Pohádková jóga Příprava Housenka & Motýl

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Pohádková jóga Příprava Housenka & Motýl"

Transkript

1 Pohádková jóga Nyní se zaměříme na praxi s pohádkovým vyprávěním, nejprve věnované nejmenším předškolákům. Tomu bude přiměřeně odpovídat skladba, postup a náročnost cvičení a motivace. Vyprávění je v uvozovkách skloněným písmem a instrukce s popisem jsou psány běžným kolmým písmem. Příprava Připravíme pro každého nějaký zátěžový předmět s širokou základnou a nízkým těžištěm (např. destičky pro výuku plavání, molitanové hračky, polystyrenové kvádry, maňásky, polštářky, plátěné sáčky se sypkým materiálem, kuličkami nebo kaštany... Dále nachystáme jemnou nevtíravou pro děti vhodnou relaxační hudbu, případně kouzelnou hůlku a pokud máme obrázky broučků, housenky, motýla, lopuchu, pavouka, žížaly, mrkve, hrášku, kedlubnu, kukly, zvonečků, kopretiny... Vždy během vyprávění odpovídající obrázek dětem ukážeme. Cvičíme na koberci nebo na vhodných podložkách. Začínáme pracovat v kruhovém rozmístění dětí, děti jsou bez obuvi. Housenka & Motýl Dnes se vypravíme za pohádkou do říše hmyzu. Jdeme v kruhu jeden za druhým. A protože ve světě hmyzu je vše maličké, i my se musíme zmenšit a jak jistě víte, broučci neumějí lézt jen po dvou nožičkách. Během chůze klesáme do dřepu a pak lezeme po čtyřech. Broučci však dokáží lézt rychle a zároveň se vzájemně respektují, umějí se jeden druhému bezpečně vyhnout. Lezení po čtyřech trochu zrychlujeme a zrušíme kruh lezeme všude po místnosti bez kolizí, bez vzájemných doteků. Ale i broučci rádi odpočívají a já teď mávnu kouzelnou hůlkou a všechny vás proměním v krásné barevné odpočívající housenky. Necháme děti dolézt na své místo (pokud cvičí na podložkách), nebo kdekoliv na koberci si lehnou do libovolného lehu. Jednou jedna dlouhatánská housenka odpočívala na sluníčku, ležela na velikém lopuchovém listu, měla zavřené oči a vůbec se nehýbala. Byla úplně celá uvolněná, Sluníčko ji svými paprsky hřálo po celém dlouhém těle a housence bylo moc příjemně. Za chvilku však pocítila hlad a chtěla se vydat za nějakou dobrůtkou. Ležíme při zavřených očích a nepohnutě odpočíváme. Ze všeho nejdříve otevřela oči a v lehu na bříšku se s hlubokým nádechem pořádně protahovala do délky, s výdechem se uvolňovala. Kdo není, přetočí se do lehu na břiše a všichni vzpažíme, opakovaně se s hlubokým nádechem protáhneme, s výdechem napětí uvolníme.

2 Když byla housenka dost protažená, plazila se po lopuchu, ten se s ní ohýbal až hluboko k zemi a housenka po něm slezla dolů do trávy. Plazíme se jakýmkoliv způsobem po místnosti, vzájemně se míjíme, nakonec se vrátíme na svá místa, posadíme se a zkřížíme nohy. Jak housenka lezla trávou, začal vát příjemný chladivý vítr a zafoukal i v několika silnějších poryvech. Sedíme s rovnými zády, během nádechu nosem zvedneme ruce přes upažení nad hlavu a s foukáním sešpulenými rty bočními oblouky ruce klesají k podložce: Ffffffff. Několikrát opakujeme. Tráva se v poryvech větru pohybovala, nejprve dopředu a dozadu, pak také ze strany na stranu. Kořeny byla pevně ukotvená v zemi a ohýbala se jen nahoře. V sedu vzpažíme a spojíme dlaně vysoko nad hlavou. Nakláníme se dopředu a dozadu tak, že se ohýbá především hrudní část páteře, podobně se ohýbáme i ze strany na stranu. Cestou housenka potkala velikého nohatého pavouka, který spěchal zkontrolovat svoji hebkou pavučinu, utkanou mezi větvemi keře. Opřeme se rukama o zem a volně narovnáme nohy v kolenou lezeme po čtyřech s vysokou zádí bez doteku kolen s podložkou. Kousek před sebou spatřila housenka krásnou dlouhou žížalu, která odpočívala a měla na sobě kamínek, který se pohyboval jak dýchala. Děti si lehnou na záda, odpočívají s otevřenýma očima a na rozhraní břicha a hrudníku každému položíme připravený zátěžový předmět. Děti pohledem sledují, jak se jejich zátěž v rytmu dýchání pohybuje. Kdo zátěž nevidí, může si hlavu podložit dlaněmi. Housenka dolezla k záhonu s nádherně oranžovou dlouhou mrkví, která se jen leskla a výhonky natě vytahovala vysoko ke sluníčku. Položíme zátěž na zem a postavíme se snožmo, zvedneme ruce do vzpažení a protáhneme se vzhůru. Oddálíme ruce do tvaru trychtýře a protahujeme je do délky. Nakonec protáhneme ruce, trup a s nádechem jdeme až na špičky, s výdechem se vrátíme na celá chodidla a volně spustíme ruce. Můžeme opakovat. Mrkvová nať jí ale moc nechutnala, tak lezla dál kolem zeleného hrášku, který se pnul po dřevěné konstrukci nahoru k modrému nebi. Klesneme do dřepu, rukama napodobujeme šplhání a pomalu se při tom zvedáme do vzpřímeného stoje, lze až na špičky. 2-3x opakujeme.

3 Housenka dolezla k záhonu s kedlubnem, na jehož listech si ráda pochutnávala. Kedluben byl baňatý, veliký s lákavě šťavnatými listy. Ve stoji dáme ruce v bok a v protažení v ose trupu provádíme zkruty ze strany na stranu malujeme do prostoru baňatý kedluben. Housenka vylezla na kedluben a pustila se do jednoho z listů, moc jí chutnal. Každé sousto dlouze kousala,, aby vše dobře strávila. Posadíme se na paty, rukama držíme pomyslný list, ústa napodobují kousání a ruce list přibližují k ústům. Představíme si něco chutného. Když byla nasycená, schoulila se do klubíčka a zakuklila se. Dlouho takto jakoby ve spánku odpočívala, větřík hrál pomocí rostlin svoji melodii a matka příroda zatím kouzelnou hůlkou housenku v kukle proměnila v nádherného barevného motýlka. (Pustíme tichou relaxační hudbu.) Polkneme případné sliny, v sedu na patách se předkloníme a položíme čelo před kolena na podložku. Chvilinku v klubíčku znehybníme, posloucháme hudbu a povídání. Na kuklu svítilo sluníčko a jak bylo uvnitř teplíčko, motýlek se probudil a usilovně se tlačil na stěnu kukly, až praskla. Nejprve vystrčil ven jedno tykadlo, pak druhé tykadlo, hlavu, tělo a křídla. Zatlačíme rukama proti podložce, vzpažíme jednu ruku, druhou, zvedneme hlavu a vzepřeme se do kleku s oporou o dlaně rukou. Motýlek se nejprve potřeboval vydýchat. V rytmu dýchání se prohýbal a vyhrboval, na zádech cítil tíhu křídel, kterou jako housenka neznal a musel si na ni zvyknout a přizpůsobit jí pohyb. Položíme každému na střed zad zátěžový předmět a děti se opakovaně s nádechem prohýbají a s výdechem vyhrbují, snaží se, aby zátěž ze zad nespadla. Změníme pohyb: nádech - vyhrbení, výdech - prohnutí. Když si motýlek dýcháním zaktivoval celý trup, potřeboval ještě rozhýbat všechny nožičky. Opatrně si lehnul na břicho, aby nepoškodil křidélka, a jednu nožičku po druhé postupně zvedal a pokládal. Pomalu dolehneme na břicho tak, aby zátěž ze zad nespadla a zvedáme a pokládáme jednotlivé končetiny postupně třikrát dokola. Když se pak motýl posadil, pěkně rozhýbal jedno křidélko, pomalu s ním pohyboval nahoru a dolů, pak i druhé křidélko, to už mu šlo lépe protože věděl co a jak. Nakonec pohyboval oběma křidélky současně až vzlétl a křivolace poletoval nad zahradou sem tam. Odložíme zátěž a sedneme si s jednou nataženou nohou, druhou pokrčíme a opřeme o vnitřní stranu stehna první nohy patou v rozkroku. Souhlasnou rukou pohybujeme kolenem pokrčené nohy dolů a nahoru, noha je pasivní a uvolněná. Pak končetiny vystřídáme.

4 Nakonec dáme chodidla na sebe, propleteme prsty rukou, podsuneme je pod malíkovou hranu chodidel a narovnáme záda. Pohybujeme oběma koleny dolů a nahoru jako motýl křídly. Nejprve vylétl nad krásné modrofialové zvonečky, které se ve větru pohupovaly ze strany na stranu, zepředu dozadu a některé i kroužily. Zkřížíme nohy, zvedneme pokrčmo ruce a nad hlavou spojíme dlaně. Pohybujeme hlavou ze strany na stranu ( bim bam ), zepředu dozadu ( Bim bam ) a nakonec hlavou kroužíme jedno kolečko a pak druhé v obráceném směru. Motýlek vylétl na květ vysokánské kopretiny, která se pod ním několikrát ohnula ze strany na stranu, než se z květu mohl napít. Vezmeme do rukou zátěž, postavíme se snožmo a zvedneme předmět vysoko nad hlavu, jako by to byl květ kopretiny. V protažení se mírně ale v celé délce trupu ohýbáme do úklonů střídavě na jednu a druhou stranu. Pak se s nádechem opakovaně protahujeme v celé délce včetně končetin jako bychom chtěli dosáhnout na strop, s výdechem návrat. Když se dost napil, rozhlédl se kolem a uviděl na zemi malé kovaříky, kteří seděli s roztaženýma nohama a hráli si maličkým kamínkem. Posadíme se s nataženýma nohama v roznožení, držíme zátěžový předmět. Nejprve kroutíme hlavou jako bychom se rozhlíželi, pak se s rovnými zády nakláníme vpřed a vracíme se do vzpřímeného sedu, zátěž zároveň kutálíme nebo posouváme po podložce vpřed a vzad. Když hra kovaříky omrzela, lehli si na záda, zvedli ruce i nohy a různě jimi pohybovali, zrychlovali pohyb a začali se hlasitě srdečně smát. Položíme se na záda, zvedneme končetiny a pohybujeme všemi čtyřmi jako při jízdě na kole nebo jakkoliv jinak a zrychlujeme. Začneme se hlasitě smát, smích samovolně přejde do přirozené formy, zastavíme pohyby, položíme končetiny a necháme smích přirozeně doznít. Motýlek se s kovaříky smál, až kopretinu znovu rozhoupal. Kovaříci si ho všimli a obdivovali nádherná barevná křídla, která mu příroda s velkou fantazií namalovala a která se na sluníčku pěkně leskla. Posadíme se do libovolného sedu s rovnými zády. Uchopíme fiktivní štětec a malujeme pomyslná křídla jednou rukou, pak i druhou rukou a zkusíme malovat i jednou a druhou nohou. Nakonec obě ruce malují velkou fiktivní štětkou současně. (trochu zesílíme hudbu). Necháme motýlkovi křidélka uschnout a položíme ho na slunečnici na bříško tak, aby se křidélka kromě zad ničeho jiného nedotýkala. Děti si lehnou na břicho a položí dlaň jedné pokrčené ruky na hřbet druhé a o ruce je opřou čelo, nohy mají symetricky mírně od sebe a uvolní se, na záda jim pod lopatky opatrně položíme zátěž. Motýl se vůbec nehýbal, měl uvolněné všechny nožičky, ručičky, celé tělíčko i hlavičku. Sluníčko ho hřálo po celém těle a měl zavřená očička. Jediný pohyb, který vnímá, je dýchání. Cítí, jak se mu při dýchání křidélka zvedají a klesají a jak se mu celé tělíčko při nádechu rozpíná a při výdechu smršťuje. Pomaloučku začal podřimovat a v mysli se mu vybavili ti

5 veselí kovaříčci, se kterými se tak srdečně zasmál a přál si být stále takto veselý a šťastný. V té dřímotě se mu zdál sen, ve kterém k němu přišel starý moudrý motýlí dědeček a vysvětlil mu, že aby mohl být šťastný, bude se muset ještě moc a moc učit a hlavně nebude smět nikomu ubližovat a měl by také ostatním broučkům pomáhat vždy, když budou potřebovat. Zatím co motýl snil, barvy na jeho křídlech pěkně zaschly a motýlek se pomalu probouzel. Nejprve prohloubil nádech a výdech, trochu se pohnul, pak se zhluboka nadechnul a hluboce vydechnul, řádně se protáhl, opatrně se posadil a usmál se na celý svět kolem sebe. Ležíme v klidu a uvolňujeme se, sledujeme povídání a provádíme tam obsažené instrukce, důležité je vnímání dýchacích pohybů v uvolnění.

PUNTÍKY KRÁLÍK HRÁBĚ BLUDIŠTĚ HOUSENKA LÍSTKY BALÓN PASTELKA STŘECHA CIHLY HOLČIČKA MĚSÍC HVĚZDY

PUNTÍKY KRÁLÍK HRÁBĚ BLUDIŠTĚ HOUSENKA LÍSTKY BALÓN PASTELKA STŘECHA CIHLY HOLČIČKA MĚSÍC HVĚZDY PUNTÍKY KRÁLÍK HRÁBĚ BLUDIŠTĚ HOUSENKA LÍSTKY BALÓN PASTELKA STŘECHA CIHLY HOLČIČKA MĚSÍC HVĚZDY Předškoláci.cz 2 / 60 www.predskolaci.cz Slovo úvodem Proč vznikla e-kniha Předškoláci.cz? Aby byla volně

Více

Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 2. - vsedě II.

Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 2. - vsedě II. Strečink - hamstringy svaly zadní strany stehna - 1. - vsedě I. Sedíme na zemi, pokrčíme jednu dolní končetinu tak, aby se její chodidlo dotýkalo zevnitř druhého stehna. Vnější stranu lýtka a stehna bychom

Více

Funkční strečink v karate

Funkční strečink v karate Závěrečná práce trenérů II. třídy na téma Funkční strečink v karate Mgr. Marek Šír K.Vary, září 2009 1 Osnova Úvod 1 Teoretická východiska strečinku v karate 1.1 Definování cílů protahovacích cvičení 1.2

Více

Závěrečná práce školení trenérů 2. třídy orientačního běhu Základy běžeckého protahování

Závěrečná práce školení trenérů 2. třídy orientačního běhu Základy běžeckého protahování Závěrečná práce školení trenérů 2. třídy orientačního běhu Základy běžeckého protahování, OK Slavia Hradec Králové Obsah 1 Úvod... 3 Úvod do problematiky... 3 Vymezení práce... 5 Osobní motivace... 5 Motivace

Více

Vypracovala: Denisa Kovačiková

Vypracovala: Denisa Kovačiková Vypracovala: Denisa Kovačiková OBSAH 1 Hodina basketbalu 1... 3 2 Hodina basketbalu 2... 7 3 Hodina basketbalu 3... 12 4 Hodina basketbalu 4... 17 5 Hodina basketbalu 5... 21 2 1 Hodina basketbalu 1 První

Více

MODERNÍ VÝUKOVÉ METODY V MATEŘSKÉ ŠKOLE. Mozaika inspirací pro pedagogy mateřských škol

MODERNÍ VÝUKOVÉ METODY V MATEŘSKÉ ŠKOLE. Mozaika inspirací pro pedagogy mateřských škol MODERNÍ VÝUKOVÉ METODY V MATEŘSKÉ ŠKOLE Mozaika inspirací pro pedagogy mateřských škol MŠ Mozaika Jihlava 2012 MODERNÍ VÝUKOVÉ METODY V MATEŘSKÉ ŠKOLE Mozaika inspirací pro pedagogy mateřských škol Autoři

Více

Prostor chrám člověka

Prostor chrám člověka Prostor chrám člověka Oldřich Hozman Člověk je součástí prostoru. Skrze jeho zažívání se dostáváme sami k sobě. Prostor je bránou chrámu plného zážitků, které nás formují na naší cestě životem. K tomu,

Více

ZAŘAZENÍ BODY AND MIND VSTUPU DO TV

ZAŘAZENÍ BODY AND MIND VSTUPU DO TV Rozvoj kompetencí pedagogů MŠ, ZŠ a SŠ v MSK r.č. CZ.1.07/1.3.44/02.0020 www.argent.cz Metodický list v rámci projektu Rozvoj kompetencí pedagogů MŠ, ZŠ a SŠ v MSK r. č. CZ.1.07/1.3.44/02.0020 Název vzdělávacího

Více

DUCHOVNÍ CESTA Průvodce k nekonečné seberealizaci a svobodě Michio Kushi &

DUCHOVNÍ CESTA Průvodce k nekonečné seberealizaci a svobodě Michio Kushi & DUCHOVNÍ CESTA Průvodce k nekonečné seberealizaci a svobodě Michio Kushi & Edward Esko Prof. Michio Kushi Z anglického originálu SPIRITUÁL JOURNEY-. Michio Kushťs Guide to Endless Self-Realization and

Více

Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku. Bakalářská práce

Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku. Bakalářská práce MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Katedra podpory zdraví Vliv pohybu na tělesný vývoj dětí mladšího školního věku Bakalářská práce Vedoucí bakalářské práce: Mgr. Roman Grmela, Ph.D. Vypracovala:

Více

POI. Richard Bruna - Richee

POI. Richard Bruna - Richee POI. Richard Bruna - Richee 2 Tato kniha je věnována mé rodině, kamarádům a krásným lidem dobré vůle. Všem, kteří hledají rytmus svého života. autor 3 OBSAH Vysvětlivky Úvod..........................................................

Více

Úvod do buddhismu a cvičení zazenu

Úvod do buddhismu a cvičení zazenu Úvod do buddhismu a cvičení zazenu Učení Gudó Nishijimy Roshiho Eidó Michael Luetchford L Gautama Buddha (463 383 před n. l.) Mistr Bodhidharma (470 543) Mistr Dógen (1200 1253) Mistr Kodó Sawaki (1880

Více

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz

Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz Ukázka knihy z internetového knihkupectví www.kosmas.cz 4 5 Obsah Předmluva.............................................................. 7 Rozcvičení, strečink a zklidnění.............................................

Více

O Honzově štěstí. Pohádky Nový Věk O HONZOVĚ ŠTĚSTÍ (UKÁZKA) napsal: DAVID ZONYGA. jazyková korektura: Monika Košťáková

O Honzově štěstí. Pohádky Nový Věk O HONZOVĚ ŠTĚSTÍ (UKÁZKA) napsal: DAVID ZONYGA. jazyková korektura: Monika Košťáková O Honzově štěstí Pohádky Nový Věk O HONZOVĚ ŠTĚSTÍ (UKÁZKA) napsal: DAVID ZONYGA ilustrace: Sandra Hrachová jazyková korektura: Monika Košťáková Pro čtenáře všech věků a velikostí. David Zonyga, 2014 www.pohadkynovyvek.cz

Více

Technika plaveckých způsobů

Technika plaveckých způsobů Technika plaveckých způsobů Kraul Díky cyklickému pohybu je to nejrychlejší a nejpřirozenější plavecký způsob. Poloha těla: tělo leží na břiše, poloha je mírně šikmá tzn. ramena jsou výše než boky. Poloha

Více

Uvolněte se, s výdechem uchopte bližší rukou špičku nohy a pomalu ji přitahujte k bérci.

Uvolněte se, s výdechem uchopte bližší rukou špičku nohy a pomalu ji přitahujte k bérci. Strečink Před několika dny se mi dostala do rukou zajímavá publikace s názvem Strečink od Michaela J. Altera, kde je popsáno a s názornými ilustracemi vyobrazeno tři sta protahovacích cviků. V knize nenajdete

Více

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun.

www.ric.cz www.ric.cz WWW.RIC.CZ www.ric.cz www.drclentilka.cz WWW.DRCLENTILKA.CZ www.drclentilka.cz www.drclentilka.cz www.rclanskroun. JSEM SPECIÁLNÍ PEDAGOG A PRACUJI S FILÍPKEM, KTERÉMU JE ŠEST LET Je to jemný a citlivý chlapec, ale v malém okamžiku se dokáže proměnit ve velkého rošťáka. Jeho kukadlům se nedá odolat. Když se mi zrovna

Více

Kapitola č. 5 Nohy a cestování

Kapitola č. 5 Nohy a cestování 1 Kapitola č. 5 Nohy a cestování Vážení přátelé, konečně! Na dveře nám klepou PRÁZDNINY!!! Pokud nepatříte mezi ty šťastlivce, kteří mají volno celý rok, tak už určitě netrpělivě čekáte na dovolenou. A

Více

MASARYKOVA UNIVERZITA. Katedra sportovní edukace

MASARYKOVA UNIVERZITA. Katedra sportovní edukace MASARYKOVA UNIVERZITA Fakulta sportovních studií Katedra sportovní edukace Pohybová soustava - svaly dolních končetin, jejich posilování, testování a prevence úrazů - strečink Bakalářská práce Vedoucí

Více

Život hraničářů. Život hraničářů

Život hraničářů. Život hraničářů Život hraničářů Utáhni to pořádně, Duko, řekla elfka. Sarja potlačila syknutí, které se jí dralo z úst. Provazy se jí nepříjemně zařezávaly do rukou a nohou. Duko ještě jednou zkontroloval všechny uzly.

Více

Rozvoj a ochrana všech pěti smyslů

Rozvoj a ochrana všech pěti smyslů kapitola I. Tělesná a pohybová výchova Rozvoj a ochrana všech pěti smyslů Smysly jsou nejen pro děti důležitým informačním kanálem. Díky nim získáváme informace o světě a jeho proměnách, a to často naprosto

Více

Mnoho z nás tráví spoustu pracovního času sezením u počítače. Jiní si naopak

Mnoho z nás tráví spoustu pracovního času sezením u počítače. Jiní si naopak Mnoho z nás tráví spoustu pracovního času sezením u počítače. Jiní si naopak nesednou, jak je den dlouhý, nebo vykonávají tentýž pohyb či úkon stále dokola. Právě jim strečink pomáhá ulevit od ztuhlosti

Více

Petr Černý. Autorské prohlášení

Petr Černý. Autorské prohlášení Autorské prohlášení Prohlašuji, že jsem závěrečnou práci vypracoval samostatně. K práci jsem použil pouze literaturu a prameny, které jsou uvedeny v seznamu použité literatury. Souhlasím s umístěním závěrečné

Více

Malé velké dobrodružství

Malé velké dobrodružství Scrabble hooves pro Quint-t-W Malé velké dobrodružství Pasekou se neslo pronikavé řinčení dřevěných kol, které v pravidelném rytmu hrály do noty cinkavé melodii železných podkov, oťukávajících své opracované

Více

Strečink a cvičení s míčem

Strečink a cvičení s míčem Strečink a cvičení s míčem Strečink pro hráče ledního hokeje Strečink je účinná metoda pro zlepšení pohyblivosti svalů a vazivových tkání, snižuje riziko poranění, zmenšuje svalovou bolestivost po tréninku,

Více

Doporučené cviky po svalových skupinách

Doporučené cviky po svalových skupinách Horní část těla prsní sval Dolní část těla lýtkové svaly - šíjové svaly (trapéz. sval) - svaly ramene - svaly paží a zápěstí - hamstringy (zadní str. st.) - dolní část trupu - quadriceps (přední strana

Více

Výuka plavání dětí předškolního věku

Výuka plavání dětí předškolního věku MASARYKOVA UNIVERZITA FAKULTA SPORTOVNÍCH STUDIÍ Katedra atletiky, plavání a sportů v přírodě Výuka plavání dětí předškolního věku Bakalářská práce Vedoucí práce: PaedDr. Miloš Lukášek, Ph.D. Vypracovala:

Více

Karel Hájek: Uvolnění - cesta od stresu ke klidu

Karel Hájek: Uvolnění - cesta od stresu ke klidu Karel Hájek: Uvolnění - cesta od stresu ke klidu Uvolni se, je to jen cesta do pekel, hlásá jeden slogan k americkému filmu. V různých situacích, v nichž se objevuje neklid, stažení a podobné pocity, se

Více

Dan Millman Zákony Ducha

Dan Millman Zákony Ducha EMINENT Dan Millman Zákony Ducha OD DANA MILLMANA V NAKLADATELSTVÍ EMINENT VYŠLO ČÍSLA ŽIVOTA NEVŠEDNÍ OKAMŽIKY Doporučené internetové adresy www.eminent.cz www.regencrace.cz Dan Millman Zákony Ducha Cesta

Více

Rehabilitační vzdělávací program pomocné školy Úvod Závažným úkolem našeho speciálního školství je umožnit vzdělávání i dětem, které byly donedávna

Rehabilitační vzdělávací program pomocné školy Úvod Závažným úkolem našeho speciálního školství je umožnit vzdělávání i dětem, které byly donedávna 1 Rehabilitační vzdělávací program pomocné školy Úvod Závažným úkolem našeho speciálního školství je umožnit vzdělávání i dětem, které byly donedávna od povinné školní docházky osvobozovány. Vzhledem k

Více