ROZHODUJÍCÍ V PŘÍPADĚ RAKOVINY PROSTATY JE RYCHLOST. ČÍM DŘÍVE SE NA PROBLÉM PŘIJDE, TÍM VĚTŠÍ MÁTE ŠANCI NA DALŠÍ ŽIVOT BEZ JAKÝCHKOLI OMEZENÍ.

Rozměr: px
Začít zobrazení ze stránky:

Download "ROZHODUJÍCÍ V PŘÍPADĚ RAKOVINY PROSTATY JE RYCHLOST. ČÍM DŘÍVE SE NA PROBLÉM PŘIJDE, TÍM VĚTŠÍ MÁTE ŠANCI NA DALŠÍ ŽIVOT BEZ JAKÝCHKOLI OMEZENÍ."

Transkript

1

2 ROZHODUJÍCÍ V PŘÍPADĚ RAKOVINY PROSTATY JE RYCHLOST. ČÍM DŘÍVE SE NA PROBLÉM PŘIJDE, TÍM VĚTŠÍ MÁTE ŠANCI NA DALŠÍ ŽIVOT BEZ JAKÝCHKOLI OMEZENÍ. ÚSPĚŠNOST

3 AŽ ČECHŮ KAŽDÝ ROK: RAKOVINA PROSTATY % Riziko s věkem roste Rakovina prostaty je reálnou hrozbou pro tisíce českých mužů. Každý rok jich onemocní až 9 000, karcinom prostaty je tak druhým nejčastějším onkologickým onemocněním mužů. Riziko přitom roste s věkem. V případě mužů mezi čtyřiceti a šedesáti lety hrozí rakovina prostaty každému devětatřicátému, u šedesátiletých už je ale riziko 85%, u osmdesátiletých dokonce až 98%. U mužů pod čtyřicet je pravděpodobnost sice menší, ovšem karcinom je agresivnější, a tedy i nebezpečnější. Klíčová je stejně jako u jiných onkologických onemocnění prevence. Po padesátce by proto mělo být samozřejmostí, že si zajdete na vyšetření. Test prostatického specifického antigenu (PSA) odhalí nejspolehlivěji, zda se nemoc v těle nešíří. Pokud zaznamenáte bolesti či pálení při močení, přítomnost krve v moči nebo spermatu apod., může být už pět minut po dvanácté. NAŠE DOPORUČENÍ PRO MUŽE Pokud máte zájem o svůj zdravotní stav, navštivte svého urologa jednou ročně. Po padesátce už je každoroční preventivní vyšetření prostaty naprostou samozřejmostí. Jestliže máte mezi příbuznými někoho s rakovinou prostaty, choďte na pravidelná vyšetření už od čtyřiceti let. Špičková léčba v nejmodernějším prostředí Protonové centrum v Praze disponuje nejmodernější urologickou ambulancí. Nabízí klinická vyšetření i privátní konzultace, samozřejmostí jsou nejmodernější diagnostické metody a diskrétní přístup. Vše najdete pod jednou střechou a navíc nemusíte čekat v ordinaci, personál se vám věnuje hned po příchodu. Kvalita léčby karcinomu prostaty pro mne byla stejně důležitá jako kvalita dalšího života. Nechtěl jsem být impotentní či inkontinentní, žít jako troska. Vybral jsem si protonovou léčbu a bylo to nejdůležitější rozhodnutí v životě. Nemusel jsem měnit své návyky a žiji jako dřív. Petr, 69 let OBJEDNEJTE SE EM: TELEFONICKY:

4 SOUČASNÉ MOŽNOSTI LÉČBY: BĚŽNÁ LÉČBA: NEJISTOTA A RIZIKA V minulosti dokázali lékaři rakovinu prostaty léčit, ovšem s řadou rizik. Běžné ozařování i přes technologický pokrok stále provázejí velké komplikace, které mužům znepříjemňují další život hrozí jim pomočování i konec sexuálních aktivit. Cena za standardní léčbu je příliš vysoká. Běžné ozařování není přesné. Nezasahuje pouze nádorové buňky, ale také okolí prostaty. Míří i na zdravé tkáně a poškozuje je. Ani další možnosti v rámci standardní léčby nejsou příliš přesvědčivé: Běžné ozařování Trvá dlouho, zhruba dva měsíce. Navíc pacienty vysiluje, pociťují nevolnost a většinou jsou vyřazeni z běžného života. Přitom 11 % mužů znovu do osmi let rakovinou prostaty onemocní. A riziko komplikací, jako jsou gastrointestinální poruchy, sexuální dysfunkce, poškození konečníku, inkontinence a další, je podle statistik VZP až 42 %. Brachyterapie Léčba ozařováním na krátkou vzdálenost, kdy je zdroj záření umístěn blízko nádoru nebo je vložen přímo do postižené tkáně s cílem umožnit vyšší dávku záření bez většího poškození okolních tkání a orgánů. Brachyterapie se používá samostatně nebo spolu s chemoterapií či běžným ozařováním. Hrozí při ní riziko inkontinence a krvácení. Chemoterapie Častá volba u většiny typů rakoviny, ale při karcinomu prostaty nepatří mezi hlavní metody. Přichází na řadu až ve chvíli, kdy byly vyzkoušeny jiné postupy, ale rakovinu nezastavily. Operace Při chirurgickém odstranění nádoru hrozí riziko poškození nervů v okolí prostaty. Dalšími nežádoucími účinky jsou bolesti v operované oblasti, potíže s udržením moči a rovněž sexuální dysfunkce. Nemoc se přitom vrací až ve 30 % případů, pak následuje běžné ozařování a s ním spojená další rizika.

5 BUDOUCNOST JIŽ DNES: PROTONOVÁ TERAPIE: 97% ÚSPĚŠNOST A NORMÁLNÍ ŽIVOT Ve srovnání s tradičními postupy má protonová léčba řadu přesvědčivých argumentů: 97 %. Vysoká úspěšnost oproti běžné léčbě. Cílený zásah. Dokonale přesný paprsek je šetrný ke zdravé tkáni. Normální život. Během terapie i po ní můžete pracovat, bavit se a sportovat. Sex. Významně zvýšená šance na zachování potence ve srovnání s běžnou léčbou. Doba léčby. U časného stadia pouze v 5 dnech. Chcete žít? A život si také naplno užívat? Díky protonu můžete s rakovinou prostaty bojovat bez operace, bez bolesti, bez následků a bez čekání. Protonová terapie se opírá o moderní a bezpečnou technologii, která minimalizuje nežádoucí účinky spojené s jinými metodami, a naopak maximalizuje léčebný efekt. Proton lze zacílit přímo na nádor a chránit tak před zásahem okolní tkáně. Statistika hovoří jasně. Protonová léčba je nejbezpečnější a nejefektivnější. Je trendem 21. století. Proton v akci V případě léčby časného stadia rakoviny prostaty je úspěšnost 97 %, aniž by se nemoc vrátila. U pokročilých a rizikovějších stadií činí úspěšnost bez známek recidivy nádoru až 85 %. Srovnejte tyto výsledky se statistikami běžné léčby. Proton jasně vede. Nejde jen o vás, svoje zdraví dlužíte i svým blízkým. Nestyďte se, pánové, a choďte na pravidelná preventivní vyšetření. Alan, 51 let OBJEDNEJTE SE EM: TELEFONICKY:

6 PRINCIP PROTONŮ: Cílem při léčbě rakoviny prostaty je vyléčit nádor a současně nepoškodit zdravou tkáň v jeho okolí. To nejlépe, s milimetrovou přesností, zvládá protonová léčba. Jak je to možné? Sofistikovaná technologie s názvem Pencil Beam Scanning (PBS) funguje tak, že ozařuje vždy jen určitou vymezenou oblast. Nic víc. Opakovaným precizním zářením zacíleným s milimetrovou přesností přímo na nádorové ložisko tak PBS zničí nádorové buňky, aniž by kvůli fyzikálním vlastnostem protonů poškodil jakékoli okolní orgány a tkáně. Zachová je zdravé. To platí i o tkáních ve směru paprsku, které jsou ozářeny jen minimálně. Pokud bychom měli PBS k něčemu připodobnit, představte si své soustředění a přepečlivost, když dostanete úkol vymalovat pastelkou na papíře určitý objekt. Například kruh. Vždy se budete důsledně snažit nepřetáhnout jeho hranice. Tak funguje i PBS. U něj navíc máte 100% jistotu, že vymaluje jen to, co je potřeba. I proto jsou nežádoucí účinky při protonové léčbě naprosto minimální. Těší mě, že jsme s bratrem dokázali naplnit svou vizi a léčbu budoucnosti přivést do České republiky už dnes. Moderní technologie využívaná k léčbě citlivých struktur, jako je mozek nebo CNS, je tak k dispozici i českým mužům s rakovinou prostaty. Špičková léčba jim vrací zdraví a chrání kvalitu jejich budoucího života. Václav Laštovka jednatel PROTON THERAPY CENTER CZECH S. R. O. PROTON ROZLIŠUJE A CHRÁNÍ Proton je inteligentní, jde za svým cílem. Rozlišuje tkáně a nádor. Dokáže ochránit orgány, které člověk potřebuje k plnohodnotnému životu. Na rozdíl od fotonu, který při putování tělem na nic nebere ohled a poškodí vše, co mu stojí v cestě. To jsou klíčové rozdíly. Fyziku není možné změnit, ale je možné její principy využít a ovládnout. A právě to dělá protonová léčba. 3D zobrazení nádoru a okolních struktur při plánování protonové léčby

7 LÉČÍ A NEŠKODÍ Protonová terapie Protonová terapie spočívá v použití protonů, tedy kladně nabitých elementárních částic jádra atomu vodíku, které jsou v cyklotronu urychleny na přibližně polovinu rychlosti světla. Tím získají energii, jež umožňuje zničit nádory až v hloubce 30 centimetrů. Protony jsou poté usměrněny silným magnetickým polem do velmi úzkého paprsku (PBS) a s vysokou přesností přeneseny do nádoru. Při zbrzdění v nádorové tkáni dojde k uvolnění energie, ionizaci a poškození DNA zasažené buňky. Je-li toto poškození vícečetné, rakovinová buňka se přestává dělit, nebo přímo umírá. Hlavní předností protonového svazku je fakt, že největší část své energie předá přímo v nádoru, kde dojde k maximálnímu účinku. Je to tzv. Braggův vrchol proton ozáří pouze nádor, nikoliv oblast za ním, a jen minimálně místo ležící před ním. Protože je nemocný ozařován ze všech směrů a intenzitu paprsku lze dobře modulovat, přispívá to k dalšímu snížení nežádoucích účinků léčby. Díky Braggovu vrcholu nízká vstupní dávka, maximální dávka energie v požadované hloubce a nulová výstupní dávka je možné dávku záření do nádoru zvýšit nad úroveň běžných metod a naopak snížit dávku záření na okolní tkáň, nezasaženou rakovinou. Je to jeden z nejvýraznějších benefitů protonové terapie. Měl jsem karcinom prostaty a při návštěvě u známého v Praze jsem se dočetl o Protonovém centru. Rozhodl jsem se pro tuto léčbu. Necítil jsem při ní bolest ani nepohodlí. Výsledek byl fantastický, nyní žiji zase normálně. Joe, 70 let OBJEDNEJTE SE EM: TELEFONICKY:

8 STUDIE: PROTON VYLÉČÍ NAPROSTOU VĚTŠINU MUŽŮ Protonová léčba ničí jen rakovinové buňky, nikoliv zdravou tkáň. A velice efektivně. Vynikající výsledky protonové terapie karcinomu prostaty potvrdila přelomová studie provedená ve Spojených státech, která prověřovala zdravotní stav téměř pacientů. Z nich bylo 97 % zcela vyléčeno, bez návratu rakoviny. Cílem studie bylo shrnout klinický přínos i spokojenost pacientů s kvalitou života po protonové léčbě. Provedla ji společnost Dobson DaVanzo & Associates, která se zabývá ekonomikou zdravotnictví a konzultačními službami. Reprezentativní vzorek pacientů z dvanácti amerických protonových center představoval necelou pětinu mužů léčených v USA protonovou terapií. Mnoho z nich přitom ukončilo léčbu už před deseti lety. Výsledky nové studie korespondují s výsledky z roku 2013, kdy autoři zkoumali poloviční vzorek mužů. Stejně důležité jako efekt léčby je, že naprostá většina mužů nikdy svého rozhodnutí nelitovala a protonovou terapii by doporučila i ostatním. K měření kvality zdraví využila studie index EPIC (Expanded Prostate Cancer Index Composite) vyvinutý na předních univerzitách v Michiganu a Kalifornii. Obě studie potvrdily, že pacienti se po protonové léčbě těšili plnému zdraví měli téměř shodné výsledky jako zdraví muži z hlediska udržení moči, urinárního podráždění, funkce střev či sexuality. Našli mi rozsáhlý nádor, operace nebyla možná. Lékaři mi nabídli jen chemoterapii, nic jiného nezmínili. Naštěstí dcera objevila možnost protonového ozařování. A byla to pohoda, lepší přístup jsem nikde nezažil. Vilém, 60 let SVĚTOVÁ ŠPIČKA Protonové centrum v Praze patří mezi špičková světová zdravotnická zařízení a zároveň je nejmodernějším protonovým pracovištěm v Evropě. Přestože je pražské Protonové centrum určeno především českým pacientům, jeho služby již vyhledali klienti z 25 zemí světa. Navíc zkušeností tuzemských expertů využívá také řada zahraničních pracovišť. Čeští odborníci z Protonového centra v Praze založili spolu s podobnými centry ve Vídni, Krakově a Uppsale skupinu PACS zaměřenou na protonovou terapii. Tím položili základy pro budoucí spolupráci a vývoj metodiky této unikátní léčby. Centrum je též školicím pracovištěm pro odborníky z jiných zemí, spolupracuje s 1. lékařskou fakultou UK, Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT a řadou zahraničních vzdělávacích institucí.

9 JAK TO U NÁS CHODÍ: KROK ZA KROKEM Krok 1. Vstupní vyšetření Ať už máte jakékoli problémy s prostatou a obáváte se rakoviny, prvním krokem v Protonovém centru v Praze je pečlivé vyšetření. Mohou ho provést odborníci v naší urologické ambulanci. Pokud vám lékaři již karcinom prostaty diagnostikovali, pak můžete podstoupit bezplatné vstupní vyšetření před protonovou léčbou. Objednat se k nám můžete na čísle nebo prostřednictvím kontaktního formuláře na Krok 2. Diagnostika Garantujeme špičkovou kvalitu léčby, pro niž je klíčové podrobné diagnostické vyšetření. Využíváme tu nejmodernější diagnostiku v podobě počítačové tomografie (CT), magnetické rezonance (MR) a pozitronové emisní tomografie v kombinaci s počítačovou tomografií (PET/CT). Diagnostika je součástí prvotřídního servisu, který poskytujeme našim klientům, pacient přitom na toto vyšetření nikdy nečeká. Součástí přípravy před protonovou léčbou je ve většině případů také zavedení tří zlatých zrn do prostaty pomáhají při zacílení protonového paprsku při samotné terapii. Krok 3. Plánování Výsledkem diagnostiky je přesná lokalizace nádoru. Jednoznačnou výhodou protonové terapie je dokonalé zacílení paprsku, které chrání zdravé tkáně a zvyšuje dávku záření přímo do nádoru. V rámci plánování je nutné, aby naši experti z oddělení klinické fyziky připravili podrobné ozařovací plány ušité pacientovi přímo na míru. K tomu potřebují tři až pět dnů výsledkem je detailní popis vlastní léčby, který určuje, z jakých směrů a jakou intenzitou bude paprsek nádor ozařovat. Krok 4. Léčba Samotná léčba probíhá ambulantně a pacient dochází do Protonového centra na pravidelné návštěvy. V případě časného stadia rakoviny prostaty trvá léčba pouhých 5 ozařovacích dnů (ozařování podstupujete každý druhý den), u pokročilého stadia karcinomu trvá léčba 19 až 21 dnů (ozařování přitom probíhá každý pracovní den). Před každým ozařováním je klíčová tzv. verifikace, tedy ověření ozařovacích plánů, polohy pacienta a všech dat, podle nichž se celé ozařování řídí. Minimálně jednou týdně kontrolují lékaři průběh léčby a váš zdravotní stav. MAXIMÁLNÍ KOMFORT Komfort během vaší léčby zajišťuje speciálně vyškolený tým, jehož členové vás provedou celým procesem, poradí vám, sdělí potřebné informace a jsou nablízku, když potřebujete jakoukoli pomoc. MAXIMÁLNÍ SOUKROMÍ Pro vaše soukromí uděláme vše využít můžete privátní místnost s telefonem, internetovým připojením, televizí, kávovarem a minibarem. Kdyby si člověk odmyslel tu diagnózu, bylo to celé jako dovolená. Perfektní servis při terapii a pak procházky Prahou, kavárny, divadlo a nová naděje a radost ze života. Thomas, 59 let OBJEDNEJTE SE EM: TELEFONICKY:

10 SLEDUJTE PŘÍZNAKY A PTEJTE SE Pro léčbu rakoviny prostaty je klíčový čas. Čím dřív lékaři nemoc odhalí, tím větší je šance na úspěšnou léčbu. Nepodceňujte pravidelná vyšetření u urologa a navštivte moderně vybavenou ambulanci Protonového centra v Praze. Příznaky Rakovina prostaty se dlouho nemusí nijak projevovat, ale provázejí ji určité problémy: častější noční močení přerušované močení bolestivé močení nebo ejakulace krev v moči a spermatu Především bolest či krev jsou varujícími příznaky. Při zmíněných potížích by měla být návštěva urologické ambulance automatická. Diagnóza Máte již diagnostikovanou rakovinu prostaty, ale nevíte, co dál? Obraťte se na Protonové centrum, jeho specialisté zdarma posoudí vaši zdravotní dokumentaci a poradí vám. NA PROTONOVOU LÉČBU A JEJÍ SROVNÁNÍ S JINÝMI METODAMI SE PTEJTE SVÉHO OŠETŘUJÍCÍHO LÉKAŘE. POLOŽTE MU NÁSLEDUJÍCÍ OTÁZKY: Jaké jsou možné komplikace při operaci? Je pravda, že až 50 % operovaných pacientů trpí trvalou impotencí? Je pravda, že až 30 % operovaných pacientů trpí trvalou inkontinencí? Jaký je rozdíl mezi standardním ozařováním (fotonem) a protonovým ozařováním? Je pravda, že až 20 % pacientů, kteří procházejí standardním ozařováním (fotonem), trpí krvácením z konečníku? Je močový měchýř při protonové terapii chráněn proti podobným problémům? Proč podstupovat operaci s mnohem vyšším rizikem impotence, když chci být i nadále sexuálně aktivní? Existuje nějaký rozumný důvod, proč bych neměl podstoupit protonovou léčbu? Srovnání protonové (A) a fotonové léčby (B)

11 NADAČNÍ FOND PRO PROTONOVOU TERAPII Vážení přátelé, nadační fond PROPROTON pomáhá zpřístupnit onkologickým pacientům moderní ozařovací metodu protonovou terapii. Pro správné rozhodnutí potřebujeme pravdivé informace, proto je osvěta o výhodách protonu naším základním posláním a k protonové léčbě dovedla už stovky pacientů. Do tohoto konceptu zapadá i české vydání knihy Protonoví bojovníci. Americký autor H. Dawley pacient a zároveň lékař se věnuje tématu rakoviny prostaty i průmyslu, nebo spíše byznysu, který kolem tohoto onemocnění vznikl. Nabízí vlastní příběh, aby čtenářům umožnil pochopit situaci, inspiroval je k otázkám a podpořil je v jejich vlastním boji za protonovou léčbu. Díky obrovskému technologickému pokroku dnes můžeme úspěch medicíny poměřovat i kvalitou života po léčbě. Právě tady má protonová léčba své nezastupitelné místo, a proto stojí za to si o ní říci. Mirka Čejková ředitelka Nadačního fondu pro protonovou terapii VŠECHNY ZAMĚSTNANECKÉ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY LÉČBU V PROTONOVÉM CENTRU V PRAZE HRADÍ Pravdivý příběh pacienta a zároveň lékaře knihu Protonoví bojovníci si můžete zdarma stáhnout na PROTONMAN.cz. Měl jsem rakovinu prostaty a přežil jsem. Díky protonové terapii jsem navíc nezažil žádné nežádoucí vedlejší účinky, tak běžné OBJEDNETE u jiných druhů SE léčby. EM: Harold H. Dawley ml., Ph.D. TELEFONICKY:

12 Proton Therapy Center Czech s. r. o. Budínova 2437/1a, Praha 8, tel.: , obecné dotazy: GPS: , ,

Onkologické centrum s hadronovou radioterapií

Onkologické centrum s hadronovou radioterapií Onkologické centrum s hadronovou radioterapií (úvodní studie) M. Lokajíček, P. Kundrát, J. Sedlák Fyzikální ústav Akademie věd ČR K. Prokeš, H. Honová, L. Judas, B. Konopásek, P. Mareš, L. Petruželka Onkologická

Více

Nejlepší mobilní fotoaparát od Sony ve vodotěsném smartphonu

Nejlepší mobilní fotoaparát od Sony ve vodotěsném smartphonu časopis pro firemní zákazníky společnosti T-Mobile IK NA 03 2013 Zbyněk Frolík a jeho lůžka ve světě Vyvolejte emoce, pak uspějete Vladimír Klein: náš rychlý internet bude všude Revoluce v transplantaci

Více

NOVÉ MOŽNOSTI A NADĚJE. Ivana Gottová: Cílem AVON Pochodu je dodat naději těm, kteří to nejvíce potřebují, tedy nemocným ženám.

NOVÉ MOŽNOSTI A NADĚJE. Ivana Gottová: Cílem AVON Pochodu je dodat naději těm, kteří to nejvíce potřebují, tedy nemocným ženám. KOMERČNÍ PŘÍLOHA SPOLEČNOSTI MEDIAPLANET www.bojujemeprotirakovine.cz NOVINKY Infuzní terapie vitamínem C v onkologii ZDRAVÍ Nádory hlavy a krku - prevence i u mladších ročníků FOTO: AVON AVON Pochod proti

Více

Karcinom prsu Průvodce pro pacienty diagnóza a léčba

Karcinom prsu Průvodce pro pacienty diagnóza a léčba Karcinom prsu Průvodce pro pacienty diagnóza a léčba O Alianci žen s rakovinou prsu Aliance žen s rakovinou prsu o. p. s. byla založena v roce 2002 devatenácti organizacemi onkologických pacientek jako

Více

Karcinom prsu Průvodce pro pacienty diagnóza a léčba

Karcinom prsu Průvodce pro pacienty diagnóza a léčba Karcinom prsu Průvodce pro pacienty diagnóza a léčba O Alianci žen s rakovinou prsu Aliance žen s rakovinou prsu o. p. s. byla založena v roce 2002 devatenácti organizacemi onkologických pacientek jako

Více

Časopis občanského sdružení ARCUS ONKO CENTRUM 2013/154

Časopis občanského sdružení ARCUS ONKO CENTRUM 2013/154 Časopis občanského sdružení ARCUS ONKO CENTRUM 2013/154 Foto z TV pořadu Sama doma Z OBSAHU: Aktuální akce - Benefiční akce 2013 Mezinárodní onkologický kongres Karlovy Vary 2013 Ozdravné pobyty v roce

Více

Řeším svou bulku v prsu

Řeším svou bulku v prsu Řeším svou bulku v prsu MUDr. Miroslava Skovajsová, Ph.D. Mamma centrum Medicon www.rakovina-prsu.cz www.breastcancer.cz Úvodní slova O rakovině prsu se mluví a píše. Je to dobře, padlo jedno ze zbytečných

Více

ONKOLOGICKÉ MINIMUM. Přílohu připravili členové České onkologické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím GASSET a partnery.

ONKOLOGICKÉ MINIMUM. Přílohu připravili členové České onkologické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím GASSET a partnery. ONKOLOGICKÉ MINIMUM Přílohu připravili členové České onkologické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím GASSET a partnery. Předseda onkologické společnosti prof. Jiří Vorlíček: Reformu zdravotnictví

Více

jaro / léto 2012 Pojištění není zbytečné Pošli příběh Rozhovor: Honza Musil

jaro / léto 2012 Pojištění není zbytečné Pošli příběh Rozhovor: Honza Musil jaro / léto 2012 8 12 17 Pojištění není zbytečné Pošli příběh Rozhovor: Honza Musil podporuje editorial Nenechte se zaskočit RAKOVINOU. Pomáháme Vám ji překonat s pojištěním GENTLEMAN PLUS. www.gentlemanplus.cz

Více

Kolečko pravidelně pomáhá dětem s úrazy. Hokejový tým našich zdravotníků letos znovu uspěl. Rakovina prsu je pro ženy citlivé téma

Kolečko pravidelně pomáhá dětem s úrazy. Hokejový tým našich zdravotníků letos znovu uspěl. Rakovina prsu je pro ženy citlivé téma 1 / 2012 / ročník VII Časopis Fakultní nemocnice Plzeň Hokejový tým našich zdravotníků letos znovu uspěl čtěte na straně 2 Rakovina prsu je pro ženy citlivé téma čtěte na straně 4 a 5 Duchovní služba našim

Více

neurologie 200x270 leden po korekture.qxd 14.1.2010 18:00 Page 1

neurologie 200x270 leden po korekture.qxd 14.1.2010 18:00 Page 1 neurologie 200x270 leden po korekture.qxd 14.1.2010 18:00 Page 1 PŘÍLOHU PŘIPRAVILI ČLENOVÉ ČESKÉ NEUROLOGICKÉ SPOLEČNOSTI ČLS JEP VE SPOLUPRÁCI S NAKLADATELSTVÍM GASSET A S PODPOROU ČASOPISU TÝDEN A PARTNERŮ

Více

rostla potřeba této léčby a také její úspěšnost a centra už přestávala mít volné kapacity. Měli jsme dostatečně

rostla potřeba této léčby a také její úspěšnost a centra už přestávala mít volné kapacity. Měli jsme dostatečně 7-I Už deset let u nás úspešne transplantujeme kostní dren Deset let se na Hemato-onkologické klinice Fakultní nemocnice Olomouc úspěšně transplantuje kostní dřeň. První transplantace byla provedena 6.

Více

Máme pro vás špičkové oční oddělení

Máme pro vás špičkové oční oddělení Č íslo 4 / květen 04 / zdarma // www.nemocnicepribram.cz Máme pro vás špičkové oční oddělení Naše oční lékařství je jedním z oborů, které se dlouhé roky pyšní vysoce odborným personálem často přednášejícím

Více

Informační brožura pro pacienty a jejich příbuzné. Co je dobré. vědět. o onemocnění. maligním lymfomem

Informační brožura pro pacienty a jejich příbuzné. Co je dobré. vědět. o onemocnění. maligním lymfomem Informační brožura pro pacienty a jejich příbuzné Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem Vydala Kooperativní lymfomová skupina za spolupráce společnosti Roche v roce 2005 Jedním ze základních

Více

ZMĚNY 2012 PRŮVODCE NOVINKAMI ZDRAVOTNÍHO SYSTÉMU V ROCE

ZMĚNY 2012 PRŮVODCE NOVINKAMI ZDRAVOTNÍHO SYSTÉMU V ROCE ZMĚNY 2012 PRŮVODCE NOVINKAMI ZDRAVOTNÍHO SYSTÉMU V ROCE 2012 Posílení práv pacientů Více na stranách 3 6 Stop nelegálnímu připlácení Více na stranách 7 8 Změny ve financování zdravotnictví Více na straně

Více

Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem

Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem Co je dobré vědět o onemocnění maligním lymfomem Informační brožura pro pacienty Úvod Když se dozvíte, že jste vy nebo někdo z vašich blízkých onemocněli a jako diagnóza byl stanoven lymfom, může vás to

Více

IKS-DLOUHODOBĚ NEMOCNÍ

IKS-DLOUHODOBĚ NEMOCNÍ IKS-DLOUHODOBĚ NEMOCNÍ 1. Úvod V současné době se stále více setkáváme s termínem zdravotní znevýhodnění. Osoby se zdravotním znevýhodněním spadají ve vzdělávací oblasti podle školského zákona (zákon č.

Více

Rakovina prostaty informace pro muže, jejich rodiny a lékaře

Rakovina prostaty informace pro muže, jejich rodiny a lékaře Rakovina prostaty informace pro muže, jejich rodiny a lékaře Připraveno v ARCUS - ONKO CENTRUM, SEKCE KARCINOMU PROSTATY 1 Vážený a milý kliente, dovolte nám, abychom Vás v této brožůrce informovali o

Více

Urologie na Karlově slaví 40. narozeniny...

Urologie na Karlově slaví 40. narozeniny... Urologie na Karlově slaví 40. narozeniny... Prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc., přednosta Urologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze Urologická klinika byla založena profesorem MUDr. Eduardem Hradcem, DrSc.,

Více

Zvedáme Česko z gauče

Zvedáme Česko z gauče jaro / léto 2013 4 Zvedáme Česko z gauče 10 20 let ČP Zdraví 14 S Janem Růžičkou o reformě zdravotnictví 16 ČP Invest: Rádce pravidelného investování editorial Vážené čtenářky, vážení čtenáři, Rozhovor

Více

GASTRO- ENTERO- LOGICKÉ MINIMUM

GASTRO- ENTERO- LOGICKÉ MINIMUM GASTRO- ENTERO- LOGICKÉ MINIMUM Přílohu připravili členové České gastroenterologické společnosti ČLS JEP ve spolupráci s nakladatelstvím GASSET a s podporou časopisu TÝDEN a partnerů. Četnost gastroenterologických

Více

DIAGNÓZA HODGKINOVA CHOROBA

DIAGNÓZA HODGKINOVA CHOROBA DIAGNÓZA HODGKINOVA CHOROBA Informace pro pacienty a jejich blízké MUDr. Lenka Šmardová Mgr. Libuše Kalvodová Prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc. MUDr. Zdeněk Král, CSc. INTERNÍ HEMATOONKOLOGICKÁ KLINIKA Lékařské

Více

AIDS PRŮVODCE NEJEN PRO GAYE 6. SVAZEK EDICE PREVENCE ČSAP

AIDS PRŮVODCE NEJEN PRO GAYE 6. SVAZEK EDICE PREVENCE ČSAP AIDS PRŮVODCE NEJEN PRO GAYE 6. SVAZEK EDICE PREVENCE ČSAP AIDS průvodce nejen pro gaye Autor: z anglického originálu,aids a gay man s guide přeložil Vladimír Ondris Vedoucí projektu: Miroslav Hlavatý

Více

Kvalita života žen s onkologickým onemocněním. Eva Černáková

Kvalita života žen s onkologickým onemocněním. Eva Černáková Kvalita života žen s onkologickým onemocněním Eva Černáková Bakalářská práce 2013 ABSTRAKT V bakalářské práci jsem se zaměřila na seznámení s problematikou onkologického onemocnění u žen s rakovinou

Více

Dětská leukémie průvodce pro rodiče

Dětská leukémie průvodce pro rodiče MUDr. Lucie Šrámková Dětská leukémie průvodce pro rodiče Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Haima Unie pro pomoc dětem s poruchou krvetvorby Dětská leukémie Průvodce pro rodiče MUDr. Lucie

Více

Láska prochází ledvinou

Láska prochází ledvinou Láska prochází ledvinou Láska prochází ledvinou Třetí přepracované vydání leden 2011 OTÁZKY A ODPOVĚDI Program transplantací ledvin od žijících dárců Partnerem kampaně Láska prochází ledvinou je společnost

Více

Prevence rakoviny prsu u žen

Prevence rakoviny prsu u žen UNIVERZITA PALACKÉHO V OLOMOUCI Pedagogická fakulta Katedra antropologie a zdravovědy Vladimíra Pěčonková V. ročník kombinované studium Obor: Učitelství sociálních a zdravotních předmětů pro střední odborné

Více

ZRALÝ VĚK BUĎTE STÁLE AKTIVNÍ. www.mojeprostata.cz. Rudolf Hrušínský: Dělám, co můžu, a když nemůžu, dělám to pomalejc.

ZRALÝ VĚK BUĎTE STÁLE AKTIVNÍ. www.mojeprostata.cz. Rudolf Hrušínský: Dělám, co můžu, a když nemůžu, dělám to pomalejc. komerční PřÍlOHa SPOleČnOSTI MeDIaPlaneT získejte přesné informace Jak se orientovat na internetu v otázkách rakoviny? Cévní mozková příhoda Kde hledat vhodnou pomoc? březen 2014 ZRALÝ VĚK foto: ArchIV

Více

Prorazit hlavou zeď Rozhovor s MUDr. Romanem Šmuclerem. Když je v mozku něco špatně MUDr. Libor Musil o cévní mozkové příhodě

Prorazit hlavou zeď Rozhovor s MUDr. Romanem Šmuclerem. Když je v mozku něco špatně MUDr. Libor Musil o cévní mozkové příhodě zima 2014/2015 5 Prorazit hlavou zeď Rozhovor s MUDr. Romanem Šmuclerem 12 Když je v mozku něco špatně MUDr. Libor Musil o cévní mozkové příhodě 16 Preventivní zdravotní prohlídky editorial Vážené čtenářky,

Více

Preventivní program. Časný záchyt rakoviny prostaty u informovaného muže. Karcinom prostaty. (informace pro praktické lékaře)

Preventivní program. Časný záchyt rakoviny prostaty u informovaného muže. Karcinom prostaty. (informace pro praktické lékaře) Preventivní program Časný záchyt rakoviny prostaty u informovaného muže Karcinom prostaty (informace pro praktické lékaře) Prof. MUDr. Dalibor Pacík, CSc. Tento program podpořila: AstraZeneca Karcinom

Více