Pohybový aparát a jeho úrazy kloubů a kostí

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Pohybový aparát a jeho úrazy kloubů a kostí"

Transkript

1 Pohybový aparát a jeho úrazy kloubů a kostí hlavně koleno Karel Boček

2 O b s a h 1. Stavba kolene a některé vlastnosti 4. Nejčastější úrazy kolen 6. Způsoby léčby

3 Stavba kolenního kloubu

4 Stavba kolene 2

5 Regenerační schopnosti hojení kostí Kost se hojí svalkem (kalus), který vzniká organizací hematomu - vyteklá krev se organizuje a stabilizuje (vznik fibrinového kalusu) - přesunem vazivových buněk z periostu kalus vazifikuje v této fázi je již zlomenina stabilizována - vazivo standartě zkostnatí Překročí-li rozsah pohybu zlomeniny schopnost tvorby kosti, vzniká hypertrofický pakloub. Na základě pohybu zlomeniny se objevují v kontaktní ploše obou kostí i chondroblasty

6 Příklad hematomu

7 hojení vaziva Hojení poraněného vaziva probíhá ve třech fázích a celý tento proces je ukončen vytvořením pevné vazivové struktury. fáze zánětlivá, která začíná bezprostředně po poranění. reakcí krevních destiček, vedoucí k zástavě krvácení a ke vzniku koagula. Zároveň se aktivují reparační buňky a imunitní buňky, hlavně makrofágové. Tato fáze trvá zhruba 4-6 dní. fáze proliferační, kdy fibroblasty je vytvářena síť kolagenních vláken; do ní prorůstají cévy fáze vlastní tvorby vaziva trvá cca do 3 týdnů. fáze maturační zpevňuje a vyzrává vazivo svrášťováním kolagenu, obnovuje se normální vaskularita i obsah vody v tkáni. Tato fáze trvá až 1 rok.

8 Poranění kolenního kloubu Dělení úrazů a poranění kolena: měkkého kolena (poranění vazů, pouzdra a podpůrných struktur) - poranění menisků - poranění kloubního pouzdra - poranění vazů tvrdého kolena (poranění kostí a chrupavek)

9 Příznaky poranění Základním příznakem poranění měkké části kolena je tzv. hydrops kloubu. Hydrops kloubu = je otok vzniklý výronem tělní tekutiny do kloubního pouzdra Může být tvořen: - čirou synoviální tekutinou v důsledku poranění menisků nebo chrupavek - krví jako následek krvácení, nejčastěji z poraněných vazů nebo kloubního pouzdra Jestliže se v krvi naleznou tukové kapénky, jedná se o poranění kosti, ze které je tuk vyplaven. Může se tak eventuelně potvrdit poranění kosti, nerozpoznané na rtg snímku.

10 Úrazy měkké části kolene 1. meniskus Bolesti na zevní či vnitřní štěrbině při rotaci kolene jsou typické pro poranění menisků Steinmannův příznak I: - zevní rotace a bolestivost v místě mediální štěrbiny vnitřní meniskus - vnitřní rotace a bolestivost v místě laterální štěrbiny zevní meniskus Podobných příznaků existuje celá řada (Appleův test ), i přesto je úspěšnost těchto vyšetření max. 70% Pro upřesnění se používá ARTROSKOPIE

11 poranění vaziva obecně Při poranění vazivového aparátu kolena se vyvíjí hemarthros, který je možné diagnostikovat klinicky i punkcí. Bezprostředně po úrazu bývá punkcí získána krev, později serosanguinolentní výpotek. Tzv. odlehčovací punkce je v podstatě vždy indikována.

12 Poranění kloubního pouzdra Pokud není narušena stabilita kloubu poraněním vazů a je vyloučeno poranění menisků, jedná se o poranění kloubního pouzdra. V tomto případě se jen vylije synoviální tekutina. Toto je jedno z nejlehčích zranění, doprovázené pouze otokem bez vážných patologických jevů K vyléčení stačí klid a případná fixace kloubu na dobu 3-5 týdnů obvazem případně ortézou.

13 poranění vazů Pokud jsou poraněny postranní vazy nebo vazy zkřížené, projeví se to nestabilitou kolenního kloubu. Diagnóza se provádí v celkové anestézii, kdy přináší nejlépe hodnotitelný výsledek, neboť bolest a svalové kontrakce mohou diagnózu zakrýt. Poranění následujících vazů: Vazů postranních Vazů zkřížených

14 2. poranění postranních vazů Nejčastěji je poraněn vnitřní postranní. Většinou vzniká neúplná trhlina s hematomem a s bolestí v průběhu vazu. Dosti problematické je toto u dětí, poněvadž poraněné vazivo má tendenci osifikovat. Poraněné vazy tak mohou v dospělosti být značně kalcifikované a ztrácí tak část pružnosti.

15 3. poranění zkřížených vazů Toto zranění je častější, než předchozí. Příčinou bývá značné namáhání kolenního kloubu. Dělí se na : utržení vazu i s kostním bločkem přetržení vazu bez části kosti Zranění je obyčejně způsobeno kombinací přílišného protažení a vytočení kolene. Typicky zraněný uslyší nebo ucítí prasknutí a bude mít silný nápor bolesti, nestabilitu a otok způsobený krevní náplní kloubu.

16 Poranění tvrdé části kolene Vykloubení kolena Vykloubení čéšky Zlomeniny čéšky Artróza

17 Luxace kolena Neboli úplné vykloubení kolene patří k nejtěžším úrazům kolene a vzniká při extrémním násilí. Při luxaci bývají poraněny většinou všechny vazivové struktury, roztrženo kloubní pouzdro někdy mohou být postiženy cévy a nervy. Repozice je snadná a je třeba se rozhodnout pro konzervativní či operační terapii. Dlouhodobá fyzikální terapie a event. následné operační výkony jsou nutné.

18 Luxace pately aneb vykloubení čéšky čéška: sesamská kost optimalizující přenos síly z femuru (kosti stehenní) na tibii (kost holení). Čistě traumatického původu jsou vzácné. U dívek se však občas vyskytuje tzv. habituální luxace. Řešení uvedených stavů je operační. Typ operace se volí dle příčiny, stavu a věku pacienta.

19 Zlomeniny čéšky Zřídka vznikají přímým nárazem na čéšku nebo nepřímo nekoordinovaným stahem čtyřhlavého svalu. Při neporušeném extenčním aparátu většinou vznikají zlomeniny bez posunu úlomků, pak je možná konzervativní terapie sádrou v extenčním postavení kolenního kloubu. Při dislokaci je nutná cerkláž pately, nejlépe tahová cerkláž na Kirschnerových drátech. Tříštivé zlomeniny je nutné upravit tak, aby kloubní plocha byla kongruentní. U dospělých se doporučuje tříštivou zónu odstranit, u dětí se i tříštivá zóna může během hojení vcelku uspokojivě přestavět.

20 Artróza Artróza je proces postupného úbytku a poškození kloubní chrupavky

21 Léčení Repozice Stabilizace Operační zákroky (plastika vazů, endoprotéza ) Fyzikální terapie

22 Repozice Jedná se o speciální manévr či manévry, jejichž úkolem je upravit dislokaci úlomků zlomeniny nebo kloubů do původního postavení zdravé kosti a zabezpečit dočasnou stabilitu v této poloze Ideální je postup inverzní k úrazu Typické zlomeniny či dislokace mají své specifické repoziční manévry.

23 Stabilizace Znamená zabezpečení nehybnosti zlomeniny; je možné ho docílit buď konzervativně nebo operačně. Při konzervativní terapii je stabilizace zabezpečena buď určitým stabilizovaným postavením končetiny nebo podpůrnými fixačními materiály. V praxi se jedná nejčastěji o sádrovou dlahu či sádrový obvaz. Z operačních nejvíc sešroubování kostí či Kirschnerovy dráty.

24 Operační léčba 1. Artroskopie 2. Transplantace chrupavky 3. Osteotomie 4. Rekonstrukce vazů 5. Totální endoprotéza 6. Artrodesa (=ztužení kloubu)

25 1. Artroskopie Jde o menší operační zákrok, který může v některých případech pomoci. Při artroskopii se udělají jen malé otvory okolo kolene (2-4), kterými se vsunou nástroje. Pomocí artroskopie, může být upravena poškozená chrupavka, mohou být ošetřeny poškozené části menisků, eventuelně poškozených vazů kolena. Pacienti, kteří podstoupí artroskopii jdou zpravidla domů druhý nebo třetí den po operaci. Doléčení po operaci zabere několik týdnů.

26 2. Transplantace chrupavky V současnosti je možné kostní chrupavku transplantovat z jednoho místa na druhé. Zdravá chrupavka z místa, kde nenese váhu, může být transplantována na jiné místo, kde je zatěžovaná chrupavka poškozená. Transplantace chrupavky je nejlepší pro ohraničená místa poškozené chrupavky v jinak zdravém koleně

27 3. Osteotomie Některé případy, kdy je noha v nedobrém postavení, lze léčit osteotomií. Osteotomie je operace, při které se seřízne kost, jak pod tak i nad kolenem a koleno se umístí do lepší pozice vzhledem k zátěžové linii končetiny. Jde o větší operaci, než je artroskopie, zhojení kosti trvá 6-8 týdnů. Po operaci je doporučena rehabilitace k znovuobnovení pohybu a síly. Úplné uzdravení trvá několik měsíců. Osteotomie je dobrá operace především pro mladší pacienty, u kterých není končetina úplně rovná a chrupavka je přetížena v jedné části kolena.

28 4. Rekonstrukce vazů Provádí se nejčastěji u zkřížených vazů v koleni Operace zkřížených vazů je vysoce specializovaný výkon a proto je třeba, aby byl prováděn zkušeným operatérem. Technologie se stále vyvíjí. Rekonstrukce: Znamená vytvoření nového vazu použitím vlastní tkáně pacienta. Existuje několik jen lehce odlišných postupů, každý s jinými výhodami a riziki.

29 Dle místa, odkud se štěp odebírá, je možno použít: - Autogenní štěp z vazu čéšky Znamená to vzít proužek šlachy zepředu pacientova vlastního kolena. Je považována za standard u rekonstrukce předního zkříženého vazu. - Hamstringy - štěp ze šlachy ohybače kolenního kloubu. Výhodu této varianty je vyšší mechanické pevnosti štěpu a hlavně odběr neoslabuje natahovač kolene

30 takhle to vypadá naživo

31 pooperační péče Pacienti jsou hospitalizováni cca 4 dny, poté jsou propuštěni domů. Cvičení s cílem obnovení rozsahu pohybu a posílení svalů začíná v co nejkratším čase po operaci. Chůze bez berlí je možná po cca 3 týdnech. Návrat k fyzicky náročným sportům je možný po 6 měsících, ale pouze v případě, že bylo znovu získáno 90-95% svalové hmoty.

32 úspěšnost + prognóza Rekonstrukce zkřížených vazů v koleně je vysoce úspěšná operace % pacientů může předpokládat, že se při kvalitní rehabilitaci může za 6 měsíců vrátit k aktivnímu způsobu života.

33 5. Totální endoprotéza Je náhrada buď celého kloubu, ale v poslední době spíš jen kostních hlavic. Je odstraněna pouze malá část kosti, původní vazy, šlachy a svaly jsou ponechány a zpět upevněny. Kov je nejčastěji používán jako slitina kobaltu, chromu a molybdenu. Umělá hmota je z vysocemolekulárního polyetylénu.

34 pohled na koleno po totální náhradě kolenního kloubu

35 Totální endoprotéza kolene je rozsáhlý operační zákrok. S nezanedbatelnými riziky. Femorální (stehenní) komponenta je kovová a má stejnou velikost a tvar jako konec stehenní kosti (femuru). Tibiální komponenta, která je umístěna na vrcholu holenní kosti (tibie), má kovový základ, ale horní povrch je vždy z polyetylénu. Část povrchu kolenního jablka (pately) může být seřezána a také pokryta polyetylénem. Komponenty jsou do kosti upevněny speciální látkou (polymetylmetakrylátem), často nazývanou "kostní cement".

36 6. Artrodesa (aneb ztužení kloubu) Při této operaci se rovně seřežou konce femuru a tibie, poté jsou uřezané konce přitlačeny k sobě a v této pozici jsou připevněny sponkami nebo šrouby. Během několika měsíců k sobě kosti přirostou. Koleno se spojí v téměř natažené poloze. Ačkoliv koleno již nikdy nelze pokrčit, nebolí. Končetina je kratší a pacienti chodí s mírným kulháním.

37 závěr Úrazy kolen jsou velmi časté a dosti problematické i po doléčení při nedokonalém zhojení. I přes značný pokrok v medicíně není ještě koleno zcela prozkoumané a v případě nejistoty se dost často léčí jen klidem.

38 Zdroje Studijní materiál pro 2.LF Poranění pohybového aparátu (K.Trč) www. orthes.cz www. wikipedia.org seriál Byl jednou jeden život :)

Technická univerzita v Liberci FAKULTA PEDAGOGICKÁ. Sportovní management ZDRAVOTNÍ ASPEKTY VOLEJBALU HEALTH ASPECTS OF VOLLEYBALL

Technická univerzita v Liberci FAKULTA PEDAGOGICKÁ. Sportovní management ZDRAVOTNÍ ASPEKTY VOLEJBALU HEALTH ASPECTS OF VOLLEYBALL Technická univerzita v Liberci FAKULTA PEDAGOGICKÁ Katedra: Tělesné výchovy Studijní program: Ekonomika a management Obor: Sportovní management ZDRAVOTNÍ ASPEKTY VOLEJBALU HEALTH ASPECTS OF VOLLEYBALL

Více

35. TYPY ZLOMENIN A JEJICH DISLOKACE

35. TYPY ZLOMENIN A JEJICH DISLOKACE 35. TYPY ZLOMENIN A JEJICH DISLOKACE zlomenina porušení kontinuity kosti (úplné i neúplné) vznikající mechanismem přímým (působení sil přímo v místě zlomeniny) nepřímým (síla působí v oblasti vzdálené

Více

Imobilizace a transport v přednemocniční a nemocniční péči

Imobilizace a transport v přednemocniční a nemocniční péči Imobilizace a transport v přednemocniční a nemocniční péči SOBALÍK TOMÁŠ VILÍMKOVÁ ANDREA ČÍSLO OPERAČNÍHO PROGRAMU: CZ. 1.07 NÁZEV OPERAČNÍHO PROGRAMU: OP VZDĚLÁVÁNÍ PRO KONKURENCESCHOPNOST PRIORITNÍ

Více

Poranění kolenního kloubu a následná fyzioterapie po plastice křížových kolenních vazů

Poranění kolenního kloubu a následná fyzioterapie po plastice křížových kolenních vazů Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Zdravotně sociální fakulta Poranění kolenního kloubu a následná fyzioterapie po plastice křížových kolenních vazů Autor práce: Libor Škabroud Vedoucí práce:

Více

Léňa. Kvíz - říjen 2013

Léňa. Kvíz - říjen 2013 Kvíz - říjen 2013 Léňa 1. Sportovní lezení nese s sebou i jistá rizika v podobě úrazů a poranění. Nejčastěji se týkají šlachového aparátu, především prstů, což je způsobeno přetížením a užíváním různých

Více

Vyšší odborná škola a střední zdravotnická škola MILLS, s.r.o. Poranění páteře v akutní péči

Vyšší odborná škola a střední zdravotnická škola MILLS, s.r.o. Poranění páteře v akutní péči Vyšší odborná škola a střední zdravotnická škola MILLS, s.r.o. Poranění páteře v akutní péči Obor: Diplomovaný zdravotnický záchranář dálkové studium Vypracovala: Klára Rozmarová Vedoucí práce: MUDr. Josef

Více

Prevence úrazů pro sportovce

Prevence úrazů pro sportovce prevenceok.qxd 3.10.2006 21:25 Page 2 Poděkování Jménem autorského kolektivu děkuji doc. PhDr. Františku Dvořákovi, CSc. za cenné připomínky při tvorbě této publikace. Dále děkuji rehabilitačním sestrám

Více

Vyšší odborná škola a střední zdravotnická škola MILLS, s.r.o. Téma: Poranění páteře v akutní péči

Vyšší odborná škola a střední zdravotnická škola MILLS, s.r.o. Téma: Poranění páteře v akutní péči Vyšší odborná škola a střední zdravotnická škola MILLS, s.r.o. Téma: Poranění páteře v akutní péči Obor: Diplomovaný zdravotnický záchranář dálkové studium Vypracovala: Klára Rozmarová Vedoucí práce: MUDr.

Více

Slovníček pojmů užitečných při bolestech kloubů

Slovníček pojmů užitečných při bolestech kloubů Slovníček pojmů užitečných při bolestech kloubů Agrekan Vysokomolekulární proteoglykan, obsažený v mezibuněčné hmotě kloubní chrupavky. Jeho molekula je složena z centrálního bílkovinného řetězce, na který

Více

Druhy zranění, první i odborná pomoc

Druhy zranění, první i odborná pomoc Druhy zranění, první i odborná pomoc Kategorie zranění, domácí lékárnička, fixace psa, postup při ošetřování psa (umělé dýchání, zástava krvácení, masáž srdce, stabilizační poloha) 1. Domácí lékárnička

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 Stanislava Matějková FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ Studijní program: Ošetřovatelství B 5341 Stanislava Matějková Studijní

Více

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra antropologie a zdravovědy. Vliv lázeňské služby na kvalitu života chronicky nemocných

UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra antropologie a zdravovědy. Vliv lázeňské služby na kvalitu života chronicky nemocných UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra antropologie a zdravovědy Eva Svobodová III. ročník prezenční studium Obor: Český jazyk se zaměřením na vzdělávání výchova ke zdraví se zaměřením

Více

SLOVENSKÁ ZDRAVOTNÍCKA UNIVERZITA V BRATISLAVE. Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií

SLOVENSKÁ ZDRAVOTNÍCKA UNIVERZITA V BRATISLAVE. Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií SLOVENSKÁ ZDRAVOTNÍCKA UNIVERZITA V BRATISLAVE Fakulta ošetrovateľstva a zdravotníckych odborných štúdií PREVENCE A FYZIOTERAPIE U HRÁČŮ AMERICKÉHO FOTBALU Diplomová práca Študijný program: Študijný odbor:

Více

Formy fyzioterapie u patologie rotátorové manžety s důrazem na kliniku CLBB

Formy fyzioterapie u patologie rotátorové manžety s důrazem na kliniku CLBB UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH VĚD Ústav fyzioterapie Formy fyzioterapie u patologie rotátorové manžety s důrazem na kliniku CLBB Bakalářská práce Autorka: Blanka Formánková Studijní

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ BAKALÁŘSKÁ PRÁCE Plzeň 2013 Lucie Vaníčková FAKULTA ZDRAVOTNICKÝCH STUDIÍ Studijní program: Specializace ve zdravotnictví B 5345 Lucie Vaníčková

Více

LÉČEBNĚ - REHABILITAČNÍ PLÁN A POSTUP PO ARTROSKOPICKÉ OPERACI RAMENNÍHO KLOUBU. Bakalářská práce v oboru fyzioterapie

LÉČEBNĚ - REHABILITAČNÍ PLÁN A POSTUP PO ARTROSKOPICKÉ OPERACI RAMENNÍHO KLOUBU. Bakalářská práce v oboru fyzioterapie Masarykova univerzita Lékařská fakulta LÉČEBNĚ - REHABILITAČNÍ PLÁN A POSTUP PO ARTROSKOPICKÉ OPERACI RAMENNÍHO KLOUBU Bakalářská práce v oboru fyzioterapie Vedoucí bakalářské práce: Mgr. Lukáš Katzer

Více

KKCCS0009, Standard pro diagnostiku a léčbu pacientů se sekundárním zhoubným onemocněním jater, především u kolorektálního karcinomu

KKCCS0009, Standard pro diagnostiku a léčbu pacientů se sekundárním zhoubným onemocněním jater, především u kolorektálního karcinomu 9 KKCCS0009, Standard pro diagnostiku a léčbu pacientů se sekundárním zhoubným onemocněním jater, především u kolorektálního karcinomu NÁRODNÍ SADA KLINICKÝCH STANDARDŮ 11 KLINICKÝ STANDARD PRO DIAGNOSTIKU

Více

Daniela Stackeová. sportujeme BEZ BOLESTI

Daniela Stackeová. sportujeme BEZ BOLESTI síla kon ndi dice fitness s kondice fitness síla kondice fi ess síla kondice fitness síla ondice fitness síla kondice fit ss síla kondice fitness síla la kon Cvičení na Daniela Stackeová bolavá záda sportujeme

Více

REKONSTRUKCE PRSU PŘI LÉČBĚ NÁDOROVÝCH ONEMOCNĚNÍ 1 MASARYKŮV ONKOLOGICKÝ ÚSTAV Žlutý kopec 7, 656 53 Brno www.mou.cz www.prevencenadoru.cz e-mail: direct@mou.cz tel.: 5 4313 1111, 4314 Autor: MUDr. Oldřich

Více

zdravotní tělesná výchova

zdravotní tělesná výchova Mgr. Lucie Schwarzová zdravotní tělesná výchova Učební a metodický materiál pro obory Sociální činnost a Pedagogické lyceum Evangelická akademie - Vyšší odborná škola sociální práce a střední odborná škola

Více

Zranění dětí způsobená úrazem a jejich léčba 06. Zdravotnictví

Zranění dětí způsobená úrazem a jejich léčba 06. Zdravotnictví Zranění dětí způsobená úrazem a jejich léčba 06. Zdravotnictví Kristýna Maříková Gymnázium Cheb 8.A Nerudova 7, Cheb 350 02 Karlovarský kraj Prohlášení Prohlašuji, že na práci jsem pracovala samostatně

Více

Vliv skoliózy na rozložení plantárních tlaků nohy u dětí školního věku. Bc. Romana Keglerová

Vliv skoliózy na rozložení plantárních tlaků nohy u dětí školního věku. Bc. Romana Keglerová Vliv skoliózy na rozložení plantárních tlaků nohy u dětí školního věku Bc. Romana Keglerová Diplomová práce 6 ABSTRAKT Diplomová práce je věnovaná zkoumání vlivu skoliózy na rozložení plantárních tlaků

Více

TRAUMATOLOGIE VE SCHÉMATECH A RTG OBRAZECH

TRAUMATOLOGIE VE SCHÉMATECH A RTG OBRAZECH TRAUMATOLOGIE VE SCHÉMATECH A RTG OBRAZECH Editoři: MUDr. Ivo Žvák, MUDr. Jan Brožík, MUDr. Jaromír Kočí, doc. MUDr. Alexander Ferko, CSc. Autorský kolektiv: MUDr. Ivo Žvák, Katedra válečné chirurgie,

Více

Léčba onemocnění pohybového aparátu s využitím vlastní krve

Léčba onemocnění pohybového aparátu s využitím vlastní krve Léčba onemocnění pohybového aparátu s využitím vlastní krve Na našem pracovišti provádíme léčbu pohybového aparátu metodou ACP pomocí injekční aplikace vlastní krevní plazmy obohacené aktivovanými krevními

Více

Nemocnice přátelsky nakloněná dětem

Nemocnice přátelsky nakloněná dětem Č ÍSLO 10 / PROSINEC 2009 / ZDARMA // www.nemocnicepribram.cz Slovo ředitele Na našich pacientech nám záleží Vážení čtenáři, přinášíme vám v tomto čase již 10. číslo tohoto Zpravodaje. I v předvánočním

Více

ročník 5, 1998, číslo 1 + 2

ročník 5, 1998, číslo 1 + 2 POHYBOVÉ ÚSTROJÍ ročník 5, 1998, číslo 1 + 2 REDAKČNÍ RADA VEDOUCÍ REDAKTOR: MUDr. Ivo Mařík, CSc. ZÁSTUPCE VEDOUCÍHO REDAKTORA: Doc. Ing. Zdeněk Sobotka, DrSc. VĚDECKÝ SEKRETÁŘ: MUDr. Miloslav Kuklík,

Více

Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus

Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus Infračervené záření a jeho působení na lidský organismus Z čistě fyzikálního hlediska je infračervené záření elektromagnetické vlnění, které se na stupnici elektromagnetického vlnění nalézá mezi červenou

Více

SBORNÍK PROGRAM, ODBORNÉ PŘEDNÁŠKY

SBORNÍK PROGRAM, ODBORNÉ PŘEDNÁŠKY SBORNÍK PROGRAM, ODBORNÉ PŘEDNÁŠKY POSTGRADUÁLNÍ KURZ V NEUROCHIRURGII 2. - 4. 4. 2008 HRADEC KRÁLOVÉ Česká neurochirurgická společnost a Česká spondylochirurgická společnost ČLS JEP Neurochirurgická klinika

Více

Ucelená rehabilitace jedinců s tělesným postižením v České republice a Nizozemí

Ucelená rehabilitace jedinců s tělesným postižením v České republice a Nizozemí Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity Katedra speciální pedagogiky Ucelená rehabilitace jedinců s tělesným postižením v České republice a Nizozemí Diplomová práce Vedoucí diplomové práce: PhDr. Mgr.

Více

6. Výstupní jednotky. 6.1. Obecné charakteristiky. 6.2. Kostra, její struktura a funkce 6.2.1. Kosti

6. Výstupní jednotky. 6.1. Obecné charakteristiky. 6.2. Kostra, její struktura a funkce 6.2.1. Kosti 6. Výstupní jednotky 6.1. Obecné charakteristiky Výstupní jednotky zahrnují tkáně všeho druhu. Podle určení rozlišujeme výstupní jednotky na: motorické - zajišťují pohyb (převodem chemické energie na mechanickou).

Více