Metodická príručka. k pracovným listom z biológie pre 7. ročník

Podobné dokumenty
16. Koľko litrov moču sa zmestí do močového mechúra

Tematický celok Obsahový štandard Výkonový štandard Prierezová téma

Zdravotná a sexuálna výchova. Mgr. Gabriela Marcinovová Martina Popaďáková

Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Predmet: Svet práce. Štátny vzdelávací program ISCED 2 Povinné hodiny 1 Počet hodín spolu podľa ŠkVP pre II. stupeň 1

Obehová sústava človeka

Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Metodický model BIOLÓGIA, 8. ročník ZŠ. 8. ročník základná škola 3. ročník gymnázium s osemročným štúdiom DEDIČNOSŤ A PREMENLIVOSŤ ORGANIZMOV

01 práca pri príprave jedál


Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Biológia. Biológia Nižšie sekundárne vzdelávanie. Názov predmetu. Stupeň vzdelania ISCED 2

Chemické výučbové programy k téme Atóm a jeho zloženie

UČEBNÉ OSNOVY školský vzdelávací program. PREDMET : ekológia. Charakteristika učebného predmetu

Charakteristika predmetu

Aktivizujúce úlohy k téme sacharidy

Školský vzdelávací program Základná škola Podvysoká 307

Tématicko - výchovné vzdelávacie plány

Človek a príroda. Chémia. Počet voliteľných hodín 0

Pivo. Návod na použitie PIVA. PaedDr. Vlado Zlatoš

VYHODNOTENIE ANONYMNÉHO DOTAZNÍKA ŽIAKOV V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI ZŠ s MŠ FRANCISCIHO V POPRADE ZA ŠK. ROK 2014/2015

Verifikácia a falzifikácia

Učebné osnovy. 1 Charakteristika predmetu. 2 Ciele vyučovacieho predmetu. 2.1 Kognitívne spôsobilosti

Aktivizujúce úlohy k téme tuky

Učebné osnovy. 0,5 hodina týždenne, spolu 16 vyučovacích hodín

NA ORAVE DOBRE, NA ORAVE ZDRAVO ALEBO ČO SI DOPESTUJEME, TO SI AJ ZJEME

1. Poznať a chápať život v prírodných celkoch a život organizmov v nich žijúcich.

Spojená škola, Nivy 2, Šaľa

Charakteristika predmetu

Základná škola, Októbrová 16, Valaská

Aplikácia čitateľských stratégií vo vyučovacom procese

UČEBNÝ PLÁN podľa Inovovaného školského vzdelávacieho programu. Základná škola J.C. Hronského, Krátka 2, Šaľa

HODNOTENIE SAJTOV. A. Vysvetlenie pojmov rozdelenie žiakov do skupín, dištančná a prezenčná

Učebné osnovy štátneho vzdelávacieho programu predmet: Svet práce

Učebné plány UČEBNÉ PLÁNY ŠKOLSKÉHO VZDELÁVACIEHO PROGRAMU

Testovanie 5. v školskom roku 2015/2016. Testovanie sa uskutoční 25. novembra 2015 (streda). Žiaci budú testy písať v nasledovnom poradí:

Základná škola s materskou školou, Motešice 77, Motešice

Rámcový učebný plán pre 4. a 8.,9. ročník v školskom roku 2017/2018

Aktivita 1.5: Zdravotná výchova 80 hodín

Tematický výchovno vzdelávací plán z fyziky pre 7. ročník A, B

Kritériá hodnotenia a klasifikácie žiakov ISCED 2

Prieskum vzdelávania o potravinách a výžive na základných školách Elektronické dotazovanie

Telesná a športová výchova

Prijímacie skúšky kritériá pre školský rok 2017/2018

1 hodina týždenne, spolu 33 vyučovacích hodín. Výstupy. (výstupný štandard) Žiak vie: - zhodnotiť vplyv človeka na prostredie organizmov,

Štruktúra učebných osnov vyučovacieho predmetu. Človek a príroda. siedmy. 5 rokov. denná. slovenský

Zmluva č. xx/2014/dv o duálnom vzdelávaní

Učebné osnovy vypracované na základe inovovaného Štátneho vzdelávacieho programu ISCED 1, schváleného 2015

CIEĽOVÉ POŽIADAVKY NA VEDOMOSTI A ZRUČNOSTI MATURANTOV Z EKOLÓGIE

1. Charakteristika učebného predmetu a jeho význam v obsahu vzdelávania

ŠkVP. Biológia 9. ročník vzdelávacie štandardy, učebný plán, učebné osnovy

HODNOTENIE SPOKOJNOSTI ŽIAKA

Učebné plány UČEBNÉ PLÁNY ŠKOLSKÉHO VZDELÁVACIEHO PROGRAMU

Stredná zdravotnícka škola sv. Bazila Veľkého, Kmeťovo stromoradie 1, Prešov

Rámcový učebný plán inovovaný pre 1. a 2. ročník a pre 5. a 6. ročník

ŠkVP. Biológia 7. ročník vzdelávacie štandardy, učebný plán, učebné osnovy

INFORMAČNÝ LIST ÚSPEŠNE ZREALIZOVANÉHO PROJEKTU

Plán práce. PK chémie, biológie a svet práce na šk. rok 2013/2014

Klasifikačný poriadok pre jednotlivé vyučovacie predmety

Špecifikácia testu. z matematiky. pre celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ v školskom roku 2016/2017

Školský rok 2016 / 2017

UČEBNÉ OSNOVY. Časová dotácia i-švp týždenne 2 hodiny, ročne 66 hodín Stupeň vzdelania ISCED 2

Podpora zdravia u 11 ročných detí na základných školách v Spišskej Novej Vsi

- vysvetliť správny postup poskytovania prvej pomoci, - orientovať sa v informáciách Krvácanie súvisiacich s ochranou života a Ochrana života

Ročník 7. ročník Predmet Biológia Školský rok 2014/2015 Tvorca materiálu Mgr. Milada Rajterová

Základné informácie. k papierovej forme testovania žiakov 5. ročníka ZŠ T September 2016

ŘÍZENÍ ORGANISMU. Přírodopis VIII.

ŠTÁTNY PEDAGOGICKÝ ÚSTAV BRATISLAVA DODATOK. ktorým sa mení

PROJEKTOVÉ VYUČOVANIE PROGRAMOVANIA WEBOVÝCH APLIKÁCIÍ

Charakteristika predmetu

Učebné osnovy z biológie

Vypracovaný podľa vzorového školského vzdelávacieho programu pre 2. stupeň ZŠ ISCED 2

Mechanická práca, energia a jej rôzne formy, výkon, premeny

Tematický výchovno-vzdelávací plán. z BIOLÓGIE. pre 7. ročník

Všeobecné kritériá hodnotenia žiakov z predmetov biológia, chémia, fyzika 2015/2016

Učebné osnovy. 1 Charakteristika predmetu. 2 Ciele vyučovacieho predmetu. 2.1 Kognitívne spôsobilosti

Základná škola, Ul. A. Felcána č.4, Hlohovec. Plán hospitačnej činnosti

Názov: Osmóza. Vek žiakov: Témy a kľúčové slová: osmóza, koncentrácia, zber dát a grafické znázornenie. Čas na realizáciu: 120 minút.

Stredná zdravotnícka škola, Veľkomoravská 14, Trenčín. Kód školy: KRITÉRIÁ PRIJÍMACIEHO KONANIA do 1. ročníka pre školský rok 2017/2018

Gymnázium Pierra de Coubertina, Námestie SNP 9, Piešťany IŠkVP 2017/18 Rámcový učebný plán pre 8 -ročné štúdium

Spracovaný v rámci projektu: E-learning vo výchovno-vzdelávacom procese Dopytovo - orientovaný projekt

Dadaizmus - náhodizmus

Učebné osnovy z prírodopisu pre 9.ročník ZŠ

Testovanie digitálnych učebníc Planéta vedomostí

Základná škola Školská 2 Michalovce

VESTNÍK MINISTERSTVA ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

Kritériá hodnotenia a klasifikácie v predmetoch občianska náuka, spoločenskovedný seminár, právo a politológia, psychológia a sociológia,

Špecifikácia testu. zo slovenského jazyka a literatúry a z maďarského jazyka a literatúry

ZŠ M. R. Štefánika Haličská cesta 1191/8, Lučenec. Školský vzdelávací program pre predmet. Športové hry

Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky. DODATOK č. 1. ktorým sa mení. RÁMCOVÝ UČEBNÝ PLÁN pre

pomôcť Vám pripraviť sa po funkčnej stránke na tehotenstvo (pre oboch partnerov)

Učebný plán pre študijný odbor mechanik elektrotechnik

Vplyv konzumácie ovocia a zeleniny na výskyt metabolického syndrómu u klientov poradne zdravia

Biológia. Kód a názov ŠKVP : Štátny vzdelávací program ISCED 2 Školský vzdelávací program pre 2. stupeň ZŠ

GEOGRAFIA. Vzdelávacia oblasť Človek a spoločnosť Stupeň vzdelania ISCED 2. Predmet Geografia Dĺžka štúdia 5-ročná

SYSTÉM HODNOTENIA ŢIAKOV 2011/2012

Tematický výchovno vzdelávací plán: Výchova k manželstvu a rodičovstvu (VMR)

ZÁKLADNÁ ŠKOLA, BEETHOVENOVA 11, NITRA INOVOVANÝ ŠKOLSKÝ VZDELÁVACÍ PROGRAM. Biológia. 5.ročník. Učebné osnovy PRE 2. STUPEŇ ZÁKLADNEJ ŠKOLY

Kostrovo- svalová sústava

SOŠ technická, Kukučínova 23, Košice

Transkript:

Metodická príručka k pracovným listom z biológie pre 7. ročník Autor: Mgr. Iveta Valentová Projekt: Premena tradičnej školy na modernú Škola: ZŠ Moskovská 2, Banská Bystrica Rok: 2010

Obsah 1. Úvod... 3 2. Metodické pokyny k práci s prezentáciou a pracovnými listami... 5 2.1. Prezentácia k téme - Tráviaca sústava 2.2. Témy vypracovaných pracovných listov a testov 2.3. Moţnosti vyuţitia pracovných listov 3. Metodológia práce s pracovnými listami na vyučovacích hodinách... 7 3.1. Samostatná práca ţiakov- vyhľadávanie informácií na internete 3.2. Overenie vedomostí ţiaka 4. Záver... 9 5. Prílohy ( kľúče správnych odpovedí )... 9 2

1. Úvod: PREDMET BIOLÓGIA Učebný predmet umožňuje rozvíjať a prehlbovať poznatky o živých organizmoch s dôrazom na vzájomné vzťahy organizmov a vzťahy k prostrediu, ako aj človeka k živým a neživým zložkám prostredia. Predmet je zameraný na chápanie živej a neživej prírody ako celku. Vedie k schopnosti triediť informácie a poznatky, využívať ich v praktickom živote, rozvíjať aktívny a pozitívny vzťah k prírode, k človeku a ochrane jeho zdravia. Učebný predmet biológia je koncipovaný tak, aby bolo možné čo najviac používať moderné didaktické formy, metódy a prostriedky, ktoré okrem maximálnej názornosti podporujú samostatnosť a kreativitu žiakov pri práci s informáciami a rozvíjajú schopnosť poznatky aj využiť. Dennodenne vchádza každý učiteľ do triedy s myšlienkou, ako dosiahnuť u žiakov, aby aktívne pristupovali k získavaniu vedomostí. Na to sú vhodné inovatívne metódy. Pracovné listy, prezentácia a testy boli vypracované v snahe zefektívniť metódy na vyučovacích hodinách a prehĺbiť zručnosti žiakov s IKT. 3

Všeobecné ciele predmetu: Zručnostné a postojové ciele a) Poznať a chápať život organizmov v prírodných celkoch b) Chápať základné biologické procesy vo väzbe na živé a neživé zložky prírody c) Poznávať živé organizmy a ich význam v prírode a pre život človeka d) Poznať základnú stavbu sústav orgánov stavovcov a človeka e) Rozvíjať poznatky o činnosti ľudského tela f) Osvojiť si základné princípy zdravého životného štýlu g) Vedieť vysvetliť podstavu javov v prírode h) Poznať zložky životného prostredia, ich vzájomný vzťah i) Viesť k schopnosti triediť informácie a osvojené poznatky a využívať ich v praktickom živote j) Rozvíjať zručnosti pri práci s prírodninami a pri terénnych pozorovaniach k) Pracovať v tíme l) Vedieť tvoriť projekty a mať schopnosť ich prezentácie Obsahový cieľ Na rôznych úrovniach ovládať základné poznatky z rôznych odvetví biológie (botaniky, zoológie, biológie človeka, genetiky, geológie, ekológie). Porozumieť prírodným javom, ktoré bežne sprevádzajú život človeka, poznať vývoj Zeme, priebeh geologických procesov a životné prostredie organizmov. Mať ucelenú predstavu o stavbe tela rastlín, húb a živočíchov. 4

2. Metodické pokyny k práci s prezentáciou a pracovnými listami 2.1. Prezentácia k téme: Tráviaca sústava. Moţnosti vyuţitia: a) motivácia ţiakov k preberaniu danej témy tráviaca sústava b) výklad nového učiva c) motivácia k osvojeniu základov racionálnej výţivy d) upevnenie učiva Didaktické prostriedky: dataprojektor, notebook, CD, premietacie plátno. Je na učiteľovi, v ktorej časti vyučovacieho procesu k téme tráviaca sústava prezentáciu vyuţije. 2.2. Témy vypracovaných pracovných listov a testov Koţa Oporná a pohybová sústava Tráviaca sústava Dýchacia sústava Obehová sústava Regulačné sústavy Zmyslové orgány Rozmnoţovacia sústava Test: Moje zdravie, obraz správneho stravovania Test: Zdravotné riziká uţívania drog 5

2.3. Charakteristika a ciele pracovných listov a testov Jednotlivé pracovné listy sa dajú využiť v rôznych fázach vyučovacej hodiny. Sú zamerané na aktívne učenie sa ţiakov pomocou IKT a zistenie vedomostí ţiakov z tematického celku Človek a jeho telo. Ku kaţdému pracovnému listu je vypracovaný kľúč správnych odpovedí. Testy sú zamerané na ochranu zdravia a správny ţivotný štýl. 2.4. Možnosti využitia pracovných listov: a) aktívne učenie sa ţiakov: - samostatná práca ţiakov spojená s vyhľadávaním informácií na internete - zápis získaných informácií do pracovných listov - prezentácia získaných informácií b) overenie osvojených vedomostí z daného učiva po prebratí tematického celku: a) doplnenie pracovného listu na počítači b) doplnenie pracovného listu písomne c) hodnotenie práce známkou 6

3. Metodológia práce s pracovnými listami na vyučovacích hodinách 3.1. Aktívne učenie sa žiakov vyhľadávanie nformácií na internete Metodický postup: a) oboznámenie ţiakov s typmi otázok: - moţnosť výberu odpovede a), b), c) - doplnenie vety - utvoriť dvojice pojmov ( napr: 1A, 2D, 3F ) - doplniť pojmy k obrázku - doplniť pojmy do tabuľky b) oboznámenie ţiakov s časovou dotáciou na vypracovanie: - pracovné listy: 30 minút c) zápis získaných informácií do pracovného listu v počítači ( práca vo dvojiciach ) d) prezentácie získaných informácií 3.2. Overenie vedomostí žiaka Ţiaci vypracujú pracovný list písomne do pripravených pracovných listov alebo na počítači v elektronickej forme. 7

Metodický postup: a) oboznámenie ţiakov s typmi otázok: - moţnosť výberu odpovede a), b), c) - doplnenie vety - utvoriť dvojice ( napr: 1A, 2D, 3F ) - doplniť pojmy k obrázku - doplniť pojmy do tabuľky b) oboznámenie ţiakov s časovou dotáciou na vypracovanie: - pracovné listy: 30 minút c) samostatná práca ţiakov d) spätná väzba o správnosti vyplnenia pracovných listov pomocou kľúča správnych odpovedí. e) klasifikácia podľa stupnice stanovenej učiteľom f) ústne vyhodnotenie úspešnosti a nedostatkov osvojených vedomostí ţiakov učiteľom 8

4. Záver Metodický materiál bol vypracovaný v súlade s učebnými osnovami nového Školského vzdelávacieho programu ISCED 2. 5. Prílohy: 4.1. Kľúče správnych odpovedí 9

Kľúč správnych odpovedí: Koža 1) koţa 1b 2) 7b 3) ochranná, termoregulačná, zásobná, sídlo zmyslových orgánov 4b 4) pigment, ochrannú, slnečnému 3b 5) koţné útvary 1b 6) bolesti, tlaku, tepla a chladu 4b 7) potné a mazové 2b 8) b) 1b 9) a) 1b 10) daktyloskopia 1b 11) 1 B, 2 C, 3 A 3b 12) mechanické, tepelné, chemické 3b 13) b) 1b 14) c) 1b 15) vodou, mydlovou vodou, roztokom sódy bikarbóny 3b 16) slnečné ţiarenie, opaľovacími krémami 2b 17) denne sa sprchovať, pouţívať toaletné mydlo, svoj vlastný uterák, denne pouţívať čistú bielizeň a ponoţky, pravidelné umývanie a česanie vlasov, strihanie nechtov, v prípade koţného ochorenia vyhľadať koţného lekára, otuţovanie vzduchom a vodou Hodnotenie: 43b - 38b... 1 37b - 32b... 2 31b - 22b... 3 21b - 13b... 4 12b - 0b... 5 spolu: 5b 43b 10

Kľúč správnych odpovedí: Oporná a pohybová sústava 1) kostra, svaly 2b 2) väzivo, chrupka, kosť 3b 3) 4b 4) dreni 1b 5) a) bielkoviny, vitamíny, pruţnosť b) vápnik, fosfor, pevnosť 4b 6) chrbtica, lebka, hrudná kosť, rebrá 4b 7) b) 1b 8) a) 1b 9) obr. stavec, jabĺčko, lopatka 3b 10) horná končatina dolná končatina 16b 11

11) c) 1b 12) vitamín D 1b 13) strednom, kladivko, strmienok, nákovka 4b 14) a) 1b 15) c) 16) hladké, priečne pruhované, svalovina srdca 3b 17) bielkoviny, glykogén 2b 18) kostrové svaly, svalovina srdca 2b 19) vnútorných orgánov 1b 20) c) 1b 21) a) 1b 22) c) 1b Spolu: 57b HODNOTENIE: 57b - 51b... 1 50b - 42b... 2 41b - 28b... 3 27b - 17b... 4 16b - 0b... 5 12

Kľúč správnych odpovedí: Tráviaca sústava 1) trávenie, vstrebávanie 2b 2) obr: 10b 3) enzýmy, ptyalín, cukry, pepsín, bielkoviny 5b 4) c) 1b 5) b) 1b 6) a) 1b 7) obr. 5b 13

8) 1d, 2c, 3f, 4a, 5e, 6b 6b 9) b) 1b 10) cukry, tuky, bielkoviny 3b 11) 1b, 2c, 3d, 4a 4b 12) c) 1b 13) vláknina 1b 14) farbivá, konzervačné a kypriace prostriedky, 3b 15) a) 1b 16) a) 1b 17) obezita, srdce, cievy, kĺby 4b 18) alergia, zápcha, hnačka, vredové ochorenie, 4b ţlčové kamene 19) c) 1b 20) jem pomaly, nie horúce ani studené jedlá, 6b stravujem sa pravidelne, jem pestrú stravu, dodrţiavam pitný reţim,jem dostatok ovocia a zeleniny spolu: 61b HODNOTENIE: 61b 55b...1 54b 46b...2 45b 30b...3 29b 17b...4 16b 0b...5 14

Kľúč správnych odpovedí: Dýchacia sústava 1) 60, 6, 6 3b 2) fotosyntéza 1b 3) kyslík, organické, energia, oxid uhličitý, voda 5b 4) 1. nosová dutina, 2. nosohltan, 3. hrtan, 4. priedušnica, 5. priedušky, 6. pľúca, 7. priedušničky, 8. pľúcne mechúriky, 9. pľúcne komôrky 9b 5) hrtane, chrupiek, štítna, ohryzok 4b 6) b) 1b 7) popľúcnica, pohrudnica 2b 8) vonkajšie prostredie a pľúca krv a bunky 4b 9) kyslíkový dlh 1b 10) a) 1b 11) nosovou, očistí, oteplí, zvlhčí 4b 12) tepelné elektrárne chemický, hutnícky priemysel ţelezničná a automobilová doprava domáce kúrenie 5b 13) fajčenie, nikotín, oxid uhoľnatý, decht rakovinotvorné látky 4b 14) zápal priedušiek a pľúc rakovina pľúc alergie oslabuje psychiku 4b 15) c) 1b 16) umelé 1b Hodnotenie: 50b - 45b... 1 44b - 37b... 2 36b - 25b... 3 24b - 15b.... 4 14b - 0b... 5 Spolu: 50b 15

Kľúč správnych odpovedí: Obehová sústava 1) srdce, cieva, krv, miazga 4b 2) prepravná, termoregulačná, obranná 3b 3) prívod ţivín, kyslíka do buniek,odstraňovanie odpadových látok pohlcujú cudzorodé látky (vírusy, baktérie ), zabezpečujú zráţanlivosť krvi, zabezpečuje rozpustnosť organických a anorganických látok 4) Jan Janský 1b 5) 0, A, B, AB 4b 6) osrdcovníku, chlopne, pulz (tep) 3b 7) tepny, ţily, vlásočnice 3b 8) aorta, tela, hornou, dolnou, ţilou, veľký, telový 7b 9) a) 1b 10) b) 1b 11) c) 1b 12) a) 1b 13) a) 1b 14) c) 1b 15) sedimentácia 1b 16) strieka, jasnočervená 2b 17) valí, tmavočervená 2b 18) a) fajčenie c) stres b) alkohol d) obezita 4b 19) infarkt, vysoký krvný tlak, upchatie ciev 3b 20) b) 1b 21) filtre, biele 2b 4b Spolu: 50b Hodnotenie: 50b - 45b... 1 44b - 37b... 2 36b - 25b... 3 24b - 15b... 4 14b - 0b... 5 16

Kľúč správnych odpovedí: Regulačné sústavy 1) hormonálna, nervová 2b 2) hormóny, do krvi 2b 3) hypofýza, štítna ţľaza, podţalúdková ţľaza, nadobličky, šuškovité teliesko, týmus, prištítne telieska, pohlavné ţľazy 8b 4) 7b 5) b) 1b 6) c) 1b 7) adrenalín 1b 8) dráţdivosť 1b 9) reflex 1b 10) neurón 1b 11) 4b 17

12) zápoj 1b 13) 1. zmyslová bunka 2. dostredivý nerv 3. ÚNS 4. odstredivý nerv 5. výkonný orgán 5b 14) mozog mozgové miecha miechové útrobné 5b 15) b) 1b 16) a) 1b 17) 1b, 2e, 3d, 4a, 5c 5b 18) sivá, biela 2b 19) c) 1b 20) 1b, 2c, 3a 3b Spolu: 53b HODNOTENIE: 53b 48b... 1 47b 39b... 2 38b 27b... 3 26b 16b... 4 15b - 0b... 5 18

Kľúč správnych odpovedí: Zmyslové orgány 1) a) 1b 2) receptory 1b 3) b) 1b 4) chuťové poháriky, sladká, slaná, kyslá, horká 5b 5) a) 1b 6) obr. 10b 7) c) 1b 8) obr. 10b 9) ţltá škvrna, čapíky, tyčinky 3b Spolu: 40b 10) b) 1b Hodnotenie: 11) b) 1b 40b - 36b... 1 12) c) 1b 35b - 30b... 2 13) a) 1b 29b - 20b... 3 14) škuľavosť, ďalekozrakosť, farbosleposť 3b 19b - 10b...4 9b - 0b... 5 19

Kľúč správnych odpovedí: Rozmnožovacia sústava 1) oplodneniu, spermie, vajíčka 3b 2) c) 1b 3) a) 1b 4) b) 1b 5) b) 1b 6) b) 1b 7) c) 1b 8) génov, chromozómoch 2b 9) a) 1b 10) menštruácia 1b 11) hormóny, puberta 2b 12) 9, tehotenstvo, zárodok, plod, placenta 5b 13) pôrodom 1b 14) interupcia, antikoncepciou 2b 15) kvapavka, syfilis, mykóza, AIDS 4b 16) AIDS 1b 17) puberta 1b 18) 1e, 2ch, 3k, 4h, 5a, 6i, 7a, 8d, 9b, 10c, 11j, 12f 12b Spolu: 41b HODNOTENIE: 41b 37b... 1 36b 30b... 2 29b - 20b... 3 19b 12b... 4 11b - 0b... 5 20

Vyhodnotenie testu: Moje zdravie, obraz správneho stravovania Keď prevládajú odpovede a Si zdravý. Máš správne stravovacie návyky a pravidelný reţim dňa. V tvojej strave prevládajú vitamíny a bielkoviny, čo je správne. Športom a pravidelnými vychádzkami do prírody si zdravie upevníš. Dbaj na pravidelný oddych! Keď prevládajú odpovede b Tvoja strava obsahuje menej vitamínov. Sú potrebné hlavne v zime a na jar, keď je zvýšená moţnosť nákazy. Mal(a) by si kozumovať viac ovocia a zeleniny. Viac športuj, choď do prírody a dodrţiavaj správny reţim dňa! Keď prevládajú odpovede c Tvoj organizmus nie je dostatočne zásobovaný vitamínmi. Nemáš správny reţim dňa. Mal by si jesť pravidelne, pestrú stravu bohatú na vitamíny, športovať a častejšie chodiť do prírody.zamysli sa nad svojimi stravovacími návykmi! Tvoja strava nech je Tvojím liekom Hypokrates 21

Kľúč správnych odpovedí: Zdravotné riziká užívania drog 1) A 2) N ( nie všetky sú správne ) 3) N ( nikto nevie, čo je príčinou alkoholizmu ) 4) N ( opitosť je dočasná strata kontroly nad správaním ) 5) A 6) N (ak vypije alkoholik čo len jeden pohárik, stratí kontrolu nad ďalším pitím, ľudia si vţdy o ňom myslia, ţe je alkoholik, dokonca aj keď nepije ) 7) A 8) A 9) A 10) N 11) N 12) N ( je stará 5000 rokov ) 13) A 14) N ( je to alkohol ) 15) A 16) A 17) N ( týka sa aj fyzickej stránky ) 18) A 22