Výukový CD ROM - MATEMATIKA pro 1.třídu - Chytré dítě



Podobné dokumenty
Organizace 1 žák (příp.2 žáci) u jednoho počítače, pracovní místo v lavici, pracovní místo na koberci, prostor pro komunikativní kruh

2. LMP SP 3. LMP SP + 2. LMP NSP. operace. Závislosti, vztahy a práce s daty. Závislosti, vztahy a práce s daty. v prostoru

Hurá na pohádku. Žáci dostanou dominové karty. První žák s kartou START přečte příklad

High numbers, Who s and What s in the house? Upevňování správných návyků a dodržování stanovených pravidel při práci s PC

Matematika. poznává jednotlivá čísla do 20 na základě názoru. Přirozená čísla 1-5, 6-10, využívá matematické pomůcky

Pracovní listy, pravítko, tužka, nůžky.

Matematika. čísla v oboru 1 až 5 pro žáky se specifickými vývojovými poruchami. Metodický materiál k interaktivní prezentaci

Matematika - 1. ročník Vzdělávací obsah

1. skupina: Samostatná práce (4 žáci) a) hledá čísla k porovnání b) doplňuje čísla do číselných řad c) sčítá a odčítá v daném obou

Podpůrný výukový materiál s využitím ICT* Podpůrný výukový materiál reedukační hodiny *

Anotace vzdělávacích materiálů

Cíl: Opakování učiva, příprava na II.čtvrtletní práci s využitím ICT ve výuce.

Informatika - 4. ročník Vzdělávací obsah

Reedukace dyskalkulie

MATEMATIKA ročník

Anglický jazyk. Ročník: 3. Téma: What is this? It is a (an). Colours

Pracovní list Prezentace Test Pokus Souvislý text

Vzdělávací oblast: Matematika a její aplikace Vyučovací předmět MATEMATIKA 1. OBDOBÍ Oblast:

UČEBNÍ OSNOVY ZÁKLADNÍ ŠKOLA P. BEZRUČE, TŘINEC

ANOTACE K VÝUKOVÉ SADĚ č. VY_32_INOVACE_01_03_MAT_Pr

Výuka může probíhat v kmenových učebnách, část výuky může být přenesena do multimediálních učeben, k interaktivní tabuli, popřípadě do terénu.

Předmět: MATEMATIKA Ročník: PRVNÍ Měsíc: učivo:. ZÁŘÍ ŘÍJEN LISTOPAD PROSINEC

Prvouka ve 2. ročníku ZŠ s využitím ICT ve výuce

METODICKÉ LISTY. výstup projektu Vzdělávací středisko pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Karlových Varech V 1.

MATÝSKOVA MATEMATIKA

Experimentální výukový plán matematika, výukový celek počítání s velkými čísly, 4. resp. 5. třída

Příprava na hodinu anglického jazyka pro 4.třídu

Učební osnovy pracovní

Seznam šablon - Matematika

Přehled vzdělávacích materiálů

Týdenní počet hodin 24 z toho 1.stupeň 12 hod 2.stupeň 12 hod

Matematika se Čtyřlístkem 1

METODICKÉ LISTY. výstup projektu Vzdělávací středisko pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Chebu. reg. č. projektu: CZ.1.07/1.3.11/02.

VY_42_INOVACE_MA3_01-36

Matematika a její aplikace Matematika 1. období 3. ročník

II. MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE

Informační brožura FIGURKOVÁ ŠKOLIČKA. Průvodce originální metodikou pro děti a jejich pedagogy

Vznik Československa, výuka žáků ZvŠ s použitím programu Vlastík

Matematika DÍL I. Charakteristika předmětu. Obsahové, časové a organizační vymezení předmětu

Měsíc: učivo:. PROSINEC Numerace do 7, rozklad čísla 1 7. Sčítání a odčítání v oboru do 7, slovní úlohy.

Matematika. Vlastnosti početních operací s přirozenými čísly

MATEMATIKA - 4. ROČNÍK

Úvodní část: Představení se a úloha na zjištění kolik nám je let.

MATEMATIKA I. období (1. 3. ročník)

Matematika. Vlastnosti početních operací s přirozenými čísly. Sčítání a odčítání dvojciferných čísel do 1 000, zpaměti i písemně.

Předmět: seminář z matematiky

Příloha č. 6 MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE

I N V E S T I C E D O R O Z V O J E V Z D Ě L Á V Á N Í

Přehled vzdělávacích materiálů

Vzdělávací plán pro povinný předmět Informatika, určený ţákům s lehkým mentálním postiţením

Práce na počítači pro 8. a 9. ročník speciální základní školy pro zrakově postižené Učební osnovy

RVP ZV RVP ZV. ŠVP Školní očekávané výstupy. ŠVP Učivo. Obsah RVP ZV. Očekávané výstupy. Kód

Podpůrný výukový materiál s využitím ICT. Reedukační výukový materiál pro pomoc se zápisem a porovnáváním přirozených čísel Mgr.

Psaní na počítači pro 5., 6. a 7. ročník speciální základní školy pro zrakově postižené

Matematika a její aplikace Matematika

Vyučovací předmět / ročník: Matematika / 4. Učivo

Příloha č. 6 MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE

Mateřská škola a Základní škola Tábor, ČSA 925 Školní vzdělávací program Úsměv pro každého

Zpracování náslechové hospitace

Oběhová soustava člověka krevní tlak (laboratorní práce)

V předmětu Informatika se uplatňují průřezová témata Osobnostní a sociální výchova a Mediální výchova.

Práce s programem Malování Mgr. Petr Koníř

ZÁKLADNÍ ŠKOLA A MATEŘSKÁ ŠKOLA T. G. MASARYKA BÍLOVEC,

Projekt Odyssea,

ANOTACE nově vytvořených/inovovaných materiálů

METODICKÉ LISTY. výstup projektu Vzdělávací středisko pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Karlových Varech. V 1. TŘÍDĚ ZŠ práce s jazykem

CHARAKTERISTIKA. VZDĚLÁVACÍ OBLAST VYUČOVACÍ PŘEDMĚT ZODPOVÍDÁ MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE MATEMATIKA Mgr. Martina Fujavová

KATALOG SPECIÁLNÍCH DIDAKTICKÝCH POMŮCEK

Příloha č. 6 MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE

Hry v matematice aneb Jak procvičovat probrané učivo

Projekt Podpora rozvoje emočního vývoje, předčtenářských dovedností a moderních metod vzdělávání v MŠ reg. č.: CZ.1.07/1.3.50/

INDIVIDUÁLNÍ PÉČE - M. Charakteristika vzdělávacího oboru

MATEMATIKA I. období (1. 3. ročník)

VIII. stanoviště rozhovor s rodiči - hodnocení činností v průběhu zápisu, co dítě zvládlo a co nezvládlo

Cílová skupina: - vzdělávací obor Matematika a její aplikace - hodina je určena pro žáky 7. ročníku po probrání učiva sčítání a odčítání zlomků

Římské číslice porovnávání zvířátek

CHARAKTERISTIKA. VZDĚLÁVACÍ OBLAST VYUČOVACÍ PŘEDMĚT ZODPOVÍDÁ MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE MATEMATIKA Mgr. Martina Fujavová

Matematika Název Ročník Autor

Milí rodiče a prarodiče,

Charakteristika vyučovacího předmětu. Výchovné a vzdělávací strategie směřující k utváření a rozvíjení klíčových kompetencí žáků

Základní škola a Mateřská škola Olomouc, Dvorského 33. Asistent pedagoga

Záznamový arch. Základní škola a Mateřská škola Brno, Bosonožské nám. 44, příspěvková organizace Číslo projektu: VY_42_INOVACE_01_ČP

Očekávané výstupy z RVP Učivo Přesahy a vazby

vzdělávací oblast vyučovací předmět ročník zodpovídá MATEMATIKA A JEJÍ APLIKACE MATEMATIKA 4. BÁRTOVÁ, VOJTÍŠKOVÁ

Projekt Odyssea,

volitelný předmět ročník zodpovídá PŘÍPRAVA NA PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY Z MATEMATIKY 9. MACASOVÁ

INFORMATIKA (5. 6. ročník)

Tabulka přípravy učební jednotky (lekce)

Očekávané výstupy žáka Základní školy speciální (ZŠS) podle RVP ZŠS díl I - VZDĚLÁVÁNÍ ŽÁKŮ SE STŘEDNĚ TĚŽKÝM MENTÁLNÍM POSTIŽENÍM

INFORMATIKA (5. 7. ročník)

1. Do tabulky napište kolik vyučovacích hodin matematiky týdně probíhá na Vaší škole v jednotlivých ročnících?

Práce stablety na 1. stupni. Mgr. Alena Traxlerová

METODICKÁ PŘÍRUČKA. DiPo sčítání a odčítání do sta PLUS karty s penězi

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

VY_32_INOVACE_MIK_I-1_1. Šablona č. I, sada č. 1. Ročník 6. Materiál slouží k procvičení a upevnění učiva o procentech.

Prvouka ve druhém ročníku základní školy s využitím ITC ve výuce

Člověk a jeho svět. ČJ a literatura

Matematika - 4. ročník Vzdělávací obsah

Vzdělávací oblast: Jazyk a jazyková komunikace Vyučovací předmět: Český jazyk Ročník: I.

Speciální základní škola

Transkript:

Matematické procvičování a upevňování znalostí v oboru 0-10. Nový kamarád ve vyučování počítač. Jméno autora: Renata PÁVKOVÁ Název práce: MATEMATICKÉ procvičování a upevňování znalostí v číselném oboru 1 10. Nový kamarád ve vyučování POČÍTAČ. Zaměření, cíle práce: a) Seznámení s: - počítačovou učebnou - hygienickými návyky při práci s počítačem - počítačem POJMY: monitor, myš, sluchátka kliknutí b) Naučit se ovládat myš c) Procvičit počítání s čísly v oboru do 10. A/ Posloupnost čísel B/ Přiřazování čísel k určitému počtu prvků C/ Přiřazování prvků k danému číslu D/ Porovnávání čísel E/ Sčítání čísel v oboru do 5 Věk žáků: 6 7 let Použité programy: Výukový CD ROM - MATEMATIKA pro 1.třídu - Chytré dítě Využití v předmětu: MATEMATIKA PRACOVNÍ ČINNOSTI VÝTVARNÁ VÝCHOVA POSTUP A PRŮBĚH praktických činností se žáky: 1. HODINA 1) Seznámení dětí s novou školní místností počítačovou učebnou 2) PROČ JSME DNES ZDE? Abychom poznali našeho nového kamaráda. 3) Naladění-písnička: Jedna,dvě, tři, čtyři, pět Děti zároveň procvičují prsty a zápěstí pohybovou hrou 4) Pomůcka: KARTY S ČÍSLY 0-10 Kolik je tady počítačů? Kolik oken? Čeho je víc? O kolik je víc počítačů než oken? Který počítač má číslo 5? Jaké číslo připevníš na židli hned za židlí s číslem 5? Jaké číslo hned před židli s číslem 8? 5) Utíkej k počítači číslo 1, 5, 2, 8, 3, a pohodlně se posaď na židli. (nenásilně jsou děti rozmístěny k počítačům)

(dnes budou pracovat ve dvojicích) 6) Děti,počítač umí spoustu věcí, ale potřebujeme znát, jak se s ním dorozumíme. Seznámení s počítačem : Pojmy: monitor, myš, sluchátka (potřebné pro dnešní práci ) PŘEDEM PŘIPRAVEN výukový program Matematika 1 Chytré dítě Dovednosti: - pohyb myší - kliknutí na cíl Prověření orientace na monitoru a šikovnosti při manipulaci s myší: Lehce polož ruku na myš a pomalu posunuj po podložce. Co se děje na monitoru? Šipkou najeď na žlutého panáčka. Najdi šipkou zvoneček. Najdi růžovou šipku VÝBORNĚ NÁM TO JDE, pojďme si hrát s čísly. 7) PLNĚNÍ ÚKOLŮ na počítači. Vzhledem k tomu, že jde o procvičování probraného učiva, volím přímo plnění jednotlivých úkolů, NE výklad počítačového učitele. Počítač má pro vás připravené úkoly.najdi myší na monitoru žlutého panáčka klikni na levé tlačítko myši.najdi šedý obdélník s čísly 1-10, najeď na úkol číslo 1- klikni na levé tlačítko. Žáci plní ve dvojicích úkoly: 1 Diktát čísel v oboru 0-10 2 Přenes správný počet obrázků 3 Kolik je obrázků 4 Spočítej obrázky 8) HODNOCENÍ PRÁCE DVOJIC. Kolik bodů jste nastřádali do krabičky? 2. HODINA V minulé hodině děti dobře zvládli ovládání počítače. Také vzhledem k tomu, že budou procvičovat učivo, zvolila jsem práci samostatnou. Motivovala jsem děti tím, že si určitě chtějí zasoutěžit se spolužáky, kdo získá do krabičky nejvíce bodů.(děti nadšeně souhlasily.) 1) Písnička Měla babka čtyři A/ Jakým znaménkem vyznačíš, že má babka a dědek stejně jablek? Dokážeš ukázat, pomocí paží, jak toto znaménko vypadá? B/ Pomůcky: Magnetická tabule Karty s čísly 0 10 Karty se znaménky nerovnosti a rovnosti ( na zadní stranu karet jsem připevnila magnetickou pásku) Na magnetické tabuli vyznač příklad pomocí číslic. Vyznač na tabuli takový příklad,aby platilo, že: babka má více než dědek. babka má méně než dědek.

2) Žáci mají karty s čísly. Všechna čísla větší než 4 udělají 3 dřepy. Všechna čísla menší než 10 zvednou pravou nohu. Všechna čísla větší než 0 si sednou k počítači. 3) Pomocí otázek prověřím, jak si děti pamatují z minulé hodiny: Čím ovládáš pohyb šipky po monitoru? Jak označíš potřebné číslo? K čemu slouží zvoneček? Co zajistí růžová šipka? Kde si přečteš získané body? Kam klikneš,když budeš potřebovat radu? 4) Vlastní procvičování na počítači: Výukový program Matematika 1 Chytré dítě Úkoly: 5 Porovnej množství 6 Ulož čísla na číselnou osu 7 Porovnej čísla 5) Počítání v pohybu RYBIČKY DO SÍTÍ! Pomůcky: různobarevné ryby (uvnitř vepsán početní příklad na sčítání a odčítání) Rybník (uvnitř vepsána číslice výsledek), ke kterému je sešívačkou připevněná síťka od ovoce rybářská síť Po třídě jsou rozmístěni rybáři (kontroloři) a drží v ruce rybník se sítí. Žáci si berou z kupy ryby a počítají příklad. Poté umístí podle výsledku do správné sítě. Jestliže se počtář splete, rybář jeho rybku nechytí(nepřijme). Obměna pro další hodiny: Rybníky se sítěmi jsou rozmístěny po třídě a všechny děti běhají, počítají příklady v rybách a umísťují do sítí. Poté kontroluje sítě učitel spolu s dětmi. Využití v jiném předmětu: PRACOVNÍ ČINNOSTI nebo VÝTVARNÁ VÝCHOVA A/ Děti ve skupinové práci dotvoří prostorově rybník např.vrbu, rákosí, kamínky, stavidlo, ostrůvek, materiál: papír, karton, přírodní materiály B/ Obměna: Žáci dotvoří přesně určený počet. Např. 5 vrb,2 ostrůvky, 6) Procvičování na počítači Výukový program Matematika 1 Chytré dítě Úkol: 8 Sčítej obrázky 7) Hodnocení práce Zjistím počet získaných bodů. Povzbudím děti, které nebyly nejúspěšnější. Co se vám,děti, líbí nejvíc na novém kamarádovi? Kdo chce přijít příště? Následuje ukončení matematického programu kliknutím na konec.

Vlastní hodnocení úspěšnosti a reakcí žáků Z vyučovacích hodin mám velmi dobrý pocit. Děti pracovaly s nadšením a nejzákladnější dovednosti práce na počítači s výukovým programem zvládly. A pocity dětí? Za všechno mluví jejich častá otázka: Kdy zase půjdeme na počítače? Ideální by bylo mít počítače v kmenové třídě. Potom by bylo možné je používat pravidelněji. Dokázala jsem sama sobě, že i s žáky prvních tříd lze pracovat při vyučování s počítačem. Věřím, že mě tato zkušenost požene dál. Přílohy:

2 1 1

2 1

2 3 1

2 4 1

2 5 1

0+1 2+0 0+4 1+1 1+2

5+0 1+3 1+4 2+1 3+1

4+1 2+2 3+2 2+3 3+0

3-0 3-1 3-2 3-3 2-0

4-3 4-4 5-1 5-2 5-3

5-4 5-5 5-0 2-0 5-3

2-1 2-2 4-0 4-1 4-2

7 8 9 10 1 2

1 2 3 4 5 6

7 8 9 10 1 2

1 2 3 4 5 6