Mediální vzdělávací minipořady ve finanční gramotnosti a etické výchově pro občany

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "Mediální vzdělávací minipořady ve finanční gramotnosti a etické výchově pro občany"

Transkript

1 Název projektu: Mediální vzdělávací minipořady ve finanční gramotnosti a etické výchově pro občany Registrační číslo projektu: CZ. 1.07/3.1.00/ Číslo klíčové aktivity: 01 Tvorba metodik Název aktivity: Zpracování námětů pořadu pro televizní a rozhlasové vysílání v oblasti finanční gramotnosti Autor výstupu aktivity: Eva Skořepová Oponent výstupu aktivity: Ing. Tomáš Löster, Ph.D. Výstup klíčové aktivity: V rámci této aktivity budou vytvořeny odborné náměty pro 14 dílů edukativních minipořadů (7 na finanční gramotnost a 7 na etickou výchovu). Tyto náměty budou podrobeny odborné diskuzi a oponentuře a dále postoupeny k zpracování pro televizní i rozhlasovou podobu.

2 Přílohy: Příloha č.1. Oponentura námětů Příloha č.2. Předávací protokol

3 1. Dluh je rozumný, pokud to není podvod a my máme na jeho splacení. 2. Základem hodnocení nákladnosti úvěru je roční úroková sazba. 3. Zkrácená fixace, refinancování úvěru. 4. Výhody a nástrahy kreditních karet. 5. Nebezpečí podezřele snadných úvěrů. 1: Kdy je dluh rozumný Dluh je rozumný při splnění dvou podmínek: (a) Nesmí to být podvod. Je v pořádku, že náš budoucí věřitel chce na úvěru, který nám poskytuje, vydělat - vždyť se na příslušnou dobu vzdává svých peněz, které po tu dobu mohl využívat nějak jinak, pro sebe příjemněji. Někteří se ale tváří jako věřitelé tohoto klasického typu, ve skutečnosti ale chtějí vydělat nějak jinak: například do smlouvy propašují obří pokutu za nějaké drobné pochybení, třeba za nezvednutí telefonu, nebo se úvěr vyřizuje na telefonní lince, kde každá minuta volání stojí desítky korun. (b) Musíme mít na splácení úvěru. Musíme si udělat prognózu svého rozpočtu, tj. příjmů a výdajů (včetně určité částky na nečekané různé výdaje), a rozdíl musí být po celou dobu splácení dost velký na pokrytí splátek.

4 1. Dluh je rozumný, pokud to není podvod a my máme na jeho splacení. 2. Základem hodnocení nákladnosti úvěru je roční úroková sazba. 3. Zkrácená fixace, refinancování úvěru. 4. Výhody a nástrahy kreditních karet. 5. Nebezpečí podezřele snadných úvěrů. 2: Jak drahý je dluh Abychom mohli porovnávat nákladnost úvěrů, které se liší v délce splácení, ve výši splátek apod., musíme je všechny postavit na stejnou startovací čáru: musíme najít jednotkovou cenu každého úvěru, stejně jako je třeba porovnávat jednotkové ceny u zboží v obchodě. Jednotkovou cenou úvěru je roční úroková sazba. Tuto sazbu zhruba odhadneme tak, že si spočítáme částku, kterou celkově zaplatíme navíc nad původně půjčenou sumu, vydělíme ji počtem roků splácení, a tento náš průměrný roční přeplatek dále vydělíme původně půjčenou sumou. Výsledek v procentech, roční úroková sazba, vlastně říká, kolik haléřů zaplatíme věřiteli navíc za rok za každou půjčenou korunu - je to tedy cena úvěru za jednotku času (jeden rok splácení) a za jednotku půjčené sumy (jedna půjčená koruna).

5 1. Dluh je rozumný, pokud to není podvod a my máme na jeho splacení. 2. Základem hodnocení nákladnosti úvěru je roční úroková sazba. 3. Zkrácená fixace, refinancování úvěru. 4. Výhody a nástrahy kreditních karet. 5. Nebezpečí podezřele snadných úvěrů. 3: Zkrácená fixace U některých dlouhodobých úvěrů - týká se to zejména hypoték, tedy úvěrů na bydlení zajištěných nemovitostí - nám může banka nabídnout tzv. zkrácenou fixaci úrokové sazby, což znamená, že úroková sazba je dohodnuta oběma stranami jen na první období splácení, třeba na první rok nebo dva. Teprve na konci tohoto prvního období nám banka oznámí úrokovou sazbu pro druhé období, atd. Zkrácená fixace tedy představuje pro dlužníka značnou nejistotu. Obvykle je však možné na konci každého fixačního období úvěr okamžitě splatit. Pokud nám tedy jiná banka v tu dobu nabídne příznivější sazbu, může původní úvěr splatit, refinancovat, novým úvěrem u této jiné banky.

6 1. Dluh je rozumný, pokud to není podvod a my máme na jeho splacení. 2. Základem hodnocení nákladnosti úvěru je roční úroková sazba. 3. Zkrácená fixace, refinancování úvěru. 4. Výhody a nástrahy kreditních karet. 5. Nebezpečí podezřele snadných úvěrů. 4: Výhody a nástrahy kreditních karet Kreditní karta je v podstatě jakousi povolenkou pro okamžité čerpání úvěru od banky, která nám tuto kartu vydala. lákavou výhodou kreditních karet je bezúročné období: pokud daný úvěr bance do určité doby (obvykle cca 6-8 týdnů) plně splatíme, nemusíme platit žádné úroky. Banka v takovém případě půjčila peníze zdarma. Proč to dělá? Protože mnozí z nás na včasné splacení úvěru zapomenou, nebo neseženou v příslušné době dost peněz. Navíc vedení kreditní karty je spojeno s určitým poplatkem. A bezúročné období obvykle neplatí například při výběru z bankomatu.

7 1. Dluh je rozumný, pokud to není podvod a my máme na jeho splacení. 2. Základem hodnocení nákladnosti úvěru je roční úroková sazba. 3. Zkrácená fixace, refinancování úvěru. 4. Výhody a nástrahy kreditních karet. 5. Nebezpečí podezřele snadných úvěrů. 5: Nebezpečí podezřele snadných úvěrů. Občas narazíme třeba někde v časopise nebo na autobusové zastávce na nabídku úvěru, který údajně dostanou i důchodci, ženy na mateřské, nezaměstnaní, a to ještě dnes, hotově, bez složitého předkládání dokumentů a věřitel nám peníze rád přinese až ke dveřím. Není zvláštní, že třeba velké banky, které se poskytováním úvěrů živí, jsou na půjčování tak opatrné, vše kontrolují a leckomu nepůjčí, a někdo jiný chce půjčovat tak ochotně a každému? Obvykle nejde o lidumila ani blázna, nýbrž o firmu, která ví, že jí mnozí dlužníci sice budou úvěry splácet špatně, ale chce vydělat třeba na jejich následné exekuci.

8 1. Dluh je rozumný, pokud to není podvod a my máme na jeho splacení 2. Základem hodnocení nákladnosti úvěru je roční úroková sazba 3. Zkrácená fixace, refinancování úvěru 4. Výhody a nástrahy kreditních karet 5. Nebezpečí podezřele snadných úvěrů 6: Při jednání o úvěru je třeba uvádět pravdivé údaje Solidní věřitelé chtějí získat přiměřený výdělek obvyklou cestou - skrze úroky, poplatky za vedení účtu a podobně. Mají tedy zájem na tom, aby jim dlužník úvěr v pořádku postupně splatil a aby nebylo nutno složitě řešit jeho exekuci nebo dokonce osobní bankrot. Takový věřitel se proto předem chce ujistit, že u nás, žadatelů o úvěr, je vysoká šance, že budeme mít na splácení úvěru po celou dobu. V tomto smyslu vlastně hájí i náš zájem - i my bychom si měli brát jen takový úvěr, na jehož splácení budeme mít. Pokud tedy věřiteli nahlásíme falešné údaje, abychom zvýšili šanci, že dostaneme úvěr, můžeme poškodit nejen jeho, ale hlavně sami sebe.

9 1. Dluh je rozumný, pokud to není podvod a my máme na jeho splacení. 2. Základem hodnocení nákladnosti úvěru je roční úroková sazba. 3. Zkrácená fixace, refinancování úvěru. 4. Výhody a nástrahy kreditních karet. 5. Nebezpečí podezřele snadných úvěrů. 7: Registry dlužníků jsou užitečné i pro dlužníky Mnozí dlužníci se zlobí, že banky a další věřitelé shromažďují údaje o dluzích a splácení společně s dalšími věřiteli na jedné hromadě - v tzv. registru dlužníků. Pokud ale registry dlužníků obsahují jen pravdivé informace, pak jsou užitečné i pro dlužníky. Pokud dlužník svůj úvěr v pořádku splatí, v registru má dobrou známku a příště má větší šanci, že opět dostane úvěr. Například ve Spojených státech je těžké získat první úvěr právě proto, že zájemce zatím nemá žádný záznam v registru dlužníků. Pokud někdo naopak dlouhodobě nezvládá splácení svých závazků, opět je v jeho vlastním zájmu, že se to odrazí v registru a příště úvěr nedostane - případné opětovné nesplácení by ho mohlo třeba dostat do potíží s exekutory.

10 Příloha č.1. Oponentský posudek k námětům na minipořady FG Autor oponentního posudku: Ing. Tomáš Löster, Ph.D. V současné dynamické době je čím dál tím větší důraz kladen na vzdělávání v oblasti finanční gramotnosti. Samotný pojem finanční gramotnost představuje soubor znalostí, dovedností i schopností občana, které jsou nutné k tomu, aby finančně zabezpečil sebe a svou rodinu v současné společnosti a byl schopen aktivně vystupovat na trhu finančních produktů a služeb. Aby bylo možné považovat občana za finančně gramotného, měl by se orientovat v problematice peněz a cen, musí být schopen odpovědně spravovat svůj osobní (rodinný) rozpočet, včetně schopnosti správy finančních aktiv a finančních závazků s ohledem na měnící se životní situace. Součástí všeho uvedeného je zcela zřejmě také schopnost zabezpečit dostatečné množství finanční prostředků pro rodinný rozpočet v různých výsledných stavech rodinného rozpočtu. Potřeba růstu vzdělání v oblasti finanční gramotnosti je podpořena mnoha studiemi, mj. výsledky rozsáhlého průzkumu, jehož výsledky byly presentovány například v rámci Tiskové konference k projektu měření finanční gramotnosti obyvatel ČR MFČR a ČBN, která proběhla v prosinci roku Z výsledků tohoto průzkumu například vyplynulo, že 37 % domácností sestavuje rozpočet pravidelně, 77 % těch, kteří rozpočet sestavují, vždy nebo většinou sledují jeho dodržování, 14 % neví, jak by bylo schopno pokrýt životní náklady po ztrátě příjmů ani po dobu 1 měsíce a 23 % nedokázalo vůbec odpovědět na otázku zabezpečení životních nákladů při ztrátě příjmu. Z průzkumu dále vyplynulo, že 57 % respondentů skutečně zná rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Vzhledem k výše uvedeným faktům je zřejmé, autor námětů na minipořady většinu z nich směřuje do oblasti dluhů a různým faktům, které je třeba vzít v úvahu při zvažování úvěru. V prvním námětu autor upozorňuje na reálná rizika, která vyplývají z úvěru. Ať už jde o skryté podvody, resp. nerozvážnost člověka, který podepisuje smlouvu a řádně si nepřečte její obsah (z průzkumu měření finanční gramotnosti vyplynulo pouze 36 % respondentů si smlouvu na místě pečlivě přečte), ale také nutností předvídat a stanovit si reálnou schopnost splácení úvěru, což je, zejména v dnešní době (opět potvrzeno průzkumem FG), značný problém.

11 Ve druhém námětu autor řeší velmi důležitou skutečnost při pořizování si úvěru a to jeho cenu. V námětu je vhodně vysvětlena možnost srovnání jednotlivých úvěrových akcí pomocí přepočtu na jednici. Ve třetím námětu autor řeší problematiku fixace a možných rizik resp. výhod, což je v dnešní době značně aktuální téma. Ve čtvrtém námětu autor řeší problematiku kreditních karet, což je, mj. vzhledem k výše uvedenému výsledku průzkumu, v době značného rozmachu platebních karet, které různé společnosti potenciálním klientům horlivě nabízejí, vysoce aktuální téma. V pátém námětu autor reaguje na další rizika, která souvisí s poskytováním úvěrů. Snadnost úvěrů je z hlediska společnosti kompenzována cílovou skupinou, na které se obrací. Vzhledem k tomu, že bez pochyb existují společnosti, které mají ve svých marketingových plánech právě tyto potenciálně rizikové cílové skupiny, je vhodné tato speciální rizika zvýraznit. Šestý námět objasňuje potřebu poskytování pravdivých údajů věřiteli, aby dlužník neohrozil sám sebe tím, že získá úvěr, který nebude schopen splácet. Poslední, sedmý námět, neanalyzuje rizika, výhody a nevýhody možných úvěrů, avšak řeší situaci, kdy úvěr, resp. úvěry již existují a objasňuje, že registr dlužníků může být i pro samotného dlužníka přínosný.

12 SEZNAM POUŽITÉ LITERATURY A ZDROJŮ K OPONENTSKÉMU POSUDKU: *1+ DVOŘÁKOVÁ, Zuzana, SMRČKA, Luboš, aj. Finanční vzdělávání pro střední školy. Praha: C. H. Beck, s., 210 str. CD. ISBN (Další autoři: CUPALOVÁ, Marcela, HAŠEK, Roman, HRADIL, Dušan, KOCMÁNEK, Igor, KOTÝNKOVÁ, Magdalena, KUCHAŘ, Pavel, LANGHAMROVÁ, Jitka, NĚMEC, Otakar, NIGEROVÁ, Lenka, PALÍŠKOVÁ, Marcela, PAVELKA, Tomáš, PETRÁŠKOVÁ, Vladimíra, PROROK, Vladimír, SAMKOVÁ, Libuše, ŠIKÝŘ, Martin, URBANEC, Jan, ZAMRAZILOVÁ, Eva). *2+ NAVRÁTILOVÁ, P.: Finanční gramotnost učebnice žáka. ISBN: Computer Media *3+ SKOŘEPA M., SKOŘEPOVÁ E.: Finanční a ekonomická gramotnost. ISBN: Scientia *4+ webová stránka ČNB: : a) Kvantitativní výzkum Finanční gramotnost obyvatel ČR b) Tisková konference MF a ČNB c) Finanční krize a finanční gramotnost *5+ webová stránka ČSÚ: *6+ webová stránka MFČR: a) Národní strategie finančního vzdělávání b) Kvantitativní výzkum pro MF *7+ webová stránka MŠMT: a) Rámcové vzdělávací programy Na základě výše popsaných skutečností, zejména vzhledem k závažnosti problematiky úvěrů v oblasti finanční gramotnosti je možné považovat jednotlivé náměty za vyhovující a problematiku námětů za splněnou. Ing. Tomáš Löster, Ph.D.

13

Finanční gramotnost. Jak s penězi?! ing. Jiří pilař

Finanční gramotnost. Jak s penězi?! ing. Jiří pilař VzděláVací program V rámci projektu sám pro sebe, sám za sebe! získání základních sociálních a profesních dovedností reg. č. cz.1.04/3.1.02/67.00044 Finanční gramotnost Jak s penězi?! ing. Jiří pilař Finanční

Více

FAKULTA EKONOMICKÁ. Bakalářská práce. Analysis and comparison of consumer credits and loans in Czech republic. Jana Květová

FAKULTA EKONOMICKÁ. Bakalářská práce. Analysis and comparison of consumer credits and loans in Czech republic. Jana Květová ZÁPADOČESKÁ UNIVERZITA V PLZNI FAKULTA EKONOMICKÁ Bakalářská práce Analýza a komparace spotřebitelských úvěrů a půjček v ČR Analysis and comparison of consumer credits and loans in Czech republic Jana

Více

Prevence zadlužování českých domácností s důrazem na sociálně slabé a vyloučené skupiny obyvatel

Prevence zadlužování českých domácností s důrazem na sociálně slabé a vyloučené skupiny obyvatel Prevence zadlužování českých domácností s důrazem na sociálně slabé a vyloučené skupiny obyvatel Ministerstvo vnitra, odbor prevence kriminality 2008 C Odbor prevence kriminality Ministerstva vnitra Zpracovali:

Více

Finanční gramotnost. úlohy a metodika

Finanční gramotnost. úlohy a metodika Finanční gramotnost úlohy a metodika Ing. Petr Klínský Ing. Danuše Chromá Finanční gramotnost úlohy a metodika Národní ústav odborného vzdělávání Praha 2009 Tato publikace vznikla v rámci resortního projektu

Více

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli.

Slovo úvodem. Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Slovo úvodem Vážení čtenáři, jsem rád, že vám mohu představit publikaci Dnešní finanční svět, kterou jste si právě otevřeli. Finance, nebo chceme-li peníze, se prolínají téměř vším, co zažíváme a ať chceme

Více

VYŠŠÍ VZDĚLÁNÍ PRO VYŠŠÍ KVALITU

VYŠŠÍ VZDĚLÁNÍ PRO VYŠŠÍ KVALITU VYŠŠÍ VZDĚLÁNÍ PRO VYŠŠÍ KVALITU Sborník vydaný v rámci realizace projektu Vzdělávání vedoucích pracovníků škol a školských zařízení pro lepší a efektivnější řízení a vzdělávání pracovníků škol a školských

Více

Spotřebitelské úvěry Česká republika a Německo

Spotřebitelské úvěry Česká republika a Německo SOUKROMÁ VYSOKÁ ŠKOLA EKONOMICKÁ ZNOJMO s.r.o. Bakalářský studijní program: Ekonomika a management Studijní obor: Účetnictví a finanční řízení podniku Spotřebitelské úvěry Česká republika a Německo BAKALÁŘSKÁ

Více

NÁRODNÍ STRATEGIE FINANČNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

NÁRODNÍ STRATEGIE FINANČNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ Ministerstvo financí NÁRODNÍ STRATEGIE FINANČNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ 2010 Obsah 1 Úvod... 2 2 Význam finančního vzdělávání, současný stav a dosavadní kroky... 6 2.1 Význam finančního vzdělávání... 6 2.2 Současný

Více

Navigátor bezpečného úvěru

Navigátor bezpečného úvěru Navigátor bezpečného úvěru Finální verze 30. listopadu 2012 Obsah SEZNAM OBRÁZKŮ... 3 SEZNAM TABULEK... 4 1. ÚVOD... 5 2. ANALÝZA TRHU SPOTŘEBITELSKÝCH ÚVĚRŮ V ČR... 6 2.1. ZADLUŽOVÁNÍ DOMÁCNOSTÍ V ČR

Více

PRŮVODCE SPOTŘEBITELE SDRUŽENÍ ČESKÝCH SPOTŘEBITELŮ

PRŮVODCE SPOTŘEBITELE SDRUŽENÍ ČESKÝCH SPOTŘEBITELŮ PRŮVODCE SPOTŘEBITELE SDRUŽENÍ ČESKÝCH SPOTŘEBITELŮ Umíme si půjčovat? (Podepsat můžeš, přečíst musíš!) Libor Dupal, Otakar Schlossberger, Petr Toman Průvodce spotřebitele, svazek č. 10 Umíme si půjčovat?,

Více

Česká zemědělská univerzita v Praze Provozně ekonomická fakulta Katedra obchodu a financí

Česká zemědělská univerzita v Praze Provozně ekonomická fakulta Katedra obchodu a financí Česká zemědělská univerzita v Praze Provozně ekonomická fakulta Katedra obchodu a financí Diplomová práce Mikrofinance - definování klíčového klienta v ČR Microfinance - defining the key client in Czech

Více

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta financí a účetnictví DIPLOMOVÁ PRÁCE

Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta financí a účetnictví DIPLOMOVÁ PRÁCE Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta financí a účetnictví DIPLOMOVÁ PRÁCE 2013 Iva Kavulová Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta financí a účetnictví Katedra bankovnictví a pojišťovnictví Studijní

Více

Pracovní návrh věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům

Pracovní návrh věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům Pracovní návrh věcného záměru zákona o finanční pomoci studentům Podkladový materiál týmu FPS projektu IPn Reforma terciárního vzdělávání k věcnému záměru zákona o finanční pomoci studentům. Předkládá

Více

Hypoteční trh v ČR, vliv finanční krize na poptávku a přístup bank

Hypoteční trh v ČR, vliv finanční krize na poptávku a přístup bank Bankovní institut vysoká škola Praha Hypoteční trh v ČR, vliv finanční krize na poptávku a přístup bank Diplomová práce Bc. Jan Sedláček Leden, 2010 Bankovní institut vysoká škola Praha Finance Hypoteční

Více

Přečtěte si, jak získat při koupi nemovitosti jistotu správného výběru, za dobré peníze a nejnižší splátky úvěru.

Přečtěte si, jak získat při koupi nemovitosti jistotu správného výběru, za dobré peníze a nejnižší splátky úvěru. Přečtěte si, jak získat při koupi nemovitosti jistotu správného výběru, za dobré peníze a nejnižší splátky úvěru. Napsal: Ing.David Bureš Finanční a realitní expert 2014 David Bureš, www.realitnivyjednavac.cz

Více

FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ SE BUDE HODIT!

FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ SE BUDE HODIT! FINANČNÍ VZDĚLÁVÁNÍ SE BUDE HODIT! Plán vyučovací hodiny (č. 8) TÉMA VYUČOVACÍ HODINY: Finanční vzdělávání se bude hodit! VĚK ŽÁKŮ: využití podle úrovně žáků (doporučení 6. až 8. třída) ČASOVÁ DOTACE:

Více

Metodický postup: Systém vzdělávání finanční gramotnosti pro znevýhodněné občany (návrh přípravy školitelů)

Metodický postup: Systém vzdělávání finanční gramotnosti pro znevýhodněné občany (návrh přípravy školitelů) Metodický postup: Systém vzdělávání finanční gramotnosti pro znevýhodněné občany (návrh přípravy školitelů) Metodický postup byl vytvořen v rámci projektu Vzděláváním odborníků v oblasti finanční gramotnosti

Více

Analýza dat k zadluženosti obyvatel

Analýza dat k zadluženosti obyvatel Analýza dat k zadluženosti obyvatel (na příkladu Děčína) Centrum pro společenské otázky SPOT, o.s. Petr Kučera Jakob Hurrle Michaela Zítková 12. 12. 2012 1 Obsah 1 Úvod... 3 2 Zadání a cíle výzkumu...

Více

Finanční gramotnost ve výuce METODICKÁ PŘÍRUČKA

Finanční gramotnost ve výuce METODICKÁ PŘÍRUČKA Finanční gramotnost ve výuce METODICKÁ PŘÍRUČKA Finanční gramotnost ve výuce metodická příručka Národní ústav pro vzdělávání, školské poradenské zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků

Více

Role úroku a dopady jeho regulace na trh s úvěry

Role úroku a dopady jeho regulace na trh s úvěry Role úroku a dopady jeho regulace na trh s úvěry Jiří Schwarz jr. Liberální institut Centrum pro studium ekonomické svobody Obsah Obsah...2 Úvod...3 Dějiny úroku...4 Aristoteles a lichva...4 První ospravedlnění

Více

þÿ M o~ n o s t i k r y t í r i z i k n e s p l á c e n í þÿ h y p o t e n í c h ú v ro p o j i s t n ý m i p r

þÿ M o~ n o s t i k r y t í r i z i k n e s p l á c e n í þÿ h y p o t e n í c h ú v ro p o j i s t n ý m i p r Digitální knihovna Univerzity Pardubice DSpace Repository Univerzita Pardubice http://dspace.org þÿ V y s o k oa k o l s k é k v a l i f i k a n í p r á c e / T h e s e s, d i s s 2012 þÿ M o~ n o s t

Více

Analýza spotřebitelských úvěrů nebankovních společností

Analýza spotřebitelských úvěrů nebankovních společností Analýza spotřebitelských úvěrů nebankovních společností Říjen 2013 OBSAH Občanské sdružení UMBRELLA... 3 1 Úvod... 4 Riziko spotřebitelských úvěrů... 4 Postup analýzy... 5 2 Metodika... 7 Internetové stránky...

Více

Život a zdraví si chráníme nedostatečně V pojištění mají Češi v Evropské unii stále co dohánět

Život a zdraví si chráníme nedostatečně V pojištění mají Češi v Evropské unii stále co dohánět www.cap.cz Přílohu připravila www.medialni.cz KOMERČNÍ PŘÍLOHA 15. LISTOPADU 2005 Život a zdraví si chráníme nedostatečně V pojištění mají Češi v Evropské unii stále co dohánět Nebýt pojištěn rovná se

Více

Návrhy řešení bytových potřeb nízkopříjmových obyvatel města Kutná Hora ve vztahu k využití objektů bývalých kasáren v ulici Kouřimská

Návrhy řešení bytových potřeb nízkopříjmových obyvatel města Kutná Hora ve vztahu k využití objektů bývalých kasáren v ulici Kouřimská Návrhy řešení bytových potřeb nízkopříjmových obyvatel města Kutná Hora ve vztahu k využití objektů bývalých kasáren v ulici Kouřimská Karel Čada kcada@centrum.cz Kateřina Ptáčková ptackova.katerina@gmail.com

Více

Finanční analýza a prognóza ekonomického vývoje Waldorfské školy v Olomouci

Finanční analýza a prognóza ekonomického vývoje Waldorfské školy v Olomouci Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci Katedra společenských věd Petr Valenta Finanční analýza a prognóza ekonomického vývoje Waldorfské školy v Olomouci Bakalářská práce Vedoucí bakalářské

Více

Jak čerpání předdůchodu ovlivní starobní důchod? FOTO: ALEXANDER RATHS DREAMSTIME.COM

Jak čerpání předdůchodu ovlivní starobní důchod? FOTO: ALEXANDER RATHS DREAMSTIME.COM Práce noviny Ministerstva práce a sociálních věcí ČR ročník 10 číslo 9 11. 9. 2013 SOCIÁLNÍ SLUŽBY Náklad ověřen auditorskou firmou ZDARMA PORADNA MY A SVĚT Změny, které zlepší situaci handicapovaných

Více

UČEBNÍ TEXT Č. 7 EKONOMIKA PODNIKU

UČEBNÍ TEXT Č. 7 EKONOMIKA PODNIKU UČEBNÍ TEXT Č. 7 EKONOMIKA PODNIKU 1 ODBORNÝ GARANT: Ing. Rudolf Horák AUTOŘI TEXTU: Ing. Rudolf Horák Učební text č. 7 v rámci projektu Posilování sociálního dialogu služby pro zaměstnance, který je

Více

Finanční příprava na život v důchodu: informovanost, postoje a hodnoty. Milan Šlapák (eds.) Tomáš Soukup Lucie Vidovićová Martin Holub

Finanční příprava na život v důchodu: informovanost, postoje a hodnoty. Milan Šlapák (eds.) Tomáš Soukup Lucie Vidovićová Martin Holub Finanční příprava na život v důchodu: informovanost, postoje a hodnoty Milan Šlapák (eds.) Tomáš Soukup Lucie Vidovićová Martin Holub VÚPSV, v.v.i. Praha 2010 Publikace byla schválena ediční vědeckou radou

Více

FINANČNÍ MATEMATIKA I

FINANČNÍ MATEMATIKA I UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI PŘÍRODOVĚDECKÁ FAKULTA Eva Bohanesová FINANČNÍ MATEMATIKA I Olomouc 2006 Oponenti: Ing. Jaroslava Kubátová, Ph.D. Mgr. RNDr. Ivo Müller, Ph.D. Studijní text vznikl jako

Více

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY

VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY VYSOKÉ UČENÍ TECHNICKÉ V BRNĚ BRNO UNIVERSITY OF TECHNOLOGY FAKULTA PODNIKATELSKÁ ÚSTAV EKONOMIKY (ÚE) FACULTY OF BUSINESS AND MANAGEMENT INSTITUT OF OSOBNÍ PŮJČKY VYMÁHÁNÍ POHLEDÁVEK PERSONAL LOANS DEBT

Více