PŮJČKY - pokračování

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "PŮJČKY - pokračování"

Transkript

1 PŮJČKY - pokračování

2 Výukový materiál je připraven pro 8. ročník s využitím Power pointové prezentace a sešitu. Žáci se seznámí s různými možnostmi půjček, s jejich výhodami a nevýhodami, pracují s tabulkou, kde výpočtem zjišťují nejvýhodnější půjčku Očekávaný výstup: žák je schopen rozumě vyhodnotit nabídky jednotlivých půjček, uvědomuje si výhody a nevýhody jednotlivých typů půjček a jejich vhodnosti konkrétně pro svoji rodinu.

3 Mgr. Erika Chmelířová, CHM_62_INOVACE_8.M ročník (VI/2 EU OPVK) Matematické praktikum 8. roč. Půjčky - pokračování

4 Přání, tužby, realizace Takže to znáte?! Chci nemám 2 možnosti : nebudu mít půjčím si Rozhodování Na čem záleží?

5 MOŽNOSTI Předpokládáme, že nemáme přebytkový rozpočet ( ani žádné úspory), a přesto chceme nebo potřebujeme něco koupit. JAK NA TO? Využijeme : 1. spotřebitelský úvěr 2. hypotéku 3. úvěr ze stavebního spoření 4. kontokorent 5. leasing

6 Pozorně čti a DĚLEJ SI VÝPISKY!!! Budeš muset odpovídat na otázky!

7 Spotřebitelské úvěry se těší mezi lidmi velké oblibě. Jedním z hlavních důvodů je dostupnost těchto peněz. Většina poskytovatelů půjčí peníze ve velmi krátké době. Potřebujete pouze doklad totožnosti a potvrzení o příjmu. Nebo pouze telefonní číslo zaměstnavatele. Některé půjčky se dají uzavřít telefonicky a peníze si vyberete na nejbližší poště. Pokud nakupujete spotřební zboží, máte požadované doklady, můžete přímo v obchodě podepsat smlouvu o úvěru a odnést si zboží. Každá společnost má svá pravidla a strategii. Spotřebitelské úvěry patří k nejdražším půjčkám na finančních trzích.

8 Je to pochopitelné, poněvadž poskytujeme malé množství informací a navíc si za půjčené peníze můžeme cokoliv pořídit. Pro věřitele jsou takovéto půjčky mnohem rizikovější, proto vyžadují větší výnos.

9 Hypotéka je dlouhodobý úvěr k pořízení vlastního bydlení. Může však sloužit i k pořízení čehokoli nebo ke splacení nevýhodných úvěrů. Splacení hypotečního úvěru si banka jistí zástavním právem k nemovitosti. Účelové hypoteční úvěry banky poskytují obvykle do výše 60-80%, výjimečně 100% hodnoty nemovitosti, na kterou je zástavní právo zřízeno. Doba splatnosti se pohybuje od5 až do 40 let, v ČR se většinou používá lhůta 20 let. Částku zaplacenou na úrocích z účelového hypotečního úvěru lze každý rok odečíst od základu daně z příjmu, a to až do určité výše stanovené v zákoně.

10 Úvěr ze stavebního spoření Předpokladem je, že máme zavedené stavební spoření. Maximální výše úvěru je závislá na výši cílové částky zvolené klientem. Cílem stavebního spoření není pouze ukládání peněz, ale vytváření lepších předpokladů pro financování bydlení a bytových potřeb, čili pomoci těm, kteří ještě nemají naspořeno dostatek prostředků, ale zároveň již investice na bydlení potřebují. Cílová částka vyjadřuje budoucí potřebu finančních prostředků pro realizaci bytových potřeb účastníka, zahrnuje uspořenou částku, státní podporu, úvěr.

11 VÝHODY : úrokové sazby jsou garantované po celou dobu úvěrování doba splatnosti úvěru může být delší než 20 let zaplacené úroky lze odečíst od daňového základu maximální výše úvěru je závislá na výši cílové částky zvolené klientem většina úvěrů do kč nevyžaduje zástavu nemovitostí

12 Kontokorent Je povolené přečerpání účtu. Je určen k překlenutí krátkodobého časového nesouladu mezi příjmy a výdaji klienta. Je přímo napojen na běžný účet žadatele a navyšuje disponibilní část zůstatku (vaše peníze + limit kontokorentu = disponibilní částka, tj. co můžete utratit) Nemusíte okamžitě poznat, že přečerpáte své peníze a že si již půjčujete od banky! Kontokorent není pro každého! Je poměrně snadno dostupný, ale lehce se může stát, že začnete utrácet více, než vyděláte!

13 LEASING Jaký je rozdíl mezi SPOTŘEBITELSKÝM ÚVĚREM a LEASINGEM? Odpověz na základě předešlého domácího úkolu

14 ÚKOL doplň tabulku a porovnej pro zajímavost jednotlivé nabídky Půjčka od společnosti P ÚVĚR Perfektní půjčka K Jednoduchá telefonní půjčka H SPOŘENÍ Spořící účet Úrok 3,25 p.a. Půjčená částka Kč Kč Kč - Počet měsíčních splátek Měsíční splátka 2827 Kč 2004 Kč 1999 Kč 1643 Kč Celkem zaplatí Kč Kč Kč Kč RPSN 206,80% 41,86% 41,17% -

15 RPSN znamená roční procentovou sazbu nákladů na úvěr, což je pro klienta velmi důležitý údaj, na základě něhož může jednotlivé úvěry srovnávat. RPSN zahrnuje totiž nejen samotný úrok, ale také ostatní náklady, jako jsou poplatek za zprostředkování či vyřízení úvěru, poplatky za vedení úvěrového účtu aj.

16 ZÁVĚR Z tohoto porovnání vyšla nejlépe společnost H, nejhůře P, kde bychom zaplatili o téměř Kč více, než si chceme půjčit! Samozřejmě nejvýhodnější je varianta spoření, kde si po dobu 12 měsíců budeme pravidelně ukládat stejný obnos peněz na výhodně úročený účet (úrok 3,25%) a našetříme při nižší měsíční splátce potřebných Kč!

17 PRAVIDLA pro rozhodování o koupi zboží na spotřebitelský úvěr Pokud nepotřebuji danou věc hned, je lepší si na ni naspořit. Pokud se rozhodnu vzít si úvěr, obracím se na důvěryhodné společnosti. Nejdříve si zjistím podmínky úvěru od více poskytovatelů a srovnám si je. Nerozhoduji se ve spěchu a na místě! Čím nižší je RPSN (kterou musí ze zákona uvádět každý poskytovatel půjček), tím cenově výhodnější je pro nás úvěr.

18 nh=115 Zdroj: Slabikář finanční gramotnosti, COFET, a.s., 2009