Doporučení: stanovit si předem, kdo přebírá kompetenci za ošetřování dítěte v případě úrazu, kdo přebírá zodpovědnost za ostatní děti.

Podobné dokumenty
PaedDr. et Mgr. Hana Žáčková

Odpolední kurzy základní: začínají v týdnu od 16. září 2019

Intenzivní výcvik sociálních dovedností , Rekreační středisko Nová Louka

Školní projekt. Pohádka O koblížkovi

Plán práce školy pro šk. rok 2013/2014

Identifikace. Koncepce ZŠ - Mateřská a základní škola Raduška. Název školy: ZAČÍT SPOLU Základní škola a Mateřská škola Kadaň

Odpolední kurzy základní: začínají v týdnu od 18. září 2017

PROČ PRÁVĚ ZAČÍT SPOLU?

Hodnotící zpráva. Podpora a zkvalitnění nadstandardních aktivit školy

Projekt Odyssea,

ORGANIZACE ŠKOLNÍHO ROKU Mateřské školy Fantazie Voroněžská 5, Brno

Výtvarný kurz "Najdi prostor v prostoru" HARMONOGRAM

Klíčové kompetence (bližší popis jejich rozvíjení)

Třídní vzdělávací program

ORGANIZAČNÍ ZABEZPEČENÍ ŠKOLNÍHO ROKU 2015/2016

V úterý OTEVŘENO DO 13,00 HOD. ŠKOLENÍ PRVNÍ POMOCI

Moudrost předků promlouvá

Máte rádi sport? Adrenalin zábavu? Jedinečný adrenalinový zážitek v Českosaském Švýcarsku!

Příprava na vyučování Zeměpisu s cíli v oblastech MV a VMEGS

Metodická konference Jak vyučovat v terénu? ZŠ E.Beneše Lysice 8. června 2009

Plán práce Školní rok Hlavní úkoly vyplývají z koncepce rozvoje a řízení školy.

Plán práce školy Školní rok 2009/2010. MŠ Ostrožská Lhota

OD DO JE CDS MOTÝL UZAVŘENO. OTEVŘENO BUDE JIŽ

PŘÁTELSTVÍ A SPOLUPRÁCE NAPŘÍČ NÁRODNOSTMI

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR 2017 V KLUB(OVNĚ) LUNA

Jednodenní zážitkový kurz první pomoci pro LETNÍ DĚTSKÉ TÁBORY a ŠKOLY V PŘÍRODĚ

ŠKOLNÍ PLÁN MOBILITY 2017

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace

Příměstské tábory 2012

ZÁVĚREČNÁ ZPRÁVA K PROJEKTU

Den čtvrtý neděle 21. června 2015 Sloup v Čechách

Roční plán mateřské školy na školní rok 2011/2012

Plán na 13. týden ( listopadu 2018)

Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO

Název akce: JAK VYUŽÍVAT KRITICKÉ MYŠLENÍ PŘI PŘÍPRAVĚ LEKCÍ A PRACOVNÍCH LISTŮ

Akční plán školní rok (2011/2012) /13. Měsíc: Kdo: Plán: 5 zástupců ŽP ZŠ Chrast. Konference v Brně Květen. Tým ŽP

PROGRAM MENS SANA o.p.s. květen 2015

V pondělí nás překvapilo příjemné teplo, které s sebou přineslo i velké množství kaluží a mokré všechno, co namočit šlo.

PRÁZDNINY PLNÉ ZÁŽITKŮ

NEBOJÍM SE ŘÍKAT NE! Mateřská škola Klubíčko Grusova 448 Pardubice

Vendulka Burger Dílně C neutrální maskou, Učitelé hudební nauky Lektor Bc. Ondřej Tichý

PROGRAM MENS SANA o. s. září 2013

VÝROČNÍ ZPRÁVA O ČINNOSTI MATEŘSKÉ ŠKOLY VE ŠKOLNÍM ROCE 2007/2008

Provoz a vnitřní režim Mateřské školy Běleč

Dodatek k ŠVP ZV č. 4. Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání

Oznámkujte svou mateřskou školu 2016/2017

1 Škola Zřizovatel školy Spolupracující partneři Odpovědnost za následující úkoly je třeba vyjasnit s fórem školního areálu Přípravná fáze projektu

Střední škola, Základní škola a Mateřská škola Prostějov, Komenského 10. Vnitřní řád

PLAVECKÉ A SPORTOVNÍ SOUSTŘEDĚNÍ AURUM 2016

4. UČEBNÍ PLÁN. 4.1 I. stupeň ročník

Didaktický proces vzdělávání

15.6. jsme byli na výletě. Celý nám propršel, ale stejně to bylo fajn. Hrad Pernštejn náš útok vydržel.

flexibilní mosty v sociálních službách Ponton, občanské sdružení Prezentace činnosti

Vzdělávací seminář Jak sladit rodinu a zaměstnání

Projekt Odyssea,

The adventures of Hocus and Lotus

Mateřská školka Září ŠKOLKA, KDE SPOLEČNĚ ROSTEME.

VÝCHOVA K BEZPEČÍ V UČITELSKÉ PRAXI

Příprava na vyučovací hodinu. a její vyhodnocení. Upraveno podle: Jiří Tesař

Školní preventivní strategie rizikového chování pro období 2016/2021

EVROPSKÝ SOCIÁLNÍ FOND PRAHA & EU: INVESTUJEME DO VAŠÍ BUDOUCNOSTI. Ing. Lenka Zerzaňová ZŠ a MŠ Červený vrch Praha 6

Handicap není překážkou ve vzdělávání

Cíle projektu Žák vyjmenuje nejméně 6 živočichů žijících v lese a okolí, jejichž počet se mění se změnou klimatu.

PROGRAM MENS SANA o.p.s. říjen 2015

VARIANTA 1. Víkendový pobyt pro rodiče a děti. V ceně pobytu: ubytování, plná penze, program pro děti (doprovod rodiče u aktivit dětí nutný)

ZVYŠOVÁNÍ PROFESNÍCH KOMPETENCÍ PEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍKŮ ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ ZLÍNSKÉHO KRAJE

4. UČEBNÍ PLÁN. 4.1 I. stupeň ročník

Lyžařský zájezd žáků ZŠ Olešská, Praha 10

Česká školní inspekce Jihomoravský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Č. j. ČŠIB-9/11-B

Školní vzdělávací program školní družina

ROČNÍ PLÁN. Mateřská škola speciální, základní škola speciální a Praktická škola ELPIS. Příloha č. 1. Brno, Koperníkova 2/4. školní rok 2009/2010

Termíny třídních schůzek a konzultací ve školním roce 2019/2020

OBSAH PREZENTACE. Představení školy Záměr projektu Projekt Bezpečná škola na I. stupni ZŠ Aktivity na II. stupni ZŠ Proč se do projektu zapojit

Kurz španělštiny ve Valencii.

Nabízené programy a aktivity:

Těšíme se na Vás 1. září!

Mateřská škola Sluníčko Olomouc, o.p.s. Mateřská škola. Blahoslavova 2 Olomouc VÝROČNÍ ZPRÁVA. Školní rok 2011/12

Specifikace předmětu veřejné zakázky pro část A

ANGLIČT. Státní jazykovka Frýdek-Místek. Aktuální kurzy pro školní rok Dopolední kurzy:

CAUSA CARNIVORA 2D BESKYDSKÁ ZÁKOUTÍ 3D

Obsah. 4. Cílová skupina Instituce poskytující školení Typ získaného certifikátu... 8

Vnitřní řád školní družiny. Základní škola

Dolnobrannský zpravodaj. Rekonstrukce mostu u papírny

Mateřská škola Sluníčko Šumperk, Evaldova 25, příspěvková organizace Evaldova 25, Šumperk

Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO

Výroční zpráva za školní rok 2010/2011. Mateřská škola Brno, Mlýnská 27 Součást ZŠ a MŠ Brno, Křenová 21

TIMSS & PIRLS Školní dotazník. 4. ročník. Ústav pro informace ve vzdělávání Oddělení mezinárodních výzkumů Senovážné náměstí Praha 1

Projekt Odyssea,

KDO, CO, PROČ A JAK? Informace pro zaměstnance o podpoře studentů se specifickými potřebami. Středisko Augustin

Převzetí Domova sv. Moniky

ŠKOLNÍ PROGRAM ENVIRONMENTÁLNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ, VÝCHOVY A OSVĚTY

Příměstský tábor je určen pro všechny děti ve věku 5-11 let, které se rády zapojují do různých ať už známých či méně známých aktivit.

PROGRAM MENS SANA o.p.s. říjen Ve dnech probíhají Ostravské týdny pro duševní zdraví akce i viz samostatný plakátek

ZPRÁVY ZE ZÁKLADNÍ ŠKOLY ČESKÁ TELEVIZE V DOBŘÍKOVĚ

Nabídka pro žáky ZŠ

VLASTNÍ HODNOCENÍ MATEŘSKÉ ŠKOLY HUNTÍŘOV ZA ŠKOLNÍ ROK

Exkurze ve věznici. Prezentace výsledků anketního šetření. Praha dne 22. července 2015

Mgr. Lenka Bittmannová SPC při Národním ústavu pro autismus

Mezigenerační centrum TOTEM RDC připravilo pro své klienty na období 2015/2016 POHYBOVÉ AKTIVITY

Známe vítěze jubilejního ročníku Dětského činu roku! Dětský čin roku 2014 vyvrcholil slavnostním oceněním vítězů

Transkript:

ZHODNOCENÍ PRŮBĚHU ŠvP Pondělí Ráno, dopoledne: činnosti proběhly dle naplánovaného programu. výtvarné činnosti, dramatizace, předávání nových informací i skládání puzzle se vydařilo; část odpoledního programu byla ovlivněna úrazem prvňačky, jejímž ošetřováním byly zaneprázdněny dvě učitelky; přesto činnosti pokračovaly v souladu s rozvrhem. stanovit si předem, kdo přebírá kompetenci za ošetřování dítěte v případě úrazu, kdo přebírá zodpovědnost za ostatní děti. Večerní program: čtení příběhu proběhlo v klubovně kvůli snaze o lepší soustředění dětí, které byly po celodenním programu již unaveny; přesto některé děti nevnímaly informace o přesném postupu při pálení hříchů (měly přicházet a sedat si s napsanými hříchy kolem ohně, k pálení mělo dojít společně; děti však vhazovaly hříchy hned při příchodu k táboráku, nečekaly na ostatní, bylo porušeno pravidlo nemluvení); více si pohlídat rozmístění dospělých a dohled při plnění úkolu, aby nedošlo k narušení atmosféry; bylo vypuštěno čtení večerní pohádky (stačilo čtení úryvků z knihy M. Morganové). Úterý Ráno:

osvědčila se scénka dětí k zopakování předchozího dne i společné psaní deníků (přínosné bylo také zadat psaní deníků dětem, které se z vážných důvodů neúčastnily ŠvP); část Totemy výborně technicky připravena; nebezpečné místo v terénu pohotově zabezpečeno dozorem tří dospělých (hrazení, které děti podbíhaly); hledání živočichů s podobnými vlastnostmi, jako mám já, bylo přesunuto do odpoledního klidu, kdy si měl živočicha každý nakreslit; společná prezentace po odpoledním klidu v rámci skupiny. průběh aktivit na stanovištích přesně dle programu. pro únavu dětí odložen společný koncert z vyrobených nástrojů, proběhla rovnou diskotéka. připravit děti předem na rozdílné časové ukončení diskotéky pro mladší a starší žáky, předejít tak bouřlivým negativním emocím některých dětí; pohlídat si jasnější předběžnou domluvu o tom, kdo bude vést které stanoviště (nejlépe společná schůzka všech dospělých ještě před ŠvP, tedy včetně pedagogických asistentů). Středa Ráno, dopoledne, odpoledne: výborný časový odhad ranního programu i celého výletu; promyšlený a perfektně zkoordinovaný program výletu; osvědčilo se ohledání si trasy stezky odvahy v jeskyni Podkova všemi dospělými v předstihu, společné posouzení míry nebezpečí a stanovení strategie absolvování celé trasy s dětmi (v náročném terénu a tmě děti zažily pocity dobrodružství, vlastní zodpovědnosti za sebe i druhé, bylo nutné spolupracovat ); vhodně zařazena návštěva občerstvení na konci celého výletu. uskutečnění koncertu z vyrobených nástrojů (přesunuto z úterý); výborná aktivita pro rozvoj tvořivosti dětí, měla by se zařazovat častěji; děti ocenily možnost vypůjčit si profesionální netradiční rytmické nástroje a obohatit tak svůj koncert; poprvé čtení z knihy Pohádky z klokaní kapsy.

počítat s náročnou přípravou, nutný delší časový úsek pro nácvik koncertu ve skupinách; nutná přítomnost a pomoc dospělých při nácviku koncertu ve skupinách; zvážit ukázku koncertu předem pro lepší představu; ujasnit si choreografii koncertu předem (v kruhu, v půlkruhu, ). Čtvrtek Dopoledne: přidáno jedno stanoviště skupiny zde prezentovaly zvládnutí vyplnění pracovních listů z výletu do Mladečských jeskyní (ze středy); všechna stanoviště se líbila, organizačně náročné bylo především stanoviště drátkování a výroby hůlek, kde se děti velmi rychle střídaly (zvážit pouze jedno stanoviště místo těchto dvou, kde budou dvě dospělé osoby). podařilo se vést každou skupinu jinam, všechny se šťastně vrátily; každý dospělý si kreativně přizpůsobil průběh cesty dle terénních podmínek, času a složení skupiny; děti ocenily delší osobní volno, kdy měly možnost sportovních aktivit a dokončení výrobků z dopoledního programu. osvědčilo se začít večer táborákem; výborný byl nápad učitelky propojit děj knihy se skutečným současným životem prostřednictvím vyprávění o své kolegyni z mezinárodní školy, která patří mezi původní domorodé obyvatele Nového Zélandu (vyprávění o jejím životě na Novém Zélandu, v Austrálii i ČR, následná beseda s dětmi, kdy měly možnost ptát se na vše, co je zajímá);

průběh LUMINISCENCE a odhalování talentů byl silným zážitkem pro většinu dětí i dospělé; atmosféru velmi umocnila zvolená hudba australských domorodců Rainforest. příště se pokusit v podobném prostředí psychicky připravit na rušivé elementy (přijíždějící a odjíždějící auta, cizí hosté), popř. znovu zvážit místo (a trasu vedoucí k tomuto místu) pro aktivitu, kdy je třeba zachovat intimní prostředí. Pátek Dopoledne: dle programu proběhly scénky shrnující předchozí den, psaní do deníků; z časových důvodů se neuskutečnilo psaní dopisu domorodcům; vernisáž proběhla jako veřejná výstava prací dětí po návratu za školy v přírodě v ZŠ Droždín na zahradní slavnosti k ukončení školního roku 30.6.2005. při společném hodnocení zvážit střídání dospělých při hodnocení jednotlivých dnů (pro jednoho dospělého velmi obtížné jak hlasově, tak psychicky udržet poslední den pozornost dětí, které jsou unavené a myslí na návrat domů). po sbalení a vyklizení pokojů se osvědčilo přesunout se s dětmi na odlehlejší prostranství louky, kde byl ideální prostor pro poslední osobní volno dětí před příchodem rodičů (přehledné místo nerušené cizími návštěvníky, velká možnost sportovního vyžití dětí s přinesenými sportovními pomůckami, dostatek stínu i sluníčka ). Shrnutí Celkově se velmi vydařilo: naplnit cíle projektu Cesta za dobrodružstvím ; vybrat z knihy Poselství od protinožců důležité úryvky, jejichž prostřednictvím byly naplněny cíle ŠvP; připravit takový program, který dětem umožnil prožít si příběh M. Morganové na vlastní kůži a získat tak hluboké zážitky a cenné zkušenosti; celkově výborně sladit jednotlivé aktivity do smysluplného celku, zarámovaného krásným příběhem. Reakce dětí a množství informací, které si dokázaly zapamatovat, svědčí o tom, že příběh složený z úryvků knihy Poselství od protinožců většinu z nich velmi zaujal. Předávání poznatků prostřednictvím vlastního prožití si vybraných epizod z knihy se ukázal jako

efektivní metoda pro pochopení určitého problému a vcítění se do situace. Velmi cenné byly diskuze následující po některých aktivitách, kdy jsme si mohli společně povídat o vlastních pocitech, myšlenkách a názorech. Několik dětí po návratu ze školy v přírodě zatoužilo přečíst si knihu celou.