Sofistikovaná komunikační věda aneb i věda si zaslouží být vidět! Martin Maruniak Ostrava,

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Sofistikovaná komunikační věda aneb i věda si zaslouží být vidět! Martin Maruniak Ostrava, 12. 9. 2013"

Transkript

1 Sofistikovaná komunikační věda aneb i věda si zaslouží být vidět! Martin Maruniak Ostrava,

2 Čeho se lidé nejvíc bojí? Veřejné vystoupení 41% Výšky 32% Hmyz a brouci 24% Finanční problémy 23% Hluboká voda 22% Nemoc 20% Smrt 19% Létání 18%

3 Posluchači tvrdí, že 95% OTRAVA ZDROJ: Guy Kawasaki

4 Steve Jobs vs. Bill Gates

5 Možná přeháním. 99% OTRAVA! ZDROJ: Guy Kawasaki

6 Nějak se to komplikuje! Joseph Priestley objevitel oxidu uhličitého a spoluobjevitel kyslíku The more elaborate our means of communication, the less we communicate.

7 Co vídáme? Dlouhé prezentace Nudné vystoupení Mizerné slajdy Bez nápadu a myšlenky! ZDROJ: Guy Kawasaki

8 Co chceme vidět? Krátké prezentace Jednoduché formulace Čitelné sdělení Záživné a zábavné slajdy! ZDROJ: Guy Kawasaki

9 ALE

10 Houstone, máme problém!

11 70% komunikačního úsilí publikum... Nepochopí... Vyloží si nesprávně... Odmítne... Přijme zkresleně... Neslyší...

12 Svět podle Dilberta

13 Vědecká realita Postupně zavádíme multiplatformní řízení projektu... Dynamicky iniciujeme všechny strategické tematické okruhy... Průběžně aktualizujeme nákladově efektivní metaslužby...

14 Dobrá vědecká story? 1. Myšlenky a objevy, které zcela překonávají dosavadní vědecké poznatky 2. Myšlenky, objevy nebo vynálezy, které vyvracejí všeobecné přesvědčení 3. Myšlenky nebo objevy, které vás prostě donutí říci: WOW! 4. Objevy, které řeší dlouho nerozluštitelné otázky vědy 5. Nové technologie, které změní to, jak svět funguje 6. Úsměvná, bizarní a nezvyklá témata pojatá z vědeckého hlediska! Zdroj: New Scientist

15 Prodat nápad v prezentaci? Garr Reynolds prezentátor 1. Kolik mám času? 2. Jaké je místo prezentace? 3. V jakou denní dobu? 4. Kdo jsou mí diváci/posluchači? 5. Co ode mě očekávají? 6. Proč jsem byl požádán o prezentaci? 7. Co chci, aby ostatní dělali? 8. Jaké vizuální médium je nejvhodnější? 9. Jaký je základní účel mého vystoupení? 10. O co se jedná/o co jde a proč na tom záleží? 11. Co chci vlastně říct? (jediná zapamatovatelná myšlenka?!)

16 Otázky, které uslyšíte Co je tedy cílem vaší práce? Pokuste se najít konkrétní problém, který pomáhá daná vědecká práce vyřešit či vyjasnit. Nebojte se obecných odpovědí, i když přínos dané práce může být malý. A co je na vaší práci vlastně nového? Jednoznačně definujte přínos. Proč to (ne)děláme u nás? Jakou má práce relevanci pro naše prostředí. Kde se pracuje na podobném problému? Buď budete jediní nebo se ukáže, že pracujete na problematice, která zajímá z nějakého důvodu celý svět.

17 Otázky, které uslyšíte II. Kdy a kde uvidíme výsledky v praxi? Mějte připravenou alespoň nějaký odhad, i když je velmi nejistý a vysvětlete proč je tak nejistý. Kolik nebo co tím získáme? Jakým ztrátám zabráníme? Připravte si komentář k praktickému využití teoretického výzkumu! Kdo vůbec vaši práci platil a kolik váš výzkum stál? Mělo by zaznít srovnání s potenciálními přínosy. Tímhle se fakt někdo zabývá? Připravte si tzv. výtahový exkurz po vašem oboru a výzkumu. My se to učili jinak, tak jak to je? Většina oborů se dynamicky vyvíjí, pokuste se vysvětlit, že je tomu tak i ve vašem případě a v čem je hlavní vývoj.

18 Jak prosadit co nejvíce chtěného? Formulace argumentů a sdělení Martin Maruniak Ostrava,

19 Soundbiting SOUNDBITE (sound-bite) úderné sdělení a nebo také titulková věta o 5 8 slovech Postup: Sumarizace všech pozitivních argumentů Selekce výběr těch nejvýznamnějších Tvorba tzv. SOUND-BITE

20 Trychtýřová metoda Měl bych Musím Smím Jen to důležité! Skutečně důležité! To nejdůležitější!

21 HBO je největší a nejúspěšnější filmový kanál na světě. V pohodlí domova si divák může vychutnat ty největší filmové trháky - v češtině a zcela bez reklam. Od 1. října 1997 se vysílací schéma HBO rozšířilo na 18 hodin denně a od 1. října 1998 začalo vysílat o víkendu nepřetržitě. Měsíčně odvysílá 26 premiérových filmů. Jednotlivé programy HBO jsou po celý měsíc opakovány v různých časech a v různých dnech, aby předplatitelé nikdy nepropásli program, který chtějí vidět. HBO HD vysílá ve vysokém rozlišení. HBO vysílá filmy v českém znění, nebo v originále s titulky. Samozřejmostí je přijatelná cena.

22 HBO je největší a nejúspěšnější filmový kanál na světě. V pohodlí domova si divák může vychutnat ty největší filmové trháky - v češtině a zcela bez reklam. Od 1. října 1997 se vysílací schéma HBO rozšířilo na 18 hodin denně a od 1. října 1998 začalo vysílat o víkendu nepře tržitě. Měsíčně odvysílá 26 premiérových filmů. Jednotlivé programy HBO jsou po celý měsíc opakovány v různých časech a v různých dnech, aby předplatitelé nikdy nepropásli program, který chtějí vidět. HBO HD vysílá ve vysokém rozlišení. HBO vysílá filmy v českém znění, nebo v originále s titulky. Samozřejmostí je přijatelná cena.

23 Pouze filmy Premiérové pořady Program nepřerušován reklamou Reprízy Vysílá celý den Digitální kvalita České znění Filmy s titulky Přijatelná cena

24 Pouze filmy Premiérové pořady Program nepřerušován reklamou Reprízy Vysílá celý den Digitální kvalita České znění Filmy s titulky Přijatelná cena S HBO sledujete filmové trháky 24 hodin denně za cenu dvou lístků do kina

25 Argumentace v pěti krocích 1. Základní tvrzení 2. Podpůrné zdůvodnění 3. Věcná argumentace 4. Emocionální příklad 5. Závěr

26 AXA vstupuje na trh pojištění motorových vozidel 1. Základní tvrzení Produkt umožňuje sjednat povinné ručení, havarijní pojištění, ale i pojištění právní asistence. 2. Podpůrné zdůvodnění Klienti mohou ušetřit na povinném ručení některých automobilů 3. Věcná argumentace Majitelé vozů Škoda Octavia 1,9 SDi nebo Peugeot 306 1,9 mohou ušetřit až korun. 4. Emocionální příklad Klienti se mohou na pojišťovnu AXA obrátit například, když si zabouchnou klíče v autě, mají poruchu na autě, mají problém s jednáním s dopravní policií Help Box obsahuje fotoaparát, Evropský záznam o dopravní nehodě, křídu, měřící pásmo a svítilnu.

27 Jak fungují mozkové hemisféry? Levá hemisféra: Verbální, digitální, logicky exaktní, analytická Pravá hemisféra: Neverbální, analogová, celkově kreativní, intuitivní ZDROJ:

28 Lasswellův komunikační model Kdo? (předává sdělení) komunikátor Co? (se předává) komuniké obsah sdělení Jak? (se uskutečňuje přenos) komunikační kanál Komu? (je sdělení určeno) komunikant, příjemce Harold D. Lasswell americký politolog S jakým efektem? účinnost přenosu informace slouží k promyšlení celkové koncepce prezentace!

29 Lasswellův komunikační model II. Nutné prvky prezentace: Jaký je cíl, záměr? (informovat, prodat myšlenku, představit se, uvést nového člověka, zaujmout ) Co je hlavní myšlenkou? (poselství, sdělení, komentář, analýza ) Jaký je klíčový přínos prezentace (pro publikum)? (zisk, varování, přístup k informacím) Čím budu jiný než ostatní? ( obal, celková image - grafika, dramaturgie, vědomosti - zkušenost, know how ) Co si lidé z toho vezmou? (námět na zamyšlení, reakce, změna postoje, náměty na )... Porozumění... Přesvědčení... Důvěra... Důvěryhodnost... Vliv

30 Jak prezentovat vědu? SUCCESs Model Chip a Dan Heath Made to stick Jednoduchost Neočekávanost Konkrétnost Důvěryhodnost Emoce Příběhy

31 Dobrá vědecká prezentace? Jednoduchost: Pokud je vše důležité, není nic důležité. Pokud je vše prioritou, pak není nic prioritou. Nemilosrdně zestručnit ne zestupidnit! Co chci vlastně říct? (jediná zapamatovatelná myšlenka?!)

32 Dobrá vědecká prezentace? Neočekávanost: Upoutat posluchače rozbitím očekávání! Překvapení získává pozornost! Vždy! Pozornost udržíte stimulováním zvědavosti (pravidlo 10 min)

33 Dobrá vědecká prezentace? Konkrétnost: Mluvit přirozeně, reálné příklady a přirovnání! (zabít dvě mouchy jednou ranou, je to nepochopitelné jako matematika, komplikované jako španělská vesnice, to je jako letět na Měsíc a zpátky )

34 Dobrá vědecká prezentace? Důvěryhodnost: Statistiky a čísla nejsou samy o sobě nápomocné. Důležitý je kontext a význam!... vysvětlit a přirovnat, použít správnou analogii!

35 Dobrá vědecká prezentace? Emoce Nestačí protáhnout posluchače nákupním seznamem bodů a informací musíte je donutit něco cítit. Lidé si tvoří emocionální spojení s jinými lidmi, ne s abstrakcemi. Klasický příklad? Obrázek vs. text 100g tuku

36 Dobrá vědecká prezentace? Příběhy Příběhy poutají naší pozornost a jsou snadněji zapamatovatelné než seznam pravidel. Skvělé nápady a prezentace v sobě mají vždy prvek příběhu! autenticita inteligentní, inspirativní (provokativní) myšlenky vs. technické vlastnosti význam a kontext

37 S nápady je to ale někdy těžké! A person can have the greatest idea in the world. But if that person can t Gregory S. Berns neurológ, psychológ a spisovatel convince enough other people, it doesn t matter.

38 Dakara Nani vs. výtahový test! A co? A smysl toho je? O čem to ten člověk vlastně mluví a co vlastně chce říct? vcítit se do role diváka/posluchače je vaše pointa skutečně důležitá? (může být zajímavá, ale je opravdu nezbytná pro zbytek příběhu?)

39 Dakara Nani vs. výtahový test! Výtahový test (elevator pitch) Schopnost prodat svou myšlenku během sekund (pomoc vybrat základní myšlenky a celou prezentaci udělat srozumitelnější)

40 People will forget what you said, people will forget what you did, but Maya Angelou spolupracovnice Martina Luthera Kinga i Malcoma X. people will never forget how you made them feel.

41 Prezentace - forma a obsah v souladu! Martin Maruniak Ostrava,

42 Vizuální prezentace! The more strikingly visual your presentation is, the more people will remember it. And more importantly, they will remember Paul Arden autor knihy It's Not How Good You Are, It's How Good You Want To Be you.

43 Možností je víc než dost!

44 Tři části prezentace Slajdy jsou slajdy a dokumenty jsou dokumenty! 1. Slajdy na promítnutí 2. Poznámky pouze pro mne Garr Reynolds prezentátor 3. Prospekty na rozdání (písemné podklady)

45 Slajdy na promítnutí Tři části prezentace

46 Poznámky pouze pro mne Tři části prezentace

47 Tři části prezentace Prospekty na rozdání (písemné podklady)

48 Prospekty/písemné podklady Vyhněte se častému opakování stejných slov a používejte synonyma. Vtáhněte čtenáře nebo posluchače do děje. (řečnické otázky). Střídejte časy. (minulý a přítomný). Používejte přímou řeč. Můžete využít výrazy vyjadřující přesvědčení a konkrétní příklady. Své dílo můžete okořenit také občasným použitím nespisovných a slangových výrazů, zdrobnělin, zastaralých či nářečních výrazů, citoslovcí (baf!), básnických slov (vesna) či neologismů (nově vytvořených slov). Více zde:

49 Nejčastější chybou jsou slajdumenty!

50 Typický slajd maximálně 40 slov John Medina, autor Brain rules Molekulární biolog John Medina popularizuje své dlouholeté zkušenosti z výzkumu mozku. Vydal dvanáct pravidel fungování mozku, které vyplynuly z vědeckého výzkumu, a radí, jak je uplatnit v praxi. Jeho fascinující příběhy zpřístupňují jinak suché poznatky neurovědy. (Toto je 40 slov.)

51 Typický slajd pravidlo Pouze jedna hlavní myšlenka. Nanejvýš sedm řádků textu. Maximálně sedm slov na řádek.

52 Typický slajd pravidlo 6 x 7 Ne více než 6 řádků na slajd Ne více než 7 slov na řádku

53 Slajd vs. slajdument!

54 Redukce textu ze slajdů Jak se naučit jezdit na kole? Připevněte na kolo pomocná kolečka Zvedněte pomocná kolečka tak, abyste se museli snažit udržet rovnováhu Oblečte si ochranné doplňky a helmu Odstraňte kolečka a cvičte pády do trávy Užívejte si jízdu na kole, které vám poslouží při cestě kamkoliv

55 Redukce textu ze slajdů II. Jak se naučit jezdit na kole? Připevněte na kolo pomocná kolečka Zvedněte pomocná kolečka tak, abyste se museli snažit udržet rovnováhu Oblečte si ochranné doplňky a helmu Odstraňte kolečka a cvičte pády do trávy Užívejte si jízdu na kole, které vám poslouží při cestě kamkoliv

56 Redukce textu ze slajdů III. Jak se naučit jezdit na kole? 1. pomocná kolečka 2. udržet rovnováhu 3. ochranné doplňky 4. pády do trávy 5. užívejte si jízdu

57 Proces výroby prezentace

58 Proces výroby prezentace II.

59 Proces výroby prezentace III.

60 Základní suroviny pro skvělý slajd Pozadí je malířským plátnem - není konkurent obsahu! Text jako vodítko! Barvy jako harmonizující/spojovací prvek! Obrázky jako nejsilnější - nejúčinnější nosič příběhů!

61 Zásady formátování Toto je font Calibri (základní sada MS Word) Toto je font Arial Toto je font Verdana Patkové písmo se čte hůř! Bezpatkové je lepší! Toto je font Helvetica Toto je font Geneva

62 Písmo a osobnost prezentátora Don McMillan vývojář Georgia Times New Roman Courier Arial Century Gothic Comic Sans MS... formální, praktická... profesionální, tradiční... obyčejná(podivínská zároveň)... vyrovnaná, konformní... šťastná, elegantní... to je jako vtip, že?

63 Sazba písma Jednoduché! Ukotvené a svázané! P r o s t o r n é a s v o b o d n é!

64 Ať je to velké! Toto je Arial 12 Toto je Arial 18 Toto je Arial 24 Toto je Arial 32 Guy Kawasaki Toto je Arial 36 Toto je Arial 44

65 Barvy a barevné schéma Použití kontrastní barvy Světlé na tmavém vs. tmavé na světlém Použijte doplňkové barvy Tmavé pozadí: formální, menší uplatnění barevných stínů, vhodné pro velké prostory, objekty na něm dobře vyzní Světlé pozadí: neformální, rozzáří místnost, vhodné i pro letáky, ideální do menších prostor, není zde prostor pro nasvícení hlavního objektu

66 Barvy a barevné schéma Použití dvou nebo max. tří barev v celé prezentaci. Pro pozadí je lepší vybírat světlejší odstíny a pro písmo naopak co nejtmavší odstíny barev. Pro nadpisy nebo významné informace v textu je možné použít třetí barvu - v barevné paletě blízká barvě použité na ostatní texty nebo barvu komplementární (protikladná, ale spojená skrytou příbuzností).

67 Zásady formátování Too man colours Too Many Fonts and Styles

68 Zásady formátování Titulky tučně, NE KAPITÁLKY/VERZÁLKY (ČTOU SE OBTÍŽNĚ)! Italic se čte hůř! Podtržení signalizuje hyperlink Místo toho (když už musíte) pro zdůraznění použijte barvy!

69 Zákony odrážek o Odrážky jsou nejméně efektivní způsob o jak poskytovat důležité informace. Zákony odrážek: o Chraňte své publikum o Používejte je střídmě o Definujte nadpisy G.Ambrose a P. Harrise o Používejte paralelní strukturu o Vyvarujte se pododrážek!

70 Zákony odrážek II.

71 Seznamy s pořadím Jak dát slona do ledničky? 1. Otevřete dveře ledničky 2. Vložte slona 3. Zavřete dveře

72 Seznamy s pořadím II. Jak dát žirafu do ledničky? 1. Otevřete dveře ledničky 2. Vyjměte slona 3. Vložte žirafu 4. Zavřete dveře

73 Umění ruší publikum... Umění neumí (a vlastně ani není o tom) nahradit obsah

74 Sazba a text v odstavcích Délka řádku znaků včetně mezer! Robert Bringhurst typograf

75 Sazba a text v odstavcích Odsazení řádků (ideální je 1 1,5) Robert Bringhurst typograf

76 Sazba a text v odstavcích Zarovnávaní citací do bloků komplikuje čtení! Robert Bringhurst typograf

77 Sazba a text v odstavcích Pozor na vdovy a sirotky (slova, předložky, spojky, ale i celé věty) na konci řádku! Robert Bringhurst typograf

78 Sazba a text v odstavcích Caps-Bold-Italic = cesta do hrobu! Robert Bringhurst typograf

79 Sazba a text v odstavcích Žádné plápolající hadry! Robert Bringhurst typograf

80 Indikátory špatného použití animací Tento přechod je nepříjemný! Objevit a zmizet je lepší varianta!

81 Indikátory špatného použití animací Animace působí nepřirozeně a křečovitě Tempo promítání je horečné, otravné, či vleklé Nedodává obsahu žádnou přidanou hodnotu ani neslouží žádnému účelu Pohyby ruší pozornost Použití animace kvůli animacím samotným Velká spousta animačních prvků bez jednotného účelu Styl animace neodpovídá obsahu Animace diváky nepříjemně překvapí nebo se jí leknou

82 Zvukové efekty mohou ubrat příliš pozornosti! Zvuk pouze v případě potřeby

83 Pár tipů a doporučení z praxe Doporučuji následující Otevřené galerie (Open source galleries): PDphoto Wikimedia Commons Gimp Savvy Visual Dictionary Online Living Archives Collections Clker PDClipart Flickr - Free foto - Open foto - Photo archive - Volné zdroje obrázků -

84 Vzdělávací technologie: Komplexní integrovaný proces zahrnující lidi, postupy, nápady, zařízení a organizace, pro analýzu problémů a navrhování, Moc detailní! provádění, hodnocení a řízení řešení těchto problémů v situacích, kdy učení je záměrné a kontrolované (HMRS 5th ed.)

85 Vzdělávací technologie: 1. proces 2. zahrnující lidi, postupy a nástroje 3. řešení Mnohem jednoduší! 4. k problémům v učení

86 Moc detailní!

87 Mnohem jednoduší!

88 Moc detailní!

89 Mnohem jednoduší!

90 Třešničkový příklad

91 Třešničkový příklad

92 Třešničkový příklad

93 Třešničkový příklad

94 Třešničkový příklad

95 Třešničkový příklad

96 Smart Art

97 Information is beautiful

98 Information is beautiful

99 Information is beautiful

100 Důraz na vizuální stránku ZDROJ:

101 Důraz na vizuální stránku II. ZDROJ:

102 Důraz na vizuální stránku III. ZDROJ:

103 Důraz na vizuální stránku V. ZDROJ:

104 Důraz na vizuální stránku VI. ZDROJ:

105 ZDROJ: Vidíte rozdíl?

106 Závěrečné tipy Co je důležité a podstatné = to je velké! = to je vetší! = to je největší!

107 Závěrečné tipy

108 Závěrečné tipy

109 Recept na přesvědčivou vědeckou prezentaci! Martin Maruniak Ostrava,

110 Kdo jsi, můj čtenáři/posluchači...? Vizuálové Materiálně bohaté prezentace grafy, tabulky, obrázky Vidět, představa, prohlédnout, design, náznak, horizont, vnímat, lesk, výhledy Audiálové (auditivové) Stručné materiály vs. bohatá diskuse Slyšet, ptát se, diskutovat, naslouchat, hlasitý, konstatovat, programové prohlášení, mluvit k věci Zdroj: Olga Medlíková Kinestici Dynamika, dramatičnost a zážitek, interaktivita Pohyb, děj, pocitově, uchopit, klesáme, stoupáme, hmatatelný, břemeno, emoce.

111 Kdo jsi, můj čtenáři/posluchači...? Smyslové komunikační kanály ZRAK - vidím na.., úhel pohledu, absolutně jasné, uvidíme, jasně poznat blesknutí myšlenky, zpozorovat SLUCH - formulovat, zní korektně, nechápe, uslyšíme, komunikovat HMAT/KINETIKA - nevyhmátl, praktikovat, chytl do rukou, uchopil kormidlo, zachytit, vytasit se, převzít, nastoupil do projektu, dotknout se problému CHUŤ/ČICH - bude to chutnat, osladí realizaci, zavání nepříjemnostmi, ukousnout kyselého jablka (poznání), spolknout hořkou pilulku

112 Malý slovník slovník parazitů Eeee jakoby vlastně prostě žejo čiže takže jaksi tedy normálně prakticky pakliže řeknu vám to takhle... Krok č. 1: Uvědomte si svůj problém Krok č. 2: Sepište si vycpávková slovíčka, která používáte Krok č. 3: Uvědomte si slovní parazity hned po vyslovení Krok č. 4: Výraz si uvědomíte dřív, než ho vyslovíte Získejte čas na přemýšlení jinak! Vycpávková slova prezentátorovi pomáhají získat čas na formulaci další myšlenky. 1. dobrá příprava 2. pauzy v řeči (namísto mluvení při přemýšlení jednoduše mlčte) 3. sklenice s vodou (napitím jednak osvěžíte hlasivky a jednak získáte i čas).

113 Fakta vs. tvrzení... Jaký mobil používáte? Fakta = prokazatelné, logicky zdůvodnitelné skutečnosti Tvrzení = subjektivní, často emotivní a hodnotící prvky

114 Zesílení skrze jednoduchost Učení se z umění komiksu: jednoduše zkus to jednoduše! Jednoduchý styl nutně neznamená jednoduchý příběh! Koncept: Subtilnost, grácie i elegance

115 Cifršpióni a vědátoři... OBAVA: Zjednodušení = odchýlení se z cesty pravdy... Simplifikace nejsou vědecky obhájitelné... REALITA: Data a kompletní vysvětlení do písemných podkladů a prezentace = emocionální přesvědčování (90% všech rozhodnutí se ve skutečnosti přijímá emocionálně a jen se racionálně zdůvodňuje)

116 Tipy jak udržet pozornost 1. Dynamický výklad a pomlky v řeči 2. Příklady, zážitky, ukázky apod. 3. Mluvení v 1. osobě množného čísla 4. Dialog s posluchači 5. Chvilkové přeřazení pozornosti 6. Oslovování jménem 7. Humorné komentáře 8. Dílčí shrnutí a doprovod výkladu AV pomůckami

117 John Medina, autor Brain rules 10 minut a dost!?

118 Účinný závěr První myšlenka je nejdůležitější, poslední se nejlépe pamatuje Závěr 2, resp. 3 věty (optimálně) klíčová slova a spojka a Aliterace (slova začínající stejnou hláskou) Závěr musí být stručný, souhrnný, skvělý! 3P dobré tiskové zprávy? Profesionální Pohodová Přirozená! Neúspěch není návykový! Vědci vládnou vítězstvím!

119 Tréma, strach, nervozita a neočekávaný vývoj prezentace Martin Maruniak Ostrava,

120 Sebejistý (stylový) projev 1. Oční kontakt 2. Sebejisté vystupování 3. Kontrolovaná gestikulace 4. Červená nit 5. Přesvědčivé argumenty 6. Napětí a pointy 7. Práce s hlasem/pauzami 8. Tempo/rytmus 9. Spontánnost 10. Pohotové reakce

121 Tréma Tréma je přirozená fyziologická reakce organizmu! Navenek je vidět pouhých 10 % projevů trémy (chvění končetin, změna hlasu, pocení, bušení srdce) Pečlivá příprava sníží obavy - zajistíte si více než 50 % úspěchu.

122 Tréma II. Tréma většinou vychází z obav z určitých komplikací. Co když zapomenu, co jsem chtěl říct? Co když se mi rozklepou kolena, ruce, hlas? Co když poprskám obecenstvo v prvních řadách? Stejně mě nebudou poslouchat apod. Jsou to katastrofické scénáře, kterých se nejvíce bojíme. Uvědomte si, že: Publikum chce, abyste si vedli dobře. Chce, aby vše proběhlo hladce. V zásadě víte o tématu víc, než kdokoliv z přítomných. Víte, co chcete říct a jak to chcete říct.

123 Tréma III. Připravte si a efektivně použijte pomůcky a berličky Častá praxe a trénink je zaručená pomoc Natrénujte si úvod a promyslete závěr (kartička 5 6 vět) Snažte se těšit na svoje vystoupení Přírodní lékarna : levandule, šalvěj, třezalka, máta, meduňka, kozlík, heřmánek

124 Tréma IV. Dechová cvičení - hluboký nádech a výdech Doušek studené vody - ne alkohol! Pohyb svalů spaluje adrenalin! Berlička alias talisman! Soustředění se na pevný bod!

125 Rituály proti trémě 1. Pokývnout na publikum 2. Poděkovat moderátorovi 3. Položit si poznámky, uspořádat je 4. Urovnat si kravatu 5. Navázat oční kontakt 6. Nasměrovat pohled (publikum/kamera) 7. Kontrola dechu (nádech výdech) 8. S výdechem začít mluvit

126 Protistresová cvičení Střídavý tlak ruky (míček) Uvolnění šíje (tlak hlavy a rukou)

127 Protistresová cvičení Protažení těla (v sedě) Protažení páteře

128 Protistresová cvičení Stažení obličeje (čelo) Svraštění obličeje (rty)

129 Protažení obličeje (ústa i oči) Protistresová cvičení Dechové cvičení (bránice/hrudník)

130 Prevence problematických situací 1. Volné nohy 2. Ztišené (vypnuté) telefony 3. Právo na názor 4. Svoboda slova, ale zákaz osobních útoků 5. Právo na tzv. time out (čas na rozmyšlenou) 6. Jídlo a pití během práce 7. Právo odmítnout (odpověď i aktivitu) 8. Způsob kladení otázek 9. Diskrétnost vůči informacím a lidem ZDROJ: Olga Medlíková 10. Distribuce materiálů

131 Obtížné situace 1. Pasivita publika 2. Účastníci nedávají pozor, baví se, atd. 3. Indispozice lektora 4. Překvapení, zaskočení, rozpaky 5. Účastníci se bojí diskutovat 6. Moc troublemakerů (ano, a?, parkoviště, dřívější a dnešní rozdíly,) 7. Nepřátelská atmosféra ZDROJ: Olga Medlíková

132 Trapasy 1. Spadne technika 2. Po otázce nastane ticho 3. Nemoc kolegu prezentátora 4. Zdroje rušení 5. Schválnosti 6. Rozdílné znalosti publika ZDROJ: Olga Medlíková

133 Překonávání námitek ZDROJ: A. Kabátek, O. Lošťáková Empatie Já vám rozumím, chápu, zajímavá otázka, dobrá připomínka, ještě než odpovím na váš dotaz. Konkretizace/parafráze Proč si myslíte, jak to myslíte, vysvětlete to, mohu znát důvod, detailně to prosím objasněte Převedení na otázku Pokud odpovím na konci přednášky, je to pro vás OK? Když odstraním tuto překážku, potom je to OK? Návrh řešení Můžeme se tedy dohodnout, když tedy akceptuji, když se vrátíme k této otázce Ověření řešení Stačí vám tato odpověď/toto vysvětlení/řešení, rozptýlí to vaše obavy

134 Krize a krizová komunikace Martin Maruniak Ostrava,

135 Co je krize? Krize je stav, který ohrožuje dobré jméno, nebo samotnou existenci. Krize je jakákoliv situace, která může vyvolat pozornost, narušit běžný chod, ohrozit pověst, vyvolat nečekanou reakci s potenciálem stát se soustem pro média. Krize je vážný incident, který ohrožuje bezpečí lidí, životní prostředí nebo dobré jméno výrobku či firmy/organizace.

136 Příklady krize zlé výsledky bádání konkurenční boj zneužití informací provozní nebo ekologická havárie stávka závažný pracovní úraz propouštění sexuální zneužívání korupční aféra kriminální čin...atd.

137 Nejzásadnější sdělení nejsou ta, o kterých si vy myslíte, že byste je měli říct, ale ta, která od vás lidé očekávají.

138 Pravidlo 3x3 Při formulaci sdělení je vhodné zodpovědět si 3 otázky: 3 nejdůležitější věci, které by publikum mělo vědět, 3 nejdůležitější věci, které by publiku chtělo vědět, 3 věci, které, pokud by byly zdůrazněny, by vedly k dezinformacím.

139 Princip 3x9x27 max. 3 klíčové sdělení max. 9 sekund Vincent T. Covello Center for risk communications max. 27 tištěných slov

140 Co je vlastně krize? Krize znamená časový bod, kdy se dění obrací Řecké slovo krisis vlastně znamená rozhodující obrat obrat k lepšímu, nebo horšímu Polaritní povahu krize prozrazují i znaky čínského písma pro krizi. Čínský výraz zní wei-ji

141 Každá komunikace je hrozbou i příležitostí současně!

142 Prostor na poslední otázku...

143 7 tipů pro perfektní vizuální prezentaci (mimo záznam) Martin Maruniak Ostrava,

144

145

146

147

148

149

150

151

152

153

154

155

156 Krungthep Bangala Trebuchet Andale mono

157

158

159

160

161

162

163

164

165

166

167

168

169

170

171

172 Děkuji za pozornost! Martin Maruniak Web:

173 Doporučená literatura

174 Doporučená literatura

175 Doporučená literatura

176 Doporučená literatura

177 Děkuji za pozornost! Martin Maruniak Web:

Prezentační dovednosti

Prezentační dovednosti Prezentační dovednosti Ing. Jaromír Procházka, Ing. Zdeněk Vokál Tento studijní text je určen pro potřeby účastníků projektu OPPA Další vzdělávání pedagogických pracovníků vyšších odborných škol v oblasti

Více

Aplikační vzdělávací program

Aplikační vzdělávací program Aplikační vzdělávací program Studijní dokumentace projektu Podpora nabídky vzdělávacích programů pro pracovníky veřejného sektoru Plzeňského kraje Registrační číslo: CZ.1.07/3.2.02/02.0012 Tento studijní

Více

Studijní materiály k e-learningovému kurzu Prezentační dovednosti

Studijní materiály k e-learningovému kurzu Prezentační dovednosti Studijní materiály k e-learningovému kurzu Prezentační dovednosti 2013 RENTEL a.s. Odborné praxe jsou realizovány v rámci klíčové aktivity Odborné praxe CS studenti VŠ projektu Budoucnost technických oborů

Více

Projekt Profese pro tebe, registrační číslo CZ.1.04/3.3.05/96.00149, je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České

Projekt Profese pro tebe, registrační číslo CZ.1.04/3.3.05/96.00149, je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České Projekt Profese pro tebe, registrační číslo CZ.1.04/3.3.05/96.00149, je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje

Více

Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 6: GRAFICKÉ MOŽNOSTI PC. Studijní opora

Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 6: GRAFICKÉ MOŽNOSTI PC. Studijní opora Vyšší odborná škola ekonomická a zdravotnická a Střední škola, Boskovice MODUL 6: GRAFICKÉ MOŽNOSTI PC Studijní opora Název projektu: Zkvalitňujeme cestu k poznání Číslo projektu: CZ.1.07/1.1.02/01.0143

Více

Projekt Efektivní komunikace cesta k úspěchu

Projekt Efektivní komunikace cesta k úspěchu Projekt Efektivní komunikace cesta k úspěchu Tento projekt je spolufinancován evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR Efektivní komunikace cesta k úspěchu Modul 2: Komunikace verbální a nonverbální

Více

Zlatá pravidla komunikace a obchodního jednání s klientem

Zlatá pravidla komunikace a obchodního jednání s klientem Zlatá pravidla komunikace a obchodního jednání s klientem Golden rules of communication and business negotiation with the client Bc. Jiří Šťastný Diplomová práce 2010 UTB ve Zlíně, Fakulta aplikované

Více

Aplikovaná informatika 1. Radek Němec

Aplikovaná informatika 1. Radek Němec Aplikovaná informatika 1 Radek Němec Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu Inovace studijních oborů na PdF UHK, reg.č. CZ.1.07/2.2.00/28.0036. Aplikovaná informatika 1 2 Základní informace o předmětu

Více

Základy komunikačních dovedností

Základy komunikačních dovedností Základy komunikačních dovedností nejen ústa mluví ing. mgr. hana janiková vzdělávací program v rámci projektu sám pro sebe, sám Za sebe! Získání Základních sociálních a profesních dovedností reg. č. cz.1.04/3.1.02/67.00044

Více

Možnosti rozvoje soft skills na Masarykově Univerzitě

Možnosti rozvoje soft skills na Masarykově Univerzitě Masarykova univerzita Filozofická fakulta Kabinet informačních studií a knihovnictví Možnosti rozvoje soft skills na Masarykově Univerzitě Bakalářská diplomová práce Autor práce: Monika Malečková Vedoucí

Více

METODICKÁ PŘÍPRAVA VÝUKY A TVORBY PREZENTACÍ S VYUŽITÍM MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ

METODICKÁ PŘÍPRAVA VÝUKY A TVORBY PREZENTACÍ S VYUŽITÍM MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ METODICKÁ PŘÍPRAVA VÝUKY A TVORBY PREZENTACÍ S VYUŽITÍM MODERNÍCH TECHNOLOGIÍ ZUZANA VÁCLAVÍKOVÁ CZ.1.07/2.2.00/29.0006 OSTRAVA, LEDEN 2013 Studijní opora je jedním z výstupu projektu ESF OP VK. Číslo

Více

Manažerské dovednosti a asertivita v praxi

Manažerské dovednosti a asertivita v praxi Vzdělávání pracovníků základních a mateřských škol městského obvodu Ostrava-Jih CZ.1.07/1.3.05/02.0051 Manažerské dovednosti a asertivita v praxi Autor studijního textu : Bc. Dalibor Bezecný Rok vydání:

Více

Příručka pro lektory motivačních kurzů a Job clubů

Příručka pro lektory motivačních kurzů a Job clubů Příručka pro lektory motivačních kurzů a Job clubů Příklady interaktivních technik a praktických cvičení Ing. Lenka Orgoníková a kol. Centrum vzdělávání a poradenství Chářovská 54 794 01 Krnov aklub@aklub.org

Více

Psychologické základy lidské komunikace

Psychologické základy lidské komunikace Ostravská univerzita v Ostravě Psychologické základy lidské komunikace učební text Karel Paulík Ostrava 2007 Recenze: Doc. PhDr. Evžen Řehulka CSc., Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity Brno Název:

Více

O autorovi. dvanáctileté praxe, pojmenoval Webová režie. Poznámka: Aktuální vydání této knihy naleznete na http://webovarezie.cz/kniha.

O autorovi. dvanáctileté praxe, pojmenoval Webová režie. Poznámka: Aktuální vydání této knihy naleznete na http://webovarezie.cz/kniha. O autorovi Ing. Michal Hudeček se dlouhodobě zabývá studiem chování lidí na internetu. Jeho firma Maintop Businesses pomohla rozjet již několik úspěšných internetových startupů (např. Rozečti.se - Nápad

Více

Prezentace, koncepty jejich tvorby a vyuţití v informačních procesech a ve školství. Tomáš Janů

Prezentace, koncepty jejich tvorby a vyuţití v informačních procesech a ve školství. Tomáš Janů Prezentace, koncepty jejich tvorby a vyuţití v informačních procesech a ve školství Tomáš Janů Bakalářská práce 2011 ABSTRAKT Prezentování je o poznávání nových konceptů tvorby, překonávání hranic,

Více

Kurz komunikačních a prezentačních dovedností

Kurz komunikačních a prezentačních dovedností Kurz komunikačních a prezentačních dovedností Studijní texty a pracovní listy Nataša Kužníková Gabriel Juchelka 2011/2012 Texty vznikly v rámci projektu Postilión projekt zvyšování kvality vzdělávání v

Více

Klíčové kompetence vedoucího pracovníka v procesu řízení školy Efektivní metody v řízení vzdělávacího procesu při uplatňování BOZP Zástupce ředitele

Klíčové kompetence vedoucího pracovníka v procesu řízení školy Efektivní metody v řízení vzdělávacího procesu při uplatňování BOZP Zástupce ředitele Klíčové kompetence vedoucího pracovníka v procesu řízení školy Efektivní metody v řízení vzdělávacího procesu při uplatňování BOZP Zástupce ředitele a personální práce Základní kompetence v hospodaření

Více

Komunikace a krizová komunikace. Autor: Martin Švihla

Komunikace a krizová komunikace. Autor: Martin Švihla Komunikace a krizová komunikace Autor: Martin Švihla 1 Obsah Obsah...1 1. Nástroje a cíle kurzu úvod pro lektory...3 1.1 Poznámka k textu... 4 2. O autorovi...4 3. Východiska...5 3.1 Komunikace... 5 3.2

Více

Podnikatelský záměr Práce s podnikatelským plánem

Podnikatelský záměr Práce s podnikatelským plánem Podnikatelský záměr Práce s podnikatelským plánem Výuka podnikatelství na UTB ve Zlíně Ing. Jiří Kučera, Ing. Martina Manová Zlín, září 2012 Používané ikony!? Cíle kapitoly Průvodce studiem Definice např.

Více

RODINA A ŠKOLA. bulletin Sdružení Linka bezpečí duben 2013. DĚTEM JE NEJVĚTŠÍM VZOREM SPOLEČNOST str. 7 8. Rozhovor s ředitelem základní školy.

RODINA A ŠKOLA. bulletin Sdružení Linka bezpečí duben 2013. DĚTEM JE NEJVĚTŠÍM VZOREM SPOLEČNOST str. 7 8. Rozhovor s ředitelem základní školy. bulletin Sdružení Linka bezpečí duben 2013 RODINA A ŠKOLA POMNĚNKOVÝ DEN 2013 str. 3. Aktuální informace o akci SLB, která se koná každý rok koncem května. I RODIČE OBČAS POTŘEBUJÍ POMOC str. 4. Rozhovor

Více

NECHTE SE INSPIROVAT POZNATKY O TOM, JAK BY MĚL UČIT A VYSTUPOVAT PROFESIONÁLNÍ LEKTOR.

NECHTE SE INSPIROVAT POZNATKY O TOM, JAK BY MĚL UČIT A VYSTUPOVAT PROFESIONÁLNÍ LEKTOR. UČITEL NEBO LEKTOR? ŘADU LET INSPIRUJEME UČITELE NAŠIMI LEKTORSKÝMI DOVEDNOSTMI A VŠÍM, CO S UČENÍM LIDÍ SOUVISÍ, OD VZHLEDU A POSTOJE U TABULE A PRÁCE S HLASEM AŽ PO POMŮCKY A METODY ZAPOJOVÁNÍ CÍLOVÉ

Více

Kultura a technika mluveného projevu

Kultura a technika mluveného projevu Kultura a technika mluveného projevu Inovace vzdělávacích programů dle požadavků podnikatelské praxe v rámci procesu stabilizace VOŠE Zlín reg. č. CZ.1.07/2.1.00/32.0038 Kultura a technika mluveného projevu

Více

UČEBNÍ TEXT Č. 5 MĚKKÉ DOVEDNOSTI PRO ÚSPĚŠNÉ VEDENÍ SOCIÁLNÍHO DIALOGU

UČEBNÍ TEXT Č. 5 MĚKKÉ DOVEDNOSTI PRO ÚSPĚŠNÉ VEDENÍ SOCIÁLNÍHO DIALOGU UČEBNÍ TEXT Č. 5 MĚKKÉ DOVEDNOSTI PRO ÚSPĚŠNÉ VEDENÍ SOCIÁLNÍHO DIALOGU 1 2 ODBORNÝ GARANT: PhDr. Miloslav Hrubý AUTOR TEXTU: PhDr. Miloslav Hrubý Učební text č. 5 v rámci projektu Posilování sociálního

Více

Manažerské dovednosti a vedení podniku

Manažerské dovednosti a vedení podniku OBSAH: PROGRAM SEMINÁŘE A ČASOVÝ HARMONOGRAM... 2 NÁMĚTY A POSTŘEHY ZE SEMINÁŘE... 3 MARKETINGOVÝ MIX... 4 PRINCIPY OBCHODNÍ KOMUNIKACE... 5 KOMUNIKAČNÍ MODEL... 5 STRUKTURA OBCHODNÍHO JEDNÁNÍ... 6 Model

Více

PSYCHOLOGIE 2 Klíčová slova

PSYCHOLOGIE 2 Klíčová slova PSYCHOLOGIE 2 Klíčová slova PhDr. Věra Strnadová, Ph.D. 1. KOMUNIKAČNÍ PROCES Sofistika - je-li někdo označen jako sofistikovaná osoba, pak to znamená, že je to člověk, který je výrazně orientován na formální

Více

Vytvořila: Lenka Dvořáčková

Vytvořila: Lenka Dvořáčková Jak uspět u přijímacího pohovoru Vytvořila: Lenka Dvořáčková Rozvojové a poradenské centrum Vysoká škola ekonomická v Praze nám. W. Churchilla 4 130 67 Praha 3 1 tel.: +420 224 095 630 fax: +420 224 095

Více

Lidé a jejich rozvoj KURZY A SEMINÁŘE LEDEN DUBEN 2014. 1. VOX a. s., Senovážné nám. 23, Praha 1, www.vox.cz Z D Ě L Á V

Lidé a jejich rozvoj KURZY A SEMINÁŘE LEDEN DUBEN 2014. 1. VOX a. s., Senovážné nám. 23, Praha 1, www.vox.cz Z D Ě L Á V Lidé a jejich rozvoj V Z D Ě L Á V Á N Í O T E V Í R Á X M O Ž N O S T Í KURZY A SEMINÁŘE LEDEN DUBEN 2014 1. VOX a. s., Senovážné nám. 23, Praha 1, www.vox.cz Vážení a milí klienti, dostáváte od nás nabídku

Více

Metodika poradenského programu KROK ZA KROKEM

Metodika poradenského programu KROK ZA KROKEM Metodika poradenského programu KROK ZA KROKEM Druhá šance CZ.1.04/5.1.01/77.00356 1 Obsah I. VSTUPNÍ MODUL... 4 1.1. Úvod celoživotní učení... 4 1.2. Dostupnost informací informační společnost... 5 1.3.

Více

VOLEBNÍ MANUÁL. vytvořeno ve spolupráci se společností

VOLEBNÍ MANUÁL. vytvořeno ve spolupráci se společností VOLEBNÍ MANUÁL vytvořeno ve spolupráci se společností Obsah Úvod 5 Nástroje politického marketingu ve volební kampani 6 Anna Matušková Volební sdělení a jeho příprava 13 Michal Novota Jaké nástroje ve

Více