EDUKÁCIA PhDr. Andrea Krkošková

Podobné dokumenty
OŠETROVATEĽSKÝ PROCES PhDr. Andrea Krkošková

PRVÉ ÚSPEŠNÉ KROKY V SMEROVANÍ ŽIAKOV ZŠ K POVOLANIU. PhDr. Zdenka Osvaldová

Charakteristika predmetu

Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Vzdelávanie Aktivity:

1. Ošetrovateľstvo ako vedná disciplína

Učebné osnovy vypracované na základe inovovaného Štátneho vzdelávacieho programu ISCED 1, schváleného 2015

01 práca pri príprave jedál

Predmet: Svet práce. Štátny vzdelávací program ISCED 2 Povinné hodiny 1 Počet hodín spolu podľa ŠkVP pre II. stupeň 1

Návrhy konkrétnych riešení pre posilnenie prepojenia vysokých škôl a podnikovej praxe. Jaroslav Holeček Prezident ZAP SR

Charakteristika predmetu

Testovanie 5. v školskom roku 2015/2016. Testovanie sa uskutoční 25. novembra 2015 (streda). Žiaci budú testy písať v nasledovnom poradí:

Tvorba výučbových projektov v etickej výchove

P RSO S N O ALIST S IKA K A RIADENIE UDSK S Ý K CH

Ponuka preventívne zdravotno výchovných aktivít pre seniorov

Téma : Špecifiká marketingu finančných služieb

PRÍLOHY: Príloha 1 Organizačná štruktúra firmy

SYSTEMATICKÉ VZDELÁVANIE PRACOVNÍKOV V ORGANIZÁCII


Tematický výchovno vzdelávací plán: Výchova k manželstvu a rodičovstvu (VMR)

Odmietanie očkovania v ambulancii všeobecného lekára pre deti a dorast

Prax pre študentov odboru Anglický jazyk a kultúra

Život v mojej rodine. Mgr. Marta Bedriová

MEDZINÁRODNÁ ŠTÚDIA PISA 2012 RÁMEC, ÚLOHY A ANALÝZY

Cieľ: správne vysvetlenie významu slova migrovanie, priblížiť prečo ľudia migrujú, zapájať do odpovedí účastníkov,

STAROSTLIVOSŤ O PACIENTA S ASTHMOU BRONCHIALE V AMBULANCII PRAKTICKÉHO LEKÁRA. MUDr. Iveta Vaverková ambulancia praktického lekára Bratislava

HEJNÉHO MATEMATIKA. Vyhodnotenie dotazníka pre rodičov 2018

Učebné osnovy. 0,5 hodina týždenne, spolu 16 vyučovacích hodín

1. prednáška MARKETING MANAŽMENT

HODNOTENIE SAJTOV. A. Vysvetlenie pojmov rozdelenie žiakov do skupín, dištančná a prezenčná

Organizačné štruktúry.

TÉMY ZAMERANÉ NA PROJEKT ADAPTAČNÉ OPATRENIA NA KLIMATICKÉ ZMENY ŠKOLY POD SLANSKÝM HRADOM

Zavádzanie centrálneho venózneho katétra. spracovala: Lucia Staroňová

Vedecký prístup ku koncipovaniu ekonomickej teórie. VET Cvičenie 1.2

PRÍLOHA III DODATKY K SÚHRNU CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU A PÍSOMNEJ INFORMÁCII PRE POUŽÍVATEĽOV

pomôcť Vám pripraviť sa po funkčnej stránke na tehotenstvo (pre oboch partnerov)

Roverský projekt ako na to?

Obsah. Úvod Vyhodnotenie dotazníka Grafické vyhodnotenie... 7

16. Koľko litrov moču sa zmestí do močového mechúra

Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Analýza rizík a kontrolné opatrenia

Katolícka univerzita v Ružomberku

Analýza dopravnej situácie v SR

KAZUISTIKA POLYMORBÍDNY PACIENT NA DIALÝZE. NEFRODIALYZAČNÉ CENTRUM MARTIN, s.r.o. Miroslava Gavenčiaková Jana Frkáňová Monika Frolová

Rozhodovanie za rizika a neistoty. Identifikácia, analýza a formulácia rozhodovacích problémov

Kategória školenia Prezentačné zručnosti obsahuje kurzy:

Názov projektu: Čítaj viac a dvere k poznaniu sa samy otvoria. Kód projektu: METODICKÝ LIST

Problémový prípad zaradenia pacienta na hemodialyzačnú liečbu

Vzdelávací štandard pre učebné odbory, ktorých absolvovaním žiak získa nižšie stredné odborné vzdelanie OBČIANSKA NÁUKA

OBCHOD MARKETING PSYCHOLÓGIA A ETIKA PREDAJA

Zdravotná a sexuálna výchova. Mgr. Gabriela Marcinovová Martina Popaďáková

Školy podporujúce zdravie Zdravá materská škola ( poznatky z plnenia projektov )

Príloha III. Úpravy súhrnu charakteristických vlastností lieku, označenie na obale a písomná informácia je výsledkom postupu preskúmania.

Deň otvorených dverí

Učebné osnovy štátneho vzdelávacieho programu predmet: Svet práce

HODNOTENIE ZÁŤAŽE OBYVATEĽSTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY DUSIČNANMI

VETERINÁRNA AMBULANCIA

Erasmus+ Online jazyková podpora (OLS) Využite svoj pobyt Erasmus+ naplno!

VESTNÍK MINISTERSTVA ZDRAVOTNÍCTVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY

PROJEKTOVÉ VYUČOVANIE PROGRAMOVANIA WEBOVÝCH APLIKÁCIÍ

Mgr. Zuzana Hirschnerová, PhD.

Chemické výučbové programy k téme Atóm a jeho zloženie

Škola, učiteľ/ka a mediálna výchova Výsledky prieskumu po jednotlivých položkách v tabuľkách a grafoch

Na operačnej sále môžu vzniknúť určité činnosti vedúce k poškodeniu pacienta

Názov kvalifikácie: Manažér kvality v cestovnom ruchu

1. Riadenie ľudských zdrojov a personálny manažment 2. Manažérske zručnosti a komunikácia

Vysoké školy na Slovensku Prieskum verejnej mienky

Cieľ ako nástroj na riadenie výkonnosti

Základná škola, Októbrová 16, Valaská

HODNOTENIE SPOKOJNOSTI ŽIAKA

w w w. a l z h e i m e r. s k

INTEGROVANÝ SYSTÉM RIADENIA RIZÍK

Charakteristika predmetu

Enviroportál a jeho zmeny vyvolané novelou zákona č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie

Bakalárske projekty pre študentov v Bratislave ak. rok 2011/2012

INTERNÝ AUDÍTOR SYSTÉMU MANAŽÉRSTVA

DODATOK č. 1 ELEKTROTECHNIKA K mechanik elektrotechnik

Tematický výchovno- vzdelávací plán. z prírodovedy pre 2. ročník variant B

UĆEBNÝ PLÁN ŠTUDIJNÉHO ODBORU ANIMÁTOR VOĽNÉHO ČASU Tabuľka prevodu rámcového učebného plánu ŠVP na učebný plán ŠkVP

FYZIKA - 6. ročník. šk. r / Časovo tematický plán vyučovania. Základná škola, Holubyho 15, Piešťany, / ISCED2 /

Tématicko - výchovné vzdelávacie plány

Aktivizujúce úlohy k téme tuky

Systémy manažérstva kvality podľa normy ISO 9001: 2015

Vzdelávací program: INOVAČNÉ VZDELÁVANIE PEDAGOGICKÝCH ZAMESTNANCOV ŠKÔL V OBLASTI INKLUZÍVNEHO VZDELÁVANIA DETÍ Z MARGINALIZOVANÝCH RÓMSKYCH KOMUNÍT

Zdravé pracoviská pre všetky vekové kategórie - Podpora udržateľného pracovného života. Kampaň EU-OSHA

Verejné priestory. Zora Pauliniová 2011

Ukladanie údajov a databázové systémy. Prof. MUDr. Martin Rusnák, CSc Prof. MUDr. Viera Rusnáková, CSc PhDr. Marek Psota, PhD

ŠTÁTNY PEDAGOGICKÝ ÚSTAV BRATISLAVA DODATOK. ktorým sa mení

Špecifikácia testu. z matematiky. pre celoslovenské testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ v školskom roku 2016/2017

Úloha projektového vyučovania ako nástroja rozvoja zručnosti žiakov. P. Čerňanský PdF TU, Trnava

Pohybovo-športová príprava v MŠ

Bohumila TAUCHMANNOVÁ, INCOMA Slovakia. Retail Summit 2010 Praha

možnosť utrpieť stratu, poškodenie, nevýhodu alebo zničenie (Webster dictionary) manažment rizík

Prednáška č.1 TEORETICKÉ VÝCHODISKÁ MANAŽMENTU

Učebnica: Nová maturita úroveň B2 Berešová, YES vyššia úroveň

Školský vzdelávací program Základná škola Podvysoká 307

VYHODNOTENIE ANONYMNÉHO DOTAZNÍKA ŽIAKOV V ŠKOLSKEJ JEDÁLNI ZŠ s MŠ FRANCISCIHO V POPRADE ZA ŠK. ROK 2014/2015

Marketing. Predaj. Služba. Microsoft Dynamics CRM. Výhody Microsoft Dynamics CRM

SYSTÉM MANAŽMENTU KVALITY (SMK) podľa noriem ISO radu 9000 je SMK súbor činností riadenia organizácie zameraný na dosiahnutie spokojnosti zákazníka.

3.1 Úmrtnosť Chorobnosť Zdravotné postihnutie, invalidita, nespôsobilosť Sebestačnosť a závislosť...

Transkript:

EDUKÁCIA PhDr. Andrea Krkošková

EDUKÁCIA Je širšie chápaný proces výchovy a vzdelávania,ktorého cieľom je nielen osvojenie si vedomostí, získanie zručností, ale i vytváranie hodnotových, postojových, citových,vôľových štruktúr osobnosti a dosiahnutie zmeny v správaní i konaní.

POJMY EDUKANT- subjekt edukácie, ktorý je inštruovaný, vedený. Môže to byť pacient, rodina alebo skupina. EDUKÁTOR aktér edukačnej aktivity, ktorý inštruuje, vedie iné ľudské subjekty. Môže to byť sestra, lekár, iní odborníci, pacient.

CIELE Výsledky, ktoré chceme dosiahnúť. Z hľadiska psychických procesov sa ciele edukácie delia na: KOGNITÍVNE sústreďujú sa na oblasť vedomostí, intelektuálnych zručností a poznávacích schopností. PSYCHOMOTORICKÉ- zameriavajú sa na získanie motorických zručností, osvojovanie si návykov. AFEKTÍVNE zahŕňajú najmä citovú oblasť, názory, hodnoty a postoje.

METÓDY EDUKÁCIE Prednáška je to systém poznatkov z niekoľkých oblastí a zdrojov. Pomáha získať najnovšie informácie. Výhody: je ekonomická Rozvíja schopnosť počúvať a vnímať Prináša nové informácie

METÓDY EDUKÁCIE Vysvetľovanie metóda, ktorá dopĺňa množstvo informácií, inštrukcií, aby dialyzovaný pacient vedel: Prečo Ako Čo má a čo nemá robiť Výhody metódy: : okamžitá spätná väzba vyššia miera aktivity účastníka vytváranie pozitívnych vzťahov medzi účastníkmi a k zmeneným životným podmienkam

METÓDY EDUKÁCIE Rozhovor používa sa vtedy, keď u účastníka predpokladáme predbežné,len čiastočné vedomosti o danej problematike. Výhody metódy: Okamžitá spätná väzba Možnosť vytvoriť dôvernejší vzťah

METÓDY EDUKÁCIE Demonštrácia je to metóda sprostredkovaného prenosu poznatkov. Prehlbujú sa praktické skúsenosti dialyzovaných pacientov. Výhody metódy: Umožňuje ukázať pacientovi prístup Utváranie a rozvíjanie zručností

METÓDY EDUKÁCIE Cvičenie využíva sa hlavne na upevnenie vedomostí, na rozvinutie schopností a vytváranie návykov. Je to metóda zámerného opakovania a tréningu. Výhody metódy: Rozvíjanie a upevňovanie zručností Preverovanie vedomostí v praxi

Edukácia pacienta Je najdôležitejší aspekt ošetrovateľskej praxe Je dôležitou samostatnou funkciou ošetrovateľstva

ZMENA Základným predpokladom vyplyvajúcim z definície učenia je zmena. Vývojová zmena súvisí s bio-psycho- sociálnymi zmenami, ktoré nastávajú počas životného cyklu. Situačná zmena sa udeje bez toho, aby ju mohla daná osoba alebo skupina ovplyvniť

Skrytá zmena bez toho, aby si ju jedinec uvedomoval Zjavná zmena človek si ju uvedomuje (bolesť brucha, sťažené dýchanie a pod.) Neplánovaná zmena zvyčajne sa udeje náhle a jej následky nemožno predvídať Plánovaná zmena schopnosť riešiť problémy, rozhodovať sa

ODMIETANIE ZMENY Odpor k zmene je silný vtedy, keď navrhovaná zmena pozmeňuje momentálny stav, v ktorom sa ľudia dobre cítia Príčiny ohrozenie vlastných záujmov, nepresné vnímanie situácie, psychická reaktivita v dôsledku straty slobody s odrazom v správaní, nízka tolerancia k zmene

Riešenie odmetania komunikovať s ľuďmi, ktorí sú proti zmene, spresniť informácie a poskytnúť presnú spätnú väzbu, byť otvorený a prístupný, vzbudiť pocity viny v ľuďoch, ktorí sú proti zmene, Podporiť vnútornú istotu Zachovať ovzdušie dôvery a opory

PRINCÍPY UČENIA Faktory napomáhajúce učenie: Motivácia Pohotovosť Spätná väzba (pozitívna, negatívna) Opakovanie Optimálne prostredie

Faktory prekážajúce v učení: Nadmerná úzkosť Fyziologické prekážky (bolesť, kritické ochorenie) Kultúrne bariéry

Vyučovanie Súbor činností zameraný na získanie vedomostí Ide o vzťah dôvery a rešpektu, Dôležitá je KOMUNIKÁCIA

PRINCÍPY VÝUČBY 1. Výučba musí pomôcť tomu, kto sa učí, naplniť jeho individuálne ciele 2. nevyhnutný je stály styk vyučujúceho s pacientom 3. vyučujúci pacienta posmeľuje a pomáha mu osvojiť si nové schopnosti 4. vyučujúci musí komunikovať jasne a stručne 5. vyučované činnosti musia byť v súlade s výučbovými cieľmi

EDUKÁCIA HD PACIENTA Životospráva HD pacienta: DIÉTA: obsah bielkovín by mal byť 1,2 1,4 g/kg telesnej hmotnosti/deň. Aspoň 50% tohto množstva by malo tvoriť biologicky hodnotné bielkoviny živočíšneho pôvodu (mäso, vajcia, mlieko), obsahujúce esenciálne aminokyseliny dôležité pre organizmus.

- Energetický príjem má byť 150-160 kj/kg telesnej hmotnosti/deň (teda apoň 11000-12000 kj/deň Príjem sodíka je potrebné obmedziť. Doporučený príjem je 23 mg/kg ideálnej hmotnosti. Príjem draslíka má zásadný význam. Striktné obmedzenia príjmu draslíka musia byť u anurických pacientov. Doporučené množstvo je 39 mg/kg ideálnej hmotnosti/deň.

Príjem fosforu by nemal presahovať 1,2 g/deň. Príjem vápnika je individuálny. Má sa pohybovať v rozmedzí 500-1000 mg denne. Príjem vitamínov - u mnohých pacientov je potrebné príjem kalcia zvýšiť a doplniť tiež aktívnym vitamínom D. Je vhodné dolňovať v potrave vitamín C (50-100 mg/deň) a vitamíny skupiny B.

PITNÝ REŽIM: čo spôsobuje nadmerný príjem tekutín, príjem tekutín za 24 hod., nežiadúce účinky vysokej UF počas HD - HDF, suchá hmotnosť Voda sa z tela vylučuje styrmi cestami: Obličkami (1500 ml/24 hod.) Pľúcami a kožou (500 ml/24 hod.) Stolicou (100 ml/deň)

Nadmerný obsah tekutín v organizme spôsobuje: Zaťaženie kardiovaskulárneho systému, riziko srdcového zlyhania, Artériovú hypertenziu a s ňou súvisiace akútne a chronické komplikácie, Komplikácie v súvislosti s medikamentóznou terapiou uvedených stavov, Komplikácie počas dialyzačnej liečby, Subjektívne zhoršenie zdravotného stavu, Zvýšenie finančnej náročnosti terapie.

Starostlivosť o A-V fistulu: pred dialýzou, počas dialýzy, po HD a v domácom prostredí Starostlivosť o CVK (dočasný, trvalý): ako vykonávať hygienu (sprchovanie), čo robiť ak sa uvoľní fixácia a sterilné krytie, čo robiť ak sa CVK uvoľní alebo vypadne

Hygiena HD pacienta: ústna dutina je dôležitá z estetického i hygienického hľadiska. Močovina sa z organizmu vylučuje aj sliznicami a jej pach je veľmi nepríjemný, hygiena tela uprednosťovať sprchovanie pred kúpaním, zovňajšok zvýšené sebavedomie. Rehabilitácia HD pacienta: aeróbny tréning, posilovanie, zlepšovanie koordinácie, Pracovná schopnosť a telesná výkonnosť Rodinný, spoločenský a pohlavný život

EDUKÁCIA PD PACIENTA Edukovanie pacienta o peritoneálnej dialýze Technické aspekty PD: dialyzačný roztok, peritoneálny katéter, konektorové systémy a ďalšie pomôcky Vlastná predoperačná príprava (založenie PD katétra- odbery atď.) Zavedenie peritoneálneho katétra

Pooperačná starostlivosť o katéter a miesto vyústenia ( exit side ) Edukovanie pacienta vykonávanie výmen (učenie pacienta pod dohľadom sestry), Starostlivosť o PD katéter v domácom prostredí- sestra ide k nemu domov Edukuje o neinfekčných a infekčných komplikáciách PD liečby a ich zvládanie v domácom prostredí

Edukuje pacienta o katétrových infekciách Životospráve: diéta,... Pitný režim Hygiena PD pacienta: hygiena tela, zovňajšok, rehabilitácia, pracovná schopnosť Rodinný, spoločenský a pohlavný život

EDUKAČNÝ PROCES POSUDZOVANIE: zameriavame sa na: - určenie potreby pacienta získať vedomosti - zistenie dôležitých údajov o pacientovi

DIAGNOSTIKA: Všetky diagnózy, ktoré stanovuje sestra vo vzťahu k potrebám pacienta niečo sa naučiť, patrí do katégorie NEDOSTATKU VEDOMOSTÍ

PLÁNOVANIE: Stanovenie priorít vo výučbe Stanovenie určeného zámeru (Cieľa) Voľba vyúčbových stratégií (metódy) Výber obsahu je daný cieľom Rozplánovanie učiva (čo pacienta zaujíma, čo pacient vie. Učiť základy a potom prejsť k úpravám)

REALIZÁCIA: Učebný plán, pomôcky Čas, tempo, prostredie, pomôcky, opakovanie, neodborné výrazy

VYHODNOTENIE: Získanie schopností a zručností sa najlepšie hodnotí pozorovaním pacienta pri uskutočňovaní daného postupu

PRÍKLAD Dg: Nedostatok vedomostí o pitnom režime v súvislosti so zaradením do CHDP, prejavujúci sa vysokými medzidialyzačnými prírastkami. Forma edukácie: individuálna Téma : Pitný režim hemodialyzovaného pacienta

Cieľ: Afektívny : presvedčiť pacienta o dôležitosti dodržiavania pitného režimu Kognitívny: oboznámiť pacienta so zásadami pitného režimu, príznakmi a komplikáciami hyperhydrátacií Behaviorálny: naučiť pacienta vytvoriť si konkrétny plán pitného režimu a udržiavať si optimálne medzidialyzačné prírastky. Pomôcky: papier a pero, brožúry a informačné letáky s danou problematikou

VK: Afektívne: - pacient vyjadruje svoje pocity, názory a požiadavky na prvom sedení - pacient preukazuje pozitívne zmeny v názoroch a postojoch na prvom sedení - pacient preukazuje záujem získať vedomosti o pitnom režime hemodialyzovaných pacientov na prvom sedení

Kognitívne: - pacient pozná zásady na držanie obmedzeného príjmu tekutín do druhého sedenia - pacient vie vymenovať potraviny a minerálne vody so zvýšeným obsahom soli do druhého sedenia - pacient vie, čo čo je suchá hmotnosť do druhého sedenia - pacient pozná komplikácie a príznaky v dôsledku hyperhydratácie do druhého sedenia

Behaviorálne: - pacient má optimálne medzidialyzačné prírastky do druhého sedenia - pacient si vie zostaviť konkrétny plán pitného režimu na druhom sedení Behaviorálne:

Plánovanie: Motivačná fáza: - vysvetli pacientovi pozitíva dodržiavania optimálneho pitného režimu edukačná sestra motivuj pacienta príkladmi zo života - edukačná sestra Prebúdzaj u pacienta záujem o dodržiavanie optimálneho pitného režimu - edukačná sestra Pochváľ pacienta pri dodržaní optimálneho medzidialyzačného prírastku - edukačná sestra Upútaj pozornosť pacienta na problém a jeho príčinu písaním denného príjmu tekutín -

Expozičná fáza: Monologické slovné metódy: rozprávanie a vysvetľovanie Dialogické slovné metódy: rozhovor na preverenie vedomostí Osnova obsahu edukácie: - Význam dodržiavania optimálneho pitného režimu, - Čo je suchá váha - Definovať pojem hyperhydratácia

Optimálny medzidialyzačný prírastok, Potraviny a minerálne vody s vysokým obsahom Na, Zásady dodržiavania pitného režimu hemodialyzovaného pacienta Komplikácie a príznaky v dôsledku hyperhydratácie, Zostavenie plánu pitného režimu Fixačná fáza: zopakuj najdôležitejšie nové informácie - edukačná sestra

Fáza overovania vedomostí: zopakuj teoreticky nové získané vedomosti pacient odpovedaj na otázky sestry pacient zopakuj, čo je suchá hmotnosť pacient vymenuj potraviny a minerálne vody s vysokým obsahom Na pacient zopakuj ústne zásady dodržiavania pitného režimu dialyzovaného pacienta pacient Zopakuj teoreticky komplikácie a príznaky v dôsledku hyperhydratácie - pacient

Realizácia: 1. sedenie - dátum atď. 2. sedenie dátum atď Kontrolné otázky: Prečo je potrebné obmedziť príjem tekutín? Vysvetlite pojem suchá hmotnosť. Koľko kilogramov môžete pribrať medzi dialýzami? Akými spôsobmi môžete obmedziť suchosť sliznice úst? Aké sú príznaky prevodnenia organizmu? Aké sú komplikácie v dôsledku hyperhydratácie? Pacientovi zadaná úloha zostaviť plán pitného režimu

ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ