Dláždění I. Předpoklady:

Podobné dokumenty
Pythagorova věta

Největší společný dělitel

0,2 0,20 0, Desetinná čísla II. Předpoklady:

( ) ( ) Obsahy. Předpoklady:

( ) ( ) ( ) ( ) Skalární součin II. Předpoklady: 7207

Svobodná chebská škola, základní škola a gymnázium s.r.o. Dušan Astaloš. samostatná práce, případně skupinová práce. čísla soudělná a nesoudělná

Svobodná chebská škola, základní škola a gymnázium s.r.o. Dušan Astaloš. samostatná práce, případně skupinová práce. pochopení znaků vztahů mezi čísly

Prvočísla a čísla složená

Cíl a následující tabulku. t [ s ] s [ mm ]

1.4.7 Trojúhelník. Předpoklady:

ZLOMKY A RACIONÁLNÍ ČÍSLA. Pojem zlomku. Zlomek zápis části celku. a b. a je část, b je celek, zlomková čára

Hledání mocnin a odmocnin v tabulkách

Cíl a následující tabulku: t [ s ] s [ mm ]

Milí rodiče a prarodiče,

2.8.6 Čísla iracionální, čísla reálná

III Rychlé určování hodnot funkcí sinus a cosinus. Předpoklady: 4207, 4208

Dělitelnost šesti

Příprava na závěrečnou písemnou práci

Svobodná chebská škola, základní škola a gymnázium s.r.o. Dušan Astaloš. samostatná práce, případně skupinová práce. pochopení znaků dělitelnosti

Projekt OPVK - CZ.1.07/1.1.00/ Matematika pro všechny. Univerzita Palackého v Olomouci

Pedagogická poznámka: Celý obsah se za hodinu stihnout nedá. z ] leží na kulové ploše, právě když platí = r. Dosadíme vzorec pro vzdálenost:

Dělení desetinných čísel desetinným číslem II

Grafy funkcí s druhou odmocninou

4.2.3 Oblouková míra. π r2. π π. Předpoklady: Obloukovou míru známe z geometrie nebo z fyziky (kruhový pohyb) rychlé zopakování.

Matematika. 6. ročník. Číslo a proměnná. desetinná čísla (využití LEGO EV3) číselný výraz. zaokrouhlování desetinných čísel. (využití LEGO EV3)

{ } Množina všech dělitelů. Předpoklady:

Svobodná chebská škola, základní škola a gymnázium s.r.o. Dušan Astaloš. samostatná práce, případně skupinová práce. znaky dělitelnosti

1 Mnohočleny a algebraické rovnice

4.4.8 Zase nějaké... Předpoklady: ,6 l benzínu stálo 993,24 Kč. Kolik Kč by stálo 44,8 litru benzínu?

4.3.3 Základní goniometrické vzorce I

III Určování hodnot funkcí sinus a cosinus

Lineární funkce IV

1.3.4 Vennovy diagramy

CVIČNÝ TEST 15. OBSAH I. Cvičný test 2. Mgr. Tomáš Kotler. II. Autorské řešení 6 III. Klíč 15 IV. Záznamový list 17

2.7.3 Použití grafů základních mocninných funkcí

Skaláry a vektory

( ) Kvadratický trojčlen. Předpoklady: 2501, 2502, 2507, Kvadratický trojčlen je každý trojčlen, který je možné zapsat ve tvaru

Vzorce pro poloviční úhel

Dělitelnost přirozených čísel - opakování

1.4.6 Negace složených výroků I

Projekt OPVK - CZ.1.07/1.1.00/ Matematika pro všechny. Univerzita Palackého v Olomouci

P = 1;3;3; 4; Množiny. Předpoklady:

7.2.1 Vektory. Předpoklady: 7104

5.2.7 Zobrazení spojkou I

Kvadratické rovnice (dosazení do vzorce) I

1.5.7 Znaky dělitelnosti

1.3.3 Množinové operace

2.3.5 Ekvivalentní úpravy

Pedagogická poznámka: V následujícím příkladu nemusí všichni spočítat všechno. Pomalejší žáky je třeba přerušit, aby stihli spočítat příklad 6. Př.

5.3.6 Ohyb na mřížce. Předpoklady: 5305

4.3.2 Koeficient podobnosti

( + ) ( ) f x x f x. x bude zmenšovat nekonečně přesný. = derivace funkce f v bodě x. nazýváme ji derivací funkce f v bodě x. - náš základní zápis

2.7.8 Druhá odmocnina

2.8.8 Výpočty s odmocninami II

O dělitelnosti čísel celých

Přímá úměrnost II

Přehled vzdělávacích materiálů

Vektorový součin I

Úvod do matematiky. Mgr. Radek Horenský, Ph.D. Důkazy

Konstrukce voltmetru a ampérmetru

Hranoly I. Předpoklady:

Téma 1: Numerické výpočty (číselné množiny, druhy čísel, absolutní hodnota, zaokrouhlování, dělitelnost čísel, společný násobek a dělitel čísel)

Grafy funkcí odvozených z funkcí sinus a cosinus II

( ) ( ) Nezávislé jevy I. Předpoklady: 9204

4a) Racionální čísla a početní operace s nimi

III Rychlé určování hodnot funkcí sinus a cosinus. Předpoklady: 4207, 4208

Funkce Arcsin. Předpoklady: Některé dosud probírané funkce můžeme spojit do dvojic: 4 je číslo, jehož druhá mocnina se rovná 4.

( B A) ( ) Počítání s vektory. Předpoklady: 7204, 7205

HL Academy - Chata Lopata Emu (Brkos 2012) Řetězové zlomky / 27

Dělitelnost přirozených čísel. Násobek a dělitel

( ) ( ) Negace složených výroků II. Předpoklady:

( ) ( ) ( ) Tečny kružnic I. Předpoklady: 4501, 4504

Steinerova věta a průřezové moduly. Znění a použití Steinerovy věty. Určeno pro druhý ročník strojírenství M/01. Vytvořeno červen 2013

1 Mnohočleny a algebraické rovnice

Polynomy. Mgr. Veronika Švandová a Mgr. Zdeněk Kříž, Ph. D. 1.1 Teorie Zavedení polynomů Operace s polynomy...

Průběh funkce II (hledání extrémů)

Opakování na 2. trimestrální test z MATEMATIKY PRIMA. Dělitelnost. 3. Rozložte daná čísla na součin prvočísel: 128; 96; 78; 105; 150.

Vektory I. Předpoklady: Pedagogická poznámka: První příklad je řešení domácího úkolu z minulé hodiny.

MS EXCEL 2010 ÚLOHY. Vytvořte tabulku podle obrázku, která bude provádět základní matematické operace se dvěma zadanými čísly a a b.

Úlohy krajského kola kategorie A

ZÁKLADNÍ ŠKOLA PŘI DĚTSKÉ LÉČEBNĚ Ostrov u Macochy, Školní 363 INOVACE VÝUKY CZ.1.07/1.4.00/

3.2.3 Podobnost trojúhelníků I

Využití Pythagorovy věty III

URČITÝ INTEGRÁL OBSAH PLOCHY ROVINNÉHO OBRAZCE OHRANIČENÉHO ZADANÝMI KŘIVKAMI

x 0; x = x (s kladným číslem nic nedělá)

3. Podmíněná pravděpodobnost a Bayesův vzorec

1,2,3,6,9,18, 1,2,3,5,6,10,15,30.

MS EXCEL 2010 ÚLOHY. Vytvořte tabulku podle obrázku, která bude provádět základní matematické operace se dvěma zadanými čísly a a b.

Univerzita Karlova v Praze Pedagogická fakulta

Matematika - 6. ročník Vzdělávací obsah

( ) Opakování vlastností funkcí. Předpoklady:

Vzdělávací oblast: Matematika a její aplikace Vzdělávací obor: Matematický kroužek pro nadané žáky ročník 9.

( x ) 2 ( B) ( ) ( ) ( ) Rozklad mnohočlenů na součin pomocí vzorců. Předpoklady: ) ( )( ) a) ( ) ( ) ( ) b) ( ) ( ) ( ) Př.

4.2.5 Orientovaný úhel II. π π = π = π (není násobek 2π ) 115 π není velikost úhlu α. Předpoklady: Nejdříve opakování z minulé hodiny.

(Cramerovo pravidlo, determinanty, inverzní matice)

Jednotky objemu

Západočeská univerzita v Plzni FAKULTA PEDAGOGICKÁ KATEDRA MATEMATIKY, FYZIKY A TECHNICKÉ VÝCHOVY

STEREOMETRIE. Odchylky přímek. Mgr. Jakub Němec. VY_32_INOVACE_M3r0114

DIGITÁLNÍ ARCHIV VZDĚLÁVACÍCH MATERIÁLŮ

Funkce přímá úměrnost III

Transkript:

1.3.18 Dláždění I Předpoklady: 010317 Pedagogická poznámka: tato hodina se věnuje opakování výpočtů povrchů a bylo by zřejmě možné ji zařadit i do úvodního opakování. Nakonec jsem ji přidal na toto místo, protože se v ní využívají některé poznatky o dělitelnosti. Protože jde o opakování, dá se očekávat velmi rozdílný postup některých žáků. I na gymnáziu jsem se však setkal ve třídě s několika žáky, kteří neměli v podstatě žádnou představu o tom, co obsah znamená a už příklad 7 byl pro ně velmi obtížný. Na začátku rozdám všem žákům čtverečkované papíry s tím, že nemusí všechno, co podle zadání mají, kreslit, ale jakmile budou nejistí nebo jim najdu chybu, začnou ihned na papír kreslit. Zejména u žáků, kteří mají problémy jsou obrázky velmi důležité a já se snažím, aby je kreslili a řídili se podle nich. Pedagogická poznámka: Při práci v této hodině zaměňujeme čtvereček na čtverečkovaném papíře a 1cm. Pedagogická poznámka: Příklady na dláždění jsou inspirovány učebnicemi prof. Hejného. Celý postup jsem upravil, protože se ukázalo, že děti bez zkušeností s jeho stylem výuky postupovat podle jeho učebnice. Př. 1: Nakresli si na čtverečkovaný papír čtverec o straně 4 čtverečky. Kolik čtverečků čtverec obsahuje? Čtverec obsahuje 16 malých čtverečků. Čtverečky můžeme buď přímo spočítat nebo jejich počet vypočítat jako 4 4 (počet řad krát počet čtverečků v řadě). Čtverec obsahuje 16 čtverečků o straně 1 říkáme, že má obsah 16 čtverečků ( cm ). Obsah označujeme velkým písmenem S. Př. : Urči obsahy čtverců o straně a) cm b) 7 cm c) 1 cm. Pokud si nejsi jistý výsledkem, nakresli si čtverec na čtverečkovaný papír a svůj výpočet ověř. Sestav postup, jak určit obsah čtverce z délky jeho strany. a) cm Čtverec obsahuje = 4 čtverečků čtverec o straně cm má obsah 4cm. 1

b) 7 cm Čtverec obsahuje 7 7 = 49 čtverečků čtverec o straně 7 cm má obsah 49cm. c) 1 cm Čtverec obsahuje 1 1 = 144 čtverečků čtverec o straně 1 cm má obsah 144cm. Obsah čtverce určíme tak, že vynásobíme délku strany délkou strany. Obsah čtverce určíme podle vzorce S = a a = a. Př. 3: Nakresli na čtverečkovaný papír obdélník o stranách 5 čtverečků a 3 čtverečky. Kolik čtverečků obdélník obsahuje. Vypočti a překontroluj na papíru svůj výsledek. Obdélník obsahuje 3 5 = 15 čtverečků.

Př. 4: Nakresli na čtverečkovaný papír obdélník o stranách 3 čtverečky a 5 čtverečků. Kolik čtverečků obdélník obsahuje? Vypočti a překontroluj na papíru svůj výsledek. Porovnej s výsledkem předchozího příkladu. S kterou vlastností které operace tato rovnost souvisí? Obdélník obsahuje 5 3 = 15 čtverečků stejně jako obdélník v předchozím příkladu (jinak to ani být nemůže, protože jde o stejné obdélníky jen navzájem pootočené). Rovnost obou Př. 5: Urči obsahy obdélníků o stranách: a) cm a 7 cm b) 4 cm a 6 cm c) 11 cm a 3 cm d) 18 cm a 13 cm. Pokud si nejsi jistý výsledkem, nakresli si obdélník na čtverečkovaný papír a svůj výpočet ověř. Odvoď vzorec pro výpočet obsahu obdélníku (strany se značí písmeny a, b). a) cm a 7 cm Obdélník obsahuje 7 = 14 čtverečků. b) 4 cm a 6 cm Obdélník obsahuje 4 6 = 4čtverečků. c) 11 cm a 3 cm Obdélník obsahuje 11 3 = 33 čtverečků. d) 18 cm a 13 cm. Obdélník obsahuje 18 13 = 34čtverečků. Ve všech případech jsme při výpočtu násobili délky obou stran S = a b. Př. 6: Nakresli na papír hned vedle sebe dva čtverce x. Doplň do obrázku co nejmenší počet dalších čtverců x tak, aby nakreslené čtverce dohromady utvořily co 3

nejmenší větší čtverec. Jaká je délka jeho strany? Ke dvěma nakresleným čtvercům stačí přidat další dva čtverce buď nad nebo pod. Vzniklý složený čtverec má délku strany 4 a obsahuje čtyři menší čtverce x. Př. 7: Kolik dlaždic o rozměru x potřebujeme na pokrytí čtverce: a) 8 x 8 b) 1 x 1 c) 30 x 30 a) pokrytí čtverce 8 x 8 Potřebujeme 16 čtverců x. Podél jedné strany musíme naskládat 4 čtverce na celý čtverec potřebujeme 4 4 = 16 čtverců. b) pokrytí čtverce 1 x 1 Podél jedné strany musíme naskládat 1 : = 6 čtverců na celý čtverec potřebujeme 6 6 = 36 čtverců. c) pokrytí čtverce 30 x 30 Podél jedné strany musíme naskládat 30 : = 15 čtverců na celý čtverec potřebujeme 15 15 = 5čtverců. Př. 8: Jaké čtverce jsme v předchozích příkladech dokázali pokrýt dlaždicemi x? Jaké další čtverce je možné pokrýt dlaždicemi x? Pokus se najít pravidlo, které popisuje všechny možnosti. Pokryli jsme čtverce: 4x 4, 8 x 8, 1 x 1, 30 x 30. 4

Další čtverce, které dokážeme pokrýt dlaždicemi x jsou například x, 6 x 6, nebo 11 x 11. Dlaždicemi x dokážeme pokrýt každý čtverec, jehož strana je sudé číslo (je násobek dvou). Pedagogická poznámka: Dotaz na již pokryté čtverce je úmyslný a snažím se ho kontrolovat, protože testuje, zda mají žáci alespoň nějaký přehled o tom, co v předchozích Příkladech dělali. Př. 9: Jaké čtverce je možné pokrýt dlaždicemi 3 x 3? Dlaždicemi 3 x 3 dokážeme pokrýt čtverce 3 x 3, 6 x 6, 9 x 9 všechny čtverce s délkou strany, která je násobkem 3. Pedagogická poznámka: V následujícím příkladu není problém v nalezení rozměrů dlaždic, žáci na předchozích příkladech dávno pochopili, jak je mají hledat. Problém je spíše v hledání jejich počtů a v sestavení kompletní tabulky. Př. 10: Máme čtverec 4 x 4. Jakými dlaždicemi (počítej pouze se stranami o celočíselných hodnotách) můžeme tento čtverec pokrýt? Kolik kterých dlaždic budeme potřebovat? Zapiš všechny možné rozměry dlaždic a počet, který bychom potřebovali do tabulky. Co musí platit pro stranu dlaždice a stranu čtverce, aby bylo možné čtverec dlaždicemi pokrýt? Stran čtverce, který pokrýváme, musí být dělitelná rozměrem dlaždice hledáme dělitele čísla 4. 4 :1 = 4 4 : = 1 4 : 3 = 8 4 : 4 = 6 D 4 = { 1,,3, 4,6,8,1,4} Hledáme počty dlaždic pro jednotlivé rozměry: Dlaždice 1 x 1: na jednou stranu potřebujeme 4 :1 = 4 na čtverec potřebujeme 4 4 = 576 dlaždic. Dlaždice x : na jednou stranu potřebujeme 4 : = 1 na čtverec potřebujeme 1 1 = 144 dlaždic. Dlaždice 3 x 3: na jednou stranu potřebujeme 4 : 3 = 8 na čtverec potřebujeme 8 8 = 64 dlaždic. Dlaždice 4 x 4: na jednou stranu potřebujeme 4 : 4 = 6 na čtverec potřebujeme 6 6 = 36 dlaždic. Dlaždice 6 x 6: na jednou stranu potřebujeme 4 : 6 = 4 na čtverec potřebujeme 4 4 = 16 dlaždic. Dlaždice 8 x 8: na jednou stranu potřebujeme 4 :8 = 3 na čtverec potřebujeme 3 3 = 9 dlaždic. Dlaždice 1 x 1: na jednou stranu potřebujeme 4 :1 = na čtverec potřebujeme = 4 dlaždice. Dlaždice 4 x 4: na jednou stranu potřebujeme 4 : 4 = 1 na čtverec potřebujeme 1 dlaždici. Závěrečný přehled: rozměr dlaždice 1 3 4 6 8 1 4 5

počet dlaždic 576 144 64 36 16 9 4 1 Shrnutí: 6