OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 1 OKNA Kalkulační program pro okna a dveře UŽIVATELSKÝ MANUÁL. Verze 4.96

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 1 OKNA 2000. Kalkulační program pro okna a dveře UŽIVATELSKÝ MANUÁL. Verze 4.96"

Transkript

1 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 1 OKNA 2000 Kalkulační program pro okna a dveře UŽIVATELSKÝ MANUÁL Verze 4.96

2 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 2 Obsah OKNA OBSAH... 2 INSTALACE PROGRAMU... 4 ADMINISTRÁTOR PROGRAMU... 5 KONFIGURACE SPOJENÍ S DATABÁZÍ... 6 VYTVÁŘENÍ UŽIVATELSKÝCH ÚČTŮ... 7 VYTVÁŘENÍ ZÁLOŽNÍCH KOPIÍ DATABÁZE... 8 NASTAVENÍ PROGRAMU DOKUMENT FAKTURA... BŁĄD! NIE ZDEFINIOWANO ZAKŁADKI. DPH/MĚNA NACEŇOVÁNÍ Způsob výpočtu z cenových tabulek Sleva / Příplatek ŠABLONY TEXTŮ FIRMA VÝROBCE JINÉ CENÍK OKNA Přidávání a úprava systému Přidávání a úprava typu Cenová tabulka Obrázek okna Přecenění systému Kopírování systémů a typů Export ceníku Import ceníku Skla, Barvy, Kování, Doplňky, Služby, Slevy Přidávání a úprava skupiny Složení skla Přidávání a úpravaprvku ceníku Přecenění systému... 34

3 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 3 OBRÁZKY PŘIDÁNÍ A ÚPRAVA OBRÁZKU Kreslení rolet KLIENTI Vyhledávání klientů Přídání a úprava dat klienta NABÍDKY A OBJEDNÁVKY... 1 ODESÍLÁNÍ NABÍDEK A OBJEDNÁVEK EM... 2 RAPORTY A SEZNAMY... 3 VYHLEDÁVÁNÍ DOKUMENTŮ... 4 NABÍDKA A OBJEDNÁVKA... 5 STRUKTURA NABÍDKY A OBJEDNÁVKY... 6 VYTVÁŘENÍ NOVÉ NABÍDKY A OBJEDNÁVKY... 8 MENU VYCENĚNÍ OKNA Algorytmus výpočtu ceny okna OBRÁZEK OKNA DOPLŇKY K OKNU POPIS OKNA DOPLŇKY A SLUŽBY SLEVY A PŘÍPLATKY Sleva / příplatek na okna, doplňky a služby Sleva na celek ZMĚNA VYBAVENÍ OKEN ZMĚNA NABÍDKY NA OBJEDNÁVKU OBJEDNÁVKA SLUŽEB OBJEDNÁVKA K VÝROBĚ SMLOUVA ÚVOD A ZAKONČENÍ EXPORT DO OPENOFFICE NEBO WORDU A ODESÍLÁNÍ EM... 27

4 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 4 44 K A P I T O L A 1 Instalace programu USB klíč HASP dodávaný spolu s programem je potřeba připojit k počítači. V podle typu dodávaného klíče, připojujeme ho k LPT portu tiskárny nebo k USB portu PC. Po vložení CD s programem do CD-ROM (DVD) mechaniky, klikneme 2x na ikonu Můj počítač a zvolíme jednotku CD-ROM (DVD) s programem OKNA Potom spouštíme instalační program install.exe. Po instalaci programu se na ploše počítače objeví jeho ikonka. V nabídce Start Programy ALFA OKNA 2000 se objeví rovněž zrychlený přístup na tento program i jeho součásti.

5 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 5 K A P I T O L A 2 Administrátor programu K administraci programu OKNA 2000 se používá program ADMIN, který se instaluje společně s programem. Klikneme na tlačítko Start windows, a poté zvolíme Programy Alfa OKNA 2000 Admin. Na monitoru PC se objeví přihlašovací okno s uživatelem SYSDBA. Po vložení hesla masterkey je program spuštěn. Identyfikátor a heslo administrator: Uživatel: SYSDBA Heslo: masterkey V zájmu bezpečnosti, abychom předešli nepovolanému přístupu do programu, je možno změnit administrátorské heslo.

6 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 6 Konfigurace spojení s databází Spouštíme program Admin a klikáme na záložku Spojení. Server Určuje server, na kterém je nainstalován program. Pokud bude program pracovat v síti jako server s přístupem na databázi pro jiné programy (klienty), je potřeba uvést název servru. Databáze Popis cesty k databázi programu (soubor okna2000.fdb). Po nastavení všech parametrů klikáme na tlačítko Spojení, a potom uložíme všechna nastavení tlačítkem Ulož.

7 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 7 Vytváření uživatelských účtů Pro nastavení nebo úpravu uživatelského účtu je potřeba spustit program Admin. V horním menu klikáme na záložku Uživatelé, a poté na tlačítko Nový. Pole Typ určuje typ uživatele a jeho oprávnění. Na výběr jsou 2 typy uživatelů: Ředitel Plný přístup ke všem volbám programu. Může měnit nastavení programu a libovolně upravovat ceníky. Obchodník Úplný přístup ke svým nabídkám a objednávkám. Vidí nabídky a objednávky ostatních obchodníků, ale nemá oprávnění je měnit (pokud není povolena v programu volba změny). Obchodník nemůže měnit nastavení programu ani upravovat ceník.

8 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 8 Po vyplnění všech políček klikáme na tlačítko Ulož. Pro úpravu vlastností uživatele, je potřeba vybrat jeho jméno ze seznamu uživatelů a potom zahájit úpravu. Všechny změny potvzujeme tlačítkem Ulož. Vytváření záložních kopií databáze Databáze programu se nachází v souboru okna2000.gdb. Pro vytvoření záložní kopie v programu Admin je potřeba zvolit záložku Záložní kopie. Poté klikáme na tlačítko Vytvoř kopii a zadáme název souboru, ve kterém chceme kopii uložit.. Pro otevření (načtení) kopie ze souboru volíme tlačítko Obnov kopii, a potom vybereme příslušný soubor.

9 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 9 Aby se předešlo případným ztrátám dat, doporučuje se vytvářet záložní kopie co nejčastěji. Vytváření a načítání záložních kopií je možné jen u jedné a tetéž verze programu.

10 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 10 K A P I T O L A 3 Nastavení programu Pro vstup do nastavení programu je potřeba se v něm přihlasit jako uživatel, který má oprávnění měnit tato nastavení. Takovýmto uživatelem. je uživatel typu ŘEDITEL (viz výše Vytváření uživatelských účtů ). Je možno se také přihlásit jako administrátor SYSDBA s jemu náležícím heslem masterkey (pokud nebylo změněno). Poté volíme z hlavní nabídky Nastavení. Okno nastavení programu obsahuje záložky, které tvoří jeho hlavní nabídku.

11 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 11 Dokument Tato část obsahuje hlavní nastavení dokumentů vytvářených programem nabídek a objednávek. Číslo poslední nabídky (objednávky, a pod.) Číslo dokumentu je složeno ze dvou částí proměnné a pevné. Proměnná část čísla je aktualizována (roste po jednom) současně s vytvářením dalších dokumentů (nabídek, objednávek, a pod.). Doba platnosti nabídky Standardní termín platnosti nabídky. Termín realizace objednávky oken Standardní termín realizace objednávky oken a služeb. Připoj služby k objednávce oken Připojí služby k objednávce oken. Pokud chceme zvlášť objednávku služeb, je třeba zrušit zaškrtnutí. Zaokrouhluj součet Tato volba zaokrouhluje součty nabídek a objednávek na celá čísla (bez hodnot za desetinnou čárkou).

12 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 12 Dodací list Tato záložka obsahuje nastavení týkajícící se Dodacích listů které mohouz sloužit jako příloha faktury vystavované ve finančním programu. Volba vystavení dodacích listů je přístupná jen u některých jazykových verzí programu. Číslo poslední faktury Toto pole je podobně jako u nabídek a objednávek složeno ze dvou částí (proměnné a pevné ) a je automaticky aktualizováno stoupá po jednom současně s vytvářením dalších dokumentů. Město Název města, obce kde je vystavena faktura. Logo firmy na fakturu Umožňuje tisk loga firmy na fakturu. Logo se nachází v záložce Firma. Text pod fakturou Zde je možno vytvořit libovolný text, který bude vytištěn na konci faktury.

13 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 13 DPH/Měna Nastavení týkající se výše DPH a také tabulka měnových kurzů. Do políček vyplňujeme výši jednotlivých DPH u zboží a u služeb, které budeme používat v programu.. Pole DPH na okna musí obsahovat výchozí výši DPH na okna. Sazba DPH na okna platí rovněž na všechny další prvky připočítavané k ceně okna nezávisle na sazbě DPH dle ceníku. Program umožňuje vyceňování oken v různých měnách, proto je zde možnost vytvořit tabulku měnových kurzů. Tato tabulka musí obsahovat kolonku se základní měnou (měnu jejíž kurz je roven 1). Kurzy dalších měn musí být uvedeny v poměru k základní měně. Úprava hodnot v tabulce se provádí tlačítky nad tabulkou.

14 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 14 Naceňování Pole Další měna umožňuje přidání další měny. Pokud je toto políčko vyplněno, naceňování nabídek / objednávek bude uvedeno ve dvou měnách - výchozí a další. Záložka obsahuje nastavení týkající se způsobu vyceňování oken. Způsob výpočtu z cenových tabulek Zde se nastavuje způsob jak má program vypočítat cenu okna tj. způsob jak má vyhledat cenu v cenových tabulkách, Jsou zde přístupné tři volby: Hledat nejbližší rozměr Hledat nejbližší vyšší rozměr Hledat nejbližší rozměr a počítat na m 2 Tyto volby určují jak má být vyhledána a vypočítána cena okna, jehož rozměry jsou obsaženy mezi dvěma rozměry v tabulce.

15 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 15 Například, chceme z tabulky níže vybrat cenu okna s rozměry 725 x cena1 cena2 cena3 cena4 700 cena5 cena6 cena7 cena8 800 cena9 cena10 cena11 cena cena13 cena14 cena15 cena16 U volby Hledat nejbližší rozměr cenu okna určuje cena14 (nejbližší rozměr je 700 x 900). U volby Hledat nejbližší vyšší rozměr cenu okna určuje cena15 (nejbližší vyšší rozměr je 800 x 900). U třetí volby Hledat nejbližší rozměr a počítat na m 2 je cena vypočtena podle následujícího vzorce:

16 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 16 Sleva / Příplatek V tomto políčku nastavíme, které součásti vybavení okna mají být zahrnuty do výpočtu slev nebo příplatků za okna. Cenu okna určuje cena za okno + sklo + barva + kování + doplňky. Pokud k oknu přidáme slevu, a v políčku nastavení zaškrtneme pouze sklo, potom se sleva bude vztahovat jen na cenu okna a příplatek na sklo. Konečná cena okna = okno se slevou + sklo se slevou + barva + kování + doplňky. Procentuální přirážky počítat od ceny s dealerským rabatem Zaškrtnutí této volby způsobí, že všechny procentuální přirážky z ceníku (např.skla, barvy) budou započítány s cenou sníženou o dealerský rabat. Šablony textů U této volby nastavení máme možnost vepsat šablony textů Úvod nabídky Závěr nabídky Smlouva Ukončení objednávky oken Ukončení objednávky služeb Jsou to standardní šablony textů, které program přidává k nabídce, objednávce a smlouvě. K vytvoření výše vyjmenovaných textových šablon slouží dostupný editor v programu, jeho obsluha je velmi podobná jiným editorům v systému Windows.

17 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 17 Text úvodu a ukončení nabídky je automaticky importován v průběhu tvoření dokumentu. Existuje rovněž možnost úprav každého jednotlivého textu, a jeho přizpůsobení potřebám nabídky. Text smlouvy je importován do objednávky po zaškrtnutí (zvolení) volby vytvoření smlouvy v objednávce. Ukončení objednávky je automaticky importováno do objednávky v průběhu jeho tvoření. Text ukončení objednávky nepodléhá pozdějším úpravám. To znamená, že všechny objednávky mají stejný text zakončení. Pro vytvoření šablony kteréhokoliv z výše zmíněných textů, klikáme na příslušné tlačítko. Na monitoru se objeví editor textu. Zvláštní pozornost zasluhuje volba Vložit dostupná z nabídky editoru. Tato volba umožňuje vložit do textu různé funkce, např. běžné datum, položky nabídky, zákazníkova data, cenu nabídky, objednávky, a pod. V průběhu tisku smlouvy, program po rozpoznání některé funkce sám vkládá příslušnou hodnotu..

18 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 18 Firma Na tomto místě je třeba doplnit data týkající se firmy a její logo. Tato data budou vytištěna v nadpisu nabídky, objednávky a rovněž i na faktuře. Je potřeba aby logo firmy bylo ve formě souboru BMP uzpůsobené podmínkám práce. Pokud tiskneme černobíle, není potřeba vkládat barevné logo (zbytečně zabírá paměť). Stejné je to i se zbytečně velkým rozlišením loga. Pro logo je určena plocha o velikosti 5cm x 2cm. Výrobce Na tomto místě je možno umístit data týkající se výrobců oken, kterým později budeme zasílat objednávky oken.

19 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 19 Jiné Verze MS-Word V programu je možnost exportovat některé dokumenty do MS Word, proto také je potřeba označit správnou verzi Wordu. Nedovol zobrazit nabídky jiného obchodníka Tuto volbu zvolíme pokud nechceme aby další obchodníci pracující s tímto programem měli možnost upravovat nabídky jiných uživatelů programu. Nedovol zobrazit objednávky jiného obchodníka Stejná volba jako předchozí, týkající se objednávek. Při výpočtu běžných metrů obvodů okna, zohledni všechny křídla sestavy Program vypočítává běžné metry, počítá obvod celé okenní sestavy. Pokud chceme aby počítal součet obvodů jednotlivých oken (křídel) tvořících výpočet ceny je třeba zapnout tuto volbu. Možnosti popisu okna Zde můžeme vytvořit seznam popisu okna, který využijeme později u vyceňování okna. Záložní kopie Vytváření a načítání kopií databáze programu.

20 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 21 K A P I T O L A 4 Ceník Po zvolení volby Ceník z hlavní nabídky programu se objeví na monitoru okno ceníku. Ceník programu je složen z následujících položek: Okna Skla Barvy Kování Doplňky Služby Slevy Pro přístup na jednotlivé položky ceníku volíme z nabídky a potom klikáme na příslušnou položku na levé straně okna.

21 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 22 Okna V této části ceníku jsou shromážděny informace o okenních systémech, okenních typech a cenové tabulky. Na levé straně je seznam okenních systémů, po pravé seznam typů oken. Pro vstup do cenové tabulky, klikáme na ikonu Tabulka cen. Přidávání a úprava systému Pro přidání nového systému do seznamu ceníku položíme kurzor na seznamu systémů a poté klikáme na ikonu Nový. Pro úpravu již existujícího systému klikáme na ikonu Edice. Na monitoru se objeví okno pro úpravu systému.

22 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 23 P.č. Pořadové číslo zadávané automaticky. Změna čísla přesune pořadí systému v seznamu. Název Jedinečný (neopakující se) název systému. Typ Typ systému. Na výběr máme: Plast, Dřevo, Hliník, Rolety. Základní vybavení systému V této skupině políček uvádíme základní vybavení oken v tomto systému tj. ty součásti, které jsou započítány do ceny, která je v tabulce. Příslušné součásti volíme klikáním na ikony po pravé straně polí Sklo, Barva, Kování a volíme v ceníku odpovídající součásti. Položky základního vybavení musí mít v ceníku nulové ceny, tak aby jejich výběr při vyceňování nezpůsobil příplatek k ceně okna uvedené v tabulce. U položky Skla je možnost vytvořit balíček z jednotlivých druhů. K tomuto účelu slouží tlačítko. Popis V tomto políčku je možno uvést další informace týkající se systému. Tyto inform. se objeví u popisu vyceněného okna.

23 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 24 Měna V tomto políčku uvádíme měnu, ve které jsou uvedeny ceny v tabulkách. Měna musí být vepsána do nastavení programu. Součinitel ceny V tomto políčku vypíšeme součinitel, kterým budou násobeny ceny oken obsažené v tabulce. Výchozí hodnota součinitele je rovna 1. Dealerská sleva Sleva od výrobce. Marže Zde zadáváme marži, která bude připočítána k ceně. Vypočítá marži, kterou bude třeba připočítat po odečtení dealerského rabatu, aby bylo dosažena výchozí cena z tabulky. Po vyplnění všech výše popsaných políček, vše potvrzujeme tlačitkem OK. Přidávání a úprava typu Pro přidání nového typu okna do seznamu je třeba postavit kurzor na seznamu typů a poté kliknout na ikonu Nový klikáme na ikonu Edice.. Pokud chceme upravovat již existující typ,

24 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 25 Typ Jedinečný (neopakující se) název typu. Popis Popis typu, který bude připojen k popisu okna v průběhu vyceňování. Rozměr skla Zadáváme rozměr, který je odečten od šířky a výšky okna abychom získali rozměr skla..pokud je rozměr skla pro vyceňování stejně velký jako rozměr okna, potom do políček vyplňujeme 0. šířka = s 1 + s 2 + s 3 výška = w 1 + w 2 Plocha Skel = šířka * výška Cena za m 2 Pokud daný typ není v cenové tabulce, můžeme uvést cenu za m 2 Minimální cena Nejnižší přípustná cena typu.

25 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 26 Cenová tabulka Přístup na cenovou tabulku u zvoleného typu je kliknutím na ikonu Tabulka cen. Na monitoru se objeví list tabulky cen. Tabulka cen musí být vytvořena tak, že v prvním řádku tabulky jsou jednotlivé šířky typu a v prvním sloupci jednotlivé výšky Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cena Cenové tabulky zadávané do programu nemohou být bez řádků s šířkou a bez sloupců s výškou!!! Všechny rozměry zadáváme v milimetrech!!! Pokud jsou tabulky cen pro jednotlivé typy na listu programu Excel, je možno je jednoduše přenést do programu. Otevřeme cenovou tabulku v Excelu a označíme ji kurzorem. Potom tabulku kopírujeme do schránky, přesuneme se do programu OKNA2000. V horní liště nástrojů tabulky cen klikáme na ikonu vlož ze schránky. Tabulku cen je možno přecenit o zadané procento, a to tak, že klikáme na ikonu a zadáme hodnotu přecenění. U vyplňování cen typových oken (O1, O2, O3, itd.) tvoříme tabulku složenou jen z jednoho rozměru šířky a výšky.

26 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 27 Např. typ O cena Obrázek okna Během vytváření ceníku je možno rovněž vytvářet a upravovat šablony obrázků. Obrázky oken jsou propojeny názvem s typy jednotlivých oken. Pro vytvoření nebo modifikaci obrázku okna je potřeba zvolit vhodný typ a kliknout na ikonu Obrázek. Na monitoru se objeví nástroj tvůrce obrázků, jeho popis najdete v kapitole Obrázky. Přecenění systému Pro přecenění systému tj. všech cenových tabulek daného systému, je potřeba zvolit ikonu Přecenění z nabídky ceníku. Potom zadáme procentuální hodnotu, o kterou chceme přecenit systém. Kladná hodnota zvýší cenu, a záporná cenu sníží. Kopírování systémů a typů Pro vytvoření druhého stejného systému (tj. systém a s ním spojenými typy a tabulkami) je potřeba zvolit kurzorem vybraný systém a kliknout na ikonu Kopíruj. Poté je třeba vytvořit nový název a toto potvrdit tlačítkem OK. Po procesu kopírování se v databázi systémů objeví další totožný systém.společně s typy a cenovými tabulkami. U kopírování typu je postup podobný. Stojíme kurzorem na zvoleném typu v seznamu, a klikáme na stejnou ikonu Kopíruj, potom zadáme nový název typu..

27 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 28 Export ceníku Program umožňuje export ceníku tj. jeho zapsání do souboru. Takový soubor s ceníkem nebo jeho částí je možno rozeslat např. dealerům jako aktualizaci ceníku programu. Exportovat je možno jednotlivé systémy nebo ceníkové skupiny. Není možné exportovat samotné typy nebo jednotlivé položky ceníku. Označení vybraných systémů nebo skupin ceníku provedeme kliknutím na ně za současného podržení klávesy CTRL. Označené položky se podbarví jinou barvou. Dále klikáme na ikonu Export. Na monitoru se objeví okno exportu ceníku. Dále můžeme ceník uložit kliknutím na Ulož nebo jej odeslat em kliknutím na Odešli. Pokud chceme uložit celou cenovou skupinu např. všechny systémy, skla a pod.,.je potřeba zrušit zaškrtnutí políčka Pouze vybrané prvky a označit zvolenou skupinu např. okna, skla, barvy a pod. Označené prvky nemají v tuto chvíli žádný význam.

28 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 29 Import ceníku Pro import ceníku ze souboru klikáme na ikonu Import a zvolíme příslušný soubor. Pokud importovaný prvek je již v ceníku, program se zeptá zda jej chceme nahradit novým. Importovat je možno pouze soubory vytvořené v jedné a totožné verzi programu. Skla, Barvy, Kování, Doplňky, Služby, Slevy Pro vstup do jedné z výše vyjmenovaných části ceníku klikáme na příslušnou ikonu po leve straně ceníku. Na monitoru se objeví příslušný seznam (na obrázku je vidět seznam skel). Zleva máme seznam skupin skel a napravo je seznam prvků, které tvoří danou skupinu. Rozdělení ceníku na skupiny umožňuje zachovat řád v ceníku a usnadňuje

29 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 30 vyhledávání jednotlivých prvků. Nad to každý prvek ceníku může mít několik cen v různých cenových kategoriích. Cenové kategorie můžeme měnit volbou v seznamu v políčku Cenová skupina. Pro přechod na úpravu cenové skupiny klikáme na ikonu (vpravo dole). Přidávání a úprava skupiny Pro přidání nové skupiny postavíme kurzor na seznamu skupin a klikneme na ikonu Nový. Úpravu zahájíme kliknutím na ikonu Edice. Na monitoru se objeví okno pro úpravu skupiny, kam vepíšeme název a vše potvrdíme tlačítkem OK. Názvy skupin v seznamu se nemohou opakovat, je-li tomu tak, program nahlásí chybu.

30 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 31 Složení skla Po kliknutí na ikonu Složení skla můžeme přesně definovat složení skla., se objeví na monitoru okno, ve kterém V horním okně vypíšeme název složení skla, v dolním okně přidáme z ceníku další prvky, které tvoří zvolené složení skla (sklo / distanční mezera / sklo). Dvojklik v posledním políčku způsobí zablokování dané položky, objeví se obrázek. Uživatel nebude moci měnit tuto položku při vyceňování. Přidávání a úprava prvku ceníku Přidání nového prvku do ceníku provedeme kliknutím na ikonu Nový, a úpravu na ikonu Edice. Na monitoru se objeví okno pro úpravu.

31 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 32 Každý prvek ceníku musí mít neopakující se název. Popis některých jednotek % Zvolení této jednotky informuje program, že daný prvek bude připočítán procentuálně k ceně za okna. Tento příplatek je připočítán k ceně okna se základním vybavením dle cenové tabulky pro dané okno se zohledněním součinitele vycenění. m2 Příplatek za m2. Při výpočtu plochy oken, je postup tak jak je popsáno výše viz Přidání a úprava typu. Pro kování a barvy se zohledňuje plocha, která je rovna ploše okna. bm, bdm Běžný metr a decimetr tyto jednotky se používají např. u parapetů. U připočítávání takovéhoto prvku k oknu, program sám vypočítává a udává šířku okna ve zvolené jednotce. Tuto hodnotu můžeme samozřejmě později změnit. bmo, bdmo Běžný metr obvodu a běžný decimetr obvodu okna. Tato jednotka je určena pro služby vypočítavané z metru obvodu okna (např. montáž, demontáž, a pod.). U vyceňování takovýchto služeb, program vypočítává metry obvodu všech oken u dané nabídky.

32 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 33 Položky doplňků obsažené v ceníku mohou být připočítány k celé nabídce nebo k jednotlivému oknu, za to služby jsou připočítány jen k nabídce. Jestliže přidáváme tyto prvky do nabídky, program sám udává hodnoty příslušné položky vztahující se k celé nabídce U zadávání cen skel, barev, a kování, je třeba mít na paměti, že tyto ceny jsou příplatky za okna v základní verzi, poněvadž v ceně okna v tabulce je již započítáno sklo, barva a kování. Podobně je to i s každým dalším prvkem, který je již započítán k ceně standardního okna v tabulce. Základní prvky jako standardní sklo, barva a kování musí mít vepsanou cenu = 0. Každý prvek ceníku může mít několik cen v různých cenových kategoriích. Při vytváření nabídky nebo objednávky volíme určený prvek z ceníku a podáváme cenovou kategorii, ze které má být vybrána cena. Cena prvku v dané kategorii může být obsažena v cenové tabulce, potom stačí zaškrtnout políčko Tab a poté kliknout na ikonu tabulky a můžeme začít vyplňovat cenovou tabulku. Seznam cenových kategorií je přístupný v hlavním okně ceníku po kliknutí na ikonu. V záložce Omezení můžeme uvést seznam systémů propojených s daným prvkem ceníku. Pokud budeme vyceňovat systém, který není v seznamu, potom daný prvek ceníku nebude přístupný. Chybějící seznam dovoluje vycenit tento prvek u všech systémů.

33 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 34 Jiná omezení: Složení skla : Doplněk k oknu: k oknu. určuje, že dané sklo bude přístupné jen u návrhu složení skla. určuje, že daný doplněk bude přístupný u vyceňování doplňků Doplněk k nabíce / objednávce: určuje, že daný doplněk bude přístupný u vyceňování doplňků k nabídce / objednávce. Program obsahuje rovněž možnost přidat obrázek k jednotlivým prvkům ceníku, Tento obrázek může být následně vytištěn na nabídce vedle vyceněného doplňku. Pro přidání obrázku jdema na záložku Obrázek klikáme na ikonu a zvolíme vhodný soubor (jpg nebo wmf). Odstranění obrázku provedeme kliknutím na. Přecenění systému Pro přecenění dané skupiny v ceníku je třeba ji zvolit (podbarví se) a potom kliknout na ikonu Přecenění. Udáme hodnotu v % a klikáme na OK. Pro zúžení rozsahu přecenění je potřeba zrušit zaškrtnutí políčka Všechno a zvolit rozsah m.j. Potom budou přeceněny jen ty prvky jejíchž jednotky jsou ve shodě se zvoleným rozsahem.

34 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL K A P I T O L A 5 Obrázky Databáze obrázků obsahuje šablony obrázků jednotlivých typů oken. Pro vstup do databáze volíme v hlavním menu Obrázky.

35 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 36 Přidání a úprava obrázku Pro přidání nového obrázku do databáze klikáme na ikonu Nový 13. Na monitoru se objeví okno na vytváření obrázků. Úpravu.již existujícího obrázku zahájíme kliknutím na ikonu Edice. Vytváření obrázku je třeba začít určením typu okna a jeho rozměry. Proto vyplňujeme políčka Typ okna a rozměr. Dalším krokem je definice podělů okna. Pro svislý poděl klikáme na ikonu na levém proužku nástrojů a potom klikáme na příslušný bod v okně. Stejně postupujeme i u vodorovného podělu, kliknutím na ikonu. S takto vytvořenými poděly můžeme libovolně manipulovat a přesouvat je svisle nebo vodorovně. Pro změnu polohy podělu klikáme na ikonu, a poté uchopíme myší libovolný poděl a za neustálého držení můžeme poděly přesouvat. Pro přesné určení polohy podělu klikáme na něj pravým tlačítkem myši a potom udáváme jeho polohu v milimetrech..

36 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Tam rovněž, pokud zaškrtneme volbu Ukaž rozměr na obrázku, můžeme určit aby rozměr podělu byl viditelný na obrázku. Dále je potřeba určit tvar rámu okna, výběrem z horní nabídky. Dalším krokem při vytváření tvaru rámu je manipulace s jeho body v rámu. K tomu jsou určeny ikony,, po levé straně okna. Po zvolení některé z ikon, se objeví na obrázku body v rámu. Rám vzniká v důsledku spojování dalších bodů v rámu. Správná manipulace body v rámu dovoluje vytvářet různé tvary oken. Pro přidání bodu v rámu klikáme na ikonu, a poté táhneme myší linku od předchozího bodu na novou polohu, tam kde chceme vytvořit nový bod v rámu. Je třeba si pamatovat, že rám je vytvářen po směru hodinových ručiček. Pro odebrání bodu v rámu klikáme na ikonu chceme odebrat., a potom na bod v rámu, který Přesun bodu na rámu provedeme klikem na ikonu zvolený bod a přesuneme ho na novou polohu.. Potom uchopíme myší Po vytvoření požadovaného tvaru okna můžeme přejít k vytváření okenních křídel. Proto klikáme na ikonu, a poté natahujeme myší okenní křídlo od jednoho křížení podělu ke druhému. Po uvolnění tlačítka myši, se objeví na obrázku křídlo a na monitoru také ještě okno pro výběr typu okenního křídla.

37 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Do každého křídla je možno vkreslit jednotlivou mřížku, síť mřížek nebo plnou výplň. Pro přidání sítě mřížek klikáme na ikonu. Potom podobně jako u kreslení křídla vyznačíme plochu, na které nakreslíme síť mřížek. Tato plocha se musí samozřejme nacházet uvnitř křídla. Po vytvoření sítě mřížek se na monitoru objeví okno s možností výběru vlastností mřížek. Zde můžeme uvést počet polí a šířku mřížky. Pokud chceme přidat do křídla jednu obyčejnou mřížku nebo příčku, klikáme na vhodnou ikonu,, a potom táhneme myší linky, na kterých chceme umístit mřížku od jednoho křížení podělů ke druhému.

38 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Stejné je to i u plné výplně. Klikáme na ikonu, a potom volíme plochu uvnitř křídla, ve kterém má být plná výplň. Program umožňuje rovněž přidat libovolný text, nebo obrázek (BMP,WMF), na kterém je např. naskenován obrázek okrasných dveří. Příklad Chceme nakreslit následující okno: 1. Uvádíme přiměřené rozměry okna. 2. Přidáváme poděly svislé a vodorovné. Po přídání nových podělů se doporučuje kliknout opětovně na ikonu tvaru rámu (v našem přídadě ) pro obnovení nově vytvořených bodů v rámu. 3. Nyní přikročíme k modelování tvaru rámu pomocí bodů v rámu. Klikáme na ikonu odstranění bodu, a poté odstraňujeme příslušné body v levém a pravém horním rohu okna. Dále přesouváme dva body v dolních rozích rámu dovnitř.

39 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Klikáme na ikonu a přesouváme body. 4. V dalším kroku budeme vkládat křídla. Klikáme na ikonu a označujeme plochu, na které bude křídlo ( A B, C D, E F).

40 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Dál volíme ikonu příčky a táhneme ji od bodu B do G. Po nakreslení okna můžeme libovolně manipulovat s poděly přesouváním vodorovně a svisle a měnit tím rozměry křídel okna. Mimo to můžeme používat ikony označen červeně. a pohybovat se mezi objekty obrázku. Aktivní objekt bude Ikona umožňuje vstup do vlastností vybraného objektu a jejich úpravu. Pro odstranění aktivního objektu klikáme na. Kreslení rolet Kromě vytváření obrázků oken, program umožňuje i kreslení rolet.. U tvoření obrázku rolety, je potřeba stejně jako u okna, uvést název typu a rozměry. Dále volíme druh rámu kliknutím na ikonu, která určuje chybějící rám.

41 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Nyní pomocí ikony volíme roletu a podobně jako u křídla ji roztáhneme myší na ploše vybraného pole okna.. Na monitoru se objeví okno vlastností rolety. Levý a pravý bok skříňky Zrušení těchto voleb způsobí, že budou chybět zakončovací hrany skříňky, buď na levé nebo na pravé straně. Tato volba je vyžadována pokud vytváříme roletové sestavy. Levá a pravá vodící lišta Výběr jedné ze tří voleb nakreslí u rolety zvolenou vodící lištu (nebo chybějící lištu).

42 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Tento obrázek ukazuje jak je potřeba nadefinovat vlastnosti tří rolet tvořících sestavu.

43 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL K A P I T O L A 6 Klienti Databáze klentů tvoří velmi důležitý prvek OKNA Umožňuje shromažďovat informace o klientech firmy. Skrze databázi klientů se můžeme dostat na databázi nabídek a objednávek a faktur a získat tak rychlý přístup k příslušným dokumentům daného zákazníka. Pro vstup do databáze klientů zvolte ikonu Klienti z hlavní nabídky programu.

44 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Vyhledávání klientů Pro hledání klienta v databázi klikneme na ikonu Hledej. Do příslušného políčka zadáme klíč, podle kterého chceme vyhledávat. Například pokud do políčka Název zadáme Nov potom nám program vyhledá všechny klienty jejichž název je obsažen v zadaném sledu písmen. (Novák, Novotný,

45 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 46 Nový,...). Stejné pravidlo platí i v ostatních políčcích. Po zadání kritérií 13 vyhledávání klikáme na tlačítko Hledej. Přídání a úprava dat klienta Pro přidání nového klienta do databáze klikáme na ikonu Nový. Pokud chceme upravit již existující data klienta, potom klikáme na ikonu Edice. Do políček na záložce Zákazník, po pravé straně okna zadáváme odpovídající data týkajícící se našeho zákazníka (název, adresa, telefon, a pod.). Políčko název, adresa, město, PSČ musí být vyplněno!!! V záložce Slevy je možno nadefinovat seznam slev, které přísluší zákazníkovi za jednotlivé kategorie oken (Plast, Dřevo, Hliník, Rolety). Vepsané změny potvrzujeme tlačítkem OK.

46 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL K A P I T O L A 7 Nabídky a objednávky V této databázi jsou shromažďovány všechny nabídky a objednávky jednotlivých zákazníků. Při vstupu do seznamu nabídek a objednávek pomocí databáze zákazníků získáváme informace o nabídkách a objednávkach dříve zvoleného zákazníka. Pokud chceme vstoupit do databáze nabídek a objednávek všech zákazníků, musíme vstoupit do vybrané databáze z hlavní nabídky programu. Databáze objednávek nám umožňuje rovněž provést analýzu prodeje. Na základě objednávek můžeme zjistit informace o výši prodeje v jednotlivých měsících. Díky raportům můžeme sledovat práci jednotlivých obchodníků a zjistit jakého obratu dosáhli za daný časový úsek. Do databáze nabídek a objednávek můžeme vstoupit pomocí databáze zákazníků, kliknutím na ikonu Nabídky a Objednávky. Potom bude tato databáze obsahovat nabídky a objednávky zvoleneho zákazníka. Pokud chceme mít současně přehled o všech nabídkách a objednávkách, musíme vstoupit do databáze klikem na zvolenou ikonu Nabídky, Objednávky, z hlavní nabídky programu.

47 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Odesílání nabídek a objednávek em Nabídky a objednávky z databáze můžeme uložit do souboru nebo odeslat pomocí elektronické pošty. Například obchodníci z jednotlivých poboček mohou odeslat objednávky do centrály a tak aktualizovat hlavní databázi. Pro odeslání zvoleného dokumentu em klikáme na ikonu Odešli. Na monitoru se objeví poštovní program s již připojenou přílohou odesílaného dokumentu.. Soubory vytvářené touto volbou jsou určeny k vnitřním potřebám, to znamená, že mohou být načítány jen jiným programem OKNA2000. Pokud chceme odeslat dokument (např. nabídku) svému zákazníkovi, musíme jej exportovat do Wordu. Tento postup bude popsán v následující kapitole.

48 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Raporty a seznamy Seznam objednávek umožňuje provádět jednoduchou analýzu prodeje oken. Můžeme vytvořit raport nebo výkres prodeje za daný časový úsek. Je tak možno vysledovat jaký byl prodej a jak pracovali jednotliví obchodníci. Abychom mohli vidět raport, klikneme na ikonu Raport objednávek. v databázi Rozsah Do políčka Datum od a do vepisujeme časový úsek, za který chceme připravit raport. Pro zadání data použijeme ikonu kalendáře za políčky. Pokud se raport týká objednávek jednotlivého obchodníka, potom v políčku Obchodník vypisujeme jeho jméno, nebo volíme z nabídky pod šipkou na konci políčka. Pokud se raport týká všech obchodníků, políčko obchodník zůstane prázdné. Seskupení U seskupení máme na výběr ze dvou voleb. Raport může být sekupen podle měsíců, nebo let.

49 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Po nastavení všech parametrů raportu, můžeme přejít k jeho prezentaci formou seskupení nebo výkresu (proto klikáme na odpovídající tlačítko napravo). Vyhledávání dokumentů Pro vstup na volby hledání dokumentu klikáme na ikonu Hledej. Do jednotlivých políček vepisujeme kritéria hledání a poté klikáme na tlačítko Hledej.

50 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL K A P I T O L A 8 Nabídka a objednávka V této kapitole si popíšeme jak vytvořit novou nabídku a objednávku, jak je upravit a jak vyceňovat okna. Soustředíme se na proces vytváření nabídky a poté na její přetvoření (změnu) na objednávku.je zde i možnost vytvořit objednávku ihned, avšak proces obsluhy zákazníka začíná obvykle nabídkou a po ní následuje objednávka.. Pro vstup do již existující nabídky nebo objednávky je potřeba ji vybrat kurzorem z databáze nabídek a objednávek a potom kliknout na ikonu Ukaž monitoru se objeví okno s prvky nabídky nebo objednávky.. Na

51 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Struktura nabídky a objednávky Nabídka vytvořena programem je složena z následujících bloků: NABÍDKA Nadpis Úvod Okna Doplňky k oknu Doplňky Služby Slevy / Příplatky Zakončení Dalším dokumentem je objednávka, která vzniká nejčastěji na základě nabídky. Programem můžeme vytvořit objednávku ve dvou verzích: Objednávka oken Objednávka oken a služeb Tyto dvě verze jsou závislé na volbě Připoj služby k objednávce oken, která je v nastavení programu na záložce dokument.

52 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL OBJEDNÁVKA (+služby) Nadpis Okna Doplňky k oknu Doplňky Služby Slevy / příplatky Zakončení OBJEDNÁVKA (- služby) Nadpis Okna Doplňky k oknu Doplňky Slevy / Příplatky Zakončení Pokud volba Připoj služby k objednávce oken není zaškrtnutá, takže objednávka neobsahuje služby, můžeme vytvořit v programu zvlášť objednávku na samotné služby.

53 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Vytváření nové nabídky a objednávky Pro vytvoření nového dokumentu (nabídka, objednávka) je potřeba vstoupit pomocí databáze zákazníků do databáze nabídek a objednávek. V seznamu zákazníků volíme vhodného zákazníka, pro kterého chceme vytvořit nabídku a potom klikáme na ikonu Nabídky a objednávky. Na monitoru se objeví okno databáze nabídek a objednávek. Klikáme na ikonu Nový, a potom volíme Nová nabídka nebo Nová objednávka. Pro vytvoření nové nabídky nebo objednávky, je potřeba vstoupit do databáze nabídek a objednávek pomocí databáze zákazníků.

54 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Po výběru nové nabídky se na monitoru objeví okno s vlastnostmi nabídky. Pokud bude tlačíko u čísla dokumentu stlačeno, potom program sám zadá další číslo. Chceme-li zadat číslo ručně, klikáme na ikonu. Je třeba mít na paměti, že v seznamu nemohou být dva dokumenty se stejným číslem. Program automaticky zadává běžné datum a datum platnosti nabídky. V políčku měna můžeme zvolit měnu, ve které chceme vytvořit nabídku. Tato měna bude převzata z kurzovní tabulky v nastavení programu. V políčku DPH můžeme uvést DPH pro celou nabídku. Po akceptaci všech dat se na monitoru objeví okno nabídky.

55 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Menu Záložky umožňující přechod mezi vyceňovanými okny, doplňky a službami. Přidání nového prvku do nabídky / objednávky. Je závislé na aktivní záložce (viz výše). Úprava zvoleného prvku nabídky / objednávky. Odstranění zvoleného prvku nabídky / objednávky.

56 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Volby týkající se zvoleného okna (přístupné rovněž kliknutím pravým tlačítkem myši na zvolené okno). Popis, vycenění, obrázek a doplňky k oknu. Tři poslední volby umožňují uložení, načtení, nebo zkopírování zvoleného okna společně s obrázkem, popisem a doplňky. Vstup na okno vlastností nabídky. Vstup na okno vlastností objednávky. Vstup na okno vlastností objednávky služeb (volba je dostupná při vypnuté volbě Připoj služby k objednáce oken v nastavení programu). Příkaz pro výrobce. (volba přístupná v objednávce) Přenos položek objednávky na fakturu. (volba přístupná v objednávce) Změna vybavení všech oken v nabídce / objednávce.

57 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Sleva na vybraný prvek nebo na celou nabídku / objednávku. Shrnutí nabídky / objednávky. Úvodní text pro nabídku a závěrečný pro nabídku / objednávku. Smlouva k objednávce (volba přístupná u objednávky) Export nabídky / objednávky do OpenOffice a MS-Word. Náhled do nabídky / objednávky. Tisk nabídky / objednávky / příkazu pro výrobce. Uložení změn. Vycenění okna Pro vycenění nového okna klikáme na ikonu Nový. Na monitoru se objeví okno vyceňování. Chceme-li otevřít vyceňování již existujícího okna, volíme z nabídky klikáním na: Okno - Vyceň, nebo na něj 2x klikáme myší. Můžeme rovněž použít příruční nabídku a v ní kliknout pravým tlačítkem na zvolené okno.

58 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL V příslušných políčcích uvádíme systém, typ. rozměry, druh skla, barvu, a kování.. U každého políčka je tlačítko pro výběr, po jeho stlačení se objeví příslušný cenový seznam, z kterého volíme vhodný prvek. Po volbě systému program sám vepíše sklo, barvu a kování, které určuje standardní vybavení sytému. Tyto hodnoty je později možné měnit. Tlačítko blokuje, nebo odblokuje rozměry. Jsou-li rozměry zablokovány, není možné vyceňování okna o jiných rozměrech.. Jsou-li rozměry odblokovány potom program vycení okno s většími rozměry než je v tabulce. U skel je možnost vytvořit složení skla z jednotlivých skel převzatých z ceníku. K tomuto účelu slouží tlačítko. Po jeho stlačení se objeví okno složení skla..

59 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL U políčka Složení skla můžeme zvolit již připravené složení (pokud je definováno v ceníku), nebo vytvořit vlastní složení, tlačítkem přidávat další skla a jejich rozteče. Po uvedení všech parametrů klikáme na tlačítko Naceň. Program vypočítá cenu zadaného okna. Vyhledává v databázi systémů příslušný systém, potom typ a příslušnou tabulku k němu. Z tabulky vezme cenu odpovídající požadovaným rozměrům a vyceňování nastavenému v programu. Poté je k základní (tabulkové) ceně připočítán příplatek za sklo, barvu a kování. V políčku cena bez DPH se objeví cena vyceněného okna. Chceme-li vycenit další křídlo (okno) klikáme na Nové křídlo. Cenu okna můžeme rovněž vepsat ručně. Po vycenění okna, klikáme na tlačítko Dál, a přesouváme se na další krok vytváření okna na obrázek, doplňky k oknu a popis okna.

60 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Algorytmus vypočítávání ceny okna Příklad: Cena okna o rozměrech 1000x1500 (plocha 1,5m 2 ) podle tabulky je : 7824 Kč Příplatek za sklo 1395 Kč / m 2 a marže 15% Příplatek za barvu 15% k ceně okna Systém vyceňovaného okna ma nadefinovány následující parametry: Součinitel = 1 Dealerská sleva: -20%, -15% (stupňovaná = -32%) Marže: 47% Vycenění: 7824 Kč (tabulková cena) *1 (součinitel) = 7824 Kč -20%,-15% (stupňovaná dealerská sleva) marže cena okna = 5323 Kč + 47 % = 7824 Kč příplatek za sklo Kč*1,5m 2 = 2092 Kč + 15% = 2406 Kč příplatek za barvu kč*1*15% = 1330 Kč + 0% = 1330 Kč příplatek za kování + 0 Kč = 8746 Kč + 333,5 zł = 1253,5 zł sleva / příplatek za křídla - 5% = 8746 Kč + 270,82 zł = 1190,82 zł doplňky k oknu + 100,2 zł + 30,06 zł = 130,26 zł = 1020,2 zł + 300,88 zł = 1321,08 zł Sleva k oknu (stupňovaná) 5%, -10% = 14,5% (viz Nastavení programu > Vyceňování -> Sleva/Příplatek) = 1020, ,13 zł = 1183,33 zł

61 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL 7824 Kč (tabulk. cena ) *1 (součinitel) =7824 Kč -20%,-15% (dealer. sleva) =5323 Kč Přípl. za sklo 60zł * 1,5m 2 = 2092Kč Přípl. za barvu 7824Kč *1* 15% = 1330Kč Cena s přihlédnutím ke slevě na křídla Obrázek okna Obrázek vytvořený programem je možno libovolně upravovat. Často je potřeba změnit směr otevírání křídel, nebo změnit poděly okna. Pro vstup na obrázek okna je třeba zvolit: Okno - Obrázek. Můžeme rovněž využít příruční menu (pravým tlačítkem na vybrané okno) nebo kliknout na obrázek okna.

62 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Kliknutím na tlačítko Obrázek se dostaneme do úprav obrázku okna, popsaném v kapitole Obrázky. Pamatujme, že změna obrázku nemá vliv na změnu ceny!!! Doplňky k oknu Ke každému vyceňovanému oknu v nabídce je možno připojit doplňky (např.mřížky, příčky, parapety a pod.). Cena doplňku bude připočítána k ceně okna a doplněk bude vytištěn v nabídce vedle okna, ke kterému je připojen. Pro vstup na volbu doplňky je potřeba zvolit Okno Doplňky.

63 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Na monitoru se objeví výše vyobrazené okno doplňků. Chceme-li přidat nový doplněk k oknu klikáme na ikonu Nový dodatek. Poté volíme pomocí ikony příslušný prvek z ceníku. Pokud je cena doplňku uvedena v cenové tabulce, potom se v okně výše objeví dvě nová políčka kam vepíšeme rozměry, a potom klikáme na tlačítko Naceň. Popis okna Každé okno, má kromě obrázku i svůj popis. Program standardně umísťuje v popisu zvolený systém, sklo, typ, barvu, kování. Je zde však i možnost připsat do popisu dodatečné informace o vyceňovaném oknu. Na formuláři s popisem jsou rovněž informace o názvu okna, počtu.

64 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Pro vstup do popisu okna klikáme na Okno Popis nebo klikáme myší na políčko s popisem umístěné těsně pod obrázkem. Tlačítko Možnosti umožňuje vložit do popisu okna další volby popisu z nastavení tohoto programu. Doplňky a služby Chceme-li vstoupit na doplňky v nabídce / objednávce nebo na služby, je potřeba zvolit příslušnou záložku nebo. Na monitoru se objeví příslušný seznam. Přidání nové položky do seznamu provedeme kliknutím na ikonu Nový, a úpravu seznamu kliknutím na Edice.

65 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Kliknutím na ikonu Volby přístupné z ikony doplňku nebo služeb. u políčka s názvem, zvolíme příslušný prvek z ceníku. umožňují výpočet příslušného počtu zvoleného Slevy a příplatky Program umožňuje také poskytovat slevy nebo příplatky. Slevy a příplatky mohou být poskytovány na jednotlivé prvky nabídky / objednávky (oken, doplňků, a služeb) a rovněž k celku. Sleva / příplatek na okna, doplňky a služby Pro poskytnutí slevy nebo příplatku na vybranou položku klikáme na: Sleva Sleva / Příplatek.

66 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Program umožňuje uvést tři položky slev / příplatků. Jejich výběr je možný pomocí ikony, která se nachází za každým políčkem. Sleva může být sečtená nebo stupňovaná. U sečtené slevy tvoří její součet hodnota tří skladových položek, u druhé varianty je sleva načítána postupně. Příklad Slevy: 10%, 5%, 3% ; Cena = 2500 Sečtená sleva: Cena se slevou = % = 2050 Stupňovaná sleva: Cena se slevou = % = % = 2137,5 3% = 2073,38 Výběrem jedné z voleb rozsah, (přístupné jen u oken) můžeme automaticky poskytnout slevu / příplatek na všechna okna nebo jen ta z vybrané skupiny. Je-li políčko rozsahu prázdné, potom se sleva / příplatek vztahuje jen na nynější okno. Sleva na okna je zviditelněna na tištěném listu, ale příplatek - ne.

67 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Sleva na celek Chceme-li poskytnout slevu na celou nabídku nebo objednávku, klikáme na Sleva Sleva / Příplatek k celku. Program umožňuje poskytování slev / příplatků zvlášť na okna, doplňky, jakož i čtyř slev / příplatků k celku nabídky / objednávky. Záporná hodnota určuje SLEVU a kladná hodnota PŘÍPLATEK.

68 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Změna vybavení oken Často potřebujeme vytvořit nabídku v několika verzích, např. s různými skly nebo v jiných systémech. Potom můžeme využít funkci změny vybavení oken u celé nabídky. Pro změnu vybavení všech oken v nabídce, klikáme na ikonu Změna. Tato funkce umožňuje změnit systém, sklo, barvu nebo kování současně u již dříve vybraných oknech v nabídce. Výběr provedeme podržením klávesy Shift nebo Ctrl a kliknutím na příslušné položky. S použitím ikony ceníku, zadáváme do příslušných políček nové ceny vybavení oken. Po stlačení tlačítka OK. program vstoupí do vybrané nabídky oken, změní zadané parametry a opětovně provede vycenění. Popis vyceněného okna se mění, pokud jsme zaškrtli volbu Změň popis okna. Pokud není zaškrtnuto políčko Pouze vybrané prvky, program provede změny v celé nabídce.

69 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Změna nabídky na objednávku Nabídku vytvořenou programem můžeme přetvořit na objednávku. Pro vstup na zvolenou nabídku, klikáme na ikonu Objednávka Na monitoru se objeví výše vyobrazený objednávkový formulář. Po jeho vyplnění, klikáme na OK. Program změní naší nabídku na objednávku. Číslo objednávky, stejně jako nabídky, je zadáno automaticky. Chceme-li zadat na objednávku jiné vlastní číslo, klikáme na ikonu umístěnou za políčkem č. objednávky a poté zadáme nové číslo. Je třeba si uvědomit, že čísla objednávek se nemohou opakovat. Pokud zadané číslo již existuje, program nahlásí chybu. Stejné pravidlo platí pro číslování všech dokumentů v programu.

70 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Pokud nabídka obsahuje služby, program je může připojit k objednávce oken, nebo vytvořit na služby zvláštní objednávku. Objednávka služeb Objednávka služeb je přístupná po změně nabídky na objednávku pokud není zaškrtnutá volba Připoj služby k objednávce oken, v nastavení programu. Pro vytvoření objednávky služeb klikáme na ikonu Objednávka služeb Po vyplnění výše zobrazeného formuláře klikáme na OK. Poté program vytváří objednávku a přidává jí další pořadové číslo. Objednávka k výrobě Objednávka k výrobě, stejně jako objednávka oken je přístupná po změně nabídky na objednávku. Pro vytvoření objednávky klikáme na ikonu objednávky k výrobě.

71 OKNA2000 UŽIVATELSKÝ MANUÁL Smlouva Úvod a zakončení Program umožňuje také vytvořit smlouvu se zákazníkem. Šablona takové smlouvy musí být vytvořena dříve a vepsaná do nastavení programu. Pro vstup do úprav smlouvy klikáme na ikonu Smlouva. Pro načtení šablony smlouvy klikáme na, potom program načte text šablony z nastavení. Se začátkem tisku dokumentu program vyplní příslušnými hodnotami políčka s proměnnýni. Popis vytváření textových šablon můžeme najít v kapitole Nastavení programu. Každá nabídka v programu může mít svůj vlastní úvod a zakončení. Objednávky mohou mít pouze vlastní text zakončení. Standardní texty úvodů a zakončení různých dokumentů musí být vytvořeny v nastavení programu v záložce Šablony textů. Se začátkem vytváření nabídky nebo objednávky, program automaticky přidává úvod a zakončení příslušící k danému dokumentu.

Manuál instalace a společných funkcí

Manuál instalace a společných funkcí EPOS PRO s. r. o. Smilova 333 530 02 Pardubice tel: 461 101 401 email:info@epos.cz OBIS4SQL a OBISLite Manuál instalace a společných funkcí Kompletní uživatelský manuál je k dispozici na http://www.epos.cz/obis4wiki

Více

MRP Základ vizuálního systému

MRP Základ vizuálního systému MRP - Soubor účetních agend MRP Základ vizuálního systému P. O. BOX 35 76315 Slušovice telefon: +420 577 001 258 telefax: +420 577 059 250 internet: http://www.mrp.cz průvodce uživatele programem MRP

Více

Program ProVIS pro Windows

Program ProVIS pro Windows Veřejná informační služba, spol. s r.o. Farského 14, 326 00 Plzeň Program ProVIS pro Windows verze 1.61 Příručka pro ovládání Ing. Ivo Křepinský Plzeň, červen 2014 ProVIS příručka pro ovládání 1 Obsah

Více

WR Web Web Revolution

WR Web Web Revolution WR Web Web Revolution Uživatelský manuál administračního rozhraní Web Revolution s.r.o. 2009 WR Web Administrace uživatelský manuál Praktický průvodce webové aplikace WR WEB seznamuje uživatele s prací

Více

TRIFID 2014 STANDARD

TRIFID 2014 STANDARD TRIFID 2014 STANDARD Instalace a nastavení Výpočetní systém pro obchod (c) 2014 TRIFID Software, Vysoké Mýto Rokycanova 114, tel./fax 465 424 587, www.trifid-sw.cz Příručka obsahuje popis instalace a nastavení

Více

PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint

PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint SOŠS a SOU Kadaň Školení SIPVZ Prezentace, program MS PowerPoint PREZENTACE PROGRAM MS PowerPoint 2005 OBSAH CO JE TO PowerPoint...3 PREZENTACE...3 MO NOSTI PUBLIKOVÁNÍ PREZENTACÍ...3 K ÈEMU PREZENTACE

Více

Podnikatelský systém. Uživatelská dokumentace. verze 2015.04

Podnikatelský systém. Uživatelská dokumentace. verze 2015.04 Podnikatelský systém Uživatelská dokumentace verze 2015.04 Obsah Vítejte!... 5 Hlavní menu a panel nástrojů... 6 Práce s firmami a daňovými obdobími... 8 Založení nové firmy... 8 Otevření firmy... 9 Smazání

Více

platnost od 10. 9. 2012

platnost od 10. 9. 2012 P latnost od 3. 9. 2012 platnost od 10. 9. 2012 Obsah Úvod...... 4 Průvodce nastavením e-shopu... 5 Výkladový slovník... 9 Přihlášení... 11 Odhlášení... 13 ThemeCentrik - objednávka grafické šablony...

Více

ExWin 2. Ekonomický systém

ExWin 2. Ekonomický systém ExWin 2 Ekonomický systém ExWin 2 uživatelská příručka Znovu s.r.o. Hostýnská 520, Praha 10, 108 00 Tel 00420 274 775 318 e-mail znovu@znovu.cz 2 Stručný obsah INSTALACE A POUŽÍVÁNÍ PROGRAMU EXWIN 7 NABÍDKA

Více

Webový editor MARKET INOVATOR verze 1.0.0.0

Webový editor MARKET INOVATOR verze 1.0.0.0 Webový editor MARKET INOVATOR verze 1.0.0.0 Uživatelská příručka Úprava hotových webových prezentací 1.krok stáhnout web ze serveru Chceme-li provádět úpravy na webových stránkách, které jsou na internetovém

Více

MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI

MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI MULTIFUNKČNÍ WEBOVÁ APLIKACE ČMI uživatelská příručka Verze dokumentu: 1.0 Jazyk dokumentu: český Vytvořeno: Realizační team projektu Datum: 2. 12. 2014 Upraveno: Aktualizace URL Datum: 19. 1. 2015 e-business

Více

Národní institut pro další vzdělávání, krajské pracoviště Plzeň

Národní institut pro další vzdělávání, krajské pracoviště Plzeň Národní institut pro další vzdělávání, krajské pracoviště Plzeň Hřebíky Obsah 1. Úvod... 1 2. Než začneme kreslit... 1 2.1. Zobrazení panelu nástrojů Kreslení... 2 2.2. Kreslicí plátno... 2 2.3. Mřížka...

Více

Podnikatelský systém. Uživatelská dokumentace. verze 2014.01

Podnikatelský systém. Uživatelská dokumentace. verze 2014.01 Podnikatelský systém Uživatelská dokumentace verze 2014.01 Obsah Vítejte!... 5 Hlavní menu a panel nástrojů... 6 Práce s firmami a daňovými obdobími... 8 Založení nové firmy... 8 Otevření firmy... 9 Smazání

Více

MyQ Eleven Free Instalační manuál

MyQ Eleven Free Instalační manuál MyQ Eleven Free Instalační manuál Revize 2 MyQ Server 4.3 Říjen 2013 Copyright 2006-2013 JANUS spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena. www.myq.cz Obsah Obsah 1. ZÁKLADNÍ INFORMACE 5 1.1. PŘEHLED DOKUMENTACE

Více

Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010

Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010 Uživatelská příručka verze: 29. prosinec 2010 Medicus - krok správným směrem... Dostala se vám do ruk ou příručk a k programu Medicus firmy CompuGroup Medical Česk á republik a s.r.o., divize Lék ařsk

Více

MEDICUS START. Základy ovládání a přehled menu programu

MEDICUS START. Základy ovládání a přehled menu programu MEDICUS START Základy ovládání a přehled menu programu Copyright 2008 Medisoft Int. Vydáno 17.10.2008 Základy ovládání a přehled menu programu Vydáno 17.10.2008 Copyright 2008 Medisoft Int. Abstrakt Medicus

Více

WR Hotel & Pension. Web Revolution. Uživatelský manuál administračního rozhraní

WR Hotel & Pension. Web Revolution. Uživatelský manuál administračního rozhraní WR Hotel & Pension Web Revolution Uživatelský manuál administračního rozhraní Web Revolution s. r. o. 2010 WR Hotel & Pension Administrace uživatelský manuál Praktický průvodce administrací webové aplikace

Více

SYSLÍČEK program pro vedení jednoduchého účetnictví a navazujících agend

SYSLÍČEK program pro vedení jednoduchého účetnictví a navazujících agend SYSLÍČEK program pro vedení jednoduchého účetnictví a navazujících agend uživatelská příručka CSH software 2010 OBSAH Úvodem 1 Instalace programů 2 Spuštění programů 3 Obecné požadavky na počítač 4 Začínáme

Více

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací.

Práce s těmito programy je snadná a brzy zjistíte, že se tvorba webových stránek stane spíše hrou než náročnou prací. Úvod Děkujeme za důvěru v produkty firmy 3D3. Vybrali jste si jeden z nejjednodušších a nejsilnějších nástrojů pro tvorbu webových stránech a internetových obchodů. Vytvořené stránky mohou sloužit vám

Více

Poznejte svůj notebook

Poznejte svůj notebook Vysoká škola ekonomická v v Praze Univerzita třetího věku Poznejte svůj notebook Učební text pro předmět U086 Ing. Hana Hurtíková Praha 2011 Určeno pro studenty Univerzity třetího věku VŠE v Praze Hana

Více

Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti

Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti UP E CENTRUM CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ JEZERKA O.P.S. Softwarová podpora a public relations při projektové činnosti Studijní text Komplexní vzdělávací program pro lektory zaměřený na Evropskou unii a zpracování

Více

P e rsonalis ti ka a mz dy P AMICA STORMWARE s.r.o.

P e rsonalis ti ka a mz dy P AMICA STORMWARE s.r.o. Příručka uživatele PAMICA PERSONALISTIKA A MZDY PŘÍRUČKA UŽIVATELE Personalistika a mzdy PAMICA Příručka uživatele 2009 STORMWARE s.r.o. Příručka k programu PAMICA pro Windows ve verzi Září 2009, release

Více

METODIKA PRO FASTCENTRIK

METODIKA PRO FASTCENTRIK METODIKA PRO FASTCENTRIK Copyright K2 atmitec s.r.o. Ostrava, prosinec 2010 Obsah 1. FastCentrik... 4 1.1. Napojení K2 na FastCentrik... 4 1.2. Nastavení IS K2 i FastCentriku... 4 1.2.1. Nastavení v IS

Více

Metodická příručka pro učitele. InspIS ŠVP tvorba ŠVP

Metodická příručka pro učitele. InspIS ŠVP tvorba ŠVP Metodická příručka pro učitele InspIS ŠVP tvorba ŠVP InspIS ŠVP TVORBA A ADMINISTRACE ŠKOLNÍCH VZDĚLÁVACÍCH PROGRAMŮ Tato Metodická příručka pro učitele byla zpracována v rámci projektu Národní systém

Více

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den

Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem. Postupy a návody pro každý den Počítačový program pro lékařské ambulance Začínáme s programem Postupy a návody pro každý den HOTLINE 7:00 19:00 246 007 855 HOTLINE: 246 007 855 E-mail: amicus@cgm.cz Pracovní dny 7:00-19:00 hod. www.amicus.cz

Více

Form Tools. Uživatelská dokumentace. Jan Bulánek Zbyněk Falt Lukáš Ježek Jaroslav Keznikl

Form Tools. Uživatelská dokumentace. Jan Bulánek Zbyněk Falt Lukáš Ježek Jaroslav Keznikl Form Tools Uživatelská dokumentace Jan Bulánek Zbyněk Falt Lukáš Ježek Jaroslav Keznikl Form Tools: Uživatelská dokumentace Jan Bulánek, Zbyněk Falt, Lukáš Ježek a Jaroslav Keznikl Obsah 1. Úvod... 1 1.1.

Více

KASA A VELKOOBCHOD. pokladní systémy. Specializované nadstavby. pro jednoduché účetnictví ÚČTO (firma Tichý a spol.) uživatelská příručka

KASA A VELKOOBCHOD. pokladní systémy. Specializované nadstavby. pro jednoduché účetnictví ÚČTO (firma Tichý a spol.) uživatelská příručka Specializované nadstavby pro jednoduché účetnictví ÚČTO (firma Tichý a spol.) pokladní systémy KASA A VELKOOBCHOD uživatelská příručka ESI-E s.r.o. Mařatkova 918/2, 142 00 Praha 12 - Modřany tel.: 724003746

Více

Zpracování geometrického plánu v programu KOKEŠ

Zpracování geometrického plánu v programu KOKEŠ Zpracování geometrického plánu v programu KOKEŠ (výtah z diplomové práce zpracované na ČVUT Praha, 2010) Bc. Adéla Hrubešová Seznam použitých zkratek ČSN BPEJ BS CB DKM GP GNU GPL GPS GPU ISKN KM KMD KM-D

Více

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate

Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18. Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Uživatelská příručka k aplikaci Pinnacle Studio 18 Včetně aplikace Pinnacle Studio Plus a Pinnacle Studio Ultimate Obsah Dříve než začnete................................. 1 Zkratky a konvence...................................

Více

Evidence technických dat

Evidence technických dat 4 Evidence technických dat V té to ka pi to le: Evidence majetku Evidence zakázek Evidence technické dokumentace Kapitola 4 Evidence technických dat Povinnost evidovat různé druhy dat má každý podnikatelský

Více