Improvisus nepředvídatelný, netušený, neočekávaný, nepředpokládaný.



Podobné dokumenty
nepředpokládaný Hra, které nepředchází příprava, náhodné konstelace tónů a Každý ovšem improvizuje podle svého osobitého způsobu

Improvizace, individuální i skupinová, je významnou. Hudba a imaginace řízené představy při hudbě. Ne pro

Tento dokument byl vytvořen v rámci projektu ESF OPPA č. CZ.2.17/3.1.00/36073 Inovace systému odborných praxí a volitelných předmětů na VOŠ Jabok

V. 10 Osobnostní a sociální výchova

Stati a zprávy z výzkumu. Marie Beníčková, Zdeněk Vilímek

Charakteristika vyučovacího předmětu Hudební výchova

Úrovně MT praxe. Pomocná k různým cílům v obasti edukace, komunikace a rozvoje osobnosti

Nepovinné předměty Dramatická výchova od 5. do 9. třídy je soustředěna více na uměleckou část dramatické výchovy.

Dramatická výchova

Využití DV jako intervenční metody v DD Marie Pavlovská

Absolvováním modulu získáte :

Techniky. interpretace

UČEBNÍ OSNOVY. Jazyk a jazyková komunikace Německý jazyk

Mateřská škola Ostrava Plesná, příspěvková organizace, Dobroslavická 42/ Ostrava Plesná

Tento studijní materiál vznikl v rámci projektu Inovace systému odborných praxí a volitelných předmětů na VOŠ Jabok (CZ.2.17/3.1.

Vyučovací předmět:: Etická výchova. A. Charakteristika vyučovacího předmětu. a) Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu

Techniky. improvizace

hudbu. Tvoření hudby slouží k celistvému rozvoji člověka, protože se věnuje hudbě, rozvíjí se celistvě po stránce rozumové i emoční.

Vzdělávací obsah vyučovacího předmětu

Jde o naslouchání hudbě v uvolněném stavu s cílem povzbudit představivost, vnímání symbolů a pocitů.

Kompozice hudby. Cíle ve skupině Sdílení pocitů, myšlenek a zkušeností Kooperativní učení

TANEČNÍ A POHYBOVÁ VÝCHOVA

Studijní zaměření Hra na bicí nástroje

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLA PLNÁ POHODY

Jde o naslouchání hudbě v uvolněném stavu s cílem povzbudit představivost, vnímání symbolů a pocitů.

UMĚNÍ A KULTURA Charakteristika vzdělávací oblasti

Dramatická výchova. Charakteristika vyučovacího předmětu : Výchovné a vzdělávací strategie

Tento dokument byl vytvořen v rámci projektu ESF OPPA č. CZ.2.17/3.1.00/36073 Inovace systému odborných praxí a volitelných předmětů na VOŠ Jabok

Reálné gymnázium a základní škola města Prostějova Školní vzdělávací program pro ZV Ruku v ruce

HUDEBNÍ VÝCHOVA. 1. ročník

Vzdělávací oblast: Umění a kultura. Vyučovací předmět: VÝTVARNÁ VÝCHOVA. Období: 1.

Vymezení pojmu komunikace

10 DOPLŇUJÍCÍ VZDĚLÁVACÍ OBORY UČEBNÍ OSNOVY Dramatická výchova

Komunikace v organizaci Asertivita. Mgr. Petra Halířová ZS 2009/10

Příloha č. 10 HUDEBNÍ VÝCHOVA

7.7 UMĚNÍ A KULTURA Hudební výchova (HV) Charakteristika předmětu 1. a 2. stupně

Příloha 8 Vzdělávací oblast: Umění a kultura Vyučovací předmět: Hudební výchova

PŘEDMLUVA ÚVOD 13

Psychoterapeutické směry. MUDr. Mgr. Petra Elizabeth Teslíková

Umění a kultura Výtvarná výchova

TR(2) Tabulka rovin ČG - 4. a 5. ročník ZŠ

1-3 Správné dýchání (v pauze a mezi frázemi) Správná výslovnost Rozšíření hlasového rozsahu Rytmizuje a melodizuje jednoduché texty.

Základy společenských věd (ZSV) Psychologie, sociální psychologie a části oboru Člověk a svět práce 1. ročník a kvinta

Vzdělávací obsah předmětu matematika a její aplikace je rozdělen na čtyři tématické okruhy:

5 VZDĚLÁVACÍ OBSAH UMĚLECKÝCH OBORŮ 5.1 VZDĚLÁVACÍ OBSAH HUDEBNÍHO OBORU

5.7.1 Hudební výchova povinný předmět

UČEBNÍ OSNOVY. Jazyk a jazyková komunikace Anglický jazyk

Cíle základního vzdělávání

Etická výchova. Charakteristika vzdělávacího oboru. Časové vymezení. Organizační vymezení

1. VYMEZENÍ MUZIKOTERAPIE Jiří Kantor

6.2 Propojení průřezových témat se vzdělávacím obsahem jednotlivých vyučovacích předmětů:

získat základní poznatky o terapeutickém vlivu hudby na získat představu o možnostech využívání hudby pro různé

Charakteristika předmětu ESTETICKÁ VÝCHOVA HUDEBNÍ (EVH)

Příloha 1 - Přepis rozhovorů s třídními učitelkami tříd s vzdělávacím programem Základní škola

Hudební a výtvarná výchova Díl II.

Kompozice hudby zahrnuje Především pro

Základní škola Fr. Kupky, ul. Fr. Kupky 350, Dobruška 5.7 UMĚNÍ A KULTURA HUDEBNÍ VÝCHOVA Hudební výchova 9. ročník

Obecná didaktika. Ostatní taxonomie

TEORIE SOCIÁLNÍ PRÁCE III. Radka Michelová

VÝSTUPNÍ ZPRÁVA Dotazník komunikačního stylu

ŠKOLA PRO KAŽDÉHO ( ETICKÁ VÝCHOVA )

UMĚNÍ A KULTURA Charakteristika vzdělávací oblasti

Výuka psychoterapeutických dovedností se semestrálním hraním rolí (volný překlad)

Výtvarná výchova úprava platná od

Mateřská škola a Základní škola Tábor, ČSA 925. Školní vzdělávací program Úsměv pro každého

Systém psychologických věd

Manažerská psychologie

Charakteristika vyučovacího předmětu. Výchovné a vzdělávací strategie směřující k utváření a rozvíjení klíčových kompetencí žáků

Osobnost je soustava duševních vlastností, charakterizujících celistvou individualitu konkrétního člověka.

Základní znalosti z rétoriky, příprava proslovu k rodičům

Základní škola Fr. Kupky, ul. Fr. Kupky 350, Dobruška 5.7 UMĚNÍ A KULTURA VÝTVARNÁ VÝCHOVA Výtvarná výchova 1. období 2.

Učební osnovy pracovní

PROJEKT O s o b n o s t n í a s o c i á l n í v ý c h o v a íloha školního vzd lávacího programu Oáza

VZDĚLÁVACÍ OBSAH LITERÁRNĚ DRAMATICKÉHO OBORU

Psychologie, sociální psychologie a části oboru Člověk a svět práce. PC, dataprojektor, odborné publikace, dokumentární filmy

Jabok Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy. Muzikoterapie a autismus

KA 03: Využití spontánnosti předškolních dětí v objevování psané řeči a hledání způsobů jejího uchopení" Téma č.3 - O veliké řepě

náročnost vyjadřuje subjektivní stránku vztahu člověka k situaci Objektivní stránka (problém) a subjektivní stránka (problémová situace)

Základní škola Fr. Kupky 350, Dobruška 5.7 UMĚNÍ A KULTURA VÝTVARNÁ VÝCHOVA Výtvarná výchova 1. období 3. ročník

Vzdělávací oblast : Vyučovací předmět : Umění a kultura Hudební výchova. Charakteristika předmětu. Cílové zaměření vzdělávací oblasti

Psychologie - věda o lidském chování, jednání, myšlení

Emocionální a interpersonální inteligence

Podpora pregramotností v předškolním vzdělávání CZ /0.0/0.0/16_011/ OP VVV, SC1 Modul Didaktika předškolního vzdělávání

VEŘEJNÉ KNIHOVNY: tradiční místa občanského vzdělávání Jak využít tradici pro dnešní výzvy?

Cílové skupiny muzikoterapie

Výstavba mluveného projevu

II. BLOK Malíř podzim

Elementárních klíčových kompetencí mohou žáci dosahovat pouze za přispění a dopomoci druhé osoby.

Základní škola Fr. Kupky, ul. Fr. Kupky 350, Dobruška 5.7 UMĚNÍ A KULTURA HUDEBNÍ VÝCHOVA Hudební výchova 7. ročník

6.17 Výtvarná výchova 1.stupeň

Příloha č. 9 VÝTVARNÁ VÝCHOVA

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM

Výchovně-vzdělávací terapie pro děti se speciálními potřebami v Rumunsku

Mgr. Pavla Vyhnálková, Ph.D. 2018

Dodatek k ŠVP ZUV č. 5. Název školního vzdělávacího programu: Uměním k tvořivosti tvořivostí ke kultuře kulturou k hodnotám lidství

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM ŠKOLNÍ DRUŢINY

Úrovně MT praxe. Pomocná k různým cílům v obasti edukace, komunikace a rozvoje osobnosti

Základní rámec, DEFINICE, cíle, principy, oblasti působení. Výběrový kurz Úvod do zahradní terapie, , VOŠ Jabok Eliška Hudcová

Vyučovací hodiny mohou probíhat v kmenové třídě, kreslírně i v plenéru.

Kompetentní interní trenér

Transkript:

Improvizace

Definice Improvisus nepředvídatelný, netušený, neočekávaný, nepředpokládaný. Improvizace je hra, které nepředchází příprava, neočekávaná konstelace tónů a zvuků v čase a prostoru. Nejde při ní jen o hru s melodií, rytmem a harmonií, ale jde i o podílení se na společné zkušenosti, o vzájemné sdílení a poslouchání. Improvizace je základem některých hudebních stylů (jazz, soul). Klinická improvizace je improvizace se specifickými terapeutickými a edukačními záměry, jejím účelem je usnadnění reakcí a interakcí. Je prostředkem komunikace, vyjádření a reflexe mezi klientem (klienty) a terapeutem. Jejím prostřednictvím je možné identifikovat specifické rysy osobnosti, symptomy onemocnění i dosahovat uzdravujících prožitků. Klinická improvizace se praktikuje na jednoduché nástroje a nevyžaduje předběžné hudební vzdělání, nadání a zkušenosti.

Improvizace je médiem komunikace a interakce - kanálem neverbálních zpráv a informací, rozvíjí vztahy kreace a rekreace - moment tvořivosti je impulzem k seberealizaci, konstituuje já aktivizace vnitřních zdrojů motivace, soustředění oživení smyslů rozvoj kognitivních schopností, reflexe zaběhaných schémat vnímání a prožívání umožňuje nové vzorce chování Improvizace se stává mostem mezi Vnitřním vnímáním a vnějším vnímáním Logickou realitou a spontánností Levou a pravou hemisférou mozku racionalitou a emocemi

Cíle improvizace Cíle improvizace se navzájem posilují a podporují: odstranit strach z toho, že úder v rámci společné hry může být falešný, arytmický nebo disharmonický umožnit nový osobní zážitek (např. důvěry ostatních) reflektovat emoce a komunikační vzorce (rozeznat subjektivní kauzalitu) umožnit pohyblivost a flexibilitu vnímání sebe a druhých, uvolnit blokace a ustrnutí v tomto vnímání měnit sebeobraz díky zrcadlení jiných nastartovat a podporovat proces k autonomii a identitě (řídit vlastní chování, zodpovědně si stanovovat cíle aj.) diagnostikovat témata, kterými je třeba se v terapii zabývat

Podněty pro improvizaci Podněty pro volnou improvizaci mohou být: Zaměřené na komunikaci ve dvojici či ve skupině improvizační dialogy improvizace ve skupině Zaměřené na emocionální hudební vyjádření nálady konkrétní emoce životní situace Zaměřené na vyvolání procesu empatie a důvěry rozhodování odpovědnosti Podporující asociace živlů ročních období

Hudební nástroje Jednoduché nástroje, vhodné pro improvizaci: bubínky, perkuse, metalofony, zvonkohry, xylofony, flétny, foukací harmoniky, lyry, kytary, klavír umožňují vyjádření pocitů bez předchozích dovedností, zkušeností a bez nároku na hudebně-estetickou kvalitu umožňují svobodné vyjádření přímými a úspornými prostředky hudební nástroj nebo jiný výrazový prostředek (hlas, pohyb) zastupuje hráčovo alter ego - druhé já a bezprostředně zrcadlí vnitřní svět hráče hráč může prozkoumat a vyjádřit pocity, které je obtížné sdělit verbálně

Průběh skupinové improvizace V průběhu improvizace se komunikuje pouze prostřednictvím hudby a rytmu, nikoliv slovně. Nejprve si účastníci vyberou hudební nástroje a volně si je vyzkouší. Kterýkoli člen skupiny může to být i více členů může hudbu zahájit. Každý může přinášet do hry vlastní témata, ujímat se vedení. Kdokoliv může vést skupinu k závěru. Kdokoliv však může v závěru začít nové téma, nový směr improvizace. Trvání improvizace není žádným způsobem omezeno a její délka záleží výhradně na rozhodnutí skupiny. Konec je naznačen déletrvajícím tichem.

Reflexe skupinové improvizace Po skončené improvizaci by se členové skupiny měli zabývat následujícími otázkami: Který člen skupiny zahájil hudbu? Který člen skupiny improvizaci převážně vedl? Kdo byl vnímán jako dominantní? Kteří členové skupiny hudebně podporovali ostatní? Byli někteří během improvizace uzavření do svého hudebního vyjadřování a nezapojovali se do celkového směřování skupiny? Kteří členové skupiny se vnímali jako pasivní a nedokázali se prosadit se svou iniciativou? Protestovali někteří členové skupiny proti celkovému charakteru skupinové hudby, vzpírali se a snažili se ji vést vlastním směrem? Jak se vytvářela hudební komunikace mezi konkrétními členy skupiny?

Skupinová improvizace Každá skupina je jedinečná. Ukazuje na specifické skupinové procesy. Při improvizaci vznikají ve skupině různé typy hudebního přenosu zkušenosti ve vztazích s druhými typické postoje ve skupině vztahové tendence Hudební přenos se využívá k diagnostice osobnosti i skupiny k vyvolání procesu dynamického učení k posilování žádoucího chování vystupováním v určitých rolích (dominantních, submisivních aj.) Improvizace se může stát odrazovým můstkem osobního růstu změna chování při improvizaci může přerůst ve změnu chování v životě

Průběh individuální improvizace 1. část Každý by měl mít možnost vybrat si nástroj či nástroje, kterým dává přednost při svém sebevyjádření. Členové skupiny jsou postupně vyzváni, aby na svůj nástroj sólově improvizovali a vyjádřili tak svou náladu, myšlenku nebo pocit ze své životní situace. 2. část Ostatní ve skupině slovem (kresbou, pohybem) reflektují jaké pocity ve mně improvizace protagonisty vyvolala. Po sdílení ostatních je autor požádán, aby se pokud chce - vyjádřil k reflexi ostatních. Interpretace pocitů ve skupině nemusí korespondovat s pocity protagonisty, ale protagonistovi může posloužit jako odrazový můstek k větší vnímavosti vůči vlastním pocitům, případně k jejich otevřenému vyjadřování. Průběh improvizace vybízí k otázkám: Jsem dostatečně vnímavý ke svým pocitům? Důvěřuji druhým natolik, že jsem připraven/a je vyjádřit?

Naslouchání improvizaci Při naslouchání hudebnímu vyjádření je dobré zaměřit se na následující prvky: 1. Jaká je dynamika projevu dotyčného je jeho hudba hlasitá nebo tichá? Výrazné krajnosti a kontrasty mohou svědčit o vnitřních konfliktech, kterými se dotyčný zabývá. 2. Je hudba souvislá a plynulá, nebo trhaná a plná náhlých změn? Je organizovaná nebo chaotická? 3. Vyvolává hudba dojem směru, sebedůvěry a odhodlání, nebo zní slabě a apaticky? 4. Tempo je stejně jako dynamika relativní pojem, ale i to může být vypovídající. Jde o rychlý, třeba i překotný pohyb, nebo je tempo spíše zatěžkané a pomalé? 5. Jak dlouho improvizace trvá? Je relativně dlouhá, a tedy i vypovídající, nebo očividně stručná, naznačující strach z otevření obtížného tématu?

Individuální improvizace I jednoduchá improvizace může hodně vypovídat. Vede jedince k uvědomování si pocitů k vyjadřování myšlenek a pocitů ke zpracování ohrožujících stavů k objevování témat pro osobnostní růst Cílem je dát prostor každému k sebevyjádření a k práci s vlastními pocity rozvíjet schopnost členů skupiny naslouchat, soustředit se, vytvářet vzájemné vazby a hovořit o pocitech naučit se vnímat jemné vztahy mezi zvuky a pocity naučit se respektovat prožívání druhých

Průběh improvizovaného dialogu Protagonista má svůj protějšek dialogu ve skupině, nebo si k dialogu zvolí pomocníka, který mu důležitou osobu zastupuje. Před dialogem je třeba si představit: jak by můj pocit, můj postoj vůči druhému zněl, kdybych jej měl vyjádřit prostřednictvím hudby Jeden z protagonistů začne svým sdělením, druhý odpovídá, souhlasí nebo namítá, doplňuje nebo odporuje. Při dialogu se velmi osvědčuje společný buben. Společné bubnování na jeden buben je důvěrná situace. Protivník může fyzicky vniknout do protagonistovy části plochy bubnu, může se dostávat na okraj apod. To vše zase vyvolává reakce. Protagonista a bubeník sedí každý na jiné straně bubnu. A mohou tak přímo kontrolovat své postoje. Pokud dojde k záměně rolí, každý z nich se přesune na opačnou stranu bubnu.

Improvizovaný dialog Je vhodný při řešení konfliktů a napětí v rámci skupiny ve vztazích jednotlivců s důležitými lidmi mimo skupinu. Umožňuje vyjadřovat své pocity vůči druhým mimoslovně, hledat vyjádření přiměřené situaci lépe a nově vnímat partnera dialogu ověřit si, jakou reakci moje prožívání a jednání vyvolává pojmenovat své pocity vůči druhému