MgA. Ivana Honsnejmanová



Podobné dokumenty
Zkoumáme rozmanitosti přírody v terénu. MgA. Ivana Honsnejmanová

RNDr. Milan Šmídl, Ph.D. Co je to BOV?

PROČ PRÁVĚ ZAČÍT SPOLU?

Voda z kohoutku, voda v krajině II. - BOV. Ing. Lenka Skoupá

BADATELSKY ORIENTOVANÁ VÝUKA MATEMATIKY NA 1. STUPNI ZŠ

Badatelsky orientovaná výuka. na 1. stupni ZŠ

Model učení E-U-R. Ing. Lenka Skoupá

Cesta do školy. PhDr.FilipRoubíček,Ph.D.,Praha

VÝUKOVÉ METODY A FORMY V ZEMĚPISE

Jak máme pečovat o svůj zrak? Je můj zrak v pořádku? ZŠ Vsetín, Rokytnice 436

VYUČOVACÍ PROCE S A JEHO FÁZE

Tento materiál byl vytvořen v rámci projektu. Inovace studijních oborů na PdF UHK reg. č. CZ.1.07/2.2.00/

Želvy v úzkých. Autor lekce: Marta Chludilová, ZŠ Dubňany. Cíl lekce : Žák pracuje podle kroků badatelsky orientované výuky

CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU FYZIKA ( čtyřleté studium a vyšší stupeň osmiletého gymnázia)

Přírodní školní zahrady, pěstitelství, chovatelství (Úvod do pěstitelských prací a chovatelství)

Kuba v obrazech - Největší ostrov Karibiku

Dodatek č.3 k III. dílu ŠVP. Doplnění osnov předmětu Literární dílna Úprava učebního plánu pro osmiletý obor studia

Příklad dobré praxe XXI

Formy vyučování biologii hodina základního typu laboratorní cvičení terénní cvičení exkurze projektové vyučování

Projekt Badatelé.cz. Podpora badatelských aktivit žáků základních škol v ČR CZ.1.07/1.1.00/ Sdružení TEREZA

Výchovné a vzdělávací strategie

Vzdělávání pro efektivní transfer technologií a znalostí v přírodovědných a technických oborech (EDUTECH CZ1.07/2.3.00/ )

Cizí jazyk. Předmět: Další cizí jazyk ( anglický jazyk, německý jazyk)

6.31 Přírodovědná praktika

Charakteristika předmětu BIOLOGE

UČEBNÍ OSNOVA PŘEDMĚTU

MOŽNÉ OČEKÁVANÉ VÝSTUPY PRO ROZVOJ ČG

UČEBNÍ OSNOVA PŘEDMĚTU

Formy vyučování biologii. hodina základního typu laboratorní cvičení terénní cvičení exkurze projektové vyučování

CHARAKTERISTIKA. VZDĚLÁVACÍ OBLAST VYUČOVACÍ PŘEDMĚT ZODPOVÍDÁ VOLITELNÉ PŘEDMĚTY SEMINÁŘ Z PŘÍRODOPISU Ing. Tereza Jechová

Kurz DVPP. Žádost o akreditaci DVPP Vzdělávací program,,dobrodružné výpravy za přírodovědnými pokusy na ZŠ

Využití přírodovědného pokusu na 1. stupni ZŠ z pohledu učitelů z praxe výzkumná sonda. Ondřej Šimik

V tomto předmětu budou učitelé pro utváření a rozvoj klíčových kompetencí využívat zejména tyto strategie:

INFORMAČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ. Aktivity knihovny a spolupráce se školami.

Organizace výuky a výukové strategie. Školní pedagogika - Teorie vyučování (didaktika) KPP 2015

6.34 Společenskovědní seminář

Podpora pregramotností v předškolním vzdělávání CZ /0.0/0.0/16_011/

Dodatek k ŠVP ZV č. 1

Úvod 11 I. VÝZNAM PSYCHOLOGIE VE VZDĚLÁVÁNÍ, SOUVISLOST SE VZDĚLÁVACÍMI TEORIEMI A CÍLI

Předpověď počasí. Cíle lekce tematické / obsahové. Cíle lekce badatelské. Motivace. Kladení otázek

4. UČEBNÍ PLÁN. 4.1 I. stupeň ročník

Charakteristika vyučovacího předmětu

Školní vzdělávací program základního vzdělávání Hlava je jako padák, funguje jen, když je otevřená.

DIDAKTIKA PRÁCE S ICT V MŠ. Mgr. Daniel Janata daniel.janata@seznam.cz

UČEBNÍ OSNOVY. 1 Seminář z pracovního práva v anglickém jazyce. Charakteristika předmětu

4. UČEBNÍ PLÁN. 4.1 I. stupeň ročník

METODICKÉ LISTY. výstup projektu Vzdělávací středisko pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Sokolově

Autodiagnostika učitele

Cíle projektu Žák vyjmenuje nejméně 6 živočichů žijících v lese a okolí, jejichž počet se mění se změnou klimatu.

1 OTÁZKY OBSAHOVÉHO RÁMCE (W) Oblast A: Čemu ve výuce věřím, jaká mám východiska? A1/1 Jak se ve výuce odráží skutečnost, že je každý žák jiný?

Konverzace v anglickém jazyce

Německý jazyk. Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu (specifické informace o předmětu důležité pro jeho realizaci)

6.25 Přírodovědný seminář volitelný předmět

5.1.7 Informatika a výpočetní technika. Časové, obsahové a organizační vymezení. ročník hodinová dotace

Didaktika odborných předmětů. Výukové metody ve výuce odborných předmětů

12 Tepelná čerpadla zažívají renesanci Metodický list

Seminář z chemie

Měření délky. Cíle lekce. Motivace 5 MINUT. Formulace otázek 5 MINUT. Formulace hypotézy 5 MINUT. Pomůcky

Příprava učitele na výuku

Změna pro Školní vzdělávací program oboru vzdělání L/51 Podnikání - ŠVP platné od

Eko - Enviro. 1 Globální výchova. 2 Environmentální výchova

Vzdělávací aktivity ve vzdělávání

METODICKÝ LIST K TECHNICKÉMU KROUŽKU:

Jak změřit výšku stromu v nerovném terénu

UČEBNÍ OSNOVY ZŠ M. Alše Mirotice

Příprava na vyučovací hodinu. a její vyhodnocení. Upraveno podle: Jiří Tesař

MISTROVSKÁ ÚROVEŇ PRÁCE UČITELE

SEKCE IVU SDRUK. Činnost sekce

Téma: Elektrický proud, elektrické napětí, bezpečné zacházení s elektrickými spotřebiči

Využití aktivizačních metod ve výuce na střední škole s důrazem na společenské vědy. Blok: Ucelený přehled aktivizačních metod

M E T ODICKÝ LIST K R E A T I V I T A A M Ó D N Í T R E N D Y H/01 Kadeřník. Obor: Odborný výcvik. Předmět: Třetí.

Název akce: JAK VYUŽÍVAT KRITICKÉ MYŠLENÍ PŘI PŘÍPRAVĚ LEKCÍ A PRACOVNÍCH LISTŮ

Debatování napříč osnovami. Výměna zkušeností s realizací projektů OP VK Praha, 16. ledna Petr Kouba

METODICKÝ LIST LEKCE

ÚVOD Didaktika fyziky jako vědní obor a jako předmět výuky v přípravě učitelů F Prof. RNDr. Emanuel Svoboda, CSc.

MOTIVACE STUDENTŮ K AKTIVNÍ ODBORNÉ ELEKTRONICKÉ DISKUSI

Informační a komunikační technologie

Charakteristika lidské práce. Pracoviště Pracovní prostředí Pracovní prostředky Objekty a produkty práce. Charakter pracovní činnosti

MODUL 1: ŽÁK SE SPECIÁLNÍMI VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI - (žák s LMP, poruchou autistického spektra, se zrakovým a sluchovým postižením)

6.30 Ekologický seminář

PROCESY UČENÍ. Hana Schenková, Alena Jabůrková 2018

Tabulka přípravy učební jednotky (lekce)

Co skrývají pupeny stromů?

Metodologie práce dětí a mládeže na vědeckých a technických projektech

Projekt Učitelem moderně a odborně podpora učitelského vzdělávání na FP TUL, reg. číslo: CZ /0.0/0.0/16_038/

Akreditované programy 2 5 programů

NÁŠ SVĚT. Tematické okruhy: 1. Místo, kde žijeme dopravní výchova, praktické poznávání školního prostředí a okolní krajiny (místní oblast, region)

PROJEKT. Volba povolání (vzdělávací obsah Svět práce) Učitelé předmětu Svět práce a Výchovy k občanství v 8. ročníku. 3. čtvrtletí 8.

Didaktika odborných předmětů- testové otázky

CLIL ZÁKLADNÍ ŠKOLA, MATICE ŠKOLSKÉ 3, ČESKÉ BUDĚJOVICE

Charakteristika předmětu

CHARAKTERISTIKA VZDĚLÁVACÍ OBLAST VYUČOVACÍ PŘEDMĚT ZODPOVÍDÁ INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE

Nové státnice a pojetí didaktiky dějepisu (platné od 2019/2020)

Měření přírůstku/úbytku obvodu stromů

Vyučovací předmět:: Fyzikální praktika. A. Charakteristika vyučovacího předmětu. a) Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu

ŠVP Základní školy Vidče 2. stupeň Vzdělávací oblast Informační a komunikační technologie

ORGANIZAČNÍ FORMY VÝUKY

Předmět je vyučován jako samostatný volitelný předmět v 9. ročníku jednou hodinou týdně z disponibilní časové dotace. Výuka probíhá v odborné učebně

Informační technologie

6. HODNOCENÍ ŽÁKŮ A AUTOEVALUACE ŠKOLY

Transkript:

Badatelská výuka ve vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět MgA. Ivana Honsnejmanová Vzdělávání pro efektivní transfer technologií a znalostí v přírodovědných a technických oborech (CZ.1.07/2.3.00/45.0011) TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY.

Časový rozsah, metody práce a náplň kurzu BOV 6 vyučovacích hodin ppt prezentace rozbor videí a fotodokumentace analýzy vybraných metod společné diskuze praktické aktivity

Anotace: Kurz seznámí učitele 1.st. ZŠ sbadatelsky orientovanou výukou, vybranými metodami práce, plánováním a organizací takového typu výuky. Představí možnosti zařazení badatelské výuky do ŠVP pro základní vzdělávání na 1.stupni ZŠ. Učitelé 1.st. ZŠ si prakticky vyzkouší metody badatelsky orientované výuky a seznámí se s metodikou vedení takových hodin. Lektorka kurzu představí videoukázky příkladů dobré praxe výuky a pracovních listů. Učitelé obdrží metodický materiál k výše uvedené problematice. Důraz je kladen na rozvoj dovedností a kompetencí učitele, který se bude tomuto tématu věnovat.

Základní principy badatelsky orientované výuky

Základní principy BOV Definice BOV Badatelský cyklus Jednotlivé kroky BOV (motivace, přemýšlení o tématu, kladení otázek, výběr výzkumné otázky, formulace hypotézy, plánování a příprava pokusu, provedení pokusu, formulace závěrů, návrat k hypotéze, hledání souvislostí, prezentace výsledků, kladení nových otázek) Etapy lekce podle konstruktivistického pojetí

Definice BOV Je jednou z účinných aktivizujících metod problémového vyučování. Vychází z konstruktivistického přístupu ke vzdělávání. Učitel nepředává učivo výkladem v hotové podobě, ale vytváří znalosti cestou řešení problému a systémem kladených otázek. (Papáček, 2010, s. 146).

Badatelský cyklus Praktická aktivita

Jednotlivé kroky BOV 1.část motivace, přemýšlení o tématu, kladení otázek, výběr výzkumné otázky, formulace hypotézy,

Jednotlivé kroky BOV 2.část plánování a příprava pokusu, provedení pokusu, formulace závěrů, návrat k hypotéze, hledání souvislostí, prezentace výsledků, kladení nových otázek

Další principy BOV Postavení žáků a lektorů v BOV Vliv BOV na rozvoj žáků a jejich badatelské dovednosti Mozkově-kompatibilní učební prostředí pro BOV (bezpečné prostředí, spolupráce, smysluplný obsah, obohacené prostředí, možnost výběru, okamžitá zpětná vazba, přiměřený čas, dokonalé zvládnutí)

Postavení žáků a lektorů v BOV Žák = vědec, je aktivním účastníkem vzdělávacího procesu. Učitel = průvodce, provádí žáky výzkumem, plánuje, volí metody tak, aby se zapojili všichni žáci, klade takové otázky, které podporují myšlení.

Vliv BOV na rozvoj žáků a jejich badatelské dovednosti Cíl BOV: Žák, který umí vyhledávat informace, třídit je a přezkoumávat, přemýšlet nad příčinami a důsledky faktů, formulovat otázky, stanovovat a atestovat hypotézy. Žák, který umí navrhnout a zvolit metodu řešení problému, připravit a provést experiment, zaznamenat výsledky experimentu, analyzovat je a shrnout. Žák, který umí diskutovat, vymýšlet argumenty, vyvozovat závěry a zobecňovat je. Žák, který umí poznatky sdělovat ostatním, umí vytvářet grafy, obrázky, prezentace i články.

Mozkově-kompatibilní učební prostředí pro BOV bezpečné prostředí, spolupráce, smysluplný obsah, obohacené prostředí, možnost výběru, okamžitá zpětná vazba, přiměřený čas, dokonalé zvládnutí

Videoukázky dobré praxe

Příklady z praxe Videoukázky dobré praxe BOV pro ZŠ Videoukázky k posouzení a rozboru Reflexe kvideoukázkám a zpracovaným pracovním listům

Psychologické zvláštnosti žáků

Psychologické zvláštnosti žáků Psychologické zvláštnosti žáků mladšího školního věku Zaměření na odlišnosti Ukázky pracovních listů pro různé věkové kategorie

Příprava na hodinu BOV

Příprava na hodinu BOV Seznámení s osnovou metodického materiálu pro badatelsky orientovanou výuku Příprava pomůcek Zásady pracovních listů Analýza silných a slabých stránek metodik a pracovních listů

M-E-U-R Motivace Evokace Uvědomění Reflexe

Motivace Role žáka Na začátku žák naslouchá učiteli. Ten by měl volit takovou vstupní motivaci, která žáka nebo žáky zaujme a podnítí vnich touhu bádat. Žák sám nebo ve skupině pracuje na zadaném úkolu nebo jeho části. Na začátku přemýšlí o tématu a snaží se formulovat, co už o něm ví zminulosti, propojovat učivo zjiných hodin, literatury, atd. Poté se obrací na své spolupracovníky, spolužáky nebo vyhledává informace vknihách nebo na internetu. Snaží se získané informace třídit na věrohodné a nevěrohodné, třídit do skupin dle tématu, atd. Znovu zvažuje, co už o tématu věděl a co se dozvěděl nového a snaží se zformulovat výzkumnou otázku. Role učitele Vmotivační části se učitel snaží zaujmout žáky a strhnout je pro bádání na určitém problému. Pomocí různých metod, např. příběhů, pohádek, křížovek, filmů, zajímavých článků, atd. se jim snaží přiblížit dané téma.

Evokace Role žáka Vevokační části žák stále přemýšlí o tématu, vyhledává informace, diskutuje sostatními žáky a získává určitý základ vědomostí, na jehož podkladě formuluje svoji hypotézu domněnku. Protože už o daném tématu něco ví, tak zkouší odhadnout, zda se domněnka naplní nebo vyvrátí. Role učitele Učitel se snaží podporovat žáky v jejich práci. Vytváří jim podnětné prostředí a dbá na to, aby byla domněnka formulována v rámci daných zásad.

Uvědomění Role žáka Žák sám nebo ve skupině ověřuje domněnku. Může tak učinit různým způsobem. Často to bude za pomocí určitých pomůcek, pokusů, konzultací s odborníky atd. Ověřuje domněnku (hypotézu) různými způsoby studuje informace kdanému tématu, konzultuje sodborníky, realizuje vlastní pokusy. Do pracovních listů nebo tabulek zapisuje získané výsledky. Porovnává si výsledky sostatními a formuluje své závěry. Role učitele Sleduje práci žáků, dává jim pomůcky a pomáhá při plánování i jednotlivých krocích pokusu. Podporuje je vpráci. Dohlíží na bezpečnost žáků.

Reflexe Role žáka Žák prezentuje své výsledky, formuluje své závěry, zda se domněnka potvrdila nebo vyvrátila. Reflektuje svou práci a spolupráci sostatními spolužáky. Snaží se propojit získané výsledky se životem a zobecnit je. Představuje zdroje svých informací, postupy, a diskutuje se svými spolužáky. Formuluje nové otázky, které ho napadají. Role učitele Ověřuje, zda žáci rozumí tématu. Hlídá, zda se žáci vrací ke své původní hypotéze a zda dobře formulují závěry, zda se hypotéza potvrdila nebo vyvrátila. Učí žáky pracovat schybou. Shrnuje výsledky a zobecňuje je. Vede žáky ksebehodnocení a hodnocení. Snaží se je stále podporovat vbadatelské činnosti.

Pracovní list Tvůrce pracovního listu musí brát v potaz věk žáka a pracovní list připravit na míru pro každý ročník zvlášť. Důležité je udržení pozornosti žáka. Pro žáky prvního stupně je vhodné pracovat více sobrázky, fotografiemi, kvízy, křížovkami a používat méně textu. Ani při tvorbě pracovních listů nesmíme zapomenout na motivaci. Žák by měl mít chuť pracovní list zpracovat.

Pracovní list by měl obsahovat jasný a přehledný text, jasná zadání úkolů. Dále, jak už bylo řečeno, obrázky, fotografie, dále grafy, nákresy schémat, prostor musí být na zapisování a zakreslování výsledků bádání žáky.

Doporučuje se rozdělení : cca 1/3 text cca 1/3 obrázky cca 1/3 prostor pro práci žáků

Ukázka přípravy na hodinu Metodický list - Podmínky klíčení semínka fazole dle MEUR z praxe Pracovní list pro žáky - Podmínky klíčení semínka fazole

Vesmírná odyssea

Vesmírná odyssea Metodika přípravy vyučovací hodiny a pracovního listu pro výuku dle badatelsky orientované výuky ukázková lekce Vesmírná odyssea: sluneční soustava model měření vzdáleností planet práce střífázovými kartami vesmírné planety Metodika vedení vyučovací hodiny dle badatelsky orientované výuky - ukázková lekce Vesmírná odyssea

Planeta Země jako stavebnice

Planeta Země jako stavebnice Metodika přípravy vyučovací hodiny a pracovního listu pro výuku dle badatelsky orientované výuky ukázková lekce Planeta Země jako stavebnice stavba Země, vrstvy Země model stádia vývoje Země didaktické hry, pracovní listy podmínky života na Zemi -didaktické hry, pracovní listy Metodika vedení vyučovací hodiny dle badatelsky orientované výuky - ukázková lekce Planeta Země jako stavebnice Metodika hodnocení vyučovací hodiny Skupinová diskuse

Vybrané metody práce používané v Kritické myšlení ( myšlenkové mapy, kmeny a kořeny, pětilístek, I.N.S.E.R.T., atd.) Kooperativní učení ( rozdělování do skupin, hodnocení, sebehodnocení) Činnostní učení Práce s chybou BOV

Závěrečné shrnutí práce Vypracování metodického materiálu a pracovních listů podle principů BOV se zaměřením na vybranou cílovou skupinu žáků ( Práce v týmech) pro další rozvinutí tématu Vesmírná odyssea nebo Planeta Země jako stavebnice. Prezentace vypracovaných metodických materiálů a pracovních listů

Literatura PAPÁČEK, M (ed.) Didaktika biologie v České republice 2010 a badatelsky orientované vyučování. České Budějovice: Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity, 2010a. ISBN 978-80-7394-210-6. PAPÁČEK, M. Badatelsky orientované přírodovědné vyučování cesta pro biologické vzdělávání generací Y, Z a alfa? SCIED, roč. 1, no.1, 2010b, pp.33-49, přístupné on line http://www.scied.cz/default.aspx?clanekid=330&porzob r=1&polozkaid=12

VOTÁPKOVÁ, D., VAŠÍČKOVÁ, R., SVOBODOVÁ, H., SEMERÁKOVÁ, B. (ed.) Badatelé.cz: Průvodce pro učitele badatelsky orientovaným vyučováním. Praha: Sdružení TEREZA, 2013a. ISBN 978-80-87905-02-9. VOTÁPKOVÁ, D., VAŠÍČKOVÁ, R., SVOBODOVÁ, H., SEMERÁKOVÁ, B. (ed.) Bádálek: Badatelské lekce pro 4. - 5. ročník ZŠ. Praha: Sdružení TEREZA, 2013b. ISBN 978-80-87905-03-6. VOTÁPKOVÁ, D., VAŠÍČKOVÁ, R., SVOBODOVÁ, H., SEMERÁKOVÁ, B. (ed.) Bádálek: Badatelské lekce pro 6. - 9. ročník ZŠ Praha: Sdružení TEREZA, 2013c. ISBN 978-80-87905-04-3.

www.badatele.cz www.generacey.cz www.kritickemysleni.cz www.terezanet.cz Foto: archív autorky

Děkuji za pozornost