Kroužek deskových her



Podobné dokumenty
KROUŽEK DESKOVÝCH HER. Základní škola Svatoplukova 7, Šternberk

ANOTACE K VÝUKOVÉ SADĚ č. VY_32_INOVACE_01_03_MAT_Pr

NADANÝ ŽÁK A JEHO MOŽNOSTI ROZVOJE VE VOLNÉM ČASE

III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Označení šablony/označení sady VY_32_INOVACE_04_M3 M 3

Habermaaß-hra Chutná nebo nechutná?

Habermaaß-hra Moje první hra. Život na farmě. Figurky mláďata

Milí rodiče a prarodiče,

Habermaaß-hra 3389A /4521N. Počítání s piráty (mini verze)

CLIL ZÁKLADNÍ ŠKOLA, MATICE ŠKOLSKÉ 3, ČESKÉ BUDĚJOVICE

Medvídek Teddy barvy a tvary

Habermaaß-hra Domino Had z číslic a obrázků

Chytrý medvěd učí počítat

Kurz č.: KV01 Karlovy Vary ZÁVĚREČNÁ PRÁCE

Kurz práce s informacemi

1 ano/výborné 2 většinou ano/dobré 3 občas/ucházející. 4 většinou ne /nezáživné 5 vůbec ne/nepříjemné

Dobble HRA PLNÁ DIVOKÉ ATMOSFÉRY A RYCHLÝCH REFLEXŮ 2 AŽ 8 HRÁČŮ DOPORUČENÝ VĚK 6 A VÍCE LET. Pravidla

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

Habermaaß-hra 4778A /4680N. První hra Stavění zvířátek

Milí rodiče a prarodiče,

3. Učební plán 3.1. Rámcový učební plán ZŠ ŠVP Berlička

Výukový CD ROM - MATEMATIKA pro 1.třídu - Chytré dítě

Habermaaß-hra Nadýchaný koláč

Klub MLHA. matematicko-logické herní aktivity. Filip Roubíček. Litomyšl

STAVÍME MOSTY REG. Č.: CZ 1.07/1.1.36/

Příprava na vyučování s cíli osobnostní a sociální výchovy

Rozvoj čtenářské a matematické gramotnosti v rámci projektu P-KAP 1. díl Čtenářská gramotnost

NABÍDKA KROUŽKU ANGLIČTINY PRO DĚTI Anglická družina

na některé otázky všichni neodpověděli Dotazník pro rodiče a) určitě ano 67,5 % b) spíše ano 30 % c) nevím, nedokážu posoudit 0 % d) spíše ne 2,5 %

Kategorie vytvořené na základě RVP a projektu Evaluace inf. gramotnosti žáků ZŠ.

Vzdělávací oblast : Jazyk a jazyková komunikace Vzdělávací obor: Cizí jazyk

Pozornost OBSAH. PhDr. Kamila Balharová, ZŠ Táborská, Praha Ilustrace: Michaela Suchoňová, ZŠ Třinec. Metodika 1. Úvod 2

Anketa pro žáky soubor otázek

12 klíčových principů Hejného metody

Práce stablety na 1. stupni. Mgr. Alena Traxlerová

Quatrata.

II. MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE

VÝSTUPY DOTAZNÍKOVÉHO ŠETŘENÍ (ČERVEN-ZÁŘÍ 2010) Dotazníky pro děti Dotazníky pro 15+ Dotazníky pro učitele Dotazníky pro vedoucí

Workshop -3- Motivace, hry

Cíle projektu Žák vyjmenuje nejméně 6 živočichů žijících v lese a okolí, jejichž počet se mění se změnou klimatu.

gamifikace pro verejnost hravý event marketing

Asertivita a povinnosti, existují nějaké? Metodický list

STRATEGICKÁ HRA MAGNETIC CHALLENGE

Hry v matematice aneb Jak procvičovat probrané učivo

Specifický cíl: kooperace ve skupině, hledání vhodných argumentů, pochopení toho, že nemusí existovat jen jedno správné řešení

CÍL HRY HERNÍ MATERIÁL PŘÍPRAVA HRY

Učitel by měl hrát první hru společně s žáky a schválně zkoušet různé strategie a vyjasnit pravidla, která mohou být nejasná.

TĚLESNÁ VÝCHOVA A SPORT

Milí rodiče a prarodiče,

Mateřská škola a Základní škola Tábor, ČSA 925 Školní vzdělávací program Úsměv pro každého

Úvodní část: Představení se a úloha na zjištění kolik nám je let.

Lekce 1: Co je to tým?

VÝSTUPY PROJEKTU. doc. Mgr. Jana Kratochvílová, Ph.D. PhDr. Zora Syslová, Ph.D. Brno,

Příloha č. 1: Otázky pokládané respondentům v kvalitativní fázi průzkumu (hráči)

HRAČKY A POMŮCKY PRO DĚTI SE SPECIÁLNÍMI VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI

Informační brožura FIGURKOVÁ ŠKOLIČKA. Průvodce originální metodikou pro děti a jejich pedagogy

Cíl: Opakování učiva, příprava na II.čtvrtletní práci s využitím ICT ve výuce.

Putování Středozemí. Paměťová hra. Vytvoř svoji řadu. Zvítězí ten, kdo první vytvoří cestu z 13 kamenů z Hobitína až k Hoře Odudu.

Portfolio pedagogické praxe 3. ročník SOŠ Pg Předškolní a mimoškolní pedagogika

ÚVOD ČLOVĚČE NEZLOB SE SE

ŠKOLA. - jaká by dnes měla být? Mgr. Marie Gottfriedová

V tomto předmětu budou učitelé pro utváření a rozvoj klíčových kompetencí využívat zejména tyto strategie:

Kvalitní a efektivní výuka zdravotně postiženého žáka základní krok do života CZ 1.07/1.2.33/ Vypracovala: Mgr. L.

Název: Co všechno poskytuje les

Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

Karavana CESTA OBCHODNÍKA

Cílová skupina: - vzdělávací obor Matematika a její aplikace - hodina je určena pro žáky 7. ročníku po probrání učiva sčítání a odčítání zlomků

NÁVOD. SPOJUJ SLŮVKA téma: DŮM. vzdělávací hra ve 2 variantách od 7 let

Habermaaß-hra Nešikovná čarodějnice

4. úprava ÚPRAVY VE VYUČOVACÍCH

Jméno a Příjmení. Třída. Škola

PLÁN VÝCHOVY A PÉČE MONTESSORI ŠKOLKA HVĚZDIČKA DS

CHARAKTERISTIKA PŘEDMĚTU MATEMATIKA 1

Českomoravský fotbalový svaz Diskařská 100 P.O. Box Praha 6 - Strahov

Projekt Odyssea,

Základní škola a Mateřská škola Jaroslavice, okres Znojmo,

Didaktická pomůcka k rozvoji polytechnického vzdělávání v MŠ vyrobená v rámci projektu

Co Čech, to muzikant.

Cíl hry: Cílem hry je získat počet bodů, který si hráči stanoví na začátku. Body lze získat za slova složená z písmen na vylosovaných kostkách.

STRATEGICKÉ A SIMULAČNÍ HRY. Martin Kříž Kněžice duben 2018

Šachy do škol seminář učitelů Zlín. Připravil Jan Weiser

metodická příručka DiPo násobení a dělení (čísla 0, 1, 2, 3, 4, 5, 10) násobilkové karty DiPo

Mind Sports Academy. Nabídka kurzů 2014/2015 pro základní a střední školy

Viola Horská, Helena Zemánková: Pracovní sešit Volba povolání, nakl. Hněvín, Most, 2001, ISBN , počet stran 105

CHARAKTERISTIKA OBDOBÍ U12 UČ SE HRÁT (LÉPE)

TÝDEN SE ZVÍŘÁTKY DNÍ. Let. Účastníků. Tematická oblast (odbornost) Příměstské tábory. Jana Jelínková a kolektiv. Místo konání Praha 2012

Návod a pokyny pro rodiče

My toys DIGITÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL VY_32_INOVACE_STE_03-15_AJ- 3

Kroužek Ekodomeček. Výchovně vzdělávací cíl:

HRAČKY A POMŮCKY PRO DĚTI SE SPECIÁLNÍMI VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI

Dotazník pro rodiče. Mateřská škola Letovice. Třebětínská 28/19, okres Blansko, příspěvková organizace

Škola: FHJM Datum:

Příprava na vyučování Českého jazyka a literatury s cíli v oblastech OSV a čtenářství

5.19. Sportovní hry (nepovinný předmět)

Leden Příloha ZŠ a MŠ Stehelčeves, Čertovské rejdění

ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL PRO DĚTI OHROŽENÉ SOCIÁLNÍM VYLOUČENÍM:

Handicap není překážkou ve vzdělávání PORTFOLIO

Co čekám, že základní škola naučí mé dítě?

Gymnázium, Praha 6, Arabská 14. předmět Programování, vyučující Tomáš Obdržálek. Počítačová hra Fotbalový Manažer. ročníkový projekt.

Místní akční plán rozvoje vzdělávání II ORP Strakonice CZ /0.0/0.0/17_047/

Transkript:

Strana 1 (celkem 21) Kroužek deskových her metodický materiál Písemný výstup projektu Křenka zážitkem k inkluzi, registrační číslo: CZ.1.07/1.2.00/27.0012 KA - 1 Vytváření vhodných podmínek pro zájmové vzdělávání ve škole a pro širší inkluzi dětí ze spádových sociálně vyloučených lokalit Brno 2012-2015

Strana 2 (celkem 21) Obsah 1. Úvod... 3 Starověk... 3 Středověk... 3 Novověk... 4 Současnost... 4 2. Druhy her... 5 3. Struktura výuky... 6 4. Příklady dobré praxe... 8 5. Nejoblíbenější hry a jejich popis... 11 6. Způsoby prezentace... 14 7. Fotografie z akcí... 16

Strana 3 (celkem 21) 1. Úvod Desková hra je taková hra, ve které je průběh hry realizován na herním plánu. Zatímco u klasických deskových her máme pevně daný herní plán, u moderních deskových her se často setkáváme s variabilním herním plánem. Název desková hra bývá často nesprávně spojován s pojmem moderní společenská hra, což však není zcela přesné, neboť ne všechny moderní společenské hry jsou deskové. Nejznámějšími deskovými hrami jsou Dáma, Člověče, nezlob se!, ve světě známé též jako Ludo a Šachy. Z moderních deskových her pak patří k nejznámějším hra Monopoly. Nejstarší dosud hraná hra je patrně asijská hra Go. Konkurovat jí můžou snad jen africké mankalové hry. Existují ovšem archeologické nálezy ještě starších her, ke kterým se ovšem nedochovala žádná pravidla. Deskovým hrám zasvětilo svůj život mnoho badatelů, díky kterým se opět hraje mnoho zapomenutých her. Mezi nimi nesmíme v první řadě zapomenout na španělského krále Alfonse X., zvaného Moudrý. Tomu je připisováno originální a na svou dobu (13. století) nevídané dílo Libro de los juegos, pojednávající o deskových hrách. Velkými badateli na poli deskových her byli R.C. Bell a herold J. R. Murray. V Čechách se studiem deskových her zabýval Miloš Zapletal, který vydal několik knih s danou tematikou, mezi jinými např. Velká kniha deskových her. Trocha historie: Starověk Deskové hry mají velmi dlouhou historii, provázejí člověka více než 5000 let. Objevovaly se ve starých civilizacích, což dokazují archeologické nálezy a obrázky na zdech. Z pozdější doby se dochovaly jejich obrázky a popisy v knihách. Nejstarší deskové hry, které byly objeveny v Egyptě, pocházejí z období 3500 let před naším letopočtem. Deskové hry objevené v Asii jsou mladší, jsou přibližně ze 4. století př. n. l. Také ve starověkém Řecku a Římě byly deskové hry velmi oblíbené. Středověk Přestože církev hrám nepřála, byly to právě křížové výpravy do Svaté země, díky nimž se do Evropy dostávají deskové hry. Hrály se zpočátku především ve šlechtických sídlech, později se i přes zákazy, které je možno dodnes najít ve starých městských výnosech i zemských zákonech, rozšířily do měst a na venkov.

Strana 4 (celkem 21) Z této doby pochází jeden z nejdůležitějších a nejstarších dokumentů o hrách Kniha her (Libro de Juegos) z roku 1283 napsaná na příkaz kastilského krále Alfonse X. Novověk Jedním z prvních, kteří pochopili účinek hry, byl Jan Amos Komenský. Zastával se nejen šachů, které měly mezi ostatními hrami výjimečné postavení, ale i vrhcábů. Jejich obrázek dokonce zařadil do Světa v obrazech. Konec 19. století dal vzniknout mnoha hrám, které se stále hrají a v mnoha zemích jsou populární. Patří mezi ně například Othello, Halma. Současnost V současné době prožívají deskové hry obrovský rozkvět. Ke klasickým deskovým hrám jako jsou šachy, dáma, člověče nezlob se, mlýn apod., přibyla široká rodina moderních deskových her, které mají obzvláště v Německu velikou oblibu. převzato z : Historie deskových her. Vše o hračkách [online]. [cit. 2015-06-16]. Dostupné z: http://www.vseohrackach.cz/clanky/historie-deskovych-her

Strana 5 (celkem 21) 2. Druhy her Žáci, navštěvující kroužek na ZŠ Křenová, mají na výběr z mnoha zajímavých her. Nejedná se jen o hry deskové, ale také karetní. Mladším žákům stačí na hru jedna hodina, pro starší je potřeba mít dotaci alespoň dvou vyučovacích hodin, hlavně pokud si chtějí zahrát náročnější hru. Nejmladší žáci začínají s jednoduššími hrami jako Člověče nezlob se, Gargamelova past, Želví závody, Ubongo, Dáma, Cink, Dostihy a sázky junior, Česko junior aj. Ve vyšším ročníku se seznámí s hrami, které vyžadují již znalosti matematiky (Heck Meck, Šestá bere), zeměpisu ( Trans Amerika, Trans Evropa, Afrika), přírodopisu (Umí prase létat? ), všeobecné znalosti (Česko, Evropa). Některé hry jsou založeny na schopnosti využívat strategie (Takenoko, Osadníci z Katanu, Citadela, ), rychlosti (Ligretto, Colloreto), ohebnosti (Twister) a další. Nejoblíbenější hry našich žáků : Karetní (Šestá bere, Mamma Mia, Ligretto, Colloreto) strategické ( Osadníci z Katanu, Takenoko, Hobitt, Afrika, Takenoko, Galaxy Trucker) vzdělávací (Trans Amerika, Trans Evropa, Česko, Česko junior, Umí prase létat?) klasické (Dáma, šachy, Člověče nezlob se) rozvíjející (Ubongo, Heck Meck, Ligretto, Colloreto) oddechové (Želví závody, Citadela, Twister, ) Postupně zařazujeme i další hry, převážně ty, které souvisí s turnajem mezi brněnskými školami, popř. hry, které jsou rozšířením her stávajících (např. HeckMeck barbecque, Mamma Mia rozšíření, Osadníci Námořníci aj.)

Strana 6 (celkem 21) 3. Struktura výuky Zahájení výuky V září probíhá zápis do kroužků. Do deskových her se zapisují většinou žáci, kteří již mají zkušenost z předchozích let a vědí co je čeká. Občas přivedou spolužáky a kamarády, kteří mají možnost nezávazně si hraní vyzkoušet, zda je bude bavit. Ne všichni jsou schopni a ochotni dodržovat pravidla a udržet pozornost. Stanovení pravidel : hodinu začínáme výběrem her, které chceme hrát, ty si připravíme je-li potřeba, zopakujeme pravidla, obzvlášť, dojde-li nový hráč, popř. hráč, který nechodí pravidelně jedná-li se o mladší žáky, pravidla opakujeme pokaždé, dokud žáci sami automaticky nezačnou hrát. Je možné je z pravidel nenásilně zkoušet ( kdo ví, co bude následovat, která figurka může být posunuta, jakou kartu vyneseme) pravidla může vysvětlovat spolužákům i hráč, který si je jistý znalostí pravidel. u her se nejí, nepije snažíme se dohrát hru do konce (často žáky přestane bavit při neúspěchu, při neshodě se spoluhráčem, při zjištění, že vedlejší skupina hraje něco zábavnějšího) po ukončení je skupina povinna hru uklidit, poskládat a vrátit v původním stavu, zabalenou v obalu, teprve potom si mohou žáci vzít další hru na úklidu her i třídy po ukončení hraní se podílejí všichni hráči zjistí-li žáci ztrátu nebo poškození části hry, je potřeba to ihned hlásit učiteli

Strana 7 (celkem 21) Metody výuky hry jsou hlavně skupinovou záležitostí. Většina her je vytvořena pro 2-6 hráčů, přesto je možné říci, že každá hra je zábavnější a záživnější, hraje-li ji více lidí. Žáci většinou touží hrát přímo s učitelem a snaží se ho porazit, což je obrovská motivace pro každého malého hráče. Jak však zajistit, aby si učitel zahrál s každým žákem, když jich do kroužku chodí 8-12? při první hodině se učitel s žáky domluví, že si zahrají hry, které všichni znají. Rozdělí se do skupin a učitel si zahraje střídavě s každou skupinou, aby zjistil, zda žáci skutečně hrají správně, dodržují pravidla při každé další hodině se domluví sami žáci, kdo si zahraje s učitelem a kdo bude hrát samostatně (popř. učitel sám oznámí, že bude hrát danou hru, tím dostanou žáci šanci si vybrat, zda i oni tuto hru chtějí hrát) v případě, že učitel učí novou hru, se všichni žáci posadí k jednomu stolu, vysvětlí se pravidla a žáci pod vedením učitele a s otevřenými kartami zahrají jedno zkušební kolo. Je-li žáků více než je počet hráčů u hry, seskupí se do dvojic. chce-li učitel naučit žáky novou hru, musí ji pravidelně hrát v každé následující hodině. Nemají-li žáci o hru zájem, ale přesto je považováno za nutnost tuto hru umět, dá učitel pokyn, že nejdříve všichni hrají novou hru (třeba jen jedno kolo, aby se naučili pravidla), poté si mohou žáci zvolit hry, které je samotné baví nejvíce hraje-li se hra o kterou jeví žáci velký zájem, ale chtějí aby jeden z hráčů byl učitel, učitel se postaví do role porotce, bankéře, moderátora hry, čímž zajistí zájem žáků, snaží se je pobavit a zaujmout občas je nutné zajistit hráčům soutěžení mezi sebou. V rámci hodiny si hráči uspořádají malý turnaj, kdy si zapisují body. Na konci hodiny je možné vyhlásit výsledky, dát drobné odměny apd.

Strana 8 (celkem 21) 4. Příklady dobré praxe Na počátku všeho hraní na naší škole bylo Ubongo, které se stalo alfou a omegou veškerého hraní. Postupem času si získalo příznivce i mezi těmi nejmenšími, kteří ač ještě nechápou jak složit obrázek, už si hrají s jednotlivými tvary a aspoň se pokouší je umístit. Ubongo jsme brávali i do hodin matematiky, či zeměpisu, kam se dalo tématicky zařadit. Žáci, kteří splnili všechny své úkoly a měli je v pořádku, mohli utvořit skupinku a zahrát si hru. Nerušili tak ty, kteří potřebovali pomoci s dokončením nebo vysvětlením látky a sami nedělali hluk a nerušili. Pro pomalejší žáky to bylo motivační pokud si také chtěli zahrát, museli více zabrat. Bylo zajímavé sledovat, jak na začátku někteří neuměli uchopit kousky hry, ale po několika týdnech hraní zvládali poskládat i těžší karty v daném limitu jedné minuty. V zeměpisu jsme si u hry povídali o Africe, motivech, které jsou vyobrazeny na hře i diamantových dolech. Nejvíce jsem však hru ocenila při výuce geometrie, kdy žáci snadněji rýsovali (jemná motorika), lépe si dokázali představit různá otočení a sami měli radost, když jsem jim látku přirovnávala k Ubongu a oni se dokázali zorientovat. Další využití přímo ve výuce nastalo u problémové třídy žáků 9. ročníku, kteří se tak zamilovali do hry Osadníci z Katanu, že byli ochotni udělat téměř cokoliv, aby si mohli místo matematiky zahrát Osadníky. Podmínka byla jasná. Pokud zvládneme probrat týdenní plán učiva, můžeme hrát. Téměř každý týden jsme měli splněno. Tato skupinka žáků chodila pravidelně i na první pokusy o kroužek deskových her a byli průkopníky v propagaci deskových her na naší škole. Několik z nich se i umístilo na turnajích, které škola navštěvuje. Žák 8. ročníku, který byl nadšeným hráčem her, si dobrovolně bral na starost skupinku mladších žáků, kteří se chtěli naučit hru Galaxy trucker, sám byl výborným hráčem této hry. Pokud sám nehrál, nahrazoval místo učitele a hru vedl. Pohled učitele: sám se může věnovat jiné skupině, která potřebuje vysvětlit pravidla nebo chce hrát jinou hru. Pohled žáka : zdokonaluje se ve hře a znalostech pravidel, získává určitou vážnost u mladších spolužáků, získává respekt za skvěle vedenou hru a znalost pravidel. Pozn. Jednalo se o premianta třídy, který si těžko získával přátele, díky hře si našel přátele i mezi mladšími žáky a povědomí o tom, že je v něčem opravdu dobrý. Získal si respekt.

Strana 9 (celkem 21) Tento chlapec chodil na kroužek deskových her ještě další dva roky po odchodu ze školy a pomáhal vysvětlovat žákům hry. Vzhledem k většímu množství žáků jsme je dělili na dvě skupiny a Adam vždy hrával ty složitější a zdlouhavé hry jako Galaxie a Osadníci. Dodnes se účastní celonárodního turnaje v Osadnících z Katanu, který je na naší škole pořádán. Dalším příkladem může být dívka, velmi problémová, nepřizpůsobivá, odmítající spolupracovat nejen s učiteli, ale i se spolužáky. Často argumentuje, že ničemu nerozumí, neumí nechce umět. Zlom nastal při hodině, kdy měli žáci slíbeno odlehčení v podobě deskových her ( získání další motivace, vylepšení vztahů, spolupráce, navázání osobnějšího kontaktu se žáky). Tato dívka se dostala ke stolku, kde se hrála Trans Amerika. Nejenže ji ta hra zaujala, ona ji několikrát vyhrála. S vervou se pustila i do další hry a při další podobné hodině sama požádala o některé hry, které ji bavily. Často jsem byla překvapena žáky, kteří v matematice patřili spíše k těm horším a při hře Ubongo nebo Heck Meck dokázali excelovat. Pozorováním toho jak hrají jsem mohla v hodinách matematiky využívat k zpětné vazbě (např. Vzpomínáš, když jsi otáčel tou kostkou, jaká čísla padala, jak jsi otočil kostky na kartě...aj). V sedmém ročníku jsme v hodině matematiky rádi využívali hry Heck Meck. Jedná se sice o hru s kostkami, ale cílem je naházet určitý počet bodů, žáci nejenže se učí strategii a musí přemýšlet a vhodně volit čísla, ale opakují si i sčítání a odčítání. Hra byla oblíbená ve všech ročnících. V kroužku ji mohli hrát žáci už od 3. ročníku, kteří si tím také procvičovali znalosti matematiky. Matematiku jsme využívali i při hře 6 Bere. U této hry je potřeba velký počet hráčů a nutná znalost čísel a posloupností. Také u hry Ligretto si žáci krom rychlosti a postřehu procvičí znalosti o celých číslech a to hlavně sčítání a odčítání. Hodiny zeměpisu jsme zpestřovali hrou Trans Amerika, Trans Evropa, Česko, Česko junior nebo hrou Evropa. Vždy se jednalo o zařazení v době, kdy bylo ve třídě buď minimum žáků nebo byla ukončena kapitola Amerika, Evropa, Česko, popř. měli žáci splněny úkoly a bylo potřeba je zabavit něčím co by je bavilo. Tyto hry donutili žáky přemýšlet nad souvislostmi. Jejich schopnost si spojit učivo s mapou byla velmi slabá. U hry jsme si zopakovali informace o státech, horách, řekách, městech. Naučili se strategicky vést trasu tak, aby využili co nejvíce své spoluhráče aj. V kroužku deskových her si žáci berou hru Česko a Česko junior, protože je baví si pokládat

Strana 10 (celkem 21) otázky, i když na ně často neví odpovědi. Ovšem jedna skupina velmi ráda hrála hru Evropa kvůli otázkám ze sportu a trumfovali se, kdo toho ví víc. Znali ovšem jen fotbalové téma. Častým opakováním si začali pamatovat i odpovědi týkající se jiných sportovních odvětví. Jednou se chlubili, že paní učitelka v dějepise položila stejnou otázku, jaká byla ve hře a oni věděli odpověď. Dalším kladným aspektem hry je, že si žáci procvičují čtení a čtení s porozuměním. Jednou jsme uspořádali hrací den mezi spřátelenými třídami. Sešli se tak žáci, kteří pravidelně chodili do kroužku, žáci, kteří občas hráli a žáci, kteří kvůli velkým absencím neměli ponětí o deskových hrách. Zapojili se i učitelé. Žáci z kroužku měli jasnou převahu a byli na sebe pyšní, protože zvládli všechny hry, ale ještě uměli spolužákům vysvětlit pravidla, nebo je opravit a doplnit. Největší motivací žáků je porazit učitele. Vybraní žáci se účastnili Turnaje v deskových hrách mezi brněnskými školami. Byli na tuto událost připravováni, jako na mimořádně důležitou akci. Vybráni byli ti, kteří znali pravidla, hráli fair play, uměli se chovat. Atmosféra turnaje je vždy natolik strhla, že neměli problém se zapojit do hry, samostatně se pohybovat po místnosti a vybírat si s kým a kde chtějí hrát. Velkým zážitkem byl každoročně pořádaný raut se zdravou výživou a soutěž v poznávání potravin. Při prvním zkušebním turnaji, který byl uspořádán v Domě umění, měli žáci možnost shlédnout výstavu, kterou byli nadšení, ale jak sami tvrdili, oni by se na ni nikdy nevypravili. Nadšení žáků pro hry neuniklo ani některým kolegům, kteří se začali zajímat co to hrajeme a o čem ty hry jsou. Ti, kteří měli zájem se hry naučili a poté dále šířili do svých tříd. Nakonec se mohli zapojit do připravovaného mini turnaje mezi třídami. Žáci měli radost, že je poráží a jsou lepší než oni.

Metodika kroužku deskových her Strana 11 (celkem 21) 5. Nejoblíbenější hry a jejich popis 6bere Jednoduchá karetní hra. Hru může hrát až 10 lidí. Výborná hra pro velkou skupinu. Rozvíjí matematické dovednosti, obrazovou představivost, schopnost strategicky uvažovat a rychle reagovat. Nevýhodou může být zdlouhavější průběh a větší množství početních úkonů. Je nutné žáky dobře namotivovat a probudit v nich soutěživost. Slangově je hra nazývána krávy. Je nutné hru mírně odlehčit vtipnými hláškami, aby žáky strhla ty máš, ale velké stádo, to jsou moje kravičky, ty jsi velkostatkář aj. Česko Hra, která prověří znalosti žáků. Na většinu otázek sice nedokážou jasně odpovědět, ale baví je si otázky předčítat, napovídat si odpovědi a nebo je hádat. Procvičí si nejen své znalosti, ale i čtení a smysl vnímat text.

Strana 12 (celkem 21) HeckMeck Zábavná hra založená na jednoduchosti hodu kostkami. Místo šestky je červík, který je nejdůležitější stranou kostky. Hra je zábavná a oblíbená. Žáci si procvičí nejen matematické dovednosti, ale rozvíjí strategické myšlení, když si musí zvolit čísla, která vyberou, často se jedná o těžká rozhodnutí, která vedou k prohře nebo výhře. Učí se nést zodpovědnost za svá rozhodnutí. V současné době existuje varianta pro nejmenší a rozšíření barbecque. Osadníci z Katanu Náročnější logická a strategická hra pro starší žáky. Poměrně velké množství pravidel. Je nutné nejdříve žáky seznámit s jednotlivými komponentami hry, aby rozpoznali rozdíly. Při samotném učení je zapotřebí ji hrát pouze s těmi žáky, kteří mají zájem a výdrž. Vysvětlování pravidel provádíme přímo při hře, kdy žákům na reálných hodech vysvětlujeme, jak se hra hraje, ukazujeme jednotlivé možnosti, kterých je vždy více a vysvětlujeme svá rozhodnutí, pokud žáci sami přicházejí na jiná řešení, můžeme realizovat rovnou jejich přání. Není nutné začínat se všemi podrobnostmi a na začátku nemusíme žákům plést hlavu směňováním karet nebo nutností používat přístavy. Naopak při dosažení dokonalé znalosti hry je možné žákům nabídnout rozšíření této hry, kterých je několik. Škola disponuje např. Rozšířením Piráti a námořníci. Velmi oblíbeným rozšířením jsou i Kupci a barbaři.

Strana 13 (celkem 21) Ubongo Tato hra je oblíbená jak u mladších, tak u starších žáků. Pravidla nejsou nijak náročná a je možné si hru jemně upravovat dle potřeb žáků. Např. Při učení skládání kamenů je možné hrát samostatně jen s hracími deskami a kameny. Soutěží se v nasbíraných bodech, kdy první žák má 4 body, druhý 3 body, třetí 2 body a poslední 1 bod. Pro ztížení je možné přidat minutový limit. Když žáci zvládají poskládat většinu karet, můžeme začínat se samotnou hrou. Přidáme diamanty a figurky. Nejdůležitejší je žáky přesvědčit, že není podstatné mít spoustu kamenů, ale nejvíce kamenů jednoho druhu. S oblibou sbírají co jim přijde pod ruku. Hra rozvíjí jemnou motoriku, rychlost, obrazovou představivost, strategické myšlení. UNO Jednoduchá karetní hra na bázi PRŠÍ. Karty jsou barevné, pravidla mírně odlišná, ale hra má rychlý spád, je pro žáky snadno uchopitelná. Žáci mají rádi karetní hry. U žáků je rozvíjena motorika, schopnost vlastního úsudku a uvažování.

Strana 14 (celkem 21) Želví závody Velmi oblíbená hra hlavně u mladších žáků. Pokud se dokážou žáci navzájem strhnout, hra je zábavná a může přinést mnohá překvapení. Cílem hry je dostat svoji želvičku co nejrychleji do záhonu se salátem, aniž by někdo z ostatních spoluhráčů poznal, čí je která želvička. Je nutná značná dávka strategie, umění blafování, ale hráči musí mít i notnou dávku štěstí, aby právě jejich želvička mohla dosáhnout cíle na svých nohou nebo cizích zádech.

Strana 15 (celkem 21) 6. Způsoby prezentace a) veřejné prezentace na internetu webové stránky školy (www.zskrenova.cz) sekce galerie webové stránky SBOŠ síť brněnských otevřených škol (www.otevreneskoly.cz) b) prezentace v rámci uzavřených skupin podzimní turnaj mezi brněnskými školami turnaj mezi partnerskými školami (ZŠ 28. října, ZŠ Merhautova) turnaj v rámci školy, třídy

Strana 16 (celkem 21) 7. Fotografie z akcí

Strana 17 (celkem 21) Fotografie z akcí

Strana 18 (celkem 21) Fotografie z akcí

Strana 19 (celkem 21) Fotografie z akcí

Strana 20 (celkem 21) Fotografie z akcí

Strana 21 (celkem 21) Brno 2012-2015