Akce k 10 letům existence KVIC Nový Jičín Minikonference: Aktivní metody učení

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Akce k 10 letům existence KVIC Nový Jičín Minikonference: Aktivní metody učení"

Transkript

1 Akce k 10 letům existence KVIC Nový Jičín Minikonference: Aktivní metody učení Určeno: ředitelům a učitelům základních škol všech vzdělávacích oblastí Termín: 20. března 2014, zahájení v 9:00 h, ukončení v 18:30 h Místo: ZŠ Mendelova v Karviné-Hranicích, ul. Einsteinova 2871/8 Účastníků: cca 100 účastníků, včetně lektorů Hosté: Mgr. Věra Palková, náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje, ing. Martina Šrámková, vedoucí odboru rozvoje Magistrátu města Karviné, Mgr. Svatopluk Pohořelý, ředitel odboru předškolního, základního a základního uměleckého vzdělávání MŠMT, PaedDr. Petr Habrnál, ředitel KVIC Nový Jičín, Mgr. Vladimír Srb, ředitel Pomáháme školám k úspěchu o.p.s., PhDr. Pavel Grenar, ředitel Moravskoslezského inspektorátu a další Program 08:15 08:55 prezence účastníků 09:00 10:30 úvodní společné jednání 10 let KVIC PaedDr. Petr Habrnál (KVIC Nový Jičín) Vystoupení hostů zástupci MŠMT, ČŠI, Moravskoslezského kraje, města Karviná Vzdělávání 2020 RNDr. Jana Straková, Ph.D. (PedF, UK Praha) Rámec kvality práce učitele Mgr. Jana Kargerová, Ph.D. (PedF, UK Praha) Jak lze podporovat učitele PhDr. Hana Košťálová (Pomáháme školám k úspěchu o.p.s., Praha) Podpora učitelů v Moravskoslezském kraji Mgr. Miloš Šlapal (ZŠ Emila Zátopka, Kopřivnice) ZŠ Mendelova, představení hostitele akce Mgr. Bohumil Zmrzlík (ZŠ Mendelova, Karviná) :45 náslechy ve vyučovacích hodinách s následným rozborem 12:50 13:45 oběd 14:00 18:30 pracovní dílny I. A Náslechové hodiny ve třídách naší školy a zpětné vazby k nim Téma: Mgr. Pavel Kubíček I. A Matematika Počítáme do 17 co už umíme? Učím matematiku profesora Hejného již 4. rokem, podruhé v první třídě.

2 Cíl vyučovací hodiny: Žáci si v této hodině rozšíří a upevní číselný obor o číslo 17 budují schémata číselné trojice Společně s žáky Vás provedeme některými matematickými prostředími v 1. třídě. Že nevíte, co jsou to matematická prostředí? Tak navštivte naší hodinu! Těšíme se na Vás! o zkušenostech z vyučování matematiky prof. Hejného (nejen v 1. třídě) o práci s interaktivní tabulí Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ Koperníkova, Třinec 2. ZŠ Kyjovice 3. ZŠ Mendelova 1. Činnostní učení během celé hodiny 2. Názornost, klidný přístup učitele, motivace 3. Děti si vzájemně ukazují své stavby. Na děti se postupně přenáší zodpovědnost (řízení autobusu ) 1. Praktické nápady a vychytávky z matematiky profesora Hejného 2. Vše diskuze o prostředcích 3. Otázky pro rodiče na závěr Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Přístup pana učitele Kubíčka jeho nadšení 2. Vidět prostředí hadi, autobus, práce učitele v hodině 3. Nápady, jaké pomůcky v 1. třídě používat (krabice, ukazovátko, číselná řada) 1. Teď potřebuji vlastní praxi, další otázky jistě vyvstanou. Děkuji 2. Chtěla bych vidět ještě pár takových hodin další prostředí 3. - I.B Téma: Mgr. Šárka Hanusková I. B Jazyk český čtení Čtení o zvířátkách krtek V této třídě učím prvním rokem. Ve třídě je 27 žáků (13 chlapců, 14 dívek). Ve třídě jsou 4 integrovaní žáci (1 žák s Aspergerovým syndromem, 2 žáci se středně těžkou vadou řeči, 1 žák s ADHD).

3 Žáci se učí číst genetickou metodou. V současnosti čtou všichni žáci souvislé texty psané velkými i malými písmeny tiskací abecedy. Od ledna nacvičujeme psaní psacích písmen. Žáci píší svůj deník (jednoduché věty velkými tiskacími písmeny). Pracujeme s texty Čteme s porozuměním každý den. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině budou nacházet v přečteném textu přímo vyjádřenou informaci porovnávat to, co čtou se svou předchozí informací o tématu Žáci v úvodu hodiny čtou své zápisy z deníků, sdílejí své zkušenosti s krtkem. Následně pracují s tabulkou tvrzení. Poté čtou text o krtkovi a informace z textu porovnávají se svými předchozími názory. O zjištěních diskutují ve dvojicích a prezentují je před třídou. Svou práci v hodině průběžně reflektují, hodnotí pomocí kritérií hodnocení. o zkušenostech s výukou čtení genetickou metodou o čtení s porozuměním (nejen v českém jazyce) Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ a MŠ Horka nad Moravou 2. ZŠ a MŠ Horka nad Moravou 3. ZŠ E. Zátopka, Kopřivnice 4. ZŠ Karasova, Ostrava Mariánské Hory 5. ZŠ Ostrava- Svinov 6. ZŠ Píšť 7. ZŠ a MŠ Horní Město 8. ZŠ TGM Studénka 9. ZŠ generála Zdeňka Škavardy, Ostrava 4 1. Respektující přístup učitele, aktivní hodina, využívání různých metod 2. Byly dodrženy cíle vyučovací hodiny, které byly stanoveny. Vždy byla stanovena kritéria práce. Možnost výběru tématu na další čtení (o zvířátku). 3. Organizace výuky, připravenost a otevřenost paní učitelky, kolik toho dětí umí 4. Vstřícnost, pravidla, spravedlnost, zájem žákům o čtení, práce s textem, zájem o zvíře na další den. 5. Oceňuji uzavřenost zaklapnutost cyklu učení EVR + vynikájící otázky za hodinu, za text 6. Organizace hodiny, 100% výkon učitelky 7. Vedení deníku 8. Běžná hodina zaměřená na čtení s porozuměním poměrně velká náročnost úkolů, splnění cílů, které byly předem stanoveny děti zvládly bez problémů 9. Ukázková hodina dle zásad KM. Propojení s pohádkou básničkou na konci hodiny. 1. Náměty, které nám p. učitelka řekla, ukázala. 2. Náměty pro práci, které paní učitelka má. Genetická metoda jak funguje. 3. Kolik práce musí paní učitelka vynaložit na přípravu začínajících čtenářů, chybí texty v 1. měsících 1. třídy 4. Podělit se se zkušenostmi, zájem p. učitelky o nás hospitující. 5. Otevřenost paní učitelky, diskuze o genetice x synteticko analytické metodě 6. Srovnávaní metod čtení. Výhody x nevýhody, klady x zápory. Názory ostatních kolegů Zkušenosti se čtením s porozuměním i v 1. pololetí 1. ročníku 9. Nácvik čtení Co bylo pro mne osobně inspirativní:

4 1. Pracovní deníky psaní vět, vyjadřování myšlenek 2. Tabulka: čtení slov (1B, 2A ) 3. Používání karet červené a zelené barvy, deník, psaní vět 4. Práce s textem, tabulkami 5. Deníky, návaznost textu, dotaženost kroků, výběr na zítřek 6. Některé otázky a úkoly, které plnily děti. 7. Zelené a červené kartičky, vedení deníku 8. Metody, práce s textem, deníky, zelené a červené karty 9. Otevřené hodiny pro rodiče Jak organizovat pasování na čtenáře a písaře s rodiči Děkuji za inspirativní hodinu Dlouhodobé DÚ. III.A Téma: Mgr. Andrea Ćmoková III. A Matematika Kouzla a dřívka Tuto třídu učím od první třídy, společně se tedy už třetím rokem nejen v matematice radujeme. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině procvičí matematické operace prostřednictvím manipulace s dřívky budou rozvíjet matematické představy a společně hledat obecné matematické zákonitosti V této kouzelnické hodině se nejdříve pokusíme odhalit kouzlo, při kterém budeme procvičovat i matematické operace. Společnou diskusí a pokusy možná odhalíme i malou dřívkovou zákonitost a kouzlením s dřívky si rozvineme své představy o trojúhelnících a čtyřúhelnících. o možnostech, které nám otvírá Hejného matematika Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ TGM Studénka 2. ZŠ Jarošova Havířov 3. ZŠ TGM Frýdek- Místek 4. ZŠ Příbor

5 5. ZŠ a MŠ Horka nad Moravou 6. ZŠ TGM Fulnek 7. ZŠ Studénka Butovická 8. ZŠ a MŠ Kunín 9. ZŠ a MŠ Kyjovice 10. CZŠ a MŠ Třinec 1. Komunikace spolupráce žáků při řešení problémů 2. Zařazení činnostního a problémového učení do výuky, osobnost učitelky a její přístup k žákům, způsob práce s nimi 3. Aktivita žáků, sociální vztahy 4. Nadšení, radost dětí z práce přátelská atmosféra, pracovní nasazení žáků, práce s chybou, diskuze a argumentace. 5. Konstruktivistický přístup, zvídavost dětí a chuť řešit a sdílet, argumentovat. 6. Hodina měla energii, byla pro děti zábavná, aktivní, v hodině byla pohoda. 7. Hodně motivované děti, které diskutují na velmi dobré úrovni. 8. Spoustu AHA efektů, diskuse dětí, vysvětlování dětí, vzájemné hodnocení dětí, činnosti učení, problémové otázky. 9. Názorná ukázka, jak děti aktivně opracují v hodině. 10. Komunikace učitele žáka, radost žáka z učení, sebehodnocení žáka 1. Seznámení s výukou této metody (zkušenosti, přehled o výuce touto metodou). 2. Nakloněnost učitelky odpovídat na všechny vznesené dotazy. 3. Vstřícnost vyučujícího 4. Zapojení méně úspěšných žáků pocit úspěchu, radost z učení. 5. Diskuze k využití matematiky Hejného pro děti se specifickou poruchou učení. 6. Pohoda paní učitelky a její zájem o děti, to vše se v dětech odrazilo 7. Nápady, inspirace, jak přistupovat ke všem dětem Otevřenost lektorky, schopnost otevřeně zodpovědět na všechny otázky. 10. Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Metody výuky matematiky (metoda profesora Hejného) 2. Vše!!! 3. Hodnocení úkolů 4. Žáci se učí vzájemnou pomocí diskuzí, kritikou a oceněním 5. Velmi oceňuji Andrein přístup, schopnost vtáhnout děti do matematického bádání. 6. Líbily se mi bodované úkoly, práce samostatná se sirkami, a pak ukázka řešení na tabuli diskuze k řešení mezi dětmi (bez hádání a nadávek) 7. Matematické úkoly, které inspiruji děti k práci i diskuzi. 8. GALERIE procházka třídu AHA efekty, šeptání výsledků žákovi neprozrazuj výsledek řekni ano ne 9. Sledovat rozvoj a učení dětí 10. práce v hodině 1. Potřebuji se více seznámit s touto metodou Jak se s touto metodou seznamují rodiče žáků Otázky byly zodpovězeny Lze-li použít metody Hejného na 2. stupni a jak ukázka hodin, hodnocení písemných prací. 9. Potřebovala bych více diskutovat o hodinách. 10.

6 III.B Téma: Mgr. Leona Mechúrová III. B Český jazyk; dílna psaní Tvůrčí psaní příběhu s groteskním námětem Učím v této třídě 3. rokem, letos převážně český jazyk. Žáci od 2. pololetí 1. třídy čtou v dílně čtení vlastní knihy, čtení knih je baví. Od 2. třídy rozvíjím také pisatelství žáků prostřednictvím různých aktivit dílny psaní. Na vlastních tvůrčích pisatelských pokusech si děti smysluplně osvojují i pravopis. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině vytvoří kratší příběh s groteskním námětem a samostatně nebo s dopomocí opraví pravopis, o kterém již umí rozhodnout. 1. Evokace Kdo je smolař? 2. Průpravné aktivity pro psaní: individuálně, pak skupinový brainstorming pro inspiraci pro další psaní a) místo a situace b) detailnější popis groteskní situace 3. Struktura příběhu (s oporou o pracovní list) 4. Samostatné tvůrčí psaní 5. Sdílení příběhu a kontrola jeho pravopisu ve dvojicích. 6. Prezentace výtvorů tvůrčího psaní o smyslu a obsahu dílen psaní o možnostech rozvíjení pisatelských dovedností skrze dílny psaní Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ a MŠ Kaštanova Třinec 2. ZŠ TGM Fulnek 3. ZŠ Horka nad Moravou 4. ZŠ a MŠ Koperníková Třinec 5. ZŠ Horka 6. ZŠ Hlučín Rovniny 1. Pracovní zapojení žáků, uvolněná atmosféra 2. promyšlená pěkně připravená hodina, pohotová reakce vyučujících na děti nehodnotí, sebehodnocení dětí, sebereflexe své práce 3. Prostor pro samostatnou práci dětí, otevřenost dětí, připravenost hodiny 4. Klid a rozvaha paní učitelky, pracovní atmosféra, nadšení dětí při tvorbě příběhu s groteskním námětem Volba smolaře 5. Oceňuji laskavý, nehodnotící přístup k dětem, nastavení a ochotu spolupracovat u dětí. Systematicky zpracovaná hodina. Pomůcka pro strukturu příběhu.

7 6. Oceňuji strukturu celé hodiny, její vedení, příjemnou atmosféru. Odvahu námět groteska jeden nikdy neví, co z toho vzejde. Děti chrlily nápady, přemýšlely. Makaly na 100%, hlavně psaly, splnily cíl, činnost je velmi bavila 1. Dávám příležitosti, aby sami tvořili velmi nosná myšlenka 2. Co předchází a co následuje Dílně psaní. Jak je důležité využívat vlastní situace (zážitky) při tvorbě. 3. Na dílnu čtení navazující dílna psaní. 4. Zpětná vazba paní učitelky + komentář M. Šlapala 5. Nápady, náměty, co by šlo dál dělat, jak prohlížet na psaní. 6. Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Nehodnotit, nekomentovat práci žáků. Otázky: Co si myslíš, že by Ti osobně pomohlo? 2. Jak sestavit hodinu psaní, jak ji vést, jak vést její rozbor 3. Celá třída, pomocné info na stěnách, pravidla pravopisu k dispozici, barevné kartičky pro práci. 4. Hodnocení na závěr barevné karty 5. Přístup k dětem, reakce na určité jednání dětí. 6. Mnoho je toho Postupné krokování, náměty z činností ve třídě galérii, celá nastavená dílna psaní Kde vzít čas. Jak hodnotit tuto práci? 3. Udržení kázně u dětí? Udržen pozornosti jak? Co předcházelo této hodině? Jak se postupovalo při tvorbě příběhu (jak to děti naučit). 6. Jak si přizpůsobit, jak začít. Děkuji IV.A Téma: Mgr. Adéla Kubíčková IV. A Anglický jazyk People at work V této třídě vyučuji prvním rokem a jsem v ní třídní učitelkou. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině upevňují slovní zásobu týkající se profesí, procvičují přítomný čas prostý (oborový cíl) přiřazují anglické výrazy k českým ekvivalentům, reprodukují informace slyšené ve sluchátkách, znázorňují povolání pantomimicky, pojmenovávají povolání na IT tabuli, popřípadě při hře (kompetenční cíl) V rámci tématu People at work si děti procvičí slovní zásobu prostřednictvím interaktivní cvičebnice, vyzkoušejí si znázornit dané profese pomocí pantomimy a vyzkoušejí si práci ve skupině i poslech se sluchátky o učebnicích v angličtině, o dalších papírových výukových materiálech (upravené texty ) o interaktivních materiálech ve výuce

8 Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ a MŠ Píšť 2. ZŠ Lichnov 3. ZŠ Komenského Bílovec 4. ZŠ a MŠ Hlučín Darkovičky 1. Střídání aktivit poslech práce ve skupinkách, práce individuální, práce s interaktivní tabulí 2. Hodina svižná, žáci pracovali s porozuměním, pěkná hodina, vysoce pracovní atmosféra 3. Střídání činností, metod, počet dětí ve skupině, hodina vedení v angličtině, klidný a příjemný hlasný projev vyučující. 4. Oceňuji aktivní zapojení dětí po celou dobu výuky. 1. Vstřícný přístup paní učitelky. 2. Všechno inspirativní p. učitelka 3. Výměna zkušeností. 4. Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Vidět práci učitele s dětmi v malé skupince, jaké formy a metody práce používá a jak je přijímán dětmi! 2. Pantomima hra, úkoly v obálkách Práce s interaktivní tabulí. 1. Zda jsou spokojeni s učebnicemi nakladatelství OXFORD, zda s nimi pracují i učitelé na II. stupni ZŠ! IV.B Téma: Mgr. Renáta Niemczyková IV. B Jazyk český Souvětí a větné vzorce V této třídě vyučuji 2. rokem. Jako prvostupňová učitelka zde vyučuji všechny předměty kromě cizího jazyka angličtiny. Cíl vyučovací hodiny: Žáci se v této hodině procvičí tvořit souvětí na základě zadaných slov podle napsaného souvětí vytvořit větný vzorec kooperovat s ostatními a následně prezentovat vlastní souvětí před třídou

9 Hodina je zaměřena na opakování a procvičování učiva o souvětí, včetně větných vzorců. V úvodní části je připomenuto a shrnuto učivo formou netradičních aktivit. Následuje procvičování jevů pomocí samostatné práce i práce ve dvojících, sdílení se spolužákem a v závěru krátká reflexe. o plnění stanovených vzdělávacích cílů o efektivitě hodiny (o přiměřené náročnosti úkolů) o spolupráci žáků ve třídě o možnostech sdílení ve dvojicích či skupinách o způsobech hodnocení Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ a MŠ Horní Město 2. ZŠ a MŠ Pustá Polom 3. ZŠ Karasova Ostrava 4. ZŠ a MŠ Pustá Polom 5. ZŠ s pol. jazykem vyučovacím Karviná 1. Z mého pohledu se u dětí ve třídě projevovala velká motivace k učení. 2. Hezké chování mezi žáky, samostatnost dětí při práci. 3. Klidný průběh vyučovací hodiny, pěkná spolupráce žáků s p. učitelkou. 4. Velmi klidná, přitom pracovitá třída. 5. Hodina byla klidná, bez zbytečných zvláštních metod! 1. Inspirativní pro mě byla diskuze ke čtenářské dílně Jak žáci pracují s chybou, jejich vzájemná tolerance. 4. Otevřenost, vstřícnost. 5. Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Sebehodnocení žáků, kapsář, mazací tabulka 2. Klidný přístup učitelky k dětem klidná třída 3. Sebehodnotící lístečky 4. Dílna čtení 5. Využití kapsáře a mazacích tabulek. Klidný a tichý projev p. učitelky, žáků Paní učitelka zodpověděla všechny mé otázky Nic. Paní učitelka nám vše ochotně vysvětlila. V.A Mgr. Hana Lipková V. A Jazyk český dílna čtení

10 Téma: Co bys změnil na hlavním hrdinovi a proč V V. A jsem třídní učitelkou 3. rokem. Učím zde všechny předměty s výjimkou anglického jazyka. Cíl vyučovací hodiny: Žáci se v této hodině naučí vyhodnocovat své poznatky o postavě (aplikují své poznatky o postavě při plnění úkolu) dle předem stanovených kritérií. Dílna čtení je pravidelnou součástí našeho rozvrhu (1x týdně 45 minut). V těchto hodinách rozvíjíme u žáků mimo jiné vztah ke knihám a celoživotní čtenářství. o smyslu a principech dílen čtení o možnostech hodnocení v dílnách čtení Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ Koperníková Třinec 2. ZŠ Žákovská 3. ZŠ U Lesa Karviná 4. ZŠ U lesa Karviná 5. ZŠ Rosice 1. Pěkný přístup paní učitelky k dětem, velká různorodost aktivit k dané hodině. 2. Modelování, kladení otázek formulace úkolů. 3. Velmi hezky vedená hodina. 4. Vazba žák učitel klima a atmosféra ve třídě, příjemný hlas a vyskytování vyučujících. 5. Výborně zorganizovaná hodina, žáci úžasně pracovali, podle přesně daných pokynů a otázek. 1. Co všechno se dá ve čtenářské dílně dělat (hodnocení, kritéria, grafy ) 2. Zaujetí všech kolegů pro práci. 3. Spolupráce žáků, při hodnocení žáka ze strany spolužáků. 4. Erudovanost vyučujících schopnost prohlížet n situace a problémy jinýma očima, nezaujatě. 5. Osobní aktivita a zapálení učitelky! Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Zavedení sešitu čtenářská dílna, písemné aktivity spojené s touto hodinou. 2. Další informace o práci s třídou ( Pelmel ) 3. Výřečnost žáků, velká slovní zásoba. 4. Celá struktura hodiny, úroveň vyjadřování žáků, poskytování zpětné vazby žákům i hospitujícím. 5. Klid učitelky. Nekritizuje žáky, nepřerušuje, naslouchá jim. Pěkná pracovní atmosféra pro všechny Díky Jak na to? Trvá tento proces dlouho?

11 V.B Téma: Mgr. Pavla Trojaková V. B Člověk a jeho svět Dýchací soustava V této třídě učím kromě anglického jazyka všechny předměty již druhým rokem. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině se seznámí s funkcí, průběhem a částmi dýchacího ústrojí (žák zná funkci dýchací soustavy, umí vyjmenovat části dýchacího ústrojí a popsat průběh dýchání) budou rozvíjet své čtenářské dovednosti při vyhledávání a ověřování informací 1. Evokace motivační paměťová rozcvička 2. Seznámení s cílem hodiny Na tabuli jsou promítnuty tři otázky týkající se dýchací soustavy, na které se pokusíme během hodiny odpovědět. 3. Metoda tvrzení před, po přečtení textu, společné doplnění 4. Reflexe formativní hodnocení 5. Pracovní list samostatná práce s možností volby (sám nebo ve dvojici) 6. Prezentace 7. Reflexe - sebehodnocení pomocí kritérií o práci s texty v naukových předmětech o způsobech kriteriálního a formativního hodnocení Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ Hlučín Darkovičky 2. ZŠ a MŠ Horní Město 3. ZŠ H. Sienkiewicze Jablunkov 4. Člověk v tísni 5. ZŠ a MŠ Bílovec 1. Pružná reflexe cílů hodiny, pružná sebereflexe 2. Organizace hodiny využití aktivizačních metod, vedení dětí k sebereflexi, k práci se zpětnou vazbou. 3. Hodina byla velmi aktivní, hodně metod. 4. Individualizace výuky, aktivní zapojení žáků 5. Zapojení všech žáků, hodnocení, sebehodnocení. 1. Velká otevřenost paní učitelky. 2. Osobnost a odbornost paní učitelky. 3. Nové metody, rady. 4. Dovysvětlení metody jak začít pracovat. 5. Vlastní postřehy, vstřícnost, inspirace pro výuku.

12 Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Rozvoj individualizace u žáků. (různorodé úkoly pro žáky) 2. Nové aktivizační metody, postupy. 3. Paměťová rozcvička, kapsář semafory 4. Kapsář s nápovědí, úkoly navíc, barevné kartičky mé hodnocení 5. Paměťová rozcvička, kapsář úkolů, nápadů, týdenní plány Jaké zdroje inspirace používat? Jak kombinovat učebnice? Jaký by měl být poměr aktivních metod a tradičních přístupů? 5. Děkuji. VI.B Téma: Mgr. Lucie Hrnčiarová VI. B Výtvarná výchova Muzikoterapie - Afrika Ve třídě VI. B vyučuji výtvarnou výchovu prvním rokem. Zatím jsme ve fázi poznávání sami sebe a výtvarných dispozic. Učíme se dodržovat pravidla ve výuce, rozvíjíme kreativitu a motivaci, tematicky navazujeme na dějepis v souvislosti s dějinami umění, hodnotíme si navzájem své práce, pracujeme s nejrůznějšími materiály a učíme se základní techniky kresby a malby. Tato třída je od 1. třídy vedena k nejrůznějším tématům a k jejich výtvarnému zpracování, proto není divu, že vznikají nádherně propracovaná díla. Jejich zájem o výtvarné umění lze pozorovat i v odpoledních hodinách při různých výtvarných činnostech. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině se při práci s textem dozví, co je muzikoterapie, a jak s ní budeme pracovat ve výuce pomocí slov a za poslechu hudby vytvoří návrh svého díla V úvodu hodiny budou žáci dedukovat téma hodiny díky různým slovům charakteristickým pro Afriku. Následně si přečteme text o muzikoterapii a žáci podtrhnou podstatné informace článku. Těmito činnostmi se žáci dozví, že se dnes budeme pod názvem Afrika zabývat muzikoterapií. Za pomoci poslechu africké hudby budou žáci tvořit svůj výtvarný návrh Afriky; na závěr výuky si sami zhodnotí, co se jim povedlo, a na to dostanou od spolužáků doporučení, co by mohli předělat nebo změnit než překreslí návrh na velký formát. o různých nápadech a zkušenostech k výuce výtvarné výchovy o formativním hodnocení jeho smyslu a postupech Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ a MŠ Třinec Kopernikova

13 2. Pomáháme školám k úspěchu 3. SPgŠ a SZŠ Krnov 1. Byla velmi inspirativní, připravená, dobře vedená a promyšlená. Kvalitní práce s dětmi jde velice dobře vidět na jejich komunikativnosti. 2. Výborné propojení výtvarky a práce s textem + odvaha otevřít nové téma pro žáky (muzikoterapie) před hospitujícími (nebylo to jen opakování) 3. Promyšlenost propojenost užitečnost (nic není zbytečné) 1. Vstřícnost k diskusi a k rozboru. Potřeba reflektovat svou práci. 2. Shodli jsme se, že se žáci učili opravdu něco hodnotného. A rádi se učili 3. Otevřenost, sebehodnocení učitelky (profesní vyspělost) Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Práce s textem ve VV, otevírání témat, která jsou pro děti inspirativní 2. Rozvoj čtenářské gramotnosti ve výtvarce. Stručné a užitečné. 3. Propojení textu, práce se slovy a využití textu pro tvorbu VII.A Téma: Mgr. Ingrid Petriková VII. A Český jazyk dílna čtení Práce s otázkami V této třídě učím 2. rokem český jazyk a literaturu. Také zde učím i zeměpis a výchovu ke zdraví. Jsem zároveň jejich třídní učitelkou. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině rozvíjejí čtenářské dovednosti prostřednictvím čtení knihy dle vlastního výběru volí úkoly dle úrovně svých čtenářských dovedností seznámení s otázkami promyšlení individuálního výběru samostatné čtení individuální práce s otázkou sdílení ve dvojicích sdílení v kruhu reflektování výběru otázky o smyslu, obsahu a pravidlech dílny čtení

14 Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ Suchdol nad Odrou 2. ZŠ Český Těšín 3. ZŠ a MŠ Petrovice u Karviné 4. ZŠ a MŠ s polským jazykem vyučovacím 5. ZŠ Rosice 6. ZŠ s polským jazykem Jablunkov 7. ZŠ TGM Studénka 8. ZŠ Lichnov, Nový Jičín 9. ZŠ 1. máje Havířov 10. ZŠ 1. máje Havířov 1. Pracovní, vstřícná atmosféra 2. Každý si čte vlastní knihu. Uvedení příkladu odpovědi p. učitelkou. Náhodné rozdělení do dvojic. Pátrání po motivu výběru otázek. Upozornění na nevhodné chování zpětnou vazbou. 3. Hodina měla smysl, cíl, skladba hodiny, ve všech ohledech inspiritativní. 4. Příjemná atmosféra, jasná, přehledná organizace. 5. Hodina měla spád, všechny děti mají možnost se vyjádřit. Možnost výběru otázek možnost otázku změnit. Návodné otázky, pomoc při četbě vysvětlení slov, různé otázky jednodušší, složitější. 6. Příjemná atmosféra, organizace hodiny. 7. Bylo to perfektní. Viděla jsem Vaší hodinu už 2 x a vždy to bylo na 1*. 8. Výborná hodina, nejzajímavější bylo vidět tolik žáků při čtení knihy. 9. Snaha přitáhnout děti ke knize. 10. K hodinám cíleně přitáhnout ke knihám. 1. Co všechno paní učitelka stihla. 2. Názory z praxe ostatních, dobré tipy a náměty. 3. Inspirativní otázky, odpovědi. 4. Maturity nanečisto. 5. Málo hodin ČJ. Dílna čtení zařazena každý týden. 6. Zkušenosti jiných učitelů Vysvětlení všech otázek, diskuse o čtečkách, o tom, jak je škola vybavena knihami, o časové dotaci češtiny. 9. Sdílení zkušeností z už zaběhlých dílen. 10. Praktické poznatky učitelů z praxe. Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Četnost čtenářské dílny (pravidelnost). 2. Poděkování za hodinu. 3. Inspirativní otázky, odpovědi. 4. Losování jmen. 5. Edice můj příběh, Pravidlo zadání četby (min. počet knih), vidět dílnu čtení v 7. třídě Výběr otázek barevné odlišení 8. Vyzkoušet tuto dílnu i v jiném předmětu, např. dějepis, který také učím. 9. Typ otázek. 10. Že jsem hodinu viděla z pozice sledujícího - nezúčastněné

15 VII.B Téma: Mgr. Kateřina Morcinková VII. B Občanská výchova Bulvár vs. seriózní tisk V této třídě vyučuji prvním rokem německý jazyk, občanskou výchovu a výchovu ke zdraví. Jsem zároveň jejich třídní učitelkou. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině popíší základní rozdíly mezi bulvárním a seriózním tiskem porovnají důvěryhodnost informací z obou médií Každý den k žákům přicházejí informace, ať už z bulvárních nebo ze seriózních médií. Žáci v této lekci pojmenují, čím se oba zdroje informací liší a jaké mají charakteristické znaky. V hodině budou využity aktivizační metody a prvky formativního hodnocení. o práci s texty v naukových předmětech o způsobech formativního hodnocení o způsobech individualizace v naukových předmětech Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ TGM Studénka 2. ZŠ TGM Studénka 3. SŠ, ZŠ a MŠ Třinec 4.??? 1. Partnerský přístup učitele k žákům. 2. Rovnocenný přístup k žákům. Reakce na aktuální dění ve třídě. Zajímavě zvolené téma článku spojení se životem dětí (vlastní zkušenost). 3. Paní učitelka dokázala poměrně náročnou třídu zaujmout aktuálním tématem, metodami práce. 4. Výborné, pro zvolené aktuální téma. Žáci se aktivně zapojovali do diskuze. 1. Zařazení aktivit vzhledem k typologii MBTI (během hodiny)

16 2. Budování bezpečného prostředí ve třídě. 3. Podmětná diskuze o tématu. 4. Vlastní aktivita dětí, jejich zapojování do diskuse. Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Aktuálnost 2. Diskuse o mentorství, vzájemných násleších, otevřených hodinách. 3. Přístup paní učitelky k žákům rovnocenný, partnerský. Kladla jasné otázky, přiměla žáky pracovat se zájmem. Odhadla stav věci příliš náročné, pojďme probrat společně. 4. Nápad zvoleného tématu a ukázky rozdílů, rovnocenný přístup k žákům Vše jasné. Potřebovala bych prodiskutovat problematiku hodnocení. 4. VIII. ročník děvčata Téma: Mgr. Pavla Kucharczyková dívky VIII. A a VIII. B Tělesná výchova Netradiční pomůcky a techniky v hodině tělesné výchovy V tomto ročníku vyučuji tělesnou výchovu již třetím rokem. S děvčaty se mi spolupracuje velmi dobře, jsou aktivní, úkoly zadávané během hodiny plní ochotně a v rámci svých dispozic. Pravidla a kritéria hodnocení znají a dodržují je v plné míře. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině samostatně organizují zadané cvičební jednotky využívají základní principy efektivní spolupráce Aktivizace svalů zahřátí, rozcvičení, protažení celého těla za doprovodu hudby. Kin Ball válka míčů, nekonečné koleje, vzducholoď, žvýkačka Kruhový trénink využití netradičních pomůcek, metod Strečink závěrečné protažení Prosím, aby hospitující zejména sledovali: míru zátěže, dodržování didaktických zásad, zajímavost nebo zábavnost vyučovací jednotky pro žáky. o různých nápadech a zkušenostech k výuce tělesné výchovy Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ a MŠ Licanov 2. ZŠ Suchdol nad Odrou 3. ZŠ K. Světlé Havířov 4. ZŠ a MŠ Suchdol nad Odrou

17 5. ZŠ U Lesa 6. ZŠ Hlučín 1. Plynulá bez časových prodlev a velmi pestrá. 2. Atmosféra, naprosto samozřejmé dodržování stanovených pravidle a standardů, pestrá a pro dívky zajímavá naplň. 3. Přístup vyučující i žákyň, nové metody, zajímavost. 4. Nadšení žákyň do pohybu, přátelská atmosféra. 5. Tím, že má škola 2 tělocvičny, může být skupina dívek samostatná. Dále ozvučení. Práce s novými pomůckami. 6. Moderní nejnovější hudba, aktivní práce žákyň, málo řečí, hodně práce, pracovní návyky dívek, instrukce jednoduché a jasné. Samostatnost práce žaček bez dohledu. ZV komu balón utekl? Proč? 1. Nevybavená tělocvična. 2. Krédo paní učitelky celou hodinu v pohybua všichni. 3. Plodná diskuze + 4. Třída pracuje, tak, jak ukázala každou hodinu, ukázněnost 5. Správce hřiště v jiných městech 6. Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Pestrost, kázeň, samostatnost, volba cvičení 2. Netradiční pomůcky a naplň sport pro všechny. 3. Nové cvičební náčiní. 4. Hlavní část hodiny cvičení s kinbalem schopnost jedné skupiny samostatně pracovat (bez vedení učitele) 5. Využití Kinbalu Nic. 6. IX.A Téma: Mgr. Beatrice Stařičná, Mgr. Barbora Brzósková IX. A Fyzika Hustota látek V této třídě jsem třídní učitelkou od 6. ročníku. Po dobu čtyř let v ní učím matematiku, fyziku, praktické činnosti a výchovu ke zdraví. Mgr. B. Brzósková do této třídy dochází již třetím rokem jako párová učitelka (díky účasti naší školy v projektu Pomáháme školám k úspěchu) na některé hodiny matematiky a fyziky. V tomto roce se snažíme některé hodiny fyziky zaměřit na badatelsky orientované vyučování. Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině

18 porovnávají rozdílné hustoty látek a odhadují velikost hustoty jednotlivých látek z vlastní zkušenosti vytváří předpoklad, jehož pravdivost či nepravdivost ověřují pokusem V naší hodině se budeme s žáky zabývat hustotou kapalin a pevných těles. Bude to již druhá hodina zaměřená na toto téma. Žáci budou tvořit na základě předložených pomůcek a dané otázky Co všechno se může stát, když hodíme vybrané předměty do našeho semaforu? vlastní hypotézu. Sami si zvolí svou cestu k ověření. V závěru hodiny porovnávají své výsledky s pozorováním ostatních spolužáků. o výuce zaměřené na badatelství o práci se vzdělávacími cíli hodin Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ Jarošova Havířov 2. ZŠ Jarošova Havířov 3. ZŠ U Lesa, Karviná 4. ZŠ TGM Studénka 5. ZŠ a MŠ Albrechtice 6. ZŠ Příbor 7. ZŠ a MŠ Komenského, Bílovec 8. ZŠ a MŠ Suchdol nad Odrou 9. ZŠ E. Beneše, Bohumín 10. ZŠ Kunín 11. ZŠ P. Bezruče, Frýdek - Místek 1. Hodiny této úrovně nejsou dle mých představ běžné, pokládám ji za přátelskou, oceňuji badatelský přístup učitelů i žáků 2. Aktivita žáků, ukázněnost žáků, výborná připravenost pedagogů na hodinu, zaujatost žáků k PV sebereflexe žáků 3. Aktivita žáků při bádání, příprava vyuč. na tento typ hodiny, organizace hodiny 4. Aktivní přístup k výuce (žáci se aktivně účastí). Badatelská činnost žáků, formulace hypotézy potvrzení, vyvrácení. 5. Motivační úvod zajímavý text problémová úloha. Badatelská činnost, práce s hypotézou, zapojení žáků do výuky, skupinoví práce, zhodnocení cílů. 6. Líbil se mi badatelský přístup. 7. Ukázněnost při bádání ve výuce, organizace výuky vynikající. Využití interaktivní tabule, skup. práce, plakátu na tabuli. 8. Práce žáků jsou zvyklí spolupracovat, komunikovat. Kázeň +++ pracovní nasazení žáků baví je F. 9. Samostatné zkoumání a zjišťování jevů. 10. Badatelská hodiny, vedení k hádání, práce ve skupinách. 11. Badatelská hodina, práce ve skupinách, práce s cíli. 1. Otevřenost učitele ZŠ Mendelova 2. Výměna zkušenosti zúčastěných pedagogů k badatelství. 3. Vstřícnost vyuč. i výměna zkušeností mezi vyučujícími. 4. Přístup vyučujících, motivace. 5. Velmi podnětná diskuze zapojení všech zúčastněných přínosná výměna zkušeností a názorů. 6. Žáci samostatně formulují. 7. Otevřenost kolegů, cenné rady k badatelskému vyučování. 8. Kamarádský přístup, práce ve skupinách, práce s hypotézou. 9. Inspirace z jiných škol, vzájemné sdílení s jinými učiteli ve škole. 10. Vysvětlení. 11. Nadšení pro fyziku.

19 Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Badatelský přístup aktivní metoda učení v praxi, pracovní list a použitý postup směřujícím k práci s hypotézou. 2. Badatelský způsob výuka motivační příběh, práce s hypotézou práce s cíli. 3. Práce s hypotézou a bádáním. 4. Aktivita žáků, jejich zapojení, pokusy. Formulace hypotézy, přivozené i jejich potvrzení, vyvrácení. 5. Badatelská činnost používám v hodinách často hezká ukázková hodina. Práce s cílem hodiny na začátku, na konci hodiny zhodnocení i žáky. Nápověda při pokusu možnost volby obtížnosti a možnost volby, zda si vzít nápovědu. 6. Hezké pokusy, jasné, viditelný výsledek. 7. Jednoduchost pokusů a tím velká účelnost, pracovní morálka dětí. 8. Vidět, že nás učitele baví práce a baví to i žáky. 9. Snažím se podobné aktivity zařazovat při výuce chemie, hodina byla velmi povedená. 10. Nápověda. 11. Radost dětí z bádání Vše bylo prodiskutováno, inspiruji se, pokusím si vzít si z toho pro sebe maximum Jak zvolit vhodný sirup? 7. Sdílení učitelů velmi inspirativní silná záležitost. 8. Jak získat párovou učitelku? 9. Jak často je tento styl výuky zařazován v průběhu školního roku? Jak jsou vedeny zápisy? Kam si žáci dávají PL, jak s nimi dále pracují? IX.B Téma: Mgr. Jelena Rybnikárová IX. B Přírodopis Zkameněliny V IX. B jsem třídní učitelkou. Od 6. ročníku zde vyučuji přírodopis a výchovu ke zdraví Cíl vyučovací hodiny: Žáci v této hodině pomocí textu rozlišují, co je a co není zkamenělina popíší a vysvětlí výskyt zkamenělin v určitých typech prostředí, uvedou konkrétní příklady těchto prostředí Hodina je sestavena podle konstruktivistického modelu E-U-R (evokace uvědomění si významu reflexe). Prostřednictvím práce s textem, párového čtení a práce ve skupině se tu rozvíjí čtenářské dovednosti žáků. Do hodiny jsou zařazeny i prvky formativního hodnocení.

20 o práci s texty v naukových předmětech Zpětné vazby k hodině a rozboru: 1. ZŠ Hlučín Rovniny 2. ZŠ a MŠ Komenského Bílovec 3. ZŠ Frýdecká Havířov 4. ZŠ Hlučín Rovniny 5. ZŠ H. Sienkiewicze Jablunkov 6. ZŠ a MŠ Andělksá Hora, Bruntál 7. ZŠ a MŠ TGM Fulnek 8. ZŠ a MŠ TGM Fulnek 9. SŠ, ZŠ a MŠ Třinec 10. ZŠ a MŠ Lichnov 11. ZŠ Lichnov 1. Moc pěkná struktura hodiny, dobře zvolené metody, příjemná atmosféra. Oceňuji moc pěknou inspirativní zajímavou hodinu (myslela jsem na nezajímavé téma) + oceňuji dobré otázky na žáky (nutící k zamyšlení). 2. Hodina byla zajímavá, organizačně zpracována, žáci byli aktivní, téma zajímavé. 3. Výborně připravený materiál učitelky, pěkný vztah učitelky k žákům, i naopak žáků k učitelce. Žáci ve skupinách aktivně pracují, spolupracují. 4. Téma Fosilie příprava PL. 5. Aktivita žáků zapojení doprán všech žáků, skladba hodiny, inspirativní p. učitelka. 6. Žáci byli stále zapojeni aktivně do výuky, ne jen pasivně přítomní při výkladu. 7. Praktické práce každého jednotlivého žáka, názornost využití fotografií, návaznost přípr. textů, zápis formou PL. 8. Aktivní účast každého žáka dle jeho možností, nové učivo vyvozeno na základě práce žáků usměrňováno učitelkou, návaznost. 9. Zajímavé v mnoha případech inspirativní. 10. Bylo dosaženo všech vytýčených cílů. 11. Dobrá komunikace mezi žáky navzájem, mezi žáky a učitelkou. 1. Diskuze mne bavila, zaujala. 2. Otevřenost hovoru. 3. Vstřícnost paní učitelky, odbornost, ale i osobní nadšení Samotná diskuse, otázky, otevřenost p. učitelky. 6. Kladné hodnocení třídy tř. učitelkou 7. Vstřícnost, ochota podělit se o nové zkušenosti, přístup k žákům. 8. Znalost dětí jejich možností, vstřícnost, uplatnění postupů z DVPP v práci. 9. Spolupráce, komunikace Zájem ostatních kolegů ohledně pracovních listů. Co bylo pro mne osobně inspirativní: 1. Krásná hodina, moc dynamická, reakce na učitele na nekázeň, volba otázek atd. Moc kamarádská atmosféra (příjemná) 2. Celá hodina. 3. Vše. 4. Vůbec mne nenapadlo probírat toto téma v hodinách. Děkuji moc za inspiraci a příští rok téma dostane své místo v hodinách. 5. Děkuji za ukázkovou hodinu! Skvělé! 6. Zaktivování žáků vhodným prac. listem, metodou INSERT a jednoduchou prezentací. 7. Možnost poukázat na příkladu vybraných zkamenělin na provázanost jednotlivých geol. ér. Návaznost existencí zkamenělin na lokalitu ČR. 8. Metody práce. 9. PL- názornost (velice promyšlené, inspirující komunikace se žáky. 10. Logický ucelená koncepce výuky. Hodina se mi velice líbila, měla spád, atmosféru.

EVALUAČNÍ DOTAZNÍK SOUHRNNÝ/SLOUČENÝ

EVALUAČNÍ DOTAZNÍK SOUHRNNÝ/SLOUČENÝ EVALUAČNÍ DOTAZNÍK SOUHRNNÝ/SLOUČENÝ Číslo akce: 1015931500 Název: Minikonference aktivní metody učení Termín a místo: 12. 3. 2015, ZŠ Mendelova v Karviné-Hranicích OZNAČTE PROSÍM V KAŽDÉM ŘÁDKU JEDNU

Více

ZŠ a MŠ Brno, Blažkova 9

ZŠ a MŠ Brno, Blažkova 9 ZŠ a MŠ Brno, Blažkova 9 EU PENÍZE ŠKOLÁM Oblast podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost PROJEKTOVÝ ZÁMĚR Individualizace

Více

MgA. Ivana Honsnejmanová

MgA. Ivana Honsnejmanová Badatelská výuka ve vzdělávací oblasti Člověk a jeho svět MgA. Ivana Honsnejmanová Vzdělávání pro efektivní transfer technologií a znalostí v přírodovědných a technických oborech (CZ.1.07/2.3.00/45.0011)

Více

II. MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE

II. MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE II. MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE Charakteristika vzdělávací oblasti Tato oblast je v našem vzdělávání zastoupena jedním předmětem matematikou, od 1. do 9. ročníku. Podle vývoje dětské psychiky a zejména

Více

Základní škola Bukovany ŠVP ŠKOLA NÁS BAVÍ

Základní škola Bukovany ŠVP ŠKOLA NÁS BAVÍ Základní škola Bukovany ŠVP ŠKOLA NÁS BAVÍ IDENTIFIKAČNÍ ÚDAJE Název programu ŠKOLA NÁS BAVÍ Název školy Základní škola a mateřská škola Bukovany, okres Hodonín Adresa školy 696 31 Bukovany 132 Ředitel

Více

Kulatý stůl Centrum školského managementu. PaedDr. Nataša Mazáčová, Ph.D. Pedagogická fakulta UK Praha

Kulatý stůl Centrum školského managementu. PaedDr. Nataša Mazáčová, Ph.D. Pedagogická fakulta UK Praha Kulatý stůl Centrum školského managementu PaedDr. Nataša Mazáčová, Ph.D. Pedagogická fakulta UK Praha Struktura sdělení Informace o práci střediska ped.praxí na PedfUK Systém fakultních škol a fakultních

Více

4. UČEBNÍ PLÁN. 4.1 I. stupeň 1. - 5. ročník

4. UČEBNÍ PLÁN. 4.1 I. stupeň 1. - 5. ročník 4. UČEBNÍ PLÁN 4.1 I. stupeň 1. - 5. ročník Předmět I. ročník II. ročník III. ročník IV. ročník V. ročník Český jazyk 7 + 2 8 + 2 8 +1 6 + 1 6 + 1 35 7 Anglický jazyk - - 3 3 3 9 - Matematika 4 4 + 1 4

Více

6.4 Charakteristika vyučovacího předmětu Informatika

6.4 Charakteristika vyučovacího předmětu Informatika 6.4 Charakteristika vyučovacího předmětu Informatika Vyučovací předmět Informatika je realizován v rámci ŠVP na 1. stupni ZŠ (5. ročník) s časovou týdenní dotací 1 hodina. Na 2. stupni ZŠ je realizována

Více

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Jeden za všechny, všichni za jednoho Školní vzdělávací program ŠD Základní škola Bystřice n.p., Nádražní 615 Jeden za všechny, všichni za jednoho Obsah školního vzdělávacího programu 1. Charakteristika školního vzdělávacího programu - Název

Více

Zpě tná vázbá (sobotní sěminá ř KM v Kunřáticí ch, 28.3.2015)

Zpě tná vázbá (sobotní sěminá ř KM v Kunřáticí ch, 28.3.2015) Zpě tná vázbá (sobotní sěminá ř KM v Kunřáticí ch, 28.3.2015) 1) Co mi dnes vyhovovalo? 1, Že to bylo velice krátké. 2, Práce v příjemných skupinách 3, kolektiv; Evička 4, pracovní skupinka 5, Byla to

Více

Školní vzdělávací program PRO ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Školní vzdělávací program PRO ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ Školní vzdělávací program PRO ZÁKLADNÍ VZDĚLÁVÁNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA JAVORNÍK, OKRES JESENÍK Příloha změny pro školní rok 2014/2015 (příloha mění některé kapitoly a přidává některé kapitoly navíc) 4.6. UČEBNÍ

Více

VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH

VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH Vážení kolegové, níže naleznete seznam kurzů, které je možné si přes uvedený kontakt objednat pro vaši školu. Obsah i časový rozsah kurzů je možné na základě dohody přizpůsobit. Kromě pořádání kurzu na

Více

Příloha č. 4 ČESKÝ JAZYK KOMUNIKAČNÍ A SLOHOVÁ VÝCHOVA

Příloha č. 4 ČESKÝ JAZYK KOMUNIKAČNÍ A SLOHOVÁ VÝCHOVA Respektuje základní komunikační pravidla v rozhovoru. Porozumí mluveným pokynům přiměřené složitosti. Na základě ch zážitků tvoří krátký mluvený. Zná některá rozpočitadla, říkanky, pohádky Žák se učí číst

Více

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Česká školní inspekce Plzeňský inspektorát. Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Česká školní inspekce Plzeňský inspektorát. Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185 Česká školní inspekce Plzeňský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA Masarykova základní škola Klatovy, tř. Národních mučedníků 185 Národních mučedníků 185, 339 01 Klatovy Identifikátor: 600 068 641 Termín konání

Více

Ročník VII. Ruský jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed.

Ročník VII. Ruský jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed. Opakování IX. Úvodní opakování: azbuka, přepis a opis textu, čtení, rozhovory, celkové opakování učiva 1.dílu. Poslechová a pohybová rozcvička. Rozhovory. Dramatizace. Poslech písní. Přečte se správnou

Více

KONCEPCE DOMÁCÍ PŘÍPRAVY

KONCEPCE DOMÁCÍ PŘÍPRAVY Základní škola Liberec, Švermova 403/40, příspěvková organizace KONCEPCE DOMÁCÍ PŘÍPRAVY Sídlo: Švermova 403/40, Liberec 10 Schválila: Vypracovala: Mgr. Jarmila Hegrová, ředitel školy Mgr. Jarmila Hegrová,

Více

Evaluace kurzů projektu Postilión za 2. monitorovací období

Evaluace kurzů projektu Postilión za 2. monitorovací období Obchodní akademie a Střední odborná škola logistická, Opava, příspěvková organizace Postilión - projekt zvyšování kvality vzdělávání v oblasti poštovnictví a logistiky s důrazem na konkurenceschopnost

Více

Národní setkání k výsledkům inspekční činnosti v oblasti čtenářské gramotnosti

Národní setkání k výsledkům inspekční činnosti v oblasti čtenářské gramotnosti Národní setkání k výsledkům inspekční činnosti v oblasti čtenářské gramotnosti Datum: 26. května 2011 Místo: Česká školní inspekce, Fráni Šrámka 37, Praha 5 Program: 1. Zahájení Mgr. Tomáš Zatloukal, náměstek

Více

6. HODNOCENÍ ŽÁKŮ A AUTOEVALUACE ŠKOLY

6. HODNOCENÍ ŽÁKŮ A AUTOEVALUACE ŠKOLY 6. HODNOCENÍ ŽÁKŮ A AUTOEVALUACE ŠKOLY Pravidla pro hodnocení žáků Hodnocení výsledků vzdělávání a chování žáků vychází z posouzení míry dosažení očekávaných výstupů formulovaných v učebních osnovách jednotlivých

Více

UČEBNÍ OSNOVY ZŠ M. Alše Mirotice

UČEBNÍ OSNOVY ZŠ M. Alše Mirotice UČEBNÍ OSNOVY ZŠ M. Alše Mirotice Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vyučovací předmět: Německý jazyk Období: 2. období, 3. období Počet hodin ročník: 0 66 66 66 Učební texty: 2. období A)

Více

Zpracování náslechové hospitace

Zpracování náslechové hospitace Zpracování náslechové hospitace Obor: Informační technologie ve vzdělávání Vypracoval Jan Katriniok Obsah Úvod... 3 Vyučovací hodina matematiky... 4 Přehled... 4 Přípravná fáze vyučovací hodiny... 4 Realizační

Více

Identifikace. Koncepce ZŠ - Mateřská a základní škola Raduška. Název školy: ZAČÍT SPOLU Základní škola a Mateřská škola Kadaň

Identifikace. Koncepce ZŠ - Mateřská a základní škola Raduška. Název školy: ZAČÍT SPOLU Základní škola a Mateřská škola Kadaň Koncepce ZŠ - Mateřská a základní škola Raduška Identifikace Název školy: ZAČÍT SPOLU Základní škola a Mateřská škola Kadaň Adresa školy: Kpt. Jaroše 612, 432 01 Kadaň Ředitelka školy: Bc. Diana Roubová

Více

Příloha č. 13 ČESKÝ JAZYK KOMUNIKAČNÍ A SLOHOVÁ VÝCHOVA

Příloha č. 13 ČESKÝ JAZYK KOMUNIKAČNÍ A SLOHOVÁ VÝCHOVA Rozlišuje jazykové útvary. jazyk a jeho útvary Chápe vhodnost volby jazykových prostředků obecné poučení o jazyce spisovný jazyk 6. září MV- chování podporující dobré K- komunikace v různých situacích

Více

ANGLICKÝ JAZYK - II. období (3. 5. ročník)

ANGLICKÝ JAZYK - II. období (3. 5. ročník) ANGLICKÝ JAZYK - II. období (3. 5. ročník) Charakteristika předmětu V návaznosti na obsah učiva 1. a 2. ročníku žáci začínají vytvářet jednoduché věty, kde se potřebné výrazy a spojení procvičují. Žáci

Více

MENSA GYMNÁZIUM, o.p.s. TEMATICKÉ PLÁNY TEMATICKÝ PLÁN (ŠR 2014/15)

MENSA GYMNÁZIUM, o.p.s. TEMATICKÉ PLÁNY TEMATICKÝ PLÁN (ŠR 2014/15) TEMATICKÝ PLÁN (ŠR 2014/15) PŘEDMĚT Český jazyk TŘÍDA/SKUPINA VYUČUJÍCÍ ČASOVÁ DOTACE UČEBNICE (UČEB. MATERIÁLY) - ZÁKLADNÍ POZN. (UČEBNÍ MATERIÁLY DOPLŇKOVÉ aj.) sekunda Mgr. Barbora Maxová 2hod/týden,

Více

Školní vzdělávací program Mateřské školy SOKOLNICE

Školní vzdělávací program Mateřské školy SOKOLNICE Školní vzdělávací program Mateřské školy SOKOLNICE Název programu : POZNÁVÁME SVĚT KOLEM NÁS Jedna, dva, tři, čtyři, pět, poznáváme ten náš svět, postavíme z kostek hrady, najdeme si kamarády, zpívání

Více

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Český jazyk a literatura 8. ročník Zpracovala: Mgr. Marie Čámská Jazyková výchova spisovně vyslovuje běžně užívaná cizí slova umí spisovně vyslovit běžná cizí slova

Více

Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E. Čj.: 076 45/99-2038 Oblastní pracoviště č. 7 INSPEKČNÍ ZPRÁVA

Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E. Čj.: 076 45/99-2038 Oblastní pracoviště č. 7 INSPEKČNÍ ZPRÁVA Č E S K Á Š K O L N Í I N S P E K C E Čj.: 076 45/99-2038 Oblastní pracoviště č. 7 Signatura: bg6cs102 Okresní pracoviště Strakonice INSPEKČNÍ ZPRÁVA Škola: Identifikátor ředitelství: IZO: Ředitelka školy:

Více

PRACOVNÍ ČINNOSTI. Charakteristika vyučovacího předmětu 1. stupeň: Obsahové, časové a organizační vymezení: Předmětem prolínají průřezová témata:

PRACOVNÍ ČINNOSTI. Charakteristika vyučovacího předmětu 1. stupeň: Obsahové, časové a organizační vymezení: Předmětem prolínají průřezová témata: PRACOVNÍ ČINNOSTI Charakteristika vyučovacího předmětu 1. stupeň: Vyučovací předmět pracovní výchova vychází ze vzdělávacího oboru Člověk a svět práce. Vede žáky k získání základních dovedností v různých

Více

Výtvarná výchova úprava platná od 1. 9. 2009

Výtvarná výchova úprava platná od 1. 9. 2009 Výtvarná výchova úprava platná od 1. 9. 2009 Charakteristika vyučovacího předmětu Vyučovací předmět Výtvarná výchova je vyučován ve všech ročnících. Jeho obsahem je část vzdělávací oblasti Umění a kultura.

Více

CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU ANGLICKÝ JAZYK

CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU ANGLICKÝ JAZYK CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU ANGLICKÝ JAZYK 1. Obsahové vymezení Cílem výuky anglického jazyka na vyšším stupni gymnázia je dosáhnout úrovně B2, C1 v závislosti na pokročilosti skupiny. Studenti, kteří složí

Více

UČEBNÍ PLÁN PRO OBOR VZDĚLÁVÁNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA SPECIÁLNÍ

UČEBNÍ PLÁN PRO OBOR VZDĚLÁVÁNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA SPECIÁLNÍ UČEBNÍ PLÁN PRO OBOR VZDĚLÁVÁNÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLA SPECIÁLNÍ. stupeň Vzdělávací oblast Vzdělávací obor předmět.. 3. 4. 5. 6. předměty DČD* Jazyk a jazyková Čtení Čtení 3 3 3 3 6 0 komunikace Psaní Psaní 3

Více

Příloha 4 Oblasti hodnocení stanovené v ŠVP

Příloha 4 Oblasti hodnocení stanovené v ŠVP Příloha 4 Oblasti hodnocení stanovené v ŠVP Oblasti hodnocení podmínky vzdělávání, průběh vzdělávání, podpora školy žákům, spolupráce s rodiči, vliv vzájemných vztahů školy, žáků, rodičů a dalších osob

Více

Příklad dobré praxe III

Příklad dobré praxe III Projekt Další vzdělávání pedagogických pracovníků středních škol v oblasti kariérového poradenství CZ 1.07/1.3.00/08.0181 Příklad dobré praxe III pro průřezové téma Člověk a svět práce Mgr. Olga Gajdošíková

Více

5.2 ANGLICKÝ JAZYK 5.2.1 CHARAKTERISTIKA VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU. Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu

5.2 ANGLICKÝ JAZYK 5.2.1 CHARAKTERISTIKA VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU. Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu 5.2 ANGLICKÝ JAZYK 5.2.1 CHARAKTERISTIKA VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu Obsah předmětu Anglický jazyk je dán obsahem vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace,

Více

KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME

KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME KURZY PRO PRACOVNÍKY MATEŘSKÝCH ŠKOL, PŘÍPRAVNÝCH TŘÍD A DALŠÍCH PŘEDŠKOL. ZAŘÍZENÍ NABÍDKA 1. POLOLETÍ, PLZEŇSKÝ KRAJ VE ŠKOLCE SE SPOLU DOMLUVÍME PRÁCE S DĚTMI Z JAZYKOVĚ ODLIŠNÉHO PROSTŘEDÍ TERMÍN:

Více

Výchovné a vzdělávací strategie

Výchovné a vzdělávací strategie Výchovné a vzdělávací strategie Klíčové kompetence Kompetence k učení Na úrovni 4.ročníku ZŠ Nemyčeves žák: se seznamuje s vhodnými způsoby, metodami a strategiemi učení, plánování a organizace vlastního

Více

I. JAZYK A JAZYKOVÁ KOMUNIKACE

I. JAZYK A JAZYKOVÁ KOMUNIKACE I. JAZYK A JAZYKOVÁ KOMUNIKACE Charakteristika vzdělávací oblasti Vzdělávací oblast Jazyk a jazyková komunikace zaujímá stěžejní postavení ve výchovně vzdělávacím procesu. Dobrá úroveň jazykové kultury

Více

Zpětná vazba k matematickému sdílení vedenému ZŠ Kunratice Pardubice 26. a 27.ledna --------------------------------------------------------------

Zpětná vazba k matematickému sdílení vedenému ZŠ Kunratice Pardubice 26. a 27.ledna -------------------------------------------------------------- Zpětná vazba k matematickému sdílení vedenému ZŠ Kunratice Pardubice 26. a 27.ledna -------------------------------------------------------------- 1. Co jsem očekávala od účasti a jak to dopadlo? 1)Nové

Více

Handicap není překážkou ve vzdělávání

Handicap není překážkou ve vzdělávání Handicap není překážkou ve vzdělávání Název modulu Typ modulu Délka modulu (počet hodin) Tvořivé psaní výukový 21 hodin Platnost modulu (datum, od kterého modul platí) 1.10.2011 - schopnost psát a číst

Více

PROJEKT EVALUACE MATEŘSKÉ ŠKOLY JANSKÉ LÁZNĚ

PROJEKT EVALUACE MATEŘSKÉ ŠKOLY JANSKÉ LÁZNĚ PROJEKT EVALUACE MATEŘSKÉ ŠKOLY JANSKÉ LÁZNĚ Vypracovala: Hana Stránská 30. 6. 2007 ÚVOD: Evaluace je neustálý proces vyhodnocování podmínek vzdělávání a vzdělávacího procesu v MŠ. Jedná se o systematické

Více

FYZIKA. Charakteristika vzdělávací oblasti. Obsahové vymezení předmětu. ŠVP ZŠ Ratibořická

FYZIKA. Charakteristika vzdělávací oblasti. Obsahové vymezení předmětu. ŠVP ZŠ Ratibořická FYZIKA Charakteristika vzdělávací oblasti Vzdělávací oblast fyzika patří do oblasti Člověk a příroda. Zahrnuje oblast problémů spojených se zkoumáním přírody. Poskytuje žákům prostředky a metody pro hlubší

Více

DALŠÍ CIZÍ JAZYK - NĚMECKÝ JAZYK

DALŠÍ CIZÍ JAZYK - NĚMECKÝ JAZYK DALŠÍ CIZÍ JAZYK - NĚMECKÝ JAZYK Charakteristika vyučovacího předmětu Obsahové vymezení Další cizí jazyk si povinně vyberou žáci od 7. ročníku. Výuka je zaměřena na rozvíjení komunikativní kompetence žáků,

Více

IČO: 63788152, www.zskopernikova.cz PROJEKTOVÝ ZÁMĚR. Číslo výzvy: 21 Žádost o finanční podporu z OPVK IP oblasti podpory 1.4 Číslo prioritní osy: 7.

IČO: 63788152, www.zskopernikova.cz PROJEKTOVÝ ZÁMĚR. Číslo výzvy: 21 Žádost o finanční podporu z OPVK IP oblasti podpory 1.4 Číslo prioritní osy: 7. Základní škola s rozšířenou výukou výtvarné výchovy Teplice, Koperníkova 2592 IČO: 63788152, www.zskopernikova.cz PROJEKTOVÝ ZÁMĚR Číslo operačního programu: Název operačního programu: CZ.1.07 OP Vzdělávání

Více

KONCEPCE ROZVOJE ŠKOLY

KONCEPCE ROZVOJE ŠKOLY Základní škola Tvarožná Lhota, příspěvková organizace, Tvarožná Lhota 275, 696 62 Strážnice KONCEPCE ROZVOJE ŠKOLY Obsah: Úvod- poslání školy 1. Oblast výchovně-vzdělávací 2. Oblast materiálně-technická

Více

Týdenní počet hodin 42 hod z toho 1.stupeň 18 hod 2.stupeň 24 hod

Týdenní počet hodin 42 hod z toho 1.stupeň 18 hod 2.stupeň 24 hod Vzdělávací oblast ČLOVĚK A SVĚT PRÁCE Týdenní počet hodin 42 hod z toho 1.stupeň 18 hod 2.stupeň 24 hod Vyučovací předmět Pracovní vyučování Cílové zaměření vzdělávací oblasti Vzdělávání v této vzdělávací

Více

CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU FYZIKA ( čtyřleté studium a vyšší stupeň osmiletého gymnázia)

CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU FYZIKA ( čtyřleté studium a vyšší stupeň osmiletého gymnázia) CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU FYZIKA ( čtyřleté studium a vyšší stupeň osmiletého gymnázia) 1. Obsahové vymezení předmětu v předmětu fyzika se realizuje obsah vzdělávacího oboru Fyzika ze vzdělávací oblasti

Více

Příloha 3 AUTOEVALUACE ŠKOLY:

Příloha 3 AUTOEVALUACE ŠKOLY: Příloha 3 AUTOEVALUACE ŠKOLY: ZŠ Háj ve Slezsku,okres Opava,příspěvková organizace Zaměření autoevaluace CÍLE KRITÉRIA Podmínky ke vzdělávání Zlepšovat materiální podmínky ke vzdělávání škole, Zabezpečení

Více

Předmět: Cvičení s hudbou

Předmět: Cvičení s hudbou Předmět: Cvičení s hudbou Charakteristika volitelného předmětu cvičení s hudbou 2. stupeň Obsah tohoto vyučovacího předmětu vychází ze vzdělávací oblasti Člověk a zdraví stanovených RVP ZV a realizuje

Více

Gymnázium Globe, s.r.o., Bzenecká 23, 628 00 Brno

Gymnázium Globe, s.r.o., Bzenecká 23, 628 00 Brno 1 VZDĚLÁVACÍ OBLAST JAZYK A JAZYKOVÁ KOMUNIKACE 1.1 Další (druhý) cizí jazyk - Německý jazyk 1.2 Další (druhý) cizí jazyk - Ruský jazyk 1. 2. Hodinová dotace Další cizí jazyk - - 3 3 Předmět realizuje

Více

Školní vzdělávací program pro Školní družinu

Školní vzdělávací program pro Školní družinu Školní vzdělávací program pro Školní družinu Motto: Hrou za poznáním. Celý rok s úsměvem Obsah 1. Identifikační údaje 2. Charakteristika školní družiny 3. Cíle zájmového vzdělávání 4. Formy vzdělávání

Více

RVP ŠVP UČIVO - rozlišuje a příklady v textu dokládá nejdůležitější způsoby obohacování slovní zásoby a zásady tvoření českých slov

RVP ŠVP UČIVO - rozlišuje a příklady v textu dokládá nejdůležitější způsoby obohacování slovní zásoby a zásady tvoření českých slov Dodatek č.17 PŘEDMĚT: ČESKÝ JAZYK A LITERATURA ROČNÍK: 8. ročník ČESKÝ JAZYK - rozlišuje a příklady v textu dokládá nejdůležitější způsoby obohacování slovní zásoby a zásady tvoření českých slov - rozlišuje

Více

Třídnické hodiny VI.A Školní rok. 2012-2013 Třídní učitelka: Iva Ondrůšková

Třídnické hodiny VI.A Školní rok. 2012-2013 Třídní učitelka: Iva Ondrůšková Třídnické hodiny VI.A Třídní učitelka: Iva Ondrůšková září: říjen: listopad: prosinec: leden: únor: březen: duben: květen: červen: volba třídní samosprávy, školní řád, adaptační soustředění vztahy ve třídě

Více

Aktuální nabídka vzdělávacích programů projekt Elementarium

Aktuální nabídka vzdělávacích programů projekt Elementarium Aktuální nabídka vzdělávacích programů projekt Elementarium Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.3.44/01.0054 Projekt je určen učitelům MŠ a 1. stupně ZŠ v Moravskoslezském kraji. Jeho cílem je napomoci

Více

17.12.2012 1. Vítejte v Kunraticích

17.12.2012 1. Vítejte v Kunraticích Vítejte v Kunraticích Fakultní škola Univerzity Karlovy, Pedagogické fakulty Škola zapojená do projektu SZU Škola podporující zdraví Držitelé titulu EKOŠKOLA Držitelé značky Rodiče vítáni 17.12.2012 1

Více

Zkušenosti s tvorbou, zadáváním a vyhodnocením dotazníků. Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402

Zkušenosti s tvorbou, zadáváním a vyhodnocením dotazníků. Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402 Zkušenosti s tvorbou, zadáváním a vyhodnocením dotazníků Gymnázium, Příbram VII, Komenského 402 Opravdu zkušenosti? zahájení dotazníkových šetření v roce 2004 při zahájení prací na ŠVP pravidelná zadávání

Více

Předmět: Ruský jazyk. Charakteristika předmětu ruský jazyk. Výchovně vzdělávací strategie předmětu

Předmět: Ruský jazyk. Charakteristika předmětu ruský jazyk. Výchovně vzdělávací strategie předmětu Předmět: Ruský jazyk Charakteristika předmětu ruský jazyk Vyučovací předmět ruský jazyk patří do vzdělávacího oboru Další cizí jazyk a realizuje se ve vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace. Vyučuje

Více

Dodatek k ŠVP ZV č. 4. Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání

Dodatek k ŠVP ZV č. 4. Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání Dodatek k ŠVP ZV č. 4 Název školního vzdělávacího programu: Škola pro děti - děti pro školu Školní vzdělávací program pro základní vzdělávání Škola: Základní škola Olomouc, Gagarinova 19, příspěvková organizace

Více

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola s rozšířenou výukou jazyků. Ladislava Coňka 40/3, 142 00 Praha 4 - Písnice. Identifikátor: 600 037 258

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola s rozšířenou výukou jazyků. Ladislava Coňka 40/3, 142 00 Praha 4 - Písnice. Identifikátor: 600 037 258 Česká školní inspekce Pražský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA Základní škola s rozšířenou výukou jazyků Ladislava Coňka 40/3, 142 00 Praha 4 - Písnice Identifikátor: 600 037 258 Termín konání inspekce: 9.

Více

V tomto předmětu budou učitelé pro utváření a rozvoj klíčových kompetencí využívat zejména tyto strategie:

V tomto předmětu budou učitelé pro utváření a rozvoj klíčových kompetencí využívat zejména tyto strategie: Vyučovací předmět: ZEMĚPISNÁ PRAKTIKA Učební osnovy 2. stupně 5.3.2. ná praktika A. Charakteristika vyučovacího předmětu. a) Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu Časové vymezení vyučovacího

Více

1. Učební plán vzdělávacího programu NÁRODNÍ ŠKOLA, čj. 15724/97-20, s platností od 1.9.1997, 1. stupeň. Nadstavbová část umožňuje:

1. Učební plán vzdělávacího programu NÁRODNÍ ŠKOLA, čj. 15724/97-20, s platností od 1.9.1997, 1. stupeň. Nadstavbová část umožňuje: 1. Učební plán vzdělávacího programu NÁRODNÍ ŠKOLA, čj. 15724/97-20, s platností od 1.9.1997, 1. stupeň Rozvrh hodin v týdnu není chápán jako dogma. Je na učiteli, jak si rozvrhne denní program výuky,

Více

Charakteristika kurzu BE5

Charakteristika kurzu BE5 CZ.1.07/3.2.03/04.0040 - Partnerská síť Aktivní angličtina s online lektory strana 1 z 5 Charakteristika kurzu BE5 Aktualizace: 11. 5. 2015 Kurz vytvořil: Open-IT cz, s.r.o. Kurz ověřil: Comenius Collegium

Více

Cvičení z českého jazyka povinně volitelný předmět 9. ročník. Charakteristika vyučovacího předmětu 2. stupeň

Cvičení z českého jazyka povinně volitelný předmět 9. ročník. Charakteristika vyučovacího předmětu 2. stupeň Cvičení z českého jazyka povinně volitelný předmět 9. ročník Charakteristika vyučovacího předmětu 2. stupeň Obsahové, časové a organizační vymezení Vyučovací předmět Cvičení z českého jazyka se vyučuje

Více

Příloha č. 8. 5.2.1.2. Anglický jazyk (AJ)

Příloha č. 8. 5.2.1.2. Anglický jazyk (AJ) Příloha č. 8 5.2.1.2. Anglický jazyk (AJ) a) Obsahové vymezení Předmět Anglický jazyk je součástí vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace a je vyučován v 6. 9. ročníku. Výuka plynule navazuje na

Více

ZABEZPEČENÍ VÝUKY ŽÁKŮ MIMOŘÁDNĚ NADANÝCH

ZABEZPEČENÍ VÝUKY ŽÁKŮ MIMOŘÁDNĚ NADANÝCH ZABEZPEČENÍ VÝUKY ŽÁKŮ MIMOŘÁDNĚ NADANÝCH Škola vyhledává a rozvíjí talent a mimořádné nadání žáků. Při zjištění mimořádného nadání žáků spolupracuje s poradenským pracovištěm a na základě závěrů odborného

Více

ZŠ Žákovská, Žákovská 1/1006, 736 01 Havířov. Rozvoj verbálních komunikačních dovedností.

ZŠ Žákovská, Žákovská 1/1006, 736 01 Havířov. Rozvoj verbálních komunikačních dovedností. Název lekce (projektu) Hra o rolích Škola ZŠ Žákovská, Žákovská 1/1006, 736 01 Havířov Vyučující - autor lekce Valentina Komosná Věková skupina 13 14 let Počet dětí 28 Počet dívek 14 Počet chlapců 14 Charakteristika

Více

Moderovaný workshop - zápis

Moderovaný workshop - zápis Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.3.01/05.0015 Cítíme zodpovědnost za vzdělávání pedagogických pracovníků námi zřizovaných MŠ Závěrečná aktivita klíčové aktivity 03 - Sdílení zkušeností dobré praxe

Více

I. Sekaniny1804 Informatika

I. Sekaniny1804 Informatika Informatika Charakteristika vyučovacího předmětu Ve vyučovacím předmětu Informatika se realizují cíle vzdělávací oblasti Informační a komunikační technologie. Žák dosáhne základní úrovně informační gramotnosti

Více

Charakteristika předmětu CHEMIE

Charakteristika předmětu CHEMIE Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu Charakteristika předmětu CHEMIE Předmět CHEMIE se na Gymnáziu Jiřího Ortena vyučuje v rámci nižšího stupně osmiletého studia v sekundě až kvartě v rámci

Více

1.1.4.eTwinning CHARAKTERISTIKA VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU ETWINNING ANGLICKÝ JAZYK

1.1.4.eTwinning CHARAKTERISTIKA VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU ETWINNING ANGLICKÝ JAZYK Příloha č. 4 1.1.4.eTwinning CHARAKTERISTIKA VYUČOVACÍHO PŘEDMĚTU ETWINNING ANGLICKÝ JAZYK OBSAHOVÉ, ČASOVÉ A ORGANIZAČNÍ VYMEZENÍ Vyučovací předmět anglický jazyk etwinning se vyučuje jako volitelný předmět

Více

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu Český jazyk a literatura 3. ročník Zpracovala: Mgr. Helena Ryčlová Komunikační a slohová výchova plynule čte s porozuměním texty přiměřeného rozsahu a náročnosti čte

Více

VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH

VÝCHOVA K MYŠLENÍ V EVROPSKÝCH A GLOBÁLNÍCH SOUVISLOSTECH Vážení kolegové, níže naleznete seznam kurzů, na které je možné se hlásit. Můžete se stát pořádající školou. V takovém případě se spojte s lektorem zvoleného kurzu a dohodněte si s ním termín jeho pořádání.

Více

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vyučovacího předmět: Český jazyk a literatura, II. stupeň

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vyučovacího předmět: Český jazyk a literatura, II. stupeň Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vyučovacího předmět: Český jazyk a literatura, II. stupeň 1/Charakteristika vyučovacího předmětu a/ obsahové vymezení Vyučovací předmět Český jazyk vychází

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Téma oborové Vzdělávací obor Ročník Časový rozsah Práce s textem Český jazyk a literatura 1. ročník 2 hodiny Hlavní

Více

UČEBNÍ OSNOVY. 1 Seminář z pracovního práva v anglickém jazyce. Charakteristika předmětu

UČEBNÍ OSNOVY. 1 Seminář z pracovního práva v anglickém jazyce. Charakteristika předmětu UČEBNÍ OSNOVY 1 Seminář z pracovního práva v anglickém jazyce Charakteristika předmětu (Industrial Law) Obsahové, časové a organizační vymezení Předmět Seminář z pracovního práva v anglickém jazyce do

Více

Základní škola a Mateřská škola Třemešná 793 82 Třemešná 341 tel: 554 652 218 IČ: 00852538

Základní škola a Mateřská škola Třemešná 793 82 Třemešná 341 tel: 554 652 218 IČ: 00852538 Jazyk a jazyková komunikace Charakteristika vzdělávací oblasti Vzdělávací obsah vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura má komplexní charakter a pro přehlednost je rozdělen do tří složek: Komunikační

Více

Základní škola Žižkov. Koncepce rozvoje školy pro období let 2013-2017

Základní škola Žižkov. Koncepce rozvoje školy pro období let 2013-2017 Základní škola Žižkov Koncepce rozvoje školy pro období let 2013-2017 Základní škola Žižkov je největší úplná základní škola ve městě. Součástí školy je školní družina se sedmi odděleními. Škola vyučuje

Více

ŠVP Škola poznání a pohody

ŠVP Škola poznání a pohody ŠVP Škola poznání a pohody Základní škola a Mateřská škola Velká Jesenice, okres Náchod Charakteristika školy Základní údaje o škole Adresa: Základní škola a Mateřská škola Velká Jesenice, okres Náchod

Více

český jazyk a literatura

český jazyk a literatura 1 český jazyk a literatura český jazyk a literatura Učivo Praktické čtení - pozorné, plynulé, přiměřeně rychlé, čtení hlasité i tiché, s porozuměním Zdokonalování techniky čtení Porozumění přiměřeným textům

Více

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Trutnov, Volanovská 243. Adresa: Volanovská 243, 541 01 Trutnov

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Trutnov, Volanovská 243. Adresa: Volanovská 243, 541 01 Trutnov Česká školní inspekce Královéhradecký inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Trutnov, Volanovská 243 Adresa: Volanovská 243, 541 01 Trutnov Identifikátor: 600 012

Více

Doporučené metody a formy práce pro 1. stupeň ZŠ, zařazení, mezipředmětové vztahy

Doporučené metody a formy práce pro 1. stupeň ZŠ, zařazení, mezipředmětové vztahy Příloha 2 Výběr metod a forem práce Základním kritériem pro výběr odpovídající metody je cíl výuky. Pedagog vybírá a přizpůsobuje metody a formy práce žáků podle dané oblasti výuky, podle připravenosti

Více

Konverzační kurz anglického jazyka (40 h)

Konverzační kurz anglického jazyka (40 h) Progress Projekt je zaměřen na podporu: vzdělávání učitelů ke zvládnutí didaktických postupů, moderních výukových metod a forem práce ve výuce cizích jazyků, sdílení zkušeností a jejich aplikaci ve výuce

Více

e-mail: zuzana.holeckova@7zskladno.cz tel.: 736 768 769 Kladno: 2. 9. 2015 č.j.: 1823/2015/ZŠ a MŠ Vypracovala: PaedDr.

e-mail: zuzana.holeckova@7zskladno.cz tel.: 736 768 769 Kladno: 2. 9. 2015 č.j.: 1823/2015/ZŠ a MŠ Vypracovala: PaedDr. e-mail: zuzana.holeckova@7zskladno.cz tel.: 736 768 769 Kladno: 2. 9. 2015 č.j.: 1823/2015/ZŠ a MŠ Vypracovala: PaedDr. Zuzana Holečková Obsah: 1) CHARAKTERISTIKA ŠKOLY 1.1 Škola sdružuje Základní škola

Více

Charakteristika kurzu IET

Charakteristika kurzu IET CZ.1.07/3.2.03/04.0040 - Partnerská síť Aktivní angličtina s online lektory strana 1 z 5 Charakteristika kurzu IET Aktualizace: 11. 5. 2015 Kurz vytvořil: Open-IT cz, s.r.o. Kurz ověřil: Comenius Collegium

Více

Ročník VI. Ruský jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed.

Ročník VI. Ruský jazyk. Období Učivo téma Metody a formy práce- kurzívou. Průřezová témata. Kompetence Očekávané výstupy. Mezipřed. Předazbukové období IX. Výslovnost hlásek odlišných od češtiny. Pozdravy. Jednoduché pokyny. Seznámení s učebnicí. Nácvik výslovnosti, rozhovor. Pohybové hry.fonetická rozcvička. Nacvičí výslovnost hlásek

Více

NÁŠ SVĚT. Tematické okruhy: 1. Místo, kde žijeme dopravní výchova, praktické poznávání školního prostředí a okolní krajiny (místní oblast, region)

NÁŠ SVĚT. Tematické okruhy: 1. Místo, kde žijeme dopravní výchova, praktické poznávání školního prostředí a okolní krajiny (místní oblast, region) NÁŠ SVĚT Vyučovací předmět Náš svět se vyučuje jako samostatný předmět v prvním až třetím ročníku a jako vyučovací blok přírodovědných a vlastivědných poznatků v čtvrtém a pátém ročníku. Zastoupení v jednotlivých

Více

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola Čáslav, Sadová 1756, okres Kutná Hora. Sadová 1756, 286 01 Čáslav. Identifikátor: 650 058 135

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola Čáslav, Sadová 1756, okres Kutná Hora. Sadová 1756, 286 01 Čáslav. Identifikátor: 650 058 135 Česká školní inspekce Středočeský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA Základní škola Čáslav, Sadová 1756, okres Kutná Hora Sadová 1756, 286 01 Čáslav Identifikátor: 650 058 135 Termín konání inspekce: 16. - 18.

Více

Charakteristika kurzu IE3/3

Charakteristika kurzu IE3/3 CZ.1.07/3.2.03/04.0040 - Partnerská síť Aktivní angličtina s online lektory strana 1 z 5 Charakteristika kurzu IE3/3 Aktualizace: 11. 5. 2015 Kurz vytvořil: Open-IT cz, s.r.o. Kurz ověřil: Jazyková škola

Více

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola a Mateřská škola, Praha 5-Zličín, Nedašovská 328. Nedašovská 328, 155 21 Praha 5-Zličín

INSPEKČNÍ ZPRÁVA. Základní škola a Mateřská škola, Praha 5-Zličín, Nedašovská 328. Nedašovská 328, 155 21 Praha 5-Zličín Česká školní inspekce Pražský inspektorát INSPEKČNÍ ZPRÁVA Základní škola a Mateřská škola, Praha 5-Zličín, Nedašovská 328 Nedašovská 328, 155 21 Praha 5-Zličín Identifikátor školy: 600 038 530 Termín

Více

Vážení přátelé, Vzdělávací akce jsou rozděleny do následujících kategorií:

Vážení přátelé, Vzdělávací akce jsou rozděleny do následujících kategorií: NABÍDKA PROGRAMŮ PRO STŘEDNÍ ŠKOLY ROK 2015/2016 KONTAKTY: Lucie Strbačková, DiS. lstrbackova@mvk.cz tel.: 575 755 142 tel.: 575 755 151 Mgr. Jana Machalová jmachalova@mvk.cz tel.: 575 755 143 tel.: 575

Více

Koncepční záměry školy na období

Koncepční záměry školy na období Základní škola Hýskov, okres Beroun Koncepční záměry školy na období 2014-2018 Škola pro děti, škola pro radost Vize školy: Vytvářet školu jako výchovně vzdělávací instituci s přátelskou a tvůrčí atmosférou.

Více

Strategie rozvoje školy na období 2012-2018

Strategie rozvoje školy na období 2012-2018 Základní škola Český Brod, Tyršova 68, okres Kolín IČO: 46383514 tel.: 321622446, 602373396 www.2zscbrod.cz 2zscbrod@iol.cz Strategie rozvoje školy na období 2012-2018 Sledované oblasti, v nichž se budou

Více

Kurz práce s informacemi

Kurz práce s informacemi Kurz práce s informacemi Hra - vyučovací metoda Vypracoval: Jakub Doležal (362999) Obsah Hra - vyučovací metoda...4 Didaktická hra...4 Druhy didaktických her...4 Výběr her...6 Rozhodovací hra...7 Paměťová

Více

Cíle projektu Žák vyjmenuje nejméně 6 živočichů žijících v lese a okolí, jejichž počet se mění se změnou klimatu.

Cíle projektu Žák vyjmenuje nejméně 6 živočichů žijících v lese a okolí, jejichž počet se mění se změnou klimatu. Název projektu: Les a klimatické změny Název školy: ZŠ Horymírova, Ostrava Jméno autora příkladu: Martina Doubravová, Jana Kindlmannová Anotace Projekt na téma Les a jeho mikroklima probíhal po dobu sedmi

Více

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz

Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Projekt Odyssea, www.odyssea.cz Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy Název lekce (téma) Časový rozsah lekce Věková skupina (ročník) Vzdělávací obor (dle RVP) Travelling s použitím

Více

ANOTACE PREZENTACÍ I. BLOK

ANOTACE PREZENTACÍ I. BLOK 15. května 2014 Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7 www.ucimekvalitne.cz ANOTACE PREZENTACÍ I. BLOK 1. Jak pomáhat učitelům, aby se jejich žáci učili matematiku s radostí Darina Jirotková,

Více

LITERÁRNĚ DRAMATICKÝ OBOR

LITERÁRNĚ DRAMATICKÝ OBOR ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ZÁKLADNÍ UMĚLECKÉ ŠKOLY TIŠNOV LITERÁRNĚ DRAMATICKÝ OBOR Tento dokument obsahuje pouze vybrané kapitoly z kompletního školního vzdělávacího programu a slouží pouze k informovanosti

Více

Dotazník pro žáky SŠ

Dotazník pro žáky SŠ Dotazník pro žáky SŠ Poznatky ze všech předmětů, které se na mém oboru vyučují, uplatním při výkonu povolání. Očekávám, že budu vykonávat povolání, pro které mě obor připravuje. Během výkladu nové látky

Více

ilit Skriptorium Vazba na ŠVP: Rozvíjení čtenářské gramotnosti; spirála tvořivosti

ilit Skriptorium Vazba na ŠVP: Rozvíjení čtenářské gramotnosti; spirála tvořivosti Téma aktivity: Adaptace literárního textu Předmět: Doporučený věk studentů: 13 15 let Vazba na ŠVP: Rozvíjení čtenářské gramotnosti; spirála tvořivosti Cíle: Adaptovat umělecký literární text do podoby

Více

Matematika a její aplikace Matematika 1. období 3. ročník

Matematika a její aplikace Matematika 1. období 3. ročník Vzdělávací oblast : Vyučovací předmět : Období ročník : Matematika a její aplikace Matematika 1. období 3. ročník Počet hodin : 165 Učební texty : H. Staudková : Matematika č. 7 (Alter) R. Blažková : Matematika

Více