Peníze. Bc. Alena Kozubová

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Peníze. Bc. Alena Kozubová"

Transkript

1 Peníze Bc. Alena Kozubová

2 Definice Peníze jsou zvláštním druhem statku. (Statek je věc, která je pro nás něčím užitečná). Peníze sami o sobě nejsou ničím užitečné, jejich užitečnost spočívá v tom, že jsou snadno směnitelné za jiné užitečné statky.

3 Peníze Peníze, i když ne ve stejné podobě jako dnes, lidstvo zná již více než let. Historie jejich vzniku je spojena s rozvojem společenské dělby práce, která podmínila vznik výměnného obchodu mezi lidmi.

4 Vývoj peněz Když jednotlivci nebo skupiny vlastní něco, co nepotřebují a vyměňují to za věci nebo služby, které potřebují, či budou potřebovat v budoucnosti, dochází k naturální výměně

5 Vývoj peněz Při této výměně musí totiž na trhu existovat subjekt, který v daném čase vlastní přesně takové zboží, které já potřebuji. A současně potřebuje přesně to zboží, které zase vlastním já. I když takový subjekt najdu právě tehdy, když ho potřebuji, může vzniknout problém při určení poměru vzájemné výměny (kolik mého zboží za kolik jeho zboží).

6 Vývoj peněz Komoditní peníze Kovové peníze Papírové peníze Bankovní (fiktivní) peníze

7 Komoditní peníze Peníze jako prostředek směny se historicky nejdříve objevily ve formě komodit (plátno, kusy železa, tabák, mušle, kůže, kožešiny, ryby, sušené maso, sůl, dobytek, olej, víno, měď,), ale bylo to nepraktické, špatně dělitelné, objemné.

8 Komoditní peníze dnes Tato forma výměny přetrvává v určitém rozsahu dodnes. Dnešní směna statků je označována jako barterová směna či barterový obchod. Používá se např. v zahraničním obchodě nebo mezi obchodními partnery, kterým vyhovuje druhý statek. Směňují komodity a na konci účetního období rozdíl vyrovnají v penězích.

9 Kovové peníze Na přelomu letopočtu žili na našem území Keltové. Oni byli tvůrci prvních skutečných mincí, které se tu zachovaly. Z období Velkomoravské říše se zachovaly hřivny, které sloužily původně jako rezerva kovu, později jako naturální peníze.

10 Kovové peníze Stříbrná mince denár začala obíhat na našem území až po zániku Velké Moravy. Zavedl ji francký král Karel Veliký Ve 13. století získaly velký význam při rozvoji drobného obchodu především ve střední Evropě malé mince ražené z mědi haller. Svůj název dostaly podle mincovny v německém městě Halle. Z něho pochází i náš haléř.

11 Kovové peníze Toto období vystřídaly ve 14. století groše a florény (dukáty) a v 16. století tolary. První stříbrné tolary se razily v české mincovně v Jáchymově. Podle některých historiků je právě s nimi spojen původ názvu dolar. Období těchto měn definitivně skončilo v roce 1892, kdy na našem území začaly platit koruny.

12 Kovové peníze Až do poloviny 19. století bylo základem hodnoty peněz stříbro. Když Evropu zaplavilo laciné stříbro z USA, mnoho států bylo nuceno provést měnovou reformu založenou na zlatě, které představovalo trvalejší hodnotu. Ani nadvláda zlata jako základu platidel netrvá dodnes. Vyměnitelnost bankovek za zlato byla zrušena ve 30. letech minulého století jako důsledek velké hospodářské krize.

13 Papírové peníze Majitelé zlata si začali ze strachu před lupiči peníze ukládat u zlatníků a jiných vážených obchodníků. Ti jim vydali potvrzení o množství, případně o hodnotě uložených prostředků.

14 Papírové peníze Tak se mohlo stát, že např. majitel zlata, které měl uložené u zlatníka v Paříži, zaplatil za kožešiny v Petrohradě právě tímto potvrzením (cedulí), depozitní smlouvou (potvrzenkou). Tím samým potvrzením zaplatil ruský kníže později za šaty a šperky pro svoji ženu v Římě. Vznikly první bankovky papírové peníze, které byly plnohodnotné, tj. vyměnitelné za uložené zlato.

15 Bankovní peníze Časem zlatníci a obchodníci zjistili, že majitelé peněz, tedy drahých kovů v různé formě, si tyto peníze u nich uschovávají mnohem delší dobu, než bylo původně domluveno. Nebo si vyberou pouze část svých peněz. Tuto skutečnost využili správci bankéři ve svůj prospěch.

16 Bankovní peníze Začali tyto cizí peníze půjčovat dále za jistý poplatek. Tento poplatek se nazývá úrok. A tak první banky podniky, jejichž cílem je vydělávat peníze pomocí peněz, byly na světě.

17 Bankovní peníze Nejstarší známou bankou v Evropě je Banka sv. Jiří v Janově 15. století. Potom vznikaly banky i v dalších městech např. v Seville, Benátkách, Amsterodamu. Byly to banky, které dávaly do oběhu směnky tím, že je na rubové straně žirovaly, tzn. převáděly na další osobu, např. na doručitele (giro = kruh). V dnešním slova smyslu zabezpečovaly bezhotovostní platební styk, tj. vykonávaly pro svoje klienty platby, inkaso jejich pohledávek, a to především bezhotovostně připisováním a odepisováním na účtech.

18 Požadavky na peníze Snadno přenosné Snadno dělitelné Trvanlivé - mechanicky Stabilní hodnota Ochranné prvky

19 Funkce peněz Prostředek směny (oběživo) umožňují nám rychlou výměnu peněz za užitečné statky Zúčtovací jednotka = všeobecný ekvivalent. Peníze slouží k vyjádření hodnoty (ceny) zboží, k vyjádření výše pohledávek a závazek. Uchovatel hodnoty peníze jsou drženy jako jedna z forem majetku. Je to kapitál, který i sám o sobě může přinést zisk.

20 Zdroj dat Děkuji za pozornost

Ukázka čínských primitivních platidel ve tvaru nože. Jedná se o kopii, která se prodává jako suvenýr. Frouz_Mince_2015_tisk.indd 10 23.4.

Ukázka čínských primitivních platidel ve tvaru nože. Jedná se o kopii, která se prodává jako suvenýr. Frouz_Mince_2015_tisk.indd 10 23.4. Jak vznikaly peníze Předtím, než si povíme něco o vlastním sbírání mincí, myslím, že nebude na škodu, když se nejprve v několika větách zmíním o tom, proč a jak mince, a vlastně peníze jako takové, vůbec

Více

FINANČ NÍ TRHY A VEŘ EJNÉ FINANCE II ING. PAVLA DUDYSOVÁ DOC. ING. JINDŘ ICH UJEC, CSC.

FINANČ NÍ TRHY A VEŘ EJNÉ FINANCE II ING. PAVLA DUDYSOVÁ DOC. ING. JINDŘ ICH UJEC, CSC. FINANČ NÍ TRHY A VEŘ EJNÉ FINANCE II ING. PAVLA DUDYSOVÁ DOC. ING. JINDŘ ICH UJEC, CSC. OSTRAVA 2005 Název: Finanční trhy a veřejné finance II Autor: Ing. Pavla Dudysová, doc. Ing. Jindřich Ujec, CSc.

Více

Studijní opora. 7. Kapitola. Peníze a peněžní trh. Název předmětu: Ekonomie I (část makroekonomie) Zpracoval(a): Ing. Vendula Hynková, Ph.D.

Studijní opora. 7. Kapitola. Peníze a peněžní trh. Název předmětu: Ekonomie I (část makroekonomie) Zpracoval(a): Ing. Vendula Hynková, Ph.D. Studijní opora Název předmětu: Ekonomie I (část makroekonomie) 7. Kapitola Peníze a peněžní trh Zpracoval(a): Ing. Vendula Hynková, Ph.D. Operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost Název projektu:

Více

Metodika finanční gramotnosti PRO STUDENTY aktualizace 2013

Metodika finanční gramotnosti PRO STUDENTY aktualizace 2013 Obchodní akademie a Vyšší odborná škola sociální, Ostrava - Mariánské Hory, příspěvková organizace Karasova 16, 709 00 Ostrava Mariánské Hory Metodika finanční gramotnosti PRO STUDENTY aktualizace 2013

Více

FINANCE A BANKOVNICTVÍ

FINANCE A BANKOVNICTVÍ UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PRÁVNICKÁ FAKULTA Richard Pospíšil, Vladimír Hobza, Zdeněk Puchinger FINANCE A BANKOVNICTVÍ Olomouc 2006 Oponenti: Ing. Jaroslav Zlámal, Ph.D. Ing. Ladislav Fornůsek Studijní

Více

1.) Předmincovní platidla

1.) Předmincovní platidla 1.) Předmincovní platidla - období naturální směny; primitivní peníze - předměty nejrůznějšího charakteru používané jako ekvivalent měny, byly používány ke směně a platily na určitém území - předmincovní

Více

Peníze mají dlouhou historii. Jejich různé formy nevznikly najednou ze dne na den, ale prošly vývojem, s jehož základními fázemi se nyní seznámíme.

Peníze mají dlouhou historii. Jejich různé formy nevznikly najednou ze dne na den, ale prošly vývojem, s jehož základními fázemi se nyní seznámíme. 4.kapitola Peníze V této kapitole se seznámíte s tím, jak se peníze vyvíjely v minulosti až do dnešních forem peněz s nabídkou peněz, neboli jak centrální banka prostřednictvím celé bankovní soustavy vytváří

Více

Peníze a bankovní soustava

Peníze a bankovní soustava Peníze a bankovní soustava Směna a peníze Inflace Monetární politika Měnový kurz a platební bilance Bankovní soustava Přímé bankovnictví Směna a peníze Filozofové, spisovatelé a jiní myslitelé vždycky

Více

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Teorie svobodného bankovnictví. The Theory of Free Banking. Bakalářská práce.

ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ. Teorie svobodného bankovnictví. The Theory of Free Banking. Bakalářská práce. ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Teorie svobodného bankovnictví The Theory of Free Banking Lucie Jelínková Cheb 2012 Čestné prohlášení Prohlašuji, že jsem bakalářskou

Více

Bankovnictví a finance

Bankovnictví a finance Bankovnictví a finance Studijní dokumentace projektu Podpora nabídky vzdělávacích programů pro pracovníky veřejného sektoru Plzeňského kraje Registrační číslo: CZ.1.07/3.2.02/02.0012 Tento studijní materiál

Více

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 JARMILA NOVOTNÁ

Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 JARMILA NOVOTNÁ Evropský polytechnický institut, s.r.o. BAKALÁŘSKÁ PRÁCE 2012 JARMILA NOVOTNÁ Evropský polytechnický institut, s.r.o. v Kunovicích Studijní obor: Finance a daně ANALÝZA VYBRANÝCH BANK V ČR Z HLEDISKA PODMÍNEK

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta národohospodářská DIPLOMOVÁ PRÁCE. 2000 Jan Smutný

Vysoká škola ekonomická v Praze. Fakulta národohospodářská DIPLOMOVÁ PRÁCE. 2000 Jan Smutný Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta národohospodářská DIPLOMOVÁ PRÁCE 2000 Jan Smutný 1 Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta národohospodářská Hlavní specializace: Hospodářská politika Vedlejší

Více

3.3.20 PDA Banking... 30 3.3.21 Samoobslužná zóna... 30 3.4 Funkce a postavení centrální banky... 31 Monetární (peněžní) politika... 32 4.

3.3.20 PDA Banking... 30 3.3.21 Samoobslužná zóna... 30 3.4 Funkce a postavení centrální banky... 31 Monetární (peněžní) politika... 32 4. Obsah 1. Ekonomický systém, finanční systém a finanční trhy... 4 1.1 Vznik peněz a jejich funkce, peněžní toky, investice a úspory, finanční zdroje... 4 1.1.1 Stručný historický vývoj... 4 1.1.2 Funkce

Více

DRAFT ZÁKLADY EKONOMIE UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Katedra fyzikální chemie

DRAFT ZÁKLADY EKONOMIE UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI. Katedra fyzikální chemie UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Přírodovědecká fakulta Katedra fyzikální chemie ZÁKLADY EKONOMIE Jaroslav Zlámal, Simona Musilová, Jana Bellová Učební texty pro distanční studium Olomouc, 2011 Obsah 1

Více

Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi POTRAVINÁŘSKÉ PRÁCE PEKAŘSKÉ PRÁCE 29 51 E/02

Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi POTRAVINÁŘSKÉ PRÁCE PEKAŘSKÉ PRÁCE 29 51 E/02 Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi POTRAVINÁŘSKÉ PRÁCE PEKAŘSKÉ PRÁCE 29 51 E/02 IMPLEMENTACE FG DO PŘEDMĚTU MATEMATIKA A OBČANSKÁ VÝCHOVA 2. ROČNÍK 1 UČEBNÍ OSNOVA...5 MATEMATIKA...5 1.1

Více

ROTHBARD_penize2_136_p.qxd 28.12.2001 9:59 Page 1 PENÍZE V RUKOU STÁTU

ROTHBARD_penize2_136_p.qxd 28.12.2001 9:59 Page 1 PENÍZE V RUKOU STÁTU PENÍZE V RUKOU STÁTU Murray N. Rothbard PENÍZE V RUKOU STÁTU Jak vláda zničila naše peníze Murray N. Rothbard PENÍZE V RUKOU STÁTU Praha 2001 Překlad z anglického originálu Murray N. Rothbard: What Has

Více

Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi. Stravovací a ubytovací služby Kuchařské práce 65 51 E/01

Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi. Stravovací a ubytovací služby Kuchařské práce 65 51 E/01 Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi Stravovací a ubytovací služby Kuchařské práce 65 51 E/01 IMPLEMENTACE FG DO PŘEDMĚTU MATEMATIKA A OBČANSKÁ VÝCHOVA PRO 2. ROČNÍK A 3. ROČNÍK 1 UČEBNÍ OSNOVA...5

Více

METODICKÁ PODPORA PRO LEKTORA CZ.1.07/1.2.00/14. 1.2/0052 BEZ OBAV ZVLÁDNU TO

METODICKÁ PODPORA PRO LEKTORA CZ.1.07/1.2.00/14. 1.2/0052 BEZ OBAV ZVLÁDNU TO FINANČNÍ GRAMOTNOST METODICKÁ PODPORA PRO LEKTORA CZ.1.07/1.2.00/14. 1.2/0052 BEZ OBAV ZVLÁDNU TO Kolektiv autorů Euforall o.s. Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem

Více

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli.

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Slovo úvodem Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Finance, nebo chceme-li peníze, se prolínají téměř vším, co zažíváme a ať chceme

Více

FINANČNÍ GRAMOTNOST DĚTÍ A MLÁDEŽE V DĚTSKÝCH DOMOVECH JIŘÍ HALÍK

FINANČNÍ GRAMOTNOST DĚTÍ A MLÁDEŽE V DĚTSKÝCH DOMOVECH JIŘÍ HALÍK FINANČNÍ GRAMOTNOST DĚTÍ A MLÁDEŽE V DĚTSKÝCH DOMOVECH JIŘÍ HALÍK O projektu Cílem projektu je.. Abstrakt Cílová skupina Obsah Úvodní slovo... 6 Motto:... 8 1 Proč být finančně gramotní... 9 1.1 Průvodci

Více

Implementace finanční gramotnosti. ve školní praxi FINANČNÍ GRAMOTNOSTI SBÍRKA ŘEŠENÝCH PŘÍKLADŮ UČEBNÍ OBORY

Implementace finanční gramotnosti. ve školní praxi FINANČNÍ GRAMOTNOSTI SBÍRKA ŘEŠENÝCH PŘÍKLADŮ UČEBNÍ OBORY Implementace finanční gramotnosti ve školní praxi SBÍRKA ŘEŠENÝCH PŘÍKLADŮ FINANČNÍ GRAMOTNOSTI UČEBNÍ OBORY Sbírka vznikla v rámci realizace projektu: IMPLEMENTACE FINANČNÍ GRAMOTNOSTI VE ŠKOLNÍ PRAXI

Více

Peníze a centrální banka

Peníze a centrální banka Peníze a centrální banka 5 Peníze jsou hybnou silou ekonomického koloběhu a umožňují účinnou směnu zdrojů v ekonomice. Co jsou to peníze? Jaké jsou jejich zásadní funkce? Jaká je úloha bank? Co je úlohou

Více

1. Hotovostní peníze tj. bankovky a mince, v České republice vydává /emituje/ centrální banka Česká národní banka

1. Hotovostní peníze tj. bankovky a mince, v České republice vydává /emituje/ centrální banka Česká národní banka Banky a jejich služby jsou nedílnou součástí finančního trhu. V bankovnictví se vše točí kolem peněz. Co jsou to peníze? Jako peníze může sloužit cokoli, co jsou lidé všeobecně ochotni přijmout výměnou

Více

PROJEKT DYNAMICKÁ ROVNOVÁHA skripta metodických postupů

PROJEKT DYNAMICKÁ ROVNOVÁHA skripta metodických postupů PROJEKT DYNAMICKÁ ROVNOVÁHA skripta metodických postupů dynamická rovnováha Dynamická rovnováha: obsah školení 01 Odpovědný přístup k životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji; 02 Odpovědný přístup k

Více

Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní Ústav ekonomiky a managementu Bankovní produkty a služby poskytované nepodnikatelským subjektům

Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní Ústav ekonomiky a managementu Bankovní produkty a služby poskytované nepodnikatelským subjektům Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicko-správní Ústav ekonomiky a managementu Bankovní produkty a služby poskytované nepodnikatelským subjektům Iveta Šudová Bakalářská práce 2012 PROHLÁŠENÍ Prohlašuji,

Více

Bankovní institut vysoká škola Praha. Cenné papíry o obchodování s cennými papíry

Bankovní institut vysoká škola Praha. Cenné papíry o obchodování s cennými papíry Bankovní institut vysoká škola Praha Katedra bankovnictví a pojišťovnictví Cenné papíry o obchodování s cennými papíry Bakalářská práce Autor: Studijní obor: Jaroslav Dzyurak Bankovní managment Vedoucí

Více

Analýza produktů GE Money Bank, a.s. pro retailovou klientelu. Alena Zbořilová

Analýza produktů GE Money Bank, a.s. pro retailovou klientelu. Alena Zbořilová Analýza produktů GE Money Bank, a.s. pro retailovou klientelu Alena Zbořilová Bakalářská práce 2010 ABSTRAKT Bakalářská práce je zaměřena na analýzu vybraných bankovních produktů GE Money bank, a.s.

Více

magazín 2013 Andrea a JiříPokorní Jsem věrný týmu BSF mistři ČR v judu a klienti BSF Regionálníředitel BSF Jan Navrátil: O výhodách MLM

magazín 2013 Andrea a JiříPokorní Jsem věrný týmu BSF mistři ČR v judu a klienti BSF Regionálníředitel BSF Jan Navrátil: O výhodách MLM magazín 2013 časopis pro klienty společnosti Bohemia Servis Finance a.s. Průzkum KPMG BSF, to je spokojená firma Regionálníředitel BSF Jan Navrátil: Jsem věrný týmu BSF O výhodách MLM Andrea a JiříPokorní

Více

Peníze. Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.1

Peníze. Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.1 Peníze Vzdělávací program SPOTŘEBITELSKÁ GRAMOTNOST Téma č.1 Peníze jsou jedním z nejlepších vynálezů lidí. Problém je, že jsme (my obyčejní lidé) nad nimi zcela ztratili moc. Co jsou to peníze? statek,

Více

CZ.1.07/1.2.27/01.0025

CZ.1.07/1.2.27/01.0025 PROJEKT CZ.1.07/1.2.27/01.0025 S rozumem do života FINANČNÍ GRAMOTNOST DĚTÍ A MLÁDEŽE V DĚTSKÝCH DOMOVECH PRACOVNÍ SEŠIT 1.ČÁST Autoři: Paeddr. Jiří Zdařil, Jiří Halík a kolektiv 2013 Strana 1 / 76 OSOBNÍ

Více