Efektní pokusy. Barvy podle protřepání. Pomůcky: baňka 500 ml, zátka

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Efektní pokusy. Barvy podle protřepání. Pomůcky: baňka 500 ml, zátka"

Transkript

1 Efektní pokusy Barvy podle protřepání Pomůcky: baňka 500ml, zátka Chemikálie: NaOH, glukosa, indigokarmín Do baňky o objemu 500 ml nalijeme 250 ml vody a v ní rozpustíme 4 g hydroxidu sodného a 4,5 g glukosy. Poté přidáme velmi málo-jen nepatrně na špičku lžičky indigokarmín. Modrá baňka Pomůcky: baňka 500 ml, zátka Chemikálie: hydroxid sodný, glukosa, methylenová modř Do 100 ml vody rozpustit 2 g hydroxidu sodného a 2 g glukosy. K roztoku přidáme 4 ml 0,1% roztoku methylenové modři. Baňku uzavřeme gumovou zátkou. Modrý roztok se po několika minutách zcela odbarví. Při protřepání se znovu objeví modrá barva roztoku. Jev je způsoben oxidací a reoxidací methylenové modři (její ox-forma je bezbarvá, redox-forma je modrá). Nehořlavý kapesník Chemikálie: 50% roztok ethanolu Namočený kapesník v 50% roztoku ethanolu zapálíme. Po zapálení kapesníku namočeného v této směsi hoří v podstatě pouze páry ethanolu, zatímco přítomná voda chladí kapesník a brání jeho vznícení. Je dobré v hořlavině rozpustit trochu chloridu sodného, který plamen zvýrazní (žlutooranžová). Hořící gáza Chemikálie: chlorečnan sodný, hexakyanoželezitan draselný Gázu předem namočíme v za horka připraveném roztoku 50 ml vody, 18 g chlorečnanu sodného a 2 g hexakyanoželezitanu draselného. Usušenou gázu zavěsíme na stojan. Pod gázu umístíme misku s pískem a gázu zapálíme. Nehořící nit Pomůcky: nit, stojan, kancelářská sponka, kádinka, kahan, skleněná tyčinka Chemikálie: chlorid sodný, voda Připravte za horka nasycený roztok chloridu sodného. Do roztoku ponořte nit s kancelářskou sponkou a po 3-5 minutách opatrně vyjměte. Dejte na stojan dokonale vysušit. Potom opatrně zapalte. Nit shoří, ale krystalky chloridu drží pohromadě tak, že udrží i kancelářskou sponku.

2 Pěnová sopka Pomůcky: Erlenmayerova baňka, Petriho miska Chemikálie: HCl, NaHCO3, červená řepa Erlenmayerovu baňku umístíme na Petriho misku (co největší, abychom neznečistili demonstrační stůl). Do baňky dáme 5g hydrogenuhličitanu sodného, který rozpustíme ve 100 ml vody, přidáme výluh z červené řepy. Nakonec přidáme 3 ml 6M kyseliny chlorovodíkové (připravíme smícháním 10 ml HCl a 10 ml vody). Reakční směs vykypí z baňky. Současně se mění barva anthokyanů (modrozelené na červenou). Sloní pasta Pomůcky: odměrný válec Chemikálie: 10% peroxid vodíku, saponát, potravinářské barvivo, nasycený roztok jodidu draselného Do odměrného válce vlijeme 4 ml 10% peroxidu vodíku, 2ml saponátu promícháme. Přidáme pár kapek potravinářského barviva, které necháme stékat po stěně válce. Potom opatrně přidáme 4 ml nasyceného roztoku jodidu draselného. Chemické šampaňské Pomůcky: šampusová sklenice Chemikálie: jedlá soda, olej, ocet obarvený potravinářským barvivem Do šampusové sklenice na dno nasyp jedlou sodu. Zalij až po okraj olejem a nakapej obarvený ocet. Obarvené bublinky budou cestovat od hladiny ke dnu a naopak. Organické neviditelné inkousty vyvolávané teplem Mléko Kostka cukru rozpuštěná ve lžíci vody Šťáva z cibule Šťáva z citronu Šťáva z třešní Octový roztok Roztok jedlé sody Černé písmo 1 g kyseliny sírové a 2 g cukru se rozpustí v 100 ml vody (kyselinu lijeme do vody), vyvoláme zahřátím. 1 g síranu železnatého rozpustíme v 25 ml vody, vyvoláme potřením roztokem taninu nebo kyseliny galové ve vodě 1 g octanu olovnatého se rozpustí v 25 ml vody, vyvoláme potřením sirovodíkem nebo sirovodíkovou vodou. 3 g octanu olovnatého se rozpustí v 100 ml vody, vyvoláme potřením roztoku sulfidu draselného.

3 5 g dusičnanu nebo octanu olovnatého se rozpustí v 100 ml vody, vyvoláme roztokem 10 g sulfidu sodného ve 100 ml vody. Modré písmo 1 g žluté krevní soli se rozpustí v 25 ml vody, vyvoláme roztokem chloridu železitého. 1 g chloridu kobaltnatého se rozpustí v 25 ml vody, vyvoláme roztokem chloridu železitého ve vodě g bramborového škrobu ve 100 ml vody, vyvoláme roztokem jódu. Červené písmo 1 g fenolftaleinu se rozpustí v 25 ml lihu, vyvoláme roztokem uhličitanu sodného nebo uhličitanu draselného. 5 g chloridu železitého se rozpustí v 25 ml vody, vyvoláme slabým okyseleným roztokem thiokyanatanu draselného. Žluté písmo připraví se 20% roztok chloridu měďnatého ve vodě, vyvoláme zahříváním nad tepelným zdrojem, po vychladnutí zabarvení opět zmizí. Fialové písmo acylpyrin (1tableta) smísit s 2 ml vody a jednou pecičkou hydroxidu sodného, vyvoláme nasvícením pod UV lampou. Kyselina salicylová, vyvoláváme 0,5 % roztokem chloridu železitého. Měděný chameleón Pomůcky: varná baňka, trojnožka, kahan, teploměr, síťka, odměrný válec, odměrná baňka Chemikálie: tetrahydrát vinanu sodno-draselného, CuSO4.5H2O, H2O2, H2O Příprava roztoků: 70,5 g tetrahydrátu vinanu sodno-draselného rozpusťte ve vodě a doplňte na objem 250 cm 3 13 g modré skalice rozpusťte ve vodě a doplňte na objem 50 cm 3 50 cm 3 peroxidu vodíku (30%) doplňte vodou na objem 250 cm 3 Do varné baňky dejte 75 cm 3 roztoku vinanu, 25 cm 3 roztoku peroxidu a 0,8 cm 3 roztoku síranu měďnatého. Reakční směs zahřejte na C Přidejte 25 cm 3 peroxidu vodíku. Po uvedení roztoku do varu se uskuteční kompletní cyklus barevných přeměn. Po jeho ukončení znovu přidejte 13 cm 3 roztoku peroxidu. Postup je možné několikrát opakovat. Kobaltový chameleón Pomůcky: varná baňka, trojnožka, kahan, teploměr, síťka, odměrný válec, odměrná baňka Chemikálie: tetrahydrát vinanu sodno-draselného, CoCl2, H2O2, H2O Příprava roztoků: 70,5 g tetrahydrátu vinanu sodno-draselného rozpusťte ve vodě a doplňte na objem 250 cm 3

4 12 g hexahydrátu chloridu kobaltnatého rozpusťte ve vodě a doplňte na objem 50 cm 3 50 cm 3 peroxidu vodíku (30%) doplňte vodou na objem 250 cm 3 Do varné baňky dejte 75 cm 3 roztoku vinanu, 25 cm 3 roztoku peroxidu a 0,8 cm 3 roztoku chloridu kobaltnatého. Reakční směs zahřejte na C Přidejte 25 cm 3 peroxidu vodíku. Po uvedení roztoku do varu se uskuteční kompletní cyklus barevných přeměn. Postup je možné několikrát opakovat. Hoření a hašení hořčíku Pomůcky: síťka, kahan, střička s vodou Chemikálie: Mg-páska (popř. práškový hořčík) Asi 2-3 g práškového hořčíku ve tvaru kužele dejte na síťku a zapalte. Na žhnoucí kov přikapávejte ze střičky vodu. Hořčík hoří intenzivněji, protože reaguje nejen s volným, ale i vázaným kyslíkem. Při práci používejte ochranný štít. Mg-had Pomůcky: Fe-miska, kahan, lžička Chemikálie: NH4NO3, sacharosa, Mg-prach V železné misce smíchejte 3 díly dusičnanu, 1 díl sacharosy a 1 díl Mg-prachu. Opatrně kahanem shora zahřívejte. Pozorujte exotermickou reakci za vzniku bílého MgO. Faraonovi hadi I. Pomůcky: porcelánová miska Chemikálie: cigaretový popel, ethanol, sacharóza, jedlá soda Na porcelánovou misku dáme cigaretový popel, provlhčíme ethanolem. Do zvlhčené hromádky uděláme důlek a do něj vsypeme směs sacharózy a jedlé sody v poměru 9:1. Ethanol se v popelu zapálí. Energie uvolněná hořením ethanolu se využije ke vzniku karamelu a k rozkladu sody. Vzniklý oxid uhličitý formuje karamel v rozmanité útvary. Faraonovi hadi II. Pomůcky: třecí miska Chemikálie: dichroman amonný, dusičnan draselný, sacharóza Ve třecí misce se samostatně rozetře 2 g dichromanu amonného, 1 g dusičnanu draselného a 3 g sacharózy. Na filtračním papíře se všechny části promísí. Do tří připravených kornoutů ze staniolu se nasype směs. Kornout se položí na azbestovou podložku, připevní se k němu zápalný knot (připraví se nasycením filtračního papíru roztokem dusičnanu draselného), který se zapálí. Kornout je možné zapálit přímo kahanem.

5 Po zapálení se kornout rozevírá a z něj vystupují zplodiny hoření. Oheň se šíří pomalu, zanechává po sobě zelený oxid chromitý, který roste a nafukuje se. Recepty na přípravu hadů z dostupnějších chemikálií 2 díly sacharózy, 3 díly dichromanu amonného, 1 díl dusičnanu amonného 6 dílů dusičnanu amonného, 3 díly dichromanu draselného a 3 díly sacharózy 5 g thiokyanatanu rtuťnatého vsypeme do porcelánové misky a shora zapálíme kahanem, z misky se začnou vysunovat objemné tuhé produkty z hořícího thiokyanatanu. Na povrchu mají žlutou barvu a uvnitř jsou tmavě šedé. Flashbang Pomůcky: třecí miska, železná miska Chemikálie: manganistan draselný, hliník, síra Smíchej směs o složení 2 díly manganistanu draselného, 6 dílu hliníku a 1 díl síry (1g:3g:0,5g). Směs v digestoři zapal špejlí nebo zápalnou šňůrou. Oxidace glycerolu manganistanem draselným Pomůcky: toaletní papír, miska Chemikálie: manganistan draselný, glycerol Na dno porcelánové misky kápneme tyčinkou 2 kapky glycerolu. Doprostřed na kousek toaletního papíru (asi 5x5 cm) nasypeme malou lžičkou rozetřeného manganistanu draselného. Čtyři rohy papíru pak spojíme, zatočíme a utvoříme uzlíček, který postavíme doglycerolu v porcelánové misce. Za sekund začne nejprve unikat kouř a pak dojde k samovznícení. Slože zapalující se kyselinou sírovou Pomůcky: třecí miska, železná miska, lžička, pipeta Chemikálie: chlorečnan draselný, cukr moučka, dusičnan strontnatý (nebo dusičnan barnatý, vápenatý, draselný, sodný, lithný), koncentrovaná kyselina sírová V čisté třecí misce rozetřeme chlorečnan draselný a v jiné dusičnan strontnatý. Chlorečnan, cukr moučku a dusičnan promícháme ve hmotnostním poměru 2:2:1 na papíře nebo porcelánové misce tak, že lžičkou přesypáváme směs ze strany na stranu. Nikdy tuto směs neroztíráme! Může dojít ke vznícení! Na železnou misku vytvoříme z této směsi hromádku, na kterou přikápneme 1-2 kapky konc. kyseliny sírové. Bengálské ohně Žlutý plamen: 8 g dusičnanu sodného, 2,5 g šelaku, 3,6 g dusičnanu barnatého, 0,6 g šťavelanu sodného, 0,3 g síry. Purpurový plamen: 5,2 g chlorečnanu draselného, 1,4 g síry, 3,4 g uhličitanu vápenatého (jemně rozetřeného). Modrý plamen: 2,8 g chlorečnanu draselného, 1,5 g síry, 1,5 g dusičnanu měďnatoamonného, 2,7 g dusičnanu draselného, 1,5 g síranu draselného

6 Fialový plamen: 12 g chlorečnanu draselného, 1,6 g síry, 1,2 g uhličitanu draselného, 1,2 g síranu hlinitodraselného. Oheň se zapaluje kahanem. Pyroforické olovo Pomůcky: Büchnerova nálevka se zátkou, kádinka, zkumavka z těžkotavitelného skla, odsávací baňka, kahan, držák na zkumavky Chemikálie: vinná kyselina (OHCHCOOH)2, octan olovnatý Pb(CH3COO)2 Příprava roztoku: 15 g octanu olovnatého rozpustěte v 85 cm 3 vody přidejte 6,8 g kyseliny vinné rozpuštěné v 50 ml vody kyselinu pomalu přilejte do roztoku dusičnanu vzniklou sraženinu odsajte na Büchnerově nálevce nechejte vysušit a rozetřete suchý vínan žíhat ve vodorovné poloze v těžkotavitelné zkumavce v digestoři produkty termického rozkladu jsou toxické, proto je třeba pracovat v dobře táhnoucí digestoři horkou zkumavku nepokládat na dlaždičky digestoře, hrozí prasknutí zkumavky černá hmota, která zbude ve zkumavce, je pyroforické olovo nasypat je na nehořlavou podložku, např. na dlaždice v digestoři pozorovat déšť jisker zkumavku nečistit, bude použita dalšími studenty v téže úloze; zkumavku odborně vyčistí asistent po ukončení výuky pyroforické vlastnosti si olovo ponechává několik dnů, pokud je uchováváno ve zkumavce bez přístupu vzduchu Reakce zinku se sírou Pomůcky: železný plech, kahan Chemikálie: prášková síra, práškový zinek Na železném plechu zahřívejte 1 g směsi zinku se sírou (hmotnostní poměr 2:1). Po silně exotermické reakci pozorujte vznik bílého sulfidu zinečnatého. Zapalování vodou Pomůcky: síťka Chemikálie: dusičnan amonný, chlorid amonný, zinek, voda Smíchejte 4 g rozetřeného dusičnanu amonného, 1 g rozetřeného chloridu amonného a 4 g práškového zinku. Z takto připravené směsi vytvořte na keramické síťce hromádku a nahoře v ní udělejte malý důlek. Do tohoto důlku kápněte 2 kapky vody. Během jedné nebo dvou sekund dojde ke vzplanutí. Pracujeme s naprosto suchým nádobím, mohlo by dojít k samovznícení. Nad směsí se nenakláníme, protože samovznícení může způsobit i vzdušná vlhkost. Hořící gel Pomůcky: 2 kádinky (400 ml), odměrný válec (50 ml)

7 Chemikálie: ethanol, octan vápenatý, fenoftalein, voda Příprava roztoku A: 12 g octanu vápenatého rozpustíme ve 40 ml vody. Vzniká nasycený roztok. Přidáme několik kapek zředěného hydroxidu sodného tak, aby roztok reagoval jako slabě zásaditý na fenolftalein. Roztok dáme do kádinky. Příprava roztoku B: Do druhé kádinky nalijeme 300 ml ethanolu a 2 ml fenolftaleinu. Bezbarvý roztok B se prudce nalije do bezbarvého roztoku A. Po chvíli kádinku obrátíme dnem vzhůru. Gel zapálíme hořící špejlí. Plamenové pochodně Pomůcky: rozprašovač, špejle, vata Chemikálie: ethanol, dusičnan strontnatý (nebo dusičnan barnatý, vápenatý, draselný, sodný, lithný) Postup Připravte 1% roztok soli v ethanolu. Dejte do rozprašovače Na špejli nabalte vatu a postříkejte ethanolem. Zapalte. Na hořící špejli rozprašujte roztoky solí. Chemiluminiscence Pomůcky: chladič, nálevka, odměrné baňky Chemikálie: uhličitan sodný, luminol, fluorescein, uhličitan amonný, skalice modrá Nejprve připravíme roztoky. Poté oba roztoky slijeme. Pozorujeme modré světlo. Pokud přidáme fluorescein, barva se změní na zelenou Roztok A: 4 g uhličitanu sodného rozpustíme v 500 ml vody, přidáme 0,2 g luminolu, po rozpuštění přidáme 24 g uhličitanu sodného, 0,5 g uhličitanu amonného a 0,4 g skalice modré Po rozpuštění doplníme vodou na objem 1 litr. Roztok B: 50 ml 3% peroxidu vodíku doplníme na objem 1 litr Zlatý déšť Pomůcky: 2 kádinky, trojnožka, kahan, síťka, Erlenmayerova baňka Chemikálie: dusičnan olovnatý, jodid draselný voda Do první kádinky dejte 50 cm 3 vody a 0,33 g jodidu draselného. Do druhé kádinky dejte 50 cm 3 vody a 0,33 g dusičnanu olovnatého.

8 Obě kádinky zahřívejte k varu. Obsah obou kádinek slijte do Erlenmayerovy baňky. Ochlaďte ve studené vodě. Dýmy Pomůcky: Fe-miska, kahan, alobal Chemikálie: chlorid amonný, chlorečnan draselný, škrob, dřevné uhlí, dusičnan draselný V misce obalené alobalem smícháme 2 objemové díly chloridu amonného, 2 díly chlorečnanu draselného a 1 díl škrobu (nebo 1 díl práškového dřevného uhlí, 1 díl dusičnanu draselného a 1 díl chloridu amonného). Kahanem mírně zahříváme. Vzniká hustá bílá mlha. Barvy indikátorů Barva Fenolftalein Thymolftalein p-nitrofenol fialová 5 5 modrá 10 zelená 5 5 žlutá 10 oranžová 0,5 15 červená 8 2 Přeměna vody na víno Pomůcky: kádinky Chemikálie: koncentrovaný roztok hydroxidu sodného, koncentrovaná kyselina sírová, fenolftalein, voda První kádinku vypláchneme roztokem fenolftaleinu. Druhou kádinku roztokem hydroxidu sodného. Třetí kádinku koncentrovanou kyselinu sírovou. Do první kádinky nalijeme vodu z vodovodu a přelijeme do druhé kádinky a potom roztok z druhé kádinky přelijeme do třetí kádinky.

Návod k laboratornímu cvičení. Efektní pokusy

Návod k laboratornímu cvičení. Efektní pokusy Návod k laboratornímu cvičení Efektní pokusy Úkol č. 1: Chemikova zahrádka Pomůcky: skleněná vana, lžička na chemikálie. Chemikálie: vodní sklo, síran zinečnatý ZnSO 4 (X i ), síran železnatý FeSO 4, chlorid

Více

téma: Úvodní praktikum - Práce v laboratoři autor: Ing. Dagmar Kučerová

téma: Úvodní praktikum - Práce v laboratoři autor: Ing. Dagmar Kučerová téma: Úvodní praktikum - Práce v laboratoři cíl praktika: Žáci budou seznámeni s laboratorním řádem a poučeni o bezpečnosti práce. pomůcky: laboratorní řád popis aktivit: Žáci se seznámí se všemi body

Více

ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 3

ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 3 Téma: Hydroxyderiváty uhlovodíků ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 3 Úkol 1: Dokažte přítomnost ethanolu ve víně. Ethanol bezbarvá kapalina, která je základní součástí alkoholických nápojů. Ethanol

Více

LP č. 5 - SACHARIDY. Autor: Mgr. Stanislava Bubíková. Datum (období) tvorby: 28. 2. 2013. Ročník: devátý

LP č. 5 - SACHARIDY. Autor: Mgr. Stanislava Bubíková. Datum (období) tvorby: 28. 2. 2013. Ročník: devátý LP č. 5 - SACHARIDY Autor: Mgr. Stanislava Bubíková Datum (období) tvorby: 28. 2. 2013 Ročník: devátý Vzdělávací oblast: Člověk a příroda / Chemie / Organické sloučeniny 1 Anotace: Žáci si prakticky vyzkouší

Více

Téma: Bengálské ohně (provádí studenti SPŠCH)

Téma: Bengálské ohně (provádí studenti SPŠCH) Téma: Bengálské ohně (provádí studenti SPŠCH) Úkol: Připravte bengálské ohně rozdílných barev. Teorie: Bengálský oheň je druh pyrotechnické směsi. V závislosti na dodané příměsi má různé barvy. Škrob slouží

Více

Odborná práce přírodovědného kroužku Gymnázia Jana Opletala Litovel, Opletalova 189. Sacharidy

Odborná práce přírodovědného kroužku Gymnázia Jana Opletala Litovel, Opletalova 189. Sacharidy Odborná práce přírodovědného kroužku Gymnázia Jana Opletala Litovel, Opletalova 189 Sacharidy Vypracovali: Jana Andrýsková, Aneta Čulíková, Jan Dvořáček, David Hrachovina, Petra Hrachovinová, Eva Podivínská,

Více

OKRUH 7 Karboxylové kyseliny

OKRUH 7 Karboxylové kyseliny OKRUH 7 Karboxylové kyseliny Pro karboxylové kyseliny je charakteristická přítomnost jedné nebo více karboxylových skupin Monokarboxylové kyseliny Příprava kyseliny mravenčí z chloroformu a její důkaz

Více

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY Laboratorní práce č. 8 Sacharidy Pro potřeby projektu

Více

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY Laboratorní práce č. 10 Bílkoviny Pro potřeby projektu

Více

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í LABORATORNÍ PRÁCE Č. 6 PRÁCE S PLYNY

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í LABORATORNÍ PRÁCE Č. 6 PRÁCE S PLYNY LABORATORNÍ PRÁCE Č. 6 PRÁCE S PLYNY Mezi nejrozšířenější práce s plyny v laboratoři patří příprava a důkazy oxidu uhličitého CO 2, kyslíku O 2, vodíku H 2, oxidu siřičitého SO 2 a amoniaku NH 3. Reakcí

Více

Vodík, kyslík a jejich sloučeniny

Vodík, kyslík a jejich sloučeniny I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY Laboratorní práce č. 8 Vodík, kyslík a jejich sloučeniny

Více

Návod k laboratornímu cvičení. Alkoholy

Návod k laboratornímu cvičení. Alkoholy Úkol č. 1: Ověřování fyzikálních vlastností alkoholů Návod k laboratornímu cvičení Alkoholy Pomůcky: 3 velké zkumavky - A,B,C, hodinové sklíčko, kapátko nebo skleněná tyčinka Chemikálie: etanol (F), etan-1,2-

Více

Laboratorní cvičení z kinetiky chemických reakcí

Laboratorní cvičení z kinetiky chemických reakcí Laboratorní cvičení z kinetiky chemických reakcí LABORATORNÍ CVIČENÍ 1. Téma: Ovlivňování průběhu reakce změnou koncentrace látek. podmínek průběhu reakce. Jednou z nich je změna koncentrace výchozích

Více

zadání příkladů 10. výsledky příkladů 7. 3,543 litru kyslíku

zadání příkladů 10. výsledky příkladů 7. 3,543 litru kyslíku zadání Jaký bude objem vodíku při tlaku 105 kpa a teplotě 15 stupňů Celsia, který vznikne reakcí 8 gramů zinku s nadbytkem kyseliny trihydrogenfosforečné? Jaký bude objem vodíku při tlaku 97 kpa a teplotě

Více

ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 4 Téma: Karbonylové sloučeniny, karboxylové kyseliny

ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 4 Téma: Karbonylové sloučeniny, karboxylové kyseliny ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 4 Téma: Karbonylové sloučeniny, karboxylové kyseliny Úkol 1: Připravte acetaldehyd. Karbonylová skupina aldehydů podléhá velmi snadno oxidaci až na skupinu karboxylovou.

Více

KARBOXYLOVÉ KYSELINY

KARBOXYLOVÉ KYSELINY LABORATORNÍ PRÁCE Č. 28 KARBOXYLOVÉ KYSELINY PRINCIP Karboxylové kyseliny jsou látky, které ve své molekule obsahují jednu nebo více karboxylových skupin. Odvozují se od nich dva typy derivátů, substituční

Více

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Ústřední komise Chemické olympiády. 46. ročník 2009/2010. KRAJSKÉ KOLO kategorie D

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Ústřední komise Chemické olympiády. 46. ročník 2009/2010. KRAJSKÉ KOLO kategorie D Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Ústřední komise Chemické olympiády 46. ročník 2009/2010 KRAJSKÉ KOLO kategorie D ŘEŠENÍ SOUTĚŽNÍCH ÚLOH TEORETICKÁ ČÁST (60 bodů) Úloha 1 Vlastnosti prvků 26

Více

P + D PRVKY Laboratorní práce

P + D PRVKY Laboratorní práce Téma: Reakce sloučenin zinku P + D PRVKY Laboratorní práce Pozn: Výsledky úkolu 1 zapisujte až po 14 dnech. Úkol 4 provádějte pouze pod dohledem učitele. Úkol 1: Připravte 5 gramů bílé skalice. Bílá skalice

Více

!STUDENTI DONESOU! PET

!STUDENTI DONESOU! PET Důkaz prvků v organických sloučeninách (C, H, N, S, halogeny), vlastnosti organických sloučenin, pokusy se svíčkou sacharosa oxid měďnatý, pentahydrát síranu měďnatého oxid vápenatý hydroxid sodný, hydrogenuhličitan

Více

CHEMICKÉ REAKCE A HMOTNOSTI A OBJEMY REAGUJÍCÍCH LÁTEK

CHEMICKÉ REAKCE A HMOTNOSTI A OBJEMY REAGUJÍCÍCH LÁTEK CHEMICKÉ REAKCE A HMOTNOSTI A OBJEMY REAGUJÍCÍCH LÁTEK Význam stechiometrických koeficientů 2 H 2 (g) + O 2 (g) 2 H 2 O(l) Počet reagujících částic 2 molekuly vodíku reagují s 1 molekulou kyslíku za vzniku

Více

dichroman amonný (NH 4 ) 2 Cr 2 O 7, azbestová síťka, špejle

dichroman amonný (NH 4 ) 2 Cr 2 O 7, azbestová síťka, špejle dichroman amonný (NH 4 ) 2 Cr 2 O 7, azbestová síťka, špejle Na azbestovou síťku navršíme hromádku (2 lžičky) (NH 4 ) 2 Cr 2 O 7, kterou zapálíme hořící špejlí. tepelný rozklad dichromanu (NH 4 ) 2 Cr

Více

Návod k laboratornímu cvičení. Bílkoviny

Návod k laboratornímu cvičení. Bílkoviny Úkol č. 1: Důkazy bílkovin ve vaječném bílku a) natvrdo uvařené vejce s kyselinou dusičnou Pomůcky: Petriho miska, pipeta, nůž. Návod k laboratornímu cvičení Bílkoviny Chemikálie: koncentrovaná kyselina

Více

Termochemie. Úkol: A. Určete změnu teploty při rozpouštění hydroxidu sodného B. Určete reakční teplo reakce zinku s roztokem měďnaté soli

Termochemie. Úkol: A. Určete změnu teploty při rozpouštění hydroxidu sodného B. Určete reakční teplo reakce zinku s roztokem měďnaté soli 1. Termochemie Úkol: Určete změnu teploty při rozpouštění hydroxidu sodného B. Určete reakční teplo reakce zinku s roztokem měďnaté soli Pomůcky : a) kádinky, teploměr, odměrný válec, váženka, váhy, kalorimetr,

Více

UHLOVODÍKY A HALOGENDERIVÁTY

UHLOVODÍKY A HALOGENDERIVÁTY LABORATORNÍ PRÁCE Č. 25 UHLOVODÍKY A HALOGENDERIVÁTY PRINCIP Uhlovodíky jsou nejjednodušší organické sloučeniny, jejichž molekuly jsou tvořeny pouze uhlíkem a vodíkem. Uhlovodíky klasifikujeme z několika

Více

KVALITATIVNÍ ELEMENTÁRNÍ ANALÝZA ORGANICKÝCH LÁTEK

KVALITATIVNÍ ELEMENTÁRNÍ ANALÝZA ORGANICKÝCH LÁTEK LABORATORNÍ PRÁCE Č. 24 KVALITATIVNÍ ELEMENTÁRNÍ ANALÝZA ORGANICKÝCH LÁTEK PRINCIP Organická kvalitativní elementární analýza zkoumá chemické složení organických látek, zabývá se identifikací jednotlivých

Více

Název: Barvy chromu. Autor: Mgr. Jiří Vozka, Ph.D. Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy

Název: Barvy chromu. Autor: Mgr. Jiří Vozka, Ph.D. Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Název: Barvy chromu Autor: Mgr. Jiří Vozka, Ph.D. Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: chemie, biologie Ročník: 3. Tématický celek: Systematická anorganická

Více

UHLIČITAN NIKELNATÝ (SRÁŽENÍ)

UHLIČITAN NIKELNATÝ (SRÁŽENÍ) UHLIČITAN NIKELNATÝ (SRÁŽENÍ) NaHCO 3 + NiSO 4 NiCO 3 + NaHSO 4 Připravte 5g uhličitanu nikelnatého. Připravíme si 10% roztok hydrogenuhličitanu sodného a zahřejeme ho téměř k varu. Za stálého míchání

Více

Návod k laboratornímu cvičení. Oddělování složek směsí I

Návod k laboratornímu cvičení. Oddělování složek směsí I Návod k laboratornímu cvičení Oddělování složek směsí I Úkol č. 1: Usazování Pomůcky: dělící nálevka, držák, svorka, stojan, kádinka Chemikálie: voda, potravinářské barvivo, olej 1. Dělící nálevku upevníme

Více

Název: Exotermní reakce

Název: Exotermní reakce Název: Exotermní reakce Autor: Mgr. Jiří Vozka, Ph.D. Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: chemie, fyzika Ročník: 3. Tématický celek: Kovy či redoxní

Více

Vybrané chemické pokusy z organické a anorganické chemie

Vybrané chemické pokusy z organické a anorganické chemie Vybrané chemické pokusy z organické a anorganické chemie Doc. RNDr. Marie Solárová, Ph.D. Ostravská Univerzita, Přírodovědecká fakulta 1. Rozlišení aldehydické a ketonické skupiny Chemikálie: 2,4 dinitrofenylhydrazin,

Více

Bengálské ohně. Rovnice: 2KClO 3 3O 2 + 2KCl

Bengálské ohně. Rovnice: 2KClO 3 3O 2 + 2KCl Bengálské ohně chlorečnan draselný KClO 3, moučkový cukr, dusičnan barnatý Ba(NO 3 ) 2, dusičnan strontnatý Sr(NO 3 ) 2, třecí miska, filtrační papír, lžička, stojany, provázek Postupně rozetřeme v misce

Více

Chemikálie a pom cky: Postup: Princip:

Chemikálie a pom cky: Postup: Princip: chlorid železitý FeCl 3, thiokyanatan draselný KSCN, hexakyanoželeznatan draselný K 4 [Fe(CN) 6 ] (žlutá krevní sůl), kyselina salicylová, kádinky, filtrační papír, štětce Připravíme si tři roztoky: 1.

Více

téma: Halogeny-úvod autor: Ing. František Krejčí, CSc. cíl praktika: žáci si osvojí znalosti z chemie halogenů doba trvání: 2 h

téma: Halogeny-úvod autor: Ing. František Krejčí, CSc. cíl praktika: žáci si osvojí znalosti z chemie halogenů doba trvání: 2 h téma: Halogeny-úvod cíl praktika: žáci si osvojí znalosti z chemie halogenů pomůcky: psací potřeby popis aktivit: Žáci si osvojí problematiku halogenů, popíší jejich elektronovou konfiguraci a z ní vyvodí

Více

ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 9

ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 9 Téma: Bílkoviny, enzymy ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 9 Úkol 1: Dokažte, že mléko obsahuje bílkovinu kasein. Kasein je hlavní bílkovinou obsaženou v savčím mléce. Výroba řady mléčných výrobků je

Více

Bílkoviny (laboratorní práce)

Bílkoviny (laboratorní práce) Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.128/02.0055 Bílkoviny (laboratorní práce) Označení: EU-Inovace-Ch-9-08 Předmět: chemie Cílová skupina: 9. třída Autor: Mgr. Simona

Více

Technická univerzita v Liberci Fakulta pedagogická

Technická univerzita v Liberci Fakulta pedagogická Technická univerzita v Liberci Fakulta pedagogická Katedra: Studijní program: Kombinace: chemie učitelství pro 2. stupeň základních škol chemie zeměpis NETRADIČNÍ CHEMICKÉ POKUSY NONTRADITIONAL CHEMISTRY

Více

Ústřední komise Chemické olympiády. 52. ročník 2015/2016. ŠKOLNÍ KOLO kategorie D ŘEŠENÍ SOUTĚŽNÍCH ÚLOH

Ústřední komise Chemické olympiády. 52. ročník 2015/2016. ŠKOLNÍ KOLO kategorie D ŘEŠENÍ SOUTĚŽNÍCH ÚLOH Ústřední komise Chemické olympiády 52. ročník 2015/2016 ŠKOLNÍ KOLO kategorie D ŘEŠENÍ SOUTĚŽNÍCH ÚLOH 21 Řešení školního kola ChO kat. B 2015/2016 TEORETICKÁ ČÁST (70 BODŮ) Úloha 1 Měď v minerálech 12

Více

Sacharidy - důkaz organických látek v přírodních materiálech pomocí žákovské soupravy pro chemii

Sacharidy - důkaz organických látek v přírodních materiálech pomocí žákovské soupravy pro chemii Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.1.28/02.0055 Sacharidy - důkaz organických látek v přírodních materiálech pomocí žákovské soupravy pro chemii (laboratorní práce)

Více

POPIS VÝUKOVÉ AKTIVITY (METODICKÝ LIST):

POPIS VÝUKOVÉ AKTIVITY (METODICKÝ LIST): POPIS VÝUKOVÉ AKTIVITY (METODICKÝ LIST): Název výukové aktivity: Faraónův had dvěma způsoby Vyučovací předmět: Technický kroužek. Anotace: Úkolem žáků je vytvořit efektní pokusy založené na chemických

Více

P + D PRVKY Laboratorní práce

P + D PRVKY Laboratorní práce Téma: Reakce sloučenin železa a kobaltu P + D PRVKY Laboratorní práce Úkol 1: Určete, které vlivy se podílí na korozi železa. Koroze je označení pro děj probíhající na povrchu některých kovů. Na jejím

Více

RUŠENÁ KRYSTALIZACE A SUBLIMACE

RUŠENÁ KRYSTALIZACE A SUBLIMACE LABORATORNÍ PRÁCE Č. 5 RUŠENÁ KRYSTALIZACE A SUBLIMACE KRYSTALIZACE PRINCIP Krystalizace je důležitý postup při získávání čistých tuhých látek z jejich roztoků. Tuhá látka se rozpustí ve vhodném rozpouštědle.

Více

Název: Exotermický a endotermický děj

Název: Exotermický a endotermický děj Název: Exotermický a endotermický děj Téma: Exotermický a endotermický děj Úroveň: 2. stupeň ZŠ Tematický celek: Tradiční a nové způsoby využití energie Výukové materiály Předmět (obor): chemie Doporučený

Více

Klíč k vyhodnocení variace učebnice Chemie

Klíč k vyhodnocení variace učebnice Chemie Dokažte pohyb částic látek! Na zpětný projektor umístíme 2 Petriho misky s vodou. Na hladinu vody v misce vložíme zrnko kafru a do středu druhé ponoříme několik krystalků manganistanu draselného. Co to

Více

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii Datum: Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii Laboratorní cvičení č. Tlak vzduchu: Teplota vzduchu: Bílkoviny(proteiny) Vlhkost

Více

Oborový workshop pro ZŠ CHEMIE

Oborový workshop pro ZŠ CHEMIE PRAKTICKÁ VÝUKA PŘÍRODOVĚDNÝCH PŘEDMĚTŮ NA ZŠ A SŠ CZ.1.07/1.1.30/02.0024 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Oborový workshop pro ZŠ CHEMIE

Více

Název: Acidobazické indikátory

Název: Acidobazické indikátory Název: Acidobazické indikátory Autor: Mgr. Jiří Vozka, Ph.D. Název školy: Gymnázium Jana Nerudy, škola hl. města Prahy Předmět, mezipředmětové vztahy: chemie, biologie, fyzika Ročník: 3. (1. ročník vyššího

Více

Návod k laboratornímu cvičení. Cukry(sacharidy)

Návod k laboratornímu cvičení. Cukry(sacharidy) Návod k laboratornímu cvičení Cukry(sacharidy) Úkol č. 1: Odlišení glukosy a fruktosy Pomůcky: zkumavky, lžička na chemikálie, kádinka, stojan, držák, kruh, síťka, plynový kahan, zápalky Chemikálie: fruktosa,

Více

REAKCE V ORGANICKÉ CHEMII A BIOCHEMII

REAKCE V ORGANICKÉ CHEMII A BIOCHEMII REAKCE V ORGANICKÉ CHEMII A BIOCHEMII PaedDr. Ivana Töpferová Střední průmyslová škola, Mladá Boleslav, Havlíčkova 456 CZ.1.07/1.5.00/34.0861 MODERNIZACE VÝUKY Anotace: laboratorní práce z organické chemie

Více

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Ústřední komise Chemické olympiády. 46. ročník 2009/2010. OKRESNÍ KOLO kategorie D

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Ústřední komise Chemické olympiády. 46. ročník 2009/2010. OKRESNÍ KOLO kategorie D Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy Ústřední komise Chemické olympiády 46. ročník 2009/2010 OKRESNÍ KOLO kategorie D ŘEŠENÍ SOUTĚŽNÍCH ÚLOH TEORETICKÁ ČÁST (55 bodů) Úloha 1 Závislost rozpustnosti

Více

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii Datum: Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii Laboratorní cvičení č. Tlak vzduchu: Teplota vzduchu: Vodík a kyslík Vlhkost

Více

LP č. 2 - ALKOHOLY. Autor: Mgr. Stanislava Bubíková. Datum (období) tvorby: 26. 10. 2012. Ročník: devátý

LP č. 2 - ALKOHOLY. Autor: Mgr. Stanislava Bubíková. Datum (období) tvorby: 26. 10. 2012. Ročník: devátý LP č. 2 - ALKOHOLY Autor: Mgr. Stanislava Bubíková Datum (období) tvorby: 26. 10. 2012 Ročník: devátý Vzdělávací oblast: Člověk a příroda / Chemie / Organické sloučeniny 1 Anotace: Žáci si prakticky vyzkouší

Více

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii Datum: Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii Tlak vzduchu: Teplota vzduchu: Laboratorní cvičení č. Oddělování složek směsí

Více

ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 2

ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 2 Téma: Uhlovodíky ORGANICKÁ CHEMIE Laboratorní práce č. 2 Pozn: Organické látky, jako jsou petrolej, hexan nebo naftalen, nepatří do umyvadla, ale do speciální nádoby na organický odpad!! Úkol 1: Zkoumejte

Více

7) Uveď příklad chemické reakce, při níž se sloučí dva prvky za vzniku sloučeniny. (3) hoření vodíku s kyslíkem a vzniká voda

7) Uveď příklad chemické reakce, při níž se sloučí dva prvky za vzniku sloučeniny. (3) hoření vodíku s kyslíkem a vzniká voda Chemické reakce a děje Chemické reakce 1) Jak se chemické reakce odlišují od fyzikálních dějů? (2) změna vlastností látek, změna vazeb mezi atomy 2) Co označujeme v chemických reakcích jako reaktanty a

Více

Návod k laboratornímu cvičení. Alkaloidy a steroidy

Návod k laboratornímu cvičení. Alkaloidy a steroidy Návod k laboratornímu cvičení Úkol č. 1: Sublimace kofeinu Alkaloidy a steroidy Pomůcky: 2 hodinová sklíčka, elektrický vařič, siťka, stojan s kruhem, filtrační papír Chemikálie: suché čajové lístky (černý,

Více

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í TENTO PROJEKT JE SPOLUFINANCOVÁN EVROPSKÝM SOCIÁLNÍM FONDEM A STÁTNÍM ROZPOČTEM ČESKÉ REPUBLIKY Laboratorní práce č. 9 Lipidy Pro potřeby projektu

Více

RCOOR + H 2 O. Inovace bakalářského studijního oboru Aplikovaná chemie CZ.1.07/2.2.00/ Esterifikace

RCOOR + H 2 O. Inovace bakalářského studijního oboru Aplikovaná chemie CZ.1.07/2.2.00/ Esterifikace Esterifikace Estery jsou funkční deriváty karboxylových kyselin. Připravují se reakcí karboxylových kyselin s alkoholy nebo s fenoly. RCOOH+ HOR RCOOR + H 2 O K přípravě esterů je vhodné použít vyšší alifatické

Více

některé pórovité látky s obrovským povrchem jsou schopny vázat (adsorbovat) do svých pórů velké množství vody, organických a anorganických látek

některé pórovité látky s obrovským povrchem jsou schopny vázat (adsorbovat) do svých pórů velké množství vody, organických a anorganických látek ADSORPCE některé pórovité látky s obrovským povrchem jsou schopny vázat (adsorbovat) do svých pórů velké množství vody, organických a anorganických látek jsou to například aktivní uhlí (uměle vyrobená

Více

Jednotné pracovní postupy zkoušení krmiv STANOVENÍ OBSAHU VÁPNÍKU MANGANOMETRICKY

Jednotné pracovní postupy zkoušení krmiv STANOVENÍ OBSAHU VÁPNÍKU MANGANOMETRICKY Národní referenční laboratoř Strana 1 STANOVENÍ OBSAHU VÁPNÍKU MANGANOMETRICKY 1 Rozsah a účel Tato metoda specifikuje podmínky pro stanovení celkového obsahu vápníku v krmivech, krmných směsích a premixech.

Více

SOUČASNÉ POJETÍ EXPERIMENTÁLNÍ VÝUKY CHEMIE

SOUČASNÉ POJETÍ EXPERIMENTÁLNÍ VÝUKY CHEMIE SOUČASNÉ POJETÍ EXPERIMENTÁLNÍ VÝUKY CHEMIE NA ZŠ A SŠ RNDr. Petr Koloros Gymnázium Pierra de Coubertina 390 01 Tábor *** Návody jsou dostupné na adrese: www.natur.cuni.cz/~kudch/main/jpd3 *** Současné

Více

KONTROLNÍ TEST ŠKOLNÍHO KOLA (70 BODŮ)

KONTROLNÍ TEST ŠKOLNÍHO KOLA (70 BODŮ) KONTROLNÍ TEST ŠKOLNÍHO KOLA (70 BODŮ) Úloha 1 Ic), IIa), IIId), IVb) za každé správné přiřazení po 1 bodu; celkem Úloha 2 8 bodů 1. Sodík reaguje s vodou za vzniku hydroxidu sodného a dalšího produktu.

Více

Návod k laboratornímu cvičení. Kovy a elektrochemická(beketovova) řada napětí kovů

Návod k laboratornímu cvičení. Kovy a elektrochemická(beketovova) řada napětí kovů Návod k laboratornímu cvičení Kovy a elektrochemická(beketovova) řada napětí kovů Úkol č. 1: Barvení plamene Pomůcky: kahan, zápalky, tuha upevněná ve verzatilce nebo platinový drátek Chemikálie: nasycené

Více

Chemie. Mgr. Petra Drápelová Mgr. Jaroslava Vrbková. Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou

Chemie. Mgr. Petra Drápelová Mgr. Jaroslava Vrbková. Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou Chemie Mgr. Petra Drápelová Mgr. Jaroslava Vrbková Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VÝPOČTY Z CHEMICKÝCH ROVNIC VY_32_INOVACE_03_3_18_CH Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou VÝPOČTY Z CHEMICKÝCH

Více

Téma : Uhlovodíky Areny Toluen a naftalen Název : Vlastnosti toluenu a naftalenu

Téma : Uhlovodíky Areny Toluen a naftalen Název : Vlastnosti toluenu a naftalenu Téma : Uhlovodíky Areny Toluen a naftalen Název : Vlastnosti toluenu a naftalenu Typ pokusu : demonstrační Princip : Areny starším názvem aromatické uhlovodíky, vzaly tento svůj název podle své typické

Více

Návody na pokusy SEG Chemie pro začátečníky 103.7250

Návody na pokusy SEG Chemie pro začátečníky 103.7250 Návody na pokusy SEG Chemie pro začátečníky 103.720 OBSAH 1 2 3 4 6 7 8 9 10 11 12 13 14 1 16 17 18 Obsah sady... Látky potřebné pro některé pokusy... Příprava indikačních roztoků... Příprava a použití

Více

Hydroxidy a indikátory demonstrační

Hydroxidy a indikátory demonstrační název typ: zařazení: Pomůcky: Chemikálie: Postup: pozorování rovnice, vysvětlení Hydroxidy a indikátory demonstrační Hydroxidy. Indikátory. 3 zkumavky, kapátko NaOH(C), fenolftalein, lakmus, ph papírek

Více

2. Chemický turnaj. kategorie starší žáci Teoretická část. Řešení úloh

2. Chemický turnaj. kategorie starší žáci Teoretická část. Řešení úloh 2. Chemický turnaj kategorie starší žáci 31. 5. 2013 Teoretická část Řešení úloh Téma: Oxidy celkem 29 bodů 1. Příprava oxidů Rovnice:...S + O 2 SO 2... Název oxidu:...siřičitý... rovnice 2 b. Rovnice:

Více

ATRAKTIVNÍ CHEMICKÉ EXPERIMENTY

ATRAKTIVNÍ CHEMICKÉ EXPERIMENTY PRAKTICKÁ VÝUKA PŘÍRODOVĚDNÝCH PŘEDMĚTŮ NA ZŠ A SŠ CZ.1.07/1.1.30/02.0024 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. ATRAKTIVNÍ CHEMICKÉ EXPERIMENTY

Více

Pomůcky a materiál: plastelína, talíř, lžička, lžíce, sklenice, voda, Jar, zelené potravinářské barvivo, jedlá soda, ocet

Pomůcky a materiál: plastelína, talíř, lžička, lžíce, sklenice, voda, Jar, zelené potravinářské barvivo, jedlá soda, ocet LÁVA Typ učiva: např. Anorganická chemie Časová náročnost: 15 minut Forma: např. ukázka/skupinová práce/práce ve dvojici Pomůcky a materiál: plastelína, talíř, lžička, lžíce, sklenice, voda, Jar, zelené

Více

Kapalina, pevná látka, plyn

Kapalina, pevná látka, plyn Obsah Co je to chemie? Kapalina, pevná látka, plyn Kyselina, zásada K čemu je chemie dobrá? Jak to vypadá v laboratoři? Bezpečnost práce Chemické pokusy Co je to chemie? Kapalina, pevná látka, plyn Kyselina,

Více

LP č. 6 - BÍLKOVINY. Autor: Mgr. Stanislava Bubíková. Datum (období) tvorby: 28. 2. 2013. Ročník: devátý

LP č. 6 - BÍLKOVINY. Autor: Mgr. Stanislava Bubíková. Datum (období) tvorby: 28. 2. 2013. Ročník: devátý LP č. 6 - BÍLKOVINY Autor: Mgr. Stanislava Bubíková Datum (období) tvorby: 28. 2. 2013 Ročník: devátý Vzdělávací oblast: Člověk a příroda / Chemie / Organické sloučeniny 1 Anotace: Žáci prakticky ověří

Více

Spektrofotometrické stanovení fosforečnanů ve vodách

Spektrofotometrické stanovení fosforečnanů ve vodách Spektrofotometrické stanovení fosforečnanů ve vodách Úkol: Spektrofotometricky stanovte obsah fosforečnanů ve vodě Chemikálie: 0,07165 g dihydrogenfosforečnan draselný KH 2 PO 4 75 ml kyselina sírová H

Více

Sešit pro laboratorní práci z chemie

Sešit pro laboratorní práci z chemie Sešit pro laboratorní práci z chemie téma: Příprava roztoků a měření ph autor: ing. Alena Dvořáková vytvořeno při realizaci projektu: Inovace školního vzdělávacího programu biologie a chemie registrační

Více

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii Datum: Jazykové gymnázium Pavla Tigrida, Ostrava-Poruba Název projektu: Podpora rozvoje praktické výchovy ve fyzice a chemii Tlak vzduchu: Teplota vzduchu: Laboratorní cvičení č. Oddělování složek směsí

Více

Součástí cvičení je krátký test.

Součástí cvičení je krátký test. 1 KVALITATIVNÍ ANORGANICKÁ ANALÝZA Laboratorní úloha č.1 KATIONTY TVOŘÍCÍ NEROZPUSTNÉ CHLORIDY A SÍRANY, KATION NH 4 + DOMÁCÍ PŘÍPRAVA 1. Prostudujte si dále uvedený návod 2. Prostudujte si text v Příloze

Více

MANUÁL LABORATORNÍCH PRACÍ Z CHEMIE

MANUÁL LABORATORNÍCH PRACÍ Z CHEMIE MANUÁL LABORATORNÍCH PRACÍ Z CHEMIE ZÁKLADNÍ ŠKOLA KLADNO MOSKEVSKÁ 2929 ZPRACOVALA : Mgr. MICHAELA ČERMÁKOVÁ 2014 SEZNAM LABORATORNÍCH PRACÍ 8. ROČNÍK Teplota varu Dělení směsí filtrace Uhlík vlastnosti

Více

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace. Digitální učební materiály

STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ UČILIŠTĚ, Česká Lípa, 28. října 2707, příspěvková organizace. Digitální učební materiály Název školy Číslo projektu Název projektu Klíčová aktivita Označení materiálu: Typ materiálu: Předmět, ročník, obor: Tematická oblast: Téma: Jméno a příjmení autora: STŘEDNÍ ODBORNÁ ŠKOLA a STŘEDNÍ ODBORNÉ

Více

Ústřední komise Chemické olympiády. 53. ročník 2016/2017. TEORETICKÁ ČÁST OKRESNÍHO KOLA kategorie D. ZADÁNÍ: 70 BODŮ časová náročnost: 90 minut

Ústřední komise Chemické olympiády. 53. ročník 2016/2017. TEORETICKÁ ČÁST OKRESNÍHO KOLA kategorie D. ZADÁNÍ: 70 BODŮ časová náročnost: 90 minut Ústřední komise Chemické olympiády 53. ročník 2016/2017 TEORETICKÁ ČÁST OKRESNÍHO KOLA kategorie D ZADÁNÍ: 70 BODŮ časová náročnost: 90 minut Úloha 1 Je přítomen lignin? 19 bodů Při zpracování dřeva pro

Více

Reakce kyselin a zásad

Reakce kyselin a zásad seminář 6. 1. 2011 Chemie Reakce kyselin a zásad Známe několik teorií, které charakterizují definují kyseliny a zásady. Nejstarší je Arrheniova teorie, která je platná pro vodné prostředí, podle které

Více

HYDROXYDERIVÁTY - ALKOHOLY

HYDROXYDERIVÁTY - ALKOHOLY LABORATORNÍ PRÁCE Č. 26 HYDROXYDERIVÁTY - ALKOHOLY PRINCIP Hydroxyderiváty jsou kyslíkaté deriváty uhlovodíků, které vznikají náhradou jednoho nebo více atomů vodíku v molekule uhlovodíku hydroxylovou

Více

1. Chemický turnaj. kategorie mladší žáci 30.11. 2012. Zadání úloh

1. Chemický turnaj. kategorie mladší žáci 30.11. 2012. Zadání úloh 1. Chemický turnaj kategorie mladší žáci 30.11. 2012 Zadání úloh Vytvořeno v rámci projektu OPVK CZ.1.07/1.1.26/01.0034,,Zkvalitňování výuky chemie a biologie na GJO spolufinancovaného Evropským sociálním

Více

Jednoduché a efektní chemické pokusy 2006-2007. Marta Klečková Veronika Fadrná Petra Topičová Martina Poláchová

Jednoduché a efektní chemické pokusy 2006-2007. Marta Klečková Veronika Fadrná Petra Topičová Martina Poláchová Jednoduché a efektní chemické pokusy 2006-2007 Marta Klečková Veronika Fadrná Petra Topičová Martina Poláchová Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého Olomouc 2007 Pokus 1 JEDNODUCHÝ GALVANICKÝ ČLÁNEK

Více

VÝŽIVA LIDSTVA Mléko a zdraví

VÝŽIVA LIDSTVA Mléko a zdraví GYMNÁZIUM JANA OPLETALA LITOVEL Odborná práce přírodovědného kroužku VÝŽIVA LIDSTVA Mléko a zdraví Vypracovali: Martina Hubáčková, Petra Vašíčková, Pavla Kubíčková, Michaela Pavlovská, Jitka Tichá, Petra

Více

P + D PRVKY Laboratorní práce Téma: Reakce mědi, stříbra a jejich sloučenin

P + D PRVKY Laboratorní práce Téma: Reakce mědi, stříbra a jejich sloučenin P + D PRVKY Laboratorní práce Téma: Reakce mědi, stříbra a jejich sloučenin Úkol 1: Stanovte obsah vody v modré skalici. Modrá skalice patří mezi hydrát, což jsou látky, nejčastěji soli, s krystalicky

Více

Sešit pro laboratorní práci z chemie

Sešit pro laboratorní práci z chemie Sešit pro laboratorní práci z chemie téma: Příprava a vlastnosti některých p-prvků autor: ing. Alena Dvořáková vytvořeno při realizaci projektu: Inovace školního vzdělávacího programu biologie a chemie

Více

Laboratorní práce z chemie č. Téma: S-prvky

Laboratorní práce z chemie č. Téma: S-prvky Autor: Mgr. Lenka Fišerová Škola: Gymnázium, Kadaň, 5. května 620, po. Vytvořeno: listopad 2012 Kód: VY_32_INOVACE_13_05Fis_ChLPVG Předmět: CHEMIE Ročník:2. ročník VG Téma: S prvky Cíl: Prakticky ověřit

Více

LABORATOŘ ANALÝZY POTRAVIN A PŘÍRODNÍCH PRODUKTŮ

LABORATOŘ ANALÝZY POTRAVIN A PŘÍRODNÍCH PRODUKTŮ LABORATOŘ ANALÝZY POTRAVIN A PŘÍRODNÍCH PRODUKTŮ Stanovení monosacharidů a oligosacharidů (metoda titrace po inverzi) Garant úlohy: Ing. Lucie Drábová, Ph.D. OBSAH Základní požadované znalosti pro vstupní

Více

Název: Exotermický a endotermický děj

Název: Exotermický a endotermický děj Název: Exotermický a endotermický děj 1) Kypřící prášek, skořápka či zinek s octem? Pomůcky: ocet, zinek, kypřící prášek, led, sůl, hydroxid sodný, skořápka, chlorid vápenatý, chlorid sodný, 4 větší zkumavky,

Více

Neutralizace kyseliny zásadou

Neutralizace kyseliny zásadou Neutralizace kyseliny zásadou Metodický list pro učitele Časový harmonogram a) doba na přípravu - 10 minut b) doba na provedení - 15 minut Pomůcky a) chemikálie - kyselina chlorovodíková - hydroxid sodný

Více

2.12 Vyvíjení CO 2 bublinky kolem nás. Projekt Trojlístek

2.12 Vyvíjení CO 2 bublinky kolem nás. Projekt Trojlístek 2. Vlastnosti látek a chemické reakce 2.12 Vyvíjení CO 2 bublinky kolem nás. Projekt úroveň 1 2 3 1. Předmět výuky Metodika je určena pro vzdělávací obsah vzdělávacího předmětu Chemie. Chemie 2. Cílová

Více

Podstata krápníkových jevů. Ch 8/07

Podstata krápníkových jevů. Ch 8/07 Inovace výuky Chemie Podstata krápníkových jevů Ch 8/07 Vzdělávací oblast: Vzdělávací obor: Tematický okruh: Cílová skupina: Klíčová slova: Očekávaný výstup: Člověk a příroda Chemie Anorganické sloučeniny

Více

Ústřední komise Chemické olympiády. 42. ročník. KRAJSKÉ KOLO Kategorie D. SOUTĚŽNÍ ÚLOHY TEORETICKÉ ČÁSTI Časová náročnost: 60 minut

Ústřední komise Chemické olympiády. 42. ročník. KRAJSKÉ KOLO Kategorie D. SOUTĚŽNÍ ÚLOHY TEORETICKÉ ČÁSTI Časová náročnost: 60 minut Ústřední komise Chemické olympiády 42. ročník 2005 2006 KRAJSKÉ KOLO Kategorie D SOUTĚŽNÍ ÚLOHY TEORETICKÉ ČÁSTI Časová náročnost: 60 minut Institut dětí a mládeže Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

Více

Laboratorní cvičení manuál pro vyučujícího. Oxidace benzaldehydu, redukční účinky kyseliny mravenčí a příprava kyseliny acetylsalicylové

Laboratorní cvičení manuál pro vyučujícího. Oxidace benzaldehydu, redukční účinky kyseliny mravenčí a příprava kyseliny acetylsalicylové Laboratorní cvičení manuál pro vyučujícího Oxidace benzaldehydu, redukční účinky kyseliny mravenčí a příprava kyseliny acetylsalicylové Před příchodem žáků do laboratoře je třeba připravit tyto chemikálie

Více

ÚSTAV LÉKAŘSKÉ BIOCHEMIE A LABORATORNÍ DIAGNOSTIKY 1. LF UK. Vyšetření moči

ÚSTAV LÉKAŘSKÉ BIOCHEMIE A LABORATORNÍ DIAGNOSTIKY 1. LF UK. Vyšetření moči ÚSTAV LÉKAŘSKÉ BIOCHEMIE A LABORATORNÍ DIAGNOSTIKY 1. LF UK Vyšetření moči močový sediment, stanovení sodíku, opakování Praktické cvičení z lékařské biochemie Všeobecné lékařství Martin Vejražka, Lenka

Více

Materiál: jablko pomeranč med vata pudinkový prášek. Pomůcky: filtrační papír zkumavky struhadlo

Materiál: jablko pomeranč med vata pudinkový prášek. Pomůcky: filtrační papír zkumavky struhadlo SACHARIDY aldehydická skupina Schiffovo, Tollensovo nebo Fehlingovo činidlo, pokud nejde o cyklickou formu reakce cyklických forem se Schiffovým činidlem cyklická forma nereaguje, s Tollensovým a Fehlingovým

Více

Oddělování složek směsí filtrace pomocí žákovské soupravy pro chemii

Oddělování složek směsí filtrace pomocí žákovské soupravy pro chemii Zvyšování kvality výuky v přírodních a technických oblastech CZ.1.07/1.128/02.0055 Oddělování složek směsí filtrace pomocí žákovské soupravy pro chemii (laboratorní práce) Označení: EU-Inovace-Ch-8-03

Více

Neutralizační (acidobazické) titrace

Neutralizační (acidobazické) titrace Neutralizační (acidobazické) titrace Neutralizační titrace jsou založeny na reakci mezi kyselinou a zásadou. V podstatě se vždy jedná o reakci iontů H + s ionty OH - podle schematu: H + + OH - H O V průběhu

Více

Oborový workshop pro ZŠ CHEMIE

Oborový workshop pro ZŠ CHEMIE PRAKTICKÁ VÝUKA PŘÍRODOVĚDNÝCH PŘEDMĚTŮ NA ZŠ A SŠ CZ.1.07/1.1.30/02.0024 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Oborový workshop pro ZŠ CHEMIE

Více

Sešit pro laboratorní práci z chemie

Sešit pro laboratorní práci z chemie Sešit pro laboratorní práci z chemie téma: Důkaz C, H, N a halogenů v organických sloučeninách autor: ing. Alena Dvořáková vytvořeno při realizaci projektu: Inovace školního vzdělávacího programu biologie

Více

STANOVENÍ CHLORIDŮ. Odměrné argentometrické stanovení chloridů podle Mohra

STANOVENÍ CHLORIDŮ. Odměrné argentometrické stanovení chloridů podle Mohra STANOVENÍ CHLORIDŮ Odměrné argentometrické stanovení chloridů podle Mohra Cíl práce Stanovte titr odměrného standardního roztoku dusičnanu stříbrného titrací 5 ml standardního srovnávacího roztoku chloridu

Více