Cukroví. Vánoce jsou svátky, které mám ráda a na které se tším.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Cukroví. http://www.ajina-kucharka.wz.cz/ Vánoce jsou svátky, které mám ráda a na které se tším."

Transkript

1 Vánoce jsou svátky, které mám ráda a na které se tším. Co u nás doma jíme na vánoce? Na snídani je vánoka. K obdu máme jen zelaku bez uzeniny s brambory na loupaku. Veee - rybí polévka s opeenou houskou smažený kapr, bramborový salát Na stl se pipraví vánoní cukroví a chlebíky s kvasnicovou pomazánkou. K vánocm také patí dobrý domácí vajený koak. Cukroví Linecké cukroví Linecké oechové Vanilkové rohlíky Nepeené oechové Tatrankové koule Medové perníky Pracny-medvdí tlapy Rohlíky plnné Marokánky ov. vloky Marokánky Paížské rohlíky Kokosky Snhové pusinky okoládové bulky Banán. jednohubky Rakviky Klášterní rohlíky Masarykovo cukroví okolád. plmsíky Kokosové kuliky Tený vajený koak Jídlo Vánoní zelaka Pomazánka z krabích tyinek Rybí polévka Hanácké chipsy Bramborový salát Peená kaena Smažený kapr Kvasnicová pomazánka vánoní

2 Linecké cukroví 40 dkg hladké mouky 25 dkg tuku (Hera) 15 dkg moukového cukru 2 žloutky a 1 celé vejce vanilkový cukr citrónová kra Z mouky, cukru, tuku, vejce, žloutk, vanilkového cukru, postrouhané citrónové kry vypracujeme tsto, které necháme v chladnu odpoinout. Potom ho vyválíme a vykrajujeme tvary (koleka, srdíka, hvzdiky apod.). V polovin vykrojíme sted. Peeme v horké troub dožluta. Vychladlé spojíme rybízovou marmeládou (vespod je plné a nahoe s vykrojeným stedem). Ped podáváním pocukrujeme, nebo nkteré polijeme okoládou a navrch dáme zdobení. Oechové tyinky linecké tsto 7 dkg moukového cukru 7 dkg mletých oech 2 syrové bílky trochu skoice Poleva: Bílky ušleháme s cukrem a potom pidáme oechy a trochu skoice. Linecké tsto rozválíme a poteme oechovou polevou a pak vykrájíme tvary nebo nakrájíme jen na tyky nebo tvereky. Peeme zvolna nejlépe na peícím papíe. Vanilkové rohlíky - od maminky 37 dkg hladké mouky 10 dkg moukového cukru 10 dkg mletých vlašských oech (pro lepší chu trochu lískových oech) 10 dkg másla 10 dkg vepového sádla 1 vejce 1 kávová lžika prášku do peiva Ze surovin vypracujeme tsto, které je dobe nechat v lednici do druhého dne odpoinout. Druhý den mžeme péct. U nás doma se dlali pomocí masového strojku, na který se nasadil nadstavec s tvary. Kdo takový nemá, vyválí z tsta dlouhý váleek a ten nakrájí na stejné kousky a rukou dlá malé rohlíky, nebo je pee ve formikách rohlík. Rohlíky klademe na vymazaný nebo peícím papírem vyložený plech a peeme zhruba 15 minut v pedem vyháté troub na C doržova. Po upeení je ješt teplé obalujeme v cukru s vanilkou nebo vanilkovým cukrem. Na fotografii jsou rohlíky dlané masovým strojkem a peené ve formice.

3 Nepeené oechové tvereky 1 bílek 15 dkg cukru 15 dkg mletých oech celé lískové oechy Bílek ušleháme v sníh, pidáme cukr, oechy a promícháme ve vláné tsto. Je-li tsto ídké pidáme oechy nebo kokos. Vál posypeme cukrem a na nm tsto rozválíme na tenký plát, polijeme citrónovou polevou, nakrájíme na tvereky a na každý dáme lískový oech. Nepee se, nechají se zaschnout v pokojové teplot. Citrónová poleva: 10 dkg mletého cukru, 2 lžíce citrónové šávy, 2 lžiky horké vody teme. pokud je poleva ídká pidáme cukr. Tatrankové koule 4 tatranky dkg moukového cukru 16 dkg másla 2 lžíce rumu 2 lžíce kakaa Medové perníky 80 dkg hladké mouky 15 dkg másla (Hera) 1 kávová lžika skoice 4 vejce 28 dkg mletého cukru (mouka) 4 lžíce rozpuštného vlahého medu 2 kávové lžiky jedlé sody 14 tluených hebík 2 lžiky anýzu Vejce, cukr a tuk utít, pidat mouku s koením, sodu a med. Na vále vypracovat tsto, mouky lze pidat až do hustoty, aby se tsto neroztékalo. Tsto zabalíme do fólie a dáme vychladit do lednice nejlépe 1-2 dny. Tsto vyválet asi na 1/2 cm a vykrajovat tvary, peou se na vymazaném a moukou vysypaném plechu nebo na peícím papíe ve stedn horké troub. Po upeení za 3-5 minut se potírají rozšlehaným vejcem, ímž získají lesklý povrch. Poleva: 1 bílek, dkg práškového cukru a šáva z citronu. Pi zdobení se ušlehaná poleva v misce zakrývá mokrou utrkou, aby nevysychala a dalo se s ní dobe pracovat. Tatranky nastrouháme a smícháme s ostatními písadami. Tvoíme kuliky, které obalujeme v kokosu.

4 Pracny - medvdí tlapky 1 kávová lžika prášku do peiva 25 dkg hladké mouky 14 dkg moukového cukru 14 dkg mletých vlašských oech 14 dkg másla nebo jiného tuku na peení 1 vejce kousek citrónové kry 3-4 tluené hebíky 1/2 lžiky mleté skoice na špiku lžiky mletého nového koení 1 lžika kakaa Na vále do hladké mouky zamícháme prášek do peiva a potom dáme, moukový cukr, kakao, mleté oechy, skoici, hebíek, nové koení, strouhanou citrónovou kru a pidáme zmklý tuk a vejce. Vypracujeme tsto, které necháme v chladu ztuhnout. Pak kousky tsta vtlaujeme do suchých nebo sádlem vymazaných formiek. Peeme na plechu v pedeháté troub. Ješt horké vyklopíme a obalíme v moukovém cukru smíchaném s vanilkou nebo vanilkovým cukrem. Doba k rozležení: 2-3 týdny 21 dkg hladké mouky 2 dkg moukového cukru 11 dkg másla 1 žloutek Rohlíky plnné - od Hany Ze surovin vypracujeme tsto, které je dobe nechat v chladu odpoinout. Tsto natlaíme do formiek rohlík. V mírn vyháté troub upeeme. Nádivka 10 dkg másla 4 dkg moukového cukru 15 dkg mletých oech strouhaná citrónová kra 2 žloutky sníh ze 2 bílk 4 dkg moukového cukru vanilkový cukr Vyšleháme máslo se žloutky, cukrem a zamícháme vychladlé opražené oechy a trošku citrónové kry. Z bílk ušleháme tuhý sníh, pidáme cukr s vanilkovým cukrem a nad párou vyšleháme do tuha. Nakonec do másla zamícháme vychladlý sníh. Plníme k sob krémem. Nakonec rožky rohlíku namáíme v rozpuštné okolád.

5 Marokánky ovesnými vlokami 1/8 l polotuného mléka 10 dkg medu 10 dkg másla nebo rostlin. tuku 10 dkg ovesných vloek 7,5 dkg kandovaného ovoce 10 dkg sekaných mandlí, lískových oech okoláda na vaení a ztužený pokrmový tuk Na pánvi osmahneme dozlatova ovesné vloky. V hrneku povaíme asi 5 minut mléko s medem a máslem. Vmícháme opražené ovesné vloky, kandované ovoce, pokrájené oechy a krátce povaíme. Sms necháme vychladnout. Na peící papír dáváme lžící hmotu a tvoíme placiky. Vložíme do pedeháté trouby a peeme asi 15 minut. okoládu s tukem rozpustíme a vychladlá koleka v ní namáíme spodní stranou. Marokánky 1/4 l polotuného mléka 8 dkg cukru 1 vrchovatá lžíce hladké mouky 1 lžíce másla 10 dkg pomeranové kry 10 dkg lískových oíšk 10 dkg mandlí, burských oíšk 10 dkg kandovaného ovoce Poleva : okoláda na vaení a ztužený pokrmový tuk Mléko, cukr, mouku a máslo svaíme na ídkou kaši, pak pidáme nakrájené oechy, mandle, pomeranovou kru a kandované ovoce. Plech vymažeme a vysypeme moukou nebo dáme peící papír. Lžikou tvoíme placiky, které v teplejší troub upeeme do ržova. Ješt teplé sejmeme z plechu. Druhý den rovnou spodní ást polijeme polevou. Paížské rohlíky 20 dkg mletých vlašských oech 30 dkg cukru 2 vejce trochu hladké mouky a trochu strouhanky Ze surovin vytvoíme tsto, rozválíme a vykrájíme rohlíky. Dáme na plech vyložený peícím papírem a peeme pi nižší teplot. Teplé sundáme z plechu. Krém 15 dkg másla 15 dkg cukru kakao Máslo s cukrem a žloutkem uteme a pidáme nádivku a kakao. Nádivka: 3 dkg másla 3 dkg hrubé mouky udláme svtlou jíšku a do ní nalijeme 1/4 l mléka uvaíme kaši a necháme vychladnout. Pytlíkem ozdobn nastíkáme krém na rohlíky, dáme do chladna ztuhnout a potom namáíme do polevy. Poleva: okoláda a 100% tuk.

6 Kokosky 5 bílk 30 dkg moukového cukru 25 dkg mletého kokosu mžeme dát trochu vanilkového cukru V kotlíku nebo hrnci ušleháme bílky nepíliš do tuha. Jakmile se tvoí za metlou špika, je sníh hotov. Pak do nho zvolna zašleháme cukr a nádobu vložíme do vtšího hrnce s vaící vodou a šleháme, až poádn zhoustne. Pidáme mletý kokos, odstavíme a šleháme až do vychladnutí. Na plech pomaštný nebo vyložený peícím papírem dláme lžikou malé hromádky. Peeme pi mírné teplot, spíš sušíme asi hodinu do ržova. Snhové pusinky 5 bílk 30 dkg jemného pískového cukru (krupika) podle velikosti bílk poítáme na 1 bílek 5-7 dkg cukru I. varianta Dobe našleháme sníh, pak do nj vešleháme polovinu cukru. Druhou polovinu cukru už jen lehce strkou zabalujeme. Hmotu pendáme do sáku s hubikou a na plech vyložený peícím papírem tvarujeme pusinky, koleka nebo proužky. Dáme do málo teplé trouby a spíš sušíme než peeme. II. varianta V kotlíku nebo hrnci ušleháme bílky nepíliš do tuha. Jakmile se tvoí za metlou špika, je sníh hotov. Pak do nho zvolna zašleháme cukr a nádobu vložíme do vtšího hrnce s vaící vodou a šleháme, až se hmota stane tvárnou. Nádobu se snhem pendáme do chladné lázn a šleháme do vychladnutí. Sníh dáme do sáku s trubikou a stíkáme na plech pomaštný nebo vyložený peícím papírem tvary. Peeme pi mírné teplot, spíš sušíme, aby zstaly bílé. Pusinky mžeme potom máet celé nebo jen kouskem v okolád. okoládové bulky 25 dkg cukru 14 dkg másla 14 dkg oech - mletých 14 dkg okolády na vaení okoládu nastrouháme a všechny suroviny smícháme v tsto. Dláme malé kuliky a uprosted udláme prstem dlek. Pomalu peeme na plechu s peícím papírem. Banánové jednohubky 1 balíek dtských piškot banány meruková marmeláda (mžebýt i jiná) rum 10 dkg okolády na vaení 5 dkg ztuženého pokrmového tuku (Omega) párátka Jeden piškot nateme marmeládou, dáme koleko banánu, dáme druhý piškot na který kápneme rum. Napíchneme na párátko. Ve vodní lázni rozpustíme okoládu a tuk. Piškoty na párátku namáíme v rozpuštné okolád. Necháme ztuhnout a odležet, aby piškoty nasály vlhkost z banánu.

7 Rakviky 4 žloutky 1 celé vejce dkg moukového cukru troška citrónové šávy Šleháme ve šlehai 20 minut Potom jemn vmícháme 1 lžíci hrubé mouky s troškou prášku do peiva. Mistrovské klášterní rohlíky 21 dkg hladké mouky 14 dkg mletých oech 16 dkg tuku 5 dkg okolády na vaení 5 dkg moukového cukru 2 žloutky Formiky vymažeme sádlem. Mžeme je vysypat moukou, ale potom nejsou na povrchu pkn hladké. Formiky plníme do 1/3-1/2. Používám formiky na rakviky a taky košíky. Naskládáme na plech a v pedeháté troub zvolna peeme. Nakonec jenom dosušíme. Na zkoušku vyklopím jednu rakviku a rozlomím, abych zjistila jestli není vevnit syrová. Po upeení je vyklápím z formiek ješt teplé. Peeme tak pi C. Zdobíme našlehanou neslazenou šlehakou. Mouku prosejeme do mísy, pidáme nastrouhané oechy, tuk, cukr, žloutky a rozpuštnou okoládu a všechny suroviny dobe propracujeme. Vypracujeme pevné tsto, které necháme aspo 2 hodiny v chladu odležet. Tsto by mlo být tuhé. Vychladlé tsto nakrájíme na stejn velké kousky a tvoíme menší rohlíky, které dáme na peící papír nebo dobe vymazaný plech nebo tsto natlaíme do formiek a peeme ve formikách. Peeme v pedeháté troub na 180 C. Rohlíky jsou kehké, proto necháme vychladnout na plechu. Potom namáíme rožek v rozpuštné okolád a posypeme kokosem

8 Masarykovo cukroví 20 dkg hladké mouky 15 dkg másla 7 dkg moukového cukru 1 žloutek 1,5 lžíce kakaa 10 dkg vlašských oech okoládové plmsíky 5 vajec 18 dkg moukového cukru 18 dkg tuku (másla) 18 dkg polohrubé mouky 8 dkg oech jemn mletých 4 lžíce kakaa nebo 5 dkg okolády Máslo, cukr a žloutky uteme do pny. Pidáme oechy, kakao a zamícháme. Nakonec postupn vmícháme mouku a sníh z bílk. Tsto rozeteme na vymazaný, moukou vysypaný plech a zvolna peeme. Polevu stejnomrn rozeteme na ješt teplý mouník. Hned za tepla formikou vykrajujeme plmsíky, nebo krájíme na tvereky, které ozdobíme polovinou vlašského oechu a kandovaným ovocem. I. Rumová poleva Oechy namoíme na 2 hodiny do vody, potom je velmi nahrubo nasekáme. Ze všech surovin udláme tsto, vmícháme oechy, z tsta udláme váleky o prmru asi 3-5 cm a dáme do chladna odležet. Nejlépe druhý den z válek nakrájíme plátky o síle asi pl centimetru. Poklademe na peící papír a dáme do pedeháté trouby. Peeme doržova a ješt horké obalíme v moukovém cukru. 25 dkg moukového cukru 5 lžic rumu 1 lžíci teplé vody Cukr, rum a vodu teme, až vznikne hladká a hustá cukrová poleva. II. Citrónová poleva 26 dkg moukového cukru 2 lžíce horké vody 2 lžíce citrónové šávy 1 lžika oleje Cukr, horkou vodu, citrónovou šávu a olej umícháme na hustou a lesklou polevu.

9 Kokosové kuliky 20 dkg kokosu 20 dkg moukového cukru 10 dkg másla 4-5 lžic rumu kakao nebo okoláda Ze surovin vypracujeme tsto, ze kterého udláme malé kuliky. Kuliky obalujeme v kakau nebo strouhané okolád na vaení. Vánoní zelaka ½ kg kyselého zelí sl, kmín trocha sušených hub 1 l mléka 4 dkg hladké mouky 1 cibule mletá paprika tuk 1/4 l smetany na šlehání 1-2 vajíka Tený vajený koak 4 žloutky 25 dkg moukového cukru 1 vanilkový prášek nebo 2 cm vanilky 1/2 l svaené vychladlé smetany 12% 125 ml istého lihu Prosátý moukový cukr, žloutky a vanilkový prášek uteme do pny. Potom pidáme svaenou vychládlou smetanu a nakonec zamícháme istý líh. Dobe umíchaný koak nalijeme do istých lahví a necháme uležet. Kyselé zelí pokrájíme, zalijeme vodou, pidáme houby, sl, kmín a vaíme. Zahustíme mlékem s rozkvedlanou hladkou moukou a provaíme. Osmažíme nadrobno pokrájenou cibuli, zaprášíme ervenou paprikou a pidáme do zelaky. Nakonec pidáme smetanu, vajíka a ješt krátce povaíme. K polévce podáváme brambory na loupaku. Brambory uvaíme ve slupce a ješt horké oloupeme. Podáme je na stl v míse. Každý si sám nakrájí brambory pímo do talíe, osolí a zalije polévkou. Na vánoce nedávám do zelaky klobásu.

10 Rybí polévka Rybí hlavy (bez žáber) ploutve a pátee ze 2 kapr 1 mrkev, 1 petržel, 1/4 celeru 1 cibule 1/2 pórku 1 bobkový list 5 zrnek pepe 3 kuliky nového koení trochu tymiánu Vyprané hlavy, ploutve a pátee zalijeme 3/4 litrem studené vody, pidáme oištnou zeleninu, cibuli, pór, koení a sl. Vaíme 30 minut a scedíme. 1-2 lžíce hladké mouky 1 lžíce másla 1 kostka Karpatského bujónu jikry a mlíí pórek muškátový kvt V hrnci nasucho opražíme mouku, až je nazlátlá, dáme máslo, podlijeme vývarem z ryb, pidáme kostku bujónu a 20 minut povaíme. Do polévky pidáme omyté nasekané mlíí a jikry, povaíme, pidáme obrané maso z ryb, nakrájenou uvaenou zeleninu, nakrájený pórek a krátce provaíme. Polévku dochutíme solí a muškátovým kvtem. Pidáme-li 5 dkg žampión podušených na másle, dostane polévka odlišnou chu. Bramborový salát 2 kg brambor 2 vtší cibule 2 kyselé okurky 15 dkg mrkve 10 dkg celeru 7 dkg petržele 8 vajec 375 ml majonézy 125 ml tatarské omáky sterilovaný hrášek 2 lžíce plnotuné hoice olej, sl, pep Brambory uvaíme ve slupce. Uvaíme zeleninu a vajíka natvrdo. Vychladlé brambory oloupeme a pes koleko s mížkou nakrájíme na hranolky. Brambory osolíme, opepíme, polijeme trochou oleje a smícháme s hoicí, jemn nakrájenou cibulí, zeleninou, vajíky a pecedným hráškem. Nakonec zlehka vmícháme majonézu a tatarskou omáku a ješt podle poteby dosolíme. Polévku podáváme s opraženou houskou. 1-2 housky nebo rohlíky nakrájíme na kostiky a osmažíme za stálého míchání na oleji.

11 Smažený kapr 4 porce kapra sl citrónová šáva hladká mouka 2 vejce trocha piva nebo mléka strouhanka vepové sádlo nebo olej Kvasnicová pomazánka - nastavená majonéza 1/4 l mléka 2 lžíce hrubé mouky a kousek másla Uvaíme kaši do ztuhnutí Droždí 1 menší cibule, tuk Porce kapra osolíme, pokapeme citronem a dáme do chladna. Mžeme to udlat den pedem, nebo aspo 1 hodinu ped další úpravou. Na obalování si pipravíme hladkou mouku, strouhanku a vejce. Vejce osolíme a rozšleháme s trochou piva nebo mléka, mže být i voda. Kapra nejdíve obalíme v mouce, potom namoíme ve vejcích a nakonec obalíme ve strouhance. Pokud nám zbylo vajíko, mžeme porce obalit ve vajíku a strouhance ješt jednou. My máme rádi dvakrát obalované ízky. Kousky kapra smažíme pomalu ve vtší dávce tuku, aby se ryba dostaten propekla. Na smažení kapra je nejlepší sádlo. Na vánoce, kdy dlám víc porcí, smažím kapra ve friáku. Podáváme s bramborovým salátem nebo vaeným bramborem i bramborovou kaší. Na tuku mírn osmažíme jemn nakrájenou cibulku a pidáme kvasnice, které se rozpustí a až zanou vont. Pokud se kvasnice nespojí s tukem, podlijeme trochou mléka,aby vznikla celistvá hmota. Potom odstavíme. Až trochu vychládnou, smícháme s kaší. mrkev, petržel, celer uvait v mírn osolené vod vajíko uvaené natvrdo salám cibule kyselá okurka Vše najemno nakrájíme. menší majonéza plnotuná hoice Vše smícháme s kaší. Dochutíme solí a pepem.

12 Pomazánka z krabích tyinek Krabí tyinky 1 pórek naložené kapie tatarská omáka Hanácké chipsy Krabí tyinky dáme na chvilku do vaící vody a hned scedíme. Krabí tyinky jemn nasekáme. Pórek velmi jemn nakrájíme a nakrájíme naloženou kapii. Vše smícháme s tatarskou omákou, osolíme a trochu opepíme. Chlebíky zdobíme jen proužkem erstvé papriky. starší chleba olej esnek sl Chleba nakrájíme na kostky. Vysoký plech vymažeme trochu olejem a dáme pokrájený chleba. V troub pi teplot 200 C pi obasném míchání peeme asi 20 minut až zržoví. Zatím si pipravíme zálivku. Do hrnku prolisujeme esnek tak asi 1/4 hrnku a dáme sl. Zalijeme olejem na 1/2 hrnku a dolijeme vodou. Nalijeme na chleba a promícháme a asi na 5-10 min dáme dopéct. Peená kaena 1 kaena máslo majoránka sl, kmín 2 lžíce hladké mouky Vykuchanou a oištnou kachnu omyjeme, odízneme kži z krku, spodní ásti kídel a vyndáme sádlo z bicha, odíznuté použijeme na polévku. Kachnu osolíme na povrchu i vevnit a vnitek kachny vylijeme rozpuštným máslem s majoránkou. Tuto pípravu udláme veer nebo ráno ped peením, aby se odležela. Kaenu okmínujeme z venku i vevnit a položíme do pekáe na podložku nebo vložené špejle, nejdíve na prsa. Podlijeme vodou, zakryjeme druhým pekáem a vložíme do pedeháté trouby. Bhem peení kaenu podléváme vypeenou šávou, podle poteby podléváme vodou a obas kaenu obrátíme a vidlikou propíchneme kži na bocích a stehnech, aby sádlo snáze z podkoží vytékalo. Nakonec ji peeme odkrytou prsíky nahoru. Kaena musí být upeená dozlatova, aby kžika byla kupavá. Bhem peení odebere sádlo, dáme do kastrolku, pidáme mouku a udláme zlatou jíšku. Upeenou kaenu vyndáme z pekáe, slijeme vypeenou šávu a šávu, která se napekla na okraje pekáe oškrábeme. Peká vypláchneme trochou vody, kterou pilijeme ke šáv. Šávu zahustíme jíškou a provaíme. Kaenu naporcujeme a vrátíme do pekáe a necháme ji v troub, než ji budeme podávat.

13 as na upeení kaeny není možno pesn urit, záleží na její velikosti, hmotnosti i druhu, mže to trvat asi tak dv až ti hodiny. Podáváme s knedlíkem a dušeným zelím, na talíi polijeme pipravenou šávou. U nás doma se v polovin peení pidají ke kaen osolená kuecí stehna. Stehna dostanou výbornou chu a vni po kaen.

Česnekový kapr Suroviny Postup Ďábelský kapr Suroviny Postup Ďábelská treska na olivách Suroviny Postup Dánské karbanátky Suroviny Postup

Česnekový kapr Suroviny Postup Ďábelský kapr Suroviny Postup Ďábelská treska na olivách Suroviny Postup Dánské karbanátky Suroviny Postup Česnekový kapr středně velký vykuchaný kapr, brambory, smetana, máslo, česnek, mletý bílý pepř, sůl Kapra naporcujeme, osolíme, opepříme a do každého kousku uděláme několik podélných zářezů, do kterých

Více

Strana: 1 Datum : 23.03.15. Autor receptury: 14. ZŠ Plzeň

Strana: 1 Datum : 23.03.15. Autor receptury: 14. ZŠ Plzeň Strana: 1 Autor receptury: 14. ZŠ Plzeň Receptura : 92-ZS-0013 Barevná vřetena s brokolicí a parmezánem ---------------------------------------------------------------- Receptura je na 10,00 MJ, (MJ=porce)

Více

Druh suroviny: Jméno žáka: Sandra Zahoranská Třída: 8. A ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Klegova 27, příspěvková organizace. Množství v cl, ks, g:

Druh suroviny: Jméno žáka: Sandra Zahoranská Třída: 8. A ZŠ Ostrava-Hrabůvka, Klegova 27, příspěvková organizace. Množství v cl, ks, g: Druh suroviny: vepřové mleté maso cibule olej sůl pepř hořčice sušená majoránka česnek zelenina (pórek, cherry rajčata, paprika, salátová okurka) smetana v cl, ks, g: 240 g 120 g 20 g 10 g 0,5 g 20 g 1

Více

Kuchařka krajových receptů

Kuchařka krajových receptů Kuchařka krajových receptů Vážení milovníci dobrého jídla, držíte v rukou první Moravskoslezskou kuchařku, která vznikla jako poděkování všem Vám, kteří jste se zúčastnili prvního ročníku akce Jak šmakuje

Více

SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK

SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK SOUHRN TECHNOLOGIE III. ROČNÍK KUCHAŘ-ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ ~ 2 ~ PŘÍPRAVA POKRMŮ NA OBJEDNÁVKU 1. MINUTKY Z HOVĚZÍHO MASA K přípravě minutkových jídel z hovězího masa používáme pouze maso z dobře odleželé

Více

Jak šmakuje Moravskoslezsko

Jak šmakuje Moravskoslezsko Jak šmakuje Moravskoslezsko 2012 Kuchařka krajových receptů Vážení milovníci tradiční kuchyně, dostala se Vám do rukou v pořadí druhá Moravskoslezská kuchařka pod značkou Jak šmakuje Moravskoslezsko. První

Více

RECEPTY NA CHLEBA V TROUBĚ

RECEPTY NA CHLEBA V TROUBĚ RECEPTY NA CHLEBA V TROUBĚ 1 Domácí chléb...1 Grahamový chléb...2 Chleba...3 Pšeničný chléb...4 Chléb bramborový - velký...5 Žitný chléb...7 Kvas...8 Selský chléb...9 Veka...10 Domácí pletýnky, rohlíky,

Více

SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK

SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK SOUHRN TECHNOLOGIE II. ROČNÍK KUCHAŘ-ČÍŠNÍK SSOU ATHOZ ~ 2 ~ ÚPRAVA JATEČNÉHO MASA ÚPRAVA HOVĚZÍHO MASA ROZDĚLENÍ A POUŽITÍ JEDNOTLIVÝCH ČÁSTÍ ~ 3 ~ svíčková - patří mezi nejkvalitnější části masa, dělíme

Více

Budete potřebovat: Způsob přípravy: Tradiční kebab. Mini burger se slaninou

Budete potřebovat: Způsob přípravy: Tradiční kebab. Mini burger se slaninou Tradiční kebab Hovězí. - 200 g, sádlo. - 50 g, cibule, rajčata - 1 ks, sůl a mletý pepř. - Podle chuti. Hovězí, slanina a cibule- 3x mlýt. Sůl, pepř dle chuti. Navlhčit ruce ve vodě a nádivku nandat na

Více

Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot

Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot Ukázky receptur s propočtem nutričních hodnot Polévka s drožďovými knedlíčky (d.č.3) Kosti Zeleninová směs (mrkev, celer, petržel) Krupice pšeničná Droždí 1l Vaječná melanž 13.00 g 18.00 g 3.00 g Technologický

Více

Vaření české kuchyně

Vaření české kuchyně O krok napřed Zvyšování kvality ve vzdělávání v Pardubickém kraji II. reg. č. projektu CZ.1.07/1.1.28/02.0007 Vaření české kuchyně Jarmila Karásková Vaření české kuchyně Jarmila Karásková O krok napřed

Více

Michala Turny Miroslava Matouška

Michala Turny Miroslava Matouška Vítáme vás u publikace 14 dní ke změně života, která vznikla ve spolupráci Michala Turny a Miroslava Matouška, autorů internetových stránek grasa.cz a mmetla.wordpress.com. Oba nás velmi baví jídlo. Nejen,

Více

JIP východočeská, a.s.,

JIP východočeská, a.s., 1 2 3 V ážení zákazníci, teplých letních dnů pomalu ubývá a těch chladnějších přibývá. Ano, blíží se podzim, ve všech svých barvách, provoněný úžasnými vůněmi. Nástup chladných dnů jsme se pro vás rozhodli

Více

OSTATNÍ RECEPTY PRO DOMÁCÍ PEKÁRNY

OSTATNÍ RECEPTY PRO DOMÁCÍ PEKÁRNY OSTATNÍ RECEPTY PRO DOMÁCÍ PEKÁRNY 1 Francouzská bageta...1 Pizza...2 Marmeláda...3 Pomeran ová marmeláda...4 Raj atový mazanec st ední...5 Chléb pizza st ední...6 Pizza chléb...7 Tvarohové housti ky od

Více

RŮŽOVÝ LIKÉR KARAMELOVÝ LIKÉR

RŮŽOVÝ LIKÉR KARAMELOVÝ LIKÉR RŮŽOVÝ LIKÉR 15 květů z růže, 150 g cukru, 750 ml bílého rumu Květy opatrně opláchněte studenou vodou a nechte dobře odkapat. Dejte je do větší zavařovací sklenice spolu s cukrem a zalijte je rumem. Sklenici

Více

ZDARMA. magazín pro zákazníky supermarketů a hypermarketů Albert / únor 2013. Máslové loupáky. Jak voní Asie? Skvěle. I chutná! Napečeno!

ZDARMA. magazín pro zákazníky supermarketů a hypermarketů Albert / únor 2013. Máslové loupáky. Jak voní Asie? Skvěle. I chutná! Napečeno! ZDARMA magazín pro zákazníky supermarketů a hypermarketů Albert / únor 2013 Máslové loupáky s mandlemi (st r.3 7) Jak voní Asie? Skvěle. I chutná! Napečeno! Recepty z kynu tého těsta od nejlepších pekařů

Více

PRACOVNÍ A VÝTVARNÁ VÝCHOVA

PRACOVNÍ A VÝTVARNÁ VÝCHOVA PRACOVNÍ A VÝTVARNÁ VÝCHOVA Metodika pro učitele ZŠ speciální Čáslav ÚVOD Pracovní vyučování je na základní škole speciální jedním z nejvýznamnějších vyučovacích předmětů. Cílem tohoto předmětu na těchto

Více

ČASOPIS ZÁKAZNÍKŮ PRODEJEN COOP 1/2015 ZDARMA RÁDCE

ČASOPIS ZÁKAZNÍKŮ PRODEJEN COOP 1/2015 ZDARMA RÁDCE ČASOPIS ZÁKAZNÍKŮ PRODEJEN COOP 1/2015 ZDARMA RÁDCE Vybíráme z březnové nabídky 9, 90 PODĚBRADKA Citron, Pomeranč, Lesní plody 1,5 l cena za 1 l 6,60 Kč PDB_inz_193x74_TISK.indd 1 21.1.15 9:16 14, 90 Na

Více

Praktická příručka i pro úplné začátečníky. s droždím

Praktická příručka i pro úplné začátečníky. s droždím učíme se péct Praktická příručka i pro úplné začátečníky s droždím Proč péct s droždím? Domácí kynuté pečivo patří odjakživa mezi vyhledávané pochoutky. Láká nás výraznou, lehce kořeněnou vůní, nadýchaným

Více

SKVĚLÉ RECEPTY Uvařte si chutná a zdravá jídla s příchutí jara

SKVĚLÉ RECEPTY Uvařte si chutná a zdravá jídla s příchutí jara číslo 8 jaro 2015 zdarma ROZHOVOR se slavným českým šéfkuchařem Jaroslavem Sapíkem SKVĚLÉ RECEPTY Uvařte si chutná a zdravá jídla s příchutí jara ŠKOLA VAŘENÍ Jedinečný kořenící elixír balsamico Přivítejte

Více

Rádce. jižní čechy. křížem krážem. jak ušetřit při vaření k červnu patří jahody 2/2011

Rádce. jižní čechy. křížem krážem. jak ušetřit při vaření k červnu patří jahody 2/2011 č a s o p i s z á k a z n í k ů p r o d e j e n c o o p 2/2011 křížem krážem jižní čechy jak ušetřit při vaření k červnu patří jahody Vybíráme z červnové nabídky SUPER CENA 14, 90 INSPIRED Vlhčené ubrousky

Více

Podzim. plný chutí. Klasické české omáčky. Kalkulace předkrmů. Časopis pro profesionály v gastronomii 3/2013 Cena 29 Kč

Podzim. plný chutí. Klasické české omáčky. Kalkulace předkrmů. Časopis pro profesionály v gastronomii 3/2013 Cena 29 Kč Gastro Časopis pro profesionály v gastronomii 3/2013 Cena 29 Kč Klasické české omáčky Kalkulace předkrmů Podzim plný chutí Volně k dispozici pro registrované zákazníky Makro ÚVODNÍK Milé zákaznice, vážení

Více

SVĚT V KUCHYNI JAK TO, CO JÍME, OVLIVŇUJE SVĚT S PŘÍSPĚVKY OD HANKY ZEMANOVÉ, KUCHAŘKY ZE SVATOJÁNU EVY FRANCOVÉ A MARTINA ŠKODY

SVĚT V KUCHYNI JAK TO, CO JÍME, OVLIVŇUJE SVĚT S PŘÍSPĚVKY OD HANKY ZEMANOVÉ, KUCHAŘKY ZE SVATOJÁNU EVY FRANCOVÉ A MARTINA ŠKODY SVĚT V KUCHYNI JAK TO, CO JÍME, OVLIVŇUJE SVĚT S PŘÍSPĚVKY OD HANKY ZEMANOVÉ, KUCHAŘKY ZE SVATOJÁNU EVY FRANCOVÉ A MARTINA ŠKODY Každý z nás má doma nějaké zapomenuté potraviny. Zkroucená mrkev na dně

Více

Jak se stravovat při diabetu 2. typu

Jak se stravovat při diabetu 2. typu Jak se stravovat při diabetu 2. typu Diabetes mellitus Diabetes mellitus (cukrovka) je metabolická porucha, projevující se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Jde o onemocnění, při kterém je relativní nebo

Více

Zelenina, luštěniny, houby

Zelenina, luštěniny, houby Zelenina, luštěniny, houby tisk stránky Zelenina - 100 g Artyčoky 170 2,4 0,1 2,6 0 10,8 Brambory rané 300 1,7 0,2 16,6 0 1,3 Brambory zimní 330 1,8 0,3 18,2 0 1,6 Brokolice, kedlubna 140 4,4 0,9 2,9 0

Více

KALORICKÉ TABULKY. Zelenina, luštěniny, houby. Potravina - 100 g. Zelenina - 100 g

KALORICKÉ TABULKY. Zelenina, luštěniny, houby. Potravina - 100 g. Zelenina - 100 g Následující tabulka uvádí průměrné hodnoty živin - bílkovin, tuků a cukrů, obsah energie a nejdůležitějších minerálů v jednotlivých potravinách na 100 g dané potraviny. Podle konkrétního typu potraviny

Více

Marinády - maso: Hořčičná marináda: Jogurtová marináda: Medová marináda: Kari marináda: Švestková marináda: Bylinková marináda: Meruňková marináda:

Marinády - maso: Hořčičná marináda: Jogurtová marináda: Medová marináda: Kari marináda: Švestková marináda: Bylinková marináda: Meruňková marináda: Marinády - maso: Tyto marinády jsou určeny převážně na kuřecí, vepřová a hovězí masa,můžou být však použity i na maso klokaní. Všechny níže uvedené ingredience smícháme, omyté,nakrájené maso na plátky

Více

JINÝKRAJJINÝMRAV VÁNOCE VE SVĚTĚ WORLD MUSIC RECEPTY KOMIKSY POEZIE ATD. Téma čísla: ZAVRTEJTE SE DO NĚJ, ZAVRTÁ SE DO VÁS 11/2009

JINÝKRAJJINÝMRAV VÁNOCE VE SVĚTĚ WORLD MUSIC RECEPTY KOMIKSY POEZIE ATD. Téma čísla: ZAVRTEJTE SE DO NĚJ, ZAVRTÁ SE DO VÁS 11/2009 ZAVRTEJTE SE DO NĚJ, ZAVRTÁ SE DO VÁS 11/2009 Téma čísla: JINÝKRAJJINÝMRAV RECEPTY WORLD MUSIC KOMIKSY POEZIE VÁNOCE VE SVĚTĚ ATD. Šimon Mynář, 2. třída TROCHAPOEZIE Když jsem přijel do Afriky potkal jsem

Více

Spolu v cukrárně Recepty, moderní dorty, základní pojmy v cukrářství. První velký návod na používání cukrářských strojů Frigomat

Spolu v cukrárně Recepty, moderní dorty, základní pojmy v cukrářství. První velký návod na používání cukrářských strojů Frigomat Spolu v cukrárně Recepty, moderní dorty, základní pojmy v cukrářství První velký návod na používání cukrářských strojů Frigomat Poděkování patří panu Rossano Boscolo a všem zaměstnancům Campus Etoile Academy

Více