3 Reálne medzigeneračné putá môžeme dosiahnuť vytvorením aktivít, v ktorých sa budú na jednom mieste učiť a vymieňať si skúsenosti deti spolu so staršími ľuďmi. Hodina návštevy seniorov v triede Ciele stretnutia Učiteľ zostaví pred príchodom dôchodcov do triedy jasný a zrozumiteľný program so stanovenými pedagogickými cieľmi hodinovej konverzácie a, ak bude projekt významom presahovať jedno stretnutie so staršími ľuďmi v daný deň, ďalší sled aktivít a ich následné vyhodnotenie. šeobecné ciele písanie medzigeneračného prístupu do vašich vzdelávacích aktivít umožňuje rozvinúť viacero schopností a zručností: Spoločenské a občianske zručnosti: posilnenie solidarity medzi generáciami a boj proti násiliu a nevhodnému správaniu občianskym angažovaním v škole. Komunikačné a informačné zručnosti: poskytnúť reálnu a neobvyklú príležitosti komunikovať s osobami, ktoré nechodia do školy (s tzv. seniormi ). yužívanie rozličných médií (fotografií) a IKT (webová stránka projektu pre odovzdanie výsledkov). Kooperačné projekty s inými krajinami. Rozvoj humanistických postojov: žiak sa stretnutím s inými generáciami v škole alebo mimo nej a porovnaním súčasných alebo minulých skúseností naučí umiestniť sám seba v čase. Objavením nových miest a priestorov lepšie spozná aj svoje vlastné okolie. Realizovanie umeleckých, estetických alebo výrazových aktivít: žiak sa v spolupráci s partnermi naučí vytvárať prednášky alebo výstavy. Čo si uvedomiť Nezabudnite si na stretnutí robiť fotografie. ytvorený materiál (obrázky, dotazníky, albumy...) bude slúžiť nielen pre dokumentáciu tohto okamihu medzigeneračného dialógu, ale tiež ako prostriedok komunikácie s ostatnými európskymi školami o tom, čo ste vo svojej škole vytvorili a zúčastnili sa na súťaži. 1/5
Špecifické ciele 1 Naučiť sa sformulovať osobnú skúsenosť a spoločenské pozorovanie v ústnej aj písomnej forme. 2 Naučiť sa pracovať v skupine. 3 Naučiť sa vnímať históriu ako živý a stále prebiehajúci proces. 4 Naučiť sa rozvíjať a dokumentovať výsledky komunikácie medzi generáciami. 5 oľným a príjemným spôsobom hovoriť o tom, ako sa dá aktívne starnúť a o solidarite medzi generáciami. 6 yjadriť to, ako žiaci vnímajú starších ľudí a starší ľudia žiakov. 7 ytvoriť prácu (obrázok/text) ukázaním dôležitosti medzigeneračného puta na vytvorenie spoločnosti s lepšou vzájomnou existenciou. Praktické poznámky Ak k vám príde 1 až 5 starších ľudí: Navrhnúť stretnutie, pri ktorom budú seniori sedieť na pohodlných stoličkách pred tabuľou oproti žiakom. Ak k vám príde skupina 6 až 12 osôb: Predstavenie starších ľudí, potom práca v skupinách, ktorých veľkosť záleží od počtu žiakov v triede. 2/5
Priebeh stretnutia Úvod (1 hodina) Stretnutie sa môže začať piesňou, vyčítankou alebo básničkou na privítanie zo strany žiakov. Žiaci a seniori sa navzájom predstavia a povedia svoje meno, priezvisko a koľko majú rokov. Ak je starší človek rodinným príslušníkom niektorého žiaka, môže ho predstaviť tento žiak. Učiteľ uvedie tému a požiada žiakov, aby vytvorili skupiny pre komunikáciu so staršími ľuďmi. Dialóg v skupinách (30 min.) yššie uvedené aktivity môžete vykonávať vo forme dielní so 4 až 5 žiakmi a jedným alebo viacerými seniormi v časovom rámci. šetci seniori sa zúčastnia konverzácie vo všetkých dielňach. Aj keď sa hovorí o minulosti, je dôležité poznať prítomnosť a spoločné projekty vytvorené medzi mladými a starými majú byť vytvorené tak, aby napomáhali aktívnemu starnutiu seniorov a približovaniu generácií. Dialóg môže prebiehať na základe dotazníka, ktorý si vopred pripravili žiaci (pozrite zdroj 2). Starší ľudia môžu pri rozprávaní o raste a starnutí používať svoj fotoalbum a pýtať sa triedy svoje vlastné otázky. Takto sa môžu začať rozhovory. Pre zlepšenie dynamiky dialógu vám navrhujeme nasledujúce otázky pre žiakom a seniorov: Ako hovoriť o raste a starnutí Aký je rozdiel medzi dieťaťom a dospelým? Ako rozoznáme mladého človeka a ako starého? (môžete spomenúť tvár, meniace sa telo...) Čo rady robia deti? A čo starší ľudia? Čo môžeme robiť spolu? Aké veci vedia alebo dokážu dobre robiť starší ľudia? Ktorú činnosť robia radi úplne všetci? Aké jedlá majú radi? Čo im vôbec nechutí? Aké farby a hry majú najradšej? Napr. seniori porovnávať minulosť a prítomnosť. Čím sa chceli stať seniori, keď ešte boli malými deťmi? Čím sa chcú stať deti, keď vyrastú? Hovoriť o: úcte, samostatnosti, hendikepoch, chorobách, vzájomnej pomoci, solidarite Ako vyzerá každodenný život detí a seniorov? Aké majú ťažkosti a čo im ide ľahko? Majú nejaké podobné radosti a starosti? Čo môžeme robiť ako starí a nemôžeme to robiť ako deti? Čo sa môže stať veľmi starým osobám? Ako môžeme pomôcť staršiemu človeku na ulici? Ako môžu staršie osoby pomôcť deťom? Čo by ste chceli robiť spolu so staršími ľuďmi? 3/5
Hovoriť o pojme čiara života Učitelia môžu pred príchodom seniorov pripraviť chronologickú líniu a napísať prácu o čase, ktorý sa stal minulosťou v závislosti od narodenia starších ľudí, porovnaním minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Keď boli seniori deťmi, vyzeralo to v školách rovnako? Hovoriť o komunikačných prostriedkoch, doprave, voľnom čase, škole, zvykoch, hodnotách... Žiaci budú môcť hovoriť o svojej čiare života (pozrite zdroj 2), najmä o tom, čo si predstavujú vo svojej budúcnosti. Prostredníctvom komunikácie so staršími a zdieľaním svojich vlastných predstáv o budúcnosti (štúdium, rodinné udalosti, hobby, maximálna dĺžka života) sa môžu žiaci výrazne obohatiť. Zhrnutie Žiaci zhrnú to, o čom sa so seniormi rozprávali a pripravia si svoje závery. Záver Závery vyplývajúce z rozhovorov v triede počas projektu umožnia: 1 Zviditeľniť povzbudzujúci pohľad na budúci život, 2 Prispieť k posilneniu pozitívneho vnímania starnutia u žiakov, 3 Posilniť myšlienku potreby solidarity medzi generáciami. závislosti od vybraných konverzačných tém a času, ktorý je k dispozícii, môžeme ukončiť stretnutie spoločnou aktivitou: olovrantom, spoločenskou hrou, ručnými prácami (zvolenou činnosťou spoločne so staršími ľuďmi). Príklady viet, ktorými môžete spoločne (žiaci seniori) ukončiť stretnutie: Som príliš malý na to, aby.../ Som dosť veľký na to, aby.../ Som príliš veľký na to, aby.../ Som príliš starý na to, aby.../ Som príliš malý na to, aby... Stretnutie je potrebné uzavrieť poďakovaním starším ľuďom za to, že sa zúčastnili. 4/5
Záverečná práca: výsledky projektu Žiaci nakreslia alebo napíšu text vyjadrujúci ich dojmy o staršej osobe, s ktorou sa stretli. Toto, ako aj nasledujúca etapa, sa môže robiť spoločne so seniormi, alebo neskoršie v triede. Obrázky a fotografie zo stretnutia budú poskytnuté aj ďalším európskym školám skupiny Panoramio. Pozrite si časť Pridať sa k skupine Panoramio, ktorá vám pomôže zdieľať výsledky. aša škola sa po výmene záverov zúčastní súťaže a môže získať cenu za iniciovanie najlepšieho medzigeneračného dialógu vo vašej krajine. A ešte: po stretnutí Ak chcete ešte niečo navyše, nasledujú príklady aktivít: Porozprávaj o návšteve starších ľudí v triede. Nakresli dieťa, mladého človeka, starnúceho človeka a starého človeka a napíš k nim prislúchajúci vek. Nakresli, čo si sa naučil z toho, čo vraveli starí ľudia na návšteve... Doplň nasledujúce vety: Rásť znamená..., starnúť znamená... Do akého veku sa môžeme venovať športu? Informatike? ydávať sa alebo sa ženiť? yhrať Roland-Garros? Robiť politiku? škole môžu byť po návšteve starých ľudí navrhnuté súťaže malieb, básní, komiksov, textov na témy, ktoré sa preberali počas stretnutia. Carole Gadet, expertka na medzigeneračné projekty: vedúca združenia Ensemble Demain (www.ensembledemain.com) a poverená medzigeneračnými štúdiami a projektmi na Ministerstve národného vzdelávanie Francúzsko. 5/5