet. Příjemci dotace. Příjemci dotace.

Obnovitelné zdroje energie pro vlastní spotřebu. Martin Mikeska - Komora obnovitelných zdrojů energie

Gymnázium Vincence Makovského se sportovními třídami Nové Město na Moravě

ŠETŘENÍ ENERGIÍ. Inovace a zkvalitnění výuky v oblasti přírodních věd Člověk a příroda 7.ročník červenec 2011

MOBILITA A MÍSTNÍ PŘEPRAVA

Energie pro budoucnost

Základní škola Jindřicha Matiegky Mělník, příspěvková organizace Pražská 2817, Mělník tel.:

Třída: ENERGIE SPOTŘEBA ENERGIE A JEJÍ ÚSPORA V ČÍSLECH

Rozvojový program "Podpora environmentálního vzdělávání výchovy a osvěty (EVVO) ve školách v roce 2007"

pokyny, vybídnutí, instrukce pozdravy, setkání, loučení, omluva, prosba, poděkování pomalejší promluvy, později v běž ném tempu řeči

Bytový dům M. G. Dobnera č.p. 2941, Most (Blok 384)

Popis nástroje - Energetický audit

Střední průmyslová škola Ostrov sídlo: Klínovecká 1197, Ostrov, tel: , IČ: SMĚRNICE

Uhlíková stopa úřadu

3. výzva pro rodinné domy - obecné informace

Energetický audit postup a součásti

CNG a LNG pro čistý provoz těžkých vozidel

VÝKON ZDROJE ENERGIE PRO DOMÁCNOST?

Srpen CI2, o. p. s. MOBILITA A MÍSTNÍ PŘEPRAVA V OPAVĚ, LETNÍ OBDOBÍ ROKU VÝSLEDKY DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ.

Protokol k průkazu energetické náročnosti budovy

Titul: Letectví Spotřeba paliva letadla

Jak se cestuje po Brně? Studie dělby přepravní práce ve městě Brně Jana Válková Evaluační manažerka projektu CIVITAS ELAN

Bytový dům Větrná č.p , Litvínov Blok H

TESCO Jaroměř. první evropský hypermarket s nulovou uhlíkovou stopou

POSOUZENÍ ŢIVOTNÍHO CYKLU OSOBNÍ DOPRAVY KLADNO - PRAHA. Vladimír Kočí, Jáchym Judl Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

1 JAZYK A JAZYKOVÁ KOMUNIKACE UČEBNÍ OSNOVY

108,2 121,9. Neobnovitelná primární energie (Vliv provozu budovy na životní prostředí) Celková dodaná energie (Energie na vstupu do budovy)

Předpoklady pro rozvoj CR - charakteristika potřeb

Matematika a její aplikace. Matematika a její aplikace. Náklady na cestování

Jak moc VYSOKOrychlostní železnice v ČR?

Sedm divů světa. Celkem projekt : 19 hodin

Praktické ukázky monitorování akčních plánů (SEAP) ve Zlínském kraji prostřednictvím Energetického monitorovacího centra EAZK

Zemní plyn - CNG a LNG - v nákladní dopravě

VYHLÁŠKA ze dne 22. března 2013 o energetické náročnosti budov

Nová zelená úsporám 2013

Transkript:

ZPŮSOBY CESTOVÁNÍ V MINULOSTI A DNES Cíl(e): Žáci by si měli uvědomit, jaké cestovní návyky máme dnes, jak se cestovalo v minulosti, a to s ohledem na vzdálenost, volbu způsobu přepravy a dopad na životní prostředí. Žáci také mohou spočítat emise CO 2 na 1km cesty. Obecný popis aktivity: Tato aktivita vede žáky k seznámení s různými druhy dopravy a s dopadem jednotlivých typů cestování na naše životní prostředí. Žáci se poučí o tom, jak se jednotlivé návyky v dopravě v průběhu generací změnily a jaký je energetický aspekt minulých a dnešních způsobů dopravy. Analýza způsobů dopravy by měla být vypracována ve třech verzích cestovní návyky jejich prarodičů, jejich rodičů a samotných žáků. Žáci mohou pracovat samostatně, případně při jejich rozdělení do tří skupin může každá skupina zpracovat jednu verzi způsobů dopravy a výsledky budou sdíleny celou třídou. Potřebný materiál: Tužky Papír na poznámky při rozhovorech s rodiči a prarodiči Mapy Požadované dovednosti dětí: Schopnost uskutečnit rozhovor o cestovních zvycích a dělat poznámky. Zařazení aktivity do učebního plánu: Aktivita se může zařadit do hodin občanské výchovy a matematiky. Otázka bezpečnosti: Žádné nebezpečí. 1

Postup: 1. Aktivita je složena ze získávání třech typů dat: Informace o cestovních návycích žáků, informace o způsobech cestování generace jejich rodičů a informace o cestování v generaci prarodičů. Cesty jsou nalezené na mapě a dopad na životní prostředí je vypočítán. Poté následuje diskuze. 2. Nejprve si každý žák snaží vzpomenout si na jeho nejdelší cestu, kolik to bylo kilometrů a které druhy dopravy byly použity pro dílčí kroky v rámci této nejdelší cesty. Nejspíš bude nutná konzultace dětí s rodiči, kteří jim pomohou vzpomenout si. 3. Každá trasa cesty je zanesena do mapy a emisní dopad CO 2 spočten podle 1 a 2. 4. Každý žák pak dotazuje jednoho z rodičů na jejich nejdelší cestu v dětském věku. Alternativou může být rozdělení žáků do několika skupin. Každá skupina se pak pokusí vyzpovídat některého z učitelů nebo školního personálu. V nejideálnějším případě by se počet dotazovaných měl rovnat počtu žáků. 5. Každá cestovní trasa rodičovské generace je vyznačena v nové mapě a emisní dopad CO 2 vypočten dle 2. 6. Celý proces je pak zopakován pro generaci prarodičů. Žáci mohou být rozděleni do skupin a případně uskutečnit rozhovory s několika obvateli v místním domově důchodců. Počet dotazovaných by se měl rovnat počtu žáků. 7. Každá cesta generace prarodičů je zakreslena do nové mapy a emisní dopad CO 2 vypočten dle 2. 8. Úvaha: Vidíte rozdíly (čas, energetická spotřeba, zážitky a dobrodružství, dopad na životní postředí)? Proč dnes chceme cestovat dále a rychleji, než tomu bylo dříve? Napadjí Vás alternativy, při kterých se produkuje méně emisí CO 2 (obnovitelné zdroje energie, jiné destinace)? 9. Žáci si připraví prezentaci výsledků ve formě plakátu nebo prospektu a věnují jej také osobám, které byly dotazovány. Potřebný čas: Úvod 1 Rozhovor s rodiči 1 vyučovací hodina Rozhovor s prarodiči 1 Úvaha 1 Prezentace 1 Možnosti propojení s dalšími aktivitami Active Learning: Inspektor Vozidlo Sledování chování v dopravě a diskuze o možných úsporách (vhodné pro starší děti). Ekologická stopa aneb jaké množství CO2 se spotřebuje při naší cestě do školy Ilustrace toho, jak můžeme ovlivnit stupeň emisí CO2 volbou dopravního prostřeku. Cestování na příděl Žáci si vyzkouší, jak daleko mohou dojet s různými typy dopravních prostředků, pokud mají energii na příděl. 2

Obměny: Aspekt paliva: Zaměřte cvičení na palivové aspekty. Jaké druhy paliv používáme? Odkud palivo pochází? Jsou zásoby paliv nekonečné? Co víte o bezpečnosti palivového zásobování? Zařadit se mohou také specifické fakty, které jsou typické pro jednotlivé země a mohou ukazovat historický vývoj např.první auto na cestě, první benzínová stanice. Při návštěvě benzínové stanice (nebo u některého velkého dodavatele paliva) se mohou žáci vyptávat na historický vývoj přímo expertů v oblasti paliv. Dopravní prostředky v budoucnosti: Zařaďte diskuzi o způsobech dopravy v budoucnosti. Diskuze může být založena čistě na volné fantazii, ale také může následovat po rozhovorech s obchodníky s auty, s univerzitami a s výrobci dopravních prostředků. Jak budou vypadat dopravní prostředky pro přepravu osob a zboží v budoucnosti? Mohli bychom to dokázat naprosto bez využití fosilních paliv? Aspekty občanského výběru: Aktivita může být rozšířena o témata, např. přeprava zboží, dojíždění a důsledky občanského výběru dopravy na dopravní potřeby. Rozšíření: Nechte třídu připravit prezentaci nebo výstavu pro celou školu. Srovnejte minulost, přítomnost a budoucnost a pokuste se o atraktivní vizualizaci (kreslení, fotografie, videa atd.). Pokud je do aktivity zapojena celá škola, mohou žáci uspořádat trh, na kterém budou jejich výsledky vystaveny v různých alternativách. Přílohy: Příloha 1 Mapy a základní informace o mobilitě a emisích CO 2. Příloha 2 Počítání pro jednotlivé druhy dopravy. 3

Způsoby cestování v minulosti a dnes Příloha 1 Mapy a základní informace o mobilitě a emisích CO 2 Užitečné mapy (jako je např. mapa níže) naleznete na: http://www.lib.utexas.edu/maps/ Základní informace o mobilitě a emisích CO 2 můžete dohledat na: http://ecoagents.en.eea.europa.eu/ - webové stránky The Eco Agent - Evropské environmentální agentury, kde se mohou děti dozvědět o záležitostech ochrany životního prostředí pomocí hry Eco Agenti (ve všech jazycích EU).

Způsoby dopravy Příloha 2 2,5 2 Energetická spotřeba (kwh) a emise CO2 (kg) KWh / Kg 1,5 1 0,5 0 Sykkel / ski Tog Buss Bil Fly Båt kwh/person-km CO2/person-km V tabulce níže je znázorněna průměrná spotřeba energie (kwh) a emisí CO 2 (kg) pro jednotlivé způsoby dopravy. Hodnoty byly převzaty ze stránek Norského statistického úřadu: http://www.ssb.no/emner/01/04/10/rapp_200116 Způsob dopravy kwh/os./km Kg CO2/os./km Jízdní kolo 0,02 0 Vlak 0,28 0,06 Autobus 0,31 0,07 Auto 0,50 0,11 Letadlo 0,75 0,22 Loď 2,36 0,50 5

Způsoby cestování v minulosti a dnes Příloha 2 Počítání pro jednotlivé druhy dopravy Jméno cestující osoby: Moje generace Generace rodičů Generace prarodičů Nejdelší cesta byla z do a trvala přibližně (minut, hodin, dní). Jednotlivé kroky cesty: Z Do Použitý způsob dopravy Přibližná vzdálenost [km] Emise CO2 vztažené ke vzdálenosti [kg/km] Celkové množství emisí CO2 [kg] CELKEM Příklad: Norsko Egypt Letadlem 6 000 0, 22 1,320

Cestovní zvyky v minulosti a dnes Příloha 2 Kategorie pro vyhledávání: Využití energie Obecná témata Předměty Věková skupina Doprava Trvale udržitelný rozvoj Matematika 6-8 let Vytápění a klimatizace Obnovitelné zdroje energie Dějepis 9-10 let Ohřev vody Osvětlení Elektrické spotřebiče Úspory energie a energetická náročnost Ekologická stopa (snižování emisí CO 2 ) Občanská výchova Výtvarná výchova Zeměmpis Literatura 11-12 let Pozn.: Text neprošel jazykovou korekturou