ZŠ a MŠ Panenské Břežany

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ZŠ a MŠ Panenské Břežany"

Transkript

1 Hlavní 63, Panenské Břežany Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu EU peníze do škol Číslo projektu: Šablona: Cz.1.07/1.4.00/ VY_32_INOVACE_41-60 Jméno autora: Mgr. Jana Zábojníková Třída / ročník: 2. Datum vytvoření: Předmět: Vzdělávací oblast: Klíčová slova: Český jazyk Jazyk a jazyková komunikace Stavba a druhy vět, souhlásky, samohlásky, slovní druhy ZŠ a MŠ Panenské Břežany

2 VY_ 32 _INOVACE_ 41 Maminka šla s Evičkou nakupovat. Evička chtěla koupit novou panenku. Maminka však jako by Evičku neslyšela. Víš proč? 1. Na které kouzelné slovo Evička zapomněla? 2. Napiš kolik slov má první věta. 3. Vypiš z textu jednoslabičná slova. 4. Udělej tolik dřepů, kolik slov je v textu.

3 VY_ 32 _INOVACE_ Vypiš slova jednoslabičná, dvojslabičná, trojslabičná. 2. Vypiš, co patří do školy.

4 VY_ 32 _INOVACE_ 43 Věty - slova 1. Napiš správně věty. 2. Vytvoř a zapiš krátké věty s dvojicemi slov.

5 VY_ 32 _INOVACE_ Vypiš samohlásky, které jsou v pytli a od každé napiš slovo a p c t d u e z b k v r o l i m p s 2. V lese Na táboře jsme šli do lesa. Pavel našel první houbu. Alenka se Zuzkou začaly trhat maliny. Ostatní děti hrály na schovávanou. Jen Martin s Honzíkem si raději stavěli domečky. Vypiš jména dětí. Zdroj:

6 1. Vybarvi samohlásky červeně. Vybarvi souhlásky žlutě. VY_ 32 _INOVACE_ 45

7 VY_ 32 _INOVACE_ 46 Druhy vět 1. Doplň správně znaménka za větami. Jak se jmenuješ Já se jmenuji Věra Novotná Půjdeš hrát vybíjenou Jirko, dones míč Ať už je sobota Přijeď brzy Moc se na vás těším 2. Urči druhy vět a cvičení opiš. Kéž bychom už jeli k babičce Proč jsi nejel s Kájou na výlet Dnes jsme měli k obědu svíčkovou Napiš si úkoly z matematiky V lese rostlo hodně borůvek Kolik ti je roků 3. Kolik je ve cvičení 2 vět oznamovacích?

8 VY_ 32 _INOVACE_ 47 Slovník význam 1. Pojmenuj obrázky, zapiš slova do sloupců. Nakonec napiš název pro celou skupinu obrázků. 2. Hledej slova, která nepatří do řad. Vyškrtni je

9 VY_ 32 _INOVACE_ Napiš abecedu do N. - velká písmena 2. Napiš nadřazené slovo ke slovu: houska, koláč, vánočka, koláč: 3. Napiš podřazená slova ke slovu ryby: 4. Napiš slova, která mají opačný, protikladný význam.

10 VY_ 32 _INOVACE_ Napiš správně jména dětí. niačka ulkáš naja amtěj kašár pepa šekva nkaluci 2. Oprav text. Doplň háčky a čárky. 3. Napiš názvy 3 pohádek, které znáš.

11 VY_ 32 _INOVACE_ 50 Psaní u - ú - ů 1. a) Doplň všechna u, ú, ů b) Červeně podtrhni dvojslabičná slova. 2. Vyhledej a vyznač dvojhlásky ou, au 3. Napiš kolik je v textu vět? 4. Vyhledej jednoslabičná slova.

12 VY_ 32 _INOVACE_ 51 Slova - slabiky 1. Přečti báseň po slabikách a vyznač tužkou obloučky. Cvrček Na palouku u lesa cvrček v díře bydlí. Jak to u něj vypadá? Má tam stolek s židlí. Na stole má jablko a v něm tucet brček. Když má žízeň pije mošt jako každý cvrček. Jan Žáček 2. Rozděl slova na slabiky, zapiš číslicí počet. 3. Ke slovům ve sloupečcích napiš slovo nadřazené.

13 VY_ 32 _INOVACE_ 52 Souhlásky tvrdé, měkké, obojetné 1. Spoj červeně tvrdé souhlásky, modře měkké souhlásky a žlutě obojetné souhlásky.

14 VY_ 32 _INOVACE_ 53 Souhlásky 1. Přečti vyprávění a potom splň úkoly. a) Vypiš slova s y/ý po tvrdých souhláskách. b) Vypiš slova s i/í po měkkých souhláskách. c) Vyhledej a napiš slovo cizího původu s i po tvrdé souhlásce. d) Vyhledej větu s největším počtem slov a opiš ji.

15 VY_ 32 _INOVACE_ Doplň i, í/ y, ý 2. Kolik je v textu vět? 3. Které slovo se opakuje v každé větě? 4. Řekněte, z čeho co je. Použijte nápovědu. Nápověda

16 VY_ 32 _INOVACE_ 55 Souhlásky tvrdé, měkké 1. Doplň i/í, y/ý 2. Napiš 3. a) Napiš slovo nadřazené k těmto slovům. b) Opiš tyto názory tak, aby označovaly více ptáků.

17 VY_ 32 _INOVACE_ 56 Abeceda 1. Rozděl ovoce a zeleninu do sloupečků a seřaď je podle abecedy. zelí hruška víno rajče cibule ananas paprika jablko pomeranč okurka 2. Seřaď pohádkové bytosti podle abecedy.

18 VY_ 32 _INOVACE_ 57 Abeceda 1. Seřaď slova uvedená v řádcích podle abecedy.

19 VY_ 32 _INOVACE_ 58 Párové souhlásky 1. Doplň b nebo p 2. Doplň h nebo ch 3. Doplň z nebo s, ž nebo š 4. Doplň v nebo f

20 VY_ 32 _INOVACE_ Napiš 5 podstatných jmen. Slovní druhy 2. Napiš 5 přídavných jmen. 3. Napiš 5 zájmen. 4. Napiš 5 číslovek. 5. Napiš 5 sloves. 6. Podtrhni červeně podstatná jména.

21 VY_ 32 _INOVACE_ 60 Jména obecná a jména vlastní 1. Spoj čárou obecná a vlastní jména. 2. vyber jména obecná a vlastní a zapiš je do sloupku. jména obecná jména vlastní