Zavedení kvadratické funkce



Podobné dokumenty
Cíle. Stručná anotace. Harmonogram aktivity. sou. Doporučený ročník: 1. Demonstrace shodných zobrazení v rovině.

Co je to sinus a kosinus

(Exponential) Function = (Exponenciální) Funkce

ilit Radioaktivita Radioaktivita pomocí aplikace Nearpod

Cíle. Stručná anotace. sou. Doporučený ročník: 1. Demonstrace shodných zobrazení v rovině. Shodná zobrazení v rovině

Procvičit si matematickou logiku při práci s Vennovými diagramy

Projekt Odyssea,

Manuál č. 6. Projekt Vzdělávání pedagogů k realizaci kurikulární reformy (CZ.1.07/1.3.05/ )

Použití Office 365 na iphonu nebo ipadu

Tabulka přípravy učební jednotky (lekce)

Název: Co všechno poskytuje les

Měření délky. Cíle lekce. Motivace 5 MINUT. Formulace otázek 5 MINUT. Formulace hypotézy 5 MINUT. Pomůcky

ilit Interaktivní geografické kvízy Poznáváte části světa na mapách 3. a 4. ročník, seminář ze zeměpisu

ilit Česká republika v číslech Česká republika - hodnocení různých ukazatelů druhý ročník, seminář ze zeměpisu

Hvězdy. Cíle. Stručná anotace

Přihlášení určeno pro přihlášení mapovatele či sčitatele

Cesta do školy. PhDr.FilipRoubíček,Ph.D.,Praha

Integrace. Sociální prostředí - politická geografie

Politický globus. Sociální prostředí Politická geografie

Zápis průběžné klasifikace do školního evidenčního programu BAKALÁŘI (s vystavením klasifikace na webu pro rodiče)

Aplikace Vyhledání a stažení aplikace Založení BlackBerry ID Internet Nastavení u Zap./Vyp. přístupového bodu Přihlášení do Wi-Fi sítě

Přidání Edookitu na plochu (v 1.0)

Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Zapnutí telefonu a PIN Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení nového kontaktu Upravení

Předpověď počasí. Cíle lekce tematické / obsahové. Cíle lekce badatelské. Motivace. Kladení otázek

Vzorce. Suma. Tvorba vzorce napsáním. Tvorba vzorců průvodcem

LV5WDR Wireless Display Receiver Rychlá příručka

Maturitní opakování se SAT algebrou

Nastavení stránky : Levým tlačítkem myši kliknete v menu na Soubor a pak na Stránka. Ovládání Open Office.org Draw Ukládání dokumentu :

Základní nastavení Vložení SIM karty První zapnutí Internet a Zap./Vyp. internetu v ČR Zap./Vyp. internetu v zahraničí Přístupový bod (APN)

VKLÁDÁNÍ OBJEKTŮ - obrázek

K práci je možné přistoupit následujícím způsobem. Odkaz na práci se nachází na osobním webu autora práce:

Tabulka přípravy učební jednotky (lekce)

2. Kontakty. 1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Zapnutí telefonu a PIN Vložení paměťové karty. 3. Volání

ilit Aditivní syntéza zvuku Vazba na ŠVP: matematika goniometrické funkce, fyzika - akustika

Nastavení SMS a MMS imessage Nastavení tónů Nastavení MMS Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty První zapnutí telefonu. Kontakty Kopírování

ilit Počasí ve světě Geografie čtvrtý ročník, Seminář ze zeměpisu Atmosféra, Fyzicko - geografická sféra

Uživatelská příručka pro respondenty

Použití Office 365 na telefonu s Androidem

1. VYUČOVACÍ HODINA, V TERÉNU

Budovy a místnosti. 1. Spuštění modulu Budovy a místnosti

PODROBNÝ POSTUP PRO VYGENEROVÁNÍ A ZASLÁNÍ ŽÁDOSTI O

Název DIAMANT Cílová skupina Čas Počet osob Pomůcky Cíle Průběh Poznámky

Příprava na vyučování Zeměpisu s cíli v oblastech OSV a VMEGS. Problémy Afriky. Problémy Afriky. Název učební jednotky (téma)

Postup evaluace vlastního hodnocení školy pomocí Informačního Systému DIAGNOSTIC

Bakala ř i - manua l. Obsah

Úvodní příručka. Získání nápovědy Kliknutím na otazník přejděte na obsah nápovědy.

1. Základní nastavení tabletu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí tabletu a PIN. 2. Kontakty. 3. Volání

1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty a baterky Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN. 2. Kontakty. 3. Volání

2. Kontakty. 1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN. 3. Volání

ilit Skriptorium Vazba na ŠVP: Rozvíjení čtenářské gramotnosti; spirála tvořivosti

ilit Naše planeta Země Geografie světadílů Austrálie a Oceánie

2. SMS a MMS. 3. Základní nastavení telefonu. Nastavení střediska zpráv Nastavení MMS Nastavení tónů Upozornění o doručení SMS. 4.

ilit Vesmír Vesmír Geografie Cíle: Stručná anotace:

Příprava na výuku rodinné výchovy

Projekt Odyssea,

Základní nastavení telefonu Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN Vložení SIM karty SMS a MMS Nastavení střediska zpráv Nastavení MMS

1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN. 2. Kontakty. 3. Volání

Moodle. základy použití systému

M E T O D I K A W I K I

GIS Mikroregionu Telčsko

INFORMATIKA PRO ZŠ. Ing. Veronika Šolcová

1. Základní nastavení Vložení SIM karty První zapnutí. 2. Internet a Zabezpečení

Projekt Vzdělávání pedagogů k realizaci kurikulární reformy (CZ.1.07/1.3.05/ ) Manuál č. 15

2. Kontakty. 1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty a baterky Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN. 3. Volání

1. Základní nastavení tabletu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí tabletu a PIN. 2. Kontakty. 3. Volání

ZPRACOVÁNÍ PROTOKOLU Z ELEKTRICKÝCH MĚŘENÍ. Úvodní strana. Úvodní strana má jednotný vzhled pro všechny skupiny a pro všechny třídy na naší škole.

Rodina - složení a funkce rodiny Metodický list

Pomůcka/manuál pro redakční systém verze 1.0

Založení blogu (pracovní list)

Projekt Odyssea,

Model učení E-U-R. Ing. Lenka Skoupá

Projekt Odyssea,

Projekt Odyssea,

Strom života. Cíle. Stručná anotace

Uživatelská dokumentace

Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí tabletu a PIN Kontakty Kopírování ze SIM karty do tabletu Založení

Vzdálené připojení do sítě ČEZ VPN Cisco AnyConnect

MOODLE PRO STUDENTY návod č. 1 (verze 3, září 2010)

Zde se objeví všechny spisy, které má uživatel v ISAS vyznačeny na sebe.

MS OFFICE, POWERPOINT

ESLC Testový program Pokyny pro studenty (CZ)

2. Kontakty. 1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty a baterky Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN. 3. Volání

ON-LINE PORADA PRO TEST

Návod na práci s katalogem konstrukcí a materiálů Obsah

PŘÍKAZ K ZADÁNÍ SEPA PLATBY V APLIKACI MULTICASH KB

Práce s programem Termíny zkoušek - vypisování

METODICKÝ LIST LEKCE

Webové stránky Webové aplikace WebDesign Internet Marketing VAFRO CMS MODUL REALITY

1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN. 2. Kontakty. 3. Volání

1. Obecná konfigurace autentizace osob. 2. Konfigurace klienta Windows Vista

ipodatelna Uživatelská příručka

ilit Evropa Vazba na ŠVP: Evropa 3. ročník, seminář zeměpisu 5.,6. ročník - opakování

Portál Algotech HelpDesk Uživatelský manuál

1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Zapnutí telefonu a PIN Vložení paměťové karty. 2. Kontakty. 3. Volání

1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN. 2. Kontakty. 3. Volání

INFORMACE PRO ŽÁKY ZŠ Kostelec nad Černými lesy ke vzdělávací službě

Korejské děti v české škole

Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Zapnutí telefonu a PIN Kontakty Kopírování ze SIM karty do telefonu Založení nového kontaktu Upravení

1. Základní nastavení telefonu Vložení SIM karty Vložení paměťové karty Zapnutí telefonu a PIN. 2. Kontakty. 3. Volání

Transkript:

Předmět: Matematika Doporučený ročník: 2 Vazba na ŠVP: Funkce Cíle Odvození grafu - paraboly Uvědomění, kde se s kvadratickou funkcí setkáváme ve světě kolem nás Stručná anotace Celohodinová aktivita, ve které studenti nejprve v rámci evokace přemýšlejí o tom, kde se již s kvadratickou funkcí setkali a co o ní vědí, dále se tato funkce formálně zavede a studenti si pomocí tabulky odvodí graf paraboly. V závěrečné části potom studenti na obrázcích hledají paraboly 1

Harmonogram aktivity název činnosti čas stručná náplň činnosti pomůcky + přílohy 1. Evokace 10 Brainstorg co si myslím, že vím o kvadratické funkci. Každý student papír, pero, tužku. Učitel flip chart a barevné fixy. 2. Zavedení 1 Zápis vzorce na tabuli. Tabule, fix. 3. Uvědomění si významu 7 Zkoumání vlastností kvadratické funkce. Každý student papír, pero, tužku. Učitel flip chart a barevné fixy. 4. Kde jsem to už jenom viděl? 3 Studenti ve skupinách přemýšlejí, kde se již s parabolou setkali. Flip z evokace. 5. Přesný graf 5 Studenti si nechají na ipadu narýsovat parabolu a znovu ji prozkoumají. ipady, aplikace Quick Graph 6. Reflexe - Hledáme paraboly. 20 Studenti na fotografiích hledají a prstem kreslí paraboly. ipady, aplikace Nearpod Teorie 2

Evokace Učitel dá pokyn: Už jste se někdy setkali s kvadratickou funkcí? Napište do sešitu vše, co si myslíte, že víte o kvadratické funkci. Kde se s ní můžete v životě setkat, co si myslíte, že se u ní dá počítat či kreslit. 3 uty Žáci píší, kreslí. Studenti vytvoří skupinky po 3 a porovnávají své práce, diskutují. 2 uty Učitel se ptá všech skupin, na čem se shodli, kde se rozcházeli. Zapisuje na flipchart všechny nápady, které studenti měli. Ptá se, s čím ostatní souhlasí a s čím ne. Tam, kde někdo vysloví pochybnost, učitel přidá na flip chart otazník. Tento papír zůstane celou hodinu studentům na očích. 5 ut Zavední Na tabuli učitel napíše předpis:. Vysloví definici: Každá funkce, která lze zapsat pomocí tohoto předpisu, se nazývá kvadratická funkce. Studenti si zapisují do sešitů. Uvědomění si významu Na tabuli učitel zapíše: f: a vysvětlí, že toto je nejjednodušší kvadratická funkce a že se nad ní budou dnes snažit společně přemýšlet. Individuální práce: Studenti si do sešitu napíší tabulku pro x a y. Za x si dosadí hodnoty: -3, -2, -1, -½,0, ½, 1, 2, 3. Jejich úkolem je dopočítat funkční hodnoty y a zanést body do grafu. Používají při tom sešit, pravítko a tužku. 5 ut Učitel položí dotaz, jaký je definiční obor funkce f. Zeptá se, je-li možné tedy přidávat další x a potom vyzve studenty, aby si každý přidal ještě nejméně 2 různé x (např 3/2 apod.) a opět dopočítal funkční hodnotu a zakreslil do grafu. 2 uty Učitel se pokusí dovést studenty k tomu, aby vymysleli, že mohou jednotlivé body grafu spojit. Zeptá se, jestli někdo ví, jak se nazývá křivka, kterou společně vytvořili. Na tabuli napíše Parabola. 3

Kde jsem to už jenom viděl? Skupinová práce. Studenti se opět seskupí stejně jako na začátku hodiny a mají společně vymyslet, kde se s parabolou mohou setkat. Lze při tom sledovat flip chart, kde již mohou být některé odpovědi napsány. Společně si celá třída sdělí, na co přišla. 3 uty Přesný graf Učitel rozdá ipady každému studentu jeden. Všichni spustí aplikaci Quick Graph. Stisknutím ikony + se rozbalí zadávací okno s předepsaným y= Všichni vyplní x^2 a stisknou Done. 4

Na obrazovce se objeví graf funkce. Pokud je barva grafu nevýrazná, je ji možno změnit pomocí barevné šipky v levé části obrazovky vedle předpisu grafu funkce. Pro lepší zobrazení postavíme ipad na svislo. Studenti si potom mohou dvěma prsty obrázek přibližovat a oddalovat, aby se lépe podívali, jak se parabola chová. Zajímavá je především kolem bodu 0. 5 ut Reflexe - Hledáme paraboly Všichni spustí aplikaci NearPod. Učitel se přihlásí do kolonky TEACHER Jako Username vyplní XXXXXXX a jako heslo YYYYYYY. Stiskne LOG IN. Z knihovny prezentací vybere Kvadratická funkce a stiskne LAUNCH. V následující nabídce nic nevyplní, jen stiskne Submit. V levém horním okraji se objeví PIN (např. FFDAJ) Tento PIN si studenti vyplní do svých ipadů a stisknou OK. Tím se učitelský a studentské ipady spojí do jedné pracovní skupiny. 5 ut Vždy, když chce učitel poslat studentům novou práci, tiskne tlačítko SHARE. 5

Studenti mají za úkol prohlédnout si obrázky a snažit se na nich vidět parabolu. Její tvar mají prstem nakreslit. Když jsou hotovi, odešlou svou práci učiteli tlačítkem SUBMIT. 10 ut Učitel potom některé práce zveřejní na projektoru. 4 prsty potáhne na ipadu směrem nahoru, objeví se lišta s běžícími aplikacemi. Ty odsune 1 prstem směrem doprava. Pokud je přihlášen na WIFI stejnou, jako Apple TV projector, objeví se následující ikona, na kterou je třeba kliknout: Následuje volba Apple TV a Mirror. V závěru hodiny budou žáci vyzváni, aby si znovu prohlédli flip chart z úvodu hodiny a porovnali, jestli se jejich původní domněnky potvrdily, jestli je během hodiny vyvrátili, a nebo jestli se ještě na toto téma nehovořilo. Flip chart se uchová do příští hodiny, kde se s ním bude znovu pracovat. Studenti jsou vyzváni, aby si z hodiny udělali zápisky. 5 ut klíčová slova Kvadratická funkce, graf, parabola. 6