Cukroví. Vánoce jsou svátky, které mám ráda a na které se tším.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Cukroví. http://www.ajina-kucharka.wz.cz/ Vánoce jsou svátky, které mám ráda a na které se tším."

Transkript

1 Vánoce jsou svátky, které mám ráda a na které se tším. Co u nás doma jíme na vánoce? Na snídani je vánoka. K obdu máme jen zelaku bez uzeniny s brambory na loupaku. Veee - rybí polévka s opeenou houskou smažený kapr, bramborový salát Na stl se pipraví vánoní cukroví a chlebíky s kvasnicovou pomazánkou. K vánocm také patí dobrý domácí vajený koak. Cukroví Linecké cukroví Linecké oechové Vanilkové rohlíky Nepeené oechové Tatrankové koule Medové perníky Pracny-medvdí tlapy Rohlíky plnné Marokánky ov. vloky Marokánky Paížské rohlíky Kokosky Snhové pusinky okoládové bulky Banán. jednohubky Rakviky Klášterní rohlíky Masarykovo cukroví okolád. plmsíky Kokosové kuliky Tený vajený koak Jídlo Vánoní zelaka Pomazánka z krabích tyinek Rybí polévka Hanácké chipsy Bramborový salát Peená kaena Smažený kapr Kvasnicová pomazánka vánoní

2 Linecké cukroví 40 dkg hladké mouky 25 dkg tuku (Hera) 15 dkg moukového cukru 2 žloutky a 1 celé vejce vanilkový cukr citrónová kra Z mouky, cukru, tuku, vejce, žloutk, vanilkového cukru, postrouhané citrónové kry vypracujeme tsto, které necháme v chladnu odpoinout. Potom ho vyválíme a vykrajujeme tvary (koleka, srdíka, hvzdiky apod.). V polovin vykrojíme sted. Peeme v horké troub dožluta. Vychladlé spojíme rybízovou marmeládou (vespod je plné a nahoe s vykrojeným stedem). Ped podáváním pocukrujeme, nebo nkteré polijeme okoládou a navrch dáme zdobení. Oechové tyinky linecké tsto 7 dkg moukového cukru 7 dkg mletých oech 2 syrové bílky trochu skoice Poleva: Bílky ušleháme s cukrem a potom pidáme oechy a trochu skoice. Linecké tsto rozválíme a poteme oechovou polevou a pak vykrájíme tvary nebo nakrájíme jen na tyky nebo tvereky. Peeme zvolna nejlépe na peícím papíe. Vanilkové rohlíky - od maminky 37 dkg hladké mouky 10 dkg moukového cukru 10 dkg mletých vlašských oech (pro lepší chu trochu lískových oech) 10 dkg másla 10 dkg vepového sádla 1 vejce 1 kávová lžika prášku do peiva Ze surovin vypracujeme tsto, které je dobe nechat v lednici do druhého dne odpoinout. Druhý den mžeme péct. U nás doma se dlali pomocí masového strojku, na který se nasadil nadstavec s tvary. Kdo takový nemá, vyválí z tsta dlouhý váleek a ten nakrájí na stejné kousky a rukou dlá malé rohlíky, nebo je pee ve formikách rohlík. Rohlíky klademe na vymazaný nebo peícím papírem vyložený plech a peeme zhruba 15 minut v pedem vyháté troub na C doržova. Po upeení je ješt teplé obalujeme v cukru s vanilkou nebo vanilkovým cukrem. Na fotografii jsou rohlíky dlané masovým strojkem a peené ve formice.

3 Nepeené oechové tvereky 1 bílek 15 dkg cukru 15 dkg mletých oech celé lískové oechy Bílek ušleháme v sníh, pidáme cukr, oechy a promícháme ve vláné tsto. Je-li tsto ídké pidáme oechy nebo kokos. Vál posypeme cukrem a na nm tsto rozválíme na tenký plát, polijeme citrónovou polevou, nakrájíme na tvereky a na každý dáme lískový oech. Nepee se, nechají se zaschnout v pokojové teplot. Citrónová poleva: 10 dkg mletého cukru, 2 lžíce citrónové šávy, 2 lžiky horké vody teme. pokud je poleva ídká pidáme cukr. Tatrankové koule 4 tatranky dkg moukového cukru 16 dkg másla 2 lžíce rumu 2 lžíce kakaa Medové perníky 80 dkg hladké mouky 15 dkg másla (Hera) 1 kávová lžika skoice 4 vejce 28 dkg mletého cukru (mouka) 4 lžíce rozpuštného vlahého medu 2 kávové lžiky jedlé sody 14 tluených hebík 2 lžiky anýzu Vejce, cukr a tuk utít, pidat mouku s koením, sodu a med. Na vále vypracovat tsto, mouky lze pidat až do hustoty, aby se tsto neroztékalo. Tsto zabalíme do fólie a dáme vychladit do lednice nejlépe 1-2 dny. Tsto vyválet asi na 1/2 cm a vykrajovat tvary, peou se na vymazaném a moukou vysypaném plechu nebo na peícím papíe ve stedn horké troub. Po upeení za 3-5 minut se potírají rozšlehaným vejcem, ímž získají lesklý povrch. Poleva: 1 bílek, dkg práškového cukru a šáva z citronu. Pi zdobení se ušlehaná poleva v misce zakrývá mokrou utrkou, aby nevysychala a dalo se s ní dobe pracovat. Tatranky nastrouháme a smícháme s ostatními písadami. Tvoíme kuliky, které obalujeme v kokosu.

4 Pracny - medvdí tlapky 1 kávová lžika prášku do peiva 25 dkg hladké mouky 14 dkg moukového cukru 14 dkg mletých vlašských oech 14 dkg másla nebo jiného tuku na peení 1 vejce kousek citrónové kry 3-4 tluené hebíky 1/2 lžiky mleté skoice na špiku lžiky mletého nového koení 1 lžika kakaa Na vále do hladké mouky zamícháme prášek do peiva a potom dáme, moukový cukr, kakao, mleté oechy, skoici, hebíek, nové koení, strouhanou citrónovou kru a pidáme zmklý tuk a vejce. Vypracujeme tsto, které necháme v chladu ztuhnout. Pak kousky tsta vtlaujeme do suchých nebo sádlem vymazaných formiek. Peeme na plechu v pedeháté troub. Ješt horké vyklopíme a obalíme v moukovém cukru smíchaném s vanilkou nebo vanilkovým cukrem. Doba k rozležení: 2-3 týdny 21 dkg hladké mouky 2 dkg moukového cukru 11 dkg másla 1 žloutek Rohlíky plnné - od Hany Ze surovin vypracujeme tsto, které je dobe nechat v chladu odpoinout. Tsto natlaíme do formiek rohlík. V mírn vyháté troub upeeme. Nádivka 10 dkg másla 4 dkg moukového cukru 15 dkg mletých oech strouhaná citrónová kra 2 žloutky sníh ze 2 bílk 4 dkg moukového cukru vanilkový cukr Vyšleháme máslo se žloutky, cukrem a zamícháme vychladlé opražené oechy a trošku citrónové kry. Z bílk ušleháme tuhý sníh, pidáme cukr s vanilkovým cukrem a nad párou vyšleháme do tuha. Nakonec do másla zamícháme vychladlý sníh. Plníme k sob krémem. Nakonec rožky rohlíku namáíme v rozpuštné okolád.

5 Marokánky ovesnými vlokami 1/8 l polotuného mléka 10 dkg medu 10 dkg másla nebo rostlin. tuku 10 dkg ovesných vloek 7,5 dkg kandovaného ovoce 10 dkg sekaných mandlí, lískových oech okoláda na vaení a ztužený pokrmový tuk Na pánvi osmahneme dozlatova ovesné vloky. V hrneku povaíme asi 5 minut mléko s medem a máslem. Vmícháme opražené ovesné vloky, kandované ovoce, pokrájené oechy a krátce povaíme. Sms necháme vychladnout. Na peící papír dáváme lžící hmotu a tvoíme placiky. Vložíme do pedeháté trouby a peeme asi 15 minut. okoládu s tukem rozpustíme a vychladlá koleka v ní namáíme spodní stranou. Marokánky 1/4 l polotuného mléka 8 dkg cukru 1 vrchovatá lžíce hladké mouky 1 lžíce másla 10 dkg pomeranové kry 10 dkg lískových oíšk 10 dkg mandlí, burských oíšk 10 dkg kandovaného ovoce Poleva : okoláda na vaení a ztužený pokrmový tuk Mléko, cukr, mouku a máslo svaíme na ídkou kaši, pak pidáme nakrájené oechy, mandle, pomeranovou kru a kandované ovoce. Plech vymažeme a vysypeme moukou nebo dáme peící papír. Lžikou tvoíme placiky, které v teplejší troub upeeme do ržova. Ješt teplé sejmeme z plechu. Druhý den rovnou spodní ást polijeme polevou. Paížské rohlíky 20 dkg mletých vlašských oech 30 dkg cukru 2 vejce trochu hladké mouky a trochu strouhanky Ze surovin vytvoíme tsto, rozválíme a vykrájíme rohlíky. Dáme na plech vyložený peícím papírem a peeme pi nižší teplot. Teplé sundáme z plechu. Krém 15 dkg másla 15 dkg cukru kakao Máslo s cukrem a žloutkem uteme a pidáme nádivku a kakao. Nádivka: 3 dkg másla 3 dkg hrubé mouky udláme svtlou jíšku a do ní nalijeme 1/4 l mléka uvaíme kaši a necháme vychladnout. Pytlíkem ozdobn nastíkáme krém na rohlíky, dáme do chladna ztuhnout a potom namáíme do polevy. Poleva: okoláda a 100% tuk.

6 Kokosky 5 bílk 30 dkg moukového cukru 25 dkg mletého kokosu mžeme dát trochu vanilkového cukru V kotlíku nebo hrnci ušleháme bílky nepíliš do tuha. Jakmile se tvoí za metlou špika, je sníh hotov. Pak do nho zvolna zašleháme cukr a nádobu vložíme do vtšího hrnce s vaící vodou a šleháme, až poádn zhoustne. Pidáme mletý kokos, odstavíme a šleháme až do vychladnutí. Na plech pomaštný nebo vyložený peícím papírem dláme lžikou malé hromádky. Peeme pi mírné teplot, spíš sušíme asi hodinu do ržova. Snhové pusinky 5 bílk 30 dkg jemného pískového cukru (krupika) podle velikosti bílk poítáme na 1 bílek 5-7 dkg cukru I. varianta Dobe našleháme sníh, pak do nj vešleháme polovinu cukru. Druhou polovinu cukru už jen lehce strkou zabalujeme. Hmotu pendáme do sáku s hubikou a na plech vyložený peícím papírem tvarujeme pusinky, koleka nebo proužky. Dáme do málo teplé trouby a spíš sušíme než peeme. II. varianta V kotlíku nebo hrnci ušleháme bílky nepíliš do tuha. Jakmile se tvoí za metlou špika, je sníh hotov. Pak do nho zvolna zašleháme cukr a nádobu vložíme do vtšího hrnce s vaící vodou a šleháme, až se hmota stane tvárnou. Nádobu se snhem pendáme do chladné lázn a šleháme do vychladnutí. Sníh dáme do sáku s trubikou a stíkáme na plech pomaštný nebo vyložený peícím papírem tvary. Peeme pi mírné teplot, spíš sušíme, aby zstaly bílé. Pusinky mžeme potom máet celé nebo jen kouskem v okolád. okoládové bulky 25 dkg cukru 14 dkg másla 14 dkg oech - mletých 14 dkg okolády na vaení okoládu nastrouháme a všechny suroviny smícháme v tsto. Dláme malé kuliky a uprosted udláme prstem dlek. Pomalu peeme na plechu s peícím papírem. Banánové jednohubky 1 balíek dtských piškot banány meruková marmeláda (mžebýt i jiná) rum 10 dkg okolády na vaení 5 dkg ztuženého pokrmového tuku (Omega) párátka Jeden piškot nateme marmeládou, dáme koleko banánu, dáme druhý piškot na který kápneme rum. Napíchneme na párátko. Ve vodní lázni rozpustíme okoládu a tuk. Piškoty na párátku namáíme v rozpuštné okolád. Necháme ztuhnout a odležet, aby piškoty nasály vlhkost z banánu.

7 Rakviky 4 žloutky 1 celé vejce dkg moukového cukru troška citrónové šávy Šleháme ve šlehai 20 minut Potom jemn vmícháme 1 lžíci hrubé mouky s troškou prášku do peiva. Mistrovské klášterní rohlíky 21 dkg hladké mouky 14 dkg mletých oech 16 dkg tuku 5 dkg okolády na vaení 5 dkg moukového cukru 2 žloutky Formiky vymažeme sádlem. Mžeme je vysypat moukou, ale potom nejsou na povrchu pkn hladké. Formiky plníme do 1/3-1/2. Používám formiky na rakviky a taky košíky. Naskládáme na plech a v pedeháté troub zvolna peeme. Nakonec jenom dosušíme. Na zkoušku vyklopím jednu rakviku a rozlomím, abych zjistila jestli není vevnit syrová. Po upeení je vyklápím z formiek ješt teplé. Peeme tak pi C. Zdobíme našlehanou neslazenou šlehakou. Mouku prosejeme do mísy, pidáme nastrouhané oechy, tuk, cukr, žloutky a rozpuštnou okoládu a všechny suroviny dobe propracujeme. Vypracujeme pevné tsto, které necháme aspo 2 hodiny v chladu odležet. Tsto by mlo být tuhé. Vychladlé tsto nakrájíme na stejn velké kousky a tvoíme menší rohlíky, které dáme na peící papír nebo dobe vymazaný plech nebo tsto natlaíme do formiek a peeme ve formikách. Peeme v pedeháté troub na 180 C. Rohlíky jsou kehké, proto necháme vychladnout na plechu. Potom namáíme rožek v rozpuštné okolád a posypeme kokosem

8 Masarykovo cukroví 20 dkg hladké mouky 15 dkg másla 7 dkg moukového cukru 1 žloutek 1,5 lžíce kakaa 10 dkg vlašských oech okoládové plmsíky 5 vajec 18 dkg moukového cukru 18 dkg tuku (másla) 18 dkg polohrubé mouky 8 dkg oech jemn mletých 4 lžíce kakaa nebo 5 dkg okolády Máslo, cukr a žloutky uteme do pny. Pidáme oechy, kakao a zamícháme. Nakonec postupn vmícháme mouku a sníh z bílk. Tsto rozeteme na vymazaný, moukou vysypaný plech a zvolna peeme. Polevu stejnomrn rozeteme na ješt teplý mouník. Hned za tepla formikou vykrajujeme plmsíky, nebo krájíme na tvereky, které ozdobíme polovinou vlašského oechu a kandovaným ovocem. I. Rumová poleva Oechy namoíme na 2 hodiny do vody, potom je velmi nahrubo nasekáme. Ze všech surovin udláme tsto, vmícháme oechy, z tsta udláme váleky o prmru asi 3-5 cm a dáme do chladna odležet. Nejlépe druhý den z válek nakrájíme plátky o síle asi pl centimetru. Poklademe na peící papír a dáme do pedeháté trouby. Peeme doržova a ješt horké obalíme v moukovém cukru. 25 dkg moukového cukru 5 lžic rumu 1 lžíci teplé vody Cukr, rum a vodu teme, až vznikne hladká a hustá cukrová poleva. II. Citrónová poleva 26 dkg moukového cukru 2 lžíce horké vody 2 lžíce citrónové šávy 1 lžika oleje Cukr, horkou vodu, citrónovou šávu a olej umícháme na hustou a lesklou polevu.

9 Kokosové kuliky 20 dkg kokosu 20 dkg moukového cukru 10 dkg másla 4-5 lžic rumu kakao nebo okoláda Ze surovin vypracujeme tsto, ze kterého udláme malé kuliky. Kuliky obalujeme v kakau nebo strouhané okolád na vaení. Vánoní zelaka ½ kg kyselého zelí sl, kmín trocha sušených hub 1 l mléka 4 dkg hladké mouky 1 cibule mletá paprika tuk 1/4 l smetany na šlehání 1-2 vajíka Tený vajený koak 4 žloutky 25 dkg moukového cukru 1 vanilkový prášek nebo 2 cm vanilky 1/2 l svaené vychladlé smetany 12% 125 ml istého lihu Prosátý moukový cukr, žloutky a vanilkový prášek uteme do pny. Potom pidáme svaenou vychládlou smetanu a nakonec zamícháme istý líh. Dobe umíchaný koak nalijeme do istých lahví a necháme uležet. Kyselé zelí pokrájíme, zalijeme vodou, pidáme houby, sl, kmín a vaíme. Zahustíme mlékem s rozkvedlanou hladkou moukou a provaíme. Osmažíme nadrobno pokrájenou cibuli, zaprášíme ervenou paprikou a pidáme do zelaky. Nakonec pidáme smetanu, vajíka a ješt krátce povaíme. K polévce podáváme brambory na loupaku. Brambory uvaíme ve slupce a ješt horké oloupeme. Podáme je na stl v míse. Každý si sám nakrájí brambory pímo do talíe, osolí a zalije polévkou. Na vánoce nedávám do zelaky klobásu.

10 Rybí polévka Rybí hlavy (bez žáber) ploutve a pátee ze 2 kapr 1 mrkev, 1 petržel, 1/4 celeru 1 cibule 1/2 pórku 1 bobkový list 5 zrnek pepe 3 kuliky nového koení trochu tymiánu Vyprané hlavy, ploutve a pátee zalijeme 3/4 litrem studené vody, pidáme oištnou zeleninu, cibuli, pór, koení a sl. Vaíme 30 minut a scedíme. 1-2 lžíce hladké mouky 1 lžíce másla 1 kostka Karpatského bujónu jikry a mlíí pórek muškátový kvt V hrnci nasucho opražíme mouku, až je nazlátlá, dáme máslo, podlijeme vývarem z ryb, pidáme kostku bujónu a 20 minut povaíme. Do polévky pidáme omyté nasekané mlíí a jikry, povaíme, pidáme obrané maso z ryb, nakrájenou uvaenou zeleninu, nakrájený pórek a krátce provaíme. Polévku dochutíme solí a muškátovým kvtem. Pidáme-li 5 dkg žampión podušených na másle, dostane polévka odlišnou chu. Bramborový salát 2 kg brambor 2 vtší cibule 2 kyselé okurky 15 dkg mrkve 10 dkg celeru 7 dkg petržele 8 vajec 375 ml majonézy 125 ml tatarské omáky sterilovaný hrášek 2 lžíce plnotuné hoice olej, sl, pep Brambory uvaíme ve slupce. Uvaíme zeleninu a vajíka natvrdo. Vychladlé brambory oloupeme a pes koleko s mížkou nakrájíme na hranolky. Brambory osolíme, opepíme, polijeme trochou oleje a smícháme s hoicí, jemn nakrájenou cibulí, zeleninou, vajíky a pecedným hráškem. Nakonec zlehka vmícháme majonézu a tatarskou omáku a ješt podle poteby dosolíme. Polévku podáváme s opraženou houskou. 1-2 housky nebo rohlíky nakrájíme na kostiky a osmažíme za stálého míchání na oleji.

11 Smažený kapr 4 porce kapra sl citrónová šáva hladká mouka 2 vejce trocha piva nebo mléka strouhanka vepové sádlo nebo olej Kvasnicová pomazánka - nastavená majonéza 1/4 l mléka 2 lžíce hrubé mouky a kousek másla Uvaíme kaši do ztuhnutí Droždí 1 menší cibule, tuk Porce kapra osolíme, pokapeme citronem a dáme do chladna. Mžeme to udlat den pedem, nebo aspo 1 hodinu ped další úpravou. Na obalování si pipravíme hladkou mouku, strouhanku a vejce. Vejce osolíme a rozšleháme s trochou piva nebo mléka, mže být i voda. Kapra nejdíve obalíme v mouce, potom namoíme ve vejcích a nakonec obalíme ve strouhance. Pokud nám zbylo vajíko, mžeme porce obalit ve vajíku a strouhance ješt jednou. My máme rádi dvakrát obalované ízky. Kousky kapra smažíme pomalu ve vtší dávce tuku, aby se ryba dostaten propekla. Na smažení kapra je nejlepší sádlo. Na vánoce, kdy dlám víc porcí, smažím kapra ve friáku. Podáváme s bramborovým salátem nebo vaeným bramborem i bramborovou kaší. Na tuku mírn osmažíme jemn nakrájenou cibulku a pidáme kvasnice, které se rozpustí a až zanou vont. Pokud se kvasnice nespojí s tukem, podlijeme trochou mléka,aby vznikla celistvá hmota. Potom odstavíme. Až trochu vychládnou, smícháme s kaší. mrkev, petržel, celer uvait v mírn osolené vod vajíko uvaené natvrdo salám cibule kyselá okurka Vše najemno nakrájíme. menší majonéza plnotuná hoice Vše smícháme s kaší. Dochutíme solí a pepem.

12 Pomazánka z krabích tyinek Krabí tyinky 1 pórek naložené kapie tatarská omáka Hanácké chipsy Krabí tyinky dáme na chvilku do vaící vody a hned scedíme. Krabí tyinky jemn nasekáme. Pórek velmi jemn nakrájíme a nakrájíme naloženou kapii. Vše smícháme s tatarskou omákou, osolíme a trochu opepíme. Chlebíky zdobíme jen proužkem erstvé papriky. starší chleba olej esnek sl Chleba nakrájíme na kostky. Vysoký plech vymažeme trochu olejem a dáme pokrájený chleba. V troub pi teplot 200 C pi obasném míchání peeme asi 20 minut až zržoví. Zatím si pipravíme zálivku. Do hrnku prolisujeme esnek tak asi 1/4 hrnku a dáme sl. Zalijeme olejem na 1/2 hrnku a dolijeme vodou. Nalijeme na chleba a promícháme a asi na 5-10 min dáme dopéct. Peená kaena 1 kaena máslo majoránka sl, kmín 2 lžíce hladké mouky Vykuchanou a oištnou kachnu omyjeme, odízneme kži z krku, spodní ásti kídel a vyndáme sádlo z bicha, odíznuté použijeme na polévku. Kachnu osolíme na povrchu i vevnit a vnitek kachny vylijeme rozpuštným máslem s majoránkou. Tuto pípravu udláme veer nebo ráno ped peením, aby se odležela. Kaenu okmínujeme z venku i vevnit a položíme do pekáe na podložku nebo vložené špejle, nejdíve na prsa. Podlijeme vodou, zakryjeme druhým pekáem a vložíme do pedeháté trouby. Bhem peení kaenu podléváme vypeenou šávou, podle poteby podléváme vodou a obas kaenu obrátíme a vidlikou propíchneme kži na bocích a stehnech, aby sádlo snáze z podkoží vytékalo. Nakonec ji peeme odkrytou prsíky nahoru. Kaena musí být upeená dozlatova, aby kžika byla kupavá. Bhem peení odebere sádlo, dáme do kastrolku, pidáme mouku a udláme zlatou jíšku. Upeenou kaenu vyndáme z pekáe, slijeme vypeenou šávu a šávu, která se napekla na okraje pekáe oškrábeme. Peká vypláchneme trochou vody, kterou pilijeme ke šáv. Šávu zahustíme jíškou a provaíme. Kaenu naporcujeme a vrátíme do pekáe a necháme ji v troub, než ji budeme podávat.

13 as na upeení kaeny není možno pesn urit, záleží na její velikosti, hmotnosti i druhu, mže to trvat asi tak dv až ti hodiny. Podáváme s knedlíkem a dušeným zelím, na talíi polijeme pipravenou šávou. U nás doma se v polovin peení pidají ke kaen osolená kuecí stehna. Stehna dostanou výbornou chu a vni po kaen.

Krůtí guláš. Suroviny. Postup:

Krůtí guláš. Suroviny. Postup: Krůtí guláš 125 g krůtího masa na guláš zeleninový vývar z kostky 1/2 lžičky sladké papriky 50 g žampionů pórek 10 g másla 10 g hladké mouky 40 ml kysané smetany sůl, pepř olej Maso omyjeme, osušíme a

Více

Kapr Kapr s jogurtem ½ Kapra hladká mouka paprika koření na ryby ½ kg bílého jogurtu Mandle Vykostěné porce kapra obalíme v mouce s kořením, paprika, rybí koření a sůl. Vložíme do zapékací misky, zalijeme

Více

160g mletých ořechů. 60g strouhanky

160g mletých ořechů. 60g strouhanky Plněné ořechy I 250g másla 130g moučkového cukru 250g hladké mouky 60g mletých ořechů 60g strouhanky Náplň: 160g cukru 160g mletých ořechů 1 žloutek 3 lžíce rumu máslo čokoládová poleva Všechny suroviny

Více

65 minut 4 porce VEPŘOVÝ VRABEC S DÝŇOVÝM ZELÍM

65 minut 4 porce VEPŘOVÝ VRABEC S DÝŇOVÝM ZELÍM VEPŘOVÝ VRABEC S DÝŇOVÝM ZELÍM 65 minut 600 g vepřové plece, 200 g cibule, 1 dýně Hokaido (váha cca 500 g), 100 g brambor, česnek, ocet, sůl, pepř. Dýni Hokaido opláchneme, rozkrojíme a zbavíme jader a

Více

Vážení rodiče, tým stacionáře Mraveneček. 16.12. 2014 v Opavě

Vážení rodiče, tým stacionáře Mraveneček. 16.12. 2014 v Opavě Mraveneček Vážení rodiče, dostává se Vám do rukou jedinečné a neopakovatelné vydání brožury Naše kuchařka. Ta vznikla z velkého nadšení a celoroční práce uživatelů a pracovníků stacionáře Mraveneček. Najdete

Více

Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot

Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot Polévka s drožďovými knedlíčky (d.č.3) Kosti Zeleninová směs (mrkev, celer, petržel) Krupice pšeničná Droždí 1l Vaječná melanž 13.00 g 18.00 g 3.00 g Technologický

Více

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA tradiční i nevšední recepty Obsah Obsah... 2 Rady a tipy... 3 Cukroví... 5 Moučníky... 43 Slané pečivo... 55 Nápoje... 61 Polévky... 66 Hlavní jídla... 79 Paštiky... 99 Saláty...

Více

Recepty s Regionální potravinou. Výběr tradičních jednoduchých receptů z 10 krajů Čech a Moravy

Recepty s Regionální potravinou. Výběr tradičních jednoduchých receptů z 10 krajů Čech a Moravy Recepty s Regionální potravinou Výběr tradičních jednoduchých receptů z 10 krajů Čech a Moravy Jihočeský kraj Kapr se zelím Doba přípravy: 2 hodiny Množství: 5 porcí 500 g kapra 500 g Kysaného zelí bílého

Více

Vaječná pomazánka s uzeninou

Vaječná pomazánka s uzeninou Velikonoční pokrmy Vaječná pomazánka s uzeninou 6 vajec natvrdo 100g majonézy 1 lžíce hořčice 2 sladkokyselé okurky 100g měkkého salámu sůl, pažitka Vejce podélně rozkrojíme, vyjmeme žloutky, vložíme do

Více

Romská kuchařka. Perkelt

Romská kuchařka. Perkelt Romská kuchařka Soupis receptů na klasické romské pokrmy, které se připravovaly v rámci akce Dny romské kuchyně dne 30. 9. 2009 v Romském kulturním a společenském centru v Karviné za finanční spoluúčasti

Více

Rajčatový koláč. Připravíme si na těsto: Na náplň: 1/8 porce obsahuje přibližně: 360 kcal = 1 505 kj 14 g bílkovin, 21 g tuků, 29 g sacharidů

Rajčatový koláč. Připravíme si na těsto: Na náplň: 1/8 porce obsahuje přibližně: 360 kcal = 1 505 kj 14 g bílkovin, 21 g tuků, 29 g sacharidů Rajčatový koláč Připravíme si na těsto: 250 g hladké mouky 150 g másla nebo tuku na pečení 1 žloutek Na náplň: 2 lžíce olivového oleje 2 velké cibule 10 velkých rajčat (nebo 2 plechovky po 400 g loupaných

Více

"Original" Odborné recepty s Balkánským sýrem značky

Original Odborné recepty s Balkánským sýrem značky Odborné recepty s Balkánským sýrem značky "Original" Neven 7 s.r.o. Zavřená 27, Brno, PSČ 634 00 Mobil: +420775263544 info@neven.cz www.balkansky-syr.cz, www.sirene.cz Obsah 1. Gratinované brambory se

Více

Vánoční besídka se zdravým cukrovím od maminek. Petra Kačerová ZŠ Jaroměř, Na Ostrově 4

Vánoční besídka se zdravým cukrovím od maminek. Petra Kačerová ZŠ Jaroměř, Na Ostrově 4 Vánoční besídka se zdravým cukrovím od maminek Petra Kačerová ZŠ Jaroměř, Na Ostrově 4 Příklad dobré praxe Ročník: 2. Tematický okruh: Správná výživa (vánoční zdravé cukroví). Spolupráce s rodiči. Popis

Více

Krabí kremrole. Nivové kornoutky. Ingredience. Postup. Ingredience. Postup

Krabí kremrole. Nivové kornoutky. Ingredience. Postup. Ingredience. Postup Krabí kremrole 500 g lístkového těsta, 500 g tyčinek Surimi, 1 vejce, sůl, sezamové semínko Těsto rozpůlíme a každou polovinu rozválíme na pomoučeném vále na tenko. Rádýlkem nakrájíme na proužky, kterými

Více

Recepty: Soutěž o nejlepší mňamku

Recepty: Soutěž o nejlepší mňamku Soutěž o nejlepší mňamku V sobotu 18. května 2013 proběhl v Dubicku Den mikroregionu a s ním spojený Den otevřených dveří v naší škole. Při této příležitosti se uskutečnila soutěž O nejlepší mňamku. Do

Více

Lilkové karbanátky. Ingredience. Postup přípravy receptu. podle potřeby. Doba vaření: 30 minut Počet porcí: 2 Česká kuchyně Vegetariánský recept

Lilkové karbanátky. Ingredience. Postup přípravy receptu. podle potřeby. Doba vaření: 30 minut Počet porcí: 2 Česká kuchyně Vegetariánský recept Lilkové karbanátky Doba vaření: 30 minut Počet porcí: 2 Česká kuchyně Vegetariánský recept Ingredience vejce 1-2 kusy cibule 1 kus lilek 1 kus česnek 2 stroužky podle potřeby mletý pepř strouhanka kari

Více

Minikuchařka zdravého stravování

Minikuchařka zdravého stravování Minikuchařka zdravého stravování Pokrmy zde uvedené byly připraveny žáky školy pod vedením učitelů odborného výcviku ISŠ HPOS Příbram v rámci projektu Čas pro prváky Realizace projektu byla spolufinancována

Více

www.biolinie.cz Pokrmy z BIOLINIE bioobilovin

www.biolinie.cz Pokrmy z BIOLINIE bioobilovin Pokrmy z BIOLINIE bioobilovin Dezert s kuskusem a ovocem 250 g BIOLINIE celozrnného kuskusu, 625 ml neslazené jablené šávy, špetka skoice, vanilkový prášek, nastrouhaná pomeranová nebo citrónová kra, 50

Více

VY_32_INOVACE_CVS17. Název vzdělávacího materiálu: Česká tradiční jídla. Autor: Mgr. Martin Kovačka

VY_32_INOVACE_CVS17. Název vzdělávacího materiálu: Česká tradiční jídla. Autor: Mgr. Martin Kovačka Název vzdělávacího materiálu: Česká tradiční jídla. VY_32_INOVACE_CVS17 Autor: Mgr. Martin Kovačka Předmět: Člověk ve společnosti (Občanská výchova) Ročník: 7. Tematický celek: Kultura. Stručný popis aktivity:

Více

RECEPTY SVÁTEK JABLKA 2014

RECEPTY SVÁTEK JABLKA 2014 RECEPTY SVÁTEK JABLKA 2014 JOGURTOVO JABLEČNÝ DORT (Kábelová Martina, Pěnčín Vinohrady) KORPUS: 6 vajec, 6 lžic moučkového cukru, 1 lžíce oleje, 5 lžic polohrubé mouky, 1 lžička PDP, lžíce kakaa JOGURT:

Více

mletý pepř olej na smažení

mletý pepř olej na smažení Dýňový ovocný salát Dýňový kompot 200 g mexická dýně 100 g cukr ananasová tresť 1 ks pomeranč 1 ks broskve 200 g zakys.smetana mandle-lupínky 1 ks van. cukr 1 ks limetka 1 ks kiwi Mexickou dýni nakrájíme,

Více

Poděkování patří SDH Žebnice nejen za finanční podporu

Poděkování patří SDH Žebnice nejen za finanční podporu Poděkování patří SDH Žebnice nejen za finanční podporu TUČŇÁCI Verunka Švejkovská Těsto: 1 lžíce mléka 100 g cukru moučka 70 g mletých piškotů 60 g másla 80 g kokosu Na potření : 1 lžíce rumu mléčná a

Více

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA tradiční i nevšední recepty Obsah Obsah... 2 Rady a tipy... 3 Cukroví... 5 Moučníky... 43 Slané pečivo... 55 Nápoje... 61 Polévky... 66 Hlavní jídla... 79 Paštiky... 99 Saláty...

Více

Přihláška do soutěže. Vaříme to slow.

Přihláška do soutěže. Vaříme to slow. Přihláška do soutěže Vaříme to slow. Soutěž v kuchařských dovednostech středních škol Plzeňského kraje a Bavorska SOU Domažlice, Prokopa Velikého 640, Domažlice Korespondenční část Vypracovali žáci II.

Více

Zdravé vánoční cukroví

Zdravé vánoční cukroví Zdravé vánoční cukroví Recepty na zdravé vánoční cukroví, které EYTO tým Nebuď pecka podával na Vánočním cinkání s 1. ZŠ Dobříš. MAKOVÉ A KOKOSOVÉ KULIČKY 100 g tekutého medu, 50 g sezamových semínek,

Více

Bramborová kuchařka. žáků 2. třídy

Bramborová kuchařka. žáků 2. třídy Bramborová kuchařka žáků 2. třídy Lokše s mákem Studené vařené brambory, hl. mouka, špetka soli, mletý mák, moučkový cukr, kousek sádla nebo másla Brambory najemno nastrouháme na vál. Osolíme a přisypeme

Více

Recepty, aneb jak vaříme na táboře

Recepty, aneb jak vaříme na táboře Recepty, aneb jak vaříme na táboře Polévky: Bramborová - suroviny: brambory, cibule, mrkev, majoránka, nové koření, česnek, sůl, pepř, voda, případně mouka na zahuštění a polévkové koření - postup: Na

Více

Ukázky pokrmů z mezinárodních kuchyní. Prezentace k Evropskému dni jazyků

Ukázky pokrmů z mezinárodních kuchyní. Prezentace k Evropskému dni jazyků Prezentace k Evropskému dni jazyků Pirohy Pirohy patří mezi typické pokrmy ruské kuchyně. Připravují se v mnoha variantách, z různých těst, s různými náplněmi a různými technologickými úpravami. Můžeme

Více

Mrkvový dort s limetkovým krémem

Mrkvový dort s limetkovým krémem Minikuchařka 2 OBSAH Mrkvový dort s limetkovým krémem. 4 Jidáše.. 7 Špenátová polévka. 8 Boží milosti.. 10 Kopřivová nádivka pečená na slanině. 12 Velikonoční beránek. 14 Velikonoční mazanec.16 Špaldové

Více

esnekové krevety na vín Jikry a mlíí na vín Cibule peená na vín

esnekové krevety na vín Jikry a mlíí na vín Cibule peená na vín esnekové krevety na vín Autor : Chrastova Doba pípravy : 40 min Použité suroviny:400 g loupaných krevet 5 stroužk esneku 1/2 dl bílého vína sl a pep citron olej Oprané a osušené krevety orestujeme na pánvi.

Více

BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PLNĚNÉ MLETÝM MASEM

BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PLNĚNÉ MLETÝM MASEM BRAMBOROVÉ KNEDLÍKY PLNĚNÉ MLETÝM MASEM 1 sáček bramborových knedlíků, 250g mletého masa, 1 rohlík, ½ šálku mléka, 1 vejce, česnek, majoránka, pepř, sůl Mleté maso osolíme, opepříme a orestujeme asi 15

Více

Linecké. 210g hladká mouka 140g Hera 70g cukr 1 ks žloutek 50g mouka na vál

Linecké. 210g hladká mouka 140g Hera 70g cukr 1 ks žloutek 50g mouka na vál Linecké 210g hladká mouka 140g Hera 70g cukr 1 ks žloutek 50g mouka na vál krém: 1x 1 ks tvaroh měkký ve folii 100g másla 1 ks vanilkový cukr 30g cukr moučka dle chuti je potřeba, aby krém byl hustší a

Více

Lučina 23.516 Lučina nasladko 23.513 Pomazánka z lučiny s mrkví 23.514 Kedlubnová s Lučinou 23.515 Pomazánka z Lučiny a vajíček Pomazánka Lučinka

Lučina 23.516 Lučina nasladko 23.513 Pomazánka z lučiny s mrkví 23.514 Kedlubnová s Lučinou 23.515 Pomazánka z Lučiny a vajíček Pomazánka Lučinka Lučina 23.516 Lučina nasladko Lučinu smícháme s vanilkovým cukrem. Mažeme na celozrnnou večku, zdobíme pomerančem. - 1,3,7,11 23.513 Pomazánka z lučiny s mrkví Lučinu rozetřeme vidličkou, přidáme flóru,

Více

Řezy s ořechovým vrchem. Ořechové řezy. Ledové řezy. Kokosové řezy od Vlasty. Banánový řez. Diplomatické řezy

Řezy s ořechovým vrchem. Ořechové řezy. Ledové řezy. Kokosové řezy od Vlasty. Banánový řez. Diplomatické řezy ŘEZY Řezy s ořechovým vrchem Těsto: 14 dkg másla, 21 dkg polohrubé mouky, 7 dkg cukru, 2 žloutky. Na vrch: 4 bílky, 21 dkg cukru, 14 dkg strouhaných ořechů. Máslo rozmělníme do mouky s cukrem a žloutky

Více

Bramborové recepty z VYSOČINY

Bramborové recepty z VYSOČINY Bramborové recepty z VYSOČINY 1 1. Prokládaný bramborák 1 kg strouhaných syrových brambor, 70 dkg hrubé mouky, 1 hlavička česneku, 2 vejce, sůl, pepř, majoránka dle chuti, 1 plátek krkovičky nebo libového

Více

1. AUTOMATICKÉ PROGRAMY

1. AUTOMATICKÉ PROGRAMY CS TROUBA RECEPTY 2 www.electrolux.com 1. AUTOMATICKÉ PROGRAMY 1.1 Hovězí pečeně Nastavení: Automatická pečicí sonda. Teplota sondy: 65 C. Maso podle chuti okořeňte, zasuňte pečicí sondu a vložte do zapékací

Více

Povánoční kulinářská inspirace

Povánoční kulinářská inspirace Povánoční kulinářská inspirace Milí čtenáři. Sice už máme skoro konec ledna, ale všechna ta kila navíc, která jsme si nastřádali během Vánoc (já tedy i během Silvestra je neuvěřitelné, co dokáže člověk

Více

Staročeská rybí polévka s hrachem

Staročeská rybí polévka s hrachem Vánoce & Silvestr Staročeská rybí polévka s hrachem 200g uvařeného hrachu 400g okrajových porcí a kostí z ryby 1 mlíčí 1 jikry 100g kořenové zeleniny ½ lžičky pepře sůl muškátový květ 2 žemle 1 lžíce másla

Více

MUFFINOVÁ KUCHAŘKA. Lucie Žaludová Šnečka www.snecka.cz. sbírka vyzkoušených receptů na sladké i slané muffiny

MUFFINOVÁ KUCHAŘKA. Lucie Žaludová Šnečka www.snecka.cz. sbírka vyzkoušených receptů na sladké i slané muffiny MUFFINOVÁ KUCHAŘKA Lucie Žaludová Šnečka www.snecka.cz sbírka vyzkoušených receptů na sladké i slané muffiny Obsah Sladké varianty:... 3 Muffiny stracciatellové... 3 Kefírové muffiny s nutellou a čokoládou

Více

Magdalenina medová kuchaka

Magdalenina medová kuchaka Magdalenina medová kuchaka pracovní text pro pednášky a kurzy Výzkumného ústavu velaského, s.r.o., v Dole Dol, 2005 Ze zkušeností babiek, maminky a z rzných knih, internetu a dalších zdroj vybrala, vyzkoušela

Více

Tvarohový koláč. Přidat k oblíbeným Posílat komentáře HTML kody

Tvarohový koláč. Přidat k oblíbeným Posílat komentáře HTML kody Tvarohový koláč 450g polohr. mouky, 30dkg hery, 3 lžíce cukru, 3 žloutky, 1 prdopeč, 3 lžíce mlíka, 2 lžíce rumu - z těsta udělat dvě placky, mezi ně tvarohová náplň: 500g tvarohu, 5 lžic cukru, 2 žloutky,

Více

katalog receptů pro eurest

katalog receptů pro eurest katalog receptů pro eurest logo eurest Tiramisu PRIBINÁČEK s čokoládovým piškotem (lehký dezert s Pribináčkem a piškotem) Piškot: 170 g 1700 g másla 120 g 1200 g másla 160 g 1600 g vaječná melange 60 g

Více

Díky moc našim hasičům za jejich toleranci k našim nápadům

Díky moc našim hasičům za jejich toleranci k našim nápadům Díky moc našim hasičům za jejich toleranci k našim nápadům Všechny 3 díly Žebnické kuchařky najdete na www.zebnice.cz Stejně tak i fotky ze všech tří ročníků jarního posezení v namnožených kopiích toho

Více

Multikulturní výchova pracovní list

Multikulturní výchova pracovní list Multikulturní výchova pracovní list Předmět Ročník Informatika 6.-9. ročník Jméno Vzdělávací program Téma ŠVP ZŠ - Berlička Jídlo Výstupy - potraviny typické pro různé světadíly - globalizace - náměty

Více

Kuchařka vánočního cukroví

Kuchařka vánočního cukroví Kuchařka vánočního cukroví Jarmilka Troutnarová Medové perníky 65 dkg hladké mouky 25 dkg moučkového cukru 5 dkg tuku Hera 10 dkg medu 3x velká vejce 1kávová lžička jedlé sody citronová kůra z jednoho

Více

RECEPTY STUDENTŮ SŠ. kuchař = stupeň náročnosti na přípravu (1 snadné, 2 mírně obtížné, 3 více obtížné, 4 náročné)

RECEPTY STUDENTŮ SŠ. kuchař = stupeň náročnosti na přípravu (1 snadné, 2 mírně obtížné, 3 více obtížné, 4 náročné) V této části publikace naleznete originální recepty studentů středních škol Libereckého kraje, kteří se zúčastnili soutěže Ovoce a zelenina pětkrát denně. Všechny recepty jsou otištěny dle textových a

Více

knedlíky. Dobrou chuť!

knedlíky. Dobrou chuť! Milí čtenáři. Po roce se opět setkáváme u kalendáře s recepty z Vědomické kavárničky. Na rozdíl od toho minulého (na rok 2011 ) v něm nejsou recepty na buchty, koláče ani jiné sladkosti, u kterých si každé

Více

SPECIALITY Z ČERVENÉ ŘEPY

SPECIALITY Z ČERVENÉ ŘEPY SPECIALITY Z ČERVENÉ ŘEPY Červená řepa Původ Její původ je ve Středomoří a v atlantském prostředí. Je známá a oblíbená jak v Evropě, tak v Severní Americe a mnoha asijských zemích. První záznamy o červené

Více

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty

Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA. tradiční i nevšední recepty Pavel Klein VÁNOČNÍ KUCHAŘKA tradiční i nevšední recepty Obsah Obsah... 2 Rady a tipy... 3 Cukroví... 5 Moučníky... 43 Slané pečivo... 55 Nápoje... 61 Polévky... 66 Hlavní jídla... 79 Paštiky... 99 Saláty...

Více

Milí příznivci dobré kuchyně,

Milí příznivci dobré kuchyně, ... na kazdý den Milí příznivci dobré kuchyně, právě se Vám dostala do rukou kuchařka chutných receptů, připravených z mléčných výrobků Želetava. Doufáme, že Vás inspiruje k vyzkoušení receptů nových předkrmů,

Více

Drobní vánoční cukroví

Drobní vánoční cukroví Krásné aranžování na stole, kde zdobení robí zázraky 2009 Drobní vánoční cukroví Zbírka receptu 3J 14. 11. 2009 Pestré cukroví a krásné aranžování na stole, kde zdobení robí zázraky. Obsah Dvoubarevné

Více

Čokoládové měsíčky. Vosí hnízda. Rumové kuličky. Tlačenka. Kuličky s višněmi v rumu. Octové. Nepečená roláda. Zázvorky

Čokoládové měsíčky. Vosí hnízda. Rumové kuličky. Tlačenka. Kuličky s višněmi v rumu. Octové. Nepečená roláda. Zázvorky CUKROVÍ Čokoládové měsíčky 24 dkg másla, 24 dkg cukru, 4 vejce, 5 dkg strouhané čokolády, 24 dkg mouky hladké. Poleva: citrónová šťáva + cukr Máslo třete, po lžících přidáváte cukr, střídavě žloutky, čokoládu,

Více

18 receptů na štrúdly z jablek, hrušek, švestek, máku...

18 receptů na štrúdly z jablek, hrušek, švestek, máku... 1 18 receptů na štrúdly z jablek, hrušek, švestek, máku... Je libo těsto se sádlem? Či jogurtové? Víte, že dobré vypracování hmoty vyžaduje s ní aspoň 50krát plácnout o vál? Pak si zaslouží odpočinout

Více

Pomazánky Na přesnídávky a svačiny (recepty jsou normovány na 10 porcí) Celerová pomazánka celer 150 120 máslo pomazánkové 250 zakysaná smetana 100 ananas (jablka) 70 pórek 50 30 citrón 20 10 Celer nastrouháme

Více

RŮŽOVÝ LIKÉR KARAMELOVÝ LIKÉR

RŮŽOVÝ LIKÉR KARAMELOVÝ LIKÉR RŮŽOVÝ LIKÉR 15 květů z růže, 150 g cukru, 750 ml bílého rumu Květy opatrně opláchněte studenou vodou a nechte dobře odkapat. Dejte je do větší zavařovací sklenice spolu s cukrem a zalijte je rumem. Sklenici

Více

Žitné mouky T 960 Žitná chlebová T 1700 Žitná celozrnná

Žitné mouky T 960 Žitná chlebová T 1700 Žitná celozrnná Pšeničné mouky 00 Pšeničná mouka hladká světlá T 400 Pšeničná výběrová polohrubá T 405 je umletá ze zrna, které má odstraněný klíček a obal (otrubu) a je vlastně nejsvětlejší a tedy nejmíň celozrnná. T

Více

Pro 4 osoby. Kromě toho potřebujeme: potravinovou fólii strojek na těstoviny

Pro 4 osoby. Kromě toho potřebujeme: potravinovou fólii strojek na těstoviny Nudlové těsto: základní recept Pro 4 osoby 320 g italské mouky* (plus mouka na poprášení těsta) 3 vejce 1 žloutek 2 lžíce olivového oleje ½ lžičky soli Kromě toho potřebujeme: potravinovou fólii strojek

Více

Eidamská cihla OHNIVÉ MEČE: PIKANTNÍ SÝROVÝ SALÁT: SMAŽENÉ PALAČINKY SE SÝREM: SMAŽENÝ SÝR PO ITALSKU: SÝROVÉ ČTVEREČKY SE SEZAMEM: SÝROVÉ SMAŽENKY:

Eidamská cihla OHNIVÉ MEČE: PIKANTNÍ SÝROVÝ SALÁT: SMAŽENÉ PALAČINKY SE SÝREM: SMAŽENÝ SÝR PO ITALSKU: SÝROVÉ ČTVEREČKY SE SEZAMEM: SÝROVÉ SMAŽENKY: Eidamská cihla OHNIVÉ MEČE: Libovolné množství tvrdého sýra nakrájíme na kostičky. Vložíme do mikroténového sáčku, zasypeme lžičkou sladké papriky a rozetřeným česnekem. Sáček důkladně protřepeme, neprodyšně

Více

Ze všech surovin uhněťte těsto. Přikryjte a nechejte 3 hodiny odstát. Poté vyválejte a zpracujte.

Ze všech surovin uhněťte těsto. Přikryjte a nechejte 3 hodiny odstát. Poté vyválejte a zpracujte. ZÁKLADNÍ RECEPTY NA TĚSTO Křehké těsto na paštiky 1,5 kg mouky 15 g soli 250 g másla nebo sádla 3/8 l vody Ze všech surovin uhněťte těsto. Přikryjte a nechejte 3 hodiny odstát. Poté vyválejte a zpracujte.

Více

Kapr s jogurtem. ½ Kapra hladká mouka paprika koření na ryby sůl ½ kg bílého jogurtu Mandle

Kapr s jogurtem. ½ Kapra hladká mouka paprika koření na ryby sůl ½ kg bílého jogurtu Mandle Kapr Kapr s jogurtem ½ Kapra hladká mouka paprika koření na ryby ½ kg bílého jogurtu Mandle Vykostěné porce kapra obalíme v mouce s kořením, paprika, rybí koření a sůl. Vložíme do zapékací misky, zalijeme

Více

Kokosový dort. Postup přípravy

Kokosový dort. Postup přípravy Kokosový dort Postup přípravy Bílky ušleháme s částí cukru do tuhé pěny, žloutky vyšleháme se zbylým cukrem dohusta drátěnou metlou a obě tyto hmoty opatrně spojíme. Pak opatrně vmícháme směs mouky a kakaa

Více

Babí léto s rawfood raw food seminář

Babí léto s rawfood raw food seminář Babí léto rawfood raw food seminář 20. A 21. ZÁŘÍ 2014 V IC ZAHRADA NA ŽIŽKOVĚ Živé jídlo je takové jídlo, které nám dává příroda syrové ovoce, zelenina, semínka, ořechy, byliny, atd. Nevaříme ho nepečeme

Více

Jablečné recepty. z Jablečných slavností 2007-2009

Jablečné recepty. z Jablečných slavností 2007-2009 Jablečné recepty z Jablečných slavností 2007-2009 Perník s jablky (Marcela Penčáková) Těsto: 3-4 jablka 300 g hladké mouky 200 g cukru krupice 100 g medu 2 vejce 2 lžíce rumu 8 lžic mléka 1 prášek do perníku

Více

Říčanské dobrůtky 2 Z kuchyně našich babiček Recepty říčanských seniorů

Říčanské dobrůtky 2 Z kuchyně našich babiček Recepty říčanských seniorů Říčanské dobrůtky 2 Z kuchyně našich babiček Recepty říčanských seniorů Centrum komunitních služeb města Říčany, o.p.s. Říčanské dobrůtky 1 OBSAH 1. Polévky 2. Maso 3. Bezmasé pokrmy 4. Moučníky, sladké

Více

Říčanské dobrůtky Z kuchyně našich babiček Recepty říčanských seniorů

Říčanské dobrůtky Z kuchyně našich babiček Recepty říčanských seniorů Říčanské dobrůtky Z kuchyně našich babiček Recepty říčanských seniorů Centrum komunitních služeb města Říčany, o.p.s. Říčanské dobrůdky 1 OBSAH: 1. Maso 2. Bezmasé pokrmy 3. Moučníky, sladké pokrmy MASO

Více

Základní škola Budišov příspěvková organizace Budišov 221 Jablíčkové pečení (soubor receptů na jablkové moučníky z Budišova a okolí)

Základní škola Budišov příspěvková organizace Budišov 221 Jablíčkové pečení (soubor receptů na jablkové moučníky z Budišova a okolí) Základní škola Budišov příspěvková organizace Budišov 221 Jablíčkové pečení (soubor receptů na jablkové moučníky z Budišova a okolí) Perspektiva II aneb učíme se s projekty 1. Štrůdl tažený 1 ztužený tuk

Více

Cukroví a drobné zákusky

Cukroví a drobné zákusky Cukroví a drobné zákusky Linecké cukroví zdobené I. 300 g hladké mouky 200 g hery/másla 100 g práškového cukru 1 žloutek strouhaná citronová kůra lžička Na dozdobení: marmeláda na slepení čokoláda na vaření,

Více

Dostává se Vám do ruky Žebnická kuchařka její 1. díl.

Dostává se Vám do ruky Žebnická kuchařka její 1. díl. Dobrý den, Dostává se Vám do ruky Žebnická kuchařka její 1. díl. Tato kuchařka vznikla díky Vašim receptům, nebýt jich a také toho, že jste se rozhodly se o ně podělit, nebyla by ani kuchařka. Všem patří

Více

20 let činnosti. 20 osvědčených receptů

20 let činnosti. 20 osvědčených receptů 20 let činnosti 20 osvědčených receptů 1 To, co najdete v této kuchařce, jsou osvědčené recepty dobrot, na kterých si pochutnáváme při pravidelných odpoledních setkáváních a oslavách jubileí v naší milé

Více

JABLEČNÁ KUCHAŘKA Z RECEPTŮ DĚTÍ K PŘÍLEŢITOSTI JABLEČNÉHO ODPOLEDNE

JABLEČNÁ KUCHAŘKA Z RECEPTŮ DĚTÍ K PŘÍLEŢITOSTI JABLEČNÉHO ODPOLEDNE JABLEČNÁ KUCHAŘKA Z RECEPTŮ DĚTÍ K PŘÍLEŢITOSTI JABLEČNÉHO ODPOLEDNE VE ŠKOLNÍ DRUŢINĚ 26.10.2010 Obrácený koláč s marmeládou od Martina Mahdala ze 2.třídy 100 ml oleje 8 jablek 1 lžička skořice 1 vanilkový

Více

BRAMBOROVÉ ŠIŠKY SE STROUHANKOU

BRAMBOROVÉ ŠIŠKY SE STROUHANKOU BRAMBOROVÉ ŠIŠKY SE STROUHANKOU Suroviny na těsto: Jiná variace: 6 větších brambor uvařených ve slupce polotovar bramborové 200 g hrubé mouky těsto 1 vejce sůl Podle chuti: strouhanka, moučkový cukr, máslo

Více

JABLEČNÁ KUCHAŘKA. Jablečné slavnosti listopad 2011. Recepty rodičů, ţáků a pracovníků ZŠ a PŠ Slezského odboje v Opavě

JABLEČNÁ KUCHAŘKA. Jablečné slavnosti listopad 2011. Recepty rodičů, ţáků a pracovníků ZŠ a PŠ Slezského odboje v Opavě JABLEČNÁ KUCHAŘKA Jablečné slavnosti listopad 2011 Recepty rodičů, ţáků a pracovníků ZŠ a PŠ Slezského odboje v Opavě Jablečný závin (podle babičky Jirky Pchálka) 28 dkg hladké mouky 4 dkg cukru krupice

Více

Recepty z jednoho pekáče

Recepty z jednoho pekáče J@ Recepty z jednoho pekáče Babské kuře 5-6 velkých brambor, majoránka, sůl, česnek, kmín, 3 rohlíky, 2 dl mléka, 1 lžička vegety, 1 lžíce sádla, 100 g slaniny, 1 cibule, 4 vejce, 1 kuře, grilovací koření

Více

Kubík Dobiáš. Jablkový koláč

Kubík Dobiáš. Jablkový koláč Kubík Dobiáš Fotografie k moučníkům Natálky Žáčkové Těsto: 1 hrnek cukru 1 vejce + 1 žloutek 2 vanilkové cukry 1 Hera 3 hrnky hladké mouky 1 prášek do pečiva Jablkový koláč Náplň: 3 hrnky mléka 3 vanilkové

Více

Recepty z jednoho pekáče

Recepty z jednoho pekáče Recepty z jednoho pekáče Babské kuře 5-6 velkých brambor, majoránka, sůl, česnek, kmín, 3 rohlíky, 2 dl mléka, 1 lžička vegety, 1 lžíce sádla, 100 g slaniny, 1 cibule, 4 vejce, 1 kuře, grilovací koření

Více

Svačinky naslano. Toto byla při hubnutí má nejčastější varianta.

Svačinky naslano. Toto byla při hubnutí má nejčastější varianta. Tady dávám na ukázku nachystané jídlo den předem. Jsou to 3 svačinky. Vždy 1 žitný chléb a různé variace uvnitř. Další krabička je plná zeleniny. Toto je ukázka, jak by mělo vypadat nachystané jídlo při

Více

TÁBOROVÉ RECEPTY. (uvedená množství jsou vždy pro 10 osob) SNÍDANĚ

TÁBOROVÉ RECEPTY. (uvedená množství jsou vždy pro 10 osob) SNÍDANĚ TÁBOROVÉ RECEPTY (uvedená množství jsou vždy pro 10 osob) SNÍDANĚ rohlíky (30 ks), chleba (1,5 bochníku), vánočka (4 ks) Čaj 1 sáček sypaného čaje (10 g), cukr Vroucí vodu pomalu slejeme přes síto s čajem

Více

Bavorské vdolečky plněné a sladký tvarohový krém

Bavorské vdolečky plněné a sladký tvarohový krém Bavorské vdolečky plněné a sladký tvarohový krém Suroviny na 10 porcí Množství Polohrubá mouka 1 000 g Droždí 35 g Cukr krupice 125 g Mléko 400 ml Vejce- žloutky 2 ks Olej 500 ml Sůl 15 g Povidla/marmeláda

Více

Roláda z mletého masa 1

Roláda z mletého masa 1 Roláda z mletého masa 1 50 dkg mletého masa mix 2 housky šálek mléka sůl pepř 4 stroužky česneku (případně množství podle libosti) 1/2 lžičky drceného kmínu 1 cibule 1 lžíce hladké mouky 1 vece Náplň:

Více

BEST OF Vařit či nevařit?

BEST OF Vařit či nevařit? BEST OF Vařit či nevařit? 3,5 hod. praktický raw food seminář 22. a 23. listopadu 2014 v IC Zahrada na Žižkově Živé jídlo je takové jídlo, které nám dává příroda syrové ovoce, zelenina, semínka, ořechy,

Více

Omelety, palačinky (apetit)

Omelety, palačinky (apetit) Omelety, palačinky (apetit) Příprava těsta Základem omeletového těsta je polohrubá mouka, kterou předem prosijeme. Dále to jsou tekutiny, především mléko a minerální voda bez příchuti nebo sodová voda.

Více

Korpus: 200g hladké mouky, 160g cukru krupice, 4 vejce, 8 lžic vlažné vody, 1 lžičku kypřícího prášku, citronovou kůru, vanilkový cukr

Korpus: 200g hladké mouky, 160g cukru krupice, 4 vejce, 8 lžic vlažné vody, 1 lžičku kypřícího prášku, citronovou kůru, vanilkový cukr Dětský dort Motýl 3 vejce, 150g cukru, půl lahvičky rumového aroma (Dr. Oetker), 180g hladké mouky, 1 vrchovatou lžíci kakaa, půl balíčku kypřícího prášku, 80g másla, 300g nakrájené rebarbory Náplň: 250ml

Více

Čočkové karbanátky HLAVNÍ JÍDLA. příprava: 25 min. k ih JEZTE ČESKY rok v naší kuchyni. Jana Vašáková, Zdena Skokanová N.

Čočkové karbanátky HLAVNÍ JÍDLA. příprava: 25 min. k ih JEZTE ČESKY rok v naší kuchyni. Jana Vašáková, Zdena Skokanová N. 4 porce Červená čočka loupaná BIOHARMONIE 500 g Špaldová mouka hladká BIOHARMONIE 1 kg HLAVNÍ JÍDLA příprava: 25 min. R Recept t je j použit žit z knihy k ih JEZTE ČESKY rok v naší kuchyni. Jana Vašáková,

Více

Vánoční kuchařka aneb oblíbené vánoční cukroví našich žáků

Vánoční kuchařka aneb oblíbené vánoční cukroví našich žáků Vánoční kuchařka aneb oblíbené vánoční cukroví našich žáků 17. 12. 2009 1 Babiččiny kokosky (Nela Jurygáčková, 5. B) Těsto: 5 bílků 250 gramů cukru krupice 250 gramů kokosu 1 lžíce hrubé mouky Postup:

Více

Recepty z ovoce především jablečné

Recepty z ovoce především jablečné Recepty z ovoce především jablečné Cuketová buchta s jablky a švestkami 3 hrnky polohrubé mouky 1,5 hrnku cukru 2 hrnky nadrobno nakrájené cukety pastináku 1 hrnek oleje 1 velká lžíce skořice 1 lžička

Více

Pečeme-li chléb v pekárně, dáme pouze 3 dcl vody a pouze 1 kávovou lžičku droždí.

Pečeme-li chléb v pekárně, dáme pouze 3 dcl vody a pouze 1 kávovou lžičku droždí. Suroviny pro bezlepkové pečení bezlepková mouka Mantler bezlepková mouka Jizerka mouka PROMIX UNI pohanková mouka (ne instantní) amarantová mouka rýžová mouka jemné ovesné vločky cukr pískový hnědý cukr

Více

Základní kynuté těsto na pizzu

Základní kynuté těsto na pizzu Pizza (apetit) Základní kynuté těsto na pizzu 250 g hladké mouky, 1 dl vody, 1/2 lžičky soli, 1 lžička moučkového cukru, 15 g kvasnic, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mléka Do hrnečku s mlékem pokojové teploty

Více

Bramborový salát. Sýrový salát s paprikami. Jablkový salát s jogurtem. Jahodový salát. Ovocný salát se žampióny

Bramborový salát. Sýrový salát s paprikami. Jablkový salát s jogurtem. Jahodový salát. Ovocný salát se žampióny Mexický salát Půl hlávky bílého zelí, půl hlávky červeného zelí, 3 cibule, 4 zelené papriky, 4 rajčata, půl lžičky cukru, 2 lžíce oleje, celerová nať, ocet, hořčice, mletý pepř, sůl. Papriky umyjeme, zbavíme

Více

Kuchařské recepty z rostliny Slunečnice Topinambur (Artyčok Jeruzalémský) Potravina by měla být lékem a lék by měl být jídlem.

Kuchařské recepty z rostliny Slunečnice Topinambur (Artyčok Jeruzalémský) Potravina by měla být lékem a lék by měl být jídlem. Kuchařské recepty z rostliny Slunečnice Topinambur (Artyčok Jeruzalémský) Potravina by měla být lékem a lék by měl být jídlem. 1 Obsah Seznámení s rostlinou... 3 Kde hlízy zakoupit... 3 Jsme to, co jíme,

Více

B: Úterý POLÉVKA: II.večeře D:9 A: B: Středa POLÉVKA: II.večeře D:9 A: B: Čtvrtek POLÉVKA: II.večeře D:9 A:

B: Úterý POLÉVKA: II.večeře D:9 A: B: Středa POLÉVKA: II.večeře D:9 A: B: Čtvrtek POLÉVKA: II.večeře D:9 A: DOMOV PRO SENIORY Srpen U Barborky 1 - Rožďalovice 1.8. - 3.8. 2014 JÍDELNÍ LÍSTEK Snídaně Přesnídávka Oběd Svačina Večeře II.večeře Pondělí POLÉVK II.večeře D:9 Úterý POLÉVK II.večeře D:9 Středa POLÉVK

Více

OVOCNÉ RECEPTY Jablečné kopečky podle paní Daňové Na výrobu potřebujeme Postup:

OVOCNÉ RECEPTY Jablečné kopečky podle paní Daňové Na výrobu potřebujeme Postup: OVOCNÉ RECEPTY Jablečné kopečky podle paní Daňové Na výrobu potřebujeme: cca 10 jablek, 2x skořicový cukr, 2x balíček máslových kulatých sušenek (průměr cca 5 cm), čokoláda na vaření, ½ pudinku-vanilkový

Více

Digitální učební materiál

Digitální učební materiál Digitální učební materiál Projekt CZ.1.07/1.5.00/34.0415 Inovujeme, inovujeme Šablona III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT (DUM) Tematická Ryby Společná pro celou sadu oblast DUM č. 32_Ch11_2_10

Více

jak jistě víte, husa se na českém stole objevuje již dlouhá léta. Byla a je neodmyslitelnou součástí tradičních posvícení a stala

jak jistě víte, husa se na českém stole objevuje již dlouhá léta. Byla a je neodmyslitelnou součástí tradičních posvícení a stala Husí kuchařka Vážení zákazníci, jak jistě víte, husa se na českém stole objevuje již dlouhá léta. Byla a je neodmyslitelnou součástí tradičních posvícení a stala se i tradičním pokrmem na svátek sv. Martina

Více

Tradiční recepty. méně cholesterolu. určitě vyzkoušejte! pochutnáte si

Tradiční recepty. méně cholesterolu. určitě vyzkoušejte! pochutnáte si Tradiční recepty méně cholesterolu určitě vyzkoušejte! pochutnáte si pórková polévka voda 1 l pórek 1 ks Alfa Bio lahůdkové TOFU 1 ks hrášek (mražený) 100 g kukuřice 100 g cuketa 1 ks mrkev 1-2 ks bujón

Více

OBJEVTE NOVOU ŘADU MAGGI TEKUTÝCH FONDŮ

OBJEVTE NOVOU ŘADU MAGGI TEKUTÝCH FONDŮ Podporujeme Váš úspěch od roku 1883 OBJEVTE NOVOU ŘADU MAGGI TEKUTÝCH FONDŮ Podporujeme Váš úspěch od roku 1883 Novinka! MAGGI Tekuté koncentráty Fondy Při vytváření nových MAGGI Fondů jsme chtěli udělat

Více

Střední škola hotelnictví a společného stravování, TEPLICE NAD METUJÍ

Střední škola hotelnictví a společného stravování, TEPLICE NAD METUJÍ Střední škola hotelnictví a společného stravování, TEPLICE NAD METUJÍ 1 MENU Kroupový salát se zeleninou Krémová česnečka s krutony a čerstvou petrželkou Filátko ze pstruha s bylinkami na másle, grilovaná

Více

Velikonoční raw menu raw food seminář

Velikonoční raw menu raw food seminář Velikonoční raw menu raw food seminář 12. a 13. duben 2014 v IC Zahrada na Žižkově Živé jídlo je takové jídlo, které nám dává příroda syrové ovoce, zelenina, semínka, ořechy, byliny, atd. Nevaříme ho s

Více

OBRÁCENÝ LISTOVÝ KOLÁČ S JABLKY

OBRÁCENÝ LISTOVÝ KOLÁČ S JABLKY OBRÁCENÝ LISTOVÝ KOLÁČ S JABLKY Ingredience: 4 až 5 jablek 1/2 citronu 30 g másla 70 g pískového cukru 1 lžičku skořice 30 g rozinek 30 g jader vlašských ořechů 200 g listového těsta Jablka oloupejte a

Více

Recepty - Cuketa Ragú z cukety Ostrá cuketová hořcice Nakládané cukety s chili Cukeťák Placky s cuketami a omáčkou

Recepty - Cuketa Ragú z cukety Ostrá cuketová hořcice Nakládané cukety s chili Cukeťák Placky s cuketami a omáčkou Recepty - Cuketa Ragú z cukety 4 středně velké cukety, 2 papriky různých barev, 2 lžíce oleje, 2 cibule, 2 stroužky česneku, 4 měkčí rajčata, 2 jablka, sůl, mletý pepř, několik lístků čerstvé bazalky (nebo

Více

Rybářská kuchařka. Druh (počet receptů)

Rybářská kuchařka. Druh (počet receptů) Rybářská kuchařka Druh (počet receptů) str. KAPR (212)... 2 ŠTIKA (57)...36 PSTRUH (52)...44 LÍN (17)...52 SUMEC (20)...55 ÚHOŘ (20)...58 CANDÁT (17)...62 OKOUN (11)...65 TOLSTOLOBIK (4)...66 CEJN (9)...67

Více