Úkol: ve výši Kč. zachovat? 1. zjistěte, jestli by paní Sirotková byla schopna splácet hypotéku

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Úkol: ve výši 11.000 Kč. zachovat? 1. zjistěte, jestli by paní Sirotková byla schopna splácet hypotéku"

Transkript

1 Mgr. Zuzana Válková

2 Zadání: Paní Sirotková má měsíční příjem Kč. Bydlí v městském bytě, kde platí měsíční nájem Kč. Celkové měsíční výdaje (včetně nájmu) činí Kč. Vlastní majetek v podobě malého pozemku v hodnotě Kč. Po rodičích ji zůstal rozestavěný dům s nesplacenou hypotékou Kč. Měsíční náklady hypotéky činí Kč, avšak pro obyvatelnost je potřeba investovat dalších Kč. Úkol: 1. zjistěte, jestli by paní Sirotková byla schopna splácet hypotéku ve výši Kč. 2. Navrhněte 2 další možné řešení, jak by se mohla paní Sirotková zachovat? 3. Kterou variantu byste upřednostnili Vy a proč?

3 Řešení: Otázka č. 1: Zjistěte, jestli by paní Sirotková byla schopna splácet hypotéku ve výši Kč? - Porovnáme příjmy a výdaje: = Kč (měsíční přebytek rozpočtu je ve výši pouze Kč, hypotéku by splácet nemohla) Otázka č. 2: Navrhněte 2 další možné řešení, jak by se mohla paní Sirotková zachovat? - prodat rozestavěný dům, vyplatit hypotéku a zůstat v bytě - prodat pozemek v hodnotě Kč (z těchto prostředků platit hypotéku do doby dostavění vychází na cca 22 měsíců), vzít si úvěr na dovybavení ( Kč, na 6 let u České spořitelny = měsíční splátka Kč)

4 Řešení: Celkový výpočet: (příjmy) (měsíční výdaje bez nájmu bytu) (ušetřený nájem za byt) 1. Kterou variantu byste upřednostnili Vy a proč? (splátka hypotéky) (splátka úvěru) Kč přebytkový rozpočet paní Sirotkové Otázka č. 3: Kterou variantu byste upřednostnili Vy a proč?

5 Úkol: Charakterizujte hlavní rozdíly mezi: 1. Běžným účtem a spořícím účtem; 2. Spořícím účtem a termínovaným vkladem; 3. Termínovaným vkladem a vkladem s výpovědní lhůtou; Odpověď č. 1: Běžný účet je určen pro každodenní používání, většinou nám k němu banky poskytují platební karty, prostřednictvím elektronického bankovnictví můžeme provádět platby apod. Spořící účet může být stanoven výpovědní lhůtou, předpokládá se zde menší pohyb peněz, na druhou stranu je úročen vyšší úrokovou sazbou a to až do 2 %.

6 Odpověď č. 2 na otázku: rozdíl mezi spořícím účtem a termín. vkladem Na spořící účet lze průběžně peníze ukládat, je na dobu neurčitou (peníze si můžeme kdykoli vybrat) a není stanovená dolní hranice minimálního vkladu. Na termínový vklad přikládat nelze a je na dobu určitou. Termínované vklady bývají úročeny vyšší úrokovou sazbou (od 3,5 8,5 %) výměnou za delší dobu vázanosti finančních prostředků (musíme je nechat uloženy delší dobu, předčasný výběr velmi finančně neefektivní) Odpověď č. 3 na otázku: rozdíl mezi termín. vkladem a vkladem s výpovědní lhůtou Termínovaný vklad je obvykle na pevnou, předem danou dobu. Vklad s výpovědní dobou eistuje, dokud ho celý nevybereme. Můžeme ho vybírat i po částech. Výpovědní lhůta musí být sjednána předem, obvykle bývá v týdnech 3 měsících.

7 Úkol: Vyberte, které tvrzení o stavebním spoření pravdivé JE a které NE: TVRZENÍ ANO NE Finanční prostředky musíme ukládat minimálně 6 let (pokud nejde o jednorázový vklad) Úvěr ze stavebního spoření můžeme použít i na jiné účely, než které souvisí s bydlením (nákup automobilu) Stavební spoření může mít založeno i více členů rodiny Maimální státní podpora činí 300 Kč/rok Při zakládání spoření stanovujeme tzv. cílovou částku Jakýkoliv úvěr ze stavebního spoření lze získat již po 2 letech Stavební spoření můžete uzavřít na pravidelné spoření, fleibilní spoření nebo jednorázový vklad Počáteční jednorázový vklad musí být v rozsahu Kč.

8 Správné řešení: TVRZENÍ ANO NE Finanční prostředky musíme ukládat minimálně 6 let (pokud nejde o jednorázový vklad) Úvěr ze stavebního spoření můžeme použít i na jiné účely, než které souvisí s bydlením (nákup automobilu) Stavební spoření může mít založeno i více členů rodiny Maimální státní podpora činí 300 Kč/rok Při zakládání spoření stanovujeme tzv. cílovou částku Jakýkoliv úvěr ze stavebního spoření lze získat již po 2 letech Stavební spoření můžete uzavřít na pravidelné spoření, fleibilní spoření nebo jednorázový vklad Počáteční jednorázový vklad musí být v rozsahu Kč.

9 Úkol: Míra inflace se počátkem nového roku vyšplhala na 5,5 %. Vysvětlete, co se bude dít a jaký vliv to bude mít na: 1. Hodnotu vkladů 2. Úrokovou sazbu z vkladů 3. Úrokovou sazbu z úvěrů 4. Na starobní důchody 5. Na platy a mzdy zaměstnanců Vysvětlení základních pojmů: Inflace: růst cen v dané ekonomice, většinou se opakující Úrok: peněžitá odměna za půjčení peněz Úroková sazba: Úrokové sazby jsou měřítkem ceny peněz. Určují, jakou část jistiny musí dlužník za stanovenou dobu zaplatit věřiteli za půjčku.

10 Řešení: 1. Hodnotu vkladů: bude-li úroková míra nižší než 5 %, reálná hodnota vkladů bude klesat (za naspořené peníze si koupíme méně zboží). Na stránkách: si můžeme snadno vypočítat vliv inflace na naše vklady. Při vkladu Kč, uložením na 5 let a roční inflaci 5,5 % získáme za 5 let, získáme při výběru neuvěřitelných ,72 Kč!!! 2. Úrokovou sazbu z vkladů: úroková sazba by měla růst, aby byli vkladatelé motivování ukládat své peníze. Na druhou stranu banky Vám nikdy nenabídnou stejný nebo vyšší úrok, než je inflace.

11 Řešení: 3. Úrokovou sazbu z úvěrů: úroková sazba poroste (pokud není fiována), neboť věřitelé (banky) nebudou chtít přijít o peníze, které nám půjčili; tedy, že jim vrátíme menší část. 4. Na starobní důchody: ty se sice každoročně vlivem inflace valorizují, nově je tato výše stanovena pouze jako 1/3 z inflace a 1/3 z růstu mezd. 5. Na platy a mzdy zaměstnanců: i při nízké inflaci klesá zaměstnancům životní úroveň. Inflace má také za následek tzv. inflační spirálu (na inflaci reagují zaměstnanci zvýšením platu; to způsobuje zvýšení mzdových nákladů podniku, což má za následek opět zvyšování cen.

12 POUŽITÁ LITERATURA: 1. P.Klínský, D. Chromá, Finanční gramotnost úlohy a metodika. NÚOV, Praha

13 Děkuji Vám za pozornost!!!