Cukroví. Vánoce jsou svátky, které mám ráda a na které se tším.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Cukroví. http://www.ajina-kucharka.wz.cz/ Vánoce jsou svátky, které mám ráda a na které se tším."

Transkript

1 Vánoce jsou svátky, které mám ráda a na které se tším. Co u nás doma jíme na vánoce? Na snídani je vánoka. K obdu máme jen zelaku bez uzeniny s brambory na loupaku. Veee - rybí polévka s opeenou houskou smažený kapr, bramborový salát Na stl se pipraví vánoní cukroví a chlebíky s kvasnicovou pomazánkou. K vánocm také patí dobrý domácí vajený koak. Cukroví Linecké cukroví Linecké oechové Vanilkové rohlíky Nepeené oechové Tatrankové koule Medové perníky Pracny-medvdí tlapy Rohlíky plnné Marokánky ov. vloky Marokánky Paížské rohlíky Kokosky Snhové pusinky okoládové bulky Banán. jednohubky Rakviky Klášterní rohlíky Masarykovo cukroví okolád. plmsíky Kokosové kuliky Tený vajený koak Jídlo Vánoní zelaka Pomazánka z krabích tyinek Rybí polévka Hanácké chipsy Bramborový salát Peená kaena Smažený kapr Kvasnicová pomazánka vánoní

2 Linecké cukroví 40 dkg hladké mouky 25 dkg tuku (Hera) 15 dkg moukového cukru 2 žloutky a 1 celé vejce vanilkový cukr citrónová kra Z mouky, cukru, tuku, vejce, žloutk, vanilkového cukru, postrouhané citrónové kry vypracujeme tsto, které necháme v chladnu odpoinout. Potom ho vyválíme a vykrajujeme tvary (koleka, srdíka, hvzdiky apod.). V polovin vykrojíme sted. Peeme v horké troub dožluta. Vychladlé spojíme rybízovou marmeládou (vespod je plné a nahoe s vykrojeným stedem). Ped podáváním pocukrujeme, nebo nkteré polijeme okoládou a navrch dáme zdobení. Oechové tyinky linecké tsto 7 dkg moukového cukru 7 dkg mletých oech 2 syrové bílky trochu skoice Poleva: Bílky ušleháme s cukrem a potom pidáme oechy a trochu skoice. Linecké tsto rozválíme a poteme oechovou polevou a pak vykrájíme tvary nebo nakrájíme jen na tyky nebo tvereky. Peeme zvolna nejlépe na peícím papíe. Vanilkové rohlíky - od maminky 37 dkg hladké mouky 10 dkg moukového cukru 10 dkg mletých vlašských oech (pro lepší chu trochu lískových oech) 10 dkg másla 10 dkg vepového sádla 1 vejce 1 kávová lžika prášku do peiva Ze surovin vypracujeme tsto, které je dobe nechat v lednici do druhého dne odpoinout. Druhý den mžeme péct. U nás doma se dlali pomocí masového strojku, na který se nasadil nadstavec s tvary. Kdo takový nemá, vyválí z tsta dlouhý váleek a ten nakrájí na stejné kousky a rukou dlá malé rohlíky, nebo je pee ve formikách rohlík. Rohlíky klademe na vymazaný nebo peícím papírem vyložený plech a peeme zhruba 15 minut v pedem vyháté troub na C doržova. Po upeení je ješt teplé obalujeme v cukru s vanilkou nebo vanilkovým cukrem. Na fotografii jsou rohlíky dlané masovým strojkem a peené ve formice.

3 Nepeené oechové tvereky 1 bílek 15 dkg cukru 15 dkg mletých oech celé lískové oechy Bílek ušleháme v sníh, pidáme cukr, oechy a promícháme ve vláné tsto. Je-li tsto ídké pidáme oechy nebo kokos. Vál posypeme cukrem a na nm tsto rozválíme na tenký plát, polijeme citrónovou polevou, nakrájíme na tvereky a na každý dáme lískový oech. Nepee se, nechají se zaschnout v pokojové teplot. Citrónová poleva: 10 dkg mletého cukru, 2 lžíce citrónové šávy, 2 lžiky horké vody teme. pokud je poleva ídká pidáme cukr. Tatrankové koule 4 tatranky dkg moukového cukru 16 dkg másla 2 lžíce rumu 2 lžíce kakaa Medové perníky 80 dkg hladké mouky 15 dkg másla (Hera) 1 kávová lžika skoice 4 vejce 28 dkg mletého cukru (mouka) 4 lžíce rozpuštného vlahého medu 2 kávové lžiky jedlé sody 14 tluených hebík 2 lžiky anýzu Vejce, cukr a tuk utít, pidat mouku s koením, sodu a med. Na vále vypracovat tsto, mouky lze pidat až do hustoty, aby se tsto neroztékalo. Tsto zabalíme do fólie a dáme vychladit do lednice nejlépe 1-2 dny. Tsto vyválet asi na 1/2 cm a vykrajovat tvary, peou se na vymazaném a moukou vysypaném plechu nebo na peícím papíe ve stedn horké troub. Po upeení za 3-5 minut se potírají rozšlehaným vejcem, ímž získají lesklý povrch. Poleva: 1 bílek, dkg práškového cukru a šáva z citronu. Pi zdobení se ušlehaná poleva v misce zakrývá mokrou utrkou, aby nevysychala a dalo se s ní dobe pracovat. Tatranky nastrouháme a smícháme s ostatními písadami. Tvoíme kuliky, které obalujeme v kokosu.

4 Pracny - medvdí tlapky 1 kávová lžika prášku do peiva 25 dkg hladké mouky 14 dkg moukového cukru 14 dkg mletých vlašských oech 14 dkg másla nebo jiného tuku na peení 1 vejce kousek citrónové kry 3-4 tluené hebíky 1/2 lžiky mleté skoice na špiku lžiky mletého nového koení 1 lžika kakaa Na vále do hladké mouky zamícháme prášek do peiva a potom dáme, moukový cukr, kakao, mleté oechy, skoici, hebíek, nové koení, strouhanou citrónovou kru a pidáme zmklý tuk a vejce. Vypracujeme tsto, které necháme v chladu ztuhnout. Pak kousky tsta vtlaujeme do suchých nebo sádlem vymazaných formiek. Peeme na plechu v pedeháté troub. Ješt horké vyklopíme a obalíme v moukovém cukru smíchaném s vanilkou nebo vanilkovým cukrem. Doba k rozležení: 2-3 týdny 21 dkg hladké mouky 2 dkg moukového cukru 11 dkg másla 1 žloutek Rohlíky plnné - od Hany Ze surovin vypracujeme tsto, které je dobe nechat v chladu odpoinout. Tsto natlaíme do formiek rohlík. V mírn vyháté troub upeeme. Nádivka 10 dkg másla 4 dkg moukového cukru 15 dkg mletých oech strouhaná citrónová kra 2 žloutky sníh ze 2 bílk 4 dkg moukového cukru vanilkový cukr Vyšleháme máslo se žloutky, cukrem a zamícháme vychladlé opražené oechy a trošku citrónové kry. Z bílk ušleháme tuhý sníh, pidáme cukr s vanilkovým cukrem a nad párou vyšleháme do tuha. Nakonec do másla zamícháme vychladlý sníh. Plníme k sob krémem. Nakonec rožky rohlíku namáíme v rozpuštné okolád.

5 Marokánky ovesnými vlokami 1/8 l polotuného mléka 10 dkg medu 10 dkg másla nebo rostlin. tuku 10 dkg ovesných vloek 7,5 dkg kandovaného ovoce 10 dkg sekaných mandlí, lískových oech okoláda na vaení a ztužený pokrmový tuk Na pánvi osmahneme dozlatova ovesné vloky. V hrneku povaíme asi 5 minut mléko s medem a máslem. Vmícháme opražené ovesné vloky, kandované ovoce, pokrájené oechy a krátce povaíme. Sms necháme vychladnout. Na peící papír dáváme lžící hmotu a tvoíme placiky. Vložíme do pedeháté trouby a peeme asi 15 minut. okoládu s tukem rozpustíme a vychladlá koleka v ní namáíme spodní stranou. Marokánky 1/4 l polotuného mléka 8 dkg cukru 1 vrchovatá lžíce hladké mouky 1 lžíce másla 10 dkg pomeranové kry 10 dkg lískových oíšk 10 dkg mandlí, burských oíšk 10 dkg kandovaného ovoce Poleva : okoláda na vaení a ztužený pokrmový tuk Mléko, cukr, mouku a máslo svaíme na ídkou kaši, pak pidáme nakrájené oechy, mandle, pomeranovou kru a kandované ovoce. Plech vymažeme a vysypeme moukou nebo dáme peící papír. Lžikou tvoíme placiky, které v teplejší troub upeeme do ržova. Ješt teplé sejmeme z plechu. Druhý den rovnou spodní ást polijeme polevou. Paížské rohlíky 20 dkg mletých vlašských oech 30 dkg cukru 2 vejce trochu hladké mouky a trochu strouhanky Ze surovin vytvoíme tsto, rozválíme a vykrájíme rohlíky. Dáme na plech vyložený peícím papírem a peeme pi nižší teplot. Teplé sundáme z plechu. Krém 15 dkg másla 15 dkg cukru kakao Máslo s cukrem a žloutkem uteme a pidáme nádivku a kakao. Nádivka: 3 dkg másla 3 dkg hrubé mouky udláme svtlou jíšku a do ní nalijeme 1/4 l mléka uvaíme kaši a necháme vychladnout. Pytlíkem ozdobn nastíkáme krém na rohlíky, dáme do chladna ztuhnout a potom namáíme do polevy. Poleva: okoláda a 100% tuk.

6 Kokosky 5 bílk 30 dkg moukového cukru 25 dkg mletého kokosu mžeme dát trochu vanilkového cukru V kotlíku nebo hrnci ušleháme bílky nepíliš do tuha. Jakmile se tvoí za metlou špika, je sníh hotov. Pak do nho zvolna zašleháme cukr a nádobu vložíme do vtšího hrnce s vaící vodou a šleháme, až poádn zhoustne. Pidáme mletý kokos, odstavíme a šleháme až do vychladnutí. Na plech pomaštný nebo vyložený peícím papírem dláme lžikou malé hromádky. Peeme pi mírné teplot, spíš sušíme asi hodinu do ržova. Snhové pusinky 5 bílk 30 dkg jemného pískového cukru (krupika) podle velikosti bílk poítáme na 1 bílek 5-7 dkg cukru I. varianta Dobe našleháme sníh, pak do nj vešleháme polovinu cukru. Druhou polovinu cukru už jen lehce strkou zabalujeme. Hmotu pendáme do sáku s hubikou a na plech vyložený peícím papírem tvarujeme pusinky, koleka nebo proužky. Dáme do málo teplé trouby a spíš sušíme než peeme. II. varianta V kotlíku nebo hrnci ušleháme bílky nepíliš do tuha. Jakmile se tvoí za metlou špika, je sníh hotov. Pak do nho zvolna zašleháme cukr a nádobu vložíme do vtšího hrnce s vaící vodou a šleháme, až se hmota stane tvárnou. Nádobu se snhem pendáme do chladné lázn a šleháme do vychladnutí. Sníh dáme do sáku s trubikou a stíkáme na plech pomaštný nebo vyložený peícím papírem tvary. Peeme pi mírné teplot, spíš sušíme, aby zstaly bílé. Pusinky mžeme potom máet celé nebo jen kouskem v okolád. okoládové bulky 25 dkg cukru 14 dkg másla 14 dkg oech - mletých 14 dkg okolády na vaení okoládu nastrouháme a všechny suroviny smícháme v tsto. Dláme malé kuliky a uprosted udláme prstem dlek. Pomalu peeme na plechu s peícím papírem. Banánové jednohubky 1 balíek dtských piškot banány meruková marmeláda (mžebýt i jiná) rum 10 dkg okolády na vaení 5 dkg ztuženého pokrmového tuku (Omega) párátka Jeden piškot nateme marmeládou, dáme koleko banánu, dáme druhý piškot na který kápneme rum. Napíchneme na párátko. Ve vodní lázni rozpustíme okoládu a tuk. Piškoty na párátku namáíme v rozpuštné okolád. Necháme ztuhnout a odležet, aby piškoty nasály vlhkost z banánu.

7 Rakviky 4 žloutky 1 celé vejce dkg moukového cukru troška citrónové šávy Šleháme ve šlehai 20 minut Potom jemn vmícháme 1 lžíci hrubé mouky s troškou prášku do peiva. Mistrovské klášterní rohlíky 21 dkg hladké mouky 14 dkg mletých oech 16 dkg tuku 5 dkg okolády na vaení 5 dkg moukového cukru 2 žloutky Formiky vymažeme sádlem. Mžeme je vysypat moukou, ale potom nejsou na povrchu pkn hladké. Formiky plníme do 1/3-1/2. Používám formiky na rakviky a taky košíky. Naskládáme na plech a v pedeháté troub zvolna peeme. Nakonec jenom dosušíme. Na zkoušku vyklopím jednu rakviku a rozlomím, abych zjistila jestli není vevnit syrová. Po upeení je vyklápím z formiek ješt teplé. Peeme tak pi C. Zdobíme našlehanou neslazenou šlehakou. Mouku prosejeme do mísy, pidáme nastrouhané oechy, tuk, cukr, žloutky a rozpuštnou okoládu a všechny suroviny dobe propracujeme. Vypracujeme pevné tsto, které necháme aspo 2 hodiny v chladu odležet. Tsto by mlo být tuhé. Vychladlé tsto nakrájíme na stejn velké kousky a tvoíme menší rohlíky, které dáme na peící papír nebo dobe vymazaný plech nebo tsto natlaíme do formiek a peeme ve formikách. Peeme v pedeháté troub na 180 C. Rohlíky jsou kehké, proto necháme vychladnout na plechu. Potom namáíme rožek v rozpuštné okolád a posypeme kokosem

8 Masarykovo cukroví 20 dkg hladké mouky 15 dkg másla 7 dkg moukového cukru 1 žloutek 1,5 lžíce kakaa 10 dkg vlašských oech okoládové plmsíky 5 vajec 18 dkg moukového cukru 18 dkg tuku (másla) 18 dkg polohrubé mouky 8 dkg oech jemn mletých 4 lžíce kakaa nebo 5 dkg okolády Máslo, cukr a žloutky uteme do pny. Pidáme oechy, kakao a zamícháme. Nakonec postupn vmícháme mouku a sníh z bílk. Tsto rozeteme na vymazaný, moukou vysypaný plech a zvolna peeme. Polevu stejnomrn rozeteme na ješt teplý mouník. Hned za tepla formikou vykrajujeme plmsíky, nebo krájíme na tvereky, které ozdobíme polovinou vlašského oechu a kandovaným ovocem. I. Rumová poleva Oechy namoíme na 2 hodiny do vody, potom je velmi nahrubo nasekáme. Ze všech surovin udláme tsto, vmícháme oechy, z tsta udláme váleky o prmru asi 3-5 cm a dáme do chladna odležet. Nejlépe druhý den z válek nakrájíme plátky o síle asi pl centimetru. Poklademe na peící papír a dáme do pedeháté trouby. Peeme doržova a ješt horké obalíme v moukovém cukru. 25 dkg moukového cukru 5 lžic rumu 1 lžíci teplé vody Cukr, rum a vodu teme, až vznikne hladká a hustá cukrová poleva. II. Citrónová poleva 26 dkg moukového cukru 2 lžíce horké vody 2 lžíce citrónové šávy 1 lžika oleje Cukr, horkou vodu, citrónovou šávu a olej umícháme na hustou a lesklou polevu.

9 Kokosové kuliky 20 dkg kokosu 20 dkg moukového cukru 10 dkg másla 4-5 lžic rumu kakao nebo okoláda Ze surovin vypracujeme tsto, ze kterého udláme malé kuliky. Kuliky obalujeme v kakau nebo strouhané okolád na vaení. Vánoní zelaka ½ kg kyselého zelí sl, kmín trocha sušených hub 1 l mléka 4 dkg hladké mouky 1 cibule mletá paprika tuk 1/4 l smetany na šlehání 1-2 vajíka Tený vajený koak 4 žloutky 25 dkg moukového cukru 1 vanilkový prášek nebo 2 cm vanilky 1/2 l svaené vychladlé smetany 12% 125 ml istého lihu Prosátý moukový cukr, žloutky a vanilkový prášek uteme do pny. Potom pidáme svaenou vychládlou smetanu a nakonec zamícháme istý líh. Dobe umíchaný koak nalijeme do istých lahví a necháme uležet. Kyselé zelí pokrájíme, zalijeme vodou, pidáme houby, sl, kmín a vaíme. Zahustíme mlékem s rozkvedlanou hladkou moukou a provaíme. Osmažíme nadrobno pokrájenou cibuli, zaprášíme ervenou paprikou a pidáme do zelaky. Nakonec pidáme smetanu, vajíka a ješt krátce povaíme. K polévce podáváme brambory na loupaku. Brambory uvaíme ve slupce a ješt horké oloupeme. Podáme je na stl v míse. Každý si sám nakrájí brambory pímo do talíe, osolí a zalije polévkou. Na vánoce nedávám do zelaky klobásu.

10 Rybí polévka Rybí hlavy (bez žáber) ploutve a pátee ze 2 kapr 1 mrkev, 1 petržel, 1/4 celeru 1 cibule 1/2 pórku 1 bobkový list 5 zrnek pepe 3 kuliky nového koení trochu tymiánu Vyprané hlavy, ploutve a pátee zalijeme 3/4 litrem studené vody, pidáme oištnou zeleninu, cibuli, pór, koení a sl. Vaíme 30 minut a scedíme. 1-2 lžíce hladké mouky 1 lžíce másla 1 kostka Karpatského bujónu jikry a mlíí pórek muškátový kvt V hrnci nasucho opražíme mouku, až je nazlátlá, dáme máslo, podlijeme vývarem z ryb, pidáme kostku bujónu a 20 minut povaíme. Do polévky pidáme omyté nasekané mlíí a jikry, povaíme, pidáme obrané maso z ryb, nakrájenou uvaenou zeleninu, nakrájený pórek a krátce provaíme. Polévku dochutíme solí a muškátovým kvtem. Pidáme-li 5 dkg žampión podušených na másle, dostane polévka odlišnou chu. Bramborový salát 2 kg brambor 2 vtší cibule 2 kyselé okurky 15 dkg mrkve 10 dkg celeru 7 dkg petržele 8 vajec 375 ml majonézy 125 ml tatarské omáky sterilovaný hrášek 2 lžíce plnotuné hoice olej, sl, pep Brambory uvaíme ve slupce. Uvaíme zeleninu a vajíka natvrdo. Vychladlé brambory oloupeme a pes koleko s mížkou nakrájíme na hranolky. Brambory osolíme, opepíme, polijeme trochou oleje a smícháme s hoicí, jemn nakrájenou cibulí, zeleninou, vajíky a pecedným hráškem. Nakonec zlehka vmícháme majonézu a tatarskou omáku a ješt podle poteby dosolíme. Polévku podáváme s opraženou houskou. 1-2 housky nebo rohlíky nakrájíme na kostiky a osmažíme za stálého míchání na oleji.

11 Smažený kapr 4 porce kapra sl citrónová šáva hladká mouka 2 vejce trocha piva nebo mléka strouhanka vepové sádlo nebo olej Kvasnicová pomazánka - nastavená majonéza 1/4 l mléka 2 lžíce hrubé mouky a kousek másla Uvaíme kaši do ztuhnutí Droždí 1 menší cibule, tuk Porce kapra osolíme, pokapeme citronem a dáme do chladna. Mžeme to udlat den pedem, nebo aspo 1 hodinu ped další úpravou. Na obalování si pipravíme hladkou mouku, strouhanku a vejce. Vejce osolíme a rozšleháme s trochou piva nebo mléka, mže být i voda. Kapra nejdíve obalíme v mouce, potom namoíme ve vejcích a nakonec obalíme ve strouhance. Pokud nám zbylo vajíko, mžeme porce obalit ve vajíku a strouhance ješt jednou. My máme rádi dvakrát obalované ízky. Kousky kapra smažíme pomalu ve vtší dávce tuku, aby se ryba dostaten propekla. Na smažení kapra je nejlepší sádlo. Na vánoce, kdy dlám víc porcí, smažím kapra ve friáku. Podáváme s bramborovým salátem nebo vaeným bramborem i bramborovou kaší. Na tuku mírn osmažíme jemn nakrájenou cibulku a pidáme kvasnice, které se rozpustí a až zanou vont. Pokud se kvasnice nespojí s tukem, podlijeme trochou mléka,aby vznikla celistvá hmota. Potom odstavíme. Až trochu vychládnou, smícháme s kaší. mrkev, petržel, celer uvait v mírn osolené vod vajíko uvaené natvrdo salám cibule kyselá okurka Vše najemno nakrájíme. menší majonéza plnotuná hoice Vše smícháme s kaší. Dochutíme solí a pepem.

12 Pomazánka z krabích tyinek Krabí tyinky 1 pórek naložené kapie tatarská omáka Hanácké chipsy Krabí tyinky dáme na chvilku do vaící vody a hned scedíme. Krabí tyinky jemn nasekáme. Pórek velmi jemn nakrájíme a nakrájíme naloženou kapii. Vše smícháme s tatarskou omákou, osolíme a trochu opepíme. Chlebíky zdobíme jen proužkem erstvé papriky. starší chleba olej esnek sl Chleba nakrájíme na kostky. Vysoký plech vymažeme trochu olejem a dáme pokrájený chleba. V troub pi teplot 200 C pi obasném míchání peeme asi 20 minut až zržoví. Zatím si pipravíme zálivku. Do hrnku prolisujeme esnek tak asi 1/4 hrnku a dáme sl. Zalijeme olejem na 1/2 hrnku a dolijeme vodou. Nalijeme na chleba a promícháme a asi na 5-10 min dáme dopéct. Peená kaena 1 kaena máslo majoránka sl, kmín 2 lžíce hladké mouky Vykuchanou a oištnou kachnu omyjeme, odízneme kži z krku, spodní ásti kídel a vyndáme sádlo z bicha, odíznuté použijeme na polévku. Kachnu osolíme na povrchu i vevnit a vnitek kachny vylijeme rozpuštným máslem s majoránkou. Tuto pípravu udláme veer nebo ráno ped peením, aby se odležela. Kaenu okmínujeme z venku i vevnit a položíme do pekáe na podložku nebo vložené špejle, nejdíve na prsa. Podlijeme vodou, zakryjeme druhým pekáem a vložíme do pedeháté trouby. Bhem peení kaenu podléváme vypeenou šávou, podle poteby podléváme vodou a obas kaenu obrátíme a vidlikou propíchneme kži na bocích a stehnech, aby sádlo snáze z podkoží vytékalo. Nakonec ji peeme odkrytou prsíky nahoru. Kaena musí být upeená dozlatova, aby kžika byla kupavá. Bhem peení odebere sádlo, dáme do kastrolku, pidáme mouku a udláme zlatou jíšku. Upeenou kaenu vyndáme z pekáe, slijeme vypeenou šávu a šávu, která se napekla na okraje pekáe oškrábeme. Peká vypláchneme trochou vody, kterou pilijeme ke šáv. Šávu zahustíme jíškou a provaíme. Kaenu naporcujeme a vrátíme do pekáe a necháme ji v troub, než ji budeme podávat.

13 as na upeení kaeny není možno pesn urit, záleží na její velikosti, hmotnosti i druhu, mže to trvat asi tak dv až ti hodiny. Podáváme s knedlíkem a dušeným zelím, na talíi polijeme pipravenou šávou. U nás doma se v polovin peení pidají ke kaen osolená kuecí stehna. Stehna dostanou výbornou chu a vni po kaen.

Alibábovka. Ingredience. Postup

Alibábovka. Ingredience. Postup Alibábovka 1 Hera, 1/2 sklenice vody (hořčicové), 1 a 3/4 sklenice cukru moučka, 1 vanilkový cukr, 2 sklenice hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 4 žloutky, hrst nasekaných ořechů, 2 lžíce kakaa, sníh ze

Více

Citrónová buchta. Ingredience. Postup

Citrónová buchta. Ingredience. Postup Citrónová buchta 450 g polohrubé mouky, 1 lžička sody, 170 g krystalového cukru, 2 vejce, 100 ml oleje, 250 ml smetany na vaření, kůra a šťáva z 1 citronu, trochu mléka Všechny suroviny smícháme v těsto,

Více

Krůtí guláš. Suroviny. Postup:

Krůtí guláš. Suroviny. Postup: Krůtí guláš 125 g krůtího masa na guláš zeleninový vývar z kostky 1/2 lžičky sladké papriky 50 g žampionů pórek 10 g másla 10 g hladké mouky 40 ml kysané smetany sůl, pepř olej Maso omyjeme, osušíme a

Více

JOGURTOVÝ POHÁR S JAHODAMI

JOGURTOVÝ POHÁR S JAHODAMI JOGURTOVÝ POHÁR S JAHODAMI 450 g jahod 10 g želatiny 250 ml bílého jogurtu 1 vanilkový cukr 50 g cukru krupice Želatinu přelijeme 30 ml horké vody a za stálého míchání ji necháme rozpustit a zchladnout.

Více

Kapr Kapr s jogurtem ½ Kapra hladká mouka paprika koření na ryby ½ kg bílého jogurtu Mandle Vykostěné porce kapra obalíme v mouce s kořením, paprika, rybí koření a sůl. Vložíme do zapékací misky, zalijeme

Více

160g mletých ořechů. 60g strouhanky

160g mletých ořechů. 60g strouhanky Plněné ořechy I 250g másla 130g moučkového cukru 250g hladké mouky 60g mletých ořechů 60g strouhanky Náplň: 160g cukru 160g mletých ořechů 1 žloutek 3 lžíce rumu máslo čokoládová poleva Všechny suroviny

Více

Mandle v čokoládě. Tiramisu po česku

Mandle v čokoládě. Tiramisu po česku Mandle v čokoládě Oloupané mandle nakrájíme na nudličky, upražíme na suché pánvi. Rozpustíme čokoládu na vaření s trochou 100% tuku. Do teplé čokolády vmícháme opražené nudličky mandlí v poměru: 1 díl

Více

Česká kuchyně I. Zelná polévka s klobásou. Svíčková na smetaně. Krkovice na cibulce. Karlovarské knedlíky. Špekové knedlíky.

Česká kuchyně I. Zelná polévka s klobásou. Svíčková na smetaně. Krkovice na cibulce. Karlovarské knedlíky. Špekové knedlíky. Česká kuchyně I. Zelná polévka s klobásou Svíčková na smetaně Krkovice na cibulce Karlovarské knedlíky Špekové knedlíky Jablkový závin Zelná polévka s klobásou 400 g kysaného zelí klobása 250 ml zakysané

Více

, Pomazánky, saláty, chutovky

, Pomazánky, saláty, chutovky , Pomazánky, saláty, chutovky Smetanová NIVA NIVU rozdrobíme nebo nastrouháme a peèlivì promícháme s 30% smetanou. Milovníci pikantní chuti mùžou pøidat èesnek. Pomazánku mùžete také použít k zapékání

Více

65 minut 4 porce VEPŘOVÝ VRABEC S DÝŇOVÝM ZELÍM

65 minut 4 porce VEPŘOVÝ VRABEC S DÝŇOVÝM ZELÍM VEPŘOVÝ VRABEC S DÝŇOVÝM ZELÍM 65 minut 600 g vepřové plece, 200 g cibule, 1 dýně Hokaido (váha cca 500 g), 100 g brambor, česnek, ocet, sůl, pepř. Dýni Hokaido opláchneme, rozkrojíme a zbavíme jader a

Více

Vážení rodiče, tým stacionáře Mraveneček. 16.12. 2014 v Opavě

Vážení rodiče, tým stacionáře Mraveneček. 16.12. 2014 v Opavě Mraveneček Vážení rodiče, dostává se Vám do rukou jedinečné a neopakovatelné vydání brožury Naše kuchařka. Ta vznikla z velkého nadšení a celoroční práce uživatelů a pracovníků stacionáře Mraveneček. Najdete

Více

Testoviny ˇ se s rovou omáckou ˇ

Testoviny ˇ se s rovou omáckou ˇ Při počtu 100 uvařených porcí ušetříte s naší recepturou přibližně: 123 Kč Testoviny ˇ se s rovou omáckou ˇ Maggi Těstoviny kg 0,80 0,080 72,20 5,78 57,76 Olej stolní kg 0,05 0,005 30,10 0,15 1,51 Sůl

Více

Základní škola Pavlínov okres Ţďár nad Sázavou. Jablková kuchařka. Autoři: ţáci, učitelé a přátelé naší školy

Základní škola Pavlínov okres Ţďár nad Sázavou. Jablková kuchařka. Autoři: ţáci, učitelé a přátelé naší školy Základní škola Pavlínov okres Ţďár nad Sázavou Jablková kuchařka Autoři: ţáci, učitelé a přátelé naší školy Školní rok 2011/2012 JABLKOVÝ DORT 25 dkg cukru krystal, 4 celá vejce třeme dohromady 25 dkg

Více

Recepty. Jablečná slavnost 2007

Recepty. Jablečná slavnost 2007 Recepty Jablečná slavnost 2007 Smetanovo-jablečný koláč 130 g cukru 130 g másla 2 vejce 260 g hladké mouky 1 kg jablek 2 sáčky vanilkové cukry 0,25 l mléka 350 g zakysané smetany 2 žloutky trocha mandlových

Více

Tvarohový koláč. Řezy Florida

Tvarohový koláč. Řezy Florida Tvarohový koláč 450g polohrubé mouky, 30dkg hery, 3 lžíce cukru, 3 žloutky, 1 prášek do pečiva, 3 lžíce mléka, 2 lžíce rumu. Z těsta udělat dvě placky, mezi ně tvarohová náplň: 500g tvarohu, 5 lžic cukru,

Více

Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot

Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot Polévka s drožďovými knedlíčky (d.č.3) Kosti Zeleninová směs (mrkev, celer, petržel) Krupice pšeničná Droždí 1l Vaječná melanž 13.00 g 18.00 g 3.00 g Technologický

Více

Zdenka Horecká Vladimír Horecký. Pomazánky A Saláty. 150 receptů

Zdenka Horecká Vladimír Horecký. Pomazánky A Saláty. 150 receptů Zdenka Horecká Vladimír Horecký Pomazánky A Saláty 150 receptů ÚVoD Pomazánky jsou velmi oblíbenou součástí studené kuchyně. Můžeme je podávat jako předkrm, k snídani a některé i jako večeři. Bez pomazánky

Více

tabulky, tipy a recepty

tabulky, tipy a recepty tabulky, tipy a recepty Vestavìná trouba s funkcí Multi-vaøení v páøe We were thinking of you when we made this product obsah electrolux 3 Obsah Recepty kuchaøského pomocníka 4 Použití, tabulky a tipy

Více

Francouzská kuchyně Zapečená cibulová polévka

Francouzská kuchyně Zapečená cibulová polévka Cibule 1kg Máslo 100g Bílé víno 0,5L Bageta 1ks Strouhaný sýr 200g Vejce 1ks Sůl, pepř, bobkový list, tymián Francouzskákuchyně Zapečenácibulovápolévka Polévka - Cibuli nakrájíme na tenké proužky a orestujeme

Více

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA tradiční i nevšední recepty Obsah Obsah... 2 Rady a tipy... 3 Cukroví... 5 Moučníky... 43 Slané pečivo... 55 Nápoje... 61 Polévky... 66 Hlavní jídla... 79 Paštiky... 99 Saláty...

Více

Vánoční receptář 2017

Vánoční receptář 2017 Vánoční receptář 2017 Bezlepkové sušenky špekulacius Potřebujeme: 400 g bezlepkové mouky Promix UNI, 200 g tuku (másla nebo rostlinného tuku do těsta), 100 g moučkového cukru, 1 ČL vanilky nebo 1 vanilkový

Více

Romská kuchařka. Perkelt

Romská kuchařka. Perkelt Romská kuchařka Soupis receptů na klasické romské pokrmy, které se připravovaly v rámci akce Dny romské kuchyně dne 30. 9. 2009 v Romském kulturním a společenském centru v Karviné za finanční spoluúčasti

Více

POMAZÁNKY. Tvaroh utřeme se solí, koprem, rozmačkaným česnekem a drobně nakrájenou cibulí, nakonec vmícháme nastrouhanou okurku.

POMAZÁNKY. Tvaroh utřeme se solí, koprem, rozmačkaným česnekem a drobně nakrájenou cibulí, nakonec vmícháme nastrouhanou okurku. POMAZÁNKY Okurková pomazánka 250g tvarohu 100g nahrubo nastrouhané okurky 1 stroužek česneku ½ cibule podle chuti kopr Tvaroh utřeme se solí, koprem, rozmačkaným česnekem a drobně nakrájenou cibulí, nakonec

Více

Meruňkové tvarohové knedlíky

Meruňkové tvarohové knedlíky Meruňkové tvarohové knedlíky Sladké ovocné knedlíky jsou spojeny hlavně v létě. Dají se připravit z kynutého těsta, tvarohového anebo také bramborového. Knedlíky plníme různým ovocem. Ingredience 200g

Více

Recepty s Regionální potravinou. Výběr tradičních jednoduchých receptů z 10 krajů Čech a Moravy

Recepty s Regionální potravinou. Výběr tradičních jednoduchých receptů z 10 krajů Čech a Moravy Recepty s Regionální potravinou Výběr tradičních jednoduchých receptů z 10 krajů Čech a Moravy Jihočeský kraj Kapr se zelím Doba přípravy: 2 hodiny Množství: 5 porcí 500 g kapra 500 g Kysaného zelí bílého

Více

Toast se šunkou a křenem

Toast se šunkou a křenem Toasty (apetit) Toast se šunkou a křenem 8 plátků toastového chleba, 160 g šunky, 8 rajčat (malá), 1 pórek, 8 plátků tvrdého sýra, 100 g křenu, 50 g másla, mletý pepř, mletá paprika Krajíčky toastového

Více

Vaječná pomazánka s uzeninou

Vaječná pomazánka s uzeninou Velikonoční pokrmy Vaječná pomazánka s uzeninou 6 vajec natvrdo 100g majonézy 1 lžíce hořčice 2 sladkokyselé okurky 100g měkkého salámu sůl, pažitka Vejce podélně rozkrojíme, vyjmeme žloutky, vložíme do

Více

Francouzská kuchyně I.

Francouzská kuchyně I. Francouzská kuchyně I. Lososový tartar na rukolovém salátku Cibulová polévka se sýrovými toustíky Kuře na víně "Coq au vin" Lyonské brambory Crème brûlée Lososový tartar na rukolovém salátku 200 g lososa

Více

VÁNOČNÍ RECEPTÁŘ. 1) Cimpr campr Paní Babušíková. 2) Medovníkové cukroví Paní Doležalová Taťána. 3) Rohlíčky s nugátovým krémem

VÁNOČNÍ RECEPTÁŘ. 1) Cimpr campr Paní Babušíková. 2) Medovníkové cukroví Paní Doležalová Taťána. 3) Rohlíčky s nugátovým krémem 1) Cimpr campr Paní Babušíková 28 dkg hladké mouky 20 dkg másla 10 dkg nahrubo nakrájené lískové ořechy 3,5 dkg moučkového cukru 1 žloutek Smícháme ingredience, uděláme kuličky, na plechu rozmáčkneme vidličkou.

Více

Jaternice s kroupovým rizotem a hříbky. Jak na to

Jaternice s kroupovým rizotem a hříbky. Jak na to Jaternice s kroupovým rizotem a hříbky Kroupy uvaříme v osolené vodě do měkka. Sušené hřiby namočíme na 30 minut do studené vody a poté nakrájíme na malé kousky. Vodu z hub necháme na podlévání rizota,

Více

Krabí kremrole. Nivové kornoutky. Ingredience. Postup. Ingredience. Postup

Krabí kremrole. Nivové kornoutky. Ingredience. Postup. Ingredience. Postup Krabí kremrole 500 g lístkového těsta, 500 g tyčinek Surimi, 1 vejce, sůl, sezamové semínko Těsto rozpůlíme a každou polovinu rozválíme na pomoučeném vále na tenko. Rádýlkem nakrájíme na proužky, kterými

Více

Rajčatový koláč. Připravíme si na těsto: Na náplň: 1/8 porce obsahuje přibližně: 360 kcal = 1 505 kj 14 g bílkovin, 21 g tuků, 29 g sacharidů

Rajčatový koláč. Připravíme si na těsto: Na náplň: 1/8 porce obsahuje přibližně: 360 kcal = 1 505 kj 14 g bílkovin, 21 g tuků, 29 g sacharidů Rajčatový koláč Připravíme si na těsto: 250 g hladké mouky 150 g másla nebo tuku na pečení 1 žloutek Na náplň: 2 lžíce olivového oleje 2 velké cibule 10 velkých rajčat (nebo 2 plechovky po 400 g loupaných

Více

SLANÉ BEZMASÉ POKRMY. Bramborák jáhlový

SLANÉ BEZMASÉ POKRMY. Bramborák jáhlový SLANÉ BEZMASÉ POKRMY Bramborák jáhlový 6 středně velkých uvařených brambor šálek vařených jáhel vejce hrubá mouka 3 stroužky česneku drcený kmín majoránka sůl mletý pepř olej na smažení Brambory uvařené

Více

Vánoční besídka se zdravým cukrovím od maminek. Petra Kačerová ZŠ Jaroměř, Na Ostrově 4

Vánoční besídka se zdravým cukrovím od maminek. Petra Kačerová ZŠ Jaroměř, Na Ostrově 4 Vánoční besídka se zdravým cukrovím od maminek Petra Kačerová ZŠ Jaroměř, Na Ostrově 4 Příklad dobré praxe Ročník: 2. Tematický okruh: Správná výživa (vánoční zdravé cukroví). Spolupráce s rodiči. Popis

Více

"Original" Odborné recepty s Balkánským sýrem značky

Original Odborné recepty s Balkánským sýrem značky Odborné recepty s Balkánským sýrem značky "Original" Neven 7 s.r.o. Zavřená 27, Brno, PSČ 634 00 Mobil: +420775263544 info@neven.cz www.balkansky-syr.cz, www.sirene.cz Obsah 1. Gratinované brambory se

Více

Zavářky a vložky do polévek. Ing. Slávka Formánková

Zavářky a vložky do polévek. Ing. Slávka Formánková do polévek Ing. Slávka Formánková Tento materiál vznikl v projektu Inovace ve vzdělávání na naší škole v rámci projektu EU peníze středním školám OP 1.5. Vzdělání pro konkurenceschopnost.. Zavářky a vložky

Více

www.biolinie.cz Pokrmy z BIOLINIE bioobilovin

www.biolinie.cz Pokrmy z BIOLINIE bioobilovin Pokrmy z BIOLINIE bioobilovin Dezert s kuskusem a ovocem 250 g BIOLINIE celozrnného kuskusu, 625 ml neslazené jablené šávy, špetka skoice, vanilkový prášek, nastrouhaná pomeranová nebo citrónová kra, 50

Více

Lilkové karbanátky. Ingredience. Postup přípravy receptu. podle potřeby. Doba vaření: 30 minut Počet porcí: 2 Česká kuchyně Vegetariánský recept

Lilkové karbanátky. Ingredience. Postup přípravy receptu. podle potřeby. Doba vaření: 30 minut Počet porcí: 2 Česká kuchyně Vegetariánský recept Lilkové karbanátky Doba vaření: 30 minut Počet porcí: 2 Česká kuchyně Vegetariánský recept Ingredience vejce 1-2 kusy cibule 1 kus lilek 1 kus česnek 2 stroužky podle potřeby mletý pepř strouhanka kari

Více

Česká kuchyně II. Bramborová polévka. Houskové knedlíky. Pečená kachna s červeným zelím. Rajská omáčka. Vdolečky

Česká kuchyně II. Bramborová polévka. Houskové knedlíky. Pečená kachna s červeným zelím. Rajská omáčka. Vdolečky Česká kuchyně II. Bramborová polévka Houskové knedlíky Pečená kachna s červeným zelím Rajská omáčka Vdolečky Bramborová polévka 40 g cibule 300 g kořenové zeleniny 1 středně velká cibule hrst sušených

Více

Recepty: Soutěž o nejlepší mňamku

Recepty: Soutěž o nejlepší mňamku Soutěž o nejlepší mňamku V sobotu 18. května 2013 proběhl v Dubicku Den mikroregionu a s ním spojený Den otevřených dveří v naší škole. Při této příležitosti se uskutečnila soutěž O nejlepší mňamku. Do

Více

RECEPTY SVÁTEK JABLKA 2014

RECEPTY SVÁTEK JABLKA 2014 RECEPTY SVÁTEK JABLKA 2014 JOGURTOVO JABLEČNÝ DORT (Kábelová Martina, Pěnčín Vinohrady) KORPUS: 6 vajec, 6 lžic moučkového cukru, 1 lžíce oleje, 5 lžic polohrubé mouky, 1 lžička PDP, lžíce kakaa JOGURT:

Více

Minikuchařka zdravého stravování

Minikuchařka zdravého stravování Minikuchařka zdravého stravování Pokrmy zde uvedené byly připraveny žáky školy pod vedením učitelů odborného výcviku ISŠ HPOS Příbram v rámci projektu Čas pro prváky Realizace projektu byla spolufinancována

Více

Třená bábovka. Bábovka. Bábovka z oleje. Bábovka DIA. Maková bábovka. Mramorová bábovka. Bábovka z pomazánkového másla. Bábovka

Třená bábovka. Bábovka. Bábovka z oleje. Bábovka DIA. Maková bábovka. Mramorová bábovka. Bábovka z pomazánkového másla. Bábovka Bábovky a buchty Třená bábovka 25 dkg hrubé mouky, 18 dkg cukru, 12 dkg tuku, 3 vejce, mléka dle potřeby, citr. kůra, vanilka, prášek do pečiva. Bábovka 20 dkg másla, 1/4 kg cukru moučky, 1/2 kg výběr.

Více

Ingredience: 300 g tvarohu, 300 g cukru krupice, 300 g polohrubé mouky, 225 g oleje, 225 g mletého máku, 2 hrsti rozinek, 4 lžíce rumu, 1 prášek do

Ingredience: 300 g tvarohu, 300 g cukru krupice, 300 g polohrubé mouky, 225 g oleje, 225 g mletého máku, 2 hrsti rozinek, 4 lžíce rumu, 1 prášek do TVAROHOVÝ MAKOVNÍK 300 g tvarohu, 300 g cukru krupice, 300 g polohrubé mouky, 225 g oleje, 225 g mletého máku, 2 hrsti rozinek, 4 lžíce rumu, 1 prášek do pečiva, 5 vajec, Žloutky a cukr ušleháme do pěny,

Více

Mrkvový dort s limetkovým krémem

Mrkvový dort s limetkovým krémem Minikuchařka 2 OBSAH Mrkvový dort s limetkovým krémem. 4 Jidáše.. 7 Špenátová polévka. 8 Boží milosti.. 10 Kopřivová nádivka pečená na slanině. 12 Velikonoční beránek. 14 Velikonoční mazanec.16 Špaldové

Více

mletý pepř olej na smažení

mletý pepř olej na smažení Dýňový ovocný salát Dýňový kompot 200 g mexická dýně 100 g cukr ananasová tresť 1 ks pomeranč 1 ks broskve 200 g zakys.smetana mandle-lupínky 1 ks van. cukr 1 ks limetka 1 ks kiwi Mexickou dýni nakrájíme,

Více

Přihláška do soutěže. Vaříme to slow.

Přihláška do soutěže. Vaříme to slow. Přihláška do soutěže Vaříme to slow. Soutěž v kuchařských dovednostech středních škol Plzeňského kraje a Bavorska SOU Domažlice, Prokopa Velikého 640, Domažlice Korespondenční část Vypracovali žáci II.

Více

Bramborová kuchařka. žáků 2. třídy

Bramborová kuchařka. žáků 2. třídy Bramborová kuchařka žáků 2. třídy Lokše s mákem Studené vařené brambory, hl. mouka, špetka soli, mletý mák, moučkový cukr, kousek sádla nebo másla Brambory najemno nastrouháme na vál. Osolíme a přisypeme

Více

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA tradiční i nevšední recepty Obsah Obsah... 2 Rady a tipy... 3 Cukroví... 5 Moučníky... 43 Slané pečivo... 55 Nápoje... 61 Polévky... 66 Hlavní jídla... 79 Paštiky... 99 Saláty...

Více

Poděkování patří SDH Žebnice nejen za finanční podporu

Poděkování patří SDH Žebnice nejen za finanční podporu Poděkování patří SDH Žebnice nejen za finanční podporu TUČŇÁCI Verunka Švejkovská Těsto: 1 lžíce mléka 100 g cukru moučka 70 g mletých piškotů 60 g másla 80 g kokosu Na potření : 1 lžíce rumu mléčná a

Více

Těstoviny s paprikou, rajčetem a sójovou omáčkou

Těstoviny s paprikou, rajčetem a sójovou omáčkou Těstoviny (apetit) Těstoviny s paprikou, rajčetem a sójovou omáčkou 150 g vařených těstovin, 40 g tuku Ceres soft, 2 lžíce sójové omáčky, 2 rajčata, 1 zelená paprika, 50 g eidamu, mletý pepř, sůl Sýr

Více

Řezy s ořechovým vrchem. Ořechové řezy. Ledové řezy. Kokosové řezy od Vlasty. Banánový řez. Diplomatické řezy

Řezy s ořechovým vrchem. Ořechové řezy. Ledové řezy. Kokosové řezy od Vlasty. Banánový řez. Diplomatické řezy ŘEZY Řezy s ořechovým vrchem Těsto: 14 dkg másla, 21 dkg polohrubé mouky, 7 dkg cukru, 2 žloutky. Na vrch: 4 bílky, 21 dkg cukru, 14 dkg strouhaných ořechů. Máslo rozmělníme do mouky s cukrem a žloutky

Více

esnekové krevety na vín Jikry a mlíí na vín Cibule peená na vín

esnekové krevety na vín Jikry a mlíí na vín Cibule peená na vín esnekové krevety na vín Autor : Chrastova Doba pípravy : 40 min Použité suroviny:400 g loupaných krevet 5 stroužk esneku 1/2 dl bílého vína sl a pep citron olej Oprané a osušené krevety orestujeme na pánvi.

Více

BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PLNĚNÉ MLETÝM MASEM

BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PLNĚNÉ MLETÝM MASEM BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PLNĚNÉ MLETÝM MASEM 1 sáček bramborových knedlíků, 250g mletého masa, 1 rohlík, ½ šálku mléka, 1 vejce, česnek, majoránka, pepř, sůl Mleté maso osolíme, opepříme a orestujeme asi 15

Více

VY_32_INOVACE_CVS17. Název vzdělávacího materiálu: Česká tradiční jídla. Autor: Mgr. Martin Kovačka

VY_32_INOVACE_CVS17. Název vzdělávacího materiálu: Česká tradiční jídla. Autor: Mgr. Martin Kovačka Název vzdělávacího materiálu: Česká tradiční jídla. VY_32_INOVACE_CVS17 Autor: Mgr. Martin Kovačka Předmět: Člověk ve společnosti (Občanská výchova) Ročník: 7. Tematický celek: Kultura. Stručný popis aktivity:

Více

Linecké. 210g hladká mouka 140g Hera 70g cukr 1 ks žloutek 50g mouka na vál

Linecké. 210g hladká mouka 140g Hera 70g cukr 1 ks žloutek 50g mouka na vál Linecké 210g hladká mouka 140g Hera 70g cukr 1 ks žloutek 50g mouka na vál krém: 1x 1 ks tvaroh měkký ve folii 100g másla 1 ks vanilkový cukr 30g cukr moučka dle chuti je potřeba, aby krém byl hustší a

Více

Trojbarevný mazanec paní Hüttlová

Trojbarevný mazanec paní Hüttlová Trojbarevný mazanec paní Hüttlová 200 ml 12% smetany 1 kostka droždí 90 g třtinového cukru 250 g polohrubé mouky Babiččina volba 250 g hladké mouky Babiččina volba 1 vejce 2 žloutky 100 g másla vanilkový

Více

Recepty, aneb jak vaříme na táboře

Recepty, aneb jak vaříme na táboře Recepty, aneb jak vaříme na táboře Polévky: Bramborová - suroviny: brambory, cibule, mrkev, majoránka, nové koření, česnek, sůl, pepř, voda, případně mouka na zahuštění a polévkové koření - postup: Na

Více

Zdravé vánoční cukroví

Zdravé vánoční cukroví Zdravé vánoční cukroví Recepty na zdravé vánoční cukroví, které EYTO tým Nebuď pecka podával na Vánočním cinkání s 1. ZŠ Dobříš. MAKOVÉ A KOKOSOVÉ KULIČKY 100 g tekutého medu, 50 g sezamových semínek,

Více

Bramborové recepty z VYSOČINY

Bramborové recepty z VYSOČINY Bramborové recepty z VYSOČINY 1 1. Prokládaný bramborák 1 kg strouhaných syrových brambor, 70 dkg hrubé mouky, 1 hlavička česneku, 2 vejce, sůl, pepř, majoránka dle chuti, 1 plátek krkovičky nebo libového

Více

MUFFINOVÁ KUCHAŘKA. Lucie Žaludová Šnečka www.snecka.cz. sbírka vyzkoušených receptů na sladké i slané muffiny

MUFFINOVÁ KUCHAŘKA. Lucie Žaludová Šnečka www.snecka.cz. sbírka vyzkoušených receptů na sladké i slané muffiny MUFFINOVÁ KUCHAŘKA Lucie Žaludová Šnečka www.snecka.cz sbírka vyzkoušených receptů na sladké i slané muffiny Obsah Sladké varianty:... 3 Muffiny stracciatellové... 3 Kefírové muffiny s nutellou a čokoládou

Více

Ukázky pokrmů z mezinárodních kuchyní. Prezentace k Evropskému dni jazyků

Ukázky pokrmů z mezinárodních kuchyní. Prezentace k Evropskému dni jazyků Prezentace k Evropskému dni jazyků Pirohy Pirohy patří mezi typické pokrmy ruské kuchyně. Připravují se v mnoha variantách, z různých těst, s různými náplněmi a různými technologickými úpravami. Můžeme

Více

Lučina 23.516 Lučina nasladko 23.513 Pomazánka z lučiny s mrkví 23.514 Kedlubnová s Lučinou 23.515 Pomazánka z Lučiny a vajíček Pomazánka Lučinka

Lučina 23.516 Lučina nasladko 23.513 Pomazánka z lučiny s mrkví 23.514 Kedlubnová s Lučinou 23.515 Pomazánka z Lučiny a vajíček Pomazánka Lučinka Lučina 23.516 Lučina nasladko Lučinu smícháme s vanilkovým cukrem. Mažeme na celozrnnou večku, zdobíme pomerančem. - 1,3,7,11 23.513 Pomazánka z lučiny s mrkví Lučinu rozetřeme vidličkou, přidáme flóru,

Více

Houbové recepty: Hlíva ústřičná a Žampion Neděle, 16 Únor :44 - Aktualizováno Pondělí, 17 Únor :20

Houbové recepty: Hlíva ústřičná a Žampion Neděle, 16 Únor :44 - Aktualizováno Pondělí, 17 Únor :20 Plodnice hlívy ústřičné mají všestranné využití.jsou vhodné do polévek, omáček, pod maso ale i do salátů a především k nakládání. Ke kulinářským účelům využíváme především klobouky, které mají přímé využití.

Více

Recepty pro týden 13.6.-19.6.

Recepty pro týden 13.6.-19.6. Bramborový nákyp 2 kg brambor 1 lžička másla 120 g sýra s plísní na povrchu pohanková strouhanka 3 lžičky majoránky sůl podle chuti Brambory i se slupkou omyjeme a uvaříme. Zapékací misku vymažeme máslem,

Více

w w w. r a m a - w e b. c z

w w w. r a m a - w e b. c z www.rama-web.cz Vážené a milé hospodyňky, za nákup dvou výrobků Rama Vám věnujeme malý dárek - sešitovou kuchařku Ramy. Recepty, které v ní najdete, jsou vyzkoušené a vybrané tak, aby příprava jídla byla

Více

PSTRUH. 1. Pstruh podle uzenáře

PSTRUH. 1. Pstruh podle uzenáře PSTRUH 1. Pstruh podle uzenáře 4 pstruzi, 12 dkg másla, 6 dkg žampiónů, cibule, citrón, sůl, pepř, olej, bílé víno, worchester, 15 dkg šunky, zelená petrželka, sladká paprika, mouka Pstruhy nařízneme ve

Více

Staročeská rybí polévka s hrachem

Staročeská rybí polévka s hrachem Vánoce & Silvestr Staročeská rybí polévka s hrachem 200g uvařeného hrachu 400g okrajových porcí a kostí z ryby 1 mlíčí 1 jikry 100g kořenové zeleniny ½ lžičky pepře sůl muškátový květ 2 žemle 1 lžíce másla

Více

Hermelín v županu - fantazie!!!

Hermelín v županu - fantazie!!! Hermelín v županu - fantazie!!! na 10 kusů: 2 balení listového těsta, 5 hermelínů nebo stříbrňáků (fantastický je pikantní Vltavín), 20 plátků šunky, kečup, 1 vejce na potření, sezamové semínko. Z jednoho

Více

Instrukce pro učitele k přípravě lekce vaření

Instrukce pro učitele k přípravě lekce vaření suroviny: salátová okurka Dovednosti, které se žáci naučí: loupání, jemné krájení, strouhání, míchání Pokrmy: Studená okurková polévka s koprem, šp.: špetka okurky salátové / 500 g - oloupejte - nastrouhejte

Více

katalog receptů pro eurest

katalog receptů pro eurest katalog receptů pro eurest logo eurest Tiramisu PRIBINÁČEK s čokoládovým piškotem (lehký dezert s Pribináčkem a piškotem) Piškot: 170 g 1700 g másla 120 g 1200 g másla 160 g 1600 g vaječná melange 60 g

Více

Puding z jáhlových vloček

Puding z jáhlových vloček Puding z jáhlových vloček 1 Jáhlové vločky (instantní varianta) zalijeme trochou vařící vody, promícháme a necháme v přikryté nádobě změknout. 2 Do husté vločkové kaše vmícháme med, na kousky nakrájené

Více

Povánoční kulinářská inspirace

Povánoční kulinářská inspirace Povánoční kulinářská inspirace Milí čtenáři. Sice už máme skoro konec ledna, ale všechna ta kila navíc, která jsme si nastřádali během Vánoc (já tedy i během Silvestra je neuvěřitelné, co dokáže člověk

Více

Šéfkuchařka: Kuchtičky: Jana Paulusová

Šéfkuchařka: Kuchtičky: Jana Paulusová Projektový den Šéfkuchařka: Jana Paulusová Kuchtičky: Lucie Golová Kamila Richterová Kristýna Zejdová Pavlína Váchová Anna Šebestiánová Andrea Nagyová Markéta Bacharová Veronika Elšíková Barbora Škvorová

Více

1. AUTOMATICKÉ PROGRAMY

1. AUTOMATICKÉ PROGRAMY CS TROUBA RECEPTY 2 www.electrolux.com 1. AUTOMATICKÉ PROGRAMY 1.1 Hovězí pečeně Nastavení: Automatická pečicí sonda. Teplota sondy: 65 C. Maso podle chuti okořeňte, zasuňte pečicí sondu a vložte do zapékací

Více

Krabí pochoutka. Pomazánka na chlebíčky s ovocem

Krabí pochoutka. Pomazánka na chlebíčky s ovocem P O M A Z Á N K Y Rumcajs 30 dkg salám Junior vcelku 15 dkg tvrdý sýr vcelku 1 tatarka 2 menší cibule 2 dcl sladkého kečupu 3 lžíce plnotučné hořčice 1 lžíce oleje 1 lžíce octu 3 kostky cukru Do malého

Více

........ CS TROUBA RECEPTY

........ CS TROUBA RECEPTY ...... CS TROUBA RECEPTY 2 www.electrolux.com AUTOMATICKÉ PROGRAMY Číslo programu Název programu 1 HOVĚZÍ PEČENĚ 2 VEPŘOVÁ PEČENĚ 3 CELÉ KUŘE 4 PIZZA 5 MUFFIN 6 SLANÝ LOTRINSKÝ KOLÁČ 7 BÍLÝ CHLÉB 8 ZAPEČENÉ

Více

Kuchařka vánočního cukroví

Kuchařka vánočního cukroví Kuchařka vánočního cukroví Jarmilka Troutnarová Medové perníky 65 dkg hladké mouky 25 dkg moučkového cukru 5 dkg tuku Hera 10 dkg medu 3x velká vejce 1kávová lžička jedlé sody citronová kůra z jednoho

Více

Tvarohový koláč. Přidat k oblíbeným Posílat komentáře HTML kody

Tvarohový koláč. Přidat k oblíbeným Posílat komentáře HTML kody Tvarohový koláč 450g polohr. mouky, 30dkg hery, 3 lžíce cukru, 3 žloutky, 1 prdopeč, 3 lžíce mlíka, 2 lžíce rumu - z těsta udělat dvě placky, mezi ně tvarohová náplň: 500g tvarohu, 5 lžic cukru, 2 žloutky,

Více

Díky moc našim hasičům za jejich toleranci k našim nápadům

Díky moc našim hasičům za jejich toleranci k našim nápadům Díky moc našim hasičům za jejich toleranci k našim nápadům Všechny 3 díly Žebnické kuchařky najdete na www.zebnice.cz Stejně tak i fotky ze všech tří ročníků jarního posezení v namnožených kopiích toho

Více

Recepty pro týden 29.8.-4.9.

Recepty pro týden 29.8.-4.9. Rizoto s houbami Jarní cibulka 2 polévkové lžíce olivového oleje houby (dle chuti) mletý kmín 200 g rýže trošku vody 2 hrnky kuřecího vývaru pepř sůl Na olivovém oleji osmahneme jarní cibulku, přidáme

Více

1. DEN/1. TÝDEN. SUROVINY: 50 g (1/2) chléb celozrnný, 1 ČL másla, 1 plátek tvrdého sýru (30% tuku), 1 ks červené papriky

1. DEN/1. TÝDEN. SUROVINY: 50 g (1/2) chléb celozrnný, 1 ČL másla, 1 plátek tvrdého sýru (30% tuku), 1 ks červené papriky 1. DEN/1. TÝDEN 6:30 300 ml vlažné vody s citronem nebo 1 PL jablečného octa 7:00 SNÍDANĚ OVESNÁ KAŠE S JABLKEM SUROVINY: 4 PL ovesných vloček, 150 g (1ks) bílého neslazeného jogurtu 3% tuku, 1 jablko,

Více

Multikulturní výchova pracovní list

Multikulturní výchova pracovní list Multikulturní výchova pracovní list Předmět Ročník Informatika 6.-9. ročník Jméno Vzdělávací program Téma ŠVP ZŠ - Berlička Jídlo Výstupy - potraviny typické pro různé světadíly - globalizace - náměty

Více

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 6. týden ŽENA S NADVÁHOU

Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu. Recepty na 6. týden ŽENA S NADVÁHOU Nejrozsáhlejší online kurz o hubnutí a zdravém životním stylu Recepty na 6. týden ŽENA S NADVÁHOU Tyto recepty jsou určeny pro ženu s nadváhou. Pro vaši orientaci uvádíme následující přibližné parametry:

Více

Francouzská kuchyně II.

Francouzská kuchyně II. Francouzská kuchyně II. Salát Nicoise Quiche Lorraine Šetrně pečená kachní prsa na pomeranči Ratatouille Flambované palačinky Salát Nicoise 1 ks římského salátu 2 větší brambory 100 g čerstvých zelených

Více

Speciální pedagog, masér a terapeut čínské medicíny Mgr. Zdeňka Stöhrová

Speciální pedagog, masér a terapeut čínské medicíny Mgr. Zdeňka Stöhrová KUŘECÍ MASO NA JEHLI ½ kg kuřecích prs Marináda: 1 cibule, 1 stroužek česneku, lžíce zázvoru, chilli paprika, šťáva z citrónu, 2 lžíce oleje, 2 lžičky papriky, pepř, kmín, 150g bílý jogurt - vše rozmixovat

Více

Magdalenina medová kuchaka

Magdalenina medová kuchaka Magdalenina medová kuchaka pracovní text pro pednášky a kurzy Výzkumného ústavu velaského, s.r.o., v Dole Dol, 2005 Ze zkušeností babiek, maminky a z rzných knih, internetu a dalších zdroj vybrala, vyzkoušela

Více

150 g hladké mouky, 3 vejce, 150 g moučkového cukru, 4 lžíce vařící vody, čokoládová poleva,

150 g hladké mouky, 3 vejce, 150 g moučkového cukru, 4 lžíce vařící vody, čokoládová poleva, PUNČOVÉ KOKOSOVÉ ŘEZY Punčové kokosové řezy 150 g hladké mouky, 3 vejce, 150 g moučkového cukru, 4 lžíce vařící vody, čokoládová poleva, punčová nádivka: 2 balíčky piškotů, rum, trochu citrónové šťávy,

Více

Lístkové roládky. Masové šátečky. Ingredience. Postup. Ingredience. Postup

Lístkové roládky. Masové šátečky. Ingredience. Postup. Ingredience. Postup Lístkové roládky lístkové těsto, anglická slanina, tvrdý sýr, sterilované okurky, hořčice, kečup, vejce na potření, sezamová semínka Těsto rozválíme na pomoučeném vále na tenko. Rozkrájíme na obdélníky.

Více

Recepty pro týden 15.8.-21.8.

Recepty pro týden 15.8.-21.8. Kapr na kmínu 400 g kapra 20 g hladké mouky 40 g másla 40 g citrónu kmín, zelená petrželka sůl Očištěného, na kusy nakrájeného kapra osolíme, obalíme v mouce a vložíme do pekáče, ve kterém jsme rozpustili

Více

Šárka Mácová, Vladimír Máca KUCHAŘKA OD DVOU HRABALŮ

Šárka Mácová, Vladimír Máca KUCHAŘKA OD DVOU HRABALŮ Šárka Mácová, Vladimír Máca KUCHAŘKA OD DVOU HRABALŮ S E B R A N É R E C E P T U R Y OBSAH Úvod 7 Polévky 9 Hovězí maso 23 Vepřové maso 37 Drůbež 53 Mleté maso 77 Uzené maso, uzeniny 89 Ryby, játra 101

Více

Kvalitní evropský výrobek. systém značení kvality potravin. Minikuchařka. Kampaň fi nancována z prostředků Evropské unie a České republiky

Kvalitní evropský výrobek. systém značení kvality potravin. Minikuchařka. Kampaň fi nancována z prostředků Evropské unie a České republiky Kvalitní evropský výrobek systém značení kvality potravin Minikuchařka Kampaň fi nancována z prostředků Evropské unie a České republiky Úvodní slovo Na evropském trhu se stále zvyšuje zájem o kvalitní

Více

(Vybrané recepty ze serveru www.labuznik.com)

(Vybrané recepty ze serveru www.labuznik.com) Labužníkovy recepty (Vybrané recepty ze serveru www.labuznik.com) Polévky...2 1. Bramboračka...2 2. Cibulová polévka s jablky...2 3. Couračka z Luk...3 Hovězí maso...5 4. Babiččina hovězí pečeně na zázvoru...5

Více

Milí příznivci dobré kuchyně,

Milí příznivci dobré kuchyně, ... na kazdý den Milí příznivci dobré kuchyně, právě se Vám dostala do rukou kuchařka chutných receptů, připravených z mléčných výrobků Želetava. Doufáme, že Vás inspiruje k vyzkoušení receptů nových předkrmů,

Více

Domácí jitrnice s lepenicí

Domácí jitrnice s lepenicí Domácí jitrnice s lepenicí Jitrnice jsou nezbytným výrobkem při každé zabijačce. Připravují se po celé České republice. V závislosti na krajích se jejich výroba mírně liší. Např. v některých částech Moravy

Více

Pomazánky Na přesnídávky a svačiny (recepty jsou normovány na 10 porcí) Celerová pomazánka celer 150 120 máslo pomazánkové 250 zakysaná smetana 100 ananas (jablka) 70 pórek 50 30 citrón 20 10 Celer nastrouháme

Více

RECEPTY STUDENTŮ SŠ. kuchař = stupeň náročnosti na přípravu (1 snadné, 2 mírně obtížné, 3 více obtížné, 4 náročné)

RECEPTY STUDENTŮ SŠ. kuchař = stupeň náročnosti na přípravu (1 snadné, 2 mírně obtížné, 3 více obtížné, 4 náročné) V této části publikace naleznete originální recepty studentů středních škol Libereckého kraje, kteří se zúčastnili soutěže Ovoce a zelenina pětkrát denně. Všechny recepty jsou otištěny dle textových a

Více

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA tradiční i nevšední recepty Obsah Obsah... 2 Rady a tipy... 3 Cukroví... 5 Moučníky... 43 Slané pečivo... 55 Nápoje... 61 Polévky... 66 Hlavní jídla... 79 Paštiky... 99 Saláty...

Více

Chlebová jarní polévka (4 porce)

Chlebová jarní polévka (4 porce) POLÉVKY Chlebová jarní polévka (4 porce) Ingredience: kostka zeleninového bujónu; 40 g sádla; cibule; 4 plátky chleba; 4 vejce; špetka muškátového oříšku; pažitka; petrželka; kopřivy; mletý zázvor; sůl;

Více

NESTLÉ DOCELLO TM Bavorský krém s hruškovým kompotem. Náročnost: jednoduché. Počet porcí

NESTLÉ DOCELLO TM Bavorský krém s hruškovým kompotem. Náročnost: jednoduché. Počet porcí Bavorský krém s hruškovým kompotem Náročnost: jednoduché 10 Počet porcí Bavorský krém s hruškovým kompotem Čas na přípravu: 20 minut příprava + čas potřebný na chlazení Počet porcí: 10 Ingredience: 220

Více