ТОА Е ТОА! 15 идеи за благи и солени јадења. Браво рецепти

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ТОА Е ТОА! 15 идеи за благи и солени јадења. Браво рецепти"

Transkript

1 ТОА Е ТОА! 15 идеи за благи и солени јадења Браво рецепти

2 Содржина Оризови галети 5 Солен овесен појадок 7 Домашни кифлички 9 Каша од сурова хељда 11 Турско пиде 13 Чоколадна торта 15 Печени крофни со фил од кафе 17 Чоколадна баклава 19 Чоколадно колаче 21 Чоколадни мафини 23 Mини кафе палачинки 25 Васина торта 27 Колач со јагоди 29 Козињак со семе од афион 31 Брауни пита 33 3

3 Рецепт на Garlicky Girl Оризови галети 2 оризови галети Хумус 1/2 краставичка 1 домат Меко варено јајце Сирење Сецкано младо лукче Двете оризови галети намачкајте ги со хумус. Тенко исечете половина краставичка и еден домат. Наредете ги зеленчуците на галетите (едно со краставичка, едно со домат). На галетата со краставичка ставете парчиња меко варено јајце, а на галетата со домат ставете малку сирење и сецкано младо лукче. Брз, здрав, вкусен и лесен појадок. 5

4 Рецепт на Ситно сецкано Идеја за еден солен појадок. Солен овесен појадок Овес Тиквица Пиперка Спанаќ Младо лукче Јајце Пармезан Лут буковец Сол и бибер Идеа за еден солен појадок со една состојка која најчесто ја јадеме во блага варијанта. Изборот на додатоците е бесконечен, можете да искористите тоа што имате во фрижидер. Знам дека можете да замислите ленти сланина на местото на тиквицата или пржени печурки, печен прокељ. храна од која долго ќе бидете сити, а нема да ве успори и успие. Дали сте пробале овес во цело зрно? Многу е вкусен. Јас обично го варам во вода и го јадам со некое свежо овошје и мед или домашно слатко. Од 1 шоља овесни зрна се добива доволно сварен овес за 4 вакви појадоци. Ако ви остане, може да стои во фрижидер цела недела, само малку се згуснува. Овес: Ставете го овесот да се вари во вода, во однос 1:5, на тивкосредно, во полупокриено тенџере, околу 45 минути, или додека зрната не омекнат. Тиквици и пиперки: Исечете ги тиквиците на тенки ленти, пиперките на стапчиња и испржете ги во ребрасто тавче, на малку масло, на многу јако, по 1 минута од двете страни, само додека малку не омекнат и не им се појават шари. Спанаќ: Испржете на кратко 1 младо лукче на ладно цедено сончогледово масло, додајте 2 3 шаки измиен спанаќ, сол, бибер, лут буковец и гответе го спанаќот кратко, 2 минути, со повремено мешање, додека не спласне. Сето ова е супер, ама за мене не е комплетно без јајце на око, нешто што би можела да го јадам секој ден. до пред некоја година бев за кајгана во разни варијанти (со сирење, урда, младо кромитче, блитва ), ама сега сакам јајце на око, со течна жолка и рендан пармезан, а овесот прелијте го со маслото во кое се пржеа пиперките, полно е со пиперкаст вкус. 7

5 Рецепт на Garlicky Girl Домашни кифлички 800 грама + уште по потреба брашно 2 лажици сол 1 пакетче сув квасец (или 1 коцка свеж квасец) 2 лажици мед 150 мл јогурт 150 мл павлака 150 мл млеко 150 мл масло 1 јајце изматено, урда, кашкавал или полнење по ваша желба Во длабок сад просејте ги брашното и солта. Во тенџерче, ставете ги млекото, јогуртот, павлаката и медот да се загреат малку. Кога ќе се загреат, тргнете ги од рингла и ставете го квасецот. Оставете малку да се активира. Смесата претурете ја во длабокиот сад со брашното, додадете ги јајцето и маслото и почнете да мешате со дрвена лажица. Потоа, почнете да месите со рака додека да добиете меко и нелепливо тесто. По потреба, додавајте брашно. Тестото покријте го со кујнска крпа и оставете да нараснe 45 минути, односно дупло. Од готовото тесто исечете 4 еднакви топки. Секоја топка тесто, развлечете ја на набрашнета работна површина, во облик на круг. Пресечете го кругот на триаголници и секој триаголник филувајте го. Виткајте ги кифличките од подебелата страна кон врвот. Готовите кифлички редете ги на тавче обложено со хартија за печење. Намачкајте ги со разматено јајце и попрскајте ги со семки (сончоглед, афион, сусам, тиква ). Покријте ги со крпа и оставете да нараснат минути, односно додека да се загрее рерната на 200 степени. Печете ги во рерна минути додека да добијат златна боја. Печените кифли, веднаш штом излезат од рерна, попрскајте ги со вода и покријте ги со крпа. Оставете да се оладат, па потоа послужете ги. Меки и вкусни. 9

6 Рецепт на Ситно сецкано Каша од сурова хељда За 3 4 порции: 1 шоља зрна хељда шака бадеми 1 лажица семе чиа 1/2 шоља кефир 2 јаболка Шака замрзнати капини Ставете ги зрната хељда и бадемите во вода, во посебни садови, и оставете ги неколку часа или до следниот ден. Потоа исплакнете ги и изблендирајте ги заедно со другите состојки. Надополнетe со кришки јаболко, банана, какао зрнца, семки од тиква, мед, цимет и кафе. Можете да направите поголема количина за да имате и следните денови, само имајте во предвид дека ако користите домашен кефир тој со тек на време станува покисел. За појадок. 11

7 Рецепт на Garlicky Girl Турско пиде За тесто: 600 грама брашно 150 мл топла вода 1 пакетче квасец 50 мл јогурт 1 јајце, изматено 2 лажички шеќер 1 лажиче сол 6 лажици маслиново масло За фил со мелено месо: 500 грама говедско мелено месо 2 главици кромид, исечкани 3-4 чешниња лук, исечкани 2 домати, исецкани сол и бибер 2 лажици мелен црвен пипер Магдонос, ситно сецкан Прво, направете го тестото. Во длабок сад ставете ги јајцето, јогуртот, маслиновото масло, шеќерот, 50 мл топла вода и пакетчето квасец. Измешајте со жица за матење. Потоа, додадете 600 грама брашно и мешајте со вилушка. Посолете. Потоа, почнете да месите со раце додека да добиете меко тесто. Тестото покријте го со кујнска крпа и оставете да стасува 30 минути. За тоа време, направете го филот. Во тавче ставете масло и пропржете ги кромидот и лукчето. Додадете го месото. Зачинете со сол и бибер. Додадете ги сечканите домати. Оставете да се крчка додека месото да биде готово. На крај, ставете црвен пипер и пропржете уште малку. Од тестото одвојте 8 (големи) или 16 (мали) топчиња. Секое топче со сукало развлечете го долгнавесто. Ставете 3-4 лажици од филот и затворете го пидето од краевите. Премачкајте со изматено јајце, ставете сечкан магдонос и наредете ги вака подготвените парчиња пиде на тавче обложено со хартија за печење. За пидето со моцарела, само наредете моцарела и кашкавал, ставете малку лукче (по желба), премачкајте со јајце и ставете магдонос. Печете во рерна загреана на 220 Целзоусови степени околу минути, односно додека тестото да биде печено. Исечете го на парчиња и сервирајте. Две верзии на класично турско пиде. За фил со кашкавал или сирење: 2 топки моцарела, исечкани 250 грама рендан кашкавал/ сирење Магдонос, ситно сецкан 13

8 Рецепт на Grandad s Cookbook Чоколадна торта 200 грама брашно 200 грама шеќер 75 грама какао 1 пакетче прашак за пециво 450 мл оризово млеко или друго растително млеко 3 лажици маслиново масло Малку ванила Цимет Сок и кора од портокал Шеќер во прав за посипување Загрејте ја рерната на 160 степени. Во длабок сад ставете го брашното, какаото, циметот и прашакот за пециво. Измешајте ги сувите состојки. Во одделен сад измешајте го млекото, маслото, ванилата, сокот од портокал и кората од портокал. Додадете ги водените состојки во сувите. Измешајте добро со лажица, но не премногу. Турете ја смесата во тавче кое сте го намастиле претходно и печете околку 40 минути, или додека чепкалка ставена насредина во тортата излегува чиста. Испечената торта посипете ја со шеќер во прав. Без млечни производи, без јајца, само вкус на чоколадо и цимет. 15

9 Рецепт на Сѐ за храна Печени крофни со фил од кафе За крофни: 1 чаша топло млеко 1 лажица путер 2 1/2 чаши брашно ¾ чаши шеќер 11/2 лажици сув квасец 1 мала лажичка екстракт од ванила 150 гр чоколадо за декорација За фил од кафе: 3 лажици пченкарен скроб 1 мала лажичка Браво кафе 1/2 чаша /¼ чаша шеќер 2 чаши млеко 4 жолчки 2 лажици путер 1 мала лажичка екстракт од ванила Меки, вкусни и неодоливи. Топлото млеко и путерот ставете ги во длабок сад и мешајте додека смесата се соедини. Брашното пресејте го со сито и ставете го во сад за месење, па додајте ги квасецот и шеќерот. Измешајте ги состојките и во средината направете мал отвор. Во садот со брашното додајте го екстрактот од ванила и турете ја смесата од млеко и путер. Мешајте со лажица додека се формира тесто. Врз набрашнета површина ставете го тестото и продолжете со месење за време од 5 до 10 минути. Од тестото формирајте голема топка. Земете чист длабок сад и намрсете го. Во садот ставете го тестото и покријте го со најлонска фолија и така припремено оставете го на топло место додека тестото двојно да нарасне за време од 1 час. Во меѓувреме подгответе го филот. Во тенџере на оган, на средно висока температура ставете 1 и 1/2 чаша млеко да се вари. Во млекото додајте 1/2 чаша шеќер и повремено мешајте за да не загори млекото. Во друг сад ставете ги пченкарниот скроб, ¼ чаша шеќер и лажичката Браво кафе. Измешајте ги, а потоа додајте 1/2 чаша млеко и жолчките. Измешајте со жица за матење за да добие хомогена смеса. Штом млекото зоврие, намалете ја температурата. Во садот со смесата од кафе, постепено додавајте по малку од врелото млеко и константно мешајте за да се распореди топлината. Потоа, смесата од јајца и кафе ставете ја во тенџерето во кое се вареше млекото. Тенџерето ставете го на огнот и кремот од кафе варете го додека се згусни. Штом кремот ќе ја добие посакуваната густина, тенџерето тргнете го од огнот, а потоа додајте ги путерот и ванилата. Добро измешајте и оставете го филот да се излади. Работната маса набрашнете ја и ставете го тестото. Со помош на рацете или сукало формирајте кружна кора со дебелина од 2 до 2,5 см. Од кората со помош на калап или чаша исечете крофни. Крофните редете ги во тава обложена со хартија за печење и по желба оставете ги да нараснат за време од 30 минути. Тавата со крофни ставете ја во загреана рерна на 200 степени и печете ги за време од 10 до 15 минути додека добијат златно кафеава боја. Печените крофни извадете ги од рерната и оставете ги да се изладат. Кремот од кафе ставете го во готварски шприц и со него полнете ги крофните. Чоколадото растопете го на пареа, а потоа со него чоколадирајте ги полнетите крофни со фил. 17

10 Рецепт на Grandad s Cookbook Чоколадна баклава 1 пакетче кори (500 грама) 250 грама мелени ореви 100 грама рендано чоколадо за готвење 800 грама шеќер 500 мл вода Малку масло Прво направете го филот, со тоа што ќе ги измешате чоколадото и оревите. Да, толку е едноставно. Земате една кора, попрскувате со масло и ја виткате на половина. Ставате на едниот крај три лажици од филот и ја виткате кората како цигара. Ја ставате кората на намастено тавче, внимателно за филот да не избега надвор. Ја повторувате процедурата со останатите кори и филот. Откако ќе ги наредите во тавата, ги сечите. Јас ги сакам помалечки, лапни-голтни :) Откако ќе ги исечете, ги попрскувате со масло и ги ставате да се печат на 160 степени околу 20 минути. Во меѓувреме го правиме шербетот. Го ставате шеќерот и водата во тенџерче и ги загревате додека не почнат да вријат. Варите околу 5 минути, шербетот да добие густина. Кога ќе се опече баклавата ја попарувате со шербетот. Жежок шербет, на жешка баклава. Чекате 20 минути за шербетот убаво да се впие. Рецепт за совршено неделно попладне. 19

11 Рецепт на Ситно сецкано Чоколадно колаче 1¼ шоља брашно (пола сенаменско, пола интегрално) 1/2шоља 3 какао во прав 1/2 лажиче прашок за пециво ¼ лажиче сода бикарбона ¼ шоља сончогледово масло 1 шоља шеќер (и со бел и со кафеав е добро) 1 јајце 1 кесичка ванилин шеќер 1 шоља кефир (или јогурт) 100 g темно чоколадо (искршено или исечено на ситни парченца) Ставете ги сите состојки, освен парченцата чоколадо, во вангла и изматете ги со миксер додека сѐ не се измеша убаво. Истурете ја смесата во тавче со димензии отприлика 9x22x8 cm, премачкано со путер, врз неа рамномерно посипете ги парченцата чоколадо, малку притиснете ги во смесата и ставете го колачот да се пече во рерна загреана на 175 C околу минути. Проверувајте го од време-навреме, ако е површината прерано испечена, а внатрешноста сѐ уште жива, покријте го колачот лабаво со алуминиумска фолија или хартија за печење. Едноставно чоколадно колаче. 21

12 Рецепт на Grandad s Cookbook Чоколадни мафини 200 грама брашно 200 грама шеќер 75 грама какао 1 пакетче прашак за пециво 450 мл оризово млеко или друго растително млеко 1 банана 3 лажици маслиново масло Малку ванила Цимет За глазурата: 4 лажици вода 4 лажици шеќер 4 лажици какао 2 лажици масло Загрејте ја рерната на 160 степени. Во длабок сад ставете го брашното, какаото, циметот и прашакот за пециво. Измешајте ги сувите состојки. Во одделен сад измешајте го млекото, маслото, ванилата и бананата. Додадете ги водените состојки во сувите. Измешајте добро со лажица, но не премногу. Турете ја смесата во тавче кое сте го намастиле претходно и печете околку 40 минути, или додека чепкалка ставена насредина во тортата излегува чиста. За глазурата загрејте ја водата со шеќерот. Додадете го какаото и маслото и мешајте неколку минути. Декорирајте ги мафините и уживајте. Воздушести и вкусни, со вкус на банана и цимет. 23

13 Рецепт на Сѐ за храна Mини кафе палачинки 2 чаши брашно ½ чаша шеќер 2 лажички прашок за печиво Прстофат сол 1 чаша топло млеко 1 чаша Браво кафе, сварено без шеќер и изладено 2 јајца 2 лажици иситнет путер 1 лажичка екстракт од ванила Чашата е со количина од 240 мл Меки и. н ч о с и Во поголем сад за месење ставете ги сувите состојки, односно брашното, шеќерот, прашокот за печиво и солта, па измешајте ги со помош на лажица. Во одделен сад ставете ги и со малку матење измешајте ги млекото, кафето, јајцата, путерот и ванилата. Течните состојки додајте ги во садот со сувите состојки. Трудете се тоа да е рамномерно и со постојано мешање со жица за матење за да постигнете убава хомогеност на смесата. Кога смесата за мини кафе палачинките е готова, припремете го тавчето. Лесно намрсете го тавчето (тоа може да го направите најлесно така што ќе намрсите салфетка и со неа ќе го избришете тавчето). Кога тавчето добро се загреало земете 60 мл од смесата и турете ги во една точка на добро загреаното тавче. Под дејство на топлината смесата самата ќе се рашири и ќе се оформи кружната форма со посакуваната големина со дијаметар од 10-тина сантиметри. За најлесно да измерите ако употребувате мерица од 80 мл, оставете околу 1 см од горниот дел да остане празен. Кога ќе се појават меурчиња на горната страна од палачинката, значи дека долната страна се испекла и е време да ја превртите од другата страна. Со помош на голема рамна кујнска лажица превртете ја од другата страна и оставете ја уште малку да се допечи. Препорачуваме температурата на печење на палачинките да не биде премногу силна, туку умерена за да избегнете да ви изгорат по површината. Постапката повторувајте ја додека се потроши смесата. На крај, изладените мини кафе палачинки послужете ги со парче путер, јаворов сируп, мед, мармалад или свежи овошје по желба. 25

14 Рецепт на Grandad s Cookbook Васина торта Кремаста и вкусна, со вкус на портокал. 6 јајца 6 лажици шеќер 7 лажици мелени ореви 3 лажичиња прашак за пециво 5 жолчки 5 лажици шеќер во прав 250 грама мелени ореви 100 мл млеко 150 грама путер 150 грама шеќер во прав Сок и кора од еден портокал 5 белки 1 филџан шеќер 1/2 филџан вода Изматете ги 6 те јајца со 6 лажици шеќер. Одделно измешајте го брашното со оревите, прашакот за пециво и кората од портокал. Додадете го брашното на јајцата и убаво измешајте. Ставете ја смесата во тавче за печење и печете 30 минути на 160 степени. Додека се пече направете го филот. На средна топлина изматете 5 жолчки со 5 лажици шеќер. Ставете ги настрана да се изладат. Натопете ги оревите во врелото млеко и додадете 3-4 лажици шеќер. Во одделен сад изматете го путерот со 150 грама шеќер во прав се додека не се соединат. Додадете ги оревите на жолчките и измешајте. Потоа додадете го и путерот и се убаво измешајте. Намачкајте го испеченото тесто со филот. Загрејте ја водата и шеќерот се додека не добиете шербет како за слатко, дури и малце погуст. Одделно, изматете ги белките убаво за да станат цврсти. Полека турете го шербетот во белките и не престанувајте да мешате со миксер најмалку 10 минути. Намачкајте ја тортата со белиот крем. 27

15 Рецепт на Garlicky Girl Колач со јагоди 2 јајца 400 грама брашно 300 грама шеќер 200 мл млеко 150 мл масло за јадење 1 пакетче ванилин шеќер 1/2 пакетче прашок за печиво Прстофат сол грама свежи или замрзнати јагоди (или било кое друго овошје) Во длабок сад скршете ги јајцата. Ставете го шеќерот и матете со миксер. Додадете ги млекото, ванилиниот шеќер и маслото. Изматете. Додадете го брашното, прстофат сол и прашокот за печиво. Матете со миксер додека да се соединат состојките. На крај, додадете го овошјето и измешајте со лажица. Смесата претурете ја во тавче за печење претходно обложено со хартија за печење. Печете на 200 Целзиусови степени околу минути, односно кога ќе биде печено (проверете со чепкалка за заби, ако излезе чиста кога ќе ја брцнете во средина, печено е колачето). Оставете малку да се олади, па потоа попрскајте со шеќер во прав. Лесно и вкусно. 29

16 Рецепт на Grandad s Cookbook Козињак со семе од афион 1 кг брашно 200 грама шеќер 1 1/2 чаша млеко 1 квасец 1 чаша масло 4 јајца Kора од лимон 1 пакетче прашак за пециво За филот: 300 грама семе од афион 300 грама шеќер 1 чаша млеко За филот, ставете го семето од афион во блендер се додека не се сомеле. Измешајте го афионот со 300 грама шеќер и една чаша млеко и ставете ги во тенџерче на шпорет. Варете го филот 10 минути и ставете го настрана да се излади. За тестото, прво кавсецот со малку шеќер и млако млеко ставете го една чаша за да нарасне. Измешјате го брашното со 200 грама шеќер, додадете го млекото, кората од лимон, маслото и прашакот за пециво. Се убаво измешајте и месете се додека тестото не стане меко и нелепливо. Поделете го тестото на два дела. Исукајте го секој дел во правоаголник со димензии 30x40 см. Намачкајте го филот врз двата дела и завиткајте го тестото како ролат. Ставете ги двата ролати во тавче за печење и оставете ги така 30 минути. Загрејте ја рерната на 175 степени. Изматете едно јајце и премачкајте ги ролатите. Печете околку минути. Мек, благ козињак. 31

17 Рецепт на Ситно сецкано Брауни пита Tесто за пита: 2 шољи брашно, од кои 1 2 лажици пченкарно, а останатото сенаменско или мешано интегрално 1 лажица шеќер 120 g путер, ладен, исечен на коцки 2 3 лажици павлака 2 3 лажици ладна вода (или колку е потребно Фил: 140 g путер 150 g темно чоколадо 8 лажици какао во прав 1 лажица инстант кафе 4 јајца 200 g шеќер 2 лажици домашен сируп од ѓумбир 3 лажици кисела павлака 1/2 шоља ореви помешани со 1 лажица брашно Измешајте ги брашното и шеќерот, па додајте ги коцките путер и мешајте со прсти или со блендер за тесто додека не се направат зрнца. Додавајте ја павлаката и една по една лажица ладна вода и мешајте го тестото сé додека не успеете да ги споите зрнцата во топка тесто. Tестото може да се направи и неколку дена однапред и да стои во фрижидер додека не ви притреба, или да се замрзне на подолго време. Засега оставете го во фрижидер, завиткано во кеса или поклопено во вангла, додека го правите филот. Oд овој фил излегуваат 6 8 мали пити (во тавчиња со пречник од 10 cm) или една голема со пречник од 25 cm. Стопете ги путерот и чоколадото, заедно со какаото и кафето, во сад врз вода која полека врие, или во микробранова, со често мешање. Изматете ги јајцата со шеќерот со миксер, долго, додека не станат светли и кремасти. додајте го сирупот од ѓумбир. Кога чоколадото малку ќе се олади, додајте ја павлаката и убаво измешајте. Потоа спојте ги двете смеси и додајте ги оревите, крупно исецкани и помешани со малку брашно. Развлечете го тестото со сукало, врз малку побрашнета површина, исечете го на кругови малку поголеми од дното на тавчињата и притиснете го на дното и страните од тавчињата. Распределете го филот во тестата и ставете ги да се печат во рерна загреана на 150 C околу 40 минути. Последните 5 минути јас ги преместив питите на најдолната полица и ја зголемив температурата на 175 C, за тестото да се испече убаво од долу. Oставете ги малку да се оладат пред да ги јадете. Реакцијата на сите што ја пробаа беше ммммммм. 33

18 Блогери Garlicky Girl Grandad s cookbook Ситно сецкано Сѐ за храна

Потрошен материјал Кеси за украсување за еднократна употреба Хартиени обвивки за мафини... 12

Потрошен материјал Кеси за украсување за еднократна употреба Хартиени обвивки за мафини... 12 КАТАЛОГ 2017/2018 Содржина Потрошен материјал... 3 Десертни/canape/ производи за еднократна употреба... 4 Кеси за украсување за еднократна употреба... 9 Хартиени обвивки за мафини... 12 Амбалажа за торти

Více

Машина за перење алишта Упатство за употреба

Машина за перење алишта Упатство за употреба Машина за перење алишта Упатство за употреба WMY 81243 LMB2 MK BS номер документа= 2820523973_MK / 31-10-15.(9:22) Овој производ е произведен со помош на најнова технологија во еколошки услови. 1 Iважни

Více

Секој јазик во својот состав има обемен број на фразеолошки изрази што заземаат мошне важен дел од лексичкиот фонд на јазикот.

Секој јазик во својот состав има обемен број на фразеолошки изрази што заземаат мошне важен дел од лексичкиот фонд на јазикот. Прегледен труд UDC 811.163.3 373.72 UDC 811.163.2 373.72 СЕМАНТИЧКО-СТРУКТУРНИ ПАРАЛЕЛИ НА ФРАЗЕМИТЕ СО КОМПОНЕНТА ОКО ВО МАКЕДОНСКИОТ И ВО ЧЕШКИОТ ЈАЗИК Јасминка Делова Силјанова Филолошки факултет Блаже

Více

Komunikace neslyšících rodičů se slyšícími dětmi. Alena Vymazalová

Komunikace neslyšících rodičů se slyšícími dětmi. Alena Vymazalová Komunikace neslyšících rodičů se slyšícími dětmi Alena Vymazalová Bakalářská práce 2012 ABSTRAKT Má bakalářská práce je zaměřena v prvé řadě na život neslyšících od dětství až po jejich dospělost.

Více

CS Návod k použití 2 SR Упутство за употребу 20. Trouba Пећница ZOB35772

CS Návod k použití 2 SR Упутство за употребу 20. Trouba Пећница ZOB35772 CS Návod k použití 2 SR Упутство за употребу 20 Trouba Пећница ZOB35772 Obsah Bezpečnostní informace 2 Popis spotřebiče 4 Před prvním použitím _ 5 Denní používání 5 Funkce hodin _ 6 Použití příslušenství

Více

Изготвувањето на овој документ е поддржано од страна на Германската фондација за меѓународна правна соработка (Фондација - IRZ) и Фондацијата Фридрих

Изготвувањето на овој документ е поддржано од страна на Германската фондација за меѓународна правна соработка (Фондација - IRZ) и Фондацијата Фридрих Mеѓународната правно-политичка конференција ОДНОСОТ ПОМЕЃУ ГРАЃАНИНОТ И ДРЖАВАТА ВО ДЕМОКРАТСКАТА ПРАВНА ДРЖАВА" 8. октомври 2009 год. хотелот Холидеј Ин, Скопје 1 Изготвувањето на овој документ е поддржано

Více

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА АД СКОПЈЕ

КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА АД СКОПЈЕ КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА АД СКОПЈЕ О Б Ј А В У В А О Г Л А С за продажба ДЕЛОВНИ ПРОСТОРИИ, СТАНОВИ И ОПРЕМА Ред. бр. Опис и локација на објектот Површина од цца Почетна цена изразена во денари 1 2 3 4 1. Административно

Více

Јасминка Делова Силјанова Филолошки факултет Блаже Конески Универзитет Св. Кирил и Методиј, Скопје, Македонија

Јасминка Делова Силјанова Филолошки факултет Блаже Конески Универзитет Св. Кирил и Методиј, Скопје, Македонија оригинален научен труд УДК 811.162.3 373.7:811.163.3 255.4 ЧЕШКИТЕ ФРАЗЕМИ СО КОМПОНЕНТА NOHA / НОГА ВО ПРЕВОДИТЕ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК Јасминка Делова Силјанова Филолошки факултет Блаже Конески Универзитет

Více

КОНТРОЛА НА ИДЕНТИФИКАТОРИ И ПОСТАПКА ПРИ ИДЕНТИФИКАЦИЈА НА ВОЗИЛО

КОНТРОЛА НА ИДЕНТИФИКАТОРИ И ПОСТАПКА ПРИ ИДЕНТИФИКАЦИЈА НА ВОЗИЛО КОНТРОЛА НА ИДЕНТИФИКАТОРИ И ПОСТАПКА ПРИ ИДЕНТИФИКАЦИЈА НА ВОЗИЛО Доц. д-р д-р Златко В. Соврески, дипл.маш.инж. 1,2 (E-mail: zlatko.sovreski@ugd.edu.mk and zlatkosovre@yahoo.com) Универзитет Гоце Делчев

Více

Предавања доц. д-р Наташа Ристовска

Предавања доц. д-р Наташа Ристовска Предавања доц. д-р Наташа Ристовска Секундарни метаболити на растенија, алги, габи, инсекти, животни... Во состав на етерични масла, или како стероиди. Разновидна група секундарни метаболити (35000 терпеноиди)

Více

ЌЕРАМИДА MEDITERAN ГРАДИМЕ ДОВЕРБА

ЌЕРАМИДА MEDITERAN ГРАДИМЕ ДОВЕРБА ЌЕРАМИДА ГРАДИМЕ ДОВЕРБА ВГРАДУВАЊЕ НА ЌЕРАМИДА (МЕДИТЕРАН АНТИК) ANTIK Во палетата се наоѓаат повеќе одбрани светли и потемни нијанси на боја од ќерамита Медитеран антик (Mediteran antik). Како би се

Více

ZEMĚ: / COUNTRY: / ЗЕМЈА: Veterinární osvědčení (**) Health certificate (**) Ветеринарнo-здравствен сертификат (**) I.1. Odesílatel. I.2.

ZEMĚ: / COUNTRY: / ЗЕМЈА: Veterinární osvědčení (**) Health certificate (**) Ветеринарнo-здравствен сертификат (**) I.1. Odesílatel. I.2. ČESKÁ REPUBLIKA CZECH REPUBLIC STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA STATE VETERINARY ADMINISTRATION VETERINÁRNÍ OSVĚDČENÍ / HEALTH CERTIFICATE / ВЕТЕРИНАРНО-ЗДРАВСТВЕН СЕРТИФИКАТ pro dočasný dovoz evidovaných koní

Více

S L A V I C A S L O V A C A

S L A V I C A S L O V A C A S L A V I C A S L O V A C A ROČNÍK 42 2007 2 SLAVISTIKA CENA 60 SK VYDAVATEĽSTVO MATICE SLOVENSKEJ S L A V I C A S L O V A C A ORGÁN SLAVISTICKÉHO ÚSTAVU JÁNA STANISLAVA SAV A MATICE SLOVENSKEJ Hlavný

Více

С О Д Р Ж И Н А. Број 7 год. LXVII 20 јануари 2011, четврток Цената на овој број е 280 денари.

С О Д Р Ж И Н А. Број 7 год. LXVII 20 јануари 2011, четврток Цената на овој број е 280 денари. Број 7 год. LXVII 20 јануари 2011, четврток Цената на овој број е 280 денари. www.slvesnik.com.mk contact@slvesnik.com.mk С О Д Р Ж И Н А Стр. 141. Закон за парничната постапка (пречистен текст)... 3 142.

Více

Предлогот в/во во македонскиот јазик со временско значење и чешко-рускосрпски

Предлогот в/во во македонскиот јазик со временско значење и чешко-рускосрпски Предлогот в/во во македонскиот јазик со временско значење и чешко-рускосрпски паралели Роза Тасевска Во јазиците се користат различни средства за одбележување на односите помеѓу две јазични единици. Меѓу

Více

МСС 38 Нематеријални средства страна 1

МСС 38 Нематеријални средства страна 1 страна 1 СОДРЖИНА Делокруг Дефиниции Признавање и мерење Одделно стекнуање Стекнување со размена на средства Интерно создадени нематеријални средства Последователни трошоци Признавање на расход Мерење

Více

МСС 16 НЕДВИЖНОСТИ, ПОСТРОЈКИ И ОПРЕМА

МСС 16 НЕДВИЖНОСТИ, ПОСТРОЈКИ И ОПРЕМА МСС 16 НЕДВИЖНОСТИ, ПОСТРОЈКИ И ОПРЕМА ЦЕЛ Да го пропише сметководствениот третман за НПО, така што корисниците на финансиските извештаи да можат да ги разликуваат информациите за вложувањето во НПО и

Více

Line Interactive UPS Návod k obsluze, v. 2.0

Line Interactive UPS Návod k obsluze, v. 2.0 Line Interactive UPS Návod k obsluze, v. 2.0 1. Sadržaj paketa - Jedinica UPS - Upute - Komunikacijski kabel (jedino u slučaju modela s portom RS-232) - Dovodni mrežni kabel (jedino u slučaju modela s

Více

Целосно нова Kia

Целосно нова Kia 7-годишна Kiaгаранција: Фабричка гаранција до 7 години или до150,000 км. Важи во сите земји членки на ЕУ (плус Норвешка, Швајцарија, Исланд и Гибралтар), и подлежи на локалните закони и регулации. www.kia.com

Více

ВОДИЧ ЗА ЗЕМЈАТА ДЕСТИНАЦИЈА - РЕПУБЛИКА ЧЕШКА

ВОДИЧ ЗА ЗЕМЈАТА ДЕСТИНАЦИЈА - РЕПУБЛИКА ЧЕШКА Ревидирано во април, 2011 ВОДИЧ ЗА ЗЕМЈАТА ДЕСТИНАЦИЈА - РЕПУБЛИКА ЧЕШКА 1. Основни информации Главен град: Прага Население 1 : 10 526 685 Површина: 78.866 км 2 Јазик: Чешки Валута: Чешка круна (CZK) Стапка

Více

620. Среда, 6 ноември 1,963 БЕЛГРАД

620. Среда, 6 ноември 1,963 БЕЛГРАД ,,СЛУЖБЕН ЛИСТ НА СФРЈ" излегува во издание ва српскохрватски односно на хрватскосрпски словенечки и македонски Јазик - Огласи според тарифата - Жиро-сметка кај Народната банка за претплата и посебни изданија

Více

RECIPE BOOK EASY SOUP. RECIPE BOOK - EASY SOUP. Graphic design and production: JPM & Associés

RECIPE BOOK EASY SOUP.  RECIPE BOOK - EASY SOUP. Graphic design and production: JPM & Associés www.tefal.com RECIPE BOOK - EASY SOUP Graphic design and production: JPM & Associés Photo credits: Groupe SEB, Marielys Lorthios 2014 - printed in China SAS SEB-21261 SELONGEY CEDEX R 302 412 226 All rights

Více

Д Е СЕ Т И М Е ЂУ Н А РОД Н И ФЕ СТ И ВА Л ДО КУ МЕН ТАР НОГ ФИЛ МА BEL DOCS НИ ЈЕ ЈОШ МРАК, БЕ О ГРАД, МАЈ 2017.

Д Е СЕ Т И М Е ЂУ Н А РОД Н И ФЕ СТ И ВА Л ДО КУ МЕН ТАР НОГ ФИЛ МА BEL DOCS НИ ЈЕ ЈОШ МРАК, БЕ О ГРАД, МАЈ 2017. П Р И К А З Ф И Л М С К О Г Ф Е С Т И В А Л А Д Е СЕ Т И М Е ЂУ Н А РОД Н И ФЕ СТ И ВА Л ДО КУ МЕН ТАР НОГ ФИЛ МА BEL DOCS НИ ЈЕ ЈОШ МРАК, БЕ О ГРАД, 8 15. МАЈ 2017. Де с е т а г о д и ш њи ц а с а д а

Více

Opel Vivaro Combi. дизел L1H kg kg L1H1. дизел L1H kg L2H kg. Combi. Combi 1.6 CDTI. 1.6 TwinTurbo CDTI Start/Stop

Opel Vivaro Combi. дизел L1H kg kg L1H1. дизел L1H kg L2H kg. Combi. Combi 1.6 CDTI. 1.6 TwinTurbo CDTI Start/Stop OPEL Vivaro Opel Vivaro 1 (66 кв/9 KC) tart/top (66 кв/9 KC) (85 кв/115 KC) (88 кв/12 KC) tart/top (88 кв/12 KC) tart/top (13 кв/14 KC) дизел верзија L1H1 L1H1 L2H1 Тежина 27 kg 29 kg 29 kg 25 724 25 994

Více

CS Návod k použití 2 SR Упутство за употребу 21. Trouba Пећница ZOB35712 ZOB535712

CS Návod k použití 2 SR Упутство за употребу 21. Trouba Пећница ZOB35712 ZOB535712 CS Návod k použití 2 SR Упутство за употребу 21 Trouba Пећница ZOB35712 ZOB535712 Obsah Bezpečnostní informace 2 Bezpečnostní pokyny _ 3 Popis spotřebiče 5 Před prvním použitím _ 5 Denní používání 6 Funkce

Více

Ко и зашто напада Закон о рачуноводству

Ко и зашто напада Закон о рачуноводству Ко и зашто напада Закон о рачуноводству Сведоци смо да се у днев ној штам пи као и у ча сопи си ма и на сво јим сај то ви ма струч на јав ност стал но на па да по сто је ћи За кон о ра чу но вод ству (

Více

BULHARŠTINA NA CESTY

BULHARŠTINA NA CESTY Полезни изрази (užitečné fráze) BULHARŠTINA NA CESTY Добър ден (dobar den) Dobrý den Добър вечер (dobar večer) Dobrý večer Лека нощ (leka nošt) Dobrou noc Здавейте! Здавей! Здрасти! (zdravejte, Dobrý den/

Více

Slavomira Ribarova (Záhřeb)

Slavomira Ribarova (Záhřeb) O NĚKTERÝCH ASPEKTECH VYUŽITÍ HUDBY PŘI VÝUCE CIZÍHO JAZYKA: NA PŘÍKLADĚ MAKEDONŠTINY Slavomira Ribarova (Záhřeb) Abstrakt: Příspěvek poukazuje na některé z aspektů využití hudby ve výuce makedonštiny

Více

+49 (0) 2871-93 - 429 DUSPOL

+49 (0) 2871-93 - 429 DUSPOL Bedienungsanleitung Operating manual F Mode d emploi E Manuel de instrucciones Инструкция за експлоатация ávod k použití zkoušečky Brugsanvisning Käyttöohje Οδηγίες χρήσεως H Használati utasítás I Istruzioni

Více

SCHEME A 1 2 3 4 6 5 7

SCHEME A 1 2 3 4 6 5 7 SCHEME A 1 2 3 4 6 5 7 SCHEME B a b c d e f g h i j k l UNDERHÅLL OCH FÖRVARING: SKÖTSEL Rengör alla delar efter varje användning enligt anvisningarna ovan och använd en lätt fuktad trasa för apparatens

Více

УНИВЕРЗИТЕТСКИ ГЛАС L O R A I E V. e-весник на Универзитетот Св. Климент Охридски - Битола број 34. јануари година XI

УНИВЕРЗИТЕТСКИ ГЛАС L O R A I E V. e-весник на Универзитетот Св. Климент Охридски - Битола број 34. јануари година XI УНИВЕРЗИТЕТСКИ ГЛАС R C E SCAT! F L O T! R A E V A I V T! e-весник на Универзитетот Св. Климент Охридски - Битола број 34.. година XI СОДРЖИНА Почитувани, 3. ПРЕДГОВОР Писмо од редакцијата 4-6. ПРОСЛАВА

Více

о про гла ше њу Закона о бу џе ту Ре пу бли ке Ср би је за го ди ну о бу џе ту Ре пу бли ке Ср би је за го ди ну

о про гла ше њу Закона о бу џе ту Ре пу бли ке Ср би је за го ди ну о бу џе ту Ре пу бли ке Ср би је за го ди ну 3254 На осно ву чла на 112. став 1. тач ка 2. Уста ва Ре пу бли ке Ср би је, до но сим У К АЗ о про гла ше њу Закона о бу џе ту Ре пу бли ке Ср би је за 2011. го ди ну Про гла ша ва се Закон о бу џе ту

Více

Vaše uživatelský manuál PHILIPS PT 720 http://cs.yourpdfguides.com/dref/5633374

Vaše uživatelský manuál PHILIPS PT 720 http://cs.yourpdfguides.com/dref/5633374 Můžete si přečíst doporučení v uživatelské příručce, technickém průvodci, nebo průvodci instalací pro. Zjistíte si odpovědi na všechny vaše otázky, týkající se v uživatelské příručce (informace, specifikace,

Více

Opel Vivaro Combi kg L1H1. дизел L1H kg. Combi. верзија Тежина без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ

Opel Vivaro Combi kg L1H1. дизел L1H kg. Combi. верзија Тежина без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ без ДДВ OPEL Vivaro Opel Vivaro 1 дизел верзија Тежина L1H1 L1H1 L2H1 27 kg 29 kg 29 kg (66 кв/9 KC) tart/top (66 кв/9 KC) tart/top (7 кв/95 KC) (85 кв/115 KC) (88 кв/12 KC) tart/top (88 кв/12 KC) tart/top (92

Více

5. Ра бота Práce. 5.1. о бщи понятия Obecné pojmy

5. Ра бота Práce. 5.1. о бщи понятия Obecné pojmy Česko-bulharský a bulharsko-český tematický slovník 5. Ра бота Práce 5.1. о бщи понятия Obecné pojmy а втор m. autor аге нт m. (предста вител на предприя тие и под.) m. agent актри са ž. herečka актьо

Více

mmmmmmmmmmmmmmimnnmmmmmmурок 7

mmmmmmmmmmmmmmimnnmmmmmmурок 7 mmmmmmmmmmmmmmimnnmmmmmm ТЕКСТ Прост}те, как мне попáсть? Ivana jede na návštěvu ke své přítelkyni Táně. Ивáна: Прост}те, как мне попáсть в микрорайóн Бор}сово, на проспéкт Гагáрина? Прохóжий: Сначáла

Více

PROJECT Erasmus + Comenius - K2 Cooperation and Innovation for Good Practices

PROJECT Erasmus + Comenius - K2 Cooperation and Innovation for Good Practices PROJECT 2014-2016 Erasmus + Comenius - K2 Cooperation and Innovation for Good Practices CLAP CuLture, nature And People meeting points of Lithuania, The Czech Republic and Bulgaria The output of activity

Více

Гласник. Срећни празници. ЛекарскЕ коморе Србије. Број 27 // Београд, децембар, 2016 // Година VIII ISSN

Гласник. Срећни празници. ЛекарскЕ коморе Србије. Број 27 // Београд, децембар, 2016 // Година VIII ISSN Гласник ЛекарскЕ коморе Србије Број 27 // Београд, децембар, 2016 // Година VIII ISSN 1821-3995 Срећни празници 2 // ДЕЦЕМБАР 2016 // ГЛАСНИК ЛЕКАРСКЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ // // ГЛАСНИК ЛЕКАРСКЕ КОМОРЕ СРБИЈЕ

Více

НО ВИ УСЛО ВИ КРЕ ДИ ТИ РА ЊА У ПО ШТАН СКОЈ ШТЕ ДИ О НИ ЦИ УЧЕШЋЕ ИЛИ ДЕПОЗИТ 20 ПОСТО 11

НО ВИ УСЛО ВИ КРЕ ДИ ТИ РА ЊА У ПО ШТАН СКОЈ ШТЕ ДИ О НИ ЦИ УЧЕШЋЕ ИЛИ ДЕПОЗИТ 20 ПОСТО 11 ИЗ САДРЖАЈА ПРО ГРА М СТИ МУ ЛА ТИВ НОГ НА ПУ ШТА ЊА ПРЕД У ЗЕ ЋА НАЈ ВА ЖНИ ЈИ ЗА ДА ТАК ЗА ПО СЛО ВОД СТВО 3 Основ ни прин ци пи овог про јек та раз мо тре ни на сед ни ци Управ ног од бо ра ПТТ-а где

Více

Републичка такмичења:

Републичка такмичења: Успеси ученика школске 2014/ 2015. године Републичка такмичења: Математика Јонић Евгенија I3- треће место Јиндра Ана I4-учешће Енглески језик Јурасовић Никола IV4-учешће Стефановић Немања IV4-учешће Хемија

Více

Základní škola a mateřská škola, Ostrava-Hrabůvka, Mitušova 16, příspěvková organizace Školní vzdělávací program 2. stupeň, Druhý cizí jazyk

Základní škola a mateřská škola, Ostrava-Hrabůvka, Mitušova 16, příspěvková organizace Školní vzdělávací program 2. stupeň, Druhý cizí jazyk Základní škola a mateřská škola, Ostrava-Hrabůvka, Mitušova 16, příspěvková organizace Ruský jazyk 6. 7. ročník Výstupy ŠVP Učivo Přesahy, metody a průřezová témata Žák rozumí jednoduchým pokynům při práci

Více

ЦРНОГОРСКИ СИМФОНИСКИ ОРКЕСТАР 03 ДЕКЕМВРИ :00 ЧАСОТ

ЦРНОГОРСКИ СИМФОНИСКИ ОРКЕСТАР 03 ДЕКЕМВРИ :00 ЧАСОТ ЦРНОГОРСКИ СИМФОНИСКИ ОРКЕСТАР 03 ДЕКЕМВРИ 2017 20:00 ЧАСОТ 03 декември 2017 Гостување на Црногорскиот симфонискиоркестар ПРОГРАМА М. Мусоргски: Слики од изложбата свита (орк. Морис Равел) Променада Гном

Více

ЛЕКАРИ ИЗ РУСКЕ ДИЈАСПОРЕ У СРБИЈИ Др Сте ван Ли тви њен ко Секција за историју медицине Српског лекарског друштва

ЛЕКАРИ ИЗ РУСКЕ ДИЈАСПОРЕ У СРБИЈИ Др Сте ван Ли тви њен ко Секција за историју медицине Српског лекарског друштва ЛЕКАРИ ИЗ РУСКЕ ДИЈАСПОРЕ У СРБИЈИ Др Сте ван Ли тви њен ко Секција за историју медицине Српског лекарског друштва И најблеђе мастило је вредније од најбољег памћења. Ки не ска из ре ка Увод Између четрдесет

Více

Кад се Дри на ис пра ви

Кад се Дри на ис пра ви www.sremskenovine.co.rs redakcija@sremskenovine.co.rs Година LIV Сремска Митровица Среда 26. март 2014. Број 2769 Цена 40 динара у овом броју: БРИ ТАН СКИ АМ БА СА ДОР ПО СЕ ТИО РУ МУ: Ал бон кре ће у

Více

SPECIMEN. Говеда/Bovine animals/skot. Овце/Ovine animals/ovce. Козе/Caprine animals/kozy. Свиње/Porcine animals/prasata. Копитари/Equidae/Koňovití

SPECIMEN. Говеда/Bovine animals/skot. Овце/Ovine animals/ovce. Козе/Caprine animals/kozy. Свиње/Porcine animals/prasata. Копитари/Equidae/Koňovití ČESKÁ REPUBLIKA CZECH REPUBLIC STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA STATE VETERINARY ADMINISTRATION ВЕТЕРИНАРСКО УВЕРЕЊЕ ЗА УВОЗ ПРОИЗВОДA ОД МЕСА У РЕПУБЛИКУ СРБИЈУ VETERINARY CERTIFICATE FOR IMPORT OF MEAT PRODUCTS

Více

ИЗВЕШТАЈ О РЕЗУЛТАТИМА АНКЕТЕ О КРЕТАЊУ КАМАТНИХ СТОПА БАНАКА НА КРЕДИТЕ СТАНОВНИШТВУ

ИЗВЕШТАЈ О РЕЗУЛТАТИМА АНКЕТЕ О КРЕТАЊУ КАМАТНИХ СТОПА БАНАКА НА КРЕДИТЕ СТАНОВНИШТВУ ЦЕНТАР ЗА ЗАШТИТУ И ЕДУКАЦИЈУ КОРИСНИКА ФИНАНСИЈСКИХ УСЛУГА ИЗВЕШТАЈ О РЕЗУЛТАТИМА АНКЕТЕ О КРЕТАЊУ КАМАТНИХ СТОПА БАНАКА НА КРЕДИТЕ СТАНОВНИШТВУ Јануар март 2012. године Мај 2012. године 1 Народна банка

Více

Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Pediatrija. dete pridružavano ot roditelite/nastojnicite si ili podrastvašt/a,

Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Pediatrija. dete pridružavano ot roditelite/nastojnicite si ili podrastvašt/a, Sada otázek a odpovědí pro komunikaci s cizincem: Dětské lékařství Набор от въпроси и отговори за общуване с чужденци: Педиатрия Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Pediatrija dítě provázeno

Více

TEMATICKÝ PLÁN. Literatura: Радуга по новому 2 - S.Jelínek a kol., Fraus 2007 Pracovní sešit 2

TEMATICKÝ PLÁN. Literatura: Радуга по новому 2 - S.Jelínek a kol., Fraus 2007 Pracovní sešit 2 Literatura: Радуга по новому 2 - S.Jelínek a kol., Fraus 2007 Pracovní sešit 2 Týdenní dotace: 2h/týden Vyučující: Mgr. Renata Havlová, Mgr. Zuzana Rychnovská Ročník: 6. (6. A, 6. B) Školní rok 2016/2017

Více

Поддршка за пристап до правото на заштита на личните податоци

Поддршка за пристап до правото на заштита на личните податоци Поддршка за пристап до правото на заштита на личните податоци EuropeAid/135668/IH/SER/MK Нацрт акциски план на СТРАТЕГИЈАТА За спроведување на правото за заштита на личните податоци за 2017-2022 Нацрт

Více

СРПСКА ВОДИЧ ПРОИЗВОДА KATALOG VÝROBKŮ

СРПСКА ВОДИЧ ПРОИЗВОДА KATALOG VÝROBKŮ СЕРТИФИКАТИ / CERTIFIKÁTY: ISO 9001 - ISO 3834-2 EN 1090-2 označení ознака CENTRO DI TRASFORMAZIONE ACCIAIO СРПСКА ВОДИЧ ПРОИЗВОДА KATALOG VÝROBKŮ ВЕРЗИЈА ПЛЕСНИ ПОДИЈУМИ TANEČNÍ PARKETY ПОКРОВИ ZASTŘEŠENÍ

Více

Неофицијален пречистен текст

Неофицијален пречистен текст Врз основа на членот 158-s точка 1) од Законот за супервизија на осигурување - пречистен текст ( Службен весник на Република Македонија" бр. 27/02, 79/07, 88/08, 67/10, 44/11, 188/13, 43/14, 112/14, 153/15,

Více

Марков наступ изнад очекивања» страна 31 У ПАНЧЕВУ, У ПЕТАК, 29. СЕПТЕМБРA 2017.

Марков наступ изнад очекивања» страна 31 У ПАНЧЕВУ, У ПЕТАК, 29. СЕПТЕМБРA 2017. ОСНИВАЧ ЈОВАН ПАВЛОВИЋ Млади учествујте активно» страна 7 Марков наступ изнад очекивања» страна 31 ВЛАСНИК Број 4732, година CXLIX У ПАНЧЕВУ, У ПЕТАК, 29. СЕПТЕМБРA 2017. цена 40 динара ЈЕСЕН Политика

Více

Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Vatrešni bolesti

Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Vatrešni bolesti Sada otázek a odpovědí pro komunikaci s cizincem: Vnitřní lékařství Набор от въпроси и отговори за общуване с чужденци: Вътрешни болести Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Vatrešni bolesti

Více

Bulharský jazyk, základní slovní zásoba

Bulharský jazyk, základní slovní zásoba Bulharský jazyk, základní slovní zásoba Bulharský jazyk patří do skupiny jižních slovanských jazyků. Prošel složitým vývojem a vzdálil se nejvíce slovanskému typu. Nemá skloňování, chybí infinitiv, nejsou

Více

MINULÉ ČASY V BULHARŠTINĚ

MINULÉ ČASY V BULHARŠTINĚ MINULÉ ČASY V BULHARŠTINĚ I. Jednoduché minulé časy: 1. Aorist 2. Imperfektum II. Složené minulé časy: 1. Perfektum 2. Plusquamperfektum AORIST I. Význam - jde o minulý čas ukončený, srov. bulharský termín

Více

СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫЕ PODSTATNÁ JMÉNA, SUBSTANTIVA

СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫЕ PODSTATNÁ JMÉNA, SUBSTANTIVA СУЩЕСТВИТЕЛЬНЫЕ PODSTATNÁ JMÉNA, SUBSTANTIVA Склонение существительных мужского рода Deklinace substantiv mužského rodu (maskulinum, m.) Различают следующие основные типы склонения имён существительных:

Více

На основу чл Закона о јавним набавкама ( Сл. гласник РС, бр. 124/12, 14/15 и 68/15) в.д. директора Завода за јавно здравље Зрењанин доноси

На основу чл Закона о јавним набавкама ( Сл. гласник РС, бр. 124/12, 14/15 и 68/15) в.д. директора Завода за јавно здравље Зрењанин доноси Република Србија Аутономна Покрајина Војводина ЗАВОД ЗА ЈАВНО ЗДРАВЉЕ ЗРЕЊАНИН 23000 Зрењанин, др Емила Гаврила 15 Број: 1065/1 Дана: 19.04.2017. Е-пошта: kabinet_direktora@zastitazdravlja.rs Web: http://www.zastitazdravlja.rs

Více

Byznys a obchodní záležitosti Dopis

Byznys a obchodní záležitosti Dopis - Adresa Mr. J. Rhodes Rhodes & Rhodes Corp. 212 Silverback Drive California Springs CA 92926 Americký formát adresy: Jméno firmy číslo popisné + název ulice Jméno města + zkratka státu + poštovní směrovací

Více

Číslo: 7 Báčsky Petrovec Ročné predplatné Ročník: XLIV 12. mája ,00.- dinárov O B S A H I. OBECNÁ VOLEBNÁ KOMISIA BÁČSKY PETROVEC

Číslo: 7 Báčsky Petrovec Ročné predplatné Ročník: XLIV 12. mája ,00.- dinárov O B S A H I. OBECNÁ VOLEBNÁ KOMISIA BÁČSKY PETROVEC Ú R A D N Ý V E S T N Í K Obce Báčsky Petrovec Číslo: 7 Báčsky Petrovec Ročné predplatné Ročník: XLIV 12. mája 2008 4.400,00.- dinárov O B S A H I. OBECNÁ VOLEBNÁ KOMISIA BÁČSKY PETROVEC 56. - Rozhodnutie

Více

AKTY PŘIJATÉ INSTITUCEMI ZŘÍZENÝMI MEZINÁRODNÍ DOHODOU

AKTY PŘIJATÉ INSTITUCEMI ZŘÍZENÝMI MEZINÁRODNÍ DOHODOU L 174/32 3.7.2015 AKTY PŘIJATÉ INSTITUCEMI ZŘÍZENÝMI MEZINÁRODNÍ DOHODOU ROZHODNUTÍ SMÍŠENÉHO VÝBORU EU-ESVO PRO SPOLEČNÝ TRANZITNÍ REŽIM č. 2/2015 ze dne 17. června 2015, kterým se mění Úmluva o společném

Více

Vítá e Vás v restauraci

Vítá e Vás v restauraci Vítá e Vás v restauraci Českého ce tra Českého do u Moskva Bezplat á WiFi: CD_WiFi_Free Heslo: CD2015wf VÝBĚR ČESKÝCH A MEZINÁRODNÍCH PŘEDKRMŮ К О К К Hovězí ost íf z a ge ti ské kýt, ukolový salát, hořči

Více

аа бб вв гг дд ее ёё жж зз ии йй кк лл мм нн оо пп рр сс тт уу фф хх цц чч шш щщ ъ ы ь ээ юю яя

аа бб вв гг дд ее ёё жж зз ии йй кк лл мм нн оо пп рр сс тт уу фф хх цц чч шш щщ ъ ы ь ээ юю яя Азбука Azbuka аа бб вв гг дд ее ёё жж зз ии йй кк лл мм нн оо пп рр сс тт уу фф хх цц чч шш щщ ъ ы ь ээ юю яя 1) Tiskací písmena azbuky, která jsou stejná nebo podobná jako písmena latinky a stejně se

Více

СЕМИНАРСКИ РАД. Тема: ПРОРАЧУН РЕСУРСА ЗА БОРБУ СА ПОЖАРОМ

СЕМИНАРСКИ РАД. Тема: ПРОРАЧУН РЕСУРСА ЗА БОРБУ СА ПОЖАРОМ ВИСОКА ТЕХНИЧКА ШКОЛА СТРУКОВНИХ СТУДИЈА У НОВОМ САДУ ОДСЕК: ЗАШТИТА СМЕР: ЗАШТИТА ОД ПОЖАРА ПРЕДМЕТ: ВАТРОГАСНА ТАКТИКА СЕМИНАРСКИ РАД Тема: ПРОРАЧУН РЕСУРСА ЗА БОРБУ СА ПОЖАРОМ Студент БАНДИН БРАНИСЛАВ

Více

Brussels, 3 March 2011 COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION 12872/1/10 REV 1. Interinstitutional File: 2003/0329 (CNS) JUR 344

Brussels, 3 March 2011 COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION 12872/1/10 REV 1. Interinstitutional File: 2003/0329 (CNS) JUR 344 COUNCIL OF THE EUROPEAN UNION Brussels, 3 March 2011 Interinstitutional File: 2003/0329 (CNS) 12872/1/10 REV 1 JUR 344 LEGISLATIVE ACTS AND OTHER INSTRUMENTS: CORRIGENDUM/RECTIFICATIF Subject: Council

Více

Vaše uživatelský manuál PHILIPS HX6311/02 http://cs.yourpdfguides.com/dref/5559518

Vaše uživatelský manuál PHILIPS HX6311/02 http://cs.yourpdfguides.com/dref/5559518 Můžete si přečíst doporučení v uživatelské příručce, technickém průvodci, nebo průvodci instalací pro. Zjistíte si odpovědi na všechny vaše otázky, týkající se v uživatelské příručce (informace, specifikace,

Více

Иако се бли жи ДОНАТОРСКИ КОНЦЕРТ БАЛЕТСКИ ГАЛА КОНЦЕРТ ОПЕРСКИ ГАЛА МАЈ МАЈ ГОДИНА VII, БРОЈ 62

Иако се бли жи ДОНАТОРСКИ КОНЦЕРТ БАЛЕТСКИ ГАЛА КОНЦЕРТ ОПЕРСКИ ГАЛА МАЈ МАЈ ГОДИНА VII, БРОЈ 62 МАЈ 2012. ПОЗОРИШНЕ НОВИНЕ 1 МАЈ 2012. ГОДИНА VII, БРОЈ 62 ДОНАТОРСКИ ОПЕРСКИ ГАЛА КОНЦЕРТ Недеља 1. јул 2012. ВЕЛИКИ КЛАСИЦИ НА ВЕЛИКОЈ СЦЕНИ ШЕКСПИР, МОЛИЈЕР И ПУЧИНИ Још три премијере на самом крају

Více

31833136.fm Page 1 Tuesday, July 6, 2004 3:39 PM AKR 641 - AKR 643

31833136.fm Page 1 Tuesday, July 6, 2004 3:39 PM AKR 641 - AKR 643 31833136.fm Page 1 Tuesday, July 6, 2004 3:39 PM KARTA INSTALACYJNA Minimalna odległość od palników: 65 cm (palniki elektryczne), 75 cm (palniki gazowe, olejowe lub węglowe). Podczas montażu należy przestrzegać

Více

ДОБРЫЙ ДЕНЬ, ЭТО МЫ! Чacть A

ДОБРЫЙ ДЕНЬ, ЭТО МЫ! Чacть A ДОБРЫЙ ДЕНЬ, ЭТО МЫ! 1 Чacть A Naučte se následující slovíčka: 028 L01_A01 А а ale, avšak, a Б брат, -а m (с братом) bratr (s bratrem) В вот tady, tu, zde вы vy Г где kde говорит (Анна говорит) mluví,

Více

14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38 40 42 44 46 SLOVENSKO 48 ENGLISH DEUTSCH FRANÇAIS ITALIANO ESPAÑOL PORTUGUES NEDERLANDS DANSK NORSK SVENSKA

14 16 18 20 22 24 26 28 30 32 34 36 38 40 42 44 46 SLOVENSKO 48 ENGLISH DEUTSCH FRANÇAIS ITALIANO ESPAÑOL PORTUGUES NEDERLANDS DANSK NORSK SVENSKA C1 PC Original instructions Originalbetriebsanleitung Notice originale Istruzioni originali Manual original Oorspronkelijke gebruiksaanwijzing Original brugsanvisning Original bruksanvisning Bruksanvisning

Více

Вaња Булић ШМЕКЕРИ. Београд, септембар 2016.

Вaња Булић ШМЕКЕРИ.  Београд, септембар 2016. Вaња Булић ШМЕКЕРИ www.vukoticmedia.rs Београд, септембар 2016. ВAЊА БУЛИЋ ШМЕКЕРИ КО СУ ШМЕКЕРИ У Вујаклијином лексикону страних речи и израза не постоји реч шмекер, али постоји глагол шмековати, превод

Více

MOLAS PNEUMÁTICAS. Distribuidor autorizado para todo o Brasil

MOLAS PNEUMÁTICAS. Distribuidor autorizado para todo o Brasil MOLAS PNEUMÁTICAS A Magral se reserva o direito de efetuar alterações sem aviso prévio. Dúvidas ou esclarecimentos, favor contatar nosso depto técnico. Distribuidor autorizado para todo o Brasil CGDMCRUB_14

Více

IX. FRAZEOLOGICKÉ JEDNOTKY S JINOU FRAZEOTVORNOU BÁZÍ I. (S KLÍČOVÝM KOMPONENTEM ABSTRAKTNÍM)

IX. FRAZEOLOGICKÉ JEDNOTKY S JINOU FRAZEOTVORNOU BÁZÍ I. (S KLÍČOVÝM KOMPONENTEM ABSTRAKTNÍM) IX. FRAZEOLOGICKÉ JEDNOTKY S JINOU FRAZEOTVORNOU BÁZÍ I. (S KLÍČOVÝM KOMPONENTEM ABSTRAKTNÍM) IX.1. Frazeotvorná báze život, smrt IX.1.1. живот / život / живот Klíčový komponent живот obsahují dva frazémy:

Více

Прокси. Кришна Татенени превод: Драган Пантелић

Прокси. Кришна Татенени превод: Драган Пантелић Кришна Татенени превод: Драган Пантелић 2 Садржаj 1 Проксиjи 4 1.1 Увод............................................ 4 1.2 Употреба......................................... 4 3 1 Проксиjи 1.1 Увод Проксиjи

Více

TO 208 NÁVOD K POUŽITÍ NÁVOD NA POUŽITIE INSTRUKCJA OBSŁUGI INSTRUCTION MANUAL ИНСТРУКЦИЯ ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ

TO 208 NÁVOD K POUŽITÍ NÁVOD NA POUŽITIE INSTRUKCJA OBSŁUGI INSTRUCTION MANUAL ИНСТРУКЦИЯ ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ TO 208 NÁVOD K POUŽITÍ NÁVOD NA POUŽITIE INSTRUKCJA OBSŁUGI INSTRUCTION MANUAL ИНСТРУКЦИЯ ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ Topinkovač / Hriankovač Toster / Toaster / Тостер Vážený zákazníku, děkujeme Vám za zakoupení našeho

Více

3Cs33015.fm5 Page 8 Thursday, August 23, 2001 12:49 PM JAK ODSTRANIT PORUCHU SERVIS INSTALACE

3Cs33015.fm5 Page 8 Thursday, August 23, 2001 12:49 PM JAK ODSTRANIT PORUCHU SERVIS INSTALACE 3Cs33015.fm5 Page 8 Thursday, August 23, 2001 12:49 PM NÁVOD K POUŽITÍ PŘED POUŽITÍM DIGESTOŘE RADY K OCHRANĚ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ VŠEOBECNÉ POKYNY A UPOZORNĚNÍ JAK POUŽÍVAT DIGESTOŘ ÚDRŽBA A ČIŠTĚNÍ JAK

Více

СОДРЖИНА НА ПОНУДАТА РАСПОРЕД ПО ТЕРМИНИ

СОДРЖИНА НА ПОНУДАТА РАСПОРЕД ПО ТЕРМИНИ СОДРЖИНА НА ПОНУДАТА РАСПОРЕД ПО ТЕРМИНИ... - СПЕЦИЈАЛ ЛШ......-... -9 АЛИЈА... - АЛИЈА... - АЛИЈА...7-9 АЛИЈА ЈУГ... АЛИЈА 7 ИСТОК... АЛИЈА 7 ЈУГ... АЛИЈА 7 ЗАПАД... ШВАЈЦАРИЈА... АВСТРИЈА - КУП... ГЕРМАНИЈА

Více

Време одржавања: предавања понедељак, 13:15 14:45 часова, учионица 012 вежбе понедењак 11:30 13:00 часова, учионица 21а

Време одржавања: предавања понедељак, 13:15 14:45 часова, учионица 012 вежбе понедењак 11:30 13:00 часова, учионица 21а Чешка књижевност 6 Предавања и вежбе: др Александра Корда Петровић мр Ивана Кочевски једносеместрални курс Обавезни курс Шести семестар 6 ЕСП бодова Време одржавања: предавања понедељак, 13:15 14:45 часова,

Více

Драги Тасић. Полиграф Комедија. 1.Претекст

Драги Тасић. Полиграф Комедија. 1.Претекст Драги Тасић 1.Претекст Полиграф Комедија Скученградски писац је написао више књига, којима је опевао, описао и осудио крвав распад Југославије, а затим другим прозним књигама порекао и осудио јалову и

Více

1. Dům Дом. 1.1. Dům a byt Къ ща и апартаме нт

1. Dům Дом. 1.1. Dům a byt Къ ща и апартаме нт Česko-bulharský a bulharsko-český tematický slovník 1. Dům Дом 1.1. Dům a byt Къ ща и апартаме нт byt м. жи лище, кварти ра, апартаме нт: dvoupokojový ~ двуста йно жи лище; hledat nový ~ тъ рся но во жи

Více

Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Akušerstvo i ginekologija

Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Akušerstvo i ginekologija Sada otázek a odpovědí pro komunikaci s cizincem: Gynekologie a porodnictví Набор от въпроси и отговори за общуване с чужденци: Акушерство и гинекология Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci:

Více

P Ř E H L E D B U L H A R S K É G R A M A T I K Y

P Ř E H L E D B U L H A R S K É G R A M A T I K Y P Ř E H L E D B U L H A R S K É G R A M A T I K Y www.jazykovy-koutek.cz Bulharština (български език) je jazykem 9 milionů lidí, z nichž bezmála 8 milionů žije v Bulharsku. Nejpočetnější bulharské menšiny

Více

Cestování Obecné. Obecné - Základy. Obecné - Konverzace

Cestování Obecné. Obecné - Základy. Obecné - Konverzace - Základy Вы не могли бы мне помочь, пожалуйста? (Vy ne mogli by mne pomoch', pozhaluysta?) Pro zeptání se na pomoc Вы говорите по-английски? (Vy govorite poangliyski?) Pro zeptání se, zda člověk mluví

Více

Electric mini-oven with a lid Elektrokochtopf

Electric mini-oven with a lid Elektrokochtopf Elektrická pecící mísa Elektrická misa na pecenie Prodiz garnek elektryczny Elektriska cepšanas panna Електрическа тава Electric mini-oven with a lid Elektrokochtopf CK CK3000 CZ SK PL LV BG EN DE CZ

Více

START СТАРТ - POČETAK - START - ŠTART - ZAČNITE

START СТАРТ - POČETAK - START - ŠTART - ZAČNITE START СТАРТ - POČETAK - START - ŠTART - ZAČNITE BGR: Оптична мишка Microsoft HRV: Microsoft bežični miš CSY: Bezdrátová myš od společnosti Microsoft SKY: Bezdrôtová myš Microsoft SLV: Brezžična miška Microsoft

Více

ВАЉЕВСКИ ГИМНАЗИЈСКИ ПОЧЕТАК

ВАЉЕВСКИ ГИМНАЗИЈСКИ ПОЧЕТАК ВАЉЕВСКИ ГИМНАЗИЈСКИ ПОЧЕТАК Летопис 1833. Сви кметови и сви капетани Ваљевске нахије, окупљени у Ваљеву, упутили молбу кнезу Милошу Обреновићу тражећи установљавање у овој нахији четири главне (основне)

Více

Pneumatické pohony série 95 Пневмпоприводы Серия 95

Pneumatické pohony série 95 Пневмпоприводы Серия 95 ntrol flow co Pneumatické pohony série 95 Пневмпоприводы Серия 95 GTK, GTW, GTX, GTX ONY TYPU GTK, GTW H PO É K C TI A M EU PN П GTK, GTW, GTX ТИ Д ВО РИ П О М ЕВ ПН WWW.ABOVALVE.COM / INDUSTRIAL VALVES

Více

8. Храни, хра нене Potraviny, stravování

8. Храни, хра нене Potraviny, stravování 8. Храни, хра нене Potraviny, stravování 8.1. Хра нене и храни Stravování a рotraviny белтъќ m. bílek: я йчен ~ vaječný bílek бе ля, -иш nedok. loupat бискви та ž. sušenka близа лка ž. lízátko бонбо н

Více

Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Obšti medicinski griži

Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Obšti medicinski griži Sada otázek a odpovědí pro komunikaci s cizincem: Ošetřovatelství Набор от въпроси и отговори за общуване с чужденци: Общи медицински грижи Nabor ot vaprosi i otgovori za obštuvane s čuždenci: Obšti medicinski

Více

M18 FDD M18 FPD. Оригинален прирачник за работа. Original brugsanvisning Original bruksanvisning Bruksanvisning i original Alkuperäiset ohjeet

M18 FDD M18 FPD. Оригинален прирачник за работа. Original brugsanvisning Original bruksanvisning Bruksanvisning i original Alkuperäiset ohjeet M18 FDD M18 FPD Original instructions Originalbetriebsanleitung Notice originale Istruzioni originali Manual original Oorspronkelijke gebruiksaanwijzing Original brugsanvisning Original bruksanvisning

Více

NÁVOD K POUŽITÍ / NÁVOD NA POUŽITIE INSTRUKCJA OBSŁUGI / INSTRUCTION MANUAL

NÁVOD K POUŽITÍ / NÁVOD NA POUŽITIE INSTRUKCJA OBSŁUGI / INSTRUCTION MANUAL VC010S NÁVOD K POUŽITÍ / NÁVOD NA POUŽITIE INSTRUKCJA OBSŁUGI / INSTRUCTION MANUAL ИНСТРУКЦИЯ ЗА ЕКСПЛОАТАЦИЯ Tyčový vysavač / Tyčový vysávač Odkurzacz stojący / Upright vacuum cleaner Ръчна прахосмукачка

Více

SPECIMEN. Veterinární osvědčení do RS Veterinary certificate to RS SRBSKO / SERBIA / СРБИЈА

SPECIMEN. Veterinární osvědčení do RS Veterinary certificate to RS SRBSKO / SERBIA / СРБИЈА ČESKÁ REPUBLIKA CZECH REPUBLIC STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVA STATE VETERINARY ADMINISTRATION VETERINÁRNÍ OSVĚDČENÍ pro žvýkací pamlsky pro psy určené k odeslání do nebo pro tranzit přes (1) Republiku Srbsko

Více

Price list 2013 (EUR)

Price list 2013 (EUR) PRAHA KARLOVY VARY MARIÁNSKÉ LÁZNĚ Price list 2013 (EUR) www.bohemiatour.com ПРАГА период / period 2013 AMBASSADOR ***** Praha 1, Václavské nám. 5 2012: 1.11.-27.12. 105 56 65 36 2.1.-27.3. 105 56 65 36

Více

Osobní Dopis. Dopis - Adresa. Mr. N. Summerbee 335 Main Street New York NY 92926

Osobní Dopis. Dopis - Adresa. Mr. N. Summerbee 335 Main Street New York NY 92926 - Adresa Mr. N. Summerbee 335 Main Street New York NY 92926 Standardní anglický formát adresy: název příjemce název společnosti, číslo název ulice, název města + regionu/státu + PSČ Mr. N. Summerbee Tyres

Více

DUSPOL expert. D Bedienungsanleitung. F Mode d emploi E Manuel de instrucciones. H Használati utasítás I Istruzioni per l uso.

DUSPOL expert. D Bedienungsanleitung. F Mode d emploi E Manuel de instrucciones. H Használati utasítás I Istruzioni per l uso. Bedienungsanleitung Operating manual F Mode d emploi E Manuel de instrucciones Инструкция за експлоатация Návod k použití zkoušečky Brugsanvisning Käyttöohje Οδηγίες χρήσεως H Használati utasítás I Istruzioni

Více

ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА УЧЕБНА 2014/2015 година

ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА УЧЕБНА 2014/2015 година ООУ,,ЈОАКИМ КРЧОСКИ,, ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА УЧЕБНА 2014/2015 година Волково, Скопје Август 2014 ГОДИШНА ПРОГРАМА 2014/2015 1.ВОВЕД Општинското основно училиште,,јоаким Крчоски,, - Волково, Скопје ја изготвува

Více

AKR 631-666-812-966 AKR 943-948-952-995-996

AKR 631-666-812-966 AKR 943-948-952-995-996 31833160.fm Page 1 Friday, April 1, 2005 6:48 PM SK H KARTA INSTALACYJNA Minimalna odległość od palników: 50 cm (od palników elektrycznych), 70 cm (od palników gazowych, olejowych lub węglowych. Jeżeli

Více

Használati utasítás GP-280 IP kamerához

Használati utasítás GP-280 IP kamerához HU Használati utasítás GP-280 IP kamerához Az IP kamera a leggazdaságosabb és hatékonyabb távirányítható megfigyelı rendszer. Üzembe helyezés után a kamera számítógép nélkül tud mőködni. A beépített web-szervernek

Více

OSC 521 OSC 621 INSTRUKCJA OBSŁUGI NÁVOD K OBSLUZE NÁVOD NA OBSLUHU ИНСТРУКЦИЯ ЗА УПОТРЕБА

OSC 521 OSC 621 INSTRUKCJA OBSŁUGI NÁVOD K OBSLUZE NÁVOD NA OBSLUHU ИНСТРУКЦИЯ ЗА УПОТРЕБА OSC 521 OSC 621 INSTRUKCJA OBSŁUGI NÁVOD K OBSLUZE NÁVOD NA OBSLUHU ИНСТРУКЦИЯ ЗА УПОТРЕБА PL CZ SK BG Szanowni Państwo, Staliście się Państwo użytkownikami najnowszej generacji okapu kuchennego. Okap

Více

ПРЕДМЕТ: Одговор на е маил Народне банке Србије од године

ПРЕДМЕТ: Одговор на е маил Народне банке Србије од године Народна банка Србије Сектор за контролу пословања банака ул. Немањина 17, Београд ВЛАДА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ ул. Немањина 11,Београд Министарство финансија ул. Кнеза Милоша 20, Београд Министарство трговине,

Více

ИЗМЕНА КОНКУРСНА ДОКУМЕНТАЦИЈА УСЛУГА СЕРВИСИРАЊА ЛАБOРАТОРИЈСКЕ ОПРЕМЕ. (ЈН MВ - 05/2014) МАЛА НАБАВКА У партијама

ИЗМЕНА КОНКУРСНА ДОКУМЕНТАЦИЈА УСЛУГА СЕРВИСИРАЊА ЛАБOРАТОРИЈСКЕ ОПРЕМЕ. (ЈН MВ - 05/2014) МАЛА НАБАВКА У партијама ИЗМЕНА КОНКУРСНА ДОКУМЕНТАЦИЈА УСЛУГА СЕРВИСИРАЊА ЛАБOРАТОРИЈСКЕ ОПРЕМЕ (ЈН MВ - 05/2014) МАЛА НАБАВКА У партијама Сомбор, октобар 2014 1а/ 94а На основу чл. 39. и 6 Закона о јавним набавкама ( Сл. гласник

Více